Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?

Ką reikėtų žinoti apie naminių gyvūnų veisimą?
RGP 06
2019-08-06 11:04 2019

 

Norint įsigyti augintinį, kiekvienas žmogus turėtų prieš tai atlikti ,,namų darbus“ ir kuo daugiau pasidomėti, iš kur atkeliaus naujasis šeimos narys, kokių sąlygų jam reikės ir pan. Ne ką mažiau atsakomybės tenka ir asmenims, kurie užsiima naminių gyvūnų veisimu. Tiek vieniems, tiek kitiems -  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjos Kristinos Stokytės patarimai.

- Ar kiekvienas asmuo, parduodantis nors ir vieną vadą, privalo registruoti savo veiklą VMVT?

- Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas numato, kad:

  1. Gyvūnų augintinių veisimas turi būti tikslinis, planuojamas ir neatsitiktinis.
  2. Asmenys, užsiimantys versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti teisės aktuose nustatytų reikalavimų laikymąsi ir teisės aktuose nustatytais atvejais turėti veterinarinį patvirtinimą.
  3. Gyvūnų augintinių savininkai, išskyrus asmenis, užsiimančius versliniu gyvūnų augintinių veisimu, privalo užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai augintiniai nesidaugintų, išskyrus atvejus, kai jie užtikrina gyvūnų augintinių jauniklių perdavimą naujiems savininkams (neįskaitant jų perdavimo gyvūnų globėjui) arba rūpinasi jais patys.

Taigi įstatymas nenumato išimties, ir, jei asmuo planuoja bent vieną gyvūnų augintinių vadą, kurią ketina parduoti ar perduoti, jis savo veiklą turi registruoti VMVT teritoriniame padalinyje pagal gyvūnų laikymo vietą. Į instituciją vykti nebūtina, užtenka pateikti prašymą el. paštu arba per IMVIS sistemą. Jei gyvūnų veisimui ir auginimui naudojamos negyvenamos ar specialios patalpos, tokiu atveju patalpoms turi būti suteikiamas veterinarinis patvirtinimas.

- Kokios sąlygos būtinos, jei asmuo nori užsiimti gyvūnų veisimu?

- Gyvūnų augintinių veisėjai turi registruotis teritoriniuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padaliniuose pagal gyvūnų laikymo vietą. Už registraciją valstybės rinkliava nėra renkama. Registruotų veisėjų sąrašas pateikiamas Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, sąraše, ties veikla Nr. 77.

Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta turi turėti veterinarinį patvirtinimą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos padalinio, pagal veisimo vietą. Verslinio gyvūnų augintinių veisimo vieta – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtinta gyvūnų augintinių laikymo vieta, kurioje gyvūnai augintiniai laikomi nuo jų sukergimo / apsėklinimo iki jų palikuonių pardavimo / perdavimo kitam gyvūno augintinio laikytojui.

Kai gyvūnų augintinių veisėjas gyvūnus laiko ir veisia gyvenamosiose patalpose, veterinarinio patvirtinimo numerio gauti nereikia. Jeigu veisiami gyvūnai laikomi gyvenamosiose patalpose, veisėjas turi užtikrinti, kad gyvūnams augintiniams bus suteikiamas ne mažesnis, nei Reikalavimų 1 priede nurodytas, plotas.

Už valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veiklos įvertinimą turi būti sumokėta valstybės rinkliava:

- suteikiant veterinarinį patvirtinimą / laikinąjį veterinarinį patvirtinimą – 30 Eur;

- pratęsiant laikinąjį veterinarinį patvirtinimą / suteikiant veterinarinį patvirtinimą po laikinojo veterinarinio patvirtinimo suteikimo – 18 Eur.

Veterinarijos reikalavimai gyvūnų augintinių veisėjams apima reikalavimus gyvūnų laikymo vietai – jos švarai, guoliams, įrangai, minimaliems plotams, augintinių priežiūrai ir socializacijai, sveikatos užtikrinimui, apskaitai.

Šių reikalavimų turi būti laikomasi nuo pat vados planavimo pradžios.

