Iš mokslininkų tiek trąšų receptūros, tiek priešnuodis cisternų korozijai

Iš mokslininkų tiek trąšų receptūros, tiek priešnuodis cisternų korozijai
LAP 20
2019-11-20 08:39 2019

Tyrimai rodo, kad verslininkai nori bendradarbiauti su mokslu, tačiau pasigenda informacijos nuo ko pradėti. Tuo metu mokslininkus stabdo laiko stygius, finansavimo trūkumas ir sudėtinga verslo partnerių paieška. Vis tik netrūksta ir sėkmingų partnerystės pavyzdžių, kurie ne tik leidžia auginti naują specialistų kartą, tačiau ir kurti inovatyvius produktus. 

Bendradarbiavimo kuriama vertė 

Viena didžiausių pramonės įmonių Lietuvoje AB „Achema“ ir Kauno technologijos universitetas bendradarbiauja jau virš 40 metų. 

Glaudus verslo ir mokslo bendradarbiavimas yra grįstas abipuse nauda. Ši dviejų sričių sinergija leidžia verslui didinti konkurencingumą, vystant produktus, susiduriant su specialistų stoka ar plečiant veiklą. Mokslo įstaigos gali užtikrinti finansavimą moksliniams tyrimams ir naujų specialistų ugdymui. Viena didžiausių pramonės įmonių Lietuvoje AB „Achema“ ir Kauno technologijos universitetas bendradarbiauja jau virš 40 metų. 

„Achema“ neturi galimybių atlikti visų tyrimų patys, todėl į pagalbą ateina ir daugiau akademinių institucijų. Bendradarbiaujama ne tik su KTU, bet ir Lietuvos energetikos institutu, Vytauto Didžiojo universitetu, buvusiu Žemės ūkio universitetu bei kitomis įstaigomis. Minėtose institucijose yra užsakomos metalų nustatymo, chromotografinės, granulių paviršiaus mikroskopijos analizės, agrocheminiai trąšų bandymai. 

Kaip teigia „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas, bendradarbiavimas su KTU vyksta atliekant analitinių paslaugų užsakymus, t.y. užsakomos fizikinės ar cheminės analizės arba tyrimai, kuriems atlikti reikia tiek specifinės įrangos, tiek specifinių žinių. 

„Bendradarbiavimu su KTU siekiame operatyviai spręsti darbe iškylančius techninius, produkcijos kokybės klausimus. Pavyzdžiui, turėjome problemą su geležinkelio cisternų, kuriomis vežame skystas trąšas, korozija. KTU paėmė trąšų ir plieno, iš kurio pagamintos cisternos, pavyzdžius, atliko elektrocheminius bandymus ir nustatė, kad reikia į trąšas dėti daugiau korozijos inhibitoriaus“, – pasakoja R. Miliauskas. 

Teorinių žinių taikymas praktikoje 

Pasak R. Miliausko, inžinerinio personalo paruošimas yra stipriausia KTU ir „Achema“ siejanti grandis, o didžioji dauguma įmonės cechuose dirbančio inžinerinio personalo yra KTU absolventai. Jam pritaria ir KTU Cheminės technologijos fakulteto dekanas Kęstutis Baltakys. 

Kaip teigia K. Baltakys, kiekvienam mokslininkui svarbu teorines žinias pritaikyti praktikoje

„Siekiant išlaikyti konkurencingumą įmonei reikalingi specialistai, turintys platų chemijos ir inžinerijos sričių išsilavinimą, sugebantys analizuoti procesus ir taikyti modernias technologijas. Iš funkcinių padalinių vadovų bendrovė reikalauja sisteminio mąstymo, gebėjimo formuluoti ir spręsti ne tik savo srities, bet ir visos pramonės šakos problemas, siūlyti naujus, ekonomikos pagrindais paremtus sprendimus. „Achema“ aktyviai bendradarbiauja atnaujinant studijų programas ir remia naujus chemijos mokslo tyrimus, leidžiančius atnaujinti esamas technologijas. Bendrovė ypač skatina savo darbuotojus įgyti aukštąjį išsilavinimą ir tęsti mokslus magistrantūros Chemijos inžinerijos programoje“, – kalba K. Baltakys. 

