Atsakymo beieškant: trūksta darbuotojų, ar nėra darbo?

Atsakymo beieškant: trūksta darbuotojų, ar nėra darbo?
RGS 18
2017-09-18 08:09 2017

Dalis verslininkų susiduria su problema, kai iš Darbo biržos atvykęs „bedarbis“ net negalvoja dirbti įmonėje. Jo vienintelis tikslas – gauti įrašą iš potencialaus darbdavio, kad pareigoms jis nėra tinkamas ir toliau šildytis pašalpomis, galbūt ir nelegaliomis darbo pajamomis.

Jei ne pašalpomis, tai bent gauti socialines garantijas – nemokėti PSD, prireikus  gauti nemokamą gydymą ir kitokias pragyvenimą gerinančias lengvatas. Visų mokesčių mokėtojų sąskaita.

Ieškoti darbo, o juo labiau dirbti tokiam bedarbiui neapsimoka.

Dalis Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų  įmonių taip pat  susiduria su šiomis problemomis.

Tad pabandžiau paanalizuoti situaciją, kad suprasčiau – ar tikrai dirbti nebeapsimoka?

Atskiras ačiū Jonavos rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjai Daivai Ūselienei, padėjusiai susigaudyti pašalpų ir kompensacijų labirintuose.

Reikėtų priminti, jog tokią situaciją formuoja vyriausybės numatyta  socialinių pašalpų skyrimo tvarka, Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas.

Vienam  gyvenančiam asmeniui, turinčiam teisę į socialinę pašalpą, negaunančiam  pajamų, skiriama 102 Eur per mėnesį socialinė pašalpa. Tai sudaro 100 proc. valstybės remiamų  pajamų dydžio. 

Socialinės pašalpos dydis bendrai gyventiems asmenims, turintiems teisę į socialinę pašalpą, negaunantiems pajamų sudaro:

- pirmam bendrai gyvenančiam asmeniui – 100 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio (102 Eur)

- antram bendrai gyvenančiam asmeniui – 80 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio (102x80 % = 81, 60 Eur

- trečiam ir paskesniems bendrai gyvenantiems asmenims – 70 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio (102x 70% = 71,40 Eur.)

Toliau bus kalbama tik apie dirbančius pilną darbo dieną už nustatytą MMA asmenis. Minimali mėnesio alga šiai dienai yra 380 eur „popieriuje“.

Jei  žmogus gyvena vienas – dirbdamas jis jau gaus bent  335,30 eur į rankas (380 popieriuje), dirbant jo pajamos padidės  233,30 eur .

1 gyvenantis asmuo , uždirbdamas MMA, gaus realių pajamų 233,30 eur;

Visai kitokia situacija yra šeimose,  kuriose abu tėvai bedarbiai ir auga  daugiau vaikų.  Tai ypač aktualu vienišiems tėvams, vieniems auginantiems vaikus.

Pradėję dirbti žmonės turi galvoti, kas pasirūpins jų vaikais, išėjimas į darbą taip pat kainuoja – kelionės išlaidos, maistas.

Žemiau pateikiamas pavyzdys, kaip keisis pradėjusios dirbti vienišos mamos, auginančios 2 vaikus pajamos. 

Nedirbanti vieniša mama su 2 vaikais turinti teisę į socialinę pašalpą gaus:

102+81,60+71,40= 255,00 eur paramos. 

Gaunant MMA- 380 eur  „popieriuje“  –  jos pajamos bus 345,80 eur į rankas.

Vienas  asmuo, auginantis du nepilnamečius vaikus, uždirbdamas MMA, gaus realių pajamų prieaugį  90,80 eur.

Analogiška situacija būtų ir su dviem nedirbančiais suaugusiais šeimoje, jei vienas jų įsidarbintų.

Įstatymas numato tokias pačias išmokas tiek vaikui, tiek suaugusiam, skaičiuojamas tik kartu gyvenančių asmenų skaičius. Tokios šeimos vaikai gaus nemokamą maitinimą , po 57 eurus į metus kaip paramą mokinio reikmenims įsigyti.

