270 patiekalų istorijų Jonavai: „Mielinė bulka“

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Mielinė bulka“
BAL 09
2020-04-09 07:50 2020

Jonavos kultūros centras, norėdamas įprasminti artėjantį 270 miesto jubiliejų, nori sukurti elektroninį leidinį, kuriame būtų ne tik sudėti išskirtiniai, jonaviečių šeimai ar etnokultūriniam regionui būdingi valgiai, tačiau atskleistos ir unikalios asmenybės.

 „Mielinė bulka“

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, neragavusį mielinės tešlos pyrago, tradiciškai vadinamo bulka.  

Pagrindinį mielinės bulkos ingredientą – kvietinius (baltus) miltus Bona Sforca atvežė į Lietuvą iš Italijos, kadangi 1518 m. tapo Žygimanto Senojo žmona, o kartu ir Lenkijos bei LDK kunigaikštiene. Kartu su savimi į Lietuvą moteris taip pat atsivežė gausią palydą,– apie kelis šimtus rūmų svitos, kuri gamino jai įvairius patiekalus ir taip praturtino Lietuvos didikų virtuvę. Šiomis dienomis įprasti maisto produktai, tokie kaip alyvų aliejus, muskato riešutai, razinos, agurkai, pomidorai, kalafiorai, šparaginės pupelės, brokoliai, špinatai, kaparėliai, ciberžolė, šafranas, aukštuomenės virtuvėje nebuvo naudojami, juos išpopuliarino Bona Sforca.

Receptas:

  • 1 litras pieno
  • 2 kg miltų
  • 60 g mielių
  • 1 kiaušinis
  • Stiklinė cukraus
  • Druskos
  • Pakelis sviesto

3-4 val. pakildinti, aptepti kiaušiniu, cukraus pudra ir cukrumi

Mieles sumaišome su cukrumi ir šlakeliu pašildyto pieno, įberiame žiubsnelį miltų ir paliekame, kad masė pakiltų. Sviestą gerai išsukame ir sudedame į pakilusią mielių masę, įpilame likusį pieną ir miltus, gerai išmaišome. Uždengiame švariu rankšluosčiu ir paliekame 3-4 val. pakilti. Masei pakilus tešlą perkeliame ant skardos, formuojame norimos formos pyragą, jo viršų aptepame kaišinio plakiniu. Kepame 180 laipsnių karštumo orkaitėje apie 30 minučių, atvėsus apibarstome cukraus pudra.  

Naudoti šaltiniai:

BAŠKIENĖ, Rasa. Bona Sforca – moteris, gimusi valdyti vyrus. Bernardinai.lt, 2017. Prieiga per internetą: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-11-19-bona-sforca-gimusi-valdyti-vyrus/166190

LRT. Knygos apie Boną Sforcą autorės: greičiausiai ji buvo pirma moteris Lietuvoje, kuri laikėsi dietos. 2020. Prieiga per internetą: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000097250/knygos-apie-bona-sforca-autores-greiciausiai-ji-buvo-pirma-moteris-lietuvoje-kuri-laikesi-dietos

***

Visi patiekalų autoriai ir jų giminaičiai bus kviečiami rugpjūčio 7 d. į Joninių slėnyje vyksiantį bendruomenės pikniką, kuriame skambės jonaviečių atliekamos dainos, vyks įvairios pramogos vaikams, bus pristatytas leidinys „270 patiekalų istorijų Jonavai“, visi vaišinsimės masiniame piknike ir mokysimės gaminti įvairius patiekalus. 

Siųskite ir jūs savo mielinės bulkos receptą el. paštu jonavai270@gmail.com 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.