Kaip teigia K. Baltakys, kiekvienam mokslininkui svarbu teorines žinias pritaikyti praktikoje, o verslui kasdien kyla nauji iššūkiai, kuriuos diktuoja spartus technologinis augimas. Todėl tai abipusė nauda, nes mokslo kuriami sprendimai ne tik nugula į mokslinius straipsnius, bet yra diegiami versle, o verslas didina savo našumą bei konkurencingumą tarptautiniame kontekste taikydamas naujausius mokslo laimėjimus. 

Kuriami nauji produktai 

Bendradarbiaujant verslui ir mokslui nauji produktai kuriami atsižvelgiant į tendencijas rinkoje ir bendrovės galimybes. Dekoratyvinių augalų mylėtojams Lietuvoje buvo sukurta skystųjų trąšų linija „Gabija“, o sodininkams visa eilė birių trąšų mišinių. Šios skystos ir birios trąšos „Achema“ mokslinėje eksperimentinėje laboratorijoje (MEL) buvo sukurtos bendradarbiaujant ir su „Agrochema“. 

„Jų specialistai nurodė kultūras, kurioms reikėtų specializuotų trąšų, o laboratorijoje, atsižvelgiant į augalų rūšis, parinko žaliavas ir sukūrė trąšų receptūras, nustatė naujų trąšų fizikines, chemines savybes, o „Achema“ mokslinė eksperimentinė laboratorija atsižvelgiant į augalų rūšis parinko žaliavas ir sukūrė trąšų receptūras, nustatė naujų trąšų fizikines, chemines savybes, paruošė reikiamą dokumentaciją“, – pasakoja „Achema“ generalinis direktorius. 

Vadovas atskleidžia, kad pastaruoju metu „Achema“ ruošiasi naujų rūšių karbamido formaldehido dervų gamybai. Pagal dervų vartotojų poreikius bus sukurtos dervų receptūros, kurios bus pagamintos „Achemai“. 

„Šiuo metu atsižvelgiant į rinkos poreikius plečiama karbamido formaldehidinių dervų gamyba. Besikeičianti teisinė bazė ir rinka sudarė tinkamas sąlygas gamybos našumo plėtrai ir naujų dervų markių poreikiui. Tačiau griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai formaldehido atžvilgiu reikalauja koreguoti esamas receptūras“, – teigia „Achema“ generalinis direktorius. 

Poreikių analizė

R. Miliauskas teigia, kad „Achema“ kartu su mokslininkais nuolat stebi ir analizuoja Vakarų Europos rinkos poreikius. O rinkoje pastaruoju metu ypač kalbama apie karbamido su siera gamybos poreikį arba amonio salietros su tirpia siera. Esamuose „Achemos“ įrengimuose šių produktų pagaminti nėra galimybių, tad konsultuojantis su mokslo institucijomis svarstoma ar verta skirti investicijų naujiems įrenginiams. 

Pasak R. Miliausko, amoniako gamybos cechų technologijos tobulinamos su tam tikromis kompanijomis, taip vadinamais, amoniako technologijų licenciarais – užsienio ekspertais. Įmonėje atliktos galimybių studijos parodė, kad yra daug galimybių didinti gamybos efektyvumą.  Viena iš jų – amoniako cechų modernizavimas, diegiamas kartu su kas antrus metus vykdomais planiniais cechų remontais. 

„Visi šie procesai neįmanomi be įvairių sričių ekspertų ir daugiašalio bendradarbiavimo. Jei anksčiau kartais dar buvo galima išgirsti kalbų, kad mokslas ir verslas eina skirtingomis kryptimis, tai šiandien, bent jau mūsų kompanijoje, galima drąsiai pasakyti, kad tai yra puikus kolegialus ryšys atveriantis platesnes galimybes abiems pusėms“, – teigia R. Miliauskas.

