Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti

Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti
RGP 16
2017-08-16 07:08 2017

Jonavos arenos ūkio reikalų valdytojas Vidmantas Šidlauskas atsisuka į vieną iš devynių ekranų stiklinėje patalpoje, įrengtoje arenos fojė,  ir kompiuterio pele spragteli ant užrašo „Krepšinio treniruotė, kairė salės pusė“. Užrašas įsižiebia žaliai, o valdytojas ekrane mato, kaip dalyje salės įsižiebia šviesos.

Į šią nedidelę patalpą driekiasi visos apšvietimo, įgarsinimo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, apsaugos ir gaisro aptikimo signalizacijos sistemų, gaisro gesinimo sistemos gijos, o į sporto ir kultūros renginius naujojoje Jonavos arenoje plūstantys gyventojai, čia treniruotes rengiančios komandos ir užsiėmimus lankantys jaunuoliai nenumano, kad šias sudėtingas sistemas valdyti iš tiesų taip paprasta.

 “Tai tobula sistema – visas pastato sistemas gali valdyti vienas žmogus ir jam nereikia specialaus inžinieriaus ar IT išsilavinimo. Viename ekrane labai aiškiai išdėstytos salės apšvietimo parinktys, kurias galima įjungti vienu pelės klavišo paspaudimu priklausomai nuo to, ar čia vyks treniruotės, ar varžybos, o gal tiesiog reikia pasidarbuoti valytojams.

Kitame ekrane – lygiai taip pat paprastai reguliuojama pastato temperatūra, trečiame – atrakinamos ir užrakinamos durys, kad nereikėtų kaip šv. Petrui visur su raktais vaikščioti. Čia yra viskas, ko reikia valdyti beveik 7000 kv. metrų ploto pastatą“, – sako Jonavos sporto arenos direktoriaus pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams (taip oficialiai skamba arenos ūkio reikalų valdytojo pareigos) V.Šidlauskas, pats daug prisidėjęs, kad tokia sistema atsirastų.

Išmanią Jonavos arenos valdymo sistemą, kaip ir daugumą pastato inžinerinių sistemų, įrengė intelektualių inžinerinių sprendimų bendrovė FIMA.

Visos sistemoms – 9 ekranai

Sėdėdamas priešais monitorių sieną Vidmantas pademonstruoja, kaip pastato valdymo centras funkcionuoja. Į akis pirmiausia krenta apsaugos vaizdo kamerų rodomi vaizdai, tačiau jie nėra svarbiausi.

Arenos valdytojas apšvietimui skirtame monitoriuje išskleidžia sporto šakų sąrašą ir kitame ekrane pasižiūri į virtualų tvarkaraštį, kuriame nurodyti renginiai ir jų laikas.

Tada Vidmantas pasisuka link kito ekrano, kuriame spusteli vėdinimo sistemos nuorodą. Ekrane atsiranda vėdinimo įrenginio kontūrai su svarbiausiais duomenimis, kokios temperatūros oras paimamas iš lauko, koks tiekiamas į salę, kokiu greičiu, koks anglies dvideginio kiekis. Parametrus taip pat galima reguliuoti vienu pelės spragtelėjimu.

Trečiame monitoriuje – pastato apsaugos zonos ir durys. Čia galima matyti, kur signalizacija įjungta ar išjungta.

„Pastate yra per 100 durų ir keliolika zonų, į kurias gali patekti tik darbuotojai turintys asmenines užprogramuotas korteles. Savo ruožtu, duris į atskiras zonas galima atrakinti ar užrakinti, signalizaciją įjungti iš šio valdymo pulto. O galiausiai galiu ir matyt kas ir kada kurioje patalpoje lankėsi. Tai sustiprina saugumą“, – pasakoja V.Šidlauskas ir, paprašytas Jonavos futbolo klubo atstovo, valdymo pulte atrakina įėjimą į konferencijų kambarį. Netrukus vaizdo stebėjimo sistemos ekrane stebime, kaip žaidėjai susirenka į konferencijų salę.

Priešgaisrinę signalizaciją jau teko išbandyti ir realiomis sąlygomis. Arenos kavinėje prisvilus patiekalui įsijungė priešgaisrinė sistema – automatiškai atsidarė stoglangiai, įsijungė oro traukos sistema, pasigirdo evakuacijos pranešimai, signalas įsižiebė ir ekrane.

„Gerai, kad yra galimybė iškart ekrane pasižiūrėti, kuris iš daugiau nei 300 priešgaisrinių daviklių suveikė. Tuomet turime tris minutes nustatyti, koks pavojus kilo ir skelbti evakuaciją arba ją atšaukti.

Būtų juokinga, pavyzdžiui, dėl prisvilusio patiekalo evakuoti visą areną, jeigu tai atsitiktų per renginį. Todėl svarbu turėti galimybę greitai ir adekvačiai įvertinti situaciją“, – pasakojo V.Šidlauskas.

