Daugiau nei pusė mokinių neatvyko į pamokas, darželių vaikams – smagiau

Daugiau nei pusė mokinių neatvyko į pamokas, darželių vaikams – smagiau
BIR 13
2019-06-13 13:18 2019

„Antri metai – vaikai „kepa“ klasėse, o sisteminių sprendimų nėra. Lėšų vėsinimo įrangai neskirta, kai kurios mokyklos stabdo ugdymo procesą, nebūdamos tikros dėl teisinio pagrindo. Akivaizdu, kad prie vieno stalo turi susėsti visi sprendimų priėmėjai ir susitarti dėl labai konkrečių neatidėliotinų veiksmų – tiek sutvarkant teisinį reglamentavimą, tiek finansinės naštos pasidalijimą, tiek pereinamojo laikotarpio planą“, – sako seimo narė Dovilė Šakalienė.

SAM primena, kad higienos normos nustato, jog mokymo klasėse, mokymo kabinetuose, aktų salėje temperatūra šiltuoju metų laiku turi būti ne aukštesnė kaip 28 laipsniai, sporto salėje – ne aukštesnė kaip 24 laipsniai.

Seimo narė Dovilė Šakalienė siūlo pakoreguoti higienos normą, pakeičiant viršutinę leistiną temperatūros ribą klasėse nuo +28 iki +25 laipsnių, bei nustatyti, kuomet gali būti stabdomas ugdymo procesas dėl karščių, analogiškai kaip šiuo metu reglamentuotas šalčių atveju. Taip pat D. Šakalienė siūlo sudaryti konkretų susitarimą dėl finansinės naštos pasidalijimo tarp savivaldybių ir ministerijos įsigyjant klasių vėsinimui reikalingas priemones ir priimti sprendimą dėl pereinamojo laikotarpio, kol nėra užtikrinama vaikų sveikatai saugi temperatūra klasėse.

Ugdymo procesas Jonavos mokyklose   

Ugdymo procese nedalyvauja 60-70 proc. visų mokinių 

Tuo tarpu Jonavoje, pamokos sutrumpintos, bet ugdymo procesas, kol kas, nenutrauktas  -  darželiai, progimnazijos ir gimnazijos dalies vaikų užsiėmimuose nesulaukė, tačiau su likusiais mokiniais organizuojamas kitoks ugdymo procesas.  

Jonavos J.Ralio gimnazijoje šiandien, birželio 13 d., ugdymo procese nedalyvauja 60-70 proc. visų mokinių. Dalis jų į užsiėmimus neatvyko dėl karščių, kiti – įsidarbino, tad birželio 17 d. gimnazijoje stabdomas, koreguojamas ugdymo procesas.

„Mes turime dvi problemas. Pirmoji – dėl karščio. Kiek konkrečiai į pamokas neatvyko mokinių dėl karščio, neskaičiavom, tačiau 60-70 proc. - tikrai nėra. Antroji problema – vyresni mokiniai, 17-18 metų, nori įsidarbinti ir šiuo metu turime virš 70 tėvų prašymų, kad leistų mokslo metus užbaigti anksčiau ir vaikai galėtų įsidarbinti vasaros sezonui. Pasitarę su gimnazijos taryba nusprendėm nuo birželio 17 d. stabdyti, koreguoti ugdymo procesą. Mokiniai galės neiti į pamokas, mokytojai bus darbo vietoje, mokiniai bus konsultuojami, galės atsiskaityti, pakoreguoti savo įvertinimus, gauti paskutinius balus, na ir savaitės pabaigoje bus išvestas antras pusmetis ir metinis. Elektroniniame dienyne bus pateikta reikalinga informacija“,- sako J.Ralio gimnazijos direktorius Arūnas Rimkus.

