Iš mokslininkų tiek trąšų receptūros, tiek priešnuodis cisternų korozijai

Iš mokslininkų tiek trąšų receptūros, tiek priešnuodis cisternų korozijai
LAP 20
2019-11-20 09:39 2019

Tyrimai rodo, kad verslininkai nori bendradarbiauti su mokslu, tačiau pasigenda informacijos nuo ko pradėti. Tuo metu mokslininkus stabdo laiko stygius, finansavimo trūkumas ir sudėtinga verslo partnerių paieška. Vis tik netrūksta ir sėkmingų partnerystės pavyzdžių, kurie ne tik leidžia auginti naują specialistų kartą, tačiau ir kurti inovatyvius produktus. 

Bendradarbiavimo kuriama vertė 

Viena didžiausių pramonės įmonių Lietuvoje AB „Achema“ ir Kauno technologijos universitetas bendradarbiauja jau virš 40 metų. 

Glaudus verslo ir mokslo bendradarbiavimas yra grįstas abipuse nauda. Ši dviejų sričių sinergija leidžia verslui didinti konkurencingumą, vystant produktus, susiduriant su specialistų stoka ar plečiant veiklą. Mokslo įstaigos gali užtikrinti finansavimą moksliniams tyrimams ir naujų specialistų ugdymui. Viena didžiausių pramonės įmonių Lietuvoje AB „Achema“ ir Kauno technologijos universitetas bendradarbiauja jau virš 40 metų. 

„Achema“ neturi galimybių atlikti visų tyrimų patys, todėl į pagalbą ateina ir daugiau akademinių institucijų. Bendradarbiaujama ne tik su KTU, bet ir Lietuvos energetikos institutu, Vytauto Didžiojo universitetu, buvusiu Žemės ūkio universitetu bei kitomis įstaigomis. Minėtose institucijose yra užsakomos metalų nustatymo, chromotografinės, granulių paviršiaus mikroskopijos analizės, agrocheminiai trąšų bandymai. 

Kaip teigia „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas, bendradarbiavimas su KTU vyksta atliekant analitinių paslaugų užsakymus, t.y. užsakomos fizikinės ar cheminės analizės arba tyrimai, kuriems atlikti reikia tiek specifinės įrangos, tiek specifinių žinių. 

„Bendradarbiavimu su KTU siekiame operatyviai spręsti darbe iškylančius techninius, produkcijos kokybės klausimus. Pavyzdžiui, turėjome problemą su geležinkelio cisternų, kuriomis vežame skystas trąšas, korozija. KTU paėmė trąšų ir plieno, iš kurio pagamintos cisternos, pavyzdžius, atliko elektrocheminius bandymus ir nustatė, kad reikia į trąšas dėti daugiau korozijos inhibitoriaus“, – pasakoja R. Miliauskas. 

Teorinių žinių taikymas praktikoje 

Pasak R. Miliausko, inžinerinio personalo paruošimas yra stipriausia KTU ir „Achema“ siejanti grandis, o didžioji dauguma įmonės cechuose dirbančio inžinerinio personalo yra KTU absolventai. Jam pritaria ir KTU Cheminės technologijos fakulteto dekanas Kęstutis Baltakys. 

Kaip teigia K. Baltakys, kiekvienam mokslininkui svarbu teorines žinias pritaikyti praktikoje

„Siekiant išlaikyti konkurencingumą įmonei reikalingi specialistai, turintys platų chemijos ir inžinerijos sričių išsilavinimą, sugebantys analizuoti procesus ir taikyti modernias technologijas. Iš funkcinių padalinių vadovų bendrovė reikalauja sisteminio mąstymo, gebėjimo formuluoti ir spręsti ne tik savo srities, bet ir visos pramonės šakos problemas, siūlyti naujus, ekonomikos pagrindais paremtus sprendimus. „Achema“ aktyviai bendradarbiauja atnaujinant studijų programas ir remia naujus chemijos mokslo tyrimus, leidžiančius atnaujinti esamas technologijas. Bendrovė ypač skatina savo darbuotojus įgyti aukštąjį išsilavinimą ir tęsti mokslus magistrantūros Chemijos inžinerijos programoje“, – kalba K. Baltakys. 

Kaip teigia K. Baltakys, kiekvienam mokslininkui svarbu teorines žinias pritaikyti praktikoje, o verslui kasdien kyla nauji iššūkiai, kuriuos diktuoja spartus technologinis augimas. Todėl tai abipusė nauda, nes mokslo kuriami sprendimai ne tik nugula į mokslinius straipsnius, bet yra diegiami versle, o verslas didina savo našumą bei konkurencingumą tarptautiniame kontekste taikydamas naujausius mokslo laimėjimus. 

