Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti

Jonavos arenos paslaptys – sužinokite, ar lengva ją valdyti
RGP 16
2017-08-16 08:08 2017

Jonavos arenos ūkio reikalų valdytojas Vidmantas Šidlauskas atsisuka į vieną iš devynių ekranų stiklinėje patalpoje, įrengtoje arenos fojė,  ir kompiuterio pele spragteli ant užrašo „Krepšinio treniruotė, kairė salės pusė“. Užrašas įsižiebia žaliai, o valdytojas ekrane mato, kaip dalyje salės įsižiebia šviesos.

Į šią nedidelę patalpą driekiasi visos apšvietimo, įgarsinimo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų, apsaugos ir gaisro aptikimo signalizacijos sistemų, gaisro gesinimo sistemos gijos, o į sporto ir kultūros renginius naujojoje Jonavos arenoje plūstantys gyventojai, čia treniruotes rengiančios komandos ir užsiėmimus lankantys jaunuoliai nenumano, kad šias sudėtingas sistemas valdyti iš tiesų taip paprasta.

 “Tai tobula sistema – visas pastato sistemas gali valdyti vienas žmogus ir jam nereikia specialaus inžinieriaus ar IT išsilavinimo. Viename ekrane labai aiškiai išdėstytos salės apšvietimo parinktys, kurias galima įjungti vienu pelės klavišo paspaudimu priklausomai nuo to, ar čia vyks treniruotės, ar varžybos, o gal tiesiog reikia pasidarbuoti valytojams.

Kitame ekrane – lygiai taip pat paprastai reguliuojama pastato temperatūra, trečiame – atrakinamos ir užrakinamos durys, kad nereikėtų kaip šv. Petrui visur su raktais vaikščioti. Čia yra viskas, ko reikia valdyti beveik 7000 kv. metrų ploto pastatą“, – sako Jonavos sporto arenos direktoriaus pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams (taip oficialiai skamba arenos ūkio reikalų valdytojo pareigos) V.Šidlauskas, pats daug prisidėjęs, kad tokia sistema atsirastų.

Išmanią Jonavos arenos valdymo sistemą, kaip ir daugumą pastato inžinerinių sistemų, įrengė intelektualių inžinerinių sprendimų bendrovė FIMA.

Visos sistemoms – 9 ekranai

Sėdėdamas priešais monitorių sieną Vidmantas pademonstruoja, kaip pastato valdymo centras funkcionuoja. Į akis pirmiausia krenta apsaugos vaizdo kamerų rodomi vaizdai, tačiau jie nėra svarbiausi.

Arenos valdytojas apšvietimui skirtame monitoriuje išskleidžia sporto šakų sąrašą ir kitame ekrane pasižiūri į virtualų tvarkaraštį, kuriame nurodyti renginiai ir jų laikas.

Tada Vidmantas pasisuka link kito ekrano, kuriame spusteli vėdinimo sistemos nuorodą. Ekrane atsiranda vėdinimo įrenginio kontūrai su svarbiausiais duomenimis, kokios temperatūros oras paimamas iš lauko, koks tiekiamas į salę, kokiu greičiu, koks anglies dvideginio kiekis. Parametrus taip pat galima reguliuoti vienu pelės spragtelėjimu.

Trečiame monitoriuje – pastato apsaugos zonos ir durys. Čia galima matyti, kur signalizacija įjungta ar išjungta.

„Pastate yra per 100 durų ir keliolika zonų, į kurias gali patekti tik darbuotojai turintys asmenines užprogramuotas korteles. Savo ruožtu, duris į atskiras zonas galima atrakinti ar užrakinti, signalizaciją įjungti iš šio valdymo pulto. O galiausiai galiu ir matyt kas ir kada kurioje patalpoje lankėsi. Tai sustiprina saugumą“, – pasakoja V.Šidlauskas ir, paprašytas Jonavos futbolo klubo atstovo, valdymo pulte atrakina įėjimą į konferencijų kambarį. Netrukus vaizdo stebėjimo sistemos ekrane stebime, kaip žaidėjai susirenka į konferencijų salę.

