Kaip elgtis per karantiną, jei jūsų vaikas turi antsvorio

Kaip elgtis per karantiną, jei jūsų vaikas turi antsvorio
BAL 10
2020-04-10 17:30 2020

Slenkančios karantino savaitės turi įtakos ne tik emocinei, bet ir fizinei žmonių sveikatai, nes nerimas dažnai malšinamas varstant šaldytuvo dureles. Respublikinės Kauno ligoninės Vaikų reabilitacijos skyriaus „Žibutė“ specialistai, aktyviai dirbantys su turinčiais antsvorio ar diabetu sergančiais vaikais, siūlo pasinaudoti nesudėtingais patarimais, kaip sveikiau maitintis ir daugiau judėti karantino metu.

Karantino pasekmės mūsų savijautai

2017 m. Higienos instituto duomenimis, daugiau nei 21 proc. 7–17 m. Lietuvos mokinių turėjo antsvorio ar buvo nutukę. Specialistai akcentuoja, kad per didelis vaikų svoris gali vesti prie 2 tipo diabeto, o ateityje didinti sąnarių, širdies ir kraujagyslių bei onkologinių ligų riziką. 

Vaikų reabilitacijos skyriaus „Žibutė“ psichologė Nomeda Barzdukienė pabrėžia, kad valgymo sutrikimai dažnai atspindi vaiko žemą savivertę ir nepasitenkinimą savimi. O žalingi mitybos įpročiai neretai perimami iš tėvų. 

„Tėvai yra tie žmonės, kurie pirmiausia pasirūpina vaiko maitinimu, jo dienos režimu, taigi ir jo aktyvumu bei poilsiu. Būtent tėvai ir turi būti pavyzdys savo vaikams. Dažnai aktyvių tėvų ir vaikai yra aktyvūs, ir atvirkščiai“, – teigia N. Barzdukienė. 

Anot psichologės, karantinas apriboja mūsų galimybes, bet ne norą bendrauti, jis sugriauna kasdienę rutiną, o įtampą dar kelia ir nežinomybė dėl ateities. Priverstinėje izoliacijoje žmonės ima nuobodžiauti, patiria daug neigiamų emocijų ir pradeda ieškoti būdų, kaip nusiraminti. O čia pavojus iškyla tiems, kurie paguodą ir nusiraminimą randa savo lėkštėje. 

„Emocinis valgymas pasižymi tuo, kad kyla spontaniškai, nesąmoningai ir mes norime ne bet ko, bet kažko specifinio, tačiau suvalgę tai, ko norėjome, nepajaučiame fizinio sotumo, o po trumpos malonumo akimirkos mus užklumpa dar daugiau neigiamų emocijų. 

Labai dažnai tėvai ir ypač seneliai maistą pasitelkia kaip dovaną arba paguodą. Jeigu vaikui pasisekė ką nors atlikti ar padarė gerą darbą, gauna šokoladą, ledų arba atvirkščiai – jeigu dėl ko nors nuliūdo, verkia, paguodžiamas saldainiu. Taip nutiesiamas kelias į emocinį valgymą, iš kurio išeiti kainuoja daug laiko ir pastangų. 

Svarbu suvokti, kad geriausia dovana vaikui yra nors ir trumpas, bet kokybiškas laikas kartu: bendri žaidimai, pasivaikščiojimas, knygų skaitymas. 

Maisto taip pat negalima naudoti ir kaip bausmės, jei prižadėjote vaikui ledų, o jis ko nors neatliko, neklausė, negalite bausti neduodami ledų. Turite aptarti su vaiku tai, kas atsitiko, ir tik tada eiti valgyti pažadėtųjų ledų“, – teigia psichologė. 

Kaip motyvuoti vaikus judėti

Vaikams nebeinant į mokyklas, būrelius ir nebežaidžiant žaidimų aikštelėse jau ir taip dažnai neaktyviais laikomi vaikai tapo dar pasyvesni. „Žibutės“ kineziterapeutas Šarūnas Kvietkauskas teigia, kad galimybių judėti galima rasti visada, o ypač tam laiko reikėtų skirti karantino metu, nes fizinis aktyvumas mažina stresą ir gerina savijautą.

„Jei ilgesnį laiką nejudame, mūsų raumenynas į tai sureaguoja. Lengviau išlaikyti gerą fizinę būklę skiriant bent dalį laiko aktyviai veiklai nei bandyti ją iš naujo atgauti mėnesį laiko leidus ant sofos“, – pabrėžia kineziterapeutas.

