Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti

Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti
RGP 16
2017-08-16 08:08 2017

Jonavos arenos ūkio reikalų valdytojas Vidmantas Šidlauskas atsisuka į vieną iš devynių ekranų stiklinėje patalpoje, įrengtoje arenos fojė,  ir kompiuterio pele spragteli ant užrašo „Krepšinio treniruotė, kairė salės pusė“. Užrašas įsižiebia žaliai, o valdytojas ekrane mato, kaip dalyje salės įsižiebia šviesos.

Į šią nedidelę patalpą driekiasi visos apšvietimo, įgarsinimo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, apsaugos ir gaisro aptikimo signalizacijos sistemų, gaisro gesinimo sistemos gijos, o į sporto ir kultūros renginius naujojoje Jonavos arenoje plūstantys gyventojai, čia treniruotes rengiančios komandos ir užsiėmimus lankantys jaunuoliai nenumano, kad šias sudėtingas sistemas valdyti iš tiesų taip paprasta.

 “Tai tobula sistema – visas pastato sistemas gali valdyti vienas žmogus ir jam nereikia specialaus inžinieriaus ar IT išsilavinimo. Viename ekrane labai aiškiai išdėstytos salės apšvietimo parinktys, kurias galima įjungti vienu pelės klavišo paspaudimu priklausomai nuo to, ar čia vyks treniruotės, ar varžybos, o gal tiesiog reikia pasidarbuoti valytojams.

Kitame ekrane – lygiai taip pat paprastai reguliuojama pastato temperatūra, trečiame – atrakinamos ir užrakinamos durys, kad nereikėtų kaip šv. Petrui visur su raktais vaikščioti. Čia yra viskas, ko reikia valdyti beveik 7000 kv. metrų ploto pastatą“, – sako Jonavos sporto arenos direktoriaus pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams (taip oficialiai skamba arenos ūkio reikalų valdytojo pareigos) V.Šidlauskas, pats daug prisidėjęs, kad tokia sistema atsirastų.

Išmanią Jonavos arenos valdymo sistemą, kaip ir daugumą pastato inžinerinių sistemų, įrengė intelektualių inžinerinių sprendimų bendrovė FIMA.

Visos sistemoms – 9 ekranai

Sėdėdamas priešais monitorių sieną Vidmantas pademonstruoja, kaip pastato valdymo centras funkcionuoja. Į akis pirmiausia krenta apsaugos vaizdo kamerų rodomi vaizdai, tačiau jie nėra svarbiausi.

Arenos valdytojas apšvietimui skirtame monitoriuje išskleidžia sporto šakų sąrašą ir kitame ekrane pasižiūri į virtualų tvarkaraštį, kuriame nurodyti renginiai ir jų laikas.

Tada Vidmantas pasisuka link kito ekrano, kuriame spusteli vėdinimo sistemos nuorodą. Ekrane atsiranda vėdinimo įrenginio kontūrai su svarbiausiais duomenimis, kokios temperatūros oras paimamas iš lauko, koks tiekiamas į salę, kokiu greičiu, koks anglies dvideginio kiekis. Parametrus taip pat galima reguliuoti vienu pelės spragtelėjimu.

Trečiame monitoriuje – pastato apsaugos zonos ir durys. Čia galima matyti, kur signalizacija įjungta ar išjungta.

„Pastate yra per 100 durų ir keliolika zonų, į kurias gali patekti tik darbuotojai turintys asmenines užprogramuotas korteles. Savo ruožtu, duris į atskiras zonas galima atrakinti ar užrakinti, signalizaciją įjungti iš šio valdymo pulto. O galiausiai galiu ir matyt kas ir kada kurioje patalpoje lankėsi. Tai sustiprina saugumą“, – pasakoja V.Šidlauskas ir, paprašytas Jonavos futbolo klubo atstovo, valdymo pulte atrakina įėjimą į konferencijų kambarį. Netrukus vaizdo stebėjimo sistemos ekrane stebime, kaip žaidėjai susirenka į konferencijų salę.

Priešgaisrinę signalizaciją jau teko išbandyti ir realiomis sąlygomis. Arenos kavinėje prisvilus patiekalui įsijungė priešgaisrinė sistema – automatiškai atsidarė stoglangiai, įsijungė oro traukos sistema, pasigirdo evakuacijos pranešimai, signalas įsižiebė ir ekrane.

„Gerai, kad yra galimybė iškart ekrane pasižiūrėti, kuris iš daugiau nei 300 priešgaisrinių daviklių suveikė. Tuomet turime tris minutes nustatyti, koks pavojus kilo ir skelbti evakuaciją arba ją atšaukti.

Būtų juokinga, pavyzdžiui, dėl prisvilusio patiekalo evakuoti visą areną, jeigu tai atsitiktų per renginį. Todėl svarbu turėti galimybę greitai ir adekvačiai įvertinti situaciją“, – pasakojo V.Šidlauskas.

