Jonavietė: ,,Ar nealkoholinis alus – mažiau žalingas nei vaikiškas šampanas?“

Jonavietė: ,,Ar nealkoholinis alus – mažiau žalingas nei vaikiškas šampanas?“
BIR 10
2019-06-10 11:04 2019

Praėjusią savaitę Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIIP-1666(2), kuriomis nutarta nuo 2019 m. lapkričio 1 d. drausti gaminti ir parduoti maisto produktus, žaislus ir kitas prekes, skirtas vaikams ir paaugliams, kurių dizainas imituoja alkoholinius gėrimus ir jų tarą. Tokią žinią išgirdę portalo jonavoszinios.lt skaitytojai reagavo nevienareikšmiškai – vieni neslėpė džiaugsmo, kiti atvirai piktinosi bei klausė, ar tokios Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos neatrodo juokingai, kai vaikai gali laisvai įsigyti nealkoholinio sidro bei alaus? Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) savo ruožtu primena, kad vaikiškas šampanas, nealkoholinis alus ir sidras savo paskirtimi yra skirtingos prekės, orientuotos į skirtingas pirkėjų ir vartotojų grupes.

Nedraudžia įsigyti

,,Žiniasklaidos kanalai išplatino žinutę, jog nebus galima įsigyti vaikiško šampano. Nieko blogo tame nematau, bet iki šiol nesuprantu, ar vaikai gali įsigyti nealkoholinį sidrą, alų? Pati mačiau mažamečius, kurie nešėsi nealkoholinį alų. Ar tai normalu? Ar jie gali pirkti tokius gėrimus? O galbūt kažkurio prekybos centro pardavėjos tiesiog nusižengė taisyklėms? Jei ne, tai ar atsakingos institucijos negalvoja, kad nealkoholinis alus – kur kas žalingesnis, nei vaikiškas šampanas?“, - klausė jonavietė Vaida.

Panašius klausimus kėlė ne vienas portalo jonavoszinios.lt skaitytojas. Po pranešimu apie vaikiško šampano uždraudimą pasisakė ir žmonės, neabejojantys, jog įstatymai draudžia vaikams parduoti nealkoholinį alų ar sidrą. Vis tik NTAKD primena, kad šie gėrimai nepatenka į Alkoholio kontrolės įstatymo reguliavimo sritį – juos perkančių asmenų amžius nėra ribojamas.

Tėvų pareiga

,, ,,Vaikiškas šampanas“ ir nealkoholinis alus bei sidras savo paskirtimi yra skirtingos prekės, orientuotos į skirtingas pirkėjų ir vartotojų grupes. „Vaikiškas šampanas“ yra vaikams ir paaugliams skirtas gėrimas, kurio dizainas imituoja alkoholinį gėrimą ir jo tarą. Tuo tarpu nealkoholinis alus ir sidras nėra specialiai vaikams ir paaugliams skirta prekė. Nealkoholinis alus ir sidras pagal taros formą, išvaizdą, pakuotės ženklinimą nėra nukreiptas į vaikų ir paauglių rinkos dalį. Dažnu atveju tokius gėrimus kaip alternatyvą alkoholiniams gėrimams renkasi asmenys, kurie nevartoja alkoholio.

Kai kalbame apie nealkoholinio alaus ir sidro vartojimą tarp nepilnamečių, svarbu pabrėžti jauno asmens sąmoningumo ugdymo svarbą bei gebėjimą pasirinkti. Už tokių savybių bei nuostatų ugdymą bei psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją atsakinga šeima, ugdymo įstaigos ir visuomenė. Šiame kontekste labai svarbus jauno žmogaus kritinio mąstymo bei neigiamų nuostatų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo atžvilgiu ugdymas bei temų, susijusių su nealkoholiniais gėrimais (nealkoholinis alus, šampanas, sidras ar vynas) įtraukimas į prevencinio ugdymo temas mokyklose. Tai sudarytų galimybes paskatinti tėvų sąmoningumą, kad jų vaikai nepirktų šių gėrimų“, - teigė NTAKD direktoriaus pavaduotoja, laikinai atliekanti direktoriaus funkcijas Gražina Belian.

Daug cukraus

Sveikatos specialistai primena, kad troškulį geriausia malšinti vandeniu arba arbata. Kalbant apie nealkoholinio alaus ar sidro poveikį sveikatai, interneto platybėse galima rasti skirtingų nuomonių ir jas pagrindžiančių tyrimų. Vieni jų tikina, kad tokie gėrimai mažai kuo skiriasi nuo vaisvandenių, kuriuose - daugybė cukraus, kiti akcentuoja, jog juose galima rasti ir sveikatai naudingų mineralų. Sutinkama, kad prieš perkant minėtus gėrimus, kaip ir bet kurį kitą maisto produktą, būtina žiūrėti į jų sudėtį - jei matoma daugybė pridėtinio cukraus, kvapiklių, geriausias sprendimas - atsisakyti pirkinio.

Kaip ten bebūtų, tiek nealkoholinis alus, tiek sidras, tiek kiti panašūs gėrimai – draudžiamų ugdymo įstaigose produktų sąraše. Tad bent jau į pastarąsias neštis juos – draudžiama.

alfa.lt nuotr.