Išsikrausčius į internetą – prioritetas miegui ir e. saugumui

 Išsikrausčius į internetą – prioritetas miegui ir e. saugumui
KOV 20
2020-03-20 08:39 2020

Taip ryžtingai visame pasaulyje vienu metu su veiklomis ir pramogomis į internetą dar nejudėjome: prisijungti kviečia nuotolinio darbo ar mokymosi platformos, įrankiai, virtualūs turai po pasaulio muziejus ir kitas įdomias vietas, tikinčiųjų mišios, meditacijos ir ištisos skaitmeninės užimtumo programos. Tarp patarimų kaip, migruojant į skaitmeninį pasaulį, susidėlioti dieną namuose išsaugant ir  ramybę, ir produktyvumą, svarbiausi du: miegas ir e. saugumas.

Nauja realybė sukuria naujus iššūkius: šeimos operatyviai tariasi dėl darbotvarkės, kurioje ir suaugusiųjų, ir vaikų veiklos atliekamos nepakylant nuo ekranų.

„Turintys galimybę dirbti nuotoliniu būdu tėvai grįžta į namus ir „prisijungia“ – virtualiuose susitikimuose su kolegomis sprendžia įmonės krizės klausimus, valdo projektus ar perorganizuoja gamybos procesus, vaikai tuo metu prie kompiuterių ar TV ekranų seka įdomiąsias pamokas, žiūri filmus, mokosi, žaidžia ar naršo. Internetui legaliai užimant didesnę mūsų dienos dalį, išlaikyti poilsio ir veiklos ritmą ne tik vaikams, bet ir suaugusiems – rimtas iššūkis. Vienu klausimu pabūkime itin tvirti: apginkime miegą,“ – atkreipia dėmesį „Skaitmeninės etikos centro“ (SEC) vadovė Rasa Jauniškienė. Pasak jos, tai viena esminių sąlygų, lemiančių kiekvieno mūsų fizinę ir psichinę sveikatą.

SEC vadovės pastebėjimu, kitas, ne mažiau svarbus aspektas – šeimoje nepraleisti momento peržiūrėti e. saugumo klausimus. Tam ypač svarbu rasti laiko dabar, nuolat jungiantis internete. Apsaugoti asmeninius duomenis, privatumą, atskirti tikrą informaciją nuo melo ir nuosekliai ugdyti savo skaitmeninės etikos įpročius – būtinas kiekvieno šiuolaikinio žmogaus gebėjimas skaitmeniniame pasaulyje. Be to, būtent dabar, susitelkę ir su didesne jėga internete galime skirti laiko ir jo švarai – raportuoti netinkamą turinį ir prisidėti prie geresnės skaitmeninės aplinkos.

Šviesa apgauna kūną

Dienoms bėgant kitaip nei įprasta, psichikos sveikatos specialistai pabrėžia būtinybę susidėlioti darbotvarkę ir jos laikytis. Kiekvienai šeimai ar individui tai bus atskira užduotis su vis kitokiu rezultatu. Tačiau mums visiems būdinga ta pati fiziologija: geriau išsimiegosime, jei kelsimės ir eisime miegoti tuo pačiu metu ir jei, likus bent valandai iki miego, nebesinaudosime ekranais.

Skaitmeninio ekrano skleidžiama šviesa aktyvina smegenis, dėl to mažėja melatonino (smegenų hormono, atsakingo už miego fazių kaitą) išsiskyrimas ir miegas sutrinka. Atstatyti šiuos cirkadiniais vadinamus ritmus nėra taip paprasta. Tad minėta taisyklė galioja visiems, nepriklausomai nuo to, sutrikęs jų miegas, ar ne.

Jei visgi neišvengiamai tamsiu paros metu tenka žiūrėti į šviečiantį ekraną, reiktų nustatyti naktinį režimą nustatymuose. Ekrano šviesa bus gelsva – ne tik mažiau trikdys mūsų cirkadinius ritmus, bet ir mažins akių įtampą.

Ilgiau naršome – trumpiau miegame

Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinis miego fondas pateikia apibendrintą literatūros, susijusios su jaunimo naudojimosi ekranais ir miego kokybės tyrimų apžvalgą: 90 proc. tyrimų reziumė – naudojimasis išmaniais ekranais susijęs su vėlesniu ėjimo miegoti laiku ir / arba sumažėjusia bendra miego trukme. 

Lietuvoje atliktas ikimokyklinio amžiaus vaikų naudojimosi skaitmeninėmis technologijomis tyrimas atskleidė, jog bent vieną elektroninį įrenginį savo kambaryje turi 45 proc. ikimokyklinukų. Tokie vaikai vidutiniškai daugiau laiko praleidžia prie ekrano, trumpiau miega naktį ir turi daugiau psichinės bei fizinės sveikatos problemų.

Nauja dienotvarkė  – nauji įpročiai

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kiekvieną dieną šalyje internetu naudojasi 73 proc. 16–74 metų amžiaus gyventojų. 98 proc. kasdien besinaudojančių internetu – 16–24 m. amžiaus grupė.