Š. Kvietkausko patirtis rodo, jog norint, kad vaikas taptų aktyvesnis, pirmiausia reikia jį sumotyvuoti.

„Jei versite vaiką daryti tai, kas nepatinka, ilgalaikio rezultato nebus. Kai į mūsų vaikų reabilitacijos skyrių atkeliauja naujas vaikas, pirmiausia stengiuosi išsiaiškinti, kas jam patinka, ir jo pomėgius susieti su aktyvia veikla.

Ne visi vaikai mėgsta sportuoti su treniruokliais, mėtyti kamuolį ar bėgioti, bet daugumai patinka šokti. Esame įsigiję net specialių interaktyvių programų, tokių kaip „iDance“, kai vaikai stebi ekrane judesius ir pagal muziką stengiasi juos atkartoti ant platformos.

Tokios programos alternatyvų galima rasti ir namie, tiesiog įsijungus šokių pamokas „YouTube“ kanale ar įsigijus vaizdo žaidimų, kuriuose reikėtų atkartoti šokių judesius“, – teigia specialistas.

Š. Kvietkauskas pastebi, kad namų ruošos darbai taip pat yra būdas fiziniam aktyvumui didinti. Šią veiklą galima padaryti malonesnę kartu dirbant visai šeimai, surengus varžybas ar klausantis muzikos. Jei gyvenate nuosavame name, specialistas darbų siūlo paieškoti ir kieme.

Kineziterapeutas taip pat primena, kad jei karantino metu judėjote mažai, tai grįžtant į įprastą ritmą reikia būti atsargiems ir nepersitempti: „Nenustebkite, kad vaikas, prieš karantiną užsiėmęs kokia nors aktyvia veikla, jam pasibaigus, iš pradžių judės lėčiau ar veiks ne visa jėga. Palaipsniui viskas grįš į įprastas vėžes.“

Galimybė maitintis sveikiau 

Nors leidžiant laiką namuose atsiranda progų dažniau užkandžiauti, šis laikotarpis taip pat gali padėti suformuoti sveikos mitybos rutiną. Vaikų reabilitacijos skyriaus „Žibutė“ vaikų ligų gydytoja Lilija Zelma Krova, vedanti šeimoms sveikos mitybos mokymus, pastebi, kad dažnai antsvorio turinčių vaikų šeimų mityba būna nereguliari. 

„Kai kalbuosi su tėvais, apie 80 proc. jų pripažįsta, kad šeimos nariai nevalgo pusryčių arba juos valgo nereguliariai. Kiti dienos valgiai taip pat neturi pastovaus laiko. Karantinas, kai ryte nebereikia skubėti, gali tapti puikia proga pamėgti pusryčius. O sotūs pusryčiai apsaugo nuo nuolatinio užkandžiavimo dienos metu. 

Pusryčius, pietus ir vakarienę reikėtų valgyti tuo pačiu metu, tuomet artėjant įprastam valgio laikui organizmas pradeda ruoštis, atsiranda apetitas ir maistas geriau virškinamas. 

Dar vienas karantino privalumas, kad atsiranda laiko gaminti ir lengviau atsisakyti pusgaminių vartojimo. Į maisto gaminimo procesą įtraukite vaikus, kurie mieliau valgys tai, ką patys pagamino, o ir kartu pajudės jums padėdami. Tai taip pat gali būti puiki proga pakalbėti su vaikais apie sveiką mitybą“, – siūlo L. Z. Krova.

 

Respublikinės Kauno ligoninės inf.

Alexander Dummer nuotrauka

Panašūs straipsniai

Neraminantis paauglių elgesys: Lietuva imasi pasaulyje pripažintos metodikos

Neraminantis paauglių elgesys: Lietuva imasi pasaulyje pripažintos metodikos

Aplinkiniai dažnai juos vadina nevaldomais, nes jie nelanko mokyklos, bėga iš namų, svaiginasi, nusikalsta ir nieko nepaiso. Specialistai sako pastebintys tendenciją, kad tokiu elgesiu pasižyminčių jaunuolių...

Onkologai apie vėžio gydymą ir ligonių stebėjimą karantino metu

Onkologai apie vėžio gydymą ir ligonių stebėjimą karantino metu

Lietuvoje patvirtinus dar pirmąjį koronaviruso atvejį, Vyriausybė pradėjo organizuoti gydymo paslaugų teikimą viruso plitimo metu. Vienas iš siūlymų buvo atsisakyti planinių operacijų ir vizitų pas gydytojus...

