Ką internete veikia senjorai: nuo krepšinio varžybų stebėjimo iki giminės medžio sudarymo

Ką internete veikia senjorai: nuo krepšinio varžybų stebėjimo iki giminės medžio sudarymo
SPA 16
2020-10-16 08:20 2020

Lietuvos senjorai internete dažniausiai leidžia laiką skaitydami naujienas (41 proc.), ieškodami informacijos apie prekes ir paslaugas (33,5 proc.) bei su sveikatos priežiūra susijusios informacijos (31 proc.), rodo Statistikos departamento duomenys. Vis dėlto pastebimas ir vis augantis senjorų susidomėjimas interneto siūlomomis laisvalaikio bei pramoginėmis veiklomis.


Šiemet 19 proc. 65-74 metų amžiaus šalies gyventojų bendravo socialiniuose tinkluose, kai 2016 m. tą darė tik 6 proc. Išpopuliarėjo ir muzikos klausymasis internete – 2016 m. šia veikla užsiėmė 3,5 proc., šiemet – jau 11 proc. šios amžiaus grupės atstovų.


Panevėžio E. Mezginaitės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Gitana Navagruckienė, vedanti skaitmeninio raštingumo mokymus pradedantiesiems, sako, kad kiekvienas atėjęs turi savo pageidavimų, ko norėtų išmokti ir sužinoti, tačiau visus labiausiai domina tie patys dalykai – sužinoti, kas vyksta Lietuvoje ir pasaulyje, pabendrauti su draugais ar giminaičiais, išnaudoti internetą užsiimant savo mėgstama veikla.


Populiariausia veikla – naujienos ir televizijos laidos


Pasak G. Navagruckienės, televizijos laidos ir jų archyvai internete senjorams yra laisvalaikio leidimo pramoga numeris vienas. „Jie labai džiaugiasi atradę LRT Mediatekos, kitų televizijų laidų peržiūrų galimybę. Žmonės pasakoja, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali pažiūrėti mėgstamų laidų transliacijų, tačiau dėl to nesijaudina, nes žino, kad jos lieka internete pasiekiamuose televizijų archyvuose ir pasižiūri patogiu metu“, – pasakoja lektorė.


Jos teigimu, praktiškai kiekvienas kursų lankytojas domisi ir populiariausiais interneto naujienų portalais. Būna ir tokių, kurie į mokymus ateina žinodami portalų pavadinimus ir labai nekantrauja išmokti juos skaityti.


Vieni klausosi muzikos, kiti – knygų


„Youtube“ kanalas, pašnekovės teigimu, šiandien daugeliui senjorų jau visiškai atstoja kompaktinius muzikos diskus ar radijo stotis. „Kiekvienas turi mėgstamus dainininkus ar muzikos grupes, kurių nori klausytis. Mokymuose jie išmoksta susirasti dainas, susikurti grojaraščius ir būna be galo patenkinti šiuo atradimu“, – šypsosi G. Navagruckienė.


Lektorė sako pastebinti senjorų susidomėjimą audio knygomis, tik čia susiduriama su tokių knygų pasiūla, nes daugiausiai nemokamai pasiekiamų audio knygų yra lietuvių literatūros klasika. „Šiuos kūrinius žmonės yra skaitę, todėl ir vėl klausyti nebenori, juos domina šiuolaikinės, naujausios knygos, bestseleriai. Mokantys rusiškai internete randa šia kalba įgarsintų nemokamų knygų, o lietuviškų nėra. Yra, žinoma, galimybė pirkti, bet senjorai pinigėlius taupo, tad būtų nuostabu, jei atsirastų, tarkime, audio knygų biblioteka internete“, – svarsto projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymų lektorė.


Nemažai audio knygų yra LRT Mediatekos rubrikoje „Vakaras su knyga“. Čia galima rasti ir klasikinių lietuvių bei užsienio rašytojų kūrinių, tokių kaip Dž. Orvelo „Gyvulių ūkis“ ar A. Munthe „Knyga apie San Mikelę“, ir šiuolaikiškos literatūros, pavyzdžiui, N. Ikstenos romaną „Motinos pienas“ ar D. Brauno „Da Vinčio kodas“.


Rūpi ir giminės medžiai


Dar vienas senjorų atrastas pomėgis pastaruoju metu yra domėjimasis savo genealogine informacija.
G. Navagruckienė rekomenduoja tokios informacijos paieškoti svetainėje www.epaveldas.lt, kur galima rasti įvairių šalies bažnyčių gimimo, santuokų ir mirčių suskaitmenintas metrikų knygas net iš XVII a., taip pat pasidomėti Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos svetainėje www.archyvai.lt skelbiama informacija apie giminės medžių (genealoginių lentelių) sudarymo taisykles, rasti daugiau naudingų nuorodų. „Facebook“ socialiniame tinkle yra susibūrusi genealogija besidominčiųjų grupė „Domiuosi genealogija“, kur galima rasti ir bendraminčių, ir atsakymų į klausimus ar naudingų nuorodų.


