Jonavos rajono PK pareigūnas S. Bubinas - apie profesijos pasirinkimą, darbo iššūkius ir rajono problemas

Jonavos rajono PK pareigūnas S. Bubinas - apie profesijos pasirinkimą, darbo iššūkius ir rajono problemas
SPA 02
2019-10-02 06:52 2019

Šiandien, spalio 2-ąją, kaip ir kasmet, policijos pareigūnai mini profesinę šventę – Angelų sargų dieną. Ją paminės ir Jonavos rajono policijos komisariatas, kuriame – būrys jonaviečių saugumu ir gerove besirūpinančių asmenų. Vienas jų – 24-erių metų Veiklos skyriaus tyrėjas Simonas Bubinas, sutikęs atvirai papasakoti ne tik apie savo karjeros pradžią, darbo kasdienybę bei patiriamus iššūkius, bet ir Jonavos rajone matomas problemas.

Tėvo pėdomis

S. Bubinas – Užusalių kaime užaugęs vaikinas, kuris prieš 4 metus įsidarbino Jonavos rajono policijos komisariate. Kaip pasakoja jis pats, mintys apie darbą policijoje jo galvoje pradėjo suktis sulaukus 16-kos. Tad būdamas 12-oje klasėje jis užpildė stojimo į Lietuvos policijos mokyklą anketą.

,,Vieną dieną pamačiau skelbimą, kad vyksta atrankos į Lietuvos policijos mokyklą. Nusprendžiau, kad norėčiau mokytis joje. Atrankos man buvo sėkmingos – įstojau, o po 11 mėnesių jau dirbau pareigūnu.

Turiu tris brolius ir vieną sesę. Apie norą dirbti policijoje, dar prieš atrankas į minėtą mokyklą, papasakojau ir jiems, ir tėvams – norėjosi pasitarti su šeima. Gavau jos palaikymą.  To ir tikėjausi, nes nuo vaikystės augau girdėdamas tik gerus atsiliepimus apie  policijos darbą – mano tėtis Jonavos policijoje dirbo nuo tarybinių laikų iki 1998 metų.

Manau, kad jis ir jo pasakojimai man buvo didžiausia paskata tapti policininku. O ir šeimoje aš – jauniausias vaikas, kaip sakoma – pagrandukas. Kadangi nei broliai, nei sesė nepasirinko policijos pareigūno darbo, kažkam reikėjo pasekti tėvo pėdomis (šypsosi).

Tiesa, iš žmonių iki šiol girdžiu, kad tėtis buvo labai teisingas, doras, geras žmogus. Neatsiejamai ir mane su juo lygina, tačiau aš manau, jog tam, kad būčiau toks kaip jis, man dar reikia daug ką nuveikti.

Kalbant apie mano profesijos pasirinkimą, prie jo prisidėjo ir draugai. Mūsų kompanijoje aš visada būdavau ,,tvarkdarys“, priekaištaujantis dėl ne vietoje numestos šiukšlės, visada ragindavau visus taikiai spręsti konfliktines situacijas ir panašiai...“, - pasakojo vaikinas.

Baiminosi dėl amžiaus

Ne paslaptis, kad pareigūnų darbas – itin rizikingas. Tačiau S. Bubinas, paklaustas, ar jo karjeros pradžią lydėjo kokios nors baimės, įvardija tik jaudulį dėl jauno amžiaus.

,,Neretai vykdavau į iškvietimus, kuriuose gyvenimo reikėjo mokyti daug vyresnius asmenis, neretai net tinkančius man į tėvus ar senelius. Turėdavau jiems padėti, patarti, o kartais ir sulaikyti. Tačiau aš visada su visais žmonėmis stengiuosi bendrauti kultūringai, nuosekliai, žiūrėti į susiklosčiusią situaciją supratingai, atsakingai bei žmogiškai. Galbūt tai priversdavo žmones šiek tiek kitaip vertinti jauną amžių. Nors kartais išgirsdavau replikų, kaip galiu kažkam kažką aiškinti, kai pats esu toks jaunas, jų nebūdavo daug. O ir dauguma žmonių, žvelgdami į uniformuotą asmenį, prieš save mato pareigūną, o ne jo amžių.

