Atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal sovietmečio "panetkes"?

Atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal sovietmečio
GRU 12
2019-12-12 10:57 2019

„Trečiadienį, kaip nurodo įmonės „Achema“ atstovai, apie 10 val. 55 min. dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema“ gamybinis įrengimas. Anot įmonės atstovų, procesas truko maždaug 1–1,5 minutės. Į įvykio vietą išvykę Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė, kad gamykloje įvyko nenumatytas teršalų išmetimas į aplinkos orą. Pagrindiniai į orą išsiskyrę teršalai – azoto oksidai (...)“, - toks oficialus Aplinkos apsaugos departamento pranešimas vakar, gruodžio 11 – ąją, apskriejo kone visą Lietuvą. Tačiau daugelio manymu, ši informacija, tiek „Achema“ darbuotojus, tiek visuomenę, pasiekė per vėlai, o pati bendrovė nesiskubino pranešti viešai, kokio masto incidentas įvyko tą dieną. Anaiptol, įmonė beveik atsitvėrė tylos siena, o galiausiai pareiškė, kad panika keliama nepagrįstai. 

Palikti nežinomybėje

Supanikavę vidurio Lietuvos gyventojai viešojoje erdvėje liejo savo nuogąstavimus ir baimes dėl visiškos nežinomybės. Vieniems tai priminė sovietmetį, kuomet informacija buvo nuolat slepiama, kiti akcentavo, kad nebuvo išmokta pamoka, kuomet didelis gaisras buvo kilęs Alytuje.

Tačiau beveik visi vieningai sutarė – gyvenant XXI amžiuje, nebėra taip lengva kažką nuslėpti, o įmonė „Achema“ privalo informuoti apie menkiausią incidentą.

Chaoso ir panikos galima nesunkiai išvengti, paprastai ir aiškiai informuojant visuomenę bei žiniasklaidos atstovus apie didelius ir net mažus incidentus.  

Šiais laikais tokių dalykų nenuslėpsi

„Nėra solidu gauti informaciją pavėluotai apie incidentą per slapčia filmuotus vaizdus, plintančius socialiniuose tinkluose. Šiais laikais tokių dalykų nenuslėpsi, tik dar labiau piktinsi visuomenę.

Dar 2014 m. vasarą buvau atkreipęs dėmesį kalbant su savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos skyriumi apie būtinybę sukurti visuomenės informavimo apie avarijas priemones, tokias kaip šiandien naudoja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Juk ne vienas iš mūsų esame gavę įspėjimo SMS į telefonus, apie tai kad artėja audra/škvalas su rekomendacijomis ir pan. Ir tai tokiai įmonei kaip „Achema“ nemanau, kad būtų didelis iššūkis tokią sistemą įsidiegti. Juolab, kad taip gyvena vakarų pasaulis.

Ką turime šiandien? Jokios informacijos nei švietimo, nei kitoms įstaigoms, jokių rekomendacijų ar įspėjimų, kad neveskite vaikų į lauką, laikykite uždarytus langus ir pan. Ar yra normalu gauti SMS darželio auklėtojai iš tėvų, kad neleiskite mano vaiko į lauką, nes avariją turim?

Apie tai, kad nuodinga ar ne, taršą viršijo ar ne, į kokią pusę vėjas pūtė ir t.t., man net nesinori gilintis, nes kur tiesa - neaišku. Dėl savęs tai aš nepergyvenu, bet man tikrai pikta, nes ne tik suaugę Jonavoje gyvena.

Manau turime teisę gyventi pagal XXI a. standartus.“, - savo nuomonę socialiniame tinkle reiškė verslininkas, tarybos narys Kęstutis Macionis.

Sovietmečio "panetkės"?

Kęstučiui Macioniui antrino tarybos narys Žilvinas Galimovas. 

„Šiandieninė (gruodžio 11 d. – red. past.) avarija rajono milžinėje "Achemoje" mums tik dar kartą įrodė, kad atsitikus labai rimtai nelaimei viskas vyks pagal senas geras sovietmečio "panetkes" - niekas niekam nieko neleis sužinoti. Palaikau kolegos Kęstučio Macionio pasiūlymą „Achemai“ įsidiegti gyventojų perspėjimo sistemą, kuri, atsitikus bet kokiam įvykiui, suteiktų visą reikiamą informaciją ir naudingus patarimus, kaip elgtis, kad žmonės užsitikrintų savo saugumą ir pasirūpintų sveikata. Juk gyvename civilizuotame XXI amžiaus pasaulyje.

