„Ten, už tilto link Maximos, lede įšalusi gulbė – kam pranešti?“, - teiravosi sausio 20 -os dienos pavakarę žiniasklaidai paskambinusi moteris. Jonavietė tikino, kad paukštis lyg nejuda, nes įšalęs lede, o kam pranešti apie tai – nežino.
Ir iš ties, Jonavoje nemažai organizacijų, kurios rūpinasi keturkojais gyvūnais – šunimis ar katėmis, tačiau kam patikėti sparnuotų gyvūnų gelbėjimą?
Ne visada paukščiams reikia pagalbos
Kaip ir kasmet, esant šalčiams, Aplinkos ministerija sulaukia nemažai skambučių apie neišskridusias ir prie vandens telkinių ledo esą prišalusias gulbes.
Tačiau toli gražu ne visada paukščiams reikia pagalbos. Pirmosiomis dienomis, kai vandens telkiniai užsitraukia ledu, sparnuočiai visai gerai jaučiasi. Jie sotūs, nebijo šalčio. Tokie paukščiai – sveiki ir stiprūs. Jų nereikia gelbėti. Kas kita – paliegę, negalintys skristi. Jiems gali padėti Gyvūnų globėjų asociacijos (GGA) specialistai.
Vakarykštis jonavietės nerimas dėl prišalusios gulbės nepasitvirtino. Kiek vėliau moteris pranešė, kad priėjus arčiau prie neva lede įšalusio paukščio, sparnuotis tiesiog atsistojo ir nušlepsėjo.
Gulbės taupo energiją
Aplinkosaugininkai tikina, kad gulbės gali tupėti ant ledo iki keliolikos laipsnių šalčio net kelias dienas - taip jos ilsisi, nes taupo energiją. Specialistų teigimu, įšalusios gulbės neretai yra aptinkamos tose vietose, kur žmonės jas lesina vasaros metu, dėl to jos neišskrido žiemoti į šiltus kraštus.
Kaip informavo Bendrojo pagalbos centro atstovė viešiesiems ryšiams Vilma Juozevičiūtė, patikrinus Jonavos rajone registruotus įvykius per sausio mėnesį, buvo nustatyta, kad gauti tik keli tokio pobūdžio pranešimai. Iš Šveicarijos seniūnijos buvo gautas pranešimas, kad lede įšalo gulbė, tačiau vėliau įsitikinta, kad paukštis ir šiuo atveju atsistojo ir nuėjo. Ta pati situacija pasikartojo ir sausio 18 d. Jonavos mieste. Iš Užusalių seniūnijos, Krėslynų kaimo pranešta, kad galimai lede įšalusi gulbė yra negyva, net nereaguoja į kitus besiartinančius paukščius. Pastarosios situacijos sprendimas patikėtas Gyvūnų globos asociacijai.
Kam pranešti?
Gamtosaugininkai prašo pranešti tik apie sužeistus ar luošus paukščius. Apie tokius paukščius reikėtų pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, bet TIK ĮSITIKINUS, kad jie iš tiesų yra sužeisti ar paliegę.
Gyvūnų globėjų asociacija, kuri rūpinasi tiek naminiais, tiek laukiniais gyvūnais, taipogi akcentuoja, kad jeigu radote gyvūną, vertėtų pirmiausia įsitikinti, ar jis iš tikrųjų yra sužeistas. Puikiausias būdas tai patikrinti – gyvūno pavaikymas. Jeigu gyvūnas ar paukštis visgi iš tiesų yra sužalotas, vertėtų gyvūną perleisti GGA specialistams. Jų kontaktus rasite ČIA.
Dėl masinio gyvūnų žuvimo, kai masiškai žūna žuvys vandens telkiniuose (išskyrus dėl deguonies trūkumo esant ledui), laukiniai paukščiai ar (ir) laukiniai gyvūnai, kai neteisėtai sumedžioti gyvūnai, pranešti reiktų aplinkosaugos Pranešimų priėmimo tarnybai (PPT) telefono numeriu (8 5) 273 2995. Dėl kitų aplinkosauginių pranešimų platesnę informaciją rasite ČIA.
Jonavietės Bronislavos nuotrauka