Paskatino Ūkio ministras

Jonavos arenoje išmanių sistemų galėjo ir neatsirasti. Pirminiame projekte tokių dalykų nebuvo numatyta. Tačiau inciatyvos ėmėsi tuometinis Jonavos meras, dabar Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

„Pamenu, kai jis manęs paklausė, ar noriu su kibiru raktų po areną vaikščioti, ir paragino žiūrėti į ateitį – įrengti areną moderniai, pasitelkiant šiuolaikines technologijas. Prireikė maždaug metų, kad su „Fima“ konsultuodamiesi išsiaiškintume, kokios yra galimybės, ką galime sau leisti ir ko reikia moderniai arenai“, – prisimina arenos ūkio reikalų valdytojas.  

Viena svarbiausių Jonavos arenos savybių – universalumas. Numatyta, kad čia galėtų vykti daugiau nei dešimties skirtingų sporto šakų varžybos, o salė parametrai, apšvietimas, saugumas atitiktų net ir aukštus tarptautinėms varžyboms keliamus reikalavimus. Čia taip pat rengiami koncertai, kiti kultūros renginiai – tam 2000 žmonių talpinantis arena visokeriopai pritaikyta.

Į tai reikėjo atsižvelgti ir projektuojant bei diegiant pastato inžinerines sistemas, pavyzdžiui, apšvietimą.

„Kiekvienai sporto šakai reikia vis kitokios apšvietimo konfigūracijos – vienaip reikia apšviesti, kai čia vyksta krepšinio varžybos, kitaip, kai centre įrengiamas bokso ringas. Vėl kitaip, kai į tris atskiras zonas padalintoje salėje vyksta treniruotės. Be to, visą šį apšvietimą reikia ir valdyti, o juk tikrai nelipsi reguliuoti prožektorių, ar ieškoti, kuriuo jungikliu kurį šviestuvą įjungti“, – aiškina V.Šidlauskas.

Gyrė už bendradarbiavimą

„Norint kokybiškai viską padaryti turime labai glaudžiai bendradarbiauti su užsakovu. Mes galime pasiūlyti daug sprendimų, bet tik arenos šeimininkai geriausiai įsivaizduoja, kaip funkcionuos arena, todėl geriausiai išmano, kur galima daryti kompromisus, o kur verta investuoti daugiau.

Metus iki arenos atidarymu su užsakovu dirbome ranka rankon, nebijodami ir karščiau padiskutuoti, todėl šiandien arena yra patogi ne tik lankytojams, bet ir jos valdytojams ir tai pavyko padaryti neviršijus numatyto biudžeto ir laiko“, - sako „Fima“ projektų vadovas Raimundas Skapčius.

V.Šidlauskas įsitikinęs, kad dabar galėtų tapti visai neblogu arenų konsultantu – susipažinęs su naujausiomis sistemomis ir jas realiai išbandęs galįs ir kitiems arenų ar sporto kompleksų statytojams patarti, į ką vertą investuoti, kokios sistemos gerokai palengvina arenos priežiūros darbus ir sumažina eksploatavimo sąnaudų.

„Daugiau nei metus dariau viską, kad ši arena būtų geriausia, ką galime turėti šiandien, ir neatrodytų moraliai pasenusi kad ir po dešimties metų. Tikslas – ne tiesiog pasistatyti dar vieną areną, o turėti tokį sporto kompleksą, kuris būtų patogus ir nuolat naudojamas“, – tikina Jonavos sporto arenos ūkio reikalų valdytojas.

Užs. nr. 388

Panašūs straipsniai

Naujas atlikėjos D.Šimbaraitės pasiekimas

Naujas atlikėjos D.Šimbaraitės pasiekimas

Jonavos kultūros centro (JKC) „Šuldu buldu" kolektyvo (vadovas Elegijus Laimikis) narė, solistė ...

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Mieli jonaviečiai, Jau rugpjūčio 3 d. Miesto šventė. Kad renginys vyktų sklandžiai ir nesukeltų nemalonių netikėtumų, iš anksto informuojame, jog: nuo rugpjūčio 2 d. vakaro iki pat šventės...

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Svarbi informacija dėl miesto šventės

Jau šeštadienį vyks miesto šventė ,,Mes mylim Jonavą". Kad renginys vyktų sklandžiai ir nesukeltų nemalonių netikėtumų, Jonavos kultūros centras (JKC) informuoja, kad: nuo rugpjūčio 2 d. vakaro ik...

Neįtikėtina: net trylika naujų edukacinių programų Jonavoje įtraukta į Kultūros paso paslaugų rinkinį

Neįtikėtina: net trylika naujų edukacinių programų Jonavoje įtraukta į Kultūros paso paslaugų rinkinį

Jonavos kultūros centro Krašto muziejus su dideliu džiaugsmu praneša, kad turbūt pirmą kartą, visos teiktos paraiškos - patvirtintos. Pagal Kultūros paso programą muziejus parengė trylika paraiškų edukacinėms pr...

Miesto šventėje – ir gražiausių automobilių konkursas, kurį lydės kilnus tikslas

Miesto šventėje – ir gražiausių automobilių konkursas, kurį lydės kilnus tikslas 2

Šeštadienį, rugpjūčio 3-ąją, Jonavoje vyks miesto šventė ,,Mes mylim Jonavą“. Jos metu jonaviečiai bei miesto svečiai bus kviečiami pasimėgauti ne tik šventiniu koncertu, bet ir daugybe kitų pramogų: šeimų p...

