Kas buvo kalbama apie Lietuvą užsienio žiniasklaidoje šių metų pirmąjį ketvirtį?

Kas buvo kalbama apie Lietuvą užsienio žiniasklaidoje šių metų pirmąjį ketvirtį?
BAL 16
2020-04-16 14:23 2020

2020 m. I ketvirtį pasaulio žiniasklaida minėdama Lietuvą ir  įvykius mūsų šalyje daugiausiai dėmesio skyrė inovatyviems sprendimams kovai su koronavirusu (COVID-19), informavo apie užsienio ir vidaus politikos aktualijas, turizmo sektoriaus perspektyvas, šalies kultūros ir meno pasiekimus. Per pastarąjį ketvirtį užfiksuota daugiau nei 24 tūkst. pranešimų, kuriuose buvo minima Lietuva. Labiausiai mūsų šalimi domėjosi Jungtinės Karalystės (6 309 paminėjimai), Vokietijos (5 001 paminėjimai) ir Rusijos (4 096 paminėjimai) žiniasklaida, nedaug atsiliko Latvijos žiniasklaida (3 998 paminėjimai), rodo  Vyriausybės kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio grupės atliktas 13 užsienio šalių interneto žiniasklaidos portalų analizė.

Lietuva Covid-19 kontekste buvo daugiausiai minima informaciniuose pranešimuose apie paskelbtą valstybės lygio ekstremalią padėtį šalyje, užsikrėtusiųjų skaičių, apsaugos priemonių trūkumą, karantino taisykles, susisiekimo problemas ir sienų uždarymą. Kita vertus, nemaža dalis pranešimų atspindėjo ir apie neeilines bei inovatyvias priemones kovojant su koronavirusu – išskirtinio dėmesio susilaukė dronų panaudojimas siekiant užtikrinti karantino laikymąsi, savanorystės veiklos karantino mtu, 3D spausdintuvais gaminamos apsaugos priemonės medikams, A. Vasiliausko fotografijos iš drono, subtiliai perteikiančios žmonių užsiėmimus ir nuotaiką karantino metu.

Jau antrą kartą atliktas sisteminis naujienų apie Lietuvą sklaidos vertinimas apima septynias šalies įvaizdžio dimensijas: valdymas (užsienio ir vidaus politika), turizmas, eksportas, investicijos ir imigracija, kultūra ir paveldas, gyventojai, sportas. Įvertinus žiniasklaidos pranešimus, patenkančius į šias dimensijas, ir išanalizavus 10 proc. didžiausią auditoriją turinčių šaltinių, matyti, kad 2020 m. I ketvirtį užsienio auditoriją labiausiai domino valdymo sritis (užsienio ir vidaus politika), sugeneravusi 58 proc. visų naujienų, turizmas – 12 proc., investicijos ir imigracija – 11 proc. naujienų.

Dauguma valdymo srities pranešimų buvo susiję su užsienio politika  – 7 934, su vidaus politikos klausimais – 3 605. Analizuojant pranešimus buvo vertinamas ir jų tonas. Užsienio politikos srityje daugiausia užfiksuota neutralių pranešimų – 81,84 proc., neigiamo  – 14,41 proc., o teigiamo pobūdžio – 3,75 proc. Teigiamo tono pranešimų gausa išsiskyrė kultūros ir paveldo sritis – čia pozityvių žinių net 50 proc., neutralių – 43,48 proc., neigiamų – 6,52 proc.

„Valdymo tema natūraliai generuoja daugiausia paminėjimų, nes paprastai būna susijusi su politine darbotvarke ir komunikacija yra nulemta įvykių, reaktyvaus pobūdžio. Tuo tarpu inovacijų, turizmo, paveldo ar kultūros temos dažniau yra proaktyvios, tai yra, reikalingas įdirbis sudominti žiniasklaidą. Džiugu, kad net ir pasaulinės pandemijos akivaizdoje tarptautinėje žiniasklaidoje išlieka matoma ir vertinama Lietuvos kultūra ir jos laimėjimai, taip pat vis dažniau įvertinamas lietuvių kūrybiškumas ir pasiekimai finansų bei technologijų srityje. Panašu, kad tai jau tampa vienais ryškiausių mūsų atributų tarptautinėje žiniasklaidoje kalbant apie šalį“, – sako Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas Marius Gurskas. 

Daugiausia dėmesio sulaukė užsienio politikos aktualijos

Užsienio politika labiausiai domėjosi Rusijos žiniasklaida, kurios pranešimuose buvo pastebimas propagandinis tonas, tad didžioji dalis šių pranešimų pasižymėjo neigiamu tonu. Įdomu tai, kad valdymo sritis pirmose pozicijose išsilaikė ir visus 2019 m. ir sudarė beveik pusę (46 proc.) visų su Lietuva susijusių pranešimų. Lyginant 2020 m. I ketvirtį su 2019 m. I ketvirčiu, matyti, kad užsienio šalių interneto naujienų portaluose Lietuva labiausiai domėjosi Jungtinės Karalystės (6 309 paminėjimai), Vokietijos (5 001 paminėjimai) ir Rusijos (4 096 paminėjimai) žiniasklaida, nedaug atsiliko Latvijos žiniasklaida (3 998 paminėjimai). Šį ketvirtį suaktyvėję Jungtinės Karalystės interneto portalai – prieš metus ši valstybė pagal aktyvumą buvo ketvirtoje vietoje (2 564 paminėjimai)

Per 2020 m. sausį–kovą Lietuva užsienio žiniasklaidos portaluose paminėta iš viso daugiau kaip 24 tūkst. kartų. Palyginti su 2019 m. IV ketvirčiu (spalis–gruodis), paminėjimų skaičius išaugo beveik 3 tūkst.

Turizmo, investicijų ir imigracijos naujienas paveikė pandemijos paskelbimas

Turizmo naujienų srautas šį ketvirtį užėmė antrąją vietą bendrame naujienų sraute, nors, kita vertus, specialiai turizmui skirtų naujienų sumažėjo. Daugumai šalių paskelbus karantiną, sustojo ne tik turizmas, bet iš dalies ir turizmo žiniasklaida. Vis dėlto tikėtina, kad pasibaigus karantinui naujienų srautas užsipildys turizmo temomis, nes bus juntamas šių temų „badas“. Turizmo srityje vyravo neutralaus tono pranešimai  – 80,16 proc. paminėjimų, neigiami sudarė 15,08 proc., teigiami – 4,76 proc. Aktyviausiai turizmu ir toliau domėjosi Jungtinė Karalystė bei Vokietija.

Investicijų ir imigracijos temas taip pat užgožė straipsniai apie Covid-19 pandemijos paskelbimą, jos padarinius ekonomikai, stabdomus skrydžius ir piliečių susigrąžinimą. Todėl  tiesiogiai su investicijų tema susijusių straipsnių buvo mažai, iš teigiamą toną turinčių paminėtinos naujienos apie skaitmeninę bankininkystę Lietuvoje, Lietuvos startuolių ekosistemą, Lietuvą kaip fintech lyderę. Metų pradžioje pasirodė ir keli straipsniai apie Lietuvą (greta kitų šalių) kaip progresyvią šalį, kurioje net mokyklose mokoma kompiuterinio raštingumo. Didžioji dalis pranešimų šioje srityje buvo neutralaus tono – 84,95 proc., neigiami – 6,99 proc., teigiami – 8,06 proc. Investicijų ir imigracijos sritimis labiausiai domėjosi Vokietija, Rusija bei Jungtinė Karalystė.

Pozityviausios žinios – apie Lietuvos kultūrą ir paveldą

Analizuojant pranešimus buvo vertinamas ir jų tonas. Vertinant atskirų šalies įvaizdžio dimensijų pranešimus matyti, kad didžioji dalis pranešimų neutralaus pobūdžio, o mažiausiai – neigiamo tono pranešimų.