Priešgaisrinę signalizaciją jau teko išbandyti ir realiomis sąlygomis. Arenos kavinėje prisvilus patiekalui įsijungė priešgaisrinė sistema – automatiškai atsidarė stoglangiai, įsijungė oro traukos sistema, pasigirdo evakuacijos pranešimai, signalas įsižiebė ir ekrane.

„Gerai, kad yra galimybė iškart ekrane pasižiūrėti, kuris iš daugiau nei 300 priešgaisrinių daviklių suveikė. Tuomet turime tris minutes nustatyti, koks pavojus kilo ir skelbti evakuaciją arba ją atšaukti.

Būtų juokinga, pavyzdžiui, dėl prisvilusio patiekalo evakuoti visą areną, jeigu tai atsitiktų per renginį. Todėl svarbu turėti galimybę greitai ir adekvačiai įvertinti situaciją“, – pasakojo V.Šidlauskas.

Paskatino Ūkio ministras

Jonavos arenoje išmanių sistemų galėjo ir neatsirasti. Pirminiame projekte tokių dalykų nebuvo numatyta. Tačiau inciatyvos ėmėsi tuometinis Jonavos meras, dabar Ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius.

„Pamenu, kai jis manęs paklausė, ar noriu su kibiru raktų po areną vaikščioti, ir paragino žiūrėti į ateitį – įrengti areną moderniai, pasitelkiant šiuolaikines technologijas. Prireikė maždaug metų, kad su „Fima“ konsultuodamiesi išsiaiškintume, kokios yra galimybės, ką galime sau leisti ir ko reikia moderniai arenai“, – prisimina arenos ūkio reikalų valdytojas.  

Viena svarbiausių Jonavos arenos savybių – universalumas. Numatyta, kad čia galėtų vykti daugiau nei dešimties skirtingų sporto šakų varžybos, o salė parametrai, apšvietimas, saugumas atitiktų net ir aukštus tarptautinėms varžyboms keliamus reikalavimus. Čia taip pat rengiami koncertai, kiti kultūros renginiai – tam 2000 žmonių talpinantis arena visokeriopai pritaikyta.

Į tai reikėjo atsižvelgti ir projektuojant bei diegiant pastato inžinerines sistemas, pavyzdžiui, apšvietimą.

„Kiekvienai sporto šakai reikia vis kitokios apšvietimo konfigūracijos – vienaip reikia apšviesti, kai čia vyksta krepšinio varžybos, kitaip, kai centre įrengiamas bokso ringas. Vėl kitaip, kai į tris atskiras zonas padalintoje salėje vyksta treniruotės. Be to, visą šį apšvietimą reikia ir valdyti, o juk tikrai nelipsi reguliuoti prožektorių, ar ieškoti, kuriuo jungikliu kurį šviestuvą įjungti“, – aiškina V.Šidlauskas.

Gyrė už bendradarbiavimą

„Norint kokybiškai viską padaryti turime labai glaudžiai bendradarbiauti su užsakovu. Mes galime pasiūlyti daug sprendimų, bet tik arenos šeimininkai geriausiai įsivaizduoja, kaip funkcionuos arena, todėl geriausiai išmano, kur galima daryti kompromisus, o kur verta investuoti daugiau.

Metus iki arenos atidarymu su užsakovu dirbome ranka rankon, nebijodami ir karščiau padiskutuoti, todėl šiandien arena yra patogi ne tik lankytojams, bet ir jos valdytojams ir tai pavyko padaryti neviršijus numatyto biudžeto ir laiko“, - sako „Fima“ projektų vadovas Raimundas Skapčius.