Dienos metu padėtis darosi tragiška - kai kurios klasės įkaista iki daugiau nei 30 laipsnių

„Mūsų progimnazijoje šiandien nėra 60 proc. vaikų. Noriu pasidžiaugti mokinių tėvais, kurie informavo klasių auklėtojus, kad  jų vaikai, dėl itin didelio karčio, neatvyks į mokyklą. Šią savaitę progimnazijoje turėjo vykti pamokos, o kitą savaitę turėjo vykti netradicinis ugdymas, tačiau teko keisti planus. Sutrumpinom pamokas, koreguojam ugdymo procesą. Tenka gelbėtis nuo karščio visais įmanomais būdais - naktimis vėdinam patalpas, užsiėmimus perkėlėm į vėsesnes patalpas, bet dienos metu padėtis darosi tragiška - kai kurios klasės įkaista iki daugiau nei 30 laipsnių, tad apie 13 val. stengiamės išleisti visus mokinius“, - sako R.Samulevičiaus progimnazijos direktorius Artūras Jagelavičius.

Darželio vaikams – smagiau

Birželio mėnesio pradžioje buvo skelbta, kad laikinai nedirbs ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo grupės šiose švietimo įstaigose: liepos mėn. – vaikų lopšelyje-darželyje „Bitutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Lakštingalėlė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Žilvitis“; rugpjūčio mėn. –  mokykloje-darželyje „Pakalnutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Saulutė“, vaikų lopšelyje-darželyje „Dobilas“; liepos-rugpjūčio mėn. – Kulvos Abraomo Kulviečio mokykloje, Barupės mokykloje, Šveicarijos pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo skyriuje „Voveraitė“, Žeimių mokykloje-daugiafunkciame centre, Bukonių mokykloje-daugiafunkciame centre, Užusalių pagrindinėje mokykloje, Batėgalos universaliame daugiafunkciame centre; birželio-rugpjūčio mėn. – Panerio pradinėje mokykloje, Justino Vareikio progimnazijoje (2019-06-08 – 2019-08-31), Raimundo Samulevičiaus progimnazijoje (2019-06-08 – 2019-08-31), Šveicarijos pagrindinėje mokykloje (2019-06-10 – 2019-08-31), vaikų lopšelio-darželio „Lakštingalėlė“ skyriuje „Šilelis“, Upninkų pagrindinėje mokykloje (2019-06-22 – 2019-08-31), Panoterių Petro Vaičiūno pagrindinėje mokykloje (2019-06-22 – 2019-08-31).

Kaip pasakojo vaikų lopšelio –darželio „Žilvitis“ direktorė Vitalija Jagelavičienė, nors karščiai alina visas įstaigas, dauguma vaikų lieka namuose, tačiau šiame darželyje jaučiamas vaikų pagausėjimas.  Vandens purkštukai, nauji pripučiami baseinai, palapinės, pavėsinės ir basakojų takai tiesiog traukia vaikus.

Kai tik prasidėjo pas mus tokios pramogos, pajutom, kad  vaikų padaugėjo

„Vasarą dirbam mažesniu pajėgumu, o birželis visada įtemptas. Dabar veikia septynios apjungtos grupės, nes dalis auklėtojų atostogauja. Stengiamės, kad kiekvienoje grupėje dirbtų trys žmonės. O dėl karščių – ši vasara ypatinga. Ėmėmės ekstremalių priemonių – iš antro aukšto vaikus perkėlėm į pirmąjį, nuo karščio gelbėja vėsi aktų salė, kurioje ir vyksta dauguma užsiėmimų. Grupėse pastatėm naujai nupirktus ventiliatorius. Vaikai į lauką vedami iš karto po pusryčiu ir, kol dar tinkamas laikas, t.y. iki 11 val. lauke jų laukia maudynės – turim kelis pripučiamus baseinus, vandens purkštukus pievoje, turime daug vandens gertuvių, o po tokių maudynių, grįžę į grupes, vaikai labai gerai valgo ir saldžiai miega. Kai tik prasidėjo pas mus tokios pramogos, pajutom, kad  vaikų padaugėjo“,- šypsodamasi pasakojo darželio direktorė Vitalija Jagelavičienė.  

Vyks pasitarimas

Birželio 13 d. Seime inicijuojamas pasitarimas dėl vaikų sveikatai pavojingos temperatūros klasėse su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi, sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga, Savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentu Mindaugu Sinkevičiumi, Mokyklų vadovų asociacijos prezidentu Dainiumi Žvirdausku ir viceprezidente Rūta Krasauskiene bei Lietuvos moksleivių sąjungos prezidente Sara Aškinyte.

