Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“

Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“
BIR 19
2019-06-19 12:52 2019

Daugiau nei prieš metus Jonavos rajono savivaldybės taryba nutarė, kad visi mūsų miesto ligoninėje pasaulį išvydę naujagimiai bus apdovanoti kraiteliais. Praėjus apie porai mėnesių po šio nutarimo, kūdikio kraitelio įteikimo tvarka įgavo lankstumo – suteikta galimybė dovaną įteikti ir toms mamoms, kurios gimdė aukštesnio lygio gydymo įstaigose, turėdamos Jonavos ligoninės siuntimą. Tačiau neseniai kūdikio Kauno klinikose susilaukusi jonavietė tikina, kad tokia kraitelio įteikimo tvarka nėra teisinga ir verčia kelti klausimą - ar svarbiausia apdovanoti ligoninės medikų priimtų gimdymų statistiką keliančias moteris, ar tas, kurios miestui padovanojo dar vieną gyventoją?

Neturėjo galimybės rinktis

,,Aš turiu sveikatos problemų. Dėl to mano nėštumą prižiūrėjo Kauno klinikų gydytojai. Besilaukdama keturis kartus gulėjau klinikose. Jonavos ligoninėje lankiausi tris kartus. Pirmąjį kartą buvo nustatyta, kad laukiuosi, antrąjį - suteikta informacija apie registraciją echoskopuotojo apžiūrai Kaune, trečią kartą mane apžiūrėjo Ginekologijos ir akušerijos skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius. Kiekvieno vizito metu buvo kartojama, jog gimdysiu Kaune. Tai jau buvo suplanuota iš anksto.

Gimdymas buvo komplikuotas, atliktas cezario pjūvis. Aš neturėjau pasirinkimo, kur gimdyti, man reikėjo trečio lygio ligoninės medikų priežiūros. Jei ne sudėtingas nėštumas, tikrai būčiau gimdžiusi Jonavoje.

Kai grįžau po gimdymo namo, pasidomėjau dėl kraitelio Jonavoje. Nustebau išgirdusi, jog mano vaikas liks be dovanos, nes gimdžiau ne Jonavoje. Visai nesvarbu, kad neturėjau galimybės rinktis, o į Kauną vykau turėdama Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro siuntimą (PSPC).

Savo vaiką priregistravau Jonavoje. Ar teisinga, kad kraitelius gauna moterys, kurios gimdo Jonavoje nors gyvena kitur, kai dalis jonaviečių lieka neapdovanotos? Kodėl nėra kažkokių išimčių mamoms, kurios su siuntimu gimdo Kaune? Atrodo, kad svarbiausia, jog pagimdytum Jonavos ligoninėje, o ne tai, kad prisidėjai prie savo miesto gyventojų skaičiaus augimo. Nuolatos kalbama apie tuos krepšelius, bet mano sūnus liko nuskriaustas... Tikrai labai gaila“, - savo istoriją portalui jonavoszinios.lt pasakojo jauna mama.

Paaiškino tvarką

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Valdu Majausku, šis priminė, kad siekiant, jog dėl komplikacijų kitame mieste gimdyti turinčios moterys neliktų nuskriaustos, buvo imtasi pirminio Tarybos sprendimo redagavimo – jei iš pradžių kraitelius buvo žadama įteikti tik Jonavos ligoninės gimdyvėms, tai vėliau nutarta apdovanoti ir tas moteris, kurias į kitas gydymo įstaigas išsiuntė būtent Jonavos ligoninės medikai.

Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė išsamiai paaiškina, kodėl buvo nutarta laikytis dabartinės kraitelio įteikimo tvarkos. 

,,Sutartis tarp Jonavos ligoninės ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos dėl kūdikių krepšelių teikimo gimdyvėms buvo pasirašyta siekiant ne tik palengvinti mamoms vaikų auginimo pradžią, bet ir paskatinti gimdymų skaičiaus augimą būtent Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje. Gimdymų skaičius įstaigoje yra labai reikšmingas rodiklis ne tik dėl paslaugos atsiperkamumo, bet ir dėl to, kad tik užtikrinant tam tikrą metinį gimdymų skaičių, įstaiga gauna šios paslaugos apmokėjimą iš Teritorinių ligonių kasų.

Sulaukiame labai daug padėkų ir šiltų atsiliepimų, susijusių su Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus veikla, todėl mielai remiame įstaigos iniciatyvas, galinčias prisidėti prie įstaigos veiklos kokybės bei efektyvumo didinimo.

Jei keistumėme kūdikių krepšelių išdavimo tvarką, išplečiant ją tiek, kad šeimos gydytojo siuntimas gimdyti antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančiose ligoninėse būtų pakankamas kūdikio krepšeliui gauti, tokia tvarka apimtų ne tik Jonavos PSPC, bet ir visų privačių Jonavos rajono sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių šeimos gydytojų paslaugas, klientes bei joms išduodamus siuntimus, o sutartis dėl kūdikių krepšelių įteikimo greičiausiai turėtų būti sudaroma ne su Jonavos ligonine, o su Socialinių paslaugų centru, Socialinės paramos ar Metrikacijos skyriumi. To daryti neketiname dėl jau minėtos priežasties – siekio paskatinti mamas rinktis gimdymą Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje.

