Ką internete veikia senjorai: nuo krepšinio varžybų stebėjimo iki giminės medžio sudarymo

Ką internete veikia senjorai: nuo krepšinio varžybų stebėjimo iki giminės medžio sudarymo
SPA 16
2020-10-16 09:20 2020

Lietuvos senjorai internete dažniausiai leidžia laiką skaitydami naujienas (41 proc.), ieškodami informacijos apie prekes ir paslaugas (33,5 proc.) bei su sveikatos priežiūra susijusios informacijos (31 proc.), rodo Statistikos departamento duomenys. Vis dėlto pastebimas ir vis augantis senjorų susidomėjimas interneto siūlomomis laisvalaikio bei pramoginėmis veiklomis.


Šiemet 19 proc. 65-74 metų amžiaus šalies gyventojų bendravo socialiniuose tinkluose, kai 2016 m. tą darė tik 6 proc. Išpopuliarėjo ir muzikos klausymasis internete – 2016 m. šia veikla užsiėmė 3,5 proc., šiemet – jau 11 proc. šios amžiaus grupės atstovų.


Panevėžio E. Mezginaitės viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Gitana Navagruckienė, vedanti skaitmeninio raštingumo mokymus pradedantiesiems, sako, kad kiekvienas atėjęs turi savo pageidavimų, ko norėtų išmokti ir sužinoti, tačiau visus labiausiai domina tie patys dalykai – sužinoti, kas vyksta Lietuvoje ir pasaulyje, pabendrauti su draugais ar giminaičiais, išnaudoti internetą užsiimant savo mėgstama veikla.


Populiariausia veikla – naujienos ir televizijos laidos


Pasak G. Navagruckienės, televizijos laidos ir jų archyvai internete senjorams yra laisvalaikio leidimo pramoga numeris vienas. „Jie labai džiaugiasi atradę LRT Mediatekos, kitų televizijų laidų peržiūrų galimybę. Žmonės pasakoja, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali pažiūrėti mėgstamų laidų transliacijų, tačiau dėl to nesijaudina, nes žino, kad jos lieka internete pasiekiamuose televizijų archyvuose ir pasižiūri patogiu metu“, – pasakoja lektorė.


Jos teigimu, praktiškai kiekvienas kursų lankytojas domisi ir populiariausiais interneto naujienų portalais. Būna ir tokių, kurie į mokymus ateina žinodami portalų pavadinimus ir labai nekantrauja išmokti juos skaityti.


Vieni klausosi muzikos, kiti – knygų


„Youtube“ kanalas, pašnekovės teigimu, šiandien daugeliui senjorų jau visiškai atstoja kompaktinius muzikos diskus ar radijo stotis. „Kiekvienas turi mėgstamus dainininkus ar muzikos grupes, kurių nori klausytis. Mokymuose jie išmoksta susirasti dainas, susikurti grojaraščius ir būna be galo patenkinti šiuo atradimu“, – šypsosi G. Navagruckienė.


Lektorė sako pastebinti senjorų susidomėjimą audio knygomis, tik čia susiduriama su tokių knygų pasiūla, nes daugiausiai nemokamai pasiekiamų audio knygų yra lietuvių literatūros klasika. „Šiuos kūrinius žmonės yra skaitę, todėl ir vėl klausyti nebenori, juos domina šiuolaikinės, naujausios knygos, bestseleriai. Mokantys rusiškai internete randa šia kalba įgarsintų nemokamų knygų, o lietuviškų nėra. Yra, žinoma, galimybė pirkti, bet senjorai pinigėlius taupo, tad būtų nuostabu, jei atsirastų, tarkime, audio knygų biblioteka internete“, – svarsto projekto „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymų lektorė.


Nemažai audio knygų yra LRT Mediatekos rubrikoje „Vakaras su knyga“. Čia galima rasti ir klasikinių lietuvių bei užsienio rašytojų kūrinių, tokių kaip Dž. Orvelo „Gyvulių ūkis“ ar A. Munthe „Knyga apie San Mikelę“, ir šiuolaikiškos literatūros, pavyzdžiui, N. Ikstenos romaną „Motinos pienas“ ar D. Brauno „Da Vinčio kodas“.


Rūpi ir giminės medžiai


Dar vienas senjorų atrastas pomėgis pastaruoju metu yra domėjimasis savo genealogine informacija.
G. Navagruckienė rekomenduoja tokios informacijos paieškoti svetainėje www.epaveldas.lt, kur galima rasti įvairių šalies bažnyčių gimimo, santuokų ir mirčių suskaitmenintas metrikų knygas net iš XVII a., taip pat pasidomėti Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos svetainėje www.archyvai.lt skelbiama informacija apie giminės medžių (genealoginių lentelių) sudarymo taisykles, rasti daugiau naudingų nuorodų. „Facebook“ socialiniame tinkle yra susibūrusi genealogija besidominčiųjų grupė „Domiuosi genealogija“, kur galima rasti ir bendraminčių, ir atsakymų į klausimus ar naudingų nuorodų.


