Kraujo donorų organizatorė R.Vanagienė: Jonava – gražus gerumo pavyzdys

Kraujo donorų organizatorė R.Vanagienė: Jonava – gražus gerumo pavyzdys
SAU 04
2021-01-04 13:49 2021

865 – tiek kraujo donorų 2020-aisiais Jonavoje vykusiose donorystės akcijose sulaukė VšĮ Nacionalinis kraujo centras (NKC). Kaip pasakoja pastarųjų organizavimu nuolat besirūpinanti Rimantė Vanagienė, toks skaičius itin džiugina – jos žodžiais tariant, jonaviečiai gali būti įvardijami kaip gražus donorų aktyvumo pavyzdys.


Išsiskiria iš kitų miestų


,,Šiais metais Jonavoje suorganizavome 11 akcijų. Galiu pasakyti, kad jonaviečių aktyvumas – pavyzdinis, nes Jonava juo išsiskiria iš kitų miestų.
Aš manau, kad tai, ko gero, lemia jo jaunatviškumas – akcijose visada dalyvauja daug jaunimo, kuris ne tik ateina pats, bet ir įkalbina savo draugus, artimuosius.
Neabejoju, kad geri pavyzdžiai įkvepia kitus. Dėl to nuoširdžiai dėkoju kiekvienam, kuris aukodamas kraujo, padovanoja kitam galimybę greičiau pasveikti ar net gyventi“, – gražių žodžių jonaviečiams negailėjo R. Vanagienė.


Suprato, kad turi padėti


Kaip rodo Nacionalinio kraujo centro duomenys, tarp jonaviečių yra asmenų, aukojusių kraują ne vieną dešimtį kartų. Apie dvidešimtyje donorystės akcijų iki šiol sudalyvavo ir Gintaras Jakutavičius.


,,Pirmą kartą donoru tapau maždaug prieš 5-erius metus.


Pamenu, kad prireikus kraujo pažįstamam žmogui, sužinojome apie jo trūkumą. Tuomet mano galvoje pradėjo kirbėti mintis, jog nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo nelaimės. Dėl to, pasitaikius progai, pats sudalyvavau donorystės akcijoje.


Kadangi vyrai gali aukoti kraują 6 kartus per metus, iki šiol stengiuosi taip ir daryti. Žinoma, kartais nepavyksta dėl asmeninių priežasčių, esant kažkur išvykus ar prasčiau pasijutus.. Tačiau džiaugiuosi, jog tapti kraujo donoru man yra pavykę įkalbinti ne vieną pažįstamą ar artimą žmogų, tarp kurių – ir mano žmona“, – kalbėjo jonavietis.


Pasijuto laimingas


Kartu su žmona kraują nuolat dovanoja ir Aurimas Vaišnoras.


,,Aš donoru tapau dar 1994-aisiais. Iki tol man buvo tekę duoti kraujo tik tyrimui. Kadangi tąkart nualpau, vieną dieną einant pro pastatą, kuriame buvo imamas kraujas donorystei, sugalvojau pasitikrinti ar atlaikysiu. Na ir man pavyko – išlikau sąmoningas, o kartu pajutau sunkiai nusakomą jausmą, lyg euforiją. Nežinau, ar taip nutiko dėl suvokimo, kad kažkam padėjau, ar dėl staigaus kraujo netekimo, bet buvau laimingas“, – šypsodamasis pasakojo jonavietis.


Nors keletą metų po to A. Vaišnoras kraujo nebeaukojo, maždaug prieš 5-erius metus Jonavoje, Sąjūdžio aikštėje, pamatyta donorystės akcijos palapinė įkvėpė jį dar kartą tapti kraujo donoru.


