Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai"

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai
GEG 29
2020-05-29 10:10 2020

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Žemaitės gatvės 14-ojo namo gyventoja, kuri nerimavo dėl to, kad netrukus prasidėsianti daugiabučio renovacija gali pasikėsinti į daugybės čiurlių gyvybes. Anot moters, paukščiai įsikūrę ir susiruošę perėti namo sienų ertmėse, tad atliekant renovacijos darbus, gali būti užmūryti ne tik lizdai, bet ir jaunikliai.  Jautrus klausimas perduotas tiek Aplinkos ministerijai, tiek daugiabučių namų administravimu užsiimančiai UAB ,,Jonavos paslaugos". Pastaroji ramina gyventojus - paukščiukai nebus užmūryti, tačiau gyventojai, norintys išsaugoti čiurlių perėjimo vietas, tuo susirūpinti turėtų dar rengiant investicinį planą.

Neslėpė apmaudo

,,Gyvenu Jonavoje jau apie dvidešimt metų. Mačiau kaip miestas kasmet puošiasi ir gražėja, darosi vis patogesnis gyventi. Prieš keletą metų prasidėjo daugiabučių namų renovacija. Grožėjausi namais, kurie iš pilkų sovietinių monstrų tapo spalvotais, patraukliais, miestą puošiančiais pastatais. Laukiau, kada bus renovuojamas ir mūsų namas.

Pagaliau atėjo diena, kai namo laiptinės skelbimų lentoje pasirodė skelbimas, kad namo renovavimo projektas nupirktas. Paskambinau namo bendrijos pirmininkei pasidomėti, kada bus pradėti renovacijos darbai ir tada išgirdau žinią, kuri sukėlė man siaubą.

Nesu gamtininkė ir nesu labai pastabus žmogus, tad niekada nesusimąsčiau, kur gyvena čiurliai, kurie visą vasarą skraido aplink namą. Pasirodo, kad jų lizdeliai yra daugiabučių namų ertmėse virš paskutiniojo aukšto langų. Renovacijos metu užtaisomos angos ir jie praranda perėjimo vietas, tačiau, jeigu renovacijos darbai turi prasidėti vasarą, kaip bus ir mūsų name, paukščiai jau bus sudėję kiaušinius arba išperėję jauniklius. Namas bus apstatytas pastoliais, užtiesiami tinklai, ertmės aklinai užtaisomos su jose esančiais paukščių jaunikliais arba perinčiais tėvais!!! Arba paukščiai blaškysis aplink, negalėdami patekti į lizdus, kur jų jaunikliai miršta badu!!!

Kas tai: laukinių paukščių genocidas, ar tiesiog abejingumas, kurio apstu mūsų visuomenėje? Pradėjus domėtis ir pradėjus ieškoti informacijos apie kitų miestų praktiką, paaiškėjo, kad tik keletas namų Kaune, dėka aktyvaus ir gamtą mylinčio gyventojo atlikto milžiniško darbo, sugebėjo ne tik nenužudyti paukščių, o netgi išsaugojo jų perėjimo vietas. Ir tam nereikėjo milžiniškų investicijų:

Lietuvoje, kaip ir visose Europos sąjungos šalyse, yra priimtas laukinės gyvūnijos įstatymas (LIETUVOS RESPUBLIKOS LAUKINĖS GYVŪNIJOS Į S T A T Y M A S 1997 m. lapkričio 6 d. Nr. VIII-498). Kodėl jis neveikia mūsų šalyje? Kodėl, rengiant daugiabučių namų renovacijos projektus, apie tai nekalbama su gyventojais ir nėra siūlomi projekto variantai, išsaugantys arba bent jau nenaikinantys mūsų gyvosios gamtos? Juk tikrai galima rasti šios problemos sprendimo būdų. Apie tai kalba ir aplinkosaugininkai, prašydami išsaugoti čiurlių perėjimo vietas.

Ar Jonavos miesto gyventojams nerūpi miesto gamta ir jos išsaugojimas? Nenoriu tikėti, kad visi mūsų gražaus miesto gyventojai yra praradę bet kokį gailesčio ir sveiko proto jausmą, ir yra visiškai abejingi masiniam paukščių žudymui?

