Aukoti negalima išvyti. Kur dėti kablelį?

Aukoti negalima išvyti. Kur dėti kablelį?
LIE 04
2019-07-04 11:05 2019

J. Basanavičiaus g., Jonavoje esantis prekybos centras „Jonė“ ant sienų iškabinęs perspėjančius skelbimus - jų teritorijoje prekiauti ir elgetauti draudžiama, o nesilaikant perspėjimo, bus kviečiama policija. O ką kalba jonaviečiai ir kokių priemonių imasi kiti Jonavos prekybos centrai?

Dėl prekybos - kaip ir aišku: išsiperki prekybos plotą  - prekiauti gali, neišsiperki – prekyba draudžiama. Tačiau dėl elgetavimo – kitas klausimas. Ne paslaptis, jog ir kiti prekybos centrai, esantys Jonavoje, „sulaukia“ neprašytų svečių – renkančių aukas, elgetaujančių ar prašeivų, kurie įkyriai, primigtinai, kone reikalaujančiu tonu prašo paaukoti pinigų, arba, tiesiog prie įėjimo atsisėdę prašo išmaldos.

Tik ateinu apsipirkti - tuoj pat prisistato Romų tautybės „nėščioji“ ir rusiškai prašo paaukoti pinigų besilaukiančiai moteriai – suprask, jai, nors tas nėštumas trunka jau kelintus metus. 

„Įžymūs“ prašeivos

Jonavoje „turime“ net kelis žymius elgetautojus – Romų tautybės moteris, kuri nuolat nėščia, o išmaldos prašyti nesibodi ir prekybos centro viduje apsiperkančių asmenų; šviesiaplaukį berniuką, kuris pasižymi įkyrumu; dar keli asmenys – kurie prieigose klūpo ištiesę rankas ar skardines.

Dėl nuolat besilaukiančios (kone trejus ar daugiau metų) Romų tautybės moters prekybos centrų lankytojai ilgokai jaučia diskomfortą.

„Ar man vienai atrodo, kad ji mane persekioja, ar ir kitiems taip būna? Nevažinėju  prabangiu automobiliu, dėviu įprastus drabužius, nesu „apsikarsčiusi auksais“, bet tik ateinu apsipirkti - tuoj pat prisistato Romų tautybės „nėščioji“ ir rusiškai prašo paaukoti pinigų besilaukiančiai moteriai – suprask, jai, nors tas nėštumas trunka jau kelintus metus. Ir automobilių aikštelėje, ir prie parduotuvės, o galiausiai „prisikabino“ pačiame IKI prekybos centre – griebė už rankos ir prašė pinigų! Kokį mėnesį jos nesutikau, bet ... Nežinau, kaip jums, o man net šiurpu jau darosi“, - pasakojo Vilmantė.

Apie šviesiaplaukį, nuolat elgetaujantį berniuką, jonaviečiams pasakoti jau galimai nereikia. Gyventojai įtarinėjo, jog jis kitaip elgtis nebemoka, o tarnybos jį sudrausminti - neturi galimybių. Anksčiau rašėme, kad berniukas be skrupulų ir akivaizdžiai meluodamas tiesiog reikalauja duoti pinigų. Anot miestiečių, vaikinui retai kada reikia bandelės ar gėrimo, karšto maisto, kurį siūlo nupirkti praeiviai. Jį domina tik pinigai. (Visą straipsnį skaitykite ČIA)

Jonaviečiai dalinosi pastebėjimais ir apie išmaldos prašančią moterį, kuri, surinkusi tam tikrą pinigų sumą, skubėjo pirkti alaus. Tuomet mūsų mieto gyventojai ragino nebūti patikliais. (Plačiau apie tai ČIA)

Aukoti negalima išvyti. Kur dėti kablelį?

Bemaž prie kiekvieno prekybos centro, anksčiau ar vėliau sutiksime varguolį, kuriam tikrai reikia pagalbos ir finansinės paramos. Ar aukoti jiems, ar ne – tai Jūsų pasirinkimas, tačiau kaip su įkyruoliais prašytojais elgiasi prekybos centrų atstovai?

Maxima

„Savo parduotuvėse siekiame klientams užtikrinti pačią geriausią apsipirkimo patirtį, jų nediskriminuojame pagal jokius kriterijus. Teritorija šalia „Maximos“ parduotuvės yra vieša vieta, todėl mūsų darbuotojai neturi teisės prašyti žmogaus, renkančio aukas, tačiau į parduotuvę ateinantiems pirkėjams niekuo netrukdančiam, pasišalinti iš parduotuvės prieigų. 