Kuriami nauji produktai 

Bendradarbiaujant verslui ir mokslui nauji produktai kuriami atsižvelgiant į tendencijas rinkoje ir bendrovės galimybes. Dekoratyvinių augalų mylėtojams Lietuvoje buvo sukurta skystųjų trąšų linija „Gabija“, o sodininkams visa eilė birių trąšų mišinių. Šios skystos ir birios trąšos „Achema“ mokslinėje eksperimentinėje laboratorijoje (MEL) buvo sukurtos bendradarbiaujant ir su „Agrochema“. 

„Jų specialistai nurodė kultūras, kurioms reikėtų specializuotų trąšų, o laboratorijoje, atsižvelgiant į augalų rūšis, parinko žaliavas ir sukūrė trąšų receptūras, nustatė naujų trąšų fizikines, chemines savybes, o „Achema“ mokslinė eksperimentinė laboratorija atsižvelgiant į augalų rūšis parinko žaliavas ir sukūrė trąšų receptūras, nustatė naujų trąšų fizikines, chemines savybes, paruošė reikiamą dokumentaciją“, – pasakoja „Achema“ generalinis direktorius. 

Vadovas atskleidžia, kad pastaruoju metu „Achema“ ruošiasi naujų rūšių karbamido formaldehido dervų gamybai. Pagal dervų vartotojų poreikius bus sukurtos dervų receptūros, kurios bus pagamintos „Achemai“. 

„Šiuo metu atsižvelgiant į rinkos poreikius plečiama karbamido formaldehidinių dervų gamyba. Besikeičianti teisinė bazė ir rinka sudarė tinkamas sąlygas gamybos našumo plėtrai ir naujų dervų markių poreikiui. Tačiau griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai formaldehido atžvilgiu reikalauja koreguoti esamas receptūras“, – teigia „Achema“ generalinis direktorius. 

Poreikių analizė

R. Miliauskas teigia, kad „Achema“ kartu su mokslininkais nuolat stebi ir analizuoja Vakarų Europos rinkos poreikius. O rinkoje pastaruoju metu ypač kalbama apie karbamido su siera gamybos poreikį arba amonio salietros su tirpia siera. Esamuose „Achemos“ įrengimuose šių produktų pagaminti nėra galimybių, tad konsultuojantis su mokslo institucijomis svarstoma ar verta skirti investicijų naujiems įrenginiams. 

Pasak R. Miliausko, amoniako gamybos cechų technologijos tobulinamos su tam tikromis kompanijomis, taip vadinamais, amoniako technologijų licenciarais – užsienio ekspertais. Įmonėje atliktos galimybių studijos parodė, kad yra daug galimybių didinti gamybos efektyvumą.  Viena iš jų – amoniako cechų modernizavimas, diegiamas kartu su kas antrus metus vykdomais planiniais cechų remontais. 

„Visi šie procesai neįmanomi be įvairių sričių ekspertų ir daugiašalio bendradarbiavimo. Jei anksčiau kartais dar buvo galima išgirsti kalbų, kad mokslas ir verslas eina skirtingomis kryptimis, tai šiandien, bent jau mūsų kompanijoje, galima drąsiai pasakyti, kad tai yra puikus kolegialus ryšys atveriantis platesnes galimybes abiems pusėms“, – teigia R. Miliauskas.

Inkagency inf. 

Panašūs straipsniai

Paskirtas naujas „Agrochemos“ generalinis direktorius

Paskirtas naujas „Agrochemos“ generalinis direktorius

Vienos didžiausių Baltijos šalyse trąšų prekybos ir agroverslo grupės „Agrochema“, valdančios bendroves „Agrochema“, „Agrochema plius“, „Žemaitijos grūdai“ bei Latvijoje ir Estijoje veikiančias dukterines įm...

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas?

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas? 1

Karantinui užsitęsus mokyklos jau priprato dirbti nuotoliniu būdu, tam pasitelkė naujų, iki šiol mažiau naudotų ugdymo būdų ir priemonių. Dėl to net galima buvo išgirsti švietimo atstovus teigiant, esą skait...

Apibrėžta vaikų koronaviruso infekcijos diagnostikos ir gydymo tvarka

Apibrėžta vaikų koronaviruso infekcijos diagnostikos ir gydymo tvarka

Atsižvelgus į tarptautines bei šalies medikų ekspertų rekomendacijas, nustatyti algoritmai, kaip turėtų būti gydomi koronavirusine infekcija (COVID-19) užsikrėtę mažieji pacientai. Skaičiuojant nuo visų susi...

UAB „Jonavos šilumos tinklai“: investicijų tikslas – mažinti šilumos kainas gyventojams

UAB „Jonavos šilumos tinklai“: investicijų tikslas – mažinti šilumos kainas gyventojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) skelbia, kad 2020 m. birželio mėn. vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje buvo 3,64 ct/kWh (be PVM). Kilovatvalandės kaina per metus sumažė...