Jei apsinuodijote smalkėmis

Jei apsinuodijote smalkėmis

Šaltuoju metų sezonu netrūksta apsinuodijusiųjų smalkėmis (anglies monoksidu). Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos apsinuodijimų skyriaus specialistai 2019 metai dėl apsinuodijimo smalkėmis konsultavo 28 k...

Užsisakėte maisto į namus ar išsinešti? 5 taisyklės, kurias reikėtų žinoti

Užsisakėte maisto į namus ar išsinešti? 5 taisyklės, kurias reikėtų žinoti

Lietuvos Respublikos Vyriausybei nuo 2020 m. kovo 16 d. iki kovo 30 d. imtinai šalyje paskelbus karantiną, buvo uždrausta ir viešojo maitinimo įmonių veikla, išskyrus galimybę paruoštus patiekalus pristatyti...

Apsinuodijimas paracetamoliu – kaip padėti nukentėjusiam asmeniui?

Apsinuodijimas paracetamoliu – kaip padėti nukentėjusiam asmeniui?

Per praėjusius metus Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Apsinuodijimų informacijos skyrius suteikė 2914 konsultacijų telefonu, kurių didžiąją dalį – 2637 – sudarė konsultacijos dėl apsinuodijimo. A...

Sveikos mitybos patarimai kiekvienam

Sveikos mitybos patarimai kiekvienam

Trečiadienį pasidalinus įvairiomis idėjomis sveikiems ir subalansuotiems pusryčiams, sulaukėme didelio jūsų susidomėjimo. Dėl šios priežasties Jonavos kūno kultūros ir sporto centro...

 Gerai jaustis galima ir karantino metu – VSAT psichologės patarimai

Gerai jaustis galima ir karantino metu – VSAT psichologės patarimai

Nuo karantino paskelbimo pradžios praėjo mėnuo. Per šį laiką kardinaliai pasikeitė daugelio žmonių gyvenimo ritmas: namuose įsirengėme sporto zonas, dezinfekatoriais purškiamės dažniau nei kvepalais. Daugiau...

Šaltuoju laiku padaugėja Rota arba Noro viruso sukelti žarnyno sutrikimai

Šaltuoju laiku padaugėja Rota arba Noro viruso sukelti žarnyno sutrikimai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad šaltuoju metų laiku padidėja ne tik sergamumas įvairiomis peršalimo ligomi...

Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

​Laipsniškai švelnindama porą mėnesių galiojančio karantino sąlygas Vyriausybė nuo ateinančio pirmadienio, gegužės 18 dienos, leido atnaujinti odontologinių paslaugų teikimą. Ligonių kasos ragina visus pacie...

Nustatyta dar 14 naujų koronaviruso atvejų – iš viso jau 63

Nustatyta dar 14 naujų koronaviruso atvejų – iš viso jau 63 3

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, kovo 20 d. pavakarę, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinta dar keturiolika naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų. Tyrimai atlikti Santar...

Dar 6 nauji COVID-19 atvejai, iš kurių vienas nustatytas po paciento mirties - viso jau 69

Dar 6 nauji COVID-19 atvejai, iš kurių vienas nustatytas po paciento mirties - viso jau 69

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiąnakt, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti dar šeši nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, iš kurių vienas nustatytas po paciento mirties. Ta...

Jonavoje per savaitę ūgtelėjo bendras sergamumas peršalimo ligomis

Jonavoje per savaitę ūgtelėjo bendras sergamumas peršalimo ligomis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 10-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Vyriausybė nepritaria priverstiniam skiepijimui

Vyriausybė nepritaria priverstiniam skiepijimui

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nuomonei, kad vaikų profilaktinis skiepijimas neturėtų būti privalomas, ką pateiktais įstatymų projektais siekia įteisinti Seimo narių grupė. ...

Peršalimo ligos ir gripas po truputį traukiasi iš Jonavos

Peršalimo ligos ir gripas po truputį traukiasi iš Jonavos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 9-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų ...

Įsibėgėja 2019–2020 metų gripo sezonas

Įsibėgėja 2019–2020 metų gripo sezonas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 4-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekci...

Jonavoje ženkliai išaugo sergamumas gripu ir peršalimo ligomis

Jonavoje ženkliai išaugo sergamumas gripu ir peršalimo ligomis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 2-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų ...