Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje

Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje
LIE 14
2017-07-14 08:07 2017

„Mes galvojame net piketuoti. Kaip mūsų žmonių sveikata? Juk daugiau nei 23 tūkst. kiaulių bus užkasama čia pat, seniūnijoje“, - „Jonavos žinioms“ sakė Šilų seniūnijos gyventojai.

Šioje seniūnijoje esančiame „Beržų komplekse“ patvirtinus afrikinį kiaulių marą, turės būti sunaikintos daugiau nei 23 tūkst. kiaulių.

Tačiau tuo pačiu gyventojai galvoja, jog, nepaisant žmonių pageidavimų ir baimės dėl savo sveikatos, kiaulės bus užkastos jau šiandien.

„Siekiame, kad jie tą padarytų bent jau taip, kaip priklauso – pagal visus sanitarinius reikalavimus, kurių yra ne vienas. Kol kas nežinome, kur kreiptis. Apie tai, kad kiaulės bus užkasamos, sužinojome tik vakar vakare, todėl vakar susiekti su specialistais jau nepavyko“, - kalbėjo žmonės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Jonavos skyriaus vadovė Diana Šutovienė sako, kad dar 2012 metais, suderinus su Aplinkos ministerija ir kitomis tarnybomis, numatyta vieta, kur, paskelbus ekstremalią situaciją, gali būti užkasamos kiaulės. Būtent toje vietoje jos ir bus užkasamos.

„Tokiam gylyje kasama, kad į gruntinius vandenis nepatektų. Nuolat periodiškai vykdoma ir vandenviečių kontrolė. Viskas atliekama pagal galiojančias normas ir taisykles. Suprantu, kad žmonės baiminasi ir nuogąstauja. Tačiau juk jau šimtmečiais žmonės gyvena netoli paprastų žmonių kapinių, kur turi šulinius ir naudoja vandenį.

Afrikinis kiaulių maras yra liga, kuri visiškai nepavojinga žmonėms“, - sakė D.Šutovienė.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojo - valstybinio veterinarijos inspektoriaus Pauliaus Bušausko, panaši situacija buvo ir Ignalinos rajone.

"Visų pirma svarbu nuraminti gyventojus, kad afrikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojingas. Pažymime, kad gaišenų užkasimo vieta yra suderinta su Aplinkos ministerija ir parinkta įvertinus grunto pralaidumo savybes bei gruntinių vandenų lygį. Prieš keletą metų, naikinant didelį AKM židinį Ignalinos  rajone, gaišenos taip pat buvo utilizuojamos užkasant specialiai parinktose vietose", - sakė P.Bušauskas.

Prisiminė situaciją mažuose ūkiuose

Tačiau jonaviečiai dar nepamišo ir kito atvejo – kai kiaules buvo nurodyta išskersti visiems smulkiesiems ūkiams ir pavieniams kiaulių augintojams.

„Tikriausiai ne veltui lietuvių tautosakoje yra įsitvirtinę priežodžiai "Lazda turi du galus", "Nekask kitam duobės, pats įkrisi" ir taip toliau ir panašiai. 

Maždaug prieš metus Jonavos rajone, Žeimiuose buvo patvirtintas AKM atvejis, o po to rajono smulkių ūkių kiaulių augintojai buvo priversti išpjauti savo auginamus sveikus gyvulius.

Visi bandymai kovoti už savo teises rezultatų, apart pjovimo termino pratęsimą, nedavė. Į klausimą, kodėl kiaules turi išskersti tik smulkūs augintojai, o kompleksai yra neliečiami, valdžios atstovai su kiaulių augintojų asociacijos vadovu tvirtino, kad kompleksai gali 100 ir net daugiau procentų užtikrinti biosaugą.

O viename iš susirinkimų suvežti komplekso darbuotojai tvirtino, kad dėl afrikinio kiaulių maro kalti  tik smulkūs augintojai, nes jei maras ateis į kompleksą ir jie liks be darbo, pajamų šaltinio, o jų vaikai be duonos kąsnio. Bet ar mūsų vaikai yra gyvi šventa dvasia?

Būtent „Beržų komplekso“ darbuotojai taip draskė mums akis, kai gynėme savo ūkius ir savo duonos kąsnį. Ponai VMVT valdininkai, ponas Baravyke, ar vis dar galite, žiūrėdami eiliniams kaimo gyventojams į akis, tvirtinti, kad tik dideli kompleksai gali garantuoti šimtaprocentinę biosaugą savo ūkyje?

Tai ar dabar bus naikinami ir kompleksai? Jų Jonavos rajone, jei gerai pamenu, šeši?“ – kalbėjo Jonavos rajone gyvenanti Jurgita.