V.Šidlauskas įsitikinęs, kad dabar galėtų tapti visai neblogu arenų konsultantu – susipažinęs su naujausiomis sistemomis ir jas realiai išbandęs galįs ir kitiems arenų ar sporto kompleksų statytojams patarti, į ką vertą investuoti, kokios sistemos gerokai palengvina arenos priežiūros darbus ir sumažina eksploatavimo sąnaudų.

„Daugiau nei metus dariau viską, kad ši arena būtų geriausia, ką galime turėti šiandien, ir neatrodytų moraliai pasenusi kad ir po dešimties metų. Tikslas – ne tiesiog pasistatyti dar vieną areną, o turėti tokį sporto kompleksą, kuris būtų patogus ir nuolat naudojamas“, – tikina Jonavos sporto arenos ūkio reikalų valdytojas.

Užs. nr. 388

Panašūs straipsniai

VTIS - patogus būdas apie vartotojų teisių pažeidimus pranešti ir juos spręsti internetu

VTIS - patogus būdas apie vartotojų teisių pažeidimus pranešti ir juos spręsti internetu

VTIS – tai vartotojų teisių informacinė sistema (toliau -VTIS), kurioje Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba užtikrina galimybę vartotojams kilusius ginčus su pardavėjais ir paslaugų teikėjais nagrin...

Įdarbinant nepilnamečius – papildomi reikalavimai

Įdarbinant nepilnamečius – papildomi reikalavimai

Prasidėjusios moksleivių vasaros atostogos dažnam nepilnamečiui tampa darbinės patirties pradžia. Sezoniniai darbai traukia jaunuolius užsidirbti asmeninių lėšų, išbandyti save naujoje srityje, darbdaviams t...

Pamatykite kaip galėtų atrodyti „Rail Baltica“ infrastruktūra

Pamatykite kaip galėtų atrodyti „Rail Baltica“ infrastruktūra

„Rail Baltica“ – tai didžiausias geležinkelio infrastruktūros statybos projektas Baltijos šalių istorijoje, kurio metu per visą „Rail Baltica“ trasą bus nutiestas elektrifikuotas 1435 mm pločio vėžės dvikelis. P...

Lietuvos bankas: padaugėjo akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų

Lietuvos bankas: padaugėjo akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų

Lietuvos bankas atkreipia gyventojų dėmesį: pastarąjį pusmetį padaugėjo akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų, vadinamųjų „filmų pinigų“ (angl. Movie money). Gyventojai perspėjami neapsigauti ir tokių pinigų n...

„Keliauk Lietuvoje“ kviečia atrasti pasaulį Lietuvoje

„Keliauk Lietuvoje“ kviečia atrasti pasaulį Lietuvoje

Nedaug kas žino, kad Lietuvoje galima aplankyti nesibaigiančias savanos platybes primenančius gamtos kampelius, apžiūrėti tulpių laukus, niekuo nenusileidžiančius olandų gėlių augintojams, ir net pabuvoti mi...

Vaizdo konferencijų saugumo spragos: specialistas atskleidė, kokias gudrybes naudoja piktavaliai

Vaizdo konferencijų saugumo spragos: specialistas atskleidė, kokias gudrybes naudoja piktavaliai

Įvedus karantiną Lietuvoje, tiek švietimo įstaigos, tiek didžioji dalis įmonių prisitaikė prie situacijos ir mokymąsi bei darbą ėmė organizuoti nuotoliniu būdu. Viena dažniausiai naudojamų vaizdo konferencij...

SEK nutarė, kaip bus organizuojamas eismas avaringoje Kosmonautų ir Žeimių g. sankryžoje

SEK nutarė, kaip bus organizuojamas eismas avaringoje Kosmonautų ir Žeimių g. sankryžoje 7

Vakar, birželio 18-ąją, po ilgos pertraukos įvyko Jonavos r. Saugaus eismo komisijos posėdis (SEK). Posėdžio metu svarstyta net 18 klausimų, kurie susikaupė per tris karantino mėnesius. Vienas iš klausimų – ...