Galiu pasakyti, kad nuo pat pirmų dienų jaučiau puikių kolegų palaikymą, kurie patardavo, bet visada bendravo su manimi kaip lygus su lygiu“, - svarstė S. Bubinas.

Prisimena pirmą dieną

Vaikinas prisimena ir pirmąją savo darbo dieną.

,,Tądien dar neturėjau ginklo, buvau lyg koks studentas. Pamenu, gavom informaciją apie automobilį, kurį reikėjo sustabdyti patikrinimui. Pastebėjom jį Turgaus gatvėje, vairuotojas priešinosi, tad reikėjo panaudoti antrankius, paguldyti jį ant žemės, sulaikyti. Tada patyriau daug teigiamų emocijų, nes  prisiliečiau prie realaus pareigūnų darbo. Tačiau dabar suprantu, kad dar  visiškai neturėjau suvokimo, kaip iš tikrųjų atrodo policininko darbas. Dėl to, maniau, kad jis visad bus toks, kaip tądien. Faktas, kad klydau....“, - pasakojo Jonavos rajono PK Veiklos skyriaus tyrėjas.

Fizinė jėga – tik išskirtiniais atvejais

Žmogui, kuris policininkų darbą yra matęs tik kino filmuose, gali atrodyti, kad pareigūnai dažnai naudoja specialiąsias priemones. Kaip yra iš tikrųjų?

,,Antrankius naudojame tikrai dažnai, elektrošoką – išskirtiniais atvejais, nes jau vien jo paruošimas naudojimui dažniausiai tampa veiksminga priemone – žmogus supranta, kas jo laukia ir paiso teisėtų pareigūnų reikalavimų, nesipriešina.

Šaunamąjį ginklą esu panaudojęs tik šaudymo pratybų metu. Tiesa, vieną kartą yra tekę pasiruošti ginklą naudojimui - ėjome pas asmenį, kuris buvo galimai peršovęs žmogų, tad remdamiesi išankstine informacija, ėmėmės atsargumo priemonių. Kalbant apie ginklo naudojimą, tikiuosi, kad man niekad neprireiks to", - kalbėjo S. Bubinas, pridurdamas, jog stengiasi nepiktnaudžiauti ir fizine jėga.

,,Visada bandau įtikinti žmogų, jog jis paklustų ir pats suprastų, kad geriau jau vykdyti policijos pareigūnų teisėtus reikalavimus. Dažniausiai žmonės supranta. Na, o jei jau pokalbiai nepadeda, kartais tenka imtis ir kovinių imtynių veiksmų“, - tikino vaikinas. 

Priėjo ir atsiprašė

Jonava – nedidelis miestas. Dėl to, ko gero, ne vienam kyla klausimas, ar nesunku dirbti policijos pareigūnu, kai kitą dieną gatvėje gali sutikti asmenį, kurį teko suimti?

,,Nėra sunku, bet tikrai būna, kad mieste sutinki nusižengusius asmenis, kuriems pats supildei protokolus ar juos suėmei. Tačiau nei vienas jų nėra pasakęs kažkokių nemalonių replikų. Dažniausiai pasisveikina, dar draugiškai kokį juokelį pasako, o ir vardą labai gerai prisimena (šypsosi).

Pamenu, vienas asmuo, kurį buvau anksčiau suėmęs, priėjo prie manęs parduotuvėje ir atsiprašė, nes būdamas neblaivus, elgėsi iššaukiančiai ir iškeikė. Neabejoju, kad dėl netinkamo jo elgesio buvo kaltas alkoholis“, - kalbėjo S. Bubinas.

Jautėsi nemaloniai

Vaikinui kartą teko sustabdyti ir automobilį, kurį vairavo neblaivus, gerai pažįstamas asmuo.  

,,Turėjau surašyti protokolą. Jaučiausi tikrai nemaloniai ir mačiau, jog jis buvo piktas. Bet kai vėliau susitikome, jis pasakė, kad kaltas jis pats.

Žinoma, tokios situacijos yra sunkios. Ir labai dažnai liksi nesuprastas, kodėl vienus ar kitus veiksmus atlikai pažįstamo atžvilgiu. Aš tiesiog stengiuosi visada viską išaiškinti teisingai, kelis kartus pakartoti, o kai emocijos nurimsta, žmogus dažniausiai supranta viską.