- Ko turėtų reikalauti kiekvienas pirkėjas, kuris įsigyja gyvūną?

- Gyvūnus augintinius reikėtų įsigyti tik iš registruotų gyvūnų augintinių veisėjų, o prieš įsigyjant gyvūną augintinį patikrinti, ar parduodamas šuo, katė, šeškas paženklintas ir registruotas. Visi Lietuvoje parduodami ar kitokiu būdu perduodami (pvz., dovanojami) gyvūnai augintiniai (šunys, katės ir šeškai) turi būti paženklinti poodine mikroschema ir registruoti Gyvūnų augintinių registre (GAR). Registracija užtikrina, kad gyvūną augintinį perduodantis asmuo vykdo teisės aktų reikalavimus ir tai leidžia, reikalui esant, nustatyti gyvūno savininką (pvz., pabėgus, pasiklydus gyvūnui augintiniu). Ženklinimu patvirtinama gyvūno augintinio identifikacija, o registruojant – jo savininkas. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad dokumentus, įrodančius gyvūnų augintinių kilmę, išduoda šunų, kačių augintojus vienijančios visuomeninės organizacijos: Lietuvos kinologų draugija, VšĮ Lietuvos gyvūnų augintojų centras ir kt. Veisėjo išduodami dokumentai nėra laikomi gyvūno augintinio kilmės dokumentais.

Gyvūnas, kuriam atlikta vakcinacija, privalo turėti vakcinacijos pažymėjimą arba įrašai apie vakcinacijas turi būti atlikti Europos Sąjungos (ES) vieningos formos gyvūno augintinio pase (anglų k. Pet passport). Veterinarijos gydytojas šiuose dokumentuose turi įrašyti duomenis apie atliktas vakcinacijas, skirtus vaistus nuo parazitinių ligų (pvz., echinokokozės) bei kitus, su gyvūnų sveikata susijusius, įrašus. Gyvūnų vakcinacijai gali būti taikomos vakcinacijos schemos, pvz., šunys vakcinuojami pagal amžių – pirmą kartą apie 2 mėnesių amžiaus kompleksiniu skiepu (be vakcinos nuo pasiutligės), o antrą kartą (ne jaunesni kaip 12 savaičių amžiaus) – kompleksine vakcina, kurios sudėtyje yra vakcina nuo pasiutligės. Galimos ir kitokios vakcinacijos schemos.

Gyvūno augintinio pasas reikalingas keliaujant su gyvūnu į kitas ES valstybes nares, jis taip pat galioja ir kitose šalyse, kuriose jis pripažintas (pvz., Norvegija, Šveicarija ir kt.). Taip pat jo gali reikalauti renginių su gyvūnais organizatoriai, pvz., šunų, kačių parodose, kt. renginiuose su gyvūnais.

Jei gyvūnas įvežtas iš kitos ES valstybės narės, jis turi būti paženklintas poodine mikroschema ir turėti identifikavimo dokumentą (ES gyvūno augintinio pasą arba Gyvūnų sveikatos sertifikatą), kuriuose atlikti įrašai apie galiojančią vakcinaciją nuo pasiutligės.

Jei gyvūnas įvežtas iš trečiosios šalies, jam turi būti išduotas įvežimo į ES veterinarijos sertifikatas. Trečiosiose šalyse, išskyrus ES teisę pripažįstančiose šalyse (pvz., Norvegijoje), išduotas pasas ar kiti dokumentai (pvz., „Meždunarodnyj pasport“, „Forma Nr. 1“ ar kt.) nėra tinkami.

VMVT taip pat rekomenduoja perkant, perimant gyvūną augintinį sudaryti gyvūno augintinio pirkimo–pardavimo sutartį, kurioje būtų nurodytos pardavėjo garantijos ir pirkėjo įsipareigojimai.

 

- Ar VMVT gauna daug skundų, susijusių su gyvūnų prekyba? Galbūt yra skundų, susijusių su nelegalia gyvūnų prekyba Jonavos rajone?