Dėmesio! Mieste įrengti nauji kelio ženklai

Dėmesio! Mieste įrengti nauji kelio ženklai 4

Vairuotojų dėmesiui! Jonavos mieste, šiandien, liepos 3 d., įrengti nauji kelio ženklai. Būkite atidūs ir vairuokite vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis (KET). Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad naujų kelio ...

Šiandien įvyks antrasis Drive-In kino teatro seansas

Šiandien įvyks antrasis Drive-In kino teatro seansas

Balandžio 22 d. prie Jonavos sporto arenos surengta neeilinė pramoga – miestiečiai pakviesti į Drive-In kino teatrą. Tą dieną jonaviečiai mėgavosi lietuviška komedija „Trys milijonai eurų“, kurią ir patys iš...

Priverstiniame karantine esantys iš užsienio parvykę jonaviečiai: „Nuotaikos įvairios, bet žmonės pikti“

Priverstiniame karantine esantys iš užsienio parvykę jonaviečiai: „Nuotaikos įvairios, bet žmonės pikti“ 5

Po visą pasaulį išsibarstę lietuviai grįžta namo. Į gimtąją Jonavą bando parvykti ir jonaviečiai, bet šiuo momentu jiems, kaip ir visiems kitiems pargrįžtantiems, galioja priverstinis karantinas.  Kovo 25 d....

Hidrometeorologų prognozėmis, Lietuvoje daugės lietaus poplūdžių ir sausrų

Hidrometeorologų prognozėmis, Lietuvoje daugės lietaus poplūdžių ir sausrų

Klimatas ir vanduo – tokia šiandien pažymimos Pasaulinės meteorologijos dienos tema, kurią šiais metais pasirinko Pasaulio meteorologijos organizacija, siekdama atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį, ka...

Iš valstybės rezervo skirta per 300 tūkst. ekstremaliai situacijai valdyti

Iš valstybės rezervo skirta per 300 tūkst. ekstremaliai situacijai valdyti 1

Vyriausybė šiandien posėdyje, atsižvelgusi į Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) prašymą, pritarė, kad iš Vyriausybės rezervo būtų skirta 303,5 tūkst. eurų situacijai dėl COVID-19...

Vienoje vietoje - visa informacija skirtingoms asmenų grupėms apie JKKSC veiklą

Vienoje vietoje - visa informacija skirtingoms asmenų grupėms apie JKKSC veiklą

Lietuvos Respublikos Vyriausybei nuo kovo 16 dienos paskelbus karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje keičiasi kasdienis įprastas mūsų gyvenimas, tame tarpe – ir Jonavos kūno kultūros ir sporto ce...

 Paskutinio skambučio šventė – kaip ją organizuos Jonavos gimnazijos

Paskutinio skambučio šventė – kaip ją organizuos Jonavos gimnazijos

Šį penktadienį abiturientams baigsis mokslo metai. Tądien jiems nuskambės ir simbolinis paskutinis skambutis. Kaip paskutinio skambučio šventę karantino sąlygomis organizuos Jonavos gimnazijos? ...

Jonaviečiai apsisprendė: Kokį filmą žiūrėsime drive-in kino teatre?

Jonaviečiai apsisprendė: Kokį filmą žiūrėsime drive-in kino teatre?

Šiandien skelbėme, kad balandžio 22 d., 22:00 val., prie Jonavos sporto arenos vyks drive-in kino teatras ir kvietėme sudalyvauti apklausoje bei padėti išrinkti, kokį filmą žiūrėsime. Į pasiūlymus buvo į...

LAKD žada rekonstruoti Žeimių ir Kosmonautų gatvių sankryžą

LAKD žada rekonstruoti Žeimių ir Kosmonautų gatvių sankryžą 2

Žeimių ir Kosmonautų gatvių sankryža dėl savo avaringumo jau kurį laiką kelia aistras viešojoje erdvėje – vieni vairuotojai aiškina, kad dėl eismo įvykių kaltas neatidumas, kiti yra įsitikinę, jog sankryžos ...