Būdamas pareigūnu tu privalai atlikti savo darbą ir visai nesvarbu, ar nusižengia draugas, ar giminaitis, tikrai nebus taip, kad paimsi, užsimerksi prieš nusižengimą ir paleisi. Tu privalai atsiriboti.

Norėtųsi, kad nuo asmeniškumų atsiribotų ir suimami asmenys, tačiau neretai jie būna neblaivūs, tad viską supranta tik kitą dieną, kai išsiblaivo“, - teigė pareigūnas.

Įsimintinos situacijos

Paprašius papasakoti įsimintiniausias situacijas, patirtas darbe, vaikinas prisimena ir kuriozišką, ir sukrėtusį nutikimą bei bėglio gaudynes.

,,Kartą Jonavos rajone sustabdėme iš kolonėlės išvažinėjantį automobilį, kuriame buvo tik nepilnamečiai asmenys. Automobilį vairavo 17-metis, neturėjęs vairuotojo teisių, o ir pats automobilis buvo netvarkingas. Jaunuoliai atrodė linksmi, kultūringi, daug juokavo, juokėsi, maloniai bendravo.  

Kadangi visi jie, kaip jau minėjau, buvo nepilnamečiai, sutvarkius formalumus, mums teko išvežioti juos namo, perduoti šeimos nariams.

17-metį vairuotoją nuvežėm į namus paskutinį. Jo pasitikti atėjo liūdna mama. Iš mamos sužinojom, kad tą pačią dieną jaunuolis palaidojo savo brangų tėvą. Ši žinia tikrai sukrėtė. Norėjosi kažkaip padėti, užjausti, patarti... Nors to suprasti niekas negali. Nesinorėjo gal net būti toje vietoje, tuo metu. Tiesiog įsijungė žmogiškumo faktorius, buvo labai gaila.

Po kelių dienų su jaunuoliu susisiekiau per socialinį tinklą. Paaiškinau, kada jis galės laikyti teises. Norėjosi bent kažkaip padėti. Kiek žinau, dabar jis mokosi, dirba ir turi vairuotojo teises.

Dar vienas įsimintinas įvykis, kai Jonavoje pastebėjom automobilį, kuriame sėdėjo du jaunuoliai, neprisegę saugos diržų. Artėjant link jų pamatėme, kad automobilis didina greitį. Įsijungėm švyturėlius, o jie nepakluso teisėtiems reikalavimas sustoti.

Turėjome vytis juos. Automobilio gaudynės mieste užtruko apie 5 minutes. Tada jie nuvažiavo prie Lietavos garažų. Kadangi ten buvo kelio sankasa, jie paliko automobilį ir puolė bėgti. Pastebėjau, kad vairuotojas turi kuprinę. Vijausi jį. Teko padaryti gerą ,,mankštelę“, nes gaudynės tęsėsi ne vieną kilometrą. Galiausiai jis pasidavė, sustojo ir pasakė, kad viskas... Buvau taip apimtas emocijų, kad nepamačiau, jog jis kažkur išmetė kuprinę – kai pagavau bėglį, jis jos nebeturėjo.

Kartu su į pagalbą mūsų ekipažui atvykusiais pareigūnais išvaikščiojom visas pakeles, bet kuprinės neradom. Tada į galvą atėjo mintis, kad bėgdamas pro garažus vaikinas galėjo užmesti kuprinę ant jų stogo. Kolegė užlipo ant garažo stogo ir rado kuprinę, kurioje, kaip paaiškėjo, buvo pusė kilogramo kanapių.

Taip pat galiu paminėti įvyki Jonavoje. Buvo pranešta, kad viename bute girdimas triukšmas, dūžta stiklai, krenta daiktai ir pan. Atvykę prie daugiabučio pastebėjome, kad yra išdaužtas pirmo aukšto lango stiklo paketas. Žinodami, kad viduje gali būti žmonių, iškvietėme Priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą, kurios kopėčiomis patekome į butą.

Buto viduje radome du visiškai neblaivius asmenis. Kambaryje ant stalo stovėjo alkoholio buteliai, aplinkui viskas buvo išvartyta, sujaukta. Vyriškiu paaiškinimas buvo trumpas: ,,norėjome išgerti“.  Iš pradžių jie net nesuprato, kodėl mes juos sulaikėm“, - prisiminė pareigūnas.

