Per šalčius pasirūpinkite savo augintiniais ir globotiniais!

Per šalčius pasirūpinkite savo augintiniais ir globotiniais!
GRU 07 09:33 2018 jonavoszinios.lt

Temperatūra, žemesnė nei dešimt laipsnių Celsijaus, jau yra pražūtinga bet kokiam gyvūnui.

Atėjus šalčiausiam metų sezonui, veterinarijos gydytojai ir gyvūnų globos organizacijos primena augintinių savininkams, kaip tinkamai laikyti gyvūnus žiemą ir apsaugoti juos nuo šalčio ir ligų. Temperatūra, žemesnė nei dešimt laipsnių Celsijaus, jau yra pražūtinga bet kokiam gyvūnui. Klaidinga manyti, kad katės ir šunys turi storus kailinius ir gali ištverti bet kokį orą - kartais šalta ne dėl laipsnių, o dėl drėgmės ir stipraus vėjo, nuo šių gamtos veiksnių neapsaugo net ir storiausias kailis.

Būdose turėtų būti daug šiaudų – šis pakratas puikiai naudojamas ne tik stambiesiems, bet ir smulkiems gyvūnams žiemoti.

Veterinarijos klinikos “Sabveta” gydytoja Tatjana Sabestinienė turi keletą paprastų ir naudingų patarimų žmonėms, laikantiems gyvūnus lauke. Šunims, pririštiems prie būdų, gydytoja siūlo pailginti grandines, kad šunys galėtų pilnai ir netrukdomi įlįsti į būdas. Būdose turėtų būti daug šiaudų – šis pakratas puikiai naudojamas ne tik stambiesiems, bet ir smulkiems gyvūnams žiemoti, jis nesugeria drėgmės, kvėpuoja ir gerai šildo. Šunims kasdien turėtų būti patiektas šiltas ir kaloringesnis maistas bei šiltas vanduo. Vandenį reikėtų kelis kartus per dieną pakeisti, nes jis greitai sušąla. Žinoma, būdos turėtų būti neskylėtos, su stipriu ir sandariu stogu bei apšiltintomis sienomis. Katėms, jei jos negyvena namuose, gydytoja T. Sabestinienė pataria padaryti landas į tvartus ar daržines, kur neužpučia vėjas ir yra šiaudų šiltai ir sausai permiegoti. Prie žemesnės nei dvidešimt laipsnių temperatūros gydytoja tikrai rekomenduoja gyvūnus įsileisti į namus ar šildomas pagalbines patalpas – toks šaltis yra labai pražūtingas, kiekvienais metais dėl žmonių nesupratingumo vis dar pasitaiko gyvūnų mirčių nuo šalčio atvejų. 

Paprasčiausias ir pigiausias būdas padėti katėms peržiemoti – pagaminti joms polistirolo namelius.

“Miesto katės” organizacijos savanoriai ragina Jonavos gyventojus pasirūpinti kastruotomis miesto katėmis. Katės labai jautrios drėgmei ir šalčiui, todėl joms būtina turėti sausą užuovėją. Pats paprasčiausias ir pigiausias būdas padėti katėms peržiemoti – pagaminti joms polistirolo namelius. Tam geriausiai tinka putoplastinės dėžės, kuriose prekybos centrams pristatomos šviežios žuvys. Dėžę tereikia lipnia juosta suklijuoti Iš dviejų putoplasto dalių ir išpjauti skylę. Kad dėžė nesušlaptų nuo lietaus,  ją reikėtų aptraukti stipriu celofanu, tam geriausiai tinka didelės talpos šiukšlių maišai, ir į vidų pridėti šiaudų. “Miesto katės” savanoriai nori priminti, kad seni rūbai ir kiti audiniai netinka gyvūnams - jie sutraukia drėgmę ir sunkiomis oro sąlygomis nedžiūva, todėl gyvūnas, gulėdamas ant drėgnų skudurų, gali susirgti. Kai kurios miesto katės žiemoja namų rūsiuose, tai – geriausia užuovėja nuo žiemos šalčių, tačiau miesto gyventojai turėtų pasirūpinti tokių rūsių švara – katėms turi būti parūpintas tualetas, kad jos neatlikinėtų gamtinių reikalų bet kur, parinkta ir tvarkingai prižiūrima vieta maistui. Jei rūsiuose atsirastų blusų, pavasarį gyventojai turėtų išsivalyti rūsius (dėl išsamesnės informacijos apie nebrangius būdus atsikratyti parazitų galite kreiptis į “Miesto katės” savanorius).

Atminkite – gyvūnų kailis yra tas pats, kaip žmonių viršutiniai rūbai, jie gyvūną apsaugo nuo šalčio tik iki tam tikros temperatūros.

Naminiams šuneliams, vedžiojamiems į lauką, gydytoja T. Sabestinienė siūlo keletą pagalbinių produktų. Visų pirma tai – rūbeliai smulkiems ar poplaukio neturintiems šunims, kuriems negalima iš šiltos patalpos staiga eiti į minusinę temperatūrą. Šunų pėdutes nuo šalčio apsaugoti gali tepaliukai, padengiantys pirštų pagalvėles storu riebiu sluoksniu. Pasivaikščiojimai žiemą turėtų būti trumpesni, nes šalčiui jautrios ne tik pėdos, bet ir kitos kūno dalys – nosis, ausys. Parėjus po pasivaikščiojimo reikėtų nuplauti šunų pėdas, nes jas gali pažeisti ant šaligatvių barstomos druskos.

Atminkite – gyvūnų kailis yra tas pats, kaip žmonių viršutiniai rūbai, jie gyvūną apsaugo nuo šalčio tik iki tam tikros temperatūros. Nebūkite abejingi ir kaimynų gyvūnams – matydami netinkamai laikomus šunis ar kates, sudrausminkite kaimynus, padėkite neprižiūrimiems gyvūnams ir praneškite apie netinkamas laikymo sąlygas atsakingoms tarnyboms.

 

Nuotraukų galerija

Skaitytojų nuotraukos

Skirtas papildomas finansavimas Jonavos rajono savivaldybės vaikų vasaros stovyklų ir kitų neformalių švietimo veiklų programoms

Skirtas papildomas finansavimas Jonavos rajono savivaldybės vaikų vasaros stovyklų ir kitų neformalių švietimo veiklų programoms

Dėl pandemijos atšaukus vasarą turėjusią vykti Moksleivių dainų šventę, LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija savivaldybėms skyrė 2,5 mln. eurų stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms f...

Į LKL nusitaikiusi „Jonava“ formuoja solidų biudžetą ir kviečiasi V.Šeškų

Į LKL nusitaikiusi „Jonava“ formuoja solidų biudžetą ir kviečiasi V.Šeškų

Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) praėjusiame sezone nesėkmingai pasirodžiusi ir vos 13-ąją vietą užėmusi „Jonava“ nusiteikusi kaip reikiant reabilituotis.  ...