 Labai nerimauju dėl mūsų namo (Žemaitės gv. 14) renovacijos darbų, nes dabar, kaip suprantu, viskas priklausys nuo rangovo malonės ir atliekamų darbų intensyvumo, kadangi projektas jau yra patvirtintas.

Nenoriu gyventi name, kuriame buvo gyvi užmūryti ir nukankinti dešimtys laukinių paukščių bei jų jauniklių", - pasakojo jonavietė.

Problema - aktuali 

Susisiekus su Aplinkos ministerija, patvirtinta, kad problema - aktuali.

,,Čiurliai, į kregždes panašūs paukščiai, peri uolų plyšiuose, kuriuos Lietuvoje jiems dažniausiai atstoja daugiabučių namų ertmės virš paskutiniojo aukšto langų. Tačiau renovuojant namus tos ertmės uždengiamos izoliacinėmis medžiagomis. Deja, dėl to sunaikinama daug čiurlių lizdaviečių.

Šie paukščiai Lietuvoje pagyvena trumpai – pasirodo gegužę, išperi jauniklius daugiabučių pastogėse ir jau rugpjūtį palieka mūsų kraštą. Renovacijos metu čiurlių jaunikliai tiesiog aklinai uždaromi, palaidojami namo viduje. Be to, po kiekvieno daugiabučio atnaujinimo prarandamos vietos, kur šie paukščiai gali perėti. Todėl prašoma iki rugpjūčio vidurio aklinai neužtaisyti į čiurlių perėjimo vietas vedančių angų, nes kitaip jie negalės pamaitinti jauniklių.

Europos Sąjungoje, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovo Algirdo Klimavičiaus, saugomos visos laukinių paukščių rūšys. Negalima tyčia naikinti nei jų, nei jų buveinių, bloginti gyvenimo sąlygų. Nors čiurliai ir nepriskiriami nykstančioms ar Lietuvoje saugomoms rūšims, jiems yra taikomos bendros ES apsaugos taisyklės. Lietuvoje tyčia žudyti paukščius draudžia ir Laukinės gyvūnijos įstatymas", - paaiškino ministerija.

Ragina pagalvoti apie darbų laiką

Ministerija atkreipia dėmesį, kad jeigu daugiabučių gyventojai pastebi, jog į namo ertmes nardo čiurliai, o statybininkai ketina šias ertmes uždengti, jie turėtų pristabdyti statybos rangovus. 

,,Vietas, kur peri čiurliai, nustatyti nesunku – užtenka bent pusvalandį ramiomis ankstyvo ryto ar pavakario valandomis stebėti daugiabučio pastogę.

Išsaugant čiurlius Aplinkos ministerija kviečia prisijungti ir daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų valdytojus, kad kartu su gyventojais apsvarstytų galimybes įrengti lizdavietes šiems paukščiams", - teigia ministerija.

Galimybių yra

Kad daugiabučių gyventojai turi galimybę išsaugoti čiurlių perėjimo vietas tikina ir UAB ,,Jonavos paslaugos" daugiabučių namų administravimo skyriaus vedėjas Mindaugas Stanišauskas.

,,Galimybių, kaip apsaugoti čiurlių perėjimo vietas, tikrai yra. Tačiau apie tai reikėtų galvoti dar rengiant investicinį projektą. Dar vienas svarbus niuansas yra tas, kad už tai turėtų mokėti patys gyventojai.

Kalbant apie Žemaitės gatvės 14-ąjį namą, jis priklauso bendrijai. Gyventojai apie tai turėjo spręsti patys, balsavimo būdu. Kadangi dabar sutartis su renovacijos rangovais pasirašyta, kažką stipriai keisti jau kaip ir per vėlu, o ir kiek kalbėjau su bendrijos pirmininke, daugiabučio gyventojai nebuvo parodę noro savomis lėšomis sukurti saugią aplinką paukščiams", - aiškino M. Stanišauskas. 