Higienos normas vertėtų papildyti, kad vadovaujantis protingumo principu leisti sprendimus priimti ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į ugdymo įstaigoje esantį mikroklimatą.

Anot LSA prezidento Mindaugo Sinkevičiaus, LSA karščio problemos šalies mokyklose iki šiol nenagrinėjo, nes iki tol nebuvo tam poreikio. Tačiau reikėtų pažymėti, kad savivaldybėse kiekviena mokykla yra labai skirtinga ir jos pačios sprendžia dėl karščio iškilusias problemas – vienose yra kondicionieriai, kitose atitinkama rekuperacinė sistema, žaliuzės ir panašiai (vienoms reikia kažką papildomai įsirengi, kitoms – ne). Atsižvelgiant į tai, visko surašyti į teisės aktus praktiškai neįmanoma. Todėl šiuo atveju LSA siūlo palikti apsisprendimo laisvę pačioms ugdymo įstaigoms. Higienos normas vertėtų papildyti, kad vadovaujantis protingumo principu leisti sprendimus priimti ugdymo įstaigoms, atsižvelgiant į ugdymo įstaigoje esantį mikroklimatą.

Mokyklos ugdymo procesą organizuoja vadovaujantis  Bendraisiais ugdymo planais, patvirtintais ministro įsakymu. ,,Mokyklos vadovas, esant aplinkybėms, keliančioms pavojų mokinių sveikatai ar gyvybei, ar paskelbus ekstremalią padėtį, priima sprendimus dėl ugdymo proceso koregavimo...“

Mokyklos direktorius gali esant minėtoms aplinkybėms trumpinti pamokų laiką, mažinti pamokų skaičių ar iš vis laikinai nutraukti ugdymo procesą.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena dėl pamokų pateisinimo tvarkos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena dėl pamokų pateisinimo tvarkos

Nuo rugsėjo atsisakius 094/a medicininės pažymos, kuria buvo pateisinamas vaikų neatvykimas į mokyklą dėl ligos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija savivaldybėms, mokykloms ir tėvams primena dėl pamokų p...

Tradicija tapusi šventė „Mano prasmingos dienos“

Tradicija tapusi šventė „Mano prasmingos dienos“

Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyrius šiandien vaikus sukvietė į gražią vasaros sutiktuvių šventę „Mano prasmingos dienos“, kuri taip pat skirta vaikų gynimo dienai paminėti bei artėja...

Bukonių mokykla - daugiafunkcis centras pirmieji atveria duris vasarai

Bukonių mokykla - daugiafunkcis centras pirmieji atveria duris vasarai

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras yra pakvietę bendrojo ugdymo mokyklas, daugiafunkcius, dienos centrus, neformaliojo vaikų švietimo mokyklas, muziejus, kit...

Darželinukams – dar platesnis sveikesnių produktų pasirinkimas

Darželinukams – dar platesnis sveikesnių produktų pasirinkimas

Šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigos 2019-2020 m. galės pasinaudoti galimybe vaikus maitinti ne tik ekologiškais, bet ir pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pa...

Surengtas pirmasis tokio pobūdžio renginys „Kartu smagiau“

Surengtas pirmasis tokio pobūdžio renginys „Kartu smagiau“

Birželio 21 dieną Jonavos miesto ir rajono jaunimas (14-17 metų) pakviestas į renginį „Kartu smagiau“. Renginio dalyvių Ramybės skvere laukė sporto, edukacinės, pramoginės užduotys bei prizai ir dovanos. Tokio p...

Per karščius pamokos gali būti trumpinamos

Per karščius pamokos gali būti trumpinamos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija primena, kad esant karštiems orams, kai patalpose temperatūra didesnė negu 28 laipsniai, ugdymo procesas gali būti koreguojamas, t.y. užsiėmimus patariama rengti kitose...

Vaiko konstitucijos pamoka: Penktokai žino ne tik teises, bet ir pareigas

Vaiko konstitucijos pamoka: Penktokai žino ne tik teises, bet ir pareigas

Nuo kovo 12 dienos visoje Lietuvoje Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba daugiau nei 100 mokyklų pradėjo organizuoti  „Vaiko konstitucijos pamoką“ šalies penktokams. Vaiko teisių apsaugo...

