Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?

Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?
RGP 06
2019-08-06 11:04 2019

 

Norint įsigyti augintinį, kiekvienas žmogus turėtų prieš tai atlikti ,,namų darbus“ ir kuo daugiau pasidomėti, iš kur atkeliaus naujasis šeimos narys, kokių sąlygų jam reikės ir pan. Ne ką mažiau atsakomybės tenka ir asmenims, kurie užsiima naminių gyvūnų veisimu. Tiek vieniems, tiek kitiems -  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjos Kristinos Stokytės patarimai.

- Ar kiekvienas asmuo, parduodantis nors ir vieną vadą, privalo registruoti savo veiklą VMVT?

- Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas numato, kad:

  1. Gyvūnų augintinių veisimas turi būti tikslinis, planuojamas ir neatsitiktinis.
  2. Asmenys, užsiimantys versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymąsi ir teisės aktuose nustatytais atvejais turėti veterinarinį patvirtinimą.
  3. Gyvūnų augintinių savininkai, išskyrus asmenis, užsiimančius versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai augintiniai nesidaugintų, išskyrus atvejus, kai jie užtikrina gyvūnų augintinių jauniklių perdavimą naujiems savininkams (neįskaitant jų perdavimo gyvūnų globėjui) arba rūpinasi jais patys.

Taigi įstatymas nenumato išimties, ir, jei asmuo planuoja bent vieną gyvūnų augintinių vadą, kurią ketina parduoti ar perduoti, jis savo veiklą turi registruoti VMVT teritoriniame padalinyje pagal gyvūnų laikymo vietą. Į instituciją vykti nebūtina, užtenka pateikti prašymą el. paštu arba per IMVIS sistemą. Jei gyvūnų veisimui ir auginimui naudojamos negyvenamos ar specialios patalpos, tokiu atveju patalpoms turi būti suteikiamas veterinarinis patvirtinimas.

- Kokios sąlygos būtinos, jei asmuo nori užsiimti gyvūnų veisimu?

- Gyvūnų augintinių veisėjai turi registruotis teritoriniuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padaliniuose pagal gyvūnų laikymo vietą. Už registraciją valstybės rinkliava nėra renkama. Registruotų veisėjų sąrašas pateikiamas Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, sąraše, ties veikla Nr. 77.

Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta turi turėti veterinarinį patvirtinimą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padalinio, pagal veisimo vietą. Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtinta gyvūnų augintinių laikymo vieta, kurioje gyvūnai augintiniai laikomi nuo jų sukergimo / apsėklinimo iki jų palikuonių pardavimo / perdavimo kitam gyvūno augintinio laikytojui.

Kai gyvūnų augintinių veisėjas gyvūnus laiko ir veisia gyvenamosiose patalpose, veterinarinio patvirtinimo numerio gauti nereikia. Jeigu veisiami gyvūnai laikomi gyvenamosiose patalpose, veisėjas turi užtikrinti, kad gyvūnams augintiniams bus suteikiamas ne mažesnis, nei Reikalavimų 1 priede nurodytas, plotas.

Už valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veiklos įvertinimą turi būti sumokėta valstybės rinkliava:

- suteikiant veterinarinį patvirtinimą / laikinąjį veterinarinį patvirtinimą – 30 Eur;

- pratęsiant laikinąjį veterinarinį patvirtinimą / suteikiant veterinarinį patvirtinimą po laikinojo veterinarinio patvirtinimo suteikimo – 18 Eur.

Veterinarijos reikalavimai gyvūnų augintinių veisėjams apima reikalavimus gyvūnų laikymo vietai – jos švarai, guoliams, įrangai, minimaliems plotams, augintinių priežiūrai ir socializacijai, sveikatos užtikrinimui, apskaitai.

Šių reikalavimų turi būti laikomasi nuo pat vados planavimo pradžios.

- Ko turėtų reikalauti kiekvienas pirkėjas, kuris įsigyja gyvūną?

- Gyvūnus augintinius reikėtų įsigyti tik iš registruotų gyvūnų augintinių veisėjų, o prieš įsigyjant gyvūną augintinį patikrinti, ar parduodamas šuo, katė, šeškas paženklintas ir registruotas. Visi Lietuvoje parduodami ar kitokiu būdu perduodami (pvz., dovanojami) gyvūnai augintiniai (šunys, katės ir šeškai) turi būti paženklinti poodine mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre (GAR). Registracija užtikrina, kad gyvūną augintinį perduodantis asmuo vykdo teisės aktų reikalavimus ir tai leidžia, reikalui esant, nustatyti gyvūno savininką (pvz., pabėgus, pasiklydus gyvūnui augintiniu). Ženklinimu patvirtinama gyvūno augintinio identifikacija, o registruojant – jo savininkas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad dokumentus, įrodančius gyvūnų augintinių kilmę, išduoda šunų, kačių augintojus vienijančios visuomeninės organizacijos: Lietuvos kinologų draugija, VšĮ Lietuvos gyvūnų augintojų centras ir kt. Veisėjo išduodami dokumentai nėra laikomi gyvūno augintinio kilmės dokumentais.