Šie skaičiai karantino laikotarpiu neabejotinai yra didesni. „Apsigyvenę“ internete atnaujinkime saugumo nustatymus įrenginiuose ir pasikartokime saugaus elgesio elektroninėje erdvėje taisykles.

Interneto švarai ypač šiuo metu skirkime kuo daugiau dėmesio: jei aptikote netinkamą turinį, nedelsiant raportuokime naršomo dalyko svetainėje arba praneškime karštąja linija.

Visi esame atsakingi už švaresnį internetą

„Jei naršydami internete aptikote draudžiamą turinį, jums tereikia „uždegti raudoną lemputę – pranešti mums į „Švaraus interneto“ karštąją liniją, – sako Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) direktoriaus pavaduotoja Ieva Žilionienė. – Toliau su ta informacija dirbs atitinkamos tarnybos: policija, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, INHOPE kitų šalių interneto karštosios linijos“.

Pagal RRT gaunamus pranešimus, didžiausia problema yra vaikų seksualinis išnaudojimas ir su tuo susiję vaizdai. „Nelikite abejingi ir nepagailėkite poros minučių savo laiko užpildyti pranešimo anketą „Švaraus interneto“ svetainėje www.švarusinternetas.lt . Jūsų pranešimas gali būti itin svarbus stabdant nusikalstamą veiklą skaitmeninėje erdvėje, susijusią su vaikų seksualiniu išnaudojimu, valant internetą nuo patyčių, smurto, pornografinio turinio, rasinės ir tautinės nesantaikos kurstymo, sukčiavimo apraiškų. Saugokite save, o ypač  pažeidžiamą internete visuomenės grupę –  vaikus,” – sako RRT atstovė.

Per 2019 m. RRT karštąja linija buvo gauta apie 1000 pranešimų apie draudžiamą ir žalingą turinį. Beveik pusė (48 proc.) iš jų buvo išties susiję su žalingu ar Lietuvoje draudžiamu turiniu (2018 m. tokių pranešimų buvo 22 proc.), ir jie aktyvavo atsakingų Lietuvos ir užsienio institucijų ir organizacijų veiksmus.

Daugiau apie savo ir vaikų saugumą internete sužinosite užsukę į „Skaitmeninės etikos centrą“.

Apie „Skaitmeninės etikos centrą“

Viešoji įstaiga „Skaitmeninės etikos centras“ yra pelno nesiekianti, nepriklausoma organizacija, kurios veiklos tikslas – įgalinti kiekvieną interneto vartotoją, o ypač tėvus ir ugdytojus, pasirūpinti savo, vaikų ir jaunimo gerove skaitmeniniame pasaulyje. Organizacija užtikrina patikimos informacijos sklaidą, pateikia sprendimus, patarimus ir įrankius, padedančius čia ir dabar spręsti interneto vartojimo iššūkius, rūpinasi visuomenės edukacija bei siekia vienyti praktikus, mokslininkus, verslą ir skaitmeninėje srityje veikiančias organizacijas. Plačiau: www.e-etika.lt 

 
Renata Gaudinskaitė, „Skaitmeninės etikos centras“

Panašūs straipsniai

Lietuva sieks skatinti naujos kartos judriojo ryšio 5G diegimą ir plėtrą

Lietuva sieks skatinti naujos kartos judriojo ryšio 5G diegimą ir plėtrą

Susisiekimo ministerijos iniciatyva parengtos Lietuvos naujos kartos judriojo ryšio (5G) plėtros 2020–2025 m. gairės, taip pat numatytos priemonės šiam tikslui reikalingai teisinei ir investicinei aplinkai k...

Policija pateikia nusikalstamumo grėsmių vertinimą ir patarimus žmonėms

Policija pateikia nusikalstamumo grėsmių vertinimą ir patarimus žmonėms

Lietuvos policija, reaguodama į pandemiją Lietuvoje ir visame pasaulyje, operatyviai perorientavo savo veiklą ir didesnį dėmesį skiria gyventojų sveikatos apsaugai, viruso plitimo mažinimui, savivizoliacijoj...

Jonavoje - esminių pokyčių vaiko teisių apsaugoje aptarimas

Jonavoje - esminių pokyčių vaiko teisių apsaugoje aptarimas

Šiandien, sausio 16 dieną, 10 val. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė ir patarėjas Jonavoje Elegijus Laimikis susitiko su vaiko gerovės srityje dirbančių įstaigų atstova...

Nuo sausio 1 d. vaikai negalės patekti į globos institucijas, dalis savivaldybių neturi laikinųjų globėjų

Nuo sausio 1 d. vaikai negalės patekti į globos institucijas, dalis savivaldybių neturi laikinųjų globėjų

Nuo 2020 m. sausio 1 d. įsigalios teisės aktai, kurie draus ilgalaikį vaikų apgyvendinimą  globos institucijose, tačiau net 13 savivaldybių vis dar neturi nė vieno budinčio globotojo, kuris užtikrintų vaikui...