Per praėjusią parą patvirtinti du nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai

Per praėjusią parą patvirtinti du nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje koronavirusinė infekcija (COVID-19) patvirtinta dviem žmonėms. Kėdainiuose nustatytas atvejis siejamas su anksčiau tr...

Prieš miškus niokojančius keturračius – gausios miškininkų, gamtosaugininkų ir policininkų pajėgos

Prieš miškus niokojančius keturračius – gausios miškininkų, gamtosaugininkų ir policininkų pajėgos 2

Net 8 keturračių ir motociklų vairuotojai buvo nubausti per bendrą Valstybinių miškų urėdijos miškininkų, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Aplinkos apsaugos departamento darbuotojų reidą, kur...

AB „Achema“ Jonavos ir Kauno ligoninėms padovanojo įrangą gyvybėms gelbėti

AB „Achema“ Jonavos ir Kauno ligoninėms padovanojo įrangą gyvybėms gelbėti

Azoto trąšų ir kitų chemijos produktų gamykla „Achema“ Jonavos ligoninei ir LSMU ligoninės Kauno klinikoms padovanojo dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus. Jonavos ir Kauno ligonines jau pasiekė „OXI4-Pl...

VERT suderino UAB „Jonavos šilumos tinklai“ investicijas

VERT suderino UAB „Jonavos šilumos tinklai“ investicijas

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) suderino UAB „Jonavos šilumos tinklai“ investicijas, kurių bendra vertė 243,11 tūkst. Eur. Didžiausia bendrovės investicija - šilumos perdavimo t...

Išorų gyventojų dėmesiui!

Išorų gyventojų dėmesiui!

Informuojame, kad Jonavos rajone Užusalių seniūnijoje, Išorų vandentiekio geriamajame vandenyje nustatytas padidintas kiekis boro - 1,24 mg/l ir fluoridų – 2,05 mg/l (vandens gerinimo įrenginiuose po filtrų,...

 Dujų balionams daugiabučiuose pakeisti bus teikiama valstybės parama

Dujų balionams daugiabučiuose pakeisti bus teikiama valstybės parama

Energetikos ministerija parengė ir pateikė derinimui tvarką dėl suskystintų naftos dujų balionų (toliau - dujų balionų) daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais. Šis dujų balionų keitimas bus fin...

„Sodros“ išmokos rugpjūtį: Beveik dvigubai daugiau mokėjimų

„Sodros“ išmokos rugpjūtį: Beveik dvigubai daugiau mokėjimų

„Sodra“ ketvirtadienį pradėjo mokėti  vienkartines 200 eurų išmokas. Jos pasieks pensininkus, neįgaliuosius ir šalpos išmokų gavėjus kartu su periodiniais mokėjimais, todėl pervedimų skaičius šį mėnesį bus b...

Šiandien – Pasaulinė aplinkos diena

Šiandien – Pasaulinė aplinkos diena 1

Lietuva, kaip ir dar beveik pusantro šimto šalių, šiandien mini Pasaulinę aplinkos dieną. Neatsitiktinai pagrindine jos tema šiemet pasirinkta biologinė įvair...

Japonai jungia „žalią šviesą“ naujojo vaisto koronavirusui klinikiniams tyrimams Lietuvoje

Japonai jungia „žalią šviesą“ naujojo vaisto koronavirusui klinikiniams tyrimams Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad baigus visas reikalingas diplomatines procedūras, Lietuva oficialiai įsitraukia į naujai Japonijos mokslininkų sukurto vaisto „Avigan“ klinikinius tyrimus...

Ministerijos atsakymai į moksleivių iškeltus klausimus dėl brandos egzaminų

Ministerijos atsakymai į moksleivių iškeltus klausimus dėl brandos egzaminų

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, sulaukusi klausimų iš Lietuvos moksleivių sąjungos, kodėl buvo priimtas sprendimas vykdyti brandos egzaminus, kaip jie bus organizuojami, pateikia paaiškinimus....

Ekspertų nuomone, greitieji testai negali būti naudojami diagnostikoje

Ekspertų nuomone, greitieji testai negali būti naudojami diagnostikoje

Kompetentingi mokslininkai ir gydytojai praktikai pateikė pirmines išvadas dėl greitųjų testų (IgM/IgG) koronavirusinei infekcijai (COVID-19) naudojimo. Jų nuomone, testai neturėtų ...

Prezidentas su Ministru Pirmininku aptarė karantino švelninimo scenarijus

Prezidentas su Ministru Pirmininku aptarė karantino švelninimo scenarijus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį per susitikimą su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu aptarė kovoje su koronaviruso ligos (COVID-19) protrūkiu taikomas priemones, paramos vers...