Atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal sovietmečio "panetkes"?

Atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal sovietmečio
GRU 12
2019-12-12 09:57 2019

„Trečiadienį, kaip nurodo įmonės „Achema“ atstovai, apie 10 val. 55 min. dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema“ gamybinis įrengimas. Anot įmonės atstovų, procesas truko maždaug 1–1,5 minutės. Į įvykio vietą išvykę Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė, kad gamykloje įvyko nenumatytas teršalų išmetimas į aplinkos orą. Pagrindiniai į orą išsiskyrę teršalai – azoto oksidai (...)“, - toks oficialus Aplinkos apsaugos departamento pranešimas vakar, gruodžio 11 – ąją, apskriejo kone visą Lietuvą. Tačiau daugelio manymu, ši informacija, tiek „Achema“ darbuotojus, tiek visuomenę, pasiekė per vėlai, o pati bendrovė nesiskubino pranešti viešai, kokio masto incidentas įvyko tą dieną. Anaiptol, įmonė beveik atsitvėrė tylos siena, o galiausiai pareiškė, kad panika keliama nepagrįstai. 

Palikti nežinomybėje

Supanikavę vidurio Lietuvos gyventojai viešojoje erdvėje liejo savo nuogąstavimus ir baimes dėl visiškos nežinomybės. Vieniems tai priminė sovietmetį, kuomet informacija buvo nuolat slepiama, kiti akcentavo, kad nebuvo išmokta pamoka, kuomet didelis gaisras buvo kilęs Alytuje.

Tačiau beveik visi vieningai sutarė – gyvenant XXI amžiuje, nebėra taip lengva kažką nuslėpti, o įmonė „Achema“ privalo informuoti apie menkiausią incidentą.

Chaoso ir panikos galima nesunkiai išvengti, paprastai ir aiškiai informuojant visuomenę bei žiniasklaidos atstovus apie didelius ir net mažus incidentus.  

Šiais laikais tokių dalykų nenuslėpsi

„Nėra solidu gauti informaciją pavėluotai apie incidentą per slapčia filmuotus vaizdus, plintančius socialiniuose tinkluose. Šiais laikais tokių dalykų nenuslėpsi, tik dar labiau piktinsi visuomenę.

Dar 2014 m. vasarą buvau atkreipęs dėmesį kalbant su savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriumi apie būtinybę sukurti visuomenės informavimo apie avarijas priemones, tokias kaip šiandien naudoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Juk ne vienas iš mūsų esame gavę įspėjimo SMS į telefonus, apie tai kad artėja audra/škvalas su rekomendacijomis ir pan. Ir tai tokiai įmonei kaip „Achema“ nemanau, kad būtų didelis iššūkis tokią sistemą įsidiegti. Juolab, kad taip gyvena vakarų pasaulis.

Ką turime šiandien? Jokios informacijos nei švietimo, nei kitoms įstaigoms, jokių rekomendacijų ar įspėjimų, kad neveskite vaikų į lauką, laikykite uždarytus langus ir pan. Ar yra normalu gauti SMS darželio auklėtojai iš tėvų, kad neleiskite mano vaiko į lauką, nes avariją turim?

Apie tai, kad nuodinga ar ne, taršą viršijo ar ne, į kokią pusę vėjas pūtė ir t.t., man net nesinori gilintis, nes kur tiesa - neaišku. Dėl savęs tai aš nepergyvenu, bet man tikrai pikta, nes ne tik suaugę Jonavoje gyvena.

Manau turime teisę gyventi pagal XXI a. standartus.“, - savo nuomonę socialiniame tinkle reiškė verslininkas, tarybos narys Kęstutis Macionis.

Sovietmečio "panetkės"?

Kęstučiui Macioniui antrino tarybos narys Žilvinas Galimovas. 

„Šiandieninė (gruodžio 11 d. – red. past.) avarija rajono milžinėje "Achemoje" mums tik dar kartą įrodė, kad atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal senas geras sovietmečio "panetkes" - niekas niekam nieko neleis sužinoti. Palaikau kolegos Kęstučio Macionio pasiūlymą „Achemai“ įsidiegti gyventojų perspėjimo sistemą, kuri, atsitikus bet kokiam įvykiui, suteiktų visą reikiamą informaciją ir naudingus patarimus, kaip elgtis, kad žmonės užsitikrintų savo saugumą ir pasirūpintų sveikata. Juk gyvename civilizuotame XXI amžiaus pasaulyje.

Taip pat sveikinu savivaldybės mero Mindaugo Sinkevičiaus raginimą Aplinkos apsaugos departamento atstovams ir įmonės vadovams savivaldybei pateikti visą informaciją apie šios ir lapkričio 25 dienos incidentus, susidariusią padėtį įmonėje, taršos ir padarytos žalos gamtai dydį bei tuo pačiu papasakotų, kas yra daroma, kad panašūs incidentai nesikartotų. Prašau savivaldybės mero gavus informaciją nedelsti ir iškart be išlygų su ja visa leisti susipažinti rajono gyventojams, žiniasklaidos atstovams ir kitiems suinteresuotiems asmenims“, - Facebook rašė Ž. Galimovas.