Dar nežinai, ką veiksi rugpjūčio 3-ąją? Tuomet turbūt negirdėjai apie miesto šventę...

Dar nežinai, ką veiksi rugpjūčio 3-ąją? Tuomet turbūt negirdėjai apie miesto šventę...

Kitas šeštadienį, rugpjūčio 3 dieną, Jonavoje bus minimas 269-asis miesto gimtadienis. Jonavos kultūros centro (JKC) organizuojamoje šventėje ,,Mes mylim Jonavą“  veiklos netrūks nei vaikams, nei suaugusiems....

Kaip gimnazistai „matavosi tėvų klumpes” arba visuotinė atvirų durų diena tėvų darbovietėse

Kaip gimnazistai „matavosi tėvų klumpes” arba visuotinė atvirų durų diena tėvų darbovietėse

Ar lengva atrasti savo kelią? Kuo gi man būti užaugus? Ką pasirinkti baigus mokyklą? Daugelį jaunų žmonių kamuoja panašios mintys. Atsakyti į šiuos klausimus gali padėti ir tėvai. Birželio 7 d. Jonavos S...

Brigados „Geležinis Vilkas“  štabui – teigiamas NATO įvertinimas

Brigados „Geležinis Vilkas“ štabui – teigiamas NATO įvertinimas

Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ štabas NATO kovinio pasirengimo testą išlaikė – tokius oficialius vertinimo dokumentus po penkių mėnesių pasiruošimo ir trijų savaičių...

Lietuvai gresia milijoninės baudos, tačiau gyventojai ir toliau neatsisako lauko tualetų

Lietuvai gresia milijoninės baudos, tačiau gyventojai ir toliau neatsisako lauko tualetų 3

Dar šios savaitės pradžioje Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra gavusi įspėjimą iš Europos Komisijos dėl neįvykdytų įsipareigojimų – ne mažiau kaip 98 proc. nuotekų surinkt...

STT analizė leidžia kryptingai judėti teisinga linkme

STT analizė leidžia kryptingai judėti teisinga linkme

Žiniasklaidoje buvo paskelbta žinutė, kad Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai (STT) išanalizavo bendrovės „Kelių priežiūra“ korupcijos rizikas dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose ir nustatė, kad trūksta skaid...

Paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas baseino naujos statybos projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugoms pirkti

Paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas baseino naujos statybos projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugoms pirkti 3

Savaitės pradžioje Centriniame viešųjų pirkimų portale paskelbtas pirkimas Jonavos miesto baseino naujos statybos projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugoms pirkti. Nors pirkime pateikta uždu...

SEB banko klientai pirmieji Lietuvoje gali tvarkyti savo sąskaitas per kito banko elektroninę bankininkystę

SEB banko klientai pirmieji Lietuvoje gali tvarkyti savo sąskaitas per kito banko elektroninę bankininkystę

Nuo rugsėjo 14 d., įsigaliojus ES Mokėjimo paslaugų direktyvai, bankų klientai galės valdyti savo banko sąskaitas per licencijuotus finansinių paslaugų teikėjus, jei klientas duos sutikimą tai daryti. Tokią ...

 ,,Sendinanti“ programėlė kelia diskusijas: ar tikrai žinome, kas gali naudotis mūsų duomenimis?

,,Sendinanti“ programėlė kelia diskusijas: ar tikrai žinome, kas gali naudotis mūsų duomenimis?

„FaceApp“ programėlė, leidžianti internautams pažvelgti į tai, kaip jie atrodytų pasikeitę šukuoseną, gerokai pasenę ar atjaunėję, pastarosiomis dienomis sudomino daugybę socialinių tinklų vartotojų. Tačiau pask...

Kaune - iškilminga policijos pareigūnų šventė, kurioje apdovanoti ir 4 Jonavos r. PK pareigūnai

Kaune - iškilminga policijos pareigūnų šventė, kurioje apdovanoti ir 4 Jonavos r. PK pareigūnai

„Šiandien matome labai gražią sąsają tarp dar tik pradedančių savo profesinį kelią ir tarp daugelį metų jau jame esančių pareigūnų. Turėkite gražią bendrystę, kad ilgą laiką dirbantys pareigūnai būtų autor...

Vasara – puikus metas išnaudoti savanorystės galimybes

Vasara – puikus metas išnaudoti savanorystės galimybes

Atostogų metu laisvalaikį praturtinti gali ne tik knygos, filmai ar kelionės, bet ir savanorystė – galimybė įgyti karjerai ir asmenybės vystymuisi naudingos patirties, padedant spręsti visuomenei aktualias probl...

Jonava atšventė 269-ąjį gimtadienį

Jonava atšventė 269-ąjį gimtadienį

Šeimų piknikas, daugybė pramogų vaikams, sporto varžybos, jonaviečių eisena, iškilmingas koncertas bei vakarinį dangų nušvietęs fejerverkų lietus – tai tik dalis miesto šventės ,,Mes mylim Jonavą“ detalių. 26...