Daugiau nei pusė mokinių neatvyko į pamokas, darželių vaikams – smagiau

Daugiau nei pusė mokinių neatvyko į pamokas, darželių vaikams – smagiau
BIR 13
2019-06-13 13:18 2019

„Antri metai – vaikai „kepa“ klasėse, o sisteminių sprendimų nėra. Lėšų vėsinimo įrangai neskirta, kai kurios mokyklos stabdo ugdymo procesą, nebūdamos tikros dėl teisinio pagrindo. Akivaizdu, kad prie vieno stalo turi susėsti visi sprendimų priėmėjai ir susitarti dėl labai konkrečių neatidėliotinų veiksmų – tiek sutvarkant teisinį reglamentavimą, tiek finansinės naštos pasidalijimą, tiek pereinamojo laikotarpio planą“, – sako seimo narė Dovilė Šakalienė.

SAM primena, kad higienos normos nustato, jog mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje temperatūra šiltuoju metų laiku turi būti ne aukštesnė kaip 28 laipsniai, sporto salėje – ne aukštesnė kaip 24 laipsniai.

Seimo narė Dovilė Šakalienė siūlo pakoreguoti higienos normą, pakeičiant viršutinę leistiną temperatūros ribą klasėse nuo +28 iki +25 laipsnių, bei nustatyti, kuomet gali būti stabdomas ugdymo procesas dėl karščių, analogiškai kaip šiuo metu reglamentuotas šalčių atveju. Taip pat D. Šakalienė siūlo sudaryti konkretų susitarimą dėl finansinės naštos pasidalijimo tarp savivaldybių ir ministerijos įsigyjant klasių vėsinimui reikalingas priemones ir priimti sprendimą dėl pereinamojo laikotarpio, kol nėra užtikrinama vaikų sveikatai saugi temperatūra klasėse.

Ugdymo procesas Jonavos mokyklose   

Ugdymo procese nedalyvauja 60-70 proc. visų mokinių 

Tuo tarpu Jonavoje, pamokos sutrumpintos, bet ugdymo procesas, kol kas, nenutrauktas  -  darželiai, progimnazijos ir gimnazijos dalies vaikų užsiėmimuose nesulaukė, tačiau su likusiais mokiniais organizuojamas kitoks ugdymo procesas.  

Jonavos J.Ralio gimnazijoje šiandien, birželio 13 d., ugdymo procese nedalyvauja 60-70 proc. visų mokinių. Dalis jų į užsiėmimus neatvyko dėl karščių, kiti – įsidarbino, tad birželio 17 d. gimnazijoje stabdomas, koreguojamas ugdymo procesas.

„Mes turime dvi problemas. Pirmoji – dėl karščio. Kiek konkrečiai į pamokas neatvyko mokinių dėl karščio, neskaičiavom, tačiau 60-70 proc. - tikrai nėra. Antroji problema – vyresni mokiniai, 17-18 metų, nori įsidarbinti ir šiuo metu turime virš 70 tėvų prašymų, kad leistų mokslo metus užbaigti anksčiau ir vaikai galėtų įsidarbinti vasaros sezonui. Pasitarę su gimnazijos taryba nusprendėm nuo birželio 17 d. stabdyti, koreguoti ugdymo procesą. Mokiniai galės neiti į pamokas, mokytojai bus darbo vietoje, mokiniai bus konsultuojami, galės atsiskaityti, pakoreguoti savo įvertinimus, gauti paskutinius balus, na ir savaitės pabaigoje bus išvestas antras pusmetis ir metinis. Elektroniniame dienyne bus pateikta reikalinga informacija“,- sako J.Ralio gimnazijos direktorius Arūnas Rimkus.