Pranešė per vėlai?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tik gruodžio 11 –osios popietę (primename, incidentas vyko apie 10 val. 55 min. – red.past. ), sugebėjo išplatinti pranešimą „Aiškinamasi, kokios cheminės medžiagos galėjo pasklisti avarijos „Achemoje“ metu“.

„ (...) Šiuo metu laukiama duomenų iš aplinkos apsaugos pareigūnų, kokias medžiagas ir kokias jų koncentracijas nustatė aplinkos ore. Pavojingo objekto AB „Achema“ išorės avariniame plane nurodyta, kad didžiausia galima taršos zona esant ypač didelio masto avarijai gali siekti 13 km. Todėl šioje zonoje gyvenantiems asmenims, ar žmonėms, kurie savo gyvenamojoje aplinkoje jaučia specifinį acto, karbamido kvapą, tol, kol nėra tikslių duomenų apie aplinkos oro taršą, rekomenduojame laikytis atsargumo principo ir kuo mažiau laiko praleisti lauke, patalpose sandariai uždaryti langus, išjungti mechanines vėdinimo ar rekuperavimo sistemas, sunegalavus, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją“, - praėjus nemažam laiko tarpui po incidento įmonėje rašoma NVSC išplatintame pranešime.

Klausimas – ar tikrai pranešimas išplatintas laiku, kai po incidento jau buvo praėjusios kelios valandos?

Ekstremalios sveikatai situacijos bus valdomos iš Kauno

Kaip tik vakar, gruodžio 11 d., Vyriausybė pasitarime pritarė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) būtų perkeltas į Kauną. Taip tikimasi užtikrinti nacionaliniu mastu geografiškai efektyviausią ir tinkamai koordinuotą pasirengimą ekstremalioms situacijoms. (Plačiau skaitykite ČIA).

Dauguma spėlioja, kad incidentas „Achemoje“ buvo ekstremalus, kad buvo sukeltas pavojus, o informacijos trūkumas dar labiau įaudrino gyventojus, tad jonaviečiams ir aplinkiniams miestams ESSC egzistavimas Kaune turėtų būti naudingas.

Tačiau norisi paklausti – jis tik egzistuos, ar tikrai vykdys numatytus darbus?

 

 

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Panašūs straipsniai

Išgelbėtas Baltajame ežere skendęs žmogus. Kaip saugiai elgtis prie vandens?

Išgelbėtas Baltajame ežere skendęs žmogus. Kaip saugiai elgtis prie vandens? 1

Birželio 19 d. apie 14 val. Upninkų sen., Kryžiaukos k., Baltajame ežere skendo žmogus, kuris sėkmingai buvo ištrauktas iš vandens ir išvežtas į gydymo įstaigą. Siekiant išvengti tokių įvykių, Kauno priešgai...

Turto draudimas: klaidinančią informaciją apie įvykį pateikusi moteris išmokos negavo

Turto draudimas: klaidinančią informaciją apie įvykį pateikusi moteris išmokos negavo

Ginčas tarp draudimo bendrovės ir pareiškėjos kilo dėl kelionės užsienyje metu sugadinto mobiliojo telefono – moteris kreipėsi į draudimo bendrovę, su kuria buvo sudariusi nekilnojamojo turto draudimo sutart...

Rugsėjį Jonavoje vėl vyks akcija ,,Apsaugok mane": ,,Lietuvos draudimas" apdraus visų moksleivių kelią į mokyklą

Rugsėjį Jonavoje vėl vyks akcija ,,Apsaugok mane": ,,Lietuvos draudimas" apdraus visų moksleivių kelią į mokyklą

Viena ilgiausiai šalyje gyvuojančių socialinės atsakomybės akcijų – saugaus eismo iniciatyva „Apsaugok mane" šiemet bus surengta jau 21-ą kartą. Šios akcijos metu, kaip ir kasmet, draudimo bendrovė „Lietuvos...

Bus atliktas savivaldybių pasirengimo branduolinėms avarijoms vertinimas

Bus atliktas savivaldybių pasirengimo branduolinėms avarijoms vertinimas

Liepos 15-17 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD), siekdamas  objektyviai įvertinti savivaldybių pasirengimą vykdyti Valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinė...

Sukurta mobilioji programėlė, leisianti klausos negalią turintiems asmenims lengviau išsikviesti skubią pagalbą

Sukurta mobilioji programėlė, leisianti klausos negalią turintiems asmenims lengviau išsikviesti skubią pagalbą

Nuo šių metų liepos 1 d. pradės veikti Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numerio 112 mobilioji programėlė. Klausos negalią turintiems asmenims skirta programėlė birželio 26 d. pristatyta Vidaus reikalų mi...