Jonaviečiai iki šiol nesikreipė

Anot M. Stanišausko, iki šiol jonaviečiai į UAB ,,Jonavos paslaugas" dėl čiurlių apsaugojimo renovacijos metu nesikreipė nei karto. Nepaisant to, paukščių apsaugojimas - svarbus klausimas, į kurį nebus numota ranka.

,,Kalbant apie Žemaitės gatvės 14-ąjį namą, jo renovacija prasidės birželį. Darbai prasideda nuo pamatų, tad kol bus prieita prie sienų, ko gero, sulauksime ir rugpjūčio. Tuomet paukščiukai jau bus išskridę.

Tikrai niekas nemūrys jų sienose. Nei rangovai, nei mes patys neesame beširdžiai. Dėl to esame suinteresuoti, kad paukščiai nežūtų", - patikino M. Stanišauskas.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Panašūs straipsniai

Jonavietė jaudinasi dėl iš Azijos grįžtančio sūnaus: Ar yra dar kokių nors reikalavimų be saviizoliacijos?

Jonavietė jaudinasi dėl iš Azijos grįžtančio sūnaus: Ar yra dar kokių nors reikalavimų be saviizoliacijos?

Kai šalyje vis pratęsiamas karantinas, o Valstybės ekstremaliųjų situacijų centras nuolat atnaujina saugumo reikalavimus, kartais būna sudėtinga spėti viską suprasti ir laikytis nurodymų. Matomai tokioje než...

Laikini kelio ženklai Žeimių gatvėje buvo nukabinti, tačiau neilgam

Laikini kelio ženklai Žeimių gatvėje buvo nukabinti, tačiau neilgam

Rugpjūčio 3-ąją rašėme, kad Žeimių gatvėje pastatyti nauji kelio ženklai. Nors šie dar negaliojo - tik buvo paruošti naudojimui, vos paviešinus straipsnį apie tai, ženklai buvo nukabinti. Kadangi tu...

Automobilyje paliktas šuo įplieskė kivirčą tarp jo šeimininkų ir praeivės

Automobilyje paliktas šuo įplieskė kivirčą tarp jo šeimininkų ir praeivės

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Renata, kuri tikino norinti atkreipti žmonių dėmesį į tai, kad esant aukštai lauko temperatūrai, automobiliuose paliktii keturkojai gali ne tik susirgti, bet ir...

Gyvsidabris geriamajame vandenyje: Situacija Kėdainiuose paveikė ir Jonavą?

Gyvsidabris geriamajame vandenyje: Situacija Kėdainiuose paveikė ir Jonavą?

Kėdainiuose, geriamajame vandenyje rastas pavojingai padidėjęs gyvsidabrio kiekis. Jonaviečiai sunerimo ir pradėjo klausti, koks vanduo Jonavoje. Ar jis švarus? Kada paskutinį kartą atlikti tyrimai?...

A. Aleksandravičienė: „Katiniška istorija“

A. Aleksandravičienė: „Katiniška istorija“ 1

Jonavietė Ana Aleksandravičienė dalinasi neišgalvota, tikra ir ypač kaimui aktualia istorija. „Katiniška istorija“ Ilgai stovėjo, iš dešinės pusės kaimyno, mūsų diedelio – nu...

Netikėtą raštelį pašto dėžutėje radusi jonavietė: ,,Geri žmonės niekur nedingo. Jie - čia pat"

Netikėtą raštelį pašto dėžutėje radusi jonavietė: ,,Geri žmonės niekur nedingo. Jie - čia pat" 4

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Lina, kuri pasakojo, kad vakar močiutės pašto dėžutėje rastas raštelis ją maloniai nustebino - pastarajame kreipiamasi į senolę su siūlymu padėti. Nors Lina tiki...

Jonaviečiai papasakojo, kaip karantinas pakeitė jų kasdienybę

Jonaviečiai papasakojo, kaip karantinas pakeitė jų kasdienybę

Dėl koronaviruso plitimo įvestas karantinas tęsiasi jau ne vieną savaitę. Internete plinta įvairūs įrašai apie tai, ką griežtai specialistų rekomendacijų besilaikantys žmonės veikia, kaip jie tvarkosi šiuo l...

