Apdovanoti "Išmaniojo miesto" kūrėjai

Apdovanoti
BIR 09
2020-06-09 14:17 2020

Šeštus metus vykstančio projekto „Išmanusis miestas“ nugalėtojais šiemet tapo Vilniaus Gedimino technikos universiteto RAA komanda, suprojektavusi Biržų miesto centrinėje dalyje esančią pramoninę teritoriją. Šiemet pirmą kartą prie studentų jungėsi ir profesionalų komandos. Profesionalų kategorijoje pirmą vietą laimėjo architektai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika.

Septynios Lietuvos regionų savivaldybės pakvietė aukštosiose mokslo įstaigose besimokančius architektūros, inžinerijos, statybos ir kitų programų studentus bei profesionalų komandas rengti projektus ir prisidėti prie Lietuvos miestų bei miestelių augimo ir plėtros.

„Išmanusis miestas“ – vienas inovatyviausių tokio tipo nacionalinių projektų Lietuvoje, kuris sprendžia probleminių viešųjų šalies erdvių likimą.

Pritaikė erdves žmonėms

Įmonės „Structum projektai“ inicijuojamo projekto metu 38 komandos iš Lietuvos universitetų ir aukštųjų mokyklų bei profesionalų komandos pagal konkurse nurodytus kriterijus orientavosi į aukštos gyvenimo kokybės užtikrinimą ir efektyvų energijos bei resursų panaudojimą. Kad įgyvendintų viziją, kūrėjai turėjo pasitelkti inovatyvius sprendimus ir pažangiąsias technologijas.

„Šis pavasaris mums visiems buvo sudėtingas. Tačiau aplinkybės leido iš naujo įvertinti tai, kas anksčiau atrodė savaime suprantama: kavos puodelis, žvelgiant į miesto panoramą, susitikimas su draugais parke. Visi skubėjome ir bėgome, dabar turėjome unikalią galimybę sustoti, pergalvoti, kitaip įvertinti ir pažvelgti į kasdienybę“, – kalbėjo projekto „Išmanusis miestas“ sumanytoja ir organizatorė, žurnalo „Structum“ leidėja Ignė Dutova.

Kaip ir kasmet, studentai kūrė teritorijų vizijas iš šiemet dalyvavusių Klaipėdos, Mažeikių, Biržų, Joniškio, Šilutės, Jonavos ir Utenos rajono savivaldybių pasiūlytų teritorijų, dėstytojų kuruojami studentai būrėsi į grupes ir teikė konkursui savo projektinius pasiūlymus. Profesionalai taip pat pateikė savo vizijas. Siekdami atskleisti „Išmaniojo miesto“ specifiką, dalyviai turėjo savo idėjas sieti su darniosios plėtros ir išmaniojo miesto principais, taip pat panaudoti bent vieną kiekvienos grupės partnerio siūlomą produktą, paslaugą ar darbo įrankį.

Kompetentingai komisijai nebuvo lengva išrinkti pačius geriausius, o tai tik įrodo, kad judame į priekį išmaniųjų miestų kūrimo link ir norime spręsti įvairias demografines bei socialines problemas. Šių metų komisijos nariai: Artūras Blotnys, Vytautas Pajaujis, Tomas Lapė, Edita Meškauskienė, Kęstutis Vanagas, Mindaugas Statulevičius, Gintaras Čaikauskas, Marius Narmontas.

Projekto partneriai, kurie palaikė konkurso iniciatyvą: „COWI Lietuva“, SFS, „YIT Lietuva“, „Mida LT“ („Technonicol“), „Eternit Baltic“, STS („Scenos techninis servisas“), „Velux Lietuva“, „IMI Hydronic Engineering“, JUNG, „Baltic Master“, „Betono mozaika“, SKV („Specializuota komplektavimo valdyba“), „Schneider Electric Lietuva“, NIT, „Isort“, „Schomburg Baltic“, „Barema Rytai“, „Hexing Electrical“, „Hydro Building Systems Lithuania“, „Renson“.

Iš aukštųjų mokyklų konkurse dalyvavo Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas, Kauno technologijos universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija.

Taip pat konkurse dalyvavo Lietuvos profesionalų studijos: architektūros studija „Altitudės“, architektūros studijos „Konceptas“ ir „Devyni architektai“, kraštovaizdžio architektūros studija „Sodo formos“, architektai A. Mažeika ir A. Proberkas.

Įteikė apdovanojimus

Apdovanojimų ceremoniją vedė Ignas Krupavičius ir UAB „Structum projektai“ direktorė bei projekto „Išmanusis miestas“ autorė I. Dutova.