Paaiškėjo, kad iš Kinijos atgabenti respiratoriai – netinkamos formos

Paaiškėjo, kad iš Kinijos atgabenti respiratoriai – netinkamos formos 1

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad siekiant maksimaliai efektyvios medikų apsaugos, bus pakeista dalis neseniai iš Kinijos lėktuvais šeštadienio vakarą atgabentų respiratorių, kurių forma y...

„Lietuvos geležinkeliai“ siūlo nekarantinuoti studentų talento: lyderiai galės užaugti per vasarą

„Lietuvos geležinkeliai“ siūlo nekarantinuoti studentų talento: lyderiai galės užaugti per vasarą

Atrasti efektyvų biotechnologijų pritaikymą, prasmingai įdarbinti dirbtinį intelektą, spręsti inžinerinius uždavinius, taikant eksperimentinius modeliavimo metodus, o gal ties...

Vėlų vakarą pranešta apie 19 naujų koronaviruso atvejų, iš viso kovo 23-iąją – 36

Vėlų vakarą pranešta apie 19 naujų koronaviruso atvejų, iš viso kovo 23-iąją – 36

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad kovo 23 d., pirmadienio, vėlų vakarą patvirtinti dar 19 infekuotųjų koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų. Iš viso šiandien užfiksuoti 36 atve...

SAM: situacija dėl dezinfekcinio skysčio stygiaus sparčiai gerėja.

SAM: situacija dėl dezinfekcinio skysčio stygiaus sparčiai gerėja.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia, kad po šios dienos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos susitikimo su gamintojų ir atsakingų institucijų atstovais, situacija...

Studentai galės gauti nedarbo išmokas, o vyresni nei 45 metų – subsidijas ir paramą darbo vietos steigimui

Studentai galės gauti nedarbo išmokas, o vyresni nei 45 metų – subsidijas ir paramą darbo vietos steigimui

Vyriausybė trečiadienį nutarė iki 6 mėnesių mokėti subsidijas darbdaviams, įdarbinantiems vyresnius nei 45 metų amžiaus bedarbius, arba teikti vienkartinę 18,8 tūkst. eurų paramą tokio amžiaus asmeniui, jeigu ji...

Salmoneliozė, korona virusas ir gripas – dažniausios paieškos temos ULAC interneto svetainėje

Salmoneliozė, korona virusas ir gripas – dažniausios paieškos temos ULAC interneto svetainėje

Salmoneliozė, korona virusas ir gripas – tai užkrečiamos ligos, apie kurias pastarąją savaitę gyventojai  DAŽNIAUSIAI ieškojo informacijos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje (...

Imamasi iniciatyvų tobulinant odontologijos rinką

Imamasi iniciatyvų tobulinant odontologijos rinką

Atlikta Lietuvos odontologijos rinkos analizė rodo galimai pavojingas tendencijas, kurios atsirado 30 metų nesprendžiant šios rinkos skaidrumo klausimo: odontologijos sritis išlieka viena iš labiausiai probl...

2020 metais bendruomenių stiprinimui – 2 mln. eurų

2020 metais bendruomenių stiprinimui – 2 mln. eurų

Savivaldybių organizuojamiems vietinių bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir religinių bendruomenių konkursams Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiais metais skyr...

Ministras A. Palionis: „ Paukščių gripo prevencijai ūkiai galės gauti paramą biosaugos priemonėms įsigyti“

Ministras A. Palionis: „ Paukščių gripo prevencijai ūkiai galės gauti paramą biosaugos priemonėms įsigyti“

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis, susitikęs su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi Dariumi Remeika ir Lietuvos paukštininkystės asociacijos prezidentu Vytautu Tėveliu, aptarė paukš...

Mokytojai sveikina Premjero iniciatyvą, bet turi pastabų ir pasiūlymų

Mokytojai sveikina Premjero iniciatyvą, bet turi pastabų ir pasiūlymų

Premjerui Sauliui Skverneliui šią savaitę pristačius siūlomą politinių partijų susitarimą dėl ilgalaikės švietimo sistemos raidos, nuomonę pareiškė ir didžiausia švietimiečius vienijanti Lietuvos švietimo ir...

NATO bataliono karo medikams - įrangos ir personalo pastiprinimas

NATO bataliono karo medikams - įrangos ir personalo pastiprinimas

Vakar, kovo 29-ąją, specialiu skrydžiu iš Kroatijos į Lietuvą atvyko papildoma Kroatijos ir Vokietijos karo medikų komanda su specialia įranga. Ji rūpinsis susirgusiais tarptautinio NATO priešakinių pajėgų b...

Kepykloje Kaune darbuotojui diagnozuotas koronavirusas

Kepykloje Kaune darbuotojui diagnozuotas koronavirusas

Kovo 28 dieną Kaune, „Fazer Lietuva“ priklausančioje duonos kepykloje,  vienam iš darbuotojų buvo diagnozuotas koronavirusas. Įmonė buvo pasiruošusi tokiai situacijai ir deda visas pastanga...