Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti

Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti
RGP 16
2017-08-16 08:08 2017

Jonavos arenos ūkio reikalų valdytojas Vidmantas Šidlauskas atsisuka į vieną iš devynių ekranų stiklinėje patalpoje, įrengtoje arenos fojė,  ir kompiuterio pele spragteli ant užrašo „Krepšinio treniruotė, kairė salės pusė“. Užrašas įsižiebia žaliai, o valdytojas ekrane mato, kaip dalyje salės įsižiebia šviesos.

Į šią nedidelę patalpą driekiasi visos apšvietimo, įgarsinimo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, apsaugos ir gaisro aptikimo signalizacijos sistemų, gaisro gesinimo sistemos gijos, o į sporto ir kultūros renginius naujojoje Jonavos arenoje plūstantys gyventojai, čia treniruotes rengiančios komandos ir užsiėmimus lankantys jaunuoliai nenumano, kad šias sudėtingas sistemas valdyti iš tiesų taip paprasta.

 “Tai tobula sistema – visas pastato sistemas gali valdyti vienas žmogus ir jam nereikia specialaus inžinieriaus ar IT išsilavinimo. Viename ekrane labai aiškiai išdėstytos salės apšvietimo parinktys, kurias galima įjungti vienu pelės klavišo paspaudimu priklausomai nuo to, ar čia vyks treniruotės, ar varžybos, o gal tiesiog reikia pasidarbuoti valytojams.

Kitame ekrane – lygiai taip pat paprastai reguliuojama pastato temperatūra, trečiame – atrakinamos ir užrakinamos durys, kad nereikėtų kaip šv. Petrui visur su raktais vaikščioti. Čia yra viskas, ko reikia valdyti beveik 7000 kv. metrų ploto pastatą“, – sako Jonavos sporto arenos direktoriaus pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams (taip oficialiai skamba arenos ūkio reikalų valdytojo pareigos) V.Šidlauskas, pats daug prisidėjęs, kad tokia sistema atsirastų.

Išmanią Jonavos arenos valdymo sistemą, kaip ir daugumą pastato inžinerinių sistemų, įrengė intelektualių inžinerinių sprendimų bendrovė FIMA.

Visos sistemoms – 9 ekranai

Sėdėdamas priešais monitorių sieną Vidmantas pademonstruoja, kaip pastato valdymo centras funkcionuoja. Į akis pirmiausia krenta apsaugos vaizdo kamerų rodomi vaizdai, tačiau jie nėra svarbiausi.

Arenos valdytojas apšvietimui skirtame monitoriuje išskleidžia sporto šakų sąrašą ir kitame ekrane pasižiūri į virtualų tvarkaraštį, kuriame nurodyti renginiai ir jų laikas.

Tada Vidmantas pasisuka link kito ekrano, kuriame spusteli vėdinimo sistemos nuorodą. Ekrane atsiranda vėdinimo įrenginio kontūrai su svarbiausiais duomenimis, kokios temperatūros oras paimamas iš lauko, koks tiekiamas į salę, kokiu greičiu, koks anglies dvideginio kiekis. Parametrus taip pat galima reguliuoti vienu pelės spragtelėjimu.

Trečiame monitoriuje – pastato apsaugos zonos ir durys. Čia galima matyti, kur signalizacija įjungta ar išjungta.

„Pastate yra per 100 durų ir keliolika zonų, į kurias gali patekti tik darbuotojai turintys asmenines užprogramuotas korteles. Savo ruožtu, duris į atskiras zonas galima atrakinti ar užrakinti, signalizaciją įjungti iš šio valdymo pulto. O galiausiai galiu ir matyt kas ir kada kurioje patalpoje lankėsi. Tai sustiprina saugumą“, – pasakoja V.Šidlauskas ir, paprašytas Jonavos futbolo klubo atstovo, valdymo pulte atrakina įėjimą į konferencijų kambarį. Netrukus vaizdo stebėjimo sistemos ekrane stebime, kaip žaidėjai susirenka į konferencijų salę.

Priešgaisrinę signalizaciją jau teko išbandyti ir realiomis sąlygomis. Arenos kavinėje prisvilus patiekalui įsijungė priešgaisrinė sistema – automatiškai atsidarė stoglangiai, įsijungė oro traukos sistema, pasigirdo evakuacijos pranešimai, signalas įsižiebė ir ekrane.