Naudojant tą pačią formulę nesunkiai galima paskaičiuoti, kiek realių pajamų liks 4 ar 5 asmenų šeimoms, kuriose gaunama socialinė pašalpa.

Vienas dirbantis asmuo, kurio šeimą sudaro 4 asmenys, uždirbdamas MMA, gaus realių pajamų  19,40 eur;

Vienas dirbantis asmuo, kurio šeimą sudaro 5 asmenys, uždirbdamas MMA – 345,80 eur, toliau gaus ir socialinę pašalpą, nes uždirbs 52 eurais mažiau vienam asmeniui, nei valstybės remiamos pajamos, t.y. pašalpų jo šeima gautų 397,80 eur.

Skaičiuojama, jei dirbs vienas šeimos narys. Jei dirbančių bus daugiau, pajamų liks daugiau.

Tik šiuo atveju situacija taip pat nenaudinga dirbančiam žmogui.

Tarkim, jei 4 asmenų šeimoje abu tėvai  dirbtų  už MMA, jų abiejų pajamos sieks 691,60 (pašalpa būtų 326,40 eur ). Bet jų vaikai praras galimybę gauti 57 eurų paramą mokinio reikmėms įsigyti,  nemokamą maitinimą mokykloje, kuris skiriamas, jei pajamos vienam šeimos nariui yra ne didesnės nei 153 eurai (1,5 VRP dydžio)!

Nemokamas maitinimas dviem vaikams mokykloje, sudaro apie 80 eurų per mėnesį, skaičiuojant po 2 eurus dienai.  Tad viena ranka duoda, kita - atima.

Retorinis klausimas - kam dirbti, jei galutiniame rezultate liks 90 ar vos 19 eurų mėnesiui? Arba bus gaunamos labai skurdžios pajamos, bet bus prarasta teisė į nemokamą maitinimą ir kitas paramas?

Paminėsiu, jog šiuo metu yra galimybių gauti paramą maitinimui ir uždirbant kiek daugiau nei 153 eurus – atskirais atvejais, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą. Tik šiuo atveju parama ir vėl keliaus tiems, kas nededa jokių pastangų gyventi geriau ir gražiau.

Deja, bet kaip bežiūrėsime, ką bekaltinsime – Darbo biržą ar darbdavius – dirbti už MMA darbuotojų sunkiai rasime, nors teoriškai jie turės bedarbio statusą ir ieškos darbo.

Kita problema, su kuria susiduria darbdaviai – tokie žmonės retai kada turės išsilavinimą, reikalingų įgūdžių,  tad ir tas darbdavio mokamas minimumas dažnu atveju jam bus mokamas „avansu“.

Ir nors realiai MMA darbdaviui kainuoja 498,48 eur kas mėnesį,  žmogus matys tik blogus verslininkus, kurie jiems moka  90, 19 eur,  ir dar atima kitas pašalpas!

Manau, kad tai nėra visų darbdavių problema. Įmonės, kuriose reikalingas išsilavinimas ir aukštesnė kvalifikacija, kurios turi galimybę mokėti vidutinius atlyginimus, su šia problema nesusiduria arba susiduria retai.

Tuo tarpu įmonėms, kurių pelningumas nedidelis, kurioms reikia daug žemos kvalifikacijos darbuotojų tai - nuolatinė problema. Ir darbuotojų kaita jose didžiulė.  Siuvyklos, valymo paslaugų įmonės, mažmeninės prekybos įmonės (ypač kaimo vietovėse), mažos paslaugų įmonės, visuomeninio maitinimo įstaigos, valgyklos, gamybos įmonės – visos jos susiduria su situacija, kai darbuotojas visai neturi motyvacijos dirbti.

Darbo birža šioje situacijoje taip pat bejėgė – žmonės įgyja kitas specialybes, lanko įvairius kursus, po kurių ir toliau lieka bedarbiais.

Dažnu atveju toks perkvalifikavimas tik pinigų švaistymas – darbas atliktas, bedarbis įgyja paklausią specialybę,  o realiai niekas nesikeičia – dirbti jis nenori..

Teko bendrauti su siuvyklos vadove, kurios įmonėje siuvimo kursus baigusi darbuotoja nežinojo iš kurios pusės sėstis prie siuvimo mašinos. Ir tokių istorijų begalės.