Užkrato kilmė - neaiški

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas „Jonavos žinioms“ tvirtino, kad niekada ir niekas negali garantuoti šimtaprocentinės saugos.

„Tačiau privačiame (ūkyje)  yra kitokia situacija, ir biosaugos lygis ne tas. Bet šimtaporocentinės garantijos neduoda ir stambus ūkis. Juk ir lėktuvai nukrenta.

Bet plitimas per smulkius ūkius – spartesnis“, - sakė A.Baravykas.

Kaip į „Beržų kompleksą“ pateko užkratas, nežinia – jo kilmė nėra aiški. Tačiau specialistai neatmeta net ir tyčinio užkrato patekimo galimybės.

„Bendrai kalbant - Lietuvoje žmonės nesilaiko taisyklių.  Vairuotojai nesilaiko taisyklių. Net policijos pareigūnai važiuoja išgėrę. Tėvai užmuša vaikus. Žmonės nesilaiko bendrai priimtų taisyklių“, - sakė A.Baravykas.

Užkrtatą galėjo užnešti ir saugos nesilaikę darbuotojai.

„Jie yra žmonės  su savo trūkumais, jie gali vieną kartą nepraeiti pro dušą, atsinešti maisto, būti dalyvavę nelegalioje medžioklė. O šimto darbuotojų niekada nesužiūrėsi“, - sakė A.Baravykas.

Tiesa, kol kas nepranešama apie tai, kad kiaules turės nugaišinti ir kiti Jonavos rajono didieji augintojai – teigiama, jog situacija fermose stebima. Tačiau būtent tai labiausiai ir piktina gyventojus – mažame ūkyje nustačius afrikinį kiaulių marą kiaules turėjo išpjauti be išimties visi mažieji kiaulių augintojai, o didiesiems tai negalioja.

Veterinarijos specialistai stebi situaciją kitose keturiose Jonavos rajono kiaulių fermose. Jose kol kas afrikinio kiaulių maro viruso neužfiksuota. „Beržų kompleksas“ yra didžiausia ferma Lietuvoje, kurioje nustatytas pavojingas užkratas.

lrytas.lt nuotr.

Panašūs straipsniai

Jonavos rajono savivaldybėje balsavo 50,64 proc. rinkėjų

Jonavos rajono savivaldybėje balsavo 50,64 proc. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad šiuose prezidento rinkimuose balsavo 56,46 proc. rinkėjų. Jonavos rajono savivaldybėje balsavo 50,64 proc. rinkėjų. Suskaičiavus balsus, gautus iš 1631 apy...

Kviečiame balsuoti, kur turėtų stovėti naujasis miesto baseinas?

Kviečiame balsuoti, kur turėtų stovėti naujasis miesto baseinas? 38

Mieli jonaviečiai! Turėti modernų baseiną – didžioji miesto ambicija, ir jos siekiant be Jūsų pagalbos neišsiversime. Šiuo metu renkame baseinui tinkamą vietą. Viena iš jų – Chemikų ir P.Vaičiūno gatvių ...

Mokymai ant ledo pritraukė smalsuolius

Mokymai ant ledo pritraukė smalsuolius

Informacinis portalas jonavoszinios.lt gavo sunerimusių gyventojų klausimų – kas vyksta prie miesto tvenkinio, kuriame pastebėti ugniagesių gelbėtojų automobiliai. Gyventojai teiravosi, ar nebus nutikusi nelaimė...

Jonaviečių pasigestas dušas – jau savo vietoje

Jonaviečių pasigestas dušas – jau savo vietoje

Aukštos lauko temperatūros bei kaitrios saulės prie Joninių tvenkinio išginti jonaviečiai ne kartą klausė, kodėl šiais metais pamėgtoje poilsio zonoje nebėra dušo. Pasak jų, nelikus galimybei nusiplauti smėlio, ...

Parama maistu nepasiturintiems – tik po Velykų

Parama maistu nepasiturintiems – tik po Velykų

Paramą maistu gaunantiems asmenims 2019 - ieji, Kiaulės metai prasidėjo tikrai kiauliškai. Ir vėl, jau antrą kartą metuose visos Lietuvos skurstantys asmenys yra nuviliami. Pirmasis dalijimas buvo itin skurdus, ...

Apklausoje dalyvavę jonaviečiai turi aiškią nuomonę

Apklausoje dalyvavę jonaviečiai turi aiškią nuomonę

Prieš porą savaičių portalas jonavoszinios.lt klausė skaitytojų, už ką jie balsuos Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose. Šiandien pateikiame apklausos rezultatus. Iš viso apklausoje dalyvavo...