Inkagency inf. 

Panašūs straipsniai

Didžiulio dėmesio sulaukę konkurso organizatoriai: norim, kad chemija nebebūtų baubas

Didžiulio dėmesio sulaukę konkurso organizatoriai: norim, kad chemija nebebūtų baubas

Jau penktąjį kartą Jonavos Senamiesčio gimnazijoje vykstantis, dr. Bronislovo Lubio vardu pavadintas chemijos konkursas kasmet sulaukia vis didesnio dėmesio. Ne tik švietimą, bet ir bendravimą skatinančio ko...

JAV mokslininkai – kai kurios elektroninės cigaretės nuodingos kaip per karą naudojamas cheminis ginklas

JAV mokslininkai – kai kurios elektroninės cigaretės nuodingos kaip per karą naudojamas cheminis ginklas

Remiantis pranešimais Britanijos žiniasklaidoje ir Australijos sveikatos departamento duomenimis, Jungtinėse Amerikos Valstijose susirgimų nuo elektroninių cigarečių vartojimo  atve...

Šiandien alkoholiu neprekiauja tik vienas prekybos tinklas

Šiandien alkoholiu neprekiauja tik vienas prekybos tinklas

Šiais metai rugsėjo 1-osios šventę dauguma mokyklų perkėlė į rugsėjo 2-ąją. Dėl to prekybininkai turėjo apsispręsti ar šiandien prekiaus alkoholiu. Dauguma jų nusprendė nieko nekeisti ir prekiauti svaigiaisia...

Skaitytojas perspėja: vėl pastebėtos įtartinos, durų rankenas klibinančios moterys

Skaitytojas perspėja: vėl pastebėtos įtartinos, durų rankenas klibinančios moterys 1

Šios savaitės pradžioje jau rašėme, kad socialiniame tinkle ,,Facebook" buvo patalpintas perspėjimas rakinti duris - jonavietė tikino mačiusi dvi moteris, kurios vaikščiojo Parko gatvės daugiabučio laiptinėj...

Perspėja: pastebėtos moterys, tikrinančios, ar užsirakinote duris

Perspėja: pastebėtos moterys, tikrinančios, ar užsirakinote duris 2

Socialiniame tinkle ,,Facebook" patalpintas perspėjimas rakinti duris - jonavietė tikina mačiusi dvi moteris, kurios klibino butų durų rankenas ir tikrino, ar šios yra užrakintos. Įtarimą sukėlu...

Aplinkos ministras susitiks su AB ,,Achema" generaliniu direktoriumi

Aplinkos ministras susitiks su AB ,,Achema" generaliniu direktoriumi

Reaguojant į vakarykščius įvykius AB ,,Achema“, Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ateinantį antradienį susitiks su bendrovės generaliniu direktoriumi Ramūnu Miliausku. Kaip portalą jonavoszinio...

Ilgai laukti nereikėjo: Jonavoje - mobilus greičio matuoklis

Ilgai laukti nereikėjo: Jonavoje - mobilus greičio matuoklis 1

Vakar, sausio 9-ąją rašėme, kad Kauno apskrityje pradėti naudoti nauji, mobilūs, ant trikojų montuojami greičio matuokliai. Šiandien, sausio 10-ąją, apie 11 valandą vienas iš pastarųjų darbą pradėjo ir Jonav...

Prasideda papildomas priėmimas į universitetus ir kolegijas

Prasideda papildomas priėmimas į universitetus ir kolegijas

Nuo šiandien iki rugpjūčio 15 d. stojantieji į Lietuvos aukštąsias mokyklas galės registruoti prašymus ir dalyvauti papildomame priėmime. Jame galima pretenduoti į likusias 907 laisvas valstybės finansuojamas st...