Deja, bet valstybės pašalpų  politika, tokius žmones stumia į šešėlį, skatina būti išlaikytiniais.

Kita problema – žmonės, kurie dirba, stengiasi, kaip gali kabinasi į gyvenimą yra palikti visai be jokios valstybės paramos,  nusivylę tiek valdžia, tiek verslu, tiek gyvenimu ir kainomis Lietuvoje.

Tai yra didžiulė socialinė neteisybė, kuri nesprendžiama augina pašalpinių kartas.  O tie, kurie nenori tokiais būti, nepragyvendami emigruoja.

Tad jei Jūsų įmonė susiduria su nenorinčiais dirbti bedarbiais, jei turite minčių bei pasiūlymų kaip tai pakeisti, jeigu nenorite tik stebėti, bet norite kažką daryti –  kviečiame jus į diskusiją Jonavos rajono savivaldybėje. „Atsakymo beieškant: trūksta darbuotojų, ar nėra darbo? “. 

Registracija - čia 

Diskusija vyks rugsėjo 27 dieną 14 valandą  Jonavos rajono savivaldybės salėje.

Diskusijoje dalyvaus Socialines apsaugos ir darbo ministerijos atstovas, Jonavos rajono  savivaldybės administracijos vadovai, socialinės paramos skyriaus atstovai, Kauno teritorinės darbo biržos vadovai, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų verslininkai.

Kviečiame aktyviai dalyvauti, darbdavių suformuoti pasiūlymai bus perduoti SAD ministerijai.

KPPAR Jonavos filialo direktorė Dalia Sinkevičienė

Panašūs straipsniai

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis: darbo užmokestis kitąmet augs apie 286 tūkst. darbuotojų

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis: darbo užmokestis kitąmet augs apie 286 tūkst. darbuotojų

Vyriausybė ir penkiolika profesinių sąjungų trečiadienį pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuria sutariama 2020 metais didinti darbo užmokestį viešojo sektoriaus darbuotojams. Šis sprendimas palies apie 2...

Jonavos ligoninė finansinėje duobėje  - ar negresia medikų atleidimais?

Jonavos ligoninė finansinėje duobėje - ar negresia medikų atleidimais? 1

„Finansinė padėtis tikrai nedžiuginanti. Reiktų galvoti ne tik kaip iš jos išeiti, bet ir patikrinti – ar viskas buvo padaryta, kad tokia situacija neatsirastų. Matom, kad finansinė padėtis Jonavos ligoninėje vi...

Jonavoje – 30-oji Joninių šventė

Jonavoje – 30-oji Joninių šventė 2

Jubiliejinę – 30-ąją – Joninių šventę, kuri vyks birželio 23 d., sekmadienį, organizatoriai žiūrovams žada daug įspūdingų akimirkų: vartų apėjimo apeigas, linksmybes Jonų sodyboje, ristynių čempionatą Jono taure...

Šeimos išgyvenančios sunkumus naudojasi suteiktomis galimybėmis

Šeimos išgyvenančios sunkumus naudojasi suteiktomis galimybėmis

Sausio mėnesį Lietuvoje aukščiausias grėsmės lygis vaikui buvo nustatytas tik 103 atvejais. Iš jų laikinoji globa patvirtinta 87 atvejais. Taip pat vien per sausį 71 kartą (o per 7 mėnesius - 300 kartų) atvejo v...

Dešimt varnėnų šeimų džiaugsis naujais namais

Dešimt varnėnų šeimų džiaugsis naujais namais

Kovo 21 dieną minima "Pasaulinė miškų diena". Minint šią dieną, UAB "Jonavos paslaugos" darbuotojai pagamino inkilus. Šiandien, rankų darbo nameliai paukščiams iškelti Jonavos mieste, parkelyje, esančiame prie V...

Pritarė siūlymui didinti minimalią mėnesinę algą iki 607 eurų

Pritarė siūlymui didinti minimalią mėnesinę algą iki 607 eurų 1

Trečiadienį Vyriausybė pritarė siūlymui didinti minimalią mėnesinę algą nuo 555 eurų iki 607 eurų ir minimalų valandinį atlygį – nuo 3,39 euro iki 3,72 euro. Toks sprendimas priimtas...