Rankdarbiai ir pomėgiai: kiekvienam savo


Lektorė sako, kad dauguma mokymuose dalyvaujančių moterų domisi kokiais nors rankdarbiais, o anksčiau populiarius žurnalus šia tema pastaruoju metu pakeitė platforma „Pinterest“, kurią visi išbandę vadina nemokamu rankdarbių lobynu. Maisto patiekalų receptų žurnalus pamažu išstumia įvairios grupės socialiniame tinkle „Facebook“, pavyzdžiui, vieša grupė „Receptai (gaminam, skanaujam)“, kur ne tik pateikiamas receptas su nuotraukomis bei aprašymu, bet ir kiti jį pasigaminusieji gali pakomentuoti, ar viskas pavyko, ar patiko skonis bei įkelti savo gaminamų patiekalų receptus.


Vyrai, G. Navagruckienės teigimu, labiausiai džiaugiasi sužinoję, kad internete, pavyzdžiui, svetainėje www.basketnews.lt, gali ne tik rasti visą informaciją apie krepšinio komandą, už kurią serga, bet ir pasižiūrėti krepšinio varžybas, net ir tas, kurių netransliuoja jokie televizijos kanalai.


Senjorai žaidžia kompiuterinius žaidimus? Kodėl gi ne


Mokymų lektorė senjorams rekomenduoja pasidomėti ir kompiuteriniais žaidimais, taip neigdama mitą, kad ši veikla – tik jaunimui. „Nebūtina žaisti taip vadinamų šaudynių ar lenktynių žaidimų. Internete galima rasti įvairių nemokamų loginių, protinę veiklą gerinančių žaidimų, kryžiažodžių, dėlionių, tereikia norimos rūšies pavadinimą suvesti į paieškos langelį ir išsirinkti“, – pataria G. Navagruckienė.


Kad kompiuteriniai žaidimai yra naudingi senjorų sveikatai ir savijautai, nes pagerina pažintinius procesus, atmintį, reakciją, motoriką, psichologinę savijautą, patvirtina ir moksliniai tyrimai. Pavyzdžiui, 2013 m. Kalifornijos universitete atliktas tyrimas su žaidimu „Neuroracer“ parodė, kad žaidimas prisidėjo prie didesnio senjorų smegenų aktyvumo ir net gali būti naudojamas Alzheimerio ligos prevencijai.


Apie laisvalaikį internete bus kalbama ir šių metų spalio 19–23 d. jau trečią kartą organizuojamoje akcijoje „Senjorų dienos internete 2020“. Spalio 20 d. 11 val. visi besidomintys bus supažindinti su įvairiais laisvalaikio leidimo būdais internete. Transliacijoje dalyvaus fotografas Jonas Danieliavičius, kuris pasidalins fotografavimo išmaniaisiais įrenginiais praktiniais patarimais ir subtilybėmis.


Atsižvelgiant į pandemijos sukeltą situaciją visi akcijos renginiai organizuojami skaitmeninėje erdvėje. Transliacijas galima stebėti keliais būdais – namuose „Prisijungusi Lietuva“ „Facebook“ paskyroje ir „Youtube“ kanale arba atvykus į artimiausią biblioteką. Daugiau informacijos apie akciją galima rasti www.prisijungusi.lt.

Panašūs straipsniai

Atnaujinti reikalavimai varžyboms, vyksiančioms nuo rugsėjo 1 d.

Atnaujinti reikalavimai varžyboms, vyksiančioms nuo rugsėjo 1 d.

Nuo rugsėjo 1 d. atvirose ir uždarose erdvėse organizuojamose aukšto meistriškumo sporto varžybose žiūrovų skaičius nėra ribojamas, jei organizatoriai užtikrina bilietų platinimą arba žiūrovų registravimą el...

Patvirtintos sąlygos aukšto meistriškumo sporto varžyboms

Patvirtintos sąlygos aukšto meistriškumo sporto varžyboms

Nuo gegužės 30 d. galės vykti aukšto meistriškumo sporto varžybos, tačiau kol kas jose negalės dalyvauti žiūrovai ir kiti su varžybomis nesusiję asmenys. Siekiant užtikrinti saugią aplinką sportininkams ir k...

Europos „darknet“ interneto platformose augo prekyba kanapėmis COVID-19 metu

Europos „darknet“ interneto platformose augo prekyba kanapėmis COVID-19 metu

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras (ENNSC) vykdė narkotikų pasiūlos tamsiajame internete tyrimą ir parengė trumpą ataskaitą apie COVID-19 poveikį internetinei nark...