Taip pat sveikinu savivaldybės mero Mindaugo Sinkevičiaus raginimą Aplinkos apsaugos departamento atstovams ir įmonės vadovams savivaldybei pateikti visą informaciją apie šios ir lapkričio 25 dienos incidentus, susidariusią padėtį įmonėje, taršos ir padarytos žalos gamtai dydį bei tuo pačiu papasakotų, kas yra daroma, kad panašūs incidentai nesikartotų. Prašau savivaldybės mero gavus informaciją nedelsti ir iškart be išlygų su ja visa leisti susipažinti rajono gyventojams, žiniasklaidos atstovams ir kitiems suinteresuotiems asmenims“, - Facebook rašė Ž. Galimovas.

Pranešė per vėlai?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) tik gruodžio 11 –osios popietę (primename, incidentas vyko apie 10 val. 55 min. – red.past. ), sugebėjo išplatinti pranešimą „Aiškinamasi, kokios cheminės medžiagos galėjo pasklisti avarijos „Achemoje“ metu“.

„ (...) Šiuo metu laukiama duomenų iš aplinkos apsaugos pareigūnų, kokias medžiagas ir kokias jų koncentracijas nustatė aplinkos ore. Pavojingo objekto AB „Achema“ išorės avariniame plane nurodyta, kad didžiausia galima taršos zona esant ypač didelio masto avarijai gali siekti 13 km. Todėl šioje zonoje gyvenantiems asmenims, ar žmonėms, kurie savo gyvenamojoje aplinkoje jaučia specifinį acto, karbamido kvapą, tol, kol nėra tikslių duomenų apie aplinkos oro taršą, rekomenduojame laikytis atsargumo principo ir kuo mažiau laiko praleisti lauke, patalpose sandariai uždaryti langus, išjungti mechanines vėdinimo ar rekuperavimo sistemas, sunegalavus, nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją“, - praėjus nemažam laiko tarpui po incidento įmonėje rašoma NVSC išplatintame pranešime.

Klausimas – ar tikrai pranešimas išplatintas laiku, kai po incidento jau buvo praėjusios kelios valandos?

Ekstremalios sveikatai situacijos bus valdomos iš Kauno

Kaip tik vakar, gruodžio 11 d., Vyriausybė pasitarime pritarė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) būtų perkeltas į Kauną. Taip tikimasi užtikrinti nacionaliniu mastu geografiškai efektyviausią ir tinkamai koordinuotą pasirengimą ekstremalioms situacijoms. (Plačiau skaitykite ČIA).

Dauguma spėlioja, kad incidentas „Achemoje“ buvo ekstremalus, kad buvo sukeltas pavojus, o informacijos trūkumas dar labiau įaudrino gyventojus, tad jonaviečiams ir aplinkiniams miestams ESSC egzistavimas Kaune turėtų būti naudingas.

Tačiau norisi paklausti – jis tik egzistuos, ar tikrai vykdys numatytus darbus?

 

 

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Panašūs straipsniai

Ministerija parengė atmintinę, kaip mokykloje reaguoti į patyčias ir smurtinį elgesį

Ministerija parengė atmintinę, kaip mokykloje reaguoti į patyčias ir smurtinį elgesį

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija mokykloms parengė naują „Reagavimo į patyčias ar kitokį smurtinį elgesį mokykloje atmintinę“. Ką konkrečiai daryti mokytojui, mokiniui, pastebėjus patyčias ar smurtinį ...

Liūdni radiniai suglumino jonaviečius: kur kreiptis radus gyvūnų gaišenas?

Liūdni radiniai suglumino jonaviečius: kur kreiptis radus gyvūnų gaišenas?

Sodų g. 93 namo gyventojai vakar vakare liko sukrėsti. Apie 19 val. 30 min., kaip pasakojo gyventoja, sekundės skirtumu iš dangaus krito dvi gulbės. Automobilių aikštelėje kritę du gulbiukai nerodė gyvybės ž...

Bendrasis pagalbos centras primena: numeriu 112 pagalba turėtų būti kviečiama iš įvykio vietos

Bendrasis pagalbos centras primena: numeriu 112 pagalba turėtų būti kviečiama iš įvykio vietos

Kad ištikus nelaimei ir skubiai prireikus pagalbos reikia skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112, žino dauguma Lietuvos gyventojų. Deja, ne visi žino, kaip reikia skambinti, kad pagalba b...

Kaip užkirsti kelią nelaimei „Achemoje“?

Kaip užkirsti kelią nelaimei „Achemoje“?

Šių metų vasario 27 d. Jonavos AB „Achema“ rengiamos mokomosios pratybos „Amoniakas-2020“. Jų metu bus patikrintas Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pajėgų pasirengimas likviduoti galimą cheminį įvyk...

Ukmergės r. savivaldybė: kelias valandas po ,,Achemoje" įvykusio incidento apie jį žinojome tik iš žiniasklaidos

Ukmergės r. savivaldybė: kelias valandas po ,,Achemoje" įvykusio incidento apie jį žinojome tik iš žiniasklaidos 1

Ukmergės rajono savivaldybės administracija kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos su prašymu operatyviai, kuo skubiau, inf...