Parduotuvės viduje esame kelis kartus įspėję aukas renkančius asmenis, kad tai yra neleistina. Tokių įspėjimų atskiriems asmenims užteko, kad toliau parduotuvių klientams nebūtų trukdoma. Didesnis mūsų iššūkis – higienos taisyklių nesilaikantys asmenys, dėl kurių sulaukiame kitų pirkėjų nusiskundimų“, - teigia „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Rima Aukštuolytė.

Rimi Lietuva

„Vienuose miestuose savivaldybės yra aiškiai reglamentavusios elgesio su elgetaujančiais ar išmaldos prašančiais asmenimis viešose vietose tvarką, kitur nustatytų taisyklių nėra, tad paprastai tokiais atvejais reaguojame atsižvelgiant į aplinkybes ir konkrečią situaciją. Be abejo, turime ir mūsų įmonėje galiojančią vidaus tvarką, kuria vadovaujamės – esame prekybos įmonė ir turime užtikrinti tiek savo pirkėjų, tiek parduodamos produkcijos saugumą, tad visuomet žiūrime, kad šie dalykai mūsų veikloje būtų užtikrinti. Vis dėlto tokie incidentai mūsų parduotuvėse yra labai retai ir pasitaiko nebent pavieniai“, - atsako Rimi Lietuva viešųjų ryšių vadovė Giedrė Buivydienė.

Norfa

„Nei ypatingų pirkėjų skundų, nei incidentų nėra užfiksuota. Ypatingų priemonių taip pat neteko naudoti. Kiekviename Norfos prekybos centre yra apsaugos darbuotojai, kurie, esant poreikiui, į prekybos centro vidaus patalpas patekusius elgetaujančius asmenis sudrausmina. Kalbama ne apie asmens išvesdinimą. Apsaugos darbuotojai pateikia tokiems asmenims pastabas, kad netrukdytų pirkėjams“, - teigė Norfos atstovas spaudai Darius Ryliškis.

Apsisprendimo teisę, kur dėti kablelį "Aukoti negalima išvyti", paliekame Jums. 

Panašūs straipsniai

Paauglystė – savęs identiteto krizė. Kaip suprasti paauglius?

Paauglystė – savęs identiteto krizė. Kaip suprasti paauglius?

Paauglystė – sudėtingas vaiko raidos etapas. Maištavimas, savęs pažinimas ir savojo aš paieškos – psichologai šį gyvenimo tarpsnį vadina identiteto krize. Kuo paauglystė ypatinga, kada ji prasideda, kaip ją ...

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Senjorės Irenos patirtis: technologijos padeda ir karantiną leisti Kipre

Netrukus 71–ąjį gimtadienį švęsianti Irena Armanavičienė jį sutiks Kipre, kur gyvena jau nuo lapkričio pabaigos – mat dėl pandemijos aplinkybių atšaukus skrydžius žiemą leisti tenka šioje Viduržemio jūros sa...

L. Slušnys: jei vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

L. Slušnys: jei vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymo...

Kaip įsirengti geriausią laisvalaikio zoną namuose?

Kaip įsirengti geriausią laisvalaikio zoną namuose?

Namuose leidžiame daug laisvo laiko. Karantinas ir pandemija parodė, kad visai nebūtina kiekvieną vakarą eiti į naktinį miestą ar ieškoti pramogų, kad gerai praleistumėte laiką. Jeigu tik norite, smagu gali būti...

Valentino diena: kaip ją švęsti?

Valentino diena: kaip ją švęsti?

Artėja raudonų širdelių ir meilės prisipažinimų diena. Visų parduotuvių vitrinos tuoj pasipuoš Valentino dienos simbolika. Daugelis žmonių pradeda planuoti šiai progai skirtas dovanas, planuotis šventinio ...

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus 2

Trisdešimtmetis Dovydas, lygtinai teistas už vagystes, nusižengimą pakartojo ir prieš kelis metus gavo realią laisvės atėmimo bausmę. Vyras prisipažįsta, kad smulkių vagysčių nevengė nuo paauglystės, o būdam...

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daugiau nei atsakymų

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daugiau nei atsakymų

Koronaviruso susirgimų atvejams sparčiai augant, naujos informacijos apie šį virusą poreikis tampa vis aktualesnis. Imunologai nuolat apžvelgia padėtį, kuriama nauja vakcina ir problema atrodo kryptingai spr...