Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje

Gyventojai sunerimę – numarintos kiaulės bus užkasamos vietoje
LIE 14
2017-07-14 07:07 2017

„Mes galvojame net piketuoti. Kaip mūsų žmonių sveikata? Juk daugiau nei 23 tūkst. kiaulių bus užkasama čia pat, seniūnijoje“, - „Jonavos žinioms“ sakė Šilų seniūnijos gyventojai.

Šioje seniūnijoje esančiame „Beržų komplekse“ patvirtinus afrikinį kiaulių marą, turės būti sunaikintos daugiau nei 23 tūkst. kiaulių.

Tačiau tuo pačiu gyventojai galvoja, jog, nepaisant žmonių pageidavimų ir baimės dėl savo sveikatos, kiaulės bus užkastos jau šiandien.

„Siekiame, kad jie tą padarytų bent jau taip, kaip priklauso – pagal visus sanitarinius reikalavimus, kurių yra ne vienas. Kol kas nežinome, kur kreiptis. Apie tai, kad kiaulės bus užkasamos, sužinojome tik vakar vakare, todėl vakar susiekti su specialistais jau nepavyko“, - kalbėjo žmonės.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Jonavos skyriaus vadovė Diana Šutovienė sako, kad dar 2012 metais, suderinus su Aplinkos ministerija ir kitomis tarnybomis, numatyta vieta, kur, paskelbus ekstremalią situaciją, gali būti užkasamos kiaulės. Būtent toje vietoje jos ir bus užkasamos.

„Tokiam gylyje kasama, kad į gruntinius vandenis nepatektų. Nuolat periodiškai vykdoma ir vandenviečių kontrolė. Viskas atliekama pagal galiojančias normas ir taisykles. Suprantu, kad žmonės baiminasi ir nuogąstauja. Tačiau juk jau šimtmečiais žmonės gyvena netoli paprastų žmonių kapinių, kur turi šulinius ir naudoja vandenį.

Afrikinis kiaulių maras yra liga, kuri visiškai nepavojinga žmonėms“, - sakė D.Šutovienė.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojo - valstybinio veterinarijos inspektoriaus Pauliaus Bušausko, panaši situacija buvo ir Ignalinos rajone.

"Visų pirma svarbu nuraminti gyventojus, kad afrikinis kiaulių maras – žmonėms nepavojingas. Pažymime, kad gaišenų užkasimo vieta yra suderinta su Aplinkos ministerija ir parinkta įvertinus grunto pralaidumo savybes bei gruntinių vandenų lygį. Prieš keletą metų, naikinant didelį AKM židinį Ignalinos  rajone, gaišenos taip pat buvo utilizuojamos užkasant specialiai parinktose vietose", - sakė P.Bušauskas.

Prisiminė situaciją mažuose ūkiuose

Tačiau jonaviečiai dar nepamišo ir kito atvejo – kai kiaules buvo nurodyta išskersti visiems smulkiesiems ūkiams ir pavieniams kiaulių augintojams.

„Tikriausiai ne veltui lietuvių tautosakoje yra įsitvirtinę priežodžiai "Lazda turi du galus", "Nekask kitam duobės, pats įkrisi" ir taip toliau ir panašiai. 

Maždaug prieš metus Jonavos rajone, Žeimiuose buvo patvirtintas AKM atvejis, o po to rajono smulkių ūkių kiaulių augintojai buvo priversti išpjauti savo auginamus sveikus gyvulius.

Visi bandymai kovoti už savo teises rezultatų, apart pjovimo termino pratęsimą, nedavė. Į klausimą, kodėl kiaules turi išskersti tik smulkūs augintojai, o kompleksai yra neliečiami, valdžios atstovai su kiaulių augintojų asociacijos vadovu tvirtino, kad kompleksai gali 100 ir net daugiau procentų užtikrinti biosaugą.

O viename iš susirinkimų suvežti komplekso darbuotojai tvirtino, kad dėl afrikinio kiaulių maro kalti  tik smulkūs augintojai, nes jei maras ateis į kompleksą ir jie liks be darbo, pajamų šaltinio, o jų vaikai be duonos kąsnio. Bet ar mūsų vaikai yra gyvi šventa dvasia?