Dienos metu padėtis darosi tragiška - kai kurios klasės įkaista iki daugiau nei 30 laipsnių

„Mūsų progimnazijoje šiandien nėra 60 proc. vaikų. Noriu pasidžiaugti mokinių tėvais, kurie informavo klasių auklėtojus, kad  jų vaikai, dėl itin didelio karčio, neatvyks į mokyklą. Šią savaitę progimnazijoje turėjo vykti pamokos, o kitą savaitę turėjo vykti netradicinis ugdymas, tačiau teko keisti planus. Sutrumpinom pamokas, koreguojam ugdymo procesą. Tenka gelbėtis nuo karščio visais įmanomais būdais - naktimis vėdinam patalpas, užsiėmimus perkėlėm į vėsesnes patalpas, bet dienos metu padėtis darosi tragiška - kai kurios klasės įkaista iki daugiau nei 30 laipsnių, tad apie 13 val. stengiamės išleisti visus mokinius“, - sako R.Samulevičiaus progimnazijos direktorius Artūras Jagelavičius.

Darželio vaikams – smagiau

Birželio mėnesio pradžioje buvo skelbta, kad laikinai nedirbs ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo grupės šiose švietimo įstaigose: liepos mėn. – vaikų lopšelyje-darželyje „Bitutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Lakštingalėlė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Žilvitis“; rugpjūčio mėn. –  mokykloje-darželyje „Pakalnutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Dobilas“; liepos-rugpjūčio mėn. – Kulvos Abraomo Kulviečio mokykloje, Barupės mokykloje, Šveicarijos pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Voveraitė“, Žeimių mokykloje-daugiafunkciame centre, Bukonių mokykloje-daugiafunkciame centre, Užusalių pagrindinėje mokykloje, Batėgalos universaliame daugiafunkciame centre; birželio-rugpjūčio mėn. – Panerio pradinėje mokykloje, Justino Vareikio progimnazijoje (2019-06-08 – 2019-08-31), Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje (2019-06-08 – 2019-08-31), Šveicarijos pagrindinėje mokykloje (2019-06-10 – 2019-08-31), vaikų lopšelio-darželio „Lakštingalėlė“ skyriuje „Šilelis“, Upninkų pagrindinėje mokykloje (2019-06-22 – 2019-08-31), Panoterių Petro Vaičiūno pagrindinėje mokykloje (2019-06-22 – 2019-08-31).

Kaip pasakojo vaikų lopšelio –darželio „Žilvitis“ direktorė Vitalija Jagelavičienė, nors karščiai alina visas įstaigas, dauguma vaikų lieka namuose, tačiau šiame darželyje jaučiamas vaikų pagausėjimas.  Vandens purkštukai, nauji pripučiami baseinai, palapinės, pavėsinės ir basakojų takai tiesiog traukia vaikus.

Kai tik prasidėjo pas mus tokios pramogos, pajutom, kad  vaikų padaugėjo

„Vasarą dirbam mažesniu pajėgumu, o birželis visada įtemptas. Dabar veikia septynios apjungtos grupės, nes dalis auklėtojų atostogauja. Stengiamės, kad kiekvienoje grupėje dirbtų trys žmonės. O dėl karščių – ši vasara ypatinga. Ėmėmės ekstremalių priemonių – iš antro aukšto vaikus perkėlėm į pirmąjį, nuo karščio gelbėja vėsi aktų salė, kurioje ir vyksta dauguma užsiėmimų. Grupėse pastatėm naujai nupirktus ventiliatorius. Vaikai į lauką vedami iš karto po pusryčiu ir, kol dar tinkamas laikas, t.y. iki 11 val. lauke jų laukia maudynės – turim kelis pripučiamus baseinus, vandens purkštukus pievoje, turime daug vandens gertuvių, o po tokių maudynių, grįžę į grupes, vaikai labai gerai valgo ir saldžiai miega. Kai tik prasidėjo pas mus tokios pramogos, pajutom, kad  vaikų padaugėjo“,- šypsodamasi pasakojo darželio direktorė Vitalija Jagelavičienė.  

Vyks pasitarimas

Birželio 13 d. Seime inicijuojamas pasitarimas dėl vaikų sveikatai pavojingos temperatūros klasėse su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi, sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, Savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu Mindaugu Sinkevičiumi, Mokyklų vadovų asociacijos prezidentu Dainiumi Žvirdausku ir viceprezidente Rūta Krasauskiene bei Lietuvos moksleivių sąjungos prezidente Sara Aškinyte.

Higienos normas vertėtų papildyti, kad vadovaujantis protingumo principu leisti sprendimus priimti ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į ugdymo įstaigoje esantį mikroklimatą.