Aukštas žurnalo „Reitingai“ įvertinimas mūsų švietimo kokybei: Jonavos rajono savivaldybė – trečia Lietuvoje

Aukštas žurnalo „Reitingai“ įvertinimas mūsų švietimo kokybei: Jonavos rajono savivaldybė – trečia Lietuvoje

Pasirodęs švietimo įstaigas vertinantis žurnalas „Reitingai“ šiemet pateikė ne vieną malonią staigmeną Jonavai, o vertinant akademinius, mokinių savijautos, pagalbos, stojimo į nemokamas studijų vietas ir ki...

Į pagalbą darbdaviams: startuoja naują standartą darbovietėse kursiantis puslapis

Į pagalbą darbdaviams: startuoja naują standartą darbovietėse kursiantis puslapis

Pradeda veikti puslapis, darbdaviams padėsiantis kurti modernią darbo aplinką. Apsilankę  www....

Savivaldybių apklausos apie elektrinį transportą rezultatai – Jonava

Savivaldybių apklausos apie elektrinį transportą rezultatai – Jonava

Aplinkos apsaugos institutas, siekdamas įvertinti savivaldybių nuveiktus ir planuojamus darbus skatinant naudoti aplinkai draugišką transportą, šių metų vasario 19-26 d. vykdė 60 Lietuvos miestų ir rajonų saviva...

Po pirmojo rinkimų turo Jonavos rajono savivaldybėje matomas aiškus lyderis

Po pirmojo rinkimų turo Jonavos rajono savivaldybėje matomas aiškus lyderis 2

Paaiškėjo, kad antrajame Lietuvos Respublikos prezidento rinkimų ture susirungs Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė. Skirtumas tarp pastarųjų sumažėjo skaičiuojant didžiųjų miestų balsus, o galiausiai I.Šimonytė...

Be elektros liko daugiau nei tūkstantis gyventojų:  Jonavoje ir vėl elektros gedimai – kada tai baigsis?

Be elektros liko daugiau nei tūkstantis gyventojų: Jonavoje ir vėl elektros gedimai – kada tai baigsis?

Šiandien Jonavoje fiksuotas elektros energijos tiekimo gedimas. Gyventojai ir įmonės, esančios Vasario - 16 osios gatvėje teiraujasi, dėl kokių priežasčių nėra elektros? Kiek laiko truks gedimo šalinimas? Ties m...

„Sodra“ primena – kai kurie gyventojai pamiršo paprašyti jiems priklausančių išmokų

„Sodra“ primena – kai kurie gyventojai pamiršo paprašyti jiems priklausančių išmokų 1

„Sodra“ ragina gyventojus nedelsti pateikti prašymus ligos išmokai gauti, kad galėtų išmokėti išmokas už laikotarpius, kai gyventojai sirgo. Per pastaruosius metus tokių prašymų nėra pateikę 45 tūkst. gyvento...

Vertinama potvynio žala - vien tik kelio atstatymui gali prireikti penkiaženklės sumos

Vertinama potvynio žala - vien tik kelio atstatymui gali prireikti penkiaženklės sumos

Jau rašėme, kad balandžio 13-ąją Stašėnų kaime (Šveicarijos sen.) įvyko nelaimė – tyčia užtvenkta vandens pralaida sukėlė potvynį, kuris ne tik apsėmė gyvenamosios sodybos pastatus, sugadino pasėlių laukus, bet ...

Gegužės mėnesį – 4,5 mln. eurų parama gyventojams, planuojantiems įsirengti saulės elektrines

Gegužės mėnesį – 4,5 mln. eurų parama gyventojams, planuojantiems įsirengti saulės elektrines

Pasirašytas įsakymas, kuriuo skiriama parama nedidelių, iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrinių įsirengimui. Šią paramą galės gauti elektrą savo poreikiams iš saulės šviesos gaminti planuojantys individual...

Dėl remonto bus užtveriamas praėjimas laiptais nuo turgaus

Dėl remonto bus užtveriamas praėjimas laiptais nuo turgaus

Jonavos miesto seniūnija informavo, kad nuo pirmadienio, balandžio 8 dienos, dėl prasidėsiančių remonto darbų, bus užtveriamas praėjimas laiptais nuo turgaus link Kosmonautų g. Planuojama, kad praėjimas ...

VMI paaiškina, kaip gyventojai gali paremti profesines sąjungas ar profesinių sąjungų susivienijimus

VMI paaiškina, kaip gyventojai gali paremti profesines sąjungas ar profesinių sąjungų susivienijimus

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad nuo šių metų šalia 2 proc. pajamų mokesčio, skiriamo paramos gavėjams, ir 1 proc., skiriamo politinėms partijoms, gyventojai gali papildomai skirti 1...