Egzotiškąsias alpakas auginantis jonavietis: alpakos – tvarkingi, mieli bei skirtingus charakterius turintys gyvūnai

Egzotiškąsias alpakas auginantis jonavietis: alpakos – tvarkingi, mieli bei skirtingus charakterius turintys gyvūnai
RGS 04
2019-09-04 12:00 2019

Jonavoje, visai greta antrojo tvenkinio, įsikūrusioje Rasos ir Žydrūno Raudžių sodyboje, kiek daugiau nei metus gyvena Lietuvoje vis dar gana reti gyvūnai – alpakos. Visos jos – labai skirtingos ir turinčios savitą charakterį. Tačiau tie, kas jau turėjo galimybę pamatyti šiuos gyvūnus savomis akimis, ko gero, sutiktų – švelnus alpakų kailis ir išskirtinė išvaizda ne tik traukia akį, bet ir kelia šypseną veide.

Prieš 14 metų

,,Aš esu tekstilininkas ir nuolatos važinėju po visą Europą, tekstilės parodas. Prieš 14 metų lankiausi Vokietijoje vykusioje parodoje. Ten sutikau lietuvaitę, kuri buvo ištekėjusi už perujiečio. Jie prekiavo alpakos megztiniais, kainavusiais po 200 – 300 eurų.

Kadangi tada Lietuvoje minimali alga buvo apie 400 litų, man tokios sumos atrodė ,,kosmosas". Klausiau savęs, ar tie megztiniai – auksiniai (šypsosi)? Tačiau mane šie gyvūnai taip sudomino, kad kilo mintis atsivežti jų į Lietuvą.

 Vis tik minėta lietuvė su savo vyru pradėjo mane atkalbinėti ir sakė, kad Peru yra griežtai saugomas genofondas, tad niekas neleidžia išsivežti alpakų į kitas šalis.

Labai tuo ir nebesidomėjau. Tik po kurio laiko išsiaiškinau, kad man buvo pasakyta netiesa – jau tuo metu alpakas augino bent keliose Europos šalyse: Vokietijoje, Švedijoje, Lenkijoje, taip pat Anglijoje“, - paklaustas, kada susidomėjo alpakomis, pasakojo Ž. Raudys.

Gyvos ,,žoliapjovės“

Vėliau Lietuvoje, Aleksandro Stulginskio universitete, vykusi paroda jonaviečiui įkvėpė dar didesnį norą įsigyti alpakų. Dėl to, sulaukus tinkamo momento, Raudžių sodyboje buvo įrengtas daugiau nei pusės hektaro aptvaras, kuriame apsigyveno 5 alpakos.

,,Pamenu, praėjus 5-eriems metams po parodos Vokietijoje, Lietuvoje vyko žemės ūkio paroda. Joje taip pat mačiau alpakas. Tada jau visai užsidegiau noru įsigyti jų sau.

Taip pat jau anksčiau buvo tekę girdėti, kad alpakos – gyvos ,,žoliapjovės“. Pagalvojau, kad turime nemažą plotą kalno, tai alpakos turės kur vaikštinėti ir ,,nušienaus“ jį.

Galiausiai galutinai nusprendėm nusipirkti kelias alpakas. Taip prieš metus pas mus apsigyveno 5 alpakos, vėliau dvi mūsų patelės atsivedė du jauniklius.

Na ir praėjusią vasarą žolę teko pjauti jau tik tris kartus, šią vasarą – vieną. Žinoma, prie to stipriai prisidėjo ir sausa vasara.

Esame paskaičiavę, kad norint, jog alpakos ,,nušienautų“ visą kalną, mums reikėtų turėti 12 jų“, - teigė jonavietis.

Itin plonas plaukas

Ž. Raudys, kaip ir priklauso tekstilininkui, pagal paskirtį naudoja ir alpakų vilną – ji yra vežama į verpyklą, vėliau iš alpakų vilnos gaminamos kojinės.

,,Žmogaus plauko storis – 70 – 100 mikronų, alpakos mažylio – apie 20, suaugusio gyvūno – apie 23 mikronus. Akivaizdu, kad alpakų plaukas yra labai plonas. Tai ir lemia jo švelnumą.

Ploniausio plauko rekordas, įrašytas į Gineso rekordų knygą, taip pat priklauso alpakai. Jis buvo užfiksuotas 2017 metais Peru. Rekordiškai plonas plaukas siekė vos 13,1 mikrono“, - apie alpakų plauko subtilybes pasakojo Ž. Raudys.

Priežiūra - nesudėtinga

Anot jonaviečio, alpakų priežiūra nėra sudėtinga. Tačiau jei jos sunegaluotų, šiuo metu kompetentingą pagalbą Lietuvoje galėtų suteikti tik viena veterinarė.

,, Alpakos, kaip ir visi gyvūnai, serga erkių ligomis. Dėl to kiekvieną mėnesį tepame jas specialiu aliejuku, atbaidančiu erkes. Taip pat atliekame skiepus, kraujo tyrimus.

Reikia džiaugtis, kad šiuo metu Lietuvoje yra veterinarė, kuri nusimano apie alpakas. Ji ne kartą lankėsi pas mus, o ir pakonsultavo, kaip elgtis, kai alpakos gimdys jauniklius. Tiesa, jokio specialaus pasiruošimo neprireikė – veterinarė patarė ,,susirišti rankas“ ir nesikišti.

Įsitikinome, kad patarimas buvo teisingas – kai gimdė viena iš mūsų patelių, aš buvau Estijoje, o žmona suprato kas įvyko tik tada, kai aptvare pamatė nematytą galvą.  