,,Negaliu tiksliai suskaičiuoti, tačiau, manau, jog nuo to laiko sudalyvavau apie 18-oje donorystės akcijų. Kartu su manimi jose dalyvauja ir žmona. Tiesa, moterys negali dovanoti kraujo taip dažnai kaip vyrai, tad ji tai daro rečiau.
Mes visada sakome, kad jei gali padėti kitam, kodėl to nepadaryti?“, – kalbėjo vyras.


Kai tik gali


Kaip vieną aktyviausių kraujo donorų Jonavoje galima įvardyti ir Saulių Budėną.
,,Kadangi donorystės akcijos dažniausiai vyksta darbo dienomis ir valandomis, o aš esu dirbantis, dalį jų tenka praleisti. Tačiau kai tik galiu, visada duodu kraujo.
Tu niekada nežinai, kada tau prireiks jo. Dėl to man niekada nekilo klausimas, ar verta aukoti? Aš neabejoju, kad ne tik verta, bet ir reikia“, – teigė S. Budėnas.


Nieko nekainuoja


Erlandas Andrejevas kraujo donoru tapo prieš trejus metus. Nuo tada jis paaukojo beveik 5 litrus kraujo.
,,Būti donoru, šiuo atveju kraujo donoru, visada norėjau, tačiau iki 2017 metų kiek bandydavau, tiek kraujas nebuvo tinkamas.
2017-ųjų metų lapkritį į Jonavą atvyko NKC su tuo metu startavusia akcija „Kauno regionas gali!“. Nuėjau, pabandžiau ir pagaliau išgirdau, kad kraujas – tinkamas! Nuo tada ir pradėjau savo kraujo donoro karjerą ir per tuos trejus metus esu paaukojęs 11 kartų, t. y. 4,95 litrų kraujo.


Kai vyksta ,,Maisto banko“ ar kitos socialinės akcijos, prie kurių prisidedame viena ar kita forma – finansine auka, maisto produktais, dažniausiai aukojame pagal tuo metu esančias asmenines galimybes: kartais – daugiau, o kartais – mažiau. Tačiau kraujo aukojimas – nieko nekainuoja... Tereikia tinkamos sveikatos, tinkamo kraujo ir 10 minučių, kurios kažkam gali suteikti jau ne 10 minučių, o galimybę gyventi daug ilgesnį laiko tarpą.
Šios aukos svarbumo suvokimas skatina mane ne tik reguliariai aukoti, bet ir kviesti kitus tai daryti. Dovanoti dovanas – gera, aukoti – žmogiška, išgelbėti gyvybes – kažkas Dieviško“, – pasakojo E. Andrejevas.


Neabejoja gerumu


Paklaustas, kas jo manymu lemia didelį jonaviečių aktyvumą kraujo donorystės akcijose, E. Andrejevas neabejoja nuoširdžiu kraštiečių noru padėti.
,,Be galo džiaugiuosi, kad šitas kraujo aukojimo virusas yra užkrėtęs Jonavos rajoną. Tai turbūt vienintelis virusas, kuris sukelia teigiamas emocijas šiais laikais.
Tokio aktyvumo priežasčių, manau, gali būti nemažai: esame sąlyginai nedidelis rajonas, galime greit iškomunikuoti ir greit susirinkti į tokias akcijas, galbūt jonaviečiai nemėgsta būti pralaimėtojais ir nori būti lyderiais aukojant kraują? Galbūt...


Visgi, aš galvoju, kad jonaviečiai yra tiesiog geri, neabejingi kito nelaimei žmonės. Tuo mūsų rajonas ir yra išskirtinas – žmonėmis, kurie jame gyvena“, – gražių žodžių savo kraštui negailėjo jonavietis.