Anot LSA prezidento Mindaugo Sinkevičiaus, LSA karščio problemos šalies mokyklose iki šiol nenagrinėjo, nes iki tol nebuvo tam poreikio. Tačiau reikėtų pažymėti, kad savivaldybėse kiekviena mokykla yra labai skirtinga ir jos pačios sprendžia dėl karščio iškilusias problemas – vienose yra kondicionieriai, kitose atitinkama rekuperacinė sistema, žaliuzės ir panašiai (vienoms reikia kažką papildomai įsirengi, kitoms – ne). Atsižvelgiant į tai, visko surašyti į teisės aktus praktiškai neįmanoma. Todėl šiuo atveju LSA siūlo palikti apsisprendimo laisvę pačioms ugdymo įstaigoms. Higienos normas vertėtų papildyti, kad vadovaujantis protingumo principu leisti sprendimus priimti ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į ugdymo įstaigoje esantį mikroklimatą.

Mokyklos ugdymo procesą organizuoja vadovaujantis  Bendraisiais ugdymo planais, patvirtintais ministro įsakymu. ,,Mokyklos vadovas, esant aplinkybėms, keliančioms pavojų mokinių sveikatai ar gyvybei, ar paskelbus ekstremalią padėtį, priima sprendimus dėl ugdymo proceso koregavimo...“

Mokyklos direktorius gali esant minėtoms aplinkybėms trumpinti pamokų laiką, mažinti pamokų skaičių ar iš vis laikinai nutraukti ugdymo procesą.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Padės ruoštis egzaminams: VGTU pradeda nuotolines fizikos pamokas abiturientams

Padės ruoštis egzaminams: VGTU pradeda nuotolines fizikos pamokas abiturientams

Karantinas – iššūkis visai švietimo sistemai. Labiausiai dėl kitokios nei įprasta mokslo metų pabaigos nerimauja abiturientai – brandos egzaminų laikymui jiems teks pasiruošti nuotoliniu būdu. Padėti būsimie...

Kaip nuotolinis mokymas sekasi iš užsienio atvykusiems vaikams?

Kaip nuotolinis mokymas sekasi iš užsienio atvykusiems vaikams?

Nuotolinis mokymas tapo įveikiamu iššūkiu beveik tūkstančiui į Lietuvą grįžusių emigrantų, iš užsienio atvykusių mokinių ir jų mokytojų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija apklausė mokytojus, mokančius i...

Lietuva „užsidaro“: stabdomas ugdymo procesas, atšaukiami beveik visi renginiai

Lietuva „užsidaro“: stabdomas ugdymo procesas, atšaukiami beveik visi renginiai 2

Nuo kovo 13 d. 7 val. iki 27 d. visose švietimo įstaigose stabdomas ugdymo procesas - nuo vaikų lopšelių / darželių iki aukštųjų mokyklų, kolegijų, taip pat dienos ir užimtumo centruose, neveiks neformalio...

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Jau kitą savaitę (birželio 22 d.) prasideda valstybinių brandos egzaminų sesija, kuri tęsis iki liepos 21 d. Pirmas egzaminas pagrindinėje sesijoje bus anglų kalbos valstybinis egzaminas, o paskutinis – fizi...

Žurnalas ,,Reitingai" įvertino ir Jonavos mokyklas: kokie rezultatai šiais metais?

Žurnalas ,,Reitingai" įvertino ir Jonavos mokyklas: kokie rezultatai šiais metais?

Švietimo įstaigas vertinantis žurnalas „Reitingai“, kaip ir kasmet, suteikia galimybę sužinoti, kurioje vietoje, vertinat akademinius, mokinių savijautos, pagalbos, stojimo į nemokamas studijų vietas bei kit...

Automobilių sėdynės – augantis atliekų srautas ir sąvartynuose

Automobilių sėdynės – augantis atliekų srautas ir sąvartynuose

Automobilių sėdynės ir automobilinės kėdutės vaikams – augantis neigiamų atliekų srautas, kurį vis sunkiau sutvarkyti. Dėl to įvairiose šalyse daugėja raginimų įtvirtinti gamintojams atsakomybę už šių atliek...

Kokios pagalbos iš valstybės gali tikėtis nepasiturintys gyventojai?