Teigiamo tono pranešimų gausa išsiskiria kultūros ir paveldo sritis – čia pozityvių žinių net 50 proc., neutralių – 43,48 proc., neigiamų – 6,52 proc. Pozityvų toną šioje srityje vis dar palaikė naujienos apie Lietuvos laimėjimą Venecijos bienalėje su pasirodymu „Saulė ir jūra (Marina)“. The Guardian (95 mln.) apžvelgė Europos sostines per meno prizmę, pristatydamas ir Lietuvos laimėjimą bienalėje. Straipsnyje teigiama, kad Lietuvoje ryšiai tarp vizualinio meno, teatro, literatūros ir muzikos yra labai stiprūs, šalis turi mažą ir koncentruotą kultūrinę sceną. Reikia atkreipti dėmesį, kad ši tema išsiskyrė ir 2019 m. – sugeneravo per 800 straipsnių keliasdešimtyje užsienio valstybių, o ypač Vokietijoje ir Italijoje. Pozityvaus dėmesio susilaukė Lukiškių kalėjime Vilniuje filmuotas „Netflix“ serialas „Stranger Things“, Lietuvos atlikėjų grupės „The Roop“ minėjimas kaip vienos iš kandidatų į Eurovizijos konkurso prizines vietas. Savo pozicijas užsienio žiniasklaidoje išlaiko ir nuolat joje nuskambantys Lietuvos menininkai, tokie kaip operos solistė Asmik Grigorian, teatro režisierius Oskaras Koršunovas. Dėmesio sulaukė ir Lietuvos muziejai – The Guardian rašė apie MO muziejų, kaip apie puikią vietą Lietuvos moderniam menui ir naujosios kartos filantropijos pavyzdį. Britų Daily Mail (93 mln.) parekomendavo atkeliavus į Vilnių aplankyti Nacionalinę dailės galeriją, Okupacijos ir laisvės kovų muziejų ir kitus kultūros paveldo objektus.

Kitos sritys pozityvaus dėmesio sulaukė kalbant apie Lietuvos fintech sektoriaus sėkmę, startuolių ekosistemą Lietuvoje, efektyvią Lietuvos policijos veiklą, aukštą kompiuterinį raštingumą Lietuvoje, išsiskyrė straipsniai apie V. Sinkevičiaus indėlį į Europos Komisijos veiklą kovojant su klimato krize. Palankiai šio ketvirčio užsienio žiniasklaidoje buvo vertinama ir verslo aplinka Lietuvoje.  Turizmo srityje Lietuva kaip pozityvus pavyzdys pateko į kelis skaitomiausių Jungtinės Karalystės dienraščių sudaromus TOP, arba „įdomybių“, sąrašus (Independent, Telegraph).

Kuršių marių taršos skandalas – viena iš temų, nuskambėjusių neigiamame kontekste

Neigiamą toną turinčių naujienų srautas daugelio šalies įvaizdžio dimensijų naujienų sraute sudaro mažąją dalį pranešimų. Išskirtinos tokios temos kaip Holokausto atmintis, Lietuvos piliečių užsienyje vykdyti nusikaltimai, demografinės problemos Lietuvoje ir Europoje, kova su smurtu prieš moteris – Lietuva minėta tarp valstybių, kurios neratifikavo Stambulo konvencijos. Neigiamu aspektu buvo aptartos į Lietuvą atvykstančių užsienio piliečių įsidarbinimo ir darbo sąlygų problemos. Užsienio spaudoje neliko nepastebėta situacija, kai į apdovanojimus nebuvo įleista Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė V. Kuodytė. Šį ketvirtį prie neigiamo tono pranešimų užsienio žiniasklaidoje prisidėjo ir taršos Kuršių mariose skandalas, siejamas su „Grigeo Klaipėda“.