Gyvūnas, kuriam atlikta vakcinacija, privalo turėti vakcinacijos pažymėjimą arba įrašai apie vakcinacijas turi būti atlikti Europos Sąjungos (ES) vieningos formos gyvūno augintinio pase (anglų k. Pet passport). Veterinarijos gydytojas šiuose dokumentuose turi įrašyti duomenis apie atliktas vakcinacijas, skirtus vaistus nuo parazitinių ligų (pvz., echinokokozės) bei kitus, su gyvūnų sveikata susijusius, įrašus. Gyvūnų vakcinacijai gali būti taikomos vakcinacijos schemos, pvz., šunys vakcinuojami pagal amžių – pirmą kartą apie 2 mėnesių amžiaus kompleksiniu skiepu (be vakcinos nuo pasiutligės), o antrą kartą (ne jaunesni kaip 12 savaičių amžiaus) – kompleksine vakcina, kurios sudėtyje yra vakcina nuo pasiutligės. Galimos ir kitokios vakcinacijos schemos.

Gyvūno augintinio pasas reikalingas keliaujant su gyvūnu į kitas ES valstybes nares, jis taip pat galioja ir kitose šalyse, kuriose jis pripažintas (pvz., Norvegija, Šveicarija ir kt.). Taip pat jo gali reikalauti renginių su gyvūnais organizatoriai, pvz., šunų, kačių parodose, kt. renginiuose su gyvūnais.

Jei gyvūnas įvežtas iš kitos ES valstybės narės, jis turi būti paženklintas poodine mikroschema ir turėti identifikavimo dokumentą (ES gyvūno augintinio pasą arba Gyvūnų sveikatos sertifikatą), kuriuose atlikti įrašai apie galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės.

Jei gyvūnas įvežtas iš trečiosios šalies, jam turi būti išduotas įvežimo į ES veterinarijos sertifikatas. Trečiosiose šalyse, išskyrus ES teisę pripažįstančiose šalyse (pvz., Norvegijoje), išduotas pasas ar kiti dokumentai (pvz., „Meždunarodnyj pasport“, „Forma Nr. 1“ ar kt.) nėra tinkami.

VMVT taip pat rekomenduoja perkant, perimant gyvūną augintinį sudaryti gyvūno augintinio pirkimo–pardavimo sutartį, kurioje būtų nurodytos pardavėjo garantijos ir pirkėjo įsipareigojimai.

 

- Ar VMVT gauna daug skundų, susijusių su gyvūnų prekyba? Galbūt yra skundų, susijusių su nelegalia gyvūnų prekyba Jonavos rajone?

- VMVT ir VMVT teritoriniai padaliniai gauna skundų dėl veisėjų veiklos: dėl neregistruotų veisėjų (dauguma jų skelbiasi „Facebook“ paskyrose ar uždarose grupėse), dėl įsigytų  nesveikų gyvūnų, įsigytų gyvūnų, kuriems pardavėjas žadėjo parūpinti kilmės dokumentus, tačiau jų nepateikė. Išskirti vieno rajono negalime.

Jonavoje yra 18 registruotų veisėjų. Pastaruoju metu skundų nebuvo gauta, paskutinis gautas skundas – kovo mėn.

 

- Kas gresia asmenims, kurie parduoda savo augintinių palikuonis, tačiau neregistruoja savo veiklos VMVT?

Gyvūnų augintinių veisimą ir prekybą vykdantiems asmenims, kurie neregistruoja savo veiklos, neženklina ir neregistruoja gyvūnų augintinių ar pažeidžia kitus teisės aktų reikalavimus, gresia administracinė atsakomybė. VMVT taip pat perduoda informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai. Jei nustatomas žiaurus elgesys su gyvūnais, VMVT gali kreiptis į teismą dėl gyvūnų konfiskacijos.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

 

 

Panašūs straipsniai

Gyvūnais besirūpinantys savanoriai neslepia apmaudo: vairuotojai nutrenkia gyvą padarą ir ,,nurūksta"

Gyvūnais besirūpinantys savanoriai neslepia apmaudo: vairuotojai nutrenkia gyvą padarą ir ,,nurūksta"

Jonavoje beglobiais gyvūnais besirūpinančios organizacijos nuolat praneša apie kelyje automobilių partrenktus ir mirti paliktus keturkojus. Savanoriai pasakoja, kad ne viena tokia situacija jau buvo ir šįmet...

Vasaros iškylos gamtoje: patarimai, kaip joms pasiruošti tinkamai

Vasaros iškylos gamtoje: patarimai, kaip joms pasiruošti tinkamai

Šiltajam sezonui įsibėgėjant, vis daugiau žmonių laisvalaikį planuoja gamtoje, kuris neįsivaizduojamas be įvairiausių užkandžių ir maisto ant žarijų ruošimo. Mėgstantiems iškylauti vertėtų nepamiršti keleto ...