Rankdarbiai ir pomėgiai: kiekvienam savo


Lektorė sako, kad dauguma mokymuose dalyvaujančių moterų domisi kokiais nors rankdarbiais, o anksčiau populiarius žurnalus šia tema pastaruoju metu pakeitė platforma „Pinterest“, kurią visi išbandę vadina nemokamu rankdarbių lobynu. Maisto patiekalų receptų žurnalus pamažu išstumia įvairios grupės socialiniame tinkle „Facebook“, pavyzdžiui, vieša grupė „Receptai (gaminam, skanaujam)“, kur ne tik pateikiamas receptas su nuotraukomis bei aprašymu, bet ir kiti jį pasigaminusieji gali pakomentuoti, ar viskas pavyko, ar patiko skonis bei įkelti savo gaminamų patiekalų receptus.


Vyrai, G. Navagruckienės teigimu, labiausiai džiaugiasi sužinoję, kad internete, pavyzdžiui, svetainėje www.basketnews.lt, gali ne tik rasti visą informaciją apie krepšinio komandą, už kurią serga, bet ir pasižiūrėti krepšinio varžybas, net ir tas, kurių netransliuoja jokie televizijos kanalai.


Senjorai žaidžia kompiuterinius žaidimus? Kodėl gi ne


Mokymų lektorė senjorams rekomenduoja pasidomėti ir kompiuteriniais žaidimais, taip neigdama mitą, kad ši veikla – tik jaunimui. „Nebūtina žaisti taip vadinamų šaudynių ar lenktynių žaidimų. Internete galima rasti įvairių nemokamų loginių, protinę veiklą gerinančių žaidimų, kryžiažodžių, dėlionių, tereikia norimos rūšies pavadinimą suvesti į paieškos langelį ir išsirinkti“, – pataria G. Navagruckienė.


Kad kompiuteriniai žaidimai yra naudingi senjorų sveikatai ir savijautai, nes pagerina pažintinius procesus, atmintį, reakciją, motoriką, psichologinę savijautą, patvirtina ir moksliniai tyrimai. Pavyzdžiui, 2013 m. Kalifornijos universitete atliktas tyrimas su žaidimu „Neuroracer“ parodė, kad žaidimas prisidėjo prie didesnio senjorų smegenų aktyvumo ir net gali būti naudojamas Alzheimerio ligos prevencijai.


Apie laisvalaikį internete bus kalbama ir šių metų spalio 19–23 d. jau trečią kartą organizuojamoje akcijoje „Senjorų dienos internete 2020“. Spalio 20 d. 11 val. visi besidomintys bus supažindinti su įvairiais laisvalaikio leidimo būdais internete. Transliacijoje dalyvaus fotografas Jonas Danieliavičius, kuris pasidalins fotografavimo išmaniaisiais įrenginiais praktiniais patarimais ir subtilybėmis.


Atsižvelgiant į pandemijos sukeltą situaciją visi akcijos renginiai organizuojami skaitmeninėje erdvėje. Transliacijas galima stebėti keliais būdais – namuose „Prisijungusi Lietuva“ „Facebook“ paskyroje ir „Youtube“ kanale arba atvykus į artimiausią biblioteką. Daugiau informacijos apie akciją galima rasti www.prisijungusi.lt.

Panašūs straipsniai

Startuoja 2020 m. Europos kibernetinio saugumo mėnuo

Startuoja 2020 m. Europos kibernetinio saugumo mėnuo

Šį spalį aštuntą kartą organizuojamas Europos kibernetinio saugumo mėnuo − Europos Sąjungos kampanija, kuria siekiama didinti ES piliečių saugumą internete. Metinę informuotumo apie kibernetinį saugumą didin...

Geriausias pėstininkų skyrius tarnauja Trakų savanorių kuopoje

Geriausias pėstininkų skyrius tarnauja Trakų savanorių kuopoje

Rugsėjo 11 d. Gaižiūnų poligone (Jonavos r.) vykusių kasmetinių Sausumos pajėgų geriausio pėstininkų skyriaus varžybų uždarymo ceremonijos metu nugalėtojais paskelbti Krašto apsaugo...

Aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis

Aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis

Gruodžio 17 d. vyksta aštuonioliktasis rajono savivaldybės tarybos posėdis.  Darbotvarkė:  Dėl Jonavos rajono savivaldybės tarybos 2019 m. balandžio 19 d. sprendi...

Per 2020 metų III ketvirtį RRT gavo 208 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2020 metų III ketvirtį RRT gavo 208 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2020 m. III ketvirtį Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 208 pranešimus ...