Visuomenė kviečiama pasakyti, kokius viešojo sektoriaus duomenis norėtų matyti viešai

Visuomenė kviečiama pasakyti, kokius viešojo sektoriaus duomenis norėtų matyti viešai

Verslas ir visuomenė kviečiami teikti pasiūlymus, kokius duomenis institucijos turėtų nuasmeninti ir atverti visuomenei naujai kuriamame Lietuvos atvirų duomenų portale. Už aktualius duomenų rinkinius balsuo...

 Jonavos Krikščionių Evangelikų bažnyčios pastorius viešėjo Kijeve

Jonavos Krikščionių Evangelikų bažnyčios pastorius viešėjo Kijeve 1

Jonavos Krikščionių Evangelikųbažnyčios pastorius bei Lietuvos Evangelikų Reformatų bažnyčios paskirtasis LR kariuomenėje karių evangelikų karo kapelionas Giedrius Ažukas š.m. lapkričio 6-9 d. dalyvavo Rytų ...

,,AIKA dovanos“  parduotuvėje – itin viliojančios nuolaidos

,,AIKA dovanos“ parduotuvėje – itin viliojančios nuolaidos 1

Tiek mielos, tiek solidžios dovanos, šventinė atributika, išskirtiniai aksesuarai, galanterija, interjero detalės, suvenyrai – visą tai ir dar daugiau galima surasti Jonavoje, Plento g. 3 (pastate, kuriame įs...

VDI pradeda informacinę kampaniją „Atsargiai – aukštis!“

VDI pradeda informacinę kampaniją „Atsargiai – aukštis!“

Kritimai iš aukščio – viena pagrindinių nelaimingų atsitikimų darbe priežasčių. Lietuvoje apie 30 proc. visų žuvusių darbe gyvybės neteko nukritę iš aukštai.  Trečdalis iš patyrusių sunkias traumas taip pat ...

Kviečiame teikti siūlymus dėl viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo visuomenei

Kviečiame teikti siūlymus dėl viešojo sektoriaus duomenų atvėrimo visuomenei

Verslas ir visuomenė kviečiami teikti pasiūlymus dėl preliminaraus viešojo sektoriaus institucijų tvarkomų atvirų duomenų sąrašo. Šis sąrašas taps pagrindu, kokius duomenis valstybės institucijos nuasmenins ir a...

Internete plinta perspėjimas: paaugliai metė petardą tiesiai po vaikiškais vežimėliais

Internete plinta perspėjimas: paaugliai metė petardą tiesiai po vaikiškais vežimėliais 1

Socialiniame tinkle ,,Facebook" plinta jonavietės Eglės perspėjimas - pasivaikščioti su vaikais išėjusias mamas pribloškė paauglių bandymas po vaikiškais vežimėliais numesti petardas. ,,Mamytės,...

Pėsčiųjų perėjoje partrenkta dviratininkė, neįžvelgusi savo kaltės, pripažinta pažeidusi KET – jai skirta bauda

Pėsčiųjų perėjoje partrenkta dviratininkė, neįžvelgusi savo kaltės, pripažinta pažeidusi KET – jai skirta bauda

Portalas jonavoszinios.lt skelbė, kad rugpjūčio 17 d., Jonavoje, per pėsčiųjų perėją ties Kauno g. 68 namu apie 19 val., dviračiu važiavusią 19 metų merginą kliudė lengvasis automobilis. „Pirminiais duom...

Per rugsėjo mėnesį DPKS užfiksavo 1872 greičio viršijimo atvejus

Per rugsėjo mėnesį DPKS užfiksavo 1872 greičio viršijimo atvejus

Dar ne taip ir seniai pasklidusi žinia, kad Daugiafunkcė pažeidimų kontrolės sistema ( DPKS) fiksuoja greičio viršijimo atvejus, o jos funkcionalumas bet kada gali būti praplėstas tiek, jog greičio mėgėjai s...