Paskatino Ūkio ministras

Jonavos arenoje išmanių sistemų galėjo ir neatsirasti. Pirminiame projekte tokių dalykų nebuvo numatyta. Tačiau inciatyvos ėmėsi tuometinis Jonavos meras, dabar Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

„Pamenu, kai jis manęs paklausė, ar noriu su kibiru raktų po areną vaikščioti, ir paragino žiūrėti į ateitį – įrengti areną moderniai, pasitelkiant šiuolaikines technologijas. Prireikė maždaug metų, kad su „Fima“ konsultuodamiesi išsiaiškintume, kokios yra galimybės, ką galime sau leisti ir ko reikia moderniai arenai“, – prisimina arenos ūkio reikalų valdytojas.  

Viena svarbiausių Jonavos arenos savybių – universalumas. Numatyta, kad čia galėtų vykti daugiau nei dešimties skirtingų sporto šakų varžybos, o salė parametrai, apšvietimas, saugumas atitiktų net ir aukštus tarptautinėms varžyboms keliamus reikalavimus. Čia taip pat rengiami koncertai, kiti kultūros renginiai – tam 2000 žmonių talpinantis arena visokeriopai pritaikyta.

Į tai reikėjo atsižvelgti ir projektuojant bei diegiant pastato inžinerines sistemas, pavyzdžiui, apšvietimą.

„Kiekvienai sporto šakai reikia vis kitokios apšvietimo konfigūracijos – vienaip reikia apšviesti, kai čia vyksta krepšinio varžybos, kitaip, kai centre įrengiamas bokso ringas. Vėl kitaip, kai į tris atskiras zonas padalintoje salėje vyksta treniruotės. Be to, visą šį apšvietimą reikia ir valdyti, o juk tikrai nelipsi reguliuoti prožektorių, ar ieškoti, kuriuo jungikliu kurį šviestuvą įjungti“, – aiškina V.Šidlauskas.

Gyrė už bendradarbiavimą

„Norint kokybiškai viską padaryti turime labai glaudžiai bendradarbiauti su užsakovu. Mes galime pasiūlyti daug sprendimų, bet tik arenos šeimininkai geriausiai įsivaizduoja, kaip funkcionuos arena, todėl geriausiai išmano, kur galima daryti kompromisus, o kur verta investuoti daugiau.

Metus iki arenos atidarymu su užsakovu dirbome ranka rankon, nebijodami ir karščiau padiskutuoti, todėl šiandien arena yra patogi ne tik lankytojams, bet ir jos valdytojams ir tai pavyko padaryti neviršijus numatyto biudžeto ir laiko“, - sako „Fima“ projektų vadovas Raimundas Skapčius.

V.Šidlauskas įsitikinęs, kad dabar galėtų tapti visai neblogu arenų konsultantu – susipažinęs su naujausiomis sistemomis ir jas realiai išbandęs galįs ir kitiems arenų ar sporto kompleksų statytojams patarti, į ką vertą investuoti, kokios sistemos gerokai palengvina arenos priežiūros darbus ir sumažina eksploatavimo sąnaudų.

„Daugiau nei metus dariau viską, kad ši arena būtų geriausia, ką galime turėti šiandien, ir neatrodytų moraliai pasenusi kad ir po dešimties metų. Tikslas – ne tiesiog pasistatyti dar vieną areną, o turėti tokį sporto kompleksą, kuris būtų patogus ir nuolat naudojamas“, – tikina Jonavos sporto arenos ūkio reikalų valdytojas.

Užs. nr. 388

Panašūs straipsniai

Aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis

Aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis

Gruodžio 17 d. vyksta aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis.  Darbotvarkė:  Dėl Jonavos rajono savivaldybės tarybos 2019 m. balandžio 19 d. sprendi...

Lietuvos kariuomenė grįžta prie pasiteisinusių koronoviruso plitimo prevencijos priemonių

Lietuvos kariuomenė grįžta prie pasiteisinusių koronoviruso plitimo prevencijos priemonių

Lietuvoje daugėjant užsikrėtimų Koronaviruso (COVID-19) atvejų skaičiui ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei apsisprendus dėl karantino paskelbimo daugelyje šalies miestų, Lietuvos kariuomenė vėl ima taikyti ...

Ministerija turi planą, kaip paspartinti kelių tvarkymą sodininkų bendrijose

Ministerija turi planą, kaip paspartinti kelių tvarkymą sodininkų bendrijose

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja bandomuosius projektus, kurių metu projektuose sutikusioms dalyvauti savivaldybėms Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT), atlikusi kadastrinius ...

Psichologė apie nuotolines Kalėdas: kaip peržengti ekranus?

Psichologė apie nuotolines Kalėdas: kaip peržengti ekranus?

Pandemijos mastams nemažėjant ir karantinui griežtėjant, tapo aišku, kad Kalėdas šiemet švęsime nelankydami savo artimųjų. Psichologai siūlo išeitį, kad nesijaustume vieniši – pasitelkti technologijas ir sur...