Nuo liepos 1 d. - automobilių registracijos mokestis: kaip viskas vyks?

Nuo liepos 1 d. - automobilių registracijos mokestis: kaip viskas vyks?

Primenama, kad nuo liepos 1 d. Lietuvoje įsigalios priimtas įstatymas, numatantis, jog registruojant lengvuosius automobilius bus taikomas registracijos mokestis pagal jų išmetamą CO2 kiekį. „Regitra“ įstaty...

Automobilių registracijos mokestis: kaip viskas vyks?

Automobilių registracijos mokestis: kaip viskas vyks?

Nuo liepos 1 d. Lietuvoje įsigalios priimtas įstatymas, numatantis, jog registruojant lengvuosius automobilius bus taikomas registracijos mokestis pagal jų išmetamą CO2 kiekį. „Regitra“ įstatymų leidėjo spre...

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Žmogų neįgaliojo vežimėlyje, kenčiantį nuo cerebrinio paralyžiaus, genetinės ligos ar negrįžtamai sužalotą incidento metu retai sutinkame restorane, bare, teatre, miesto skvere, prekybos centre, baseine, galerij...

Akordeonistas M. Levickis: „Visi aplink yra vertingi ir talentingi“

Akordeonistas M. Levickis: „Visi aplink yra vertingi ir talentingi“

Akordeonistas M. Levickis: „Noriu dalintis tuo, ką turiu viduje“ Karantinas išmokė kūrybiškai pažvelgti į buitį, laisvalaikį ir darbą: sudaryti mokymosi ir veiklos planus vaikams, prasim...

A. Verygos darbotvarkė kiek kitokia, nei skelbiama viešai: Ministras „slaptai“ lankėsi Rukloje?

A. Verygos darbotvarkė kiek kitokia, nei skelbiama viešai: Ministras „slaptai“ lankėsi Rukloje?

Rugsėjo 25 d. Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotajame pėstininkų batalione (Rukloje, Jonavos rajone)  prisiekė šauktiniai. Kad šioje šauktinių priesaikoje dalyvaus Sveikatos apsaugos ministras (SAM) Aurelijus ...

Tarnybą Lietuvos kariuomenėje pasirinkę emigrantai: „Kol tarnauji, kai kurie žodžiai verčia užsikimšti ausis, bet kai jų nėra – lieka tuščias jausmas“

Tarnybą Lietuvos kariuomenėje pasirinkę emigrantai: „Kol tarnauji, kai kurie žodžiai verčia užsikimšti ausis, bet kai jų nėra – lieka tuščias jausmas“

Neretai pagrindiniais savanoriškos Nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT) atlikimo motyvais girdimi patriotiškumas, meilė Tėvynei, susirūpinimas jos saugumu ir pasiryžimas ją ginti. Taip pat...

Visuomenė atsipalaiduoja: apklausa rodo, kad dėmesys skiepams nuo koronaviruso nedidėja

Visuomenė atsipalaiduoja: apklausa rodo, kad dėmesys skiepams nuo koronaviruso nedidėja

Šalyje sėkmingai valdoma pandemija ir švelninamas karantinas visuomenei leidžia atsipalaiduoti ir galvojant apie infekcijos prevenciją. Per mėnesį norinčiųjų skiepytis nuo koronaviruso padaugėjo vos 2 procen...

Projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ jau laukia pilietiškų jaunuolių paraiškų

Projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“ jau laukia pilietiškų jaunuolių paraiškų

Vasaros pabaigoje jau 12-ą kartą vyks aktyvaus ir pilietiško jaunimo projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“. 30 baigiamųjų klasių moksleivių turės unikalią galimybę iš labai arti susipažinti su Vyriausybės v...

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Jau kitą savaitę (birželio 22 d.) prasideda valstybinių brandos egzaminų sesija, kuri tęsis iki liepos 21 d. Pirmas egzaminas pagrindinėje sesijoje bus anglų kalbos valstybinis egzaminas, o paskutinis – fizi...

Pasiruošta vienoms didžiausių šiais metais NATO greitojo reagavimo padalinių pratybų

Pasiruošta vienoms didžiausių šiais metais NATO greitojo reagavimo padalinių pratybų

Lietuvos kariuomenės Gynybos štabe praėjusią savaitę surengti tarptautinių pratybų „Geležinis Vilkas 2020“ ir „Brilliant Jump 2020 II“ (liet. „Briliantinis šuolis 2020 II“) planavim...

Švietimo ministras A. Monkevičius: pamokos mokyklose vyks laikantis saugumo reikalavimų

Švietimo ministras A. Monkevičius: pamokos mokyklose vyks laikantis saugumo reikalavimų

Ugdymas nuo rugsėjo 1 d.  vyks įprastu būdu – mokyklų patalpose, laikantis rekomenduojamų saugumo sąlygų, pabrėžė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius šiandien vykusioje spaudos konferen...