Vaistininkas pastebi: per beveik mėnesį karantino kaukes teisingai dėvėti išmoko ne visi

Vaistininkas pastebi: per beveik mėnesį karantino kaukes teisingai dėvėti išmoko ne visi

Vaistinėms sulaukus šimtatūkstantinių medicininių kaukių siuntų, vaistininkas Marius Lukštaraupis primena, kaip teisingai užsidėti respiratorius ir vienkartines kaukes. Specialistas pastebi, kad nemažai gyve...

Advokatė pataria, kaip užtikrinti sklandų darbuotojų grįžimą į biurus

Advokatė pataria, kaip užtikrinti sklandų darbuotojų grįžimą į biurus 1

Vis labiau švelninant karantino ribojimus, darbdaviai ir darbuotojai pradeda kalbėti apie tai, kad galbūt jau laikas grįžti į biurus. Vyriausybė rekomenduoja neskubėti to daryti, jei nėra būtinybės. Panašios...

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai 1

Elektroninei prekybai karantino metu aplenkus net kalėdinę prekybą, ne ką mažiau išaugo ir siuntų savitarnos terminaluose kiekiai. AB Lietuvos pašto duomenimis, gyventojų naudojimasis terminala...

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas 1

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" teko gydyti neeilinį pacientą - kengūriuką. Kaip pasakoja veterinarijos gydytoja - anesteziologė Ieva Šidlauskaitė, gyvūnas į kliniką buvo pristatytas su siuntimu iš „...

Kokių spalvų vengti miegamajame?

Kokių spalvų vengti miegamajame?

Spalvų pasirinkimas miegamajame – itin atsakinga užduotis. Ne tik todėl, kad jos lemia interjero įvaizdį, bet ir gali turėti įtakos mūsų nuotaikai. Svajojate apie raminančią ir atsipalaiduoti leidžiančią aplinką...

Regitros“ egzaminuotojas paneigia 5 gajus mitus apie vairavimo egzaminus

Regitros“ egzaminuotojas paneigia 5 gajus mitus apie vairavimo egzaminus 1

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „Regitra“, kurioje retas nėra buvęs, tad ir įvairių istorijų gausu. O ypač – apie vairavimo egzaminus. Taigi, „Regitros“ egzaminuotojas pasakoja, koki...

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Miesto šventės, pramoginiai renginiai, iniciatyvos, džiuginusios jonaviečius karantino metu - visa tai ir dar daugiau yra Jonavos kultūros centro (JKC) darbuotojų darbo vaisius. Kaip sako kultūros sritį kuru...

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys  atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Kaip Lietuvos gyventojai vertina įvairias socialines grupes? Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius teigia, kad tyrimų rezultatai kitų Europos šalių kontekste nėra džiugi...

Kaip reikėtų laikyti duoną, norint ilgiau išsaugoti jos šviežumą ir visas skonines savybes?

Kaip reikėtų laikyti duoną, norint ilgiau išsaugoti jos šviežumą ir visas skonines savybes?

Duonos šviežumui palaikyti daugiausiai įtakos turi aplinkos temperatūra ir drėgmė. Per didelė drėgmė ir aukštesnė kaip 25 °C aplinkos temperatūra paprastai yra pagrindinės priežastys, kodėl duona pradeda pel...

„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose

„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose

„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose...

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų padarinių: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų padarinių: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 ...

Gydytoja tapti nuo vaikystės svajojusios Žemynos regėjimą išsaugojo donoras

Gydytoja tapti nuo vaikystės svajojusios Žemynos regėjimą išsaugojo donoras

Nacionalinis transplantacijos biuras dėkoja žmonėms, kurie sutinka papasakoti savo sėkmės istoriją, kai transplantacija pakeitė jų gyvenimą. Žemyna šiuo metu sėkmingai medicinos mokslus studijuo...

Tyrimas: lietuviai prikaupė maisto atsargų, kai skurstančių šalyje – sparčiai daugėja

Tyrimas: lietuviai prikaupė maisto atsargų, kai skurstančių šalyje – sparčiai daugėja

Pilnos spintelės neišnaudotų maisto produktų – šiandienos lietuvių kasdienybė: pusė respondentų karantino laikotarpiu kaupė maisto atsargas, rodo „Malsenos“ užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų a...

Jonavos politechnikos mokyklos bendruomenė žinių sėmėsi ir Barselonoje

Jonavos politechnikos mokyklos bendruomenė žinių sėmėsi ir Barselonoje 2

Jonavos Politechnikos mokykla - Erasmus+ projekto dalyvė, jau galinti įvertinti jo suteiktą naudą. Projekto dėka ugdymo įstaigos bendruomenė lankėsi Lenkijoje, du kartus - Ispanijoje: Venecijoje bei Barselon...