Apklausa atskleidė, ar jonaviečiai nusiteikę atostogauti

Apklausa atskleidė, ar jonaviečiai nusiteikę atostogauti

Prieš prasidedant oficialiam šiltojo meto sezonui, portalas jonavoszinios.lt klausė jonaviečių – ar jau planuojate vasaros atostogas? Apklausa atskleidė, ar jonaviečiai nusiteikę atostogauti šiais metais....

Startuoja 2020 m. Europos kibernetinio saugumo mėnuo

Startuoja 2020 m. Europos kibernetinio saugumo mėnuo

Šį spalį aštuntą kartą organizuojamas Europos kibernetinio saugumo mėnuo − Europos Sąjungos kampanija, kuria siekiama didinti ES piliečių saugumą internete. Metinę informuotumo apie kibernetinį saugumą didin...

Geriausias pėstininkų skyrius tarnauja Trakų savanorių kuopoje

Geriausias pėstininkų skyrius tarnauja Trakų savanorių kuopoje

Rugsėjo 11 d. Gaižiūnų poligone (Jonavos r.) vykusių kasmetinių Sausumos pajėgų geriausio pėstininkų skyriaus varžybų uždarymo ceremonijos metu nugalėtojais paskelbti Krašto apsaugo...

Per 2020 metų III ketvirtį RRT gavo 208 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2020 metų III ketvirtį RRT gavo 208 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2020 m. III ketvirtį Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo 208 pranešimus ...

Rinkos priežiūrai internete ieškoma inovatyvių sprendimų

Rinkos priežiūrai internete ieškoma inovatyvių sprendimų

Šiandien startuoja pirmasis Lietuvoje „GovTech Co-Create Accelerator“, kurio metu 9 atrinktos komandos kurs ir tobulins naujus technologinius sprendimus, skirtus efektyvesniam viešojo sektoriaus institucijų ...

VVKT įspėja dėl neaiškios kilmės produkto

VVKT įspėja dėl neaiškios kilmės produkto

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) įspėja dėl internete siūlomo įsigyti produkto – kremo „Psorilin“. VVKT informuoja, kad šis produktas nėra registruotas vaistinių pr...

Startuoja tiesioginės paskolos nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems turizmo paslaugų teikėjams

Startuoja tiesioginės paskolos nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiems turizmo paslaugų teikėjams

Turizmo ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjai jau gali kreiptis į nacionalinę plėtros įstaigą „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) dėl tiesioginių paskolų, skirtų kelionių organizatoriams atsiskaityt...

Bendruomenių sambūris Bukonių seniūnijoje

Bendruomenių sambūris Bukonių seniūnijoje

Liepių kaimo bendruomenė vykdo vietos projektą „Darni bendrystė – laiminga visuomenė“, įgyvendinamą ES ir Jonavos rajono savivaldybės lėšomis pagal priemonę„Bendradarbiavimo tinklų ir savanori...

Visuomenė atsipalaiduoja: apklausa rodo, kad dėmesys skiepams nuo koronaviruso nedidėja

Visuomenė atsipalaiduoja: apklausa rodo, kad dėmesys skiepams nuo koronaviruso nedidėja

Šalyje sėkmingai valdoma pandemija ir švelninamas karantinas visuomenei leidžia atsipalaiduoti ir galvojant apie infekcijos prevenciją. Per mėnesį norinčiųjų skiepytis nuo koronaviruso padaugėjo vos 2 procen...

Mažas pajamas gaunantys senjorai kompensuojamųjų vaistų galės įsigyti nemokamai

Mažas pajamas gaunantys senjorai kompensuojamųjų vaistų galės įsigyti nemokamai

Nuo liepos 1 d. mažas pajamas gaunantys, sunkiai besiverčiantys senjorai ir turintieji negalią kompensuojamuosius vaistus ir jiems reikiamas medicinos pagalbos priemones (MPP) gaus nemokėdami priemokų. Tai r...

Stringa e. sveikatos sistema: nemokamų kompensuojamų vaistų laukiantys senjorai dar turės palaukti?

Stringa e. sveikatos sistema: nemokamų kompensuojamų vaistų laukiantys senjorai dar turės palaukti?

Šalies vaistinės liepos 1-osios laukia su nerimu: valstybės prižiūrima e. sveikatos sistema nepritaikyta atpažinti 250 tūkst. pacientų, kurie kompensuojamus vaistus nuo liepos turėtų gauti nemokamai. Kada va...

Socialinio būsto gyventojai keršija kaimynams už bandymą iškeldinti?

Socialinio būsto gyventojai keršija kaimynams už bandymą iškeldinti? 6

Ruklos miestelyje sklinda kalbos, kad kilus konfliktui tarp dviejų šeimų, o tiksliau – muštynėms tarp dviejų moterų, viena  - su kraujosruva paakyje, kitai – pradrėkstas smakras. Sklandančios kalbos apie muš...