Užsienio medijų monitoringo valdymo sistemos projektą įgyvendina Vyriausybės kanceliarijos Lietuvos įvaizdžio grupė, atsakinga už vieningą šalies pristatymą užsienyje, kartu su šalies viešojo sektoriaus institucijomis, tyrimų bei konsultacijų bendrove „Kantar“ ir konsultacijų bendrove „Person Premier“. Šis projektas yra Europos Sąjungos projekto „Vieningos, viešuosius interesus atitinkančios ir į rezultatus orientuotos Lietuvos pristatymo užsienyje sistemos sukūrimas“ dalis, kurio pagrindinis tikslas – pagerinti Lietuvos pristatymo užsienyje veiklų įgyvendinimo kokybę, siekti efektyviau naudoti valstybės išteklius veikloms, susijusioms su Lietuvos pristatymu užsienyje, sukuriant efektyvią ir į rezultatus orientuotą Lietuvos pristatymo užsienyje sistemą. Šios sistemos kertinės dalys yra Lietuvos įvaizdžio stebėsenos ir analizės sistema, šalies pristatymo užsienyje strategija ir viešojo sektoriaus specialistų, kurių veikla siejasi su šalies pristatymo užsienyje veiklomis, kompetencijų tobulinimas.

Išsamiau su pirmojo ketvirčio užsienio žiniasklaidos  analizės ataskaita galite susipažinti čia.

Nuotr. © A. Aleksandravičius

Panašūs straipsniai

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

„Sodra“: ši pandemija – išbandymas moterims

Tarp karantininiu laikotarpiu – trečiąjį šių metų ketvirtį – atsitiesė ir dirbančiųjų skaičius, ir vidutinių darbo pajamų augimas, kuris vėl buvo dviženklis. Vis dėlto, karantinas paliko ir randų, ypač moter...

Sparčiai augo skambučių ir interneto paslaugų apimtys

Sparčiai augo skambučių ir interneto paslaugų apimtys

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia elektroninių ryšių rinkos 2020 m. II ketvirčio duomenis, kuriems įtakos turėjo Lietuvoje paskelbtas karantinas dėl Covid-19 pandemijos. Karantino ...

Pokyčiai dirbantiesiems – nuo naujųjų metų didės kai kurios „Sodros“ išmokos

Pokyčiai dirbantiesiems – nuo naujųjų metų didės kai kurios „Sodros“ išmokos

Nuo sausio padidės nedarbo išmoka, apdraustieji gaus didesnes ligos išmokas, mažės socialinio draudimo įmokų „lubos“. „Sodra“ primena, kokių pokyčių 2021 metais sulauks dirbantieji.  Dėl minimal...

Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų COVID-19 neišgąsdino

Elektroninių pinigų ir mokėjimo įstaigų COVID-19 neišgąsdino

2020 m. pirmąjį pusmetį elektroninių pinigų (EPĮ) ir mokėjimo įstaigų (MĮ), kurios sudaro reikšmingą dalį Lietuvos FinTech sektoriaus, skaičius, mokėjimo operacijos ir pajamos toliau didėjo. „Pi...

"Sodra": Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

"Sodra": Darbo rinka atsispyrė antrojo karantino įtakai

Praėjusiais metais dėl karantinų poveikio dirbančiųjų skaičius Lietuvoje mažėjo, tačiau vidutinis darbo užmokestis augo beveik taip pat sparčiai, kaip ankstesniais metais. „Sodros“ duomenimis, ketvirtąjį 202...

NVSC atskleidė darbo užkulisius: tenkantis emocinis krūvis – didžiulis

NVSC atskleidė darbo užkulisius: tenkantis emocinis krūvis – didžiulis

Nors visuomenėje ir žiniasklaidoje daugiausiai kalbama apie politikų bei medikų indėlį užkardant pandemiją, į kovą su COVID-19 virusu yra stoję ir Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbuotojai....

Apklausa atskleidė, kodėl užsienyje gyvenantys lietuviai nori sugrįžti

Apklausa atskleidė, kodėl užsienyje gyvenantys lietuviai nori sugrįžti

Net 40,5 proc. užsienyje gyvenančių lietuvių rimtai galvoja apie sugrįžimą į Lietuvą. 12,4 proc. ne tik galvoja, bet ir teigia labai norintys sugrįžti. Tokias tendencijas atskleidė Užimtumo tarnybos užsakyta...