Rinkos priežiūrai internete ieškoma inovatyvių sprendimų

Rinkos priežiūrai internete ieškoma inovatyvių sprendimų

Šiandien startuoja pirmasis Lietuvoje „GovTech Co-Create Accelerator“, kurio metu 9 atrinktos komandos kurs ir tobulins naujus technologinius sprendimus, skirtus efektyvesniam viešojo sektoriaus institucijų ...

Muitinė 2020: pernai sulaikytas didžiausias cigarečių kontrabandos kiekis institucijos istorijoje

Muitinė 2020: pernai sulaikytas didžiausias cigarečių kontrabandos kiekis institucijos istorijoje

Tokių įtemptų metų neprisimena net Lietuvos muitinės senbuviai. Nepaisant dėl pasaulinės pandemijos itin sudėtingomis tapusių darbo sąlygų, pareigūnai 2020-aisiais susidūrė ir su didžiuliu cigarečių kontraba...

Pradedamas pasirengimas 2021 m. šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą

Pradedamas pasirengimas 2021 m. šaukimui į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą

2021 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi sausio 7 dieną, atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą  (NPPKT) bus pašaukta per 3800 jaunuolių. Dar 210 aukštųjų ...

Lietuvoje patvirtinta 950 naujų COVID-19 ligos atvejų

Lietuvoje patvirtinta 950 naujų COVID-19 ligos atvejų 1

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 350 iš jų registruoti Vil...

Bendruomenių sambūris Bukonių seniūnijoje

Bendruomenių sambūris Bukonių seniūnijoje

Liepių kaimo bendruomenė vykdo vietos projektą „Darni bendrystė – laiminga visuomenė“, įgyvendinamą ES ir Jonavos rajono savivaldybės lėšomis pagal priemonę„Bendradarbiavimo tinklų ir savanori...

Lietuvos kariuomenė laimėjo teisminį ginčą – atgaus pinigus už sandorį

Lietuvos kariuomenė laimėjo teisminį ginčą – atgaus pinigus už sandorį

2021 m. sausio 6 d. nutartimi Lietuvos Aukščiausiasis Teismas galutine, neskundžiama ir įsiteisėjančia nuo priėmimo dienos nutartimi paliko nepakeistą Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos 2020 m. ge...

Socialinio būsto gyventojai keršija kaimynams už bandymą iškeldinti?

Socialinio būsto gyventojai keršija kaimynams už bandymą iškeldinti? 6

Ruklos miestelyje sklinda kalbos, kad kilus konfliktui tarp dviejų šeimų, o tiksliau – muštynėms tarp dviejų moterų, viena  - su kraujosruva paakyje, kitai – pradrėkstas smakras. Sklandančios kalbos apie muš...

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Kaip spręsti problemą su pardavėju, kilusią apsiperkant internetu? 6 žingsniai

Nors gyvename internetinės prekybos aukso amžiuje, sunku rasti žmogų, kuris nebūtų bent kartą nusivylęs nuotoliniu būdu įsigytomis prekėmis ar paslaugomis. Netinkamas drabužių dydis ar kokybė, aprašymo neati...

Išaugo gyventojų pasitikėjimas vartotojų teisių apsauga

Išaugo gyventojų pasitikėjimas vartotojų teisių apsauga

Visuomenės nuomonių tyrimas atskleidė, jog gyventojai ir verslininkai vartotojų teisių apsaugą Lietuvoje vertina vis geriau – teigiamai vertina 51 proc. gyventojų ir 62 proc. verslininkų. Toks visuomenės ver...

Apsilankymų skaičius piratinėse svetainėse mažėja - rodo atlikto tyrimo duomenys

Apsilankymų skaičius piratinėse svetainėse mažėja - rodo atlikto tyrimo duomenys

Apsilankymų skaičius piratinėse svetainėse mažėja – rodo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) atlikto tyrimo duomenys. „Įstatyme numatytos priemonės yra efektyvios, o DNS (liet. sriti...

Priimtas sprendimas stabdyti neteisėtą televizijos programų platinimo veiklą internete

Priimtas sprendimas stabdyti neteisėtą televizijos programų platinimo veiklą internete

2020 m. rugsėjo 30 d. posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) priėmė sprendimą duoti privalomus nurodymus tinklo paslaugų teikėjams panaikinti galimybę pasiekti informaciją interneto svetainė...

Priimtas sprendimas stabdyti neteisėtą televizijos programų platinimo veiklą internete

Priimtas sprendimas stabdyti neteisėtą televizijos programų platinimo veiklą internete

Rugsėjo 16 d. posėdyje Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) priėmė sprendimą duoti privalomus nurodymus tinklo paslaugų teikėjams panaikinti galimybę pasiekti informaciją interneto svetainėje iptvc...