Pareigūnai nustato atvejų, kuomet tie patys žmonės, atvykdami į Lietuvą su vis kitais gyvūnais, deklaruoja muitinei keliaujantys nekomerciniais tikslais su savo augintiniais. Įtariama, kad įvežti gyvūnai yra parduodami ar perduodami naujiems savininkams.

Lietuvos muitinė (LM) ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), įvertinusios galimus piktnaudžiavimo atvejus, pastaraisiais mėnesiais sustiprino į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamų gyvūnų augintinių kontrolę. Taip siekiama užtikrinti, kad nekomerciniais tikslais į Lietuvą atvežti šunys, katės ar šeškai nebūtų neteisėtai parduoti ar perduoti naujiems savininkams.

Analizuodami ir vertindami turimus kontrolės ir stebėsenos duomenis, pareigūnai nustato atvejų, kuomet tie patys žmonės, atvykdami į Lietuvą su vis kitais gyvūnais, deklaruoja muitinei keliaujantys nekomerciniais tikslais su savo augintiniais. Įtariama, kad  įvežti gyvūnai yra parduodami ar perduodami naujiems savininkams. VMVT ir LM pažymi, kad tokia veikla yra neteisėta ir užtraukia baudą nuo 900 eurų iki 1500 eurų (ANK 211 str.).

Visi gyvūnai augintiniai, kurie į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežami pardavimui, dovanojimui ar perdavimui, turi atitikti keliamus reikalavimus t. y. šiuo atveju būtina turėti Bendrą sveikatos įvežimo dokumentą (BSĮD) patvirtinantį, kad į ES teritoriją įvežamiems gyvūnams atlikta pasienio veterinarinė kontrolė ir jie atitinka visus ES taikomus reikalavimus.

Norintiems įsigyti šunį, katę ar šešką specialistai rekomenduoja gerai apsvarstyti visus aspektus, nes įsigyjant neteisėtu būdu įvežtus gyvūnus augintinius rizikuojama nusipirkti neaiškios sveikatos bei kilmės gyvūną, taip pat gali tekti patiems susimokėti mokesčius juos registruojant Lietuvoje. Taip pat patariama daugiau pasidomėti ir gyvūnų priežiūros ir laikymo klausimais, o apsisprendus – pirkti tik iš oficialiai registruotų gyvūnų augintinių veisėjų.

VMVT ir LM pareigūnai atkreipia dėmesį, kad nustačius apgaulingos prekybos gyvūnais (įskaitant ir gyvūnų sertifikatų bei kitų dokumentų klastojimo) atvejų, toliau tyrimas vykdomas bendradarbiaujant su kitų šalių kompetentingomis institucijomis ir Europos Komisija, vežėjams taikomos administracinės poveikio priemonės, o augintiniai gali būti grąžinti į jų kilmės šalis, sulaikyti arba netgi konfiskuoti.

Šiuo metu tokius atvejus tiriantys Europos Komisijos ekspertai patvirtina, kad nelegalia gyvūnų augintinių pervežimų į ES iš trečiųjų šalių veikla užsiimančių ir išaiškinamų asmenų veiksmai neapsiriboja vien tik Lietuvos Respublika, analogiškų atvejų nustato ir kitos ES valstybės, pavyzdžiui, kaimyninės Latvija ir Lenkija, Estija, Belgija, Prancūzija. Todėl artimiausiu metu šalims laikantis bendros pozicijos imtis bendrų kontrolės griežtinimo veiksmų, užtikrinant gyvūnų augintinių veterinarijos sertifikatų autentiškumą, nelegalios prekybos naminiais gyvūnais užkardymą ir pagrindinių gyvūnų sveikatos reikalavimų laikymąsi visoje ES, Europos Komisijos ekspertų grupė turėtų parengti veiksmų planą, kaip tobulinti šiuo metu galiojantį ES teisinį reglamentavimą ir kontrolės mechanizmus.

LR muitinės inf. ir nuotr.