Suaktyvėjus elektroninei prekybai, vyresni šalies gyventojai dar neskuba apsipirkti internetu

Suaktyvėjus elektroninei prekybai, vyresni šalies gyventojai dar neskuba apsipirkti internetu

Šią vasarą „Verslios Lietuvos“ užsakymu atliktas tyrimas parodė, jog 20 proc. lietuvių per pavasarinį karantiną internetu pirko daugiau, o 17 proc. planavo tai daryti ir jam pasibaigus. Dar didesnes apsipirk...

Farmacijos įstatymo pokyčiai:  ar regionų gyventojai neliks be vaistinių?

Farmacijos įstatymo pokyčiai: ar regionų gyventojai neliks be vaistinių?

Mažesniuose miestuose įsikūrusios vaistinės ir jų darbuotojai 2021-ųjų laukia su nerimu – vaistinės gali būti priverstos užsidaryti, pacientai – likti be galimybės įsigyti būtinų vaistų, o darbuotojai – nete...

Tyrimas atskleidė, kokios priemonės pasiteisino, o kokios - ne per pirmąją pandemijos bangą

Tyrimas atskleidė, kokios priemonės pasiteisino, o kokios - ne per pirmąją pandemijos bangą

Mykolo Romerio universiteto (MRU) teisės, viešosios politikos ir ekonomikos tyrėjai – ekspertai atliko išsamų per pirmąją pandemijos bangą pavasarį priimtų valstybės sprendimų teisinių, viešo valdymo ir fina...

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Jei vaikams mokyklinių prekių įsigijimas simbolizuoja besibaigiančią nerūpestingą vasarą, tėvai neretai suka galvas, kiek teks paploninti piniginę, įsigyjant mokiniams reikalingus mokymosi reikmenis. Ekspert...

Šiais metais Kalėdų dekoracijomis nušvis dar daugiau Jonavos erdvių

Šiais metais Kalėdų dekoracijomis nušvis dar daugiau Jonavos erdvių

Nors iki didžiausių metų švenčių liko dar beveik du mėnesiai, Jonavos miesto seniūnija jau pasirašė sutartį su miesto puošyba pasirūpinti turėsiančia UAB ,,Efi projektai". Pastaroji Jonavą šventėms puoš jau ...

Pėsčiųjų tiltas taip ir liko nepuoštas, nors lėšos tam ir buvo numatytos

Pėsčiųjų tiltas taip ir liko nepuoštas, nors lėšos tam ir buvo numatytos 1

Artėjant gražiausioms metų šventėms, didžioji dauguma jonaviečių su nekantrumu laukė, kol miestas ir jo prieigos sutviskės šventinėmis šviesomis. Prieš prasidedant miesto puošybos darbams, buvo skelbiama, kad Ka...

Naujojo tilto konstrukcijos - jau Jonavoje

Naujojo tilto konstrukcijos - jau Jonavoje 2

Šiandien, lapkričio 23-osios naktį, Jonavą pasiekė naujojo tilto, vesiančio per Žeimių gatvę nuo Sporto arenos link Kosmonautų gatvės, konstrukcijos.  ,,Dabar prasidės montavimo darbai – a...

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Svarbi informacija dėl miesto šventės 2

Mieli jonaviečiai, Rugpjūčio 7-9 d. vyks Miesto šventė „Jonava 270“. Kad renginys vyktų sklandžiai ir nesukeltų nemalonių netikėtumų, iš anksto informuojame, jog: rugpjūčio 8 d. nuo 8 val. iki pat...

Lankytojų registravimas nuo pirmadienio: tvarka taikoma ir lošimo namams

Lankytojų registravimas nuo pirmadienio: tvarka taikoma ir lošimo namams

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad pirmadienį, spalio 26 d., įsigaliojusi lankytojų registravimo tvarka yra taikoma ir lošimo namams. Turės būti patikrinta kiekvieno lankytojo asmens tapaty...

Rimantu Sinkevičiumi pasitiki Ministras Pirmininkas S. Skvernelis bei kitos rajono politinės jėgos

Rimantu Sinkevičiumi pasitiki Ministras Pirmininkas S. Skvernelis bei kitos rajono politinės jėgos

Antrajame LR Seimo rinkimų ture, vienmandatėse apygardose varžosi du daugiausiai balsų per pirmąjį turą surinkę kandidatai – Jonavoje tai Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatas Eugenijus Sabutis...

Kūrybinis-terapinis rašymas: nuo dirbtuvių iki maratonų

Kūrybinis-terapinis rašymas: nuo dirbtuvių iki maratonų

2020-ieji viso pasaulio gyventojams įsimins, kaip ypatingų išbandymų metai. Laikas, kai išorinės aplinkybės daugelį privertė akis į akį susidurti su nutrūkusiu ar bent jau ženkliai sumažėjusiu bendravimu, at...

Tarptautinės kavos, muzikos ir pagyvenusių žmonių dienos proga senjorai bus vaišinami kava

Tarptautinės kavos, muzikos ir pagyvenusių žmonių dienos proga senjorai bus vaišinami kava

Spalio 1-oji – Tarptautinė kavos, muzikos ir pagyvenusių žmonių diena. Šia proga Jonavos kultūros centras kviečia visus jonaviečius ne tik skaniai atsigerti kavos namie, darbe, bet ir ateiti į ...