Jonavietė: Norint priduoti stambias atliekas į aikštelę, reikia imti laisvą dieną darbovietėje?

Jonavietė: Norint priduoti stambias atliekas į aikštelę, reikia imti laisvą dieną darbovietėje? 3

Jonavietė dalinasi laišku, kuriame moteris pateikia rimtas pastabas dėl didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, esančios Darbininkų g. 19, Jonavoje, darbo laiko. Šį laišką ji siuntė bendrovei „Jonavos ...

Dviračių čempionatu pasipiktinusi jonavietė: iš ligoninės su operuota koja ėjau pėsčiomis, nes negalėjo pravažiuoti taksi

Dviračių čempionatu pasipiktinusi jonavietė: iš ligoninės su operuota koja ėjau pėsčiomis, nes negalėjo pravažiuoti taksi 3

Jonavietė pasipiktino vykusiu Lietuvos dviračių plento čempionatu, dėl kurio, pradėjus riboti transporto eismą, taksi automobiliui nebuvo leidžiama privažiuoti iki Jonavos ligoninės, o jai teko su ką tik išo...

Akibrokštas e. sveikatos sistemoje: jonavietei įrašytas nebūtas apsilankymas pas gydytoją

Akibrokštas e. sveikatos sistemoje: jonavietei įrašytas nebūtas apsilankymas pas gydytoją 5

Jonavietė liko apstulbusi, kuomet prisijungusi prie savo e. sveikatos sistemos pamatė nebūtą apsilankymą pas gydytoją. Moteris tvirtina, kad nei Jonavos ligoninėje, nei Jonavos pirminiame sveikatos priežiūro...

Jonavietė: Ačiū visiems Jonavos medikams - Jūs visi mano Tėčio angelai!

Jonavietė: Ačiū visiems Jonavos medikams - Jūs visi mano Tėčio angelai! 1

„Negaliu atsidžiaugti Jonavos medikais ir noriu viešai juos pagirti bei padėkoti. Nors visi sako, kad tik Kaunas gydo žmones, bet iš tiesų taip nėra. Kaune du kartus atsisakė mano tėtį paguldyti į ligoninę, ...

Jonavietė: pasigedau poilsio aikštelių miške - ar rajone yra gražių poilsiaviečių?

Jonavietė: pasigedau poilsio aikštelių miške - ar rajone yra gražių poilsiaviečių?

Ar esate girdėję apie Jonavos rajone esančias poilsiavietes, atokvėpio vietas, apžvalgos aikšteles ar stovyklavietes, tokias kaip:  „Prie tvenkinio“, „Prie Savydos“, „Keturi  kvartalai“, „Barsukynės“, „Gryba...

Miestiečiai apie šildymo sezoną: „Atdarais langais šildome lauką“

Miestiečiai apie šildymo sezoną: „Atdarais langais šildome lauką“ 3

Sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus daugiausiai saulėti orai, o temperatūra kasdien kils vis aukščiau. Jonaviečiai, išvydę tokias orų permainas, pradėjo teirautis, kada bus paba...

Emilija: „Šildymo sezonas baigėsi, tai gyvatukai plyšta nuo karščio“

Emilija: „Šildymo sezonas baigėsi, tai gyvatukai plyšta nuo karščio“

Portalas jonavoszinios.lt sulaukė gyventojos Emilijos pasipiktinimo dėl, kaip galima suprasti iš jos laiško, UAB „Jonavos šilumos tinklai“ vykdomos veiklos. Moteris mano, kad namuose per karšti gyvatukai – b...

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

2019 m. gruodžio 17-ąją, oficialiai paskelbtas ...

Viktorija: Dvi savaitės kankynės, o odontologų pagalbos nesulauksi

Viktorija: Dvi savaitės kankynės, o odontologų pagalbos nesulauksi 5

Balandžio 14 d. portalui jonavoszinios.lt jonavietė Viktorija atsiuntė laišką, kuriame ji piktinasi Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) odontologų darbu karantino laikotarpiu. Moteris teigia,...