Iškvietimai Jonavos rajone

Pasakodamas apie darbą Jonavos rajone vaikinas teigia, kad nemaža dalis iškvietimų yra susiję su nesaikingu alkoholio vartojimu, tačiau didžiausia rajono problema - psichotropinių medžiagų vartojimas jaunimo tarpe.

,,Jonavos rajone psichotropines medžiagas vartojantys jaunuoliai nėra  toks retas reiškinys, kaip norėtųsi. O alkoholis yra dažno iškvietimo kaltininkas - jo padauginę žmonės dažnai padaro tai, ko būdami blaivūs tikrai nepadarytų.

Kalbant apie iškvietimus, jų skaičius išauga savaitgaliais bei laikotarpiui, kuomet socialinės rizikos asmenys gauna pašalpas. Įvykių padaugėja ir per pilnatį, tad pasakojimai, jog pilnatis veikia žmones – tikrai ne mitas“, - teigė vaikinas.

Niekada nesigailėjo

S. Bubino pasakojimai tik dar kartą patvirtina, kad policijos darbą lydi daugybė iššūkių. Nepaisant to, vaikinas tikina, kad niekada nesigailėjo pasirinkęs kelio, kuriuo dabar eina.

,,Po darbo dažniausiai grįžti su teigiamomis emocijomis, o ir prisiminti visada yra ką... Niekada nesigailėjau, jog nusprendžiau būti pareigūnu. Tik labai retais atvejais, kai namo grįžtu po itin sunkios tarnybos, kurioje buvo daug neigiamų dalykų, aplanko mintis, kad gal geriau būtų dirbti monotonišką darbą ir sau ramiai gyventi. Bet tai – tik vienkartiniai pamąstymai...“, - kalbėjo vaikinas.

Pareigūnas – pagalbininkas

Kokios savybės, anot S. Bubino, yra būtinos asmeniui, dirbančiam policijos pareigūnu? 

,,Manau, kad svarbiausia - savarankiškumas, mokėjimas greitai priimti sprendimus, atsakingumas, kruopštumas, gebėjimas efektyviai bendrauti su piliečiais, kuomet sprendžiamos konfliktinės situacijos.

Man geras pareigūnas yra tas, kuris bendrauja su piliečiais kaip lygus su lygiu, kitaip sakant -  kaip su draugu arba taip, kaip norėtų, kad bendrautų su juo. Aš tikiu, kad pareigūnas turi būti pagalbininkas, o ne baimę keliantis asmuo. Anksčiau policija buvo matoma daugiau kaip jėgos struktūra, dabar ji orientuota į pagalbą žmogui. Dėl to pareigūnas turi mokėti įsigilinti į situaciją, suprasti ją, nes geras pareigūnas - ,,blaiviai“ mąstantis žmogus, nepriimantis visko asmeniškai ir į situaciją žiūrintis ,,blaiviai“.

Taip pat manau, kad policijos pareigūnas turi būti geras psichologas, nes svarbu ne tik išklausyti ir nuraminti asmenį, bet ir įžvelgti, ką jis iš tiesų galvoja, patarti, kaip priimti tinkamą ir svarbiausia – teisingą sprendimą.

Manau, kad geras pareigūnas niekada nerodys principų ir neskubės bausti dėl kiekvienos smulkmenos. Kartais patarimai veikia daug geriau nei baudos“, -  kalbėjo pareigūnas.

Linkėjimas šventės proga

Paklausus, ko Policijos dienos proga S. Bubinas palinkėtų savo kolegoms, jis atsakė: ,,Norėčiau palinkėti nepritrūkti ryžto rūpinantis visų Jonavos miesto ir rajono gyventojų saugumu, parodyti jiems, kad gyvename saugiame ir gražiame kašte. Taip pat visad prisiminti, kad ši profesija reikalauja daug atkaklumo, stiprybės ir išbandymų. Nuo mūsų profesionalumo priklauso visų mūsų gerovė. Linkiu niekad nepritrūkti geros nuotaikos. Kiekvienas esate vertas padėkos ir pagarbos už tai, kad garbingai atliekate savo pareigą – ginti, saugoti, padėti.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panašūs straipsniai

Taksiste dirbanti jonavietė: ,,kai paskambinau dėl darbo, darbdavė nepatikėjo, kad jo ieškau sau"

Taksiste dirbanti jonavietė: ,,kai paskambinau dėl darbo, darbdavė nepatikėjo, kad jo ieškau sau" 6

Gustė Lelešiūtė – 19-metė mergina, jau kurį laiką vairuojanti taksi automobilį. Vos pabaigusi Jonavos Jeronimo Ralio gimnaziją ji žinojo, kad nori dirbti taksiste. Ir nors tokį darbą dirbančios moterys kituos...