E. Sabutis: „Laikas greitąją medicinos pagalbą ištraukti iš sveikatos apsaugos sistemos paraščių“

E. Sabutis: „Laikas greitąją medicinos pagalbą ištraukti iš sveikatos apsaugos sistemos paraščių“

Ne pirmas dešimtmetis politikai diskutuoja, vyriausybės inicijuoja ir vykdo sveikatos paslaugų sektoriaus pertvarkas. Viso šio proceso metu labiausiai matomos didžiosios (universite...

Jonavos kandidatai į seimą - iš arčiau: turimas turtas, piniginės lėšos, išsilavinimas

Jonavos kandidatai į seimą - iš arčiau: turimas turtas, piniginės lėšos, išsilavinimas

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) visuomenei paskelbė registruotų kandidatais į Seimo narius asmenų sąrašus. Juose – duomenys apie kandidatų išsilavinimą, šeiminę padėtį, deklaruotas pajamas, turtą, sąsajas...

Muitinė muša cigarečių kontrabandos sulaikymų rekordus: per 9 mėnesius jau dvigubai viršytas pernai sulaikytos kontrabandos kiekis

Muitinė muša cigarečių kontrabandos sulaikymų rekordus: per 9 mėnesius jau dvigubai viršytas pernai sulaikytos kontrabandos kiekis

Labai darbingi metai Lietuvos muitinės pareigūnams: suskaičiavus šiemet sulaikytus nelegalius rūkalus, paaiškėjo, kad per devynis mėnesius muitininkams jau įkliuvo 13,1 mln. pakelių cigarečių kontrabandos. T...

Minimalios algos didinimas transporto įmonėms kirs skaudžiausiai

Minimalios algos didinimas transporto įmonėms kirs skaudžiausiai

Vyriausybės planai didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) prieštarauja sudėtingai ekonomikos situacijai, todėl gali pakirsti transporto įmonių finansinį stabilumą, teigia vežėjai. Pasak Tarptauti...

Finansų ministerija: skelbiame atnaujintą ekonominės raidos scenarijų

Finansų ministerija: skelbiame atnaujintą ekonominės raidos scenarijų

Sudėtinga epidemiologinė situacija šalyje lėtins ekonomikos atsigavimą – tai numatoma atnaujintame ekonominės raidos scenarijuje 2020-2023 metams, kurį parengė Finansų ministerijos makroekonomikos ekspertai....

Finansų ministerija: 2020 metais ekonomika susitrauks mažiau nei prognozuota

Finansų ministerija: 2020 metais ekonomika susitrauks mažiau nei prognozuota

Šiemet Lietuvos ekonomika dėl su COVID-19 viruso krize susijusio šoko susitrauks 1,5 procentais – tai numatoma atnaujintame ekonominės raidos scenarijuje 2020-2023 metams, kurį parengė Finansų ministerijos m...

Nedarbo grimasos - trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Nedarbo grimasos - trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be to, trečdalis – apie 95 tūkst. – apskritai šį laikot...

SADM: Antram karantinui šalies verslas ir gyventojai ruošėsi, pagalbos iš valstybės kreipiasi rečiau

SADM: Antram karantinui šalies verslas ir gyventojai ruošėsi, pagalbos iš valstybės kreipiasi rečiau

Dėl pandemijos ribojimų nukentėję darbdaviai, darbuotojai ir toliau gali naudotis įvairiomis valstybės pagalbos priemonėmis: subsidijomis darbo užmokesčiui prastovų metu, „Sodros“ įmokų atidėjimu, gauti ligo...

Visi į Lietuvą iš užsienio atvykstantys keleiviai privalės turėti neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą

Visi į Lietuvą iš užsienio atvykstantys keleiviai privalės turėti neigiamą COVID-19 tyrimo atsakymą

Visi nuo kovo 10 d. į Lietuvą iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keleiviai privalės turėti ne seniau kaip prieš 3 paras iki atvykimo atliktą tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti ir g...