Konkursą palaiko Susisiekimo, Aplinkos, Kultūros, Vidaus reikalų ministerijos. Sveikinimo žodžius visoms LR ministerijoms bei Lietuvos regionų savivaldybėms, kurios jau ne pirmus metus globoja „Išmaniojo miesto“ konkursą, tarė LR kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič, Aplinkos ministerijos viceministras Marius Narmontas, Vidaus reikalų ministerijos viceministras Tautvydas Tamulevičius, Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas, Mažeikių rajono meras Vidmantas Macevičius, Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius ir Biržų rajono meras Vytas Jareckas.

„Mažesni miesteliai ir regionai, kaip ir didesni miestai, nori būti šiuolaikiški, inovatyvūs, išmanūs. Dalyvaujame ne pirmus metus. Tikime, kad šie projektai bus įgyvendinti“, – savo sveikinimo kalboje sakė Jonavos rajono meras M. Sinkevičius.

Savo sveikinimo kalbose politikai linkėjo, kad studentų pristatyti projektai virstų realiais darbais. Kultūros ministras M. Kvietkauskas citavo šviesaus atminimo filosofą, politiką, visuomenės veikėją Leonidą Donskį: „Sąmonė formuoja miestą arba sąmonė formuojasi mieste. Sakome gerai, kai sąmonėje yra stipri atmintis, kai vertina, ką paliko protėviai, ir blogai, kai stokoja atminties, tada ji naivi ir lengvai užvaldoma. Gerai, kai sąmonė dialogiška ir atvira, blogai, kai egoistiška ir nepaisanti aplinkos. Aš manau, kad šio konkurso dalyviai eina kūrybingos, atviros, dialogiškos sąmonės kryptimi. Norisi, kad šia kryptimi keistųsi ir mūsų miestai. Norisi, kad planai, kurie yra pateikti šiam projektui, būtų įgyvendinti.“

Vidaus reikalų ministerijos viceministras T. Tamulevičius sakė, kad viskas nuolat keičiasi ir kiekvienas esame šio pokyčio dalis: „Kiekvienais metais seku sprendinius, kuriuos pasiūlo komandos. Ir galiu pasakyti, kad noriu gyventi pasaulyje, kurį pasiūlė projekto dalyviai. Man tai pirmasis renginys po ilgos pertraukos, todėl dabar galime iš naujo įvertinti, kokios artimos aplinkos mes norime.“

„Mažesni miesteliai ir regionai, kaip ir didesni miestai, nori būti šiuolaikiški, inovatyvūs, išmanūs. Dalyvaujame ne pirmus metus. Tikime, kad šie projektai bus įgyvendinti“, – savo sveikinimo kalboje sakė Jonavos rajono meras M. Sinkevičius.

Geriausios „Išmaniojo miesto“ komandos, atrinktos žinomų architektų, urbanistų, universitetų dėstytojų, nekilnojamojo turto, statybų rinkos bei savivaldybių atstovų autoritetingos tarptautinės komisijos, prieš pat apdovanojimus dalyvavo darbų gynimuose.

Pateikti projektai buvo vertinami atskirose kategorijose pagal nurodytas temas. Kiekvienoje kategorijoje buvo išrinktas nugalėtojas, išsiskiriantis savo idėjų originalumu, atlikimo kokybe ir sprendimų pagrįstumu. Geriausi studentų darbai buvo įvertinti trimis prizinėmis vietomis. Atskiroje kategorijoje įvertinti profesionalų darbai.

I vieta studentų kategorijoje

Vilniaus Gedimino technikos universiteto RAA komanda. Projektas – Biržų miesto centrinėje dalyje esanti pramoninė teritorija. Projektą rengė: Austėja Jurčiukonytė, Andrius Mockaitis, Rūta Kapustaitė. Projekto vadovai: prof. Sigitas Kuncevičius, dr. Darius Linartas.

I vieta profesionalų kategorijoje

Architektai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika. Projektas – Biržų miesto centrinėje dalyje esanti pramoninė teritorija.

II vieta studentų kategorijoje

Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Projektas – Gargždų miesto pietinės dalies daugiabučių gyvenamųjų namų teritorija. Projektą rengė Aistis Stalaučinskas. Projekto vadovai: doc. dr. Dalia Dijokienė, prof. Audrius Ambrasas, doc. dr. Martynas Valevičius. 

Geriausia urbanistinė koncepcija

Studija „Konceptas“. Nariai: Vytautas Oželis, Andrejus Pieškovas, Artūras Žuravliovas. Teritorija: Utena, teritorija prie Rašės upės.

Geriausias inžinerinis sprendimas

Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Nariai: Edvinas Voiskunovičius, Vilius Priščepionokas, Kotryna Žirgulytė. Vadovai: Raimundas Stupakas, Donaldas Trainauskas. Teritorija: Gargždų miesto centrinė dalis.