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti 1

Nuolatinės kelionės į Azijos šalis, filmavimasis tokių kompanijų kaip Renault, Samsung, LG reklamose, žurnalus puošiančios nuotraukos, vienas kitą keičiantys kontraktai bei svečioje šalyje netikėtai užgimusi ...

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

2019 metų Eurobarometro tyrimas, matuojantis gyventojų nuostatas, atskleidė, kad Lietuva vis dar rikiuojasi labiausiai LGBT* asmenų atžvilgiu nepakančių ES šalių pirmosiose gretose. Tačiau, anot Lygių galimy...

M.Sinkevičius finišavo „Iron Man“ varžybose: „Mačiau porą žmonių, kurie neteko sąmonės“

M.Sinkevičius finišavo „Iron Man“ varžybose: „Mačiau porą žmonių, kurie neteko sąmonės“

Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius ištesėjo sau duotą pažadą. Praėjusį savaitgalį Danijoje jis startavo ir įveikė vienas sunkiausių pasaulyje „Iron Man“ („Geležinis žmogus“) triatlono varžybas. Jonavietis f...

Globos namų pertvarkos ekspertė: vyksta vertybių pasitikrinimo metas

Globos namų pertvarkos ekspertė: vyksta vertybių pasitikrinimo metas

Žiežmarių ir Biržų istorijos, kuomet bendruomenės nesutiko į savo kaimynystę priimti tėvų globos netekusių vaikų ir žmonių su proto ar psichikos negalia, retą paliko abejingą. Institucinės globos pertvarką i...

Apie šunų jėgos sportą - iš pirmų lūpų: kol vieni smagiai leidžia laiką, kiti toliau tiki mitais

Apie šunų jėgos sportą - iš pirmų lūpų: kol vieni smagiai leidžia laiką, kiti toliau tiki mitais

Jonavos rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus vyriausiasis patrulis Andrius Jotautas laisvalaikiu, kartu su savo augintiniais Lordu ir Ronda, užsiima šunų jėgos sportu. Abu vaikino šunys yra n...

Kiekvieną dieną savo sodybą puoselėjantys vyndariai:,,norint sukurti kažką gražaus, turėti daug pinigų nėra būtina"

Kiekvieną dieną savo sodybą puoselėjantys vyndariai:,,norint sukurti kažką gražaus, turėti daug pinigų nėra būtina"

 Žaliuojantys vynuogynai, čia pat augantys persikų, abrikosų, graikiškų riešutų medžiai, žieduose dūzgiančios bitės, vandens lelijomis pražystantys tvenkiniai bei daugybė unikalių, rankų darbo baldų ir kit...

Kraštietis R. Klezys ruošiasi pirmosios savo pjesės pristatymui

Kraštietis R. Klezys ruošiasi pirmosios savo pjesės pristatymui

Teatro pedagogas, ugdantis vaikų kūrybiškumą teatre „Pradžia“, ne vieno Anželikos Cholinos šokio teatro pasirodymo dalyvis, Vido Bareikio teatro spektaklių bei Justino Krisiūno režisuoto kino filmo ,,Širdys“ akt...

Motociklu Kolumbiją apkeliauti nusiteikusi Lina: ,,Jei gali vyrai, tai kodėl negaliu aš?"

Motociklu Kolumbiją apkeliauti nusiteikusi Lina: ,,Jei gali vyrai, tai kodėl negaliu aš?"

Liną Chaladauskaitę (37 m.) pažįstantys žmonės, ko gero, sutiktų, kad ji – drąsi, energijos nestokojanti asmenybė, kuri nevengia avantiūrų. Tuo abejoti neleidžia ne tik jos darbo pasirinkimas – mergina daugia...