Teksto autorė Jovita Stanevičiūtė

Nuotraukų galerijoje iš kairės į dešinę - E. Andrejevas, G. Jakutavičius, A. Vaišnoras su žmona ir S. Budėnas.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

LGBT reprezentuojanti jonavietė: ,,Norėčiau kiekvienam palinkėti matyti patį žmogų, neklijuojant jokios etiketės"

LGBT reprezentuojanti jonavietė: ,,Norėčiau kiekvienam palinkėti matyti patį žmogų, neklijuojant jokios etiketės"

Homofobija, patyčios, diskriminacija – sąvokos, kurios neretai lydi viena kitą. Jos gerai pažįstamos ir jonavietei Violetai Tamelytei – mergina, remdamasi asmenine patirtimi bei sukauptomis žiniomis, savanor...

Iš sostinės į Jonavą atsikrausčiusi šeima sukūrė minčių bei kūno harmoniją puoselėjančią laisvalaikio oazę

Iš sostinės į Jonavą atsikrausčiusi šeima sukūrė minčių bei kūno harmoniją puoselėjančią laisvalaikio oazę

,,Savas loftas" - taip vadinasi Jūratės ir Gedimino Gutauskų įkurta erdvė Jonavoje, kuri apjungia ne tik sąmoningą sportą siūlančius užsiėmimus, bet ir socialinius, kultūrinius renginius, parodas. Kaip pasak...

Jonaviečių išveisti čiau čiau garsina Lietuvą: šuniukais žavisi ir amerikiečiai, ir vietnamiečiai

Jonaviečių išveisti čiau čiau garsina Lietuvą: šuniukais žavisi ir amerikiečiai, ir vietnamiečiai 2

33 metai - tiek Jonavoje veikia Loretos Tamaševičienės įkurtas čiau čiau veislės šunų veislynas ,,Lietuvos liūtas". Dabar juo rūpinasi ne tik pati įkūrėja, bet ir jos dukra Urtė Tamaševičiūtė (26 m.), kuri tarp ...

11 maratonų įveikusi L. Dapkuvienė: ,,Jonava – bėgikams patrauklus miestas“

11 maratonų įveikusi L. Dapkuvienė: ,,Jonava – bėgikams patrauklus miestas“

13 metų – tokį bėgimo stažą turi jonavietė Laura Dapkuvienė (39 m.). Moteris yra dalyvavusi daugybėje bėgimo varžybų, o visai neseniai įveikė ir 11-ąjį savo maratoną. Kaip sako pati Laura, bėgimas – neatsiej...

Įamžino savo miestą iš paukščio skrydžio: vaizdai užfiksuoti neįprastu dronu

Įamžino savo miestą iš paukščio skrydžio: vaizdai užfiksuoti neįprastu dronu

Audriaus Reipos (33m.) daugumai jonaviečių, ko gero, pristatinėti jau nebereikia: daugiau nei prieš dešimtmetį fotografija susižavėjęs vyras yra užfiksavęs ne vieną įstabų kadrą, kuriame įamžintos ne tik Jon...

Kovos menų treneris M. Vaicekauskas: ,,Savą kraštą garsinantys sportininkai - džiugina, tačiau sportas turi kur kas daugiau privalumų"

Kovos menų treneris M. Vaicekauskas: ,,Savą kraštą garsinantys sportininkai - džiugina, tačiau sportas turi kur kas daugiau privalumų"

Kūno tvirtumas, disciplina, valia, pasitikėjimas savimi - trumpai ir aiškiai kovos menų treniruočių suteikiamą naudą įvardija šios sporto šakos treneris Matas Vaicekauskas (29 m.). Nors paauglystėje vaikinui...

Meilė vaikams peraugo į norą sukurti jiems ,,Laimės kampelį": idėjos realizavimą stabdo tik finansų trūkumas

Meilė vaikams peraugo į norą sukurti jiems ,,Laimės kampelį": idėjos realizavimą stabdo tik finansų trūkumas 3

Aušra Navikaitė (26 m.) - Jonavoje užaugusi mergina, kuri nuo paauglystės itin mėgo rūpintis vaikais. Vėliau ji pradėjo dirbti Jonavos vaikų globos namuose bei Šveicarijos progimnazijoje, tačiau to jonaviete...