- VMVT ir VMVT teritoriniai padaliniai gauna skundų dėl veisėjų veiklos: dėl neregistruotų veisėjų (dauguma jų skelbiasi „Facebook“ paskyrose ar uždarose grupėse), dėl įsigytų  nesveikų gyvūnų, įsigytų gyvūnų, kuriems pardavėjas žadėjo parūpinti kilmės dokumentus, tačiau jų nepateikė. Išskirti vieno rajono negalime.

Jonavoje yra 18 registruotų veisėjų. Pastaruoju metu skundų nebuvo gauta, paskutinis gautas skundas – kovo mėn.

 

- Kas gresia asmenims, kurie parduoda savo augintinių palikuonis, tačiau neregistruoja savo veiklos VMVT?

Gyvūnų augintinių veisimą ir prekybą vykdantiems asmenims, kurie neregistruoja savo veiklos, neženklina ir neregistruoja gyvūnų augintinių ar pažeidžia kitus teisės aktų reikalavimus, gresia administracinė atsakomybė. VMVT taip pat perduoda informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai. Jei nustatomas žiaurus elgesys su gyvūnais, VMVT gali kreiptis į teismą dėl gyvūnų konfiskacijos.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.

 

 

 

Panašūs straipsniai

Policijos patarimai vasaros atostogų metu

Policijos patarimai vasaros atostogų metu

Vasara - atostogų metas, tačiau ilgapirščiams tai pats darbymetis. Pasinaudokite patarimais ir pasirūpinkite, kad jūsų atostogų metu namai išliktų saugūs. Todėl policija pataria: 1. Būkite atsakin...

Gyvūnų prieglaudoms – jonaviečių pranešimai apie rastus paukščiukus: ar tikrai verta skubėti suteikti pagalbą?

Gyvūnų prieglaudoms – jonaviečių pranešimai apie rastus paukščiukus: ar tikrai verta skubėti suteikti pagalbą?

Pastaruoju metu socialiniame tinkle ,,Facebook“ vis pasirodo jonaviečių įrašai, kuriuose klausiama, kur galima pristatyti rastą paukščio jauniklį? Ne vienas jų buvo perduotas ir į gyvūnų prieglaudos ,,Miesto ...

Jonavos gatvėse pastebėtas bebras: kaip elgtis pamačius laukinį gyvūną mieste?

Jonavos gatvėse pastebėtas bebras: kaip elgtis pamačius laukinį gyvūną mieste?

Vėlyvą penktadienio vakarą mūsų miesto gatvėse sukinėjosi bebras – jonaviečiai pasakoja, kad laukinį gyvūną matė šalia Jonavos rajono savivaldybės, Jonavos kultūros centro, Kosmonautų gatvėje veikiančios pard...

Pareigūnai prieš rinkimus ragina gyventojus pasitikrinti asmens dokumentų galiojimo laiką

Pareigūnai prieš rinkimus ragina gyventojus pasitikrinti asmens dokumentų galiojimo laiką

Prieš netrukus vyksiančius Prezidento rinkimus, kurie vyks gegužės 12 dieną, o pakartotiniai Prezidento ir rinkimai į Europos Parlamentą vyks gegužės 26 dieną, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato ...

Ragožiuose naujus namus atrado egzotiškas Kamerūno ožiukas vardu Dzingulis

Ragožiuose naujus namus atrado egzotiškas Kamerūno ožiukas vardu Dzingulis

Kaip skelbia Lietuvos zoologijos sodas, Kamerūninės ožkos daug kur laikomos kaip augintiniai ar kompanionai, tačiau puikiai tinka ir ūkinėms reikmėms. Tai labai mažos ožkytės, kurios užauga tik iki 58 cm dydžio,...

Kodėl kyla mintys apie savižudybę?

Kodėl kyla mintys apie savižudybę?

Š. m. rugsėjo 10 d. minima tarptautinė savižudybių prevencijos diena. Pasaulinės sveikatos organizacijos vertinimu, pasaulyje kasmet nusižudo apie 800 tūkst. žmonių. Tikėtina, kad per metus iš gyvenimo pasitrauk...