Išraiškingiausia architekto ambicija

Kauno technologijos universitetas. Nariai: Karolis Lasys, Gediminas Viliūnas, Kristina Podinskaitė, Fausta Adomaitytė. Vadovas Martynas Marozas. Teritorija: Biržų trečioji teritorija.

III vieta studentų kategorijoje

Vilniaus Gedimino technikos universitetas. Projektas – Gargždų miesto centrinė dalis. Projektą rengė: Ieva Viržintaitė, Danielė Dikevičiūtė, Aistė Karaliūtė. Vadovai: doc. dr. Dalia Dijokienė, prof. Audrius Ambrasas.

Specialiuosius prizus už geriausią produktų integraciją į projektą įsteigė konkurso partneriai.

Už geriausią produkto integraciją į projektą „Baltic Master“ ir „Schneider Electric Lietuva“ apdovanojo vizijos Biržams kūrėjus iš Kauno technologijos universiteto. Projekto idėja – siekti ne tik miestų gražinimo, bet ir verslumo skatinimo: kaip plėtoti miesto socialinę infrastruktūrą, skatinant ekonomiką?

„Isort“ įsteigti prizai įteikti aktyviausiems projekto dalyviams – Godai ir Giedrei. „Betono mozaikos“ įsteigtas prizas atiteko socialiai jautraus projekto, t. y. Dorotės Granickaitės sveikatingumo namų prie Rašės upės projekto, kūrėjams. „Eternit Baltic“ už geriausią produkto integraciją ir puikų medžiagų parinkimą sveikino net dvi komandas ir jų atstovus. Buvo apdovanoti profesionalai Arūnas Proberkas ir Artūras Mažeika. Studentų kategorijoje pasveikintas VGTU studentas Aistis Stalaučinskas, kūręs Gargždų miesto pietinės dalies daugiabučių gyvenamųjų namų teritorijos projektą. Už šį projektą A. Stalaučinską taip pat pasveikino ir specialųjį prizą įteikė „Hexing Electrical“.

SFS įsteigti prizai įteikti Biržų miesto projekto „Ašis“ rengėjams. „Velux Lietuva“ apdovanojo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto komandą.

Specialiosios nominacijos

„15min.lt“ skaitytojų sprendimu specialusis prizas atiteko Kauno technologijos universiteto komandos nariams. Projektinio pasiūlymo rengėjai: Karolis Lasys, Gediminas Viliūnas, Kristina Podinskaitė, Fausta Adomaitytė. Projekto vadovas – Martynas Marozas.

Specialiuosius prizus įsteigė Susisiekimo, Kultūros, Vidaus reikalų ir Aplinkos ministerijos, projekte dalyvavusios savivaldybės.

Didelis jaunų žmonių susidomėjimas kuriant tvarią Lietuvos miestų ateitį tik dar kartą įrodo, kad pasaulis nestovi vietoje ir stengiasi spręsti ekologijos ir visuotinio atšilimo problemas. Kiekvienas toks tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys suteikia galimybę priimti iššūkius ir prisidėti prie šalies vystymosi.

Portalas Structum.lt

Renginio akimirkos stop kadras 

Video

Apdovanoti

Panašūs straipsniai

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas?

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas? 1

Karantinui užsitęsus mokyklos jau priprato dirbti nuotoliniu būdu, tam pasitelkė naujų, iki šiol mažiau naudotų ugdymo būdų ir priemonių. Dėl to net galima buvo išgirsti švietimo atstovus teigiant, esą skait...

Šoku ir dainuoju tau, mano mylimas mieste

Šoku ir dainuoju tau, mano mylimas mieste

Jonavos Justino Vareikio progimnazijoje vasario 13 d. vyko lietuvių kalbos ir socialinių mokslų diena ,,Šoku ir dainuoju tau, mano mylimas mieste,” skirta Lietuvos valstybės atkūrimo datai  ir Jonavos 270 -a...

Paskelbtos „Oskarų 73“ nominacijos... ir Jeronimo Ralio gimnazijoje

Paskelbtos „Oskarų 73“ nominacijos... ir Jeronimo Ralio gimnazijoje

Kas gali būti linksmiau už šimtadienį Jeronimo Ralio gimnazijoje? Tik kitos laidos šimtadienis... Tai renginys, kuriame kiekvienas bendruomenės narys nuotaikingai gali pažvelgti į save ir šalia esantį. Nors ...

Įteiktos bendrovės „Jonavos paslaugos“ Padėkos nominacijos

Įteiktos bendrovės „Jonavos paslaugos“ Padėkos nominacijos

Jonavos kultūros centro salėje pagerbti ir apdovanoti geriausi 2019 metų bendrovės „Jonavos paslaugos“ darbuotojai. Jau yra tapusi graži tradicija, kuomet šventinio renginio metu Padėkos nominac...

Už bendradarbiavimą pagerbti Kolegos

Už bendradarbiavimą pagerbti Kolegos

Vakar, birželio 22 d., už glaudų bendradarbiavimą su Lietuvos kariuomenės Karo policija ir svarų indėlį prisidedant prie Karo policijos karių kvalifikacijos tobulinimo, vardinėmis dovanomis buvo apdovanoti Kauno...

Basakojų maratonas Jonui

Basakojų maratonas Jonui

Jonavos r. Batėgalos universalaus daugiafunkcio centro stadione 2020 m. birželio 20 d. 16–22 val. vyko renginys „Basakojų maratonas Jonui“. Turtingoje renginio programoje basakojų maratona...

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad mokinių tėvai, vaikai jau gali rinktis patinkančias vaikų vasaros stovyklas. Šiemet Švietimo mainų paramos fondo administruojamo TAPK2 projekto lėšomis ...

Informacija apie mokinių piešinių konkurso „Aš piešiu vandenį“ rezultatus

Informacija apie mokinių piešinių konkurso „Aš piešiu vandenį“ rezultatus

Mokinių piešinių konkursas „Aš piešiu vandenį“ sulaukė didelio susidomėjimo. Konkursui buvo gauti 135 piešiniai. Šiuo konkursu bu...

Pristatomas naujas įtraukiantis žaidimas gamtos bičiuliams – „Surask juos visus“!

Pristatomas naujas įtraukiantis žaidimas gamtos bičiuliams – „Surask juos visus“!

Ar esate žaidę Pokemon GO? Kviečiame į pažintinę ir gamtai draugišką „medžioklę“ pievose, miškuose, pakrantėse, kuriai prireiks tik išmaniojo telefono. Rinkite taškus ir varžykitės tarpusavyje. Žaidimo metu ...

Nacionalinių olimpiadų ir konkursų organizavimo grafikas nebus keičiamas

Nacionalinių olimpiadų ir konkursų organizavimo grafikas nebus keičiamas

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNSC) organizuojamų dalykinių olimpiadų, konkursų datos nesikeičia. Tačiau, atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, gali keistis renginių organizavimo progra...

Žeimių mokykloje-daugiafunkciame centre surengta šauni Kaziuko mugė

Žeimių mokykloje-daugiafunkciame centre surengta šauni Kaziuko mugė

Kovo 5 d. Jonavos r. Žeimių mokykloje-daugiafunkciame centre šurmuliavo Kaziuko mugė. Kokių grožybių, kokių skanėstų čia buvo galima pamatyti ir įsigyti! Mokiniai prekiavo savo gamintais papuoša...

Trumpų filmų konkursas jaunimui „Saugok savo asmens duomenis“

Trumpų filmų konkursas jaunimui „Saugok savo asmens duomenis“

18–29 m. amžiaus jaunuolius, paskutinių klasių moksleivius, studentus, savęs ieškančius svajoklius, atsakingus darbuotojus ar tiesiog video entuziastus kviečiame dalyvauti video konkurse apie asmens duomenų ...

Nuotaikingoji Kaziuko mugė

Nuotaikingoji Kaziuko mugė

Pirmąjį pavasario sekmadienį Jonavos šv. Jokūbo parapijos šventoriuje šurmuliavo tradicine tapusi Kaziuko mugė. Nors lietingas rytas nežadėjo nieko gera, organizatoriai – pastoracinės tarybos nariai ir Jonav...

Jonavos vaikų lopšelyje-darželyje „Bitutė“ vyko rajoninis priešmokyklinio amžiaus vaikų dailaus rašto konkursas

Jonavos vaikų lopšelyje-darželyje „Bitutė“ vyko rajoninis priešmokyklinio amžiaus vaikų dailaus rašto konkursas

Viduramžiuose išplitęs, ypatingo kruopštumo bei didelės kantrybės reikalaujantis gražaus rašymo menas, atrodo, niekur neišnyko. Vasario 17 dieną Jonavos vaikų lopšelyje-darželyje ,,Bitutė“ vyko, jau tradicin...

Projekto „Eismo saugumas bendruomenėse 2019“ finalinis renginys

Projekto „Eismo saugumas bendruomenėse 2019“ finalinis renginys

Sausio 31 –ąją J.Vareikio progimnazijoje įvyko baigiamasis projekto „Eismo saugumas bendruomenėse 2019“ renginys. Mokykla jau ketvirti metai dalyvauja respublikiniame projekte „Eismo saugumas be...

Senių besmegenių apsilankymas „Pakalnutėje”

Senių besmegenių apsilankymas „Pakalnutėje”

Jau įpusėjo žiema, bet sniego taip ir nesulaukėme… O kokios pramogos žiemą be sniego. Todėl kilo mintis suorganizuoti lopšelyje-darželyje “Pakalnutė” savaitės trukmės projektą „Senių besmegenių šalyje.” Proj...