Kokios pagalbos iš valstybės gali tikėtis nepasiturintys gyventojai?

Bet kuris asmuo per gyvenimą gali patirti finansinių sunkumų: tai gali lemti pandemija, ekonominė krizė, netikėtai prarastas darbas, krizinės situacijos šeimoje, socialinių įgūdžių stoka ar kitokios negandos....

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad mokinių tėvai, vaikai jau gali rinktis patinkančias vaikų vasaros stovyklas. Šiemet Švietimo mainų paramos fondo administruojamo TAPK2 projekto lėšomis ...

Vaikų, liekančių toje pačioje mokykloje, sveikatos pažymėjimai galios iki metų galo

Vaikų, liekančių toje pačioje mokykloje, sveikatos pažymėjimai galios iki metų galo

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pratęsė mokinių, kurie mokslus tęs toje pačioje ugdymo ar mokymo įstaigoje ir kurių sveikata nuo paskutinio patikrinimo nepasikeitė, sveikatos pažymėjimų galiojimo laiką ...

Informacija apie mokinių piešinių konkurso „Aš piešiu vandenį“ rezultatus

Informacija apie mokinių piešinių konkurso „Aš piešiu vandenį“ rezultatus

Mokinių piešinių konkursas „Aš piešiu vandenį“ sulaukė didelio susidomėjimo. Konkursui buvo gauti 135 piešiniai. Šiuo konkursu bu...

„Tėvų linijoje“ budi daugiau psichologų ir ilgėja darbo laikas

„Tėvų linijoje“ budi daugiau psichologų ir ilgėja darbo laikas

Profesionalių psichologų konsultacijos telefonu „Tėvų linijoje“ nuo liepos pradžios teikiamos ir rytais – nuo 9 val. Nemokamai ir anonimiškai pasitarti su psichologu įvairiais vaikų auklėjimo klausimais galė...

„Viešoje nuomonėje“ apie nuotolinį mokymąsi – mokiniams per sunku, tėvai moko be atskiro pasiruošimo

„Viešoje nuomonėje“ apie nuotolinį mokymąsi – mokiniams per sunku, tėvai moko be atskiro pasiruošimo 1

Kovo 30-oji, pirmoji nuotolinio mokymo diena. Kaip daugelis sakė tuo metu – TA diena tapo tikru košmaru vaikams, tėvams ir mokytojams. Gal būt šiandien, balandžio 8-ąją, daugelis tą dieną atsimena miglotai, ...

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas?

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas? 1

Karantinui užsitęsus mokyklos jau priprato dirbti nuotoliniu būdu, tam pasitelkė naujų, iki šiol mažiau naudotų ugdymo būdų ir priemonių. Dėl to net galima buvo išgirsti švietimo atstovus teigiant, esą skait...

Minint Alkoholikų vaikų savaitę, pokalbis su psichologe apie tai, ką patiria vaikas augdamas „neblaivioje“ šeimoje

Minint Alkoholikų vaikų savaitę, pokalbis su psichologe apie tai, ką patiria vaikas augdamas „neblaivioje“ šeimoje

Kokį vaidmenį šeimoje teks priimti vaikui? Didvyrio, juokdario, „atpirkimo ožio“, o gal teks tapti nematomu? Nesaugumas, gėda, baimė, nusivylimas, tai tik menka dalis jausmų, kuriuos patiria alkoholiu piktna...

Išmokos vaikams: kas nauja 2020 metais

Išmokos vaikams: kas nauja 2020 metais

Nuo šių metų padidėjo vaiko pinigai ir papildoma išmoka, mokama neįgaliems, gausių bei nepasiturinčių šeimų vaikams. Taip pat išsiplėtė papildomos prie vaiko pinigų mokamos išmokos gavėjų ratas, nes buvo pad...

Žaliosios edukacinės erdvės

Žaliosios edukacinės erdvės

Jau ne pirmus metus mūsų krašto ugdymo įstaigos yra kviečiamos dalyvauti nacionaliniame edukacinių erdvių konkurse, kuriame didelis dėmesys skiriamas žaliosioms erdvėms. Konkursą organizuoja Lietuvos mokinių...