„Gerai, kad yra galimybė iškart ekrane pasižiūrėti, kuris iš daugiau nei 300 priešgaisrinių daviklių suveikė. Tuomet turime tris minutes nustatyti, koks pavojus kilo ir skelbti evakuaciją arba ją atšaukti.

Būtų juokinga, pavyzdžiui, dėl prisvilusio patiekalo evakuoti visą areną, jeigu tai atsitiktų per renginį. Todėl svarbu turėti galimybę greitai ir adekvačiai įvertinti situaciją“, – pasakojo V.Šidlauskas.

Paskatino Ūkio ministras

Jonavos arenoje išmanių sistemų galėjo ir neatsirasti. Pirminiame projekte tokių dalykų nebuvo numatyta. Tačiau inciatyvos ėmėsi tuometinis Jonavos meras, dabar Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

„Pamenu, kai jis manęs paklausė, ar noriu su kibiru raktų po areną vaikščioti, ir paragino žiūrėti į ateitį – įrengti areną moderniai, pasitelkiant šiuolaikines technologijas. Prireikė maždaug metų, kad su „Fima“ konsultuodamiesi išsiaiškintume, kokios yra galimybės, ką galime sau leisti ir ko reikia moderniai arenai“, – prisimina arenos ūkio reikalų valdytojas.  

Viena svarbiausių Jonavos arenos savybių – universalumas. Numatyta, kad čia galėtų vykti daugiau nei dešimties skirtingų sporto šakų varžybos, o salė parametrai, apšvietimas, saugumas atitiktų net ir aukštus tarptautinėms varžyboms keliamus reikalavimus. Čia taip pat rengiami koncertai, kiti kultūros renginiai – tam 2000 žmonių talpinantis arena visokeriopai pritaikyta.

Į tai reikėjo atsižvelgti ir projektuojant bei diegiant pastato inžinerines sistemas, pavyzdžiui, apšvietimą.

„Kiekvienai sporto šakai reikia vis kitokios apšvietimo konfigūracijos – vienaip reikia apšviesti, kai čia vyksta krepšinio varžybos, kitaip, kai centre įrengiamas bokso ringas. Vėl kitaip, kai į tris atskiras zonas padalintoje salėje vyksta treniruotės. Be to, visą šį apšvietimą reikia ir valdyti, o juk tikrai nelipsi reguliuoti prožektorių, ar ieškoti, kuriuo jungikliu kurį šviestuvą įjungti“, – aiškina V.Šidlauskas.

Gyrė už bendradarbiavimą

„Norint kokybiškai viską padaryti turime labai glaudžiai bendradarbiauti su užsakovu. Mes galime pasiūlyti daug sprendimų, bet tik arenos šeimininkai geriausiai įsivaizduoja, kaip funkcionuos arena, todėl geriausiai išmano, kur galima daryti kompromisus, o kur verta investuoti daugiau.

Metus iki arenos atidarymu su užsakovu dirbome ranka rankon, nebijodami ir karščiau padiskutuoti, todėl šiandien arena yra patogi ne tik lankytojams, bet ir jos valdytojams ir tai pavyko padaryti neviršijus numatyto biudžeto ir laiko“, - sako „Fima“ projektų vadovas Raimundas Skapčius.

V.Šidlauskas įsitikinęs, kad dabar galėtų tapti visai neblogu arenų konsultantu – susipažinęs su naujausiomis sistemomis ir jas realiai išbandęs galįs ir kitiems arenų ar sporto kompleksų statytojams patarti, į ką vertą investuoti, kokios sistemos gerokai palengvina arenos priežiūros darbus ir sumažina eksploatavimo sąnaudų.

„Daugiau nei metus dariau viską, kad ši arena būtų geriausia, ką galime turėti šiandien, ir neatrodytų moraliai pasenusi kad ir po dešimties metų. Tikslas – ne tiesiog pasistatyti dar vieną areną, o turėti tokį sporto kompleksą, kuris būtų patogus ir nuolat naudojamas“, – tikina Jonavos sporto arenos ūkio reikalų valdytojas.

Užs. nr. 388

Panašūs straipsniai

Kazickų šeimos fondo programos „Jaunimas Gali“ renginys Jonavoje

Kazickų šeimos fondo programos „Jaunimas Gali“ renginys Jonavoje

Sausio 27 d. Jonavos sporto arenoje vyks Kazickų šeimos fondo organizuojamos programos „Jaunimas Gali“ renginys jaunimui „TU GALI“, kuriame dalyvaus ~300 jaunuolių iš 16 Lietuvos mažų miestų, miestelių bei kaimų...