Būtent „Beržų komplekso“ darbuotojai taip draskė mums akis, kai gynėme savo ūkius ir savo duonos kąsnį. Ponai VMVT valdininkai, ponas Baravyke, ar vis dar galite, žiūrėdami eiliniams kaimo gyventojams į akis, tvirtinti, kad tik dideli kompleksai gali garantuoti šimtaprocentinę biosaugą savo ūkyje?

Tai ar dabar bus naikinami ir kompleksai? Jų Jonavos rajone, jei gerai pamenu, šeši?“ – kalbėjo Jonavos rajone gyvenanti Jurgita.

Užkrato kilmė - neaiški

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas Algis Baravykas „Jonavos žinioms“ tvirtino, kad niekada ir niekas negali garantuoti šimtaprocentinės saugos.

„Tačiau privačiame (ūkyje)  yra kitokia situacija, ir biosaugos lygis ne tas. Bet šimtaporocentinės garantijos neduoda ir stambus ūkis. Juk ir lėktuvai nukrenta.

Bet plitimas per smulkius ūkius – spartesnis“, - sakė A.Baravykas.

Kaip į „Beržų kompleksą“ pateko užkratas, nežinia – jo kilmė nėra aiški. Tačiau specialistai neatmeta net ir tyčinio užkrato patekimo galimybės.

„Bendrai kalbant - Lietuvoje žmonės nesilaiko taisyklių.  Vairuotojai nesilaiko taisyklių. Net policijos pareigūnai važiuoja išgėrę. Tėvai užmuša vaikus. Žmonės nesilaiko bendrai priimtų taisyklių“, - sakė A.Baravykas.

Užkrtatą galėjo užnešti ir saugos nesilaikę darbuotojai.

„Jie yra žmonės  su savo trūkumais, jie gali vieną kartą nepraeiti pro dušą, atsinešti maisto, būti dalyvavę nelegalioje medžioklė. O šimto darbuotojų niekada nesužiūrėsi“, - sakė A.Baravykas.

Tiesa, kol kas nepranešama apie tai, kad kiaules turės nugaišinti ir kiti Jonavos rajono didieji augintojai – teigiama, jog situacija fermose stebima. Tačiau būtent tai labiausiai ir piktina gyventojus – mažame ūkyje nustačius afrikinį kiaulių marą kiaules turėjo išpjauti be išimties visi mažieji kiaulių augintojai, o didiesiems tai negalioja.

Veterinarijos specialistai stebi situaciją kitose keturiose Jonavos rajono kiaulių fermose. Jose kol kas afrikinio kiaulių maro viruso neužfiksuota. „Beržų kompleksas“ yra didžiausia ferma Lietuvoje, kurioje nustatytas pavojingas užkratas.

lrytas.lt nuotr.

Panašūs straipsniai

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Mieli jonaviečiai, Jau rugpjūčio 3 d. Miesto šventė. Kad renginys vyktų sklandžiai ir nesukeltų nemalonių netikėtumų, iš anksto informuojame, jog: nuo rugpjūčio 2 d. vakaro iki pat šventės...

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Jau šeštadienį vyks miesto šventė ,,Mes mylim Jonavą". Kad renginys vyktų sklandžiai ir nesukeltų nemalonių netikėtumų, Jonavos kultūros centras (JKC) informuoja, kad: nuo rugpjūčio 2 d. vakaro ik...

Mindaugas Sinkevičius apie planuojamą baseiną: „Jonava pasirinko“

Mindaugas Sinkevičius apie planuojamą baseiną: „Jonava pasirinko“ 6

Beveik tris savaites viešojoje erdvėje vykusi Jonavos gyventojų apklausa dėl būsimo baseino statybų vietos sulaukė rekordinio susidomėjimo. Į jonaviečius kreipęsis rajono meras Mindaugas Sinkevičius tuomet sakė:...

Dėl paramos saulės elektrinėms ir naujiems katilams jau kreipėsi beveik 5 tūkst. gyventojų

Dėl paramos saulės elektrinėms ir naujiems katilams jau kreipėsi beveik 5 tūkst. gyventojų

Visą sausį – iki 31 d. – gyventojai gali teikti paraiškas Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) kompensacinėms išmokoms įsirengiant saulės elektrines ir keičiant neefektyvius kuro ...

Leidimų - higienos pasų išdavimas Jonavos rajone

Leidimų - higienos pasų išdavimas Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriusinformuoja, kad Jonavos rajone per 2019 metų I pusmetį išduota 58 leidimai-higienos pasai, pertą patį laikotarpį 2018 metais...