Gegužės 6-ąją prasidėjo išankstinis balsavimas rinkimuose bei referendumuose

Gegužės 6-ąją prasidėjo išankstinis balsavimas rinkimuose bei referendumuose

2019 m. gegužės 6 d. (pirmadienį) prasidėjo išankstinis balsavimas Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų. Rinkėjai, kurie dėl įvairi...

3 vairuotojų grupės, kurioms miegas ypač svarbus

3 vairuotojų grupės, kurioms miegas ypač svarbus

Kaip dažnai vairuojant automobilį, ilgesnį atstumą, imate žiovauti, tampa sunku sutelkti dėmesį į vairavimą ar miegas suima taip, jog atrodo tuoj užmigsite? Miegas vairuojant visų į kelią išsiruošusių vairuo...

Palmių aliejus maišomas į degalus: šį faktą žino tik kas dešimtas lietuvis

Palmių aliejus maišomas į degalus: šį faktą žino tik kas dešimtas lietuvis

Dėl palmių aliejaus vartojimo sparčiai kertami atogrąžų miškai ir gresia klimato katastrofa. Pusė Į ES įvežamo palmių aliejaus skiriama degalų gamybai, tačiau net 90 proc. lietuvių net nežino, kad palmių ali...

5 dalykai, apie kuriuos tolimojo susisiekimo autobuse geriau pamiršti

5 dalykai, apie kuriuos tolimojo susisiekimo autobuse geriau pamiršti

Autobuso stoties kasose nusipirkote bilietą maršrutu Vilnius–Klaipėda, susirandate savo vietą ir lyg niekur nieko per kompiuterį pasileidžiate filmą, skambinate draugui, pas kurį keliaujate, ar tiesiog patog...

Kūreno krosnį, sudegino namus...

Kūreno krosnį, sudegino namus...

Atvėsus orams ugniagesiai šalyje pirmieji sužino apie kūrenimo sezono pradžią. Gaisrai dėl netvarkingų krosnių, židinių ir dūmtraukių šį rudenį jau sunaikino ar apgadino ne vieną dešimtį gyvenamųjų namų....

Vaiko teisėmis besirūpinančių specialistų vizitas tapo keršto įrankiu?

Vaiko teisėmis besirūpinančių specialistų vizitas tapo keršto įrankiu? 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Gintarė (vardas pakeistas), kuri pasakojo, kad po konflikto su dviem merginomis jos šeima sulaukė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos dėmesio –...

Jonavietė pataria nesižavėti skambiomis reklamomis: internetu užsakytos piliulės paguldė į ligos patalą

Jonavietė pataria nesižavėti skambiomis reklamomis: internetu užsakytos piliulės paguldė į ligos patalą 3

Jonavietė Marija Dranginienė (55 m.) jau kurį laiką bando atsikratyti papildomų kilogramų. Moteris pasakoja išbandžiusi specialius, Lietuvoje populiarius kokteilius, pratimus namuose ir pan.  Nors svoris pama...

Nealkoholinis alus bei sidras nėra tinkamiausi gėrimai atsigaivinimui

Nealkoholinis alus bei sidras nėra tinkamiausi gėrimai atsigaivinimui

Tyrimai rodo, kad per pastaruosius metus nealkoholinio alaus bei sidro suvartojimas stipriai išaugo ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tačiau specialistai ragina atkreipti dėmesį, kad nealkoholiniai, t...

Patarimai būsimų pirmokų tėvams

Patarimai būsimų pirmokų tėvams

Artėjant Rugsėjo 1-ąjai, dalis būsimų pirmokų tėvų galbūt su jauduliu laukia mokslo metų pradžios. Ar pritaps tarp bendraamžių jų sūnus ar dukra? Kaip vaikui seksis mokytis? Kokių sunkumų gali iškilti? Patei...

Šiemet mokesčiams dirbome keturiomis dienomis trumpiau nei pernai

Šiemet mokesčiams dirbome keturiomis dienomis trumpiau nei pernai

Gegužės 20-oji šiemet yra simbolinė pirmoji diena metuose, kada pradedame dirbti nebe mokesčiams, o sau. Simbolinė laisvės nuo mokesčių diena šiemet atėjo keturiomis dienomis anksčiau nei pernai ar užpernai. Eko...