Taip pat maždaug kas du mėnesius joms reikia kirpti nagus, pagaląsti dantis. Visą tai atlieka specialistai iš Lenkijos, kurie ir kerpa mūsų alpakas.

Žiemą šie gyvūnai maitinasi šienu. Tiek vasarą, tiek žiemą alpakų racioną papildo belgiški papildai. Tvarte jos turi dubenėlius, gertuves“, - alpakų priežiūrą aptarė Ž. Raudys.

Skirtingi charakteriai

Jonaviečių sodyboje gyvenančios alpakos turi savo vardus. Karalienė Bona tokį vardą gavo dėl savo išskirtinumo – ji privilegiją teikia ne svečių kompanijai, o atokiam stebėjimui iš tolėliau.

Kitos alpakos: Ona, Barbė, Beigė, Karamelė – noriai kontaktuoja su žmonėmis, o jei dar pabarškinsite dubenėlį su mėgiamais papildais, jos drąsiai juos ragaus, kad ir tiesiai iš delno.

Tame pačiame aptvare gyvena ir prieš 2  mėnesius pasaulį išvydę jaunikliai – Arilė bei Bosas. Šie kol kas nėra labai drąsūs.

Kadangi jonaviečiai jau kurį laiką į savo sodybą priima ir svečius, norinčius apžiūrėti jų augintinius, Ž. Raudys tikina pastebėjęs, kad alpakos noriai bičiuliaujasi su vaikais.

,,Neseniai pas mus lankėsi būrelis vaikų. Tada pastebėjau, kad alpakos šalių jų elgėsi kiek kitaip – atsargiau, švelniau. Beigė atsigulė, o šalia jos prigulė ir Bosiukas. Jis lyg šiek tiek sustresavo, bet šiaip buvo įdomu stebėti kiek kitokį alpakų elgesį bei ,žinoma, linksmus vaikų veidus“, - pasakojo jonavietis.

Turi savo taisykles

Kai kalbama apie alpakas ar kitus kupranugarių šeimos gyvūnus, dažnai pasigirsta pokštai apie jų spjaudymąsi. Ir visgi, ar alpakos spjaudosi?

,,Mūsų alpakos spjauna viena ant kitos tada, kai susipyksta. Pastebėjom, kad jei jos susipeša dėl pašaro, kuri nors spjauna ant kitos, o ta, kuri buvo apspjauta, tiesiog nueina. Panašu, kad alpakos taip išsiaiškina savo santykius, hierarchiją.

Kalbant apie spjaudymą ant žmonių, mūsiškės to nedaro. Gal dėl to, kad praleidžiame su jomis nemažai laiko ir jos yra socializuotos.

Tačiau kartą Lenkijoje apžiūrinėjau vieną veislinį patiną. Priėjau iš šono, jis atsisuko į mane, o  jo šeimininkė staiga šoko į tarpą tarp mūsų ir sako: ,,žinokit, jis tikrai ruošiasi spjaut ant jūsų“. Matyt, ji tikrai gerai pažinojo savo gyvūną“, - šypsodamasis prisiminė Ž. Raudys.

Tvarkingi gyvūnai

Negana to, alpakų elgesys įrodo, jog jos yra itin tvarkingi gyvūnai – aptvare aiškiai matyti jų ,,tualetas“, mat alpakos savo gamtinius reikalus atlieka vienoje vietoje.

,,Jei alpaka suserga ir negali atsistoti, ji nedarys po savimi, geriau jau plyš šlapimo pūslė. Todėl šeimininkas turi ją nunešti į ,,tualetą“, pastatyti, leisti viską padaryti ir vėl nunešti į vietą, kurioje ji galėtų gulėti“, - pasakojo Ž. Raudys.

Širdžiai mielas hobis

Paklausus, kas jonaviečių šeimai yra alpakų auginimas, Ž. Raudys nė negalvodamas sako, kad širdžiai mielas hobis.

,,Alpakos – tikrai mieli gyvūnai. Žinau, kad yra šalių, kuriose jas valgo, tačiau man tai atrodo siaubinga lygiai taip pat, kaip valgyti šunis.

Ateini į aptvarą, paglostai jas, pakalbini. Visą tai atneša daug teigiamų emocijų“, - kalbėjo jonavietis.

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Jonavoje dirbanti automechanikė: atliekant praktiką, darbuotojai lažinosi, kiek aš ištversiu

Jonavoje dirbanti automechanikė: atliekant praktiką, darbuotojai lažinosi, kiek aš ištversiu 5

Jei sugedo jūsų automobilis ir jūs nusprendėte jo remontą patikėti Fabriko gatvėje įsikūrusiam autoservisui ,,Žygisa", nenustebkite čia pat pamatę besidarbuojančią smulkutę merginą – įmonėje jau kurį laiką au...

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio interviu: - Žemės ūkio kooperacija žemdirbius galėtų pakylėti į kitą lygį, tačiau Lietuvoje šis procesas gana vangus. Kooperacija ypač reikalinga sm...

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

2019 metų Eurobarometro tyrimas, matuojantis gyventojų nuostatas, atskleidė, kad Lietuva vis dar rikiuojasi labiausiai LGBT* asmenų atžvilgiu nepakančių ES šalių pirmosiose gretose. Tačiau, anot Lygių galimy...

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti 1

Nuolatinės kelionės į Azijos šalis, filmavimasis tokių kompanijų kaip Renault, Samsung, LG reklamose, žurnalus puošiančios nuotraukos, vienas kitą keičiantys kontraktai bei svečioje šalyje netikėtai užgimusi ...