Lietuvoje prasideda nacionalinės pratybos – gaus perspėjimo sirenos

Lietuvoje prasideda nacionalinės pratybos – gaus perspėjimo sirenos 1

Antradienio rytą Lietuvoje gaus sirenos – nuo 10 val. 15 min. iki 10 val. 18 min. vyks gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos patikrinimas. Ši gyventojų perspėjimo sistema įprastai tikrinama dukart per...

,,Viešoje nuomonėje" pasisakę jonaviečiai į koronaviruso grėsmę žiūri rimtai

,,Viešoje nuomonėje" pasisakę jonaviečiai į koronaviruso grėsmę žiūri rimtai

Šiandien, vasario 28-ąją, paskelbta, kad patvirtintas pirmasis koronaviruso susirgimo atvejis Lietuvoje. Informacijos srautas apie šį susirgimą matomas jau kurį laiką. Dėl to savaitės pradžioje jonaviečių kl...

Vaikas neina į mokyklą: maži įgeidžiai valdo ar didelis skausmas slegia?

Vaikas neina į mokyklą: maži įgeidžiai valdo ar didelis skausmas slegia?

Jeigu vaikas kategoriškai atsitiko lankyti mokyklą, bėga iš pamokų, greičiausiai vienos priežasties tam nėra. Specialistai pataria į tokią problemą žiūrėti kaip ir į bet kurį kitą vaiko patiriamą sunkumą ir p...

Per keletą mėnesių vienas specialistas sugebėjo rasti 16 vaikus globoti pasiryžusių žmonių

Per keletą mėnesių vienas specialistas sugebėjo rasti 16 vaikus globoti pasiryžusių žmonių

Kokios priemonės motyvuoja žengti itin atsakingą žingsnį – užauginti be tėvų globos likusį vaiką – įvaikinti, apsispręsti nuolatinei globai, pasirinkti svečiavimosi variantą? Iš lūpų į lūpas perduodama infor...

Vėl gvildenamas Rimkų PSPC filialo perkėlimo klausimas

Vėl gvildenamas Rimkų PSPC filialo perkėlimo klausimas 1

Jonavos rajono savivaldybės meras Mindaugas Sinkevičius pirmadienį susitiko su rajono tarybos opozicijos atstovais. Susitikimo metu gvildentas klausimas dėl VŠĮ Pirminės sveikatos priežiūros centro Rimkų (Ri...

Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena: ministro L. Kukuraičio sveikinimas senjorams

Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena: ministro L. Kukuraičio sveikinimas senjorams

Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena pasaulyje pradėta minėti siekiant atkreipti dėmesį į vyresnio amžiaus žmonių poreikius ir problemas, ugdyti jaunų žmonių pagarbą, kovoti su stere...

Jonavos ligoninėje "ieškotas" įstaigos gelbėjimo planas

Jonavos ligoninėje "ieškotas" įstaigos gelbėjimo planas

Šiandien, lapkričio 12 d., VŠĮ „Jonavos ligoninė“ konferencijų salėje susitiko šios įstaigos medikų profsąjungų atstovai su Jonavos r. savivaldybės tarybos opozicinių frakcijų nariais. Susitikimas surengtas ...

Kai kurios socialinės rizikos šeimos pradėjo „šokdinti“ socialinius darbuotojus - bando pasinaudoti karantino laikotarpiu

Kai kurios socialinės rizikos šeimos pradėjo „šokdinti“ socialinius darbuotojus - bando pasinaudoti karantino laikotarpiu 1

Vyriausybės sprendimu dėl koronaviruso plitimo grėsmės visoje šalyje nuo kovo 16 d. paskelbtas karantinas pratęstas iki balandžio 13 d. Dauguma žmonių rimtai žiūri į situaciją, todėl norėdami apsaugoti tiek ...

Kaip mokyti vaikus saugotis seksualinės prievartos pavojų?

Kaip mokyti vaikus saugotis seksualinės prievartos pavojų?

Lapkričio 18-ąją Europoje minima Seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos diena. Tyrimų duomenimis, vienas iš penkių vaikų patiria vienokios ar kitokios formos seksualinį smurtą ir tai nepriklauso nei...

Po dar vieno galimai orą teršiančio incidento Lietuvoje – klausimai aplinkos ministrui

Po dar vieno galimai orą teršiančio incidento Lietuvoje – klausimai aplinkos ministrui

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės – seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aistė Gedvilienė – kreipėsi į aplinkos mini...

Ar jonaviečiai turi teisę žinoti, kiek ir kam išleidžia jų išrinkti politikai?

Ar jonaviečiai turi teisę žinoti, kiek ir kam išleidžia jų išrinkti politikai?

Jonavos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente numatytas su tarybos nario veikla susijusių išlaidų kompensavimas, kurio maksimali suma per mėnesį – 416, 25 eur. Šie pinigai gali būti panaudojami kance...