Bukonių moksleivių pergalė projekto „Matematika-laimėtojų mokslas" konkurse

Bukonių moksleivių pergalė projekto „Matematika-laimėtojų mokslas" konkurse

Jonavos r. Bukonių mokykla – daugiafunkcis centras nuo 2018 m. pradžios kartu su Kėdainių r. Šėtos gimnazija ir Truskavos pagrindine mokykla vykdė Europos socialinio fondo finansuotą projektą „Matematika – laimė...

„Robotų mūšio“ konkurse

„Robotų mūšio“ konkurse

Bukonių mokykla – daugiafunkcis centras antri metai kartu Kėdainių r. Šėtos gimnazija ir Truskavos pagrindine mokykla vykdo Europos socialinio fondo finansuojamą projektą "Matematika - laimėtojų mokslas", kurio ...

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Į „Tėvų liniją“ pasitarti įvairiais vaikų auklėjimo klausimais jau galima skambinti ne tik vakarais, bet ir dieną – nuo 11 iki 13 val. Tad nemokamos anoniminės psichologų pagalbos visoje Lietuvoje sulauks daugia...

 Jonavos kaimo mokyklų laukia drastiški pertvarkymai - tikimasi sutaupyti apie 0,5 mln.€

Jonavos kaimo mokyklų laukia drastiški pertvarkymai - tikimasi sutaupyti apie 0,5 mln.€ 1

Balandžio 30 dienos Tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas „Dėl Jonavos rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016-2020 metų bendrojo plano patvirtinimo“ dalinio pakeitimo. Aiškinamaja...

Aukštas žurnalo „Reitingai“ įvertinimas mūsų švietimo kokybei: Jonavos rajono savivaldybė – trečia Lietuvoje

Aukštas žurnalo „Reitingai“ įvertinimas mūsų švietimo kokybei: Jonavos rajono savivaldybė – trečia Lietuvoje

Pasirodęs švietimo įstaigas vertinantis žurnalas „Reitingai“ šiemet pateikė ne vieną malonią staigmeną Jonavai, o vertinant akademinius, mokinių savijautos, pagalbos, stojimo į nemokamas studijų vietas ir ki...

Nauja darželio „Bitutė“ atstovų patirtis respublikinėje konferencijoje „Per mokslo kalnus“

Nauja darželio „Bitutė“ atstovų patirtis respublikinėje konferencijoje „Per mokslo kalnus“

Šiaulių lopšelis-darželis „Pasaka“ ir UAB „Šviesa“ balandžio 30 dieną pakvietė šalies priešmokyklinių grupių ugdytinius ir jų pedagogus į respublikinę konferenciją  „Per mokslo kalnus“. Jonavos vaikų lopšelį-dar...

Kultūrinės pažinties veiklos diena ,,Lietuviais esame mes gimę“

Kultūrinės pažinties veiklos diena ,,Lietuviais esame mes gimę“

Bukonių mokykloje – daugiafunkciame centre vykusi kultūrinės pažintinės veiklos diena „Lietuviais esame mes gimę“ buvo skirta Gimtosios kalbos ir Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienoms paminėti. Jos ...

Visą dieną Jonavoje vyksta Europos dienos šventė „Nuo žaidimų iki rinkimų“

Visą dieną Jonavoje vyksta Europos dienos šventė „Nuo žaidimų iki rinkimų“

Europos dienai skirti renginiai Jonavoje prasidėjo nuo ryto. Jonavos viešosios bibliotekos knygų terasoje, šventės atidarymo metu, dalyviams skirta lopšelių – darželių „Žilvitis“ ir „Pakalnutė“  vaikų koncertinė...

Parama maistu nepasiturintiems – tik po Velykų

Parama maistu nepasiturintiems – tik po Velykų

Paramą maistu gaunantiems asmenims 2019 - ieji, Kiaulės metai prasidėjo tikrai kiauliškai. Ir vėl, jau antrą kartą metuose visos Lietuvos skurstantys asmenys yra nuviliami. Pirmasis dalijimas buvo itin skurdus, ...