Brigados „Geležinis Vilkas“  štabui – teigiamas NATO įvertinimas

Brigados „Geležinis Vilkas“ štabui – teigiamas NATO įvertinimas

Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ štabas NATO kovinio pasirengimo testą išlaikė – tokius oficialius vertinimo dokumentus po penkių mėnesių pasiruošimo ir trijų savaičių...

Sausumos pajėgų mokymo centre intensyviai rengiami būsimi „Vilkų“ vairuotojai

Sausumos pajėgų mokymo centre intensyviai rengiami būsimi „Vilkų“ vairuotojai

Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų kariai kursuose Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose intensyviai mokosi pėstininkų kovos mašinų valdymo ir įgytas žinias jau greitai naudos valdydami naująsias mašinas...

Gediminas Gutauskas dėkoja, kad pavyko pateisinti žiūrovų lūkesčius

Gediminas Gutauskas dėkoja, kad pavyko pateisinti žiūrovų lūkesčius

Vakar du kartu leidomės ieškoti Jono dūdos. Ir pasakysiu - išgelbėjo tik Kalėdų stebuklas. Mestos buvo begalinės pajėgos, scenoje pasirodė per 120 atlikėjų: choristai, šokėjai, aktoriai, muzikantai. Visiems jiem...

Po Naujųjų Užimtumo tarnybą gali užplūsti net 7 tūkst. naujų bedarbių

Po Naujųjų Užimtumo tarnybą gali užplūsti net 7 tūkst. naujų bedarbių 1

Darbo vietas negalią turintiems žmonėms kuriančios socialinės įmonės sunerimę: dėl teisinės aplinkos nestabilumo ir sunkiai prognozuojamų perspektyvų po Naujųjų gali tekti priimti pačius skaudžiausius sprendimus...

Šeštadienį „Didžioji Kalėdinė Jonavos mugė’’ suburs virš 100 gamintojų

Šeštadienį „Didžioji Kalėdinė Jonavos mugė’’ suburs virš 100 gamintojų 2

Šeštadienį Jonavos arena vienai dienai virs Kalėdiniu miesteliu po stogu! Čia nuo 10 iki 16 valandos vyks ,,Didžioji Kalėdinė Jonavos mugė’’. Virš 100 gamintojų po vienu stogu vilios lankytojus gardžiu maistu, š...

Savivaldybių apklausos apie elektrinį transportą rezultatai – Jonava

Savivaldybių apklausos apie elektrinį transportą rezultatai – Jonava

Aplinkos apsaugos institutas, siekdamas įvertinti savivaldybių nuveiktus ir planuojamus darbus skatinant naudoti aplinkai draugišką transportą, šių metų vasario 19-26 d. vykdė 60 Lietuvos miestų ir rajonų saviva...

Tikimasi, kad tiltas per Žeimių gatvę bus pastatytas jau kitų metų rudenį

Tikimasi, kad tiltas per Žeimių gatvę bus pastatytas jau kitų metų rudenį 3

Šių metų sausio 14 dieną paskelbtas dviračių/ pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybos konkursas. Rangovų pasiūlymų laukiama iki sausio 30 dienos. Sąmatinė kaina, pagal techninį projektą – 960 500 Eur + ...

Kontrolės komisija tokių Jonavos KKSC audito išvadų dar nėra mačiusi – ar nesikartoja „Auksinių šaukštų“ skandalas!?

Kontrolės komisija tokių Jonavos KKSC audito išvadų dar nėra mačiusi – ar nesikartoja „Auksinių šaukštų“ skandalas!? 9

Jonavos rajono  savivaldybes  kontrolės ir audito tarnyba atliko Jonavos Kūno kultūros ir sporto centro (KKSC) veiklos auditą. Rezultatai ir pateiktos išvados šokiruoja: neužtikrinamas vidaus kontroles aplinkos ...

Noras per šventes pasišildyti namus gali virsti siaubinga trauma

Noras per šventes pasišildyti namus gali virsti siaubinga trauma

Praėjusių švenčių nelaimingas įvykis, kai dėl slidaus kelio ir sniego gausos senolis rąstą namams pasišildyti nešėsi greta geležinkelio ir buvo traumuotas traukinio, ypač gerai iliustruoja, kad eiti geležinkelio...