Esame „tvarkingai“ drąsūs, trūksta tik drąsos – visuomenės nuomonės tyrimas

Esame „tvarkingai“ drąsūs, trūksta tik drąsos – visuomenės nuomonės tyrimas

Tik kas penktas Lietuvos gyventojas yra linkęs visada drąsiai reikšti savo nuomonę viešose diskusijose. Jaunimas dvigubai dažniau nei kitos amžiaus grupės linkęs nuomonę reikšti nedrąsiai ir esant galimybei, sus...

14 paslaugų, kurios turės būti suteikiamos šeimoms visose savivaldybėse

14 paslaugų, kurios turės būti suteikiamos šeimoms visose savivaldybėse

Vyriausybė trečiadienį pritarė baziniam paslaugų šeimai paketui, kuris turėtų būti prieinamas šeimoms visose Lietuvos savivaldybėse. Kai kurios šių paslaugų jau yra teikiamos šiuo metu, kai kurios dar nėra išvys...

Politinės reklamos į pašto dėžutes neturėtų gauti to nepageidaujantys asmenys

Politinės reklamos į pašto dėžutes neturėtų gauti to nepageidaujantys asmenys

Per kiekvienus rinkimus Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba sulaukia vartotojų paklausimų, kuomet jie, užsiklijavę ant pašto dėžutės užrašą „Nepageidauju gauti reklamos“, randa įvairių politinės reklamo...

Atsispyrę alkoholiui, apsaugo savo vaikų likimus

Atsispyrę alkoholiui, apsaugo savo vaikų likimus

Po Vaiko teisių apsaugos sistemos reformos praėjus daugiau nei pusei metų, jau matomas darbo su sunkumų patiriančia šeima rezultatas. Kauno  apskrityje, per sudėtingiems atvejams labai trumpą pusės metų laikotar...

Jonavos SPC : Dviejų maisto produktų paketas, vargu ar išgelbėtų žmones, laukiančius paramos maistu

Jonavos SPC : Dviejų maisto produktų paketas, vargu ar išgelbėtų žmones, laukiančius paramos maistu 3

Nuo šių metų kovo 10 dienos maisto produktų dalijimo metu gyventojams bus teikiami pirmieji produktai – kiaulienos konservai (400 g) ir saldūs sausi pusryčiai (500 g). Pirmas dalinimas bus ...

Siūloma riboti politikų įtaką priimant darbuotojus į valstybės tarnybą

Siūloma riboti politikų įtaką priimant darbuotojus į valstybės tarnybą

Seimo narė Rasa Budbergytė inicijavo Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, draudžiančias valstybės įstaigose politinio pasitikėjimo tarnautojams būti komisijų nariais darbuotojų priėmimo konkursuose.  „T...

Būstas jaunoms šeimoms regione: patenkinti visi prašymai, eilių nėra

Būstas jaunoms šeimoms regione: patenkinti visi prašymai, eilių nėra

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad pernai rugsėjį startavusi programa, skirta padėti jaunoms šeimoms įsikurti regione, įgyja pagreitį: iš viso iki šių metų ...

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Jau rašėme, kad  balandžio 18 –osios pavakarę Šilų seniūnijoje sudegė gyvenamasis namas. Pastarajame gyveno keturios šeimos, kurios liko ne tik be pastogės, bet ir gyvenimui būtinų daiktų, asmens dokumentų. I...

Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas: minimalius reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės

Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas: minimalius reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės

Tik 7 savivaldybės iš 60 tenkina minimalius Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo reikalavimus, tai yra, tik tiek savivaldybių skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo įmones, rodo Lietuvos laisvosios r...

Kam patikėti vėlavusio skrydžio kompensacijos klausimą?

Kam patikėti vėlavusio skrydžio kompensacijos klausimą?

Pagaliau išsvajotoji kelionės diena ar svarbus susitikimas su užsienio partneriais, o oro uoste – nemalonus siurprizas, kad skrydis atidėtas – daugeliui keliautojų nemaloni problema, gadinanti nuotaiką ir kelian...