„Atims“ 20, bet bus 50 naujų parkavimo vietų

„Atims“ 20, bet bus 50 naujų parkavimo vietų 1

Dar praeitų metų lapkričio mėnesį miestiečius pasiekė neraminanti žinia dėl nebevaldomos padėties A. Kulviečio gatvėje.  Dėl netvarkingai ir bet kaip sustatytų lengvųjų automobilių negali pravažiuoti autobus...

Keičiasi VMI Jonavos padalinio adresas

Keičiasi VMI Jonavos padalinio adresas

2019 m. lapkričio 18 d., Kaunas. Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad nuo lapkričio 25 d. Jonavos padalinys perkelia...

Moters skambutis: Upėje plaukia fekalijos ir „pampersai“

Moters skambutis: Upėje plaukia fekalijos ir „pampersai“ 1

Penktadienio rytą į redakciją paskambinusi moteris trumpai išrėžė, kad Jonavos upėje plaukia fekalijos ir „pampersai“ bei tuo ir užbaigė savo pokalbį. Telefono numerio, iš kurio skambino moteriškė, pamatyti nebu...

Gaisrų ir juose žuvusių žmonių šiemet mažiau

Gaisrų ir juose žuvusių žmonių šiemet mažiau

Per vienuolika šių metų mėnesių Lietuvoje kilo 10923 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, jų skaičius sumažėjo 2 proc. Gaisruose žuvo 61 žmogus (pernai per tą patį laikotarpį – 75), vaikų ...

Panerio pradinės mokyklos mokinių tėvai sunerimę: pagalbos kreipėsi net į ministeriją

Panerio pradinės mokyklos mokinių tėvai sunerimę: pagalbos kreipėsi net į ministeriją 1

Jonavos Panerio pradinės mokyklos tėvų aktyvas dar parėjusią savaitę mūsų rajono tarybos nariams, merui bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai išsiuntė raštą. Pastarajame teigiama, kad ugdymo įstaigos mo...

Jonavos r. savivaldybėje deklaracijas turėtų patikslinti 229 gyventojai, kuriems sugrįžtų 93,3 tūkst. eurų GPM

Jonavos r. savivaldybėje deklaracijas turėtų patikslinti 229 gyventojai, kuriems sugrįžtų 93,3 tūkst. eurų GPM

2019 m. rugpjūčio 5 d., Kaunas. Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad 10,9 tūkst. Jonavos r. savivaldybės gyventojų, kurie laiku b...

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas" nepritaria automobilių taršos mokesčiui

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas" nepritaria automobilių taršos mokesčiui

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ kategoriškai nesutinka su Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos siūlymu nuo 2020 m. įvesti automobilių taršos mokestį. Europos komisija, Tarptautinis valiutos fonda...

Prasideda Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaitė

Prasideda Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaitė

Kasmet paskutinė spalio savaitė visoje Europoje skelbiama Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaite, kurios metu darbdaviai, įmonių vadovai, specialistai, profsąjungų nariai ir visi  darbuotojai kviečia...

Svarbi žinia šiemet karjerą pradėjusiems jaunuoliams – laukia sprendimas dėl pensijų kaupimo

Svarbi žinia šiemet karjerą pradėjusiems jaunuoliams – laukia sprendimas dėl pensijų kaupimo

Į asmenines gyventojų sąskaitas pensijų kaupimo fonduose šiemet iš viso pervesta virš 395 milijonų eurų, o kitąmet gyventojai savo pensijai turėtų atsidėti kiek daugiau lėšų, nes į pensijų kaupimą bus įtrauk...

Žmonės vis aktyviau praneša apie aplinkosauginius pažeidimus

Žmonės vis aktyviau praneša apie aplinkosauginius pažeidimus

Nuolat didėjantį visuomenės aktyvumą kovojant su aplinkosauginiais pažeidimais rodo Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Pranešimų priėmimo skyriaus (PPS) gaunamų žmonių pranešimų apie p...

Prieškalėdiniu laikotarpiu – dėmesys dekoratyvinėms lempoms

Prieškalėdiniu laikotarpiu – dėmesys dekoratyvinėms lempoms

Patalpų viduje naudojamos dekoratyvinės aliejinės ir žibalinės lempos sulauks didesnio Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) dėmesio. Ši ypač kalėdiniu laikotarpiu mėgstama interj...