Siekiant nenuskriausti mamų, kurios gimdymui pasirinko Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių, tačiau dėl nėštumo rizikos veiksnių iš Jonavos ligoninės buvo nukreiptos gimdyti į antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančias ligonines, sutartyje dėl kūdikių krepšelių teikimo yra numatyta, kad tokiais atvejais krepšelis yra įteikiamas, neatsižvelgiant į gimdymo vietą“, - administracijos poziciją išdėstė J. Gumaniukienė.

Sprendimą atidavė į ligoninės rankas

Įvertinus minėtos gimdyvės pateiktą informaciją, Jonavos rajono savivaldybė perdavė sprendimą į Jonavos ligoninės rankas.

,,Kiekvienas atvejis yra unikalus ir vertas individualaus vertinimo. Teigiate, kad Jūsų minima moteris buvo pasirinkusi Jonavos ligoninę ir joje lankėsi, o siuntimą gimdyti kitur gavo būtent dėl nėštumo rizikos veiksnių, todėl manome, kad nepriklausomai nuo to, kas išdavė siuntimą, Jonavos ligoninė turi duomenis apie šią gimdyvę ir toks atvejis gali būti pripažintas atitinkančiu kriterijus kūdikio krepšeliui gauti. Siūlome kreiptis su atitinkamu prašymu į Jonavos ligoninę ir tikimės, kad Jonavos ligoninės atsakingi asmenys teisingai įvertins susidariusią situaciją ir ras geriausią sprendimą“, - kalbėjo J. Gumaniukienė.

Griežtai laikosi taisyklių

Pats Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas A. Šalaševičius portalui jonavoszinios.lt teigė, kad gydymo įstaiga griežtai laikosi sutarties su Jonavos rajono savivaldybės administracija. Tai patvirtino ir Jonavos ligoninės vadovybė.

,,Jonavos rajono savivaldybės administracija ir VšĮ Jonavos ligoninė (toliau – ligoninė) 2018 m. balandžio 3 d. susitarė pakeisti 2018 m. vasario 7 d. lėšų naudojimo sutarties Nr. 17T-12, 2 dalies 2.2 punktą ir jį išdėstyti taip:,,2.2. Lėšų gavėjas įsipareigoja gautas lėšas naudoti Kūdikio kraitelio įsigijimui (vieno kraitelio vertė ne daugiau kaip 120 Eur kainuojantis komplektas naujagimiui). Kūdikio kraitelis skirtas vaikams, gimusiems nuo 2018 m. sausio 1 d. VšĮ Jonavos ligoninė ir nėščiųjų, dėl medicininių priežasčių iš VšĮ Jonavos ligoninė išsiųstų į aukštesnio lygio gydymo įstaigą, vaikams“. Ligoninė, kaip lėšų gavėjas, griežtai vykdo šio punkto reikalavimus ir kūdikio kraitelį skiria tik esant nurodytoms sąlygoms“, - rašoma Jonavos ligoninės administracijos atsakyme.

Krepšelio negaus

Verta atkreipti dėmesį, kad pagal naująją tvarką, būtent Jonavos ligoninės siuntimas – krepšelio gavimo garantas toms moterims, kurios dėl komplikacijų būna išsiųstos gimdyti į trečio lygio gydymo įstaigas.

Kadangi portalui jonavoszinios.lt parašiusi jonavietė į Kauno klinikas vyko gimdyti su Jonavos PSPC siuntimu, iš ligoninės administracijos atsakymo galime suprasti, kad ji kraitelio taip ir negaus.

Kūdikio kraitelis - tai būtiniausių reikmenų rinkinys, padėsiantis mažylio tėveliams pirmaisiais kūdikio metais. Rinkinyje yra vokelis, sauskelnės, drėgnų servetėlių, keletas kitų patogių drabužėlių, informacinis lankstinukas apie kūdikio maitinimą, lovelės ir vonios įdėklai, pledas, rankšluostis, žaisliukas – kramtukas  ir kiti kūdikiams būtini daiktai. Viskas sudėta į tvirtą, orui pralaidžią dėžę, kuri išvykose gali būti naudojama ir kaip lovelė.

Kūdikio kraitelio Jonavoje idėjos autorius - A. Šalaševičius. 

 

Panašūs straipsniai

Jonavietis: mokslo metų pradžios šventę reiktų organizuoti skirtingomis valandomis

Jonavietis: mokslo metų pradžios šventę reiktų organizuoti skirtingomis valandomis

Su portalu jonavoszinios.lt susisiekė tris vaikus auginantis tėtis, kuris teigia, jog reikėtų mokslo metų pradžios šventę mokyklose organizuoti skirtingomis valandomis, tuomet tėvams būtų galimybė aplankyti visa...

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Rita (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kuri klausė, kur turėtų kreiptis, jei kyla įtarimas dėl pažeidžiamų vaikų teisių. Pasak jos, kelis kartus per savaitę...

Smėlio gatvės ir Pušų skersgatvio kelio danga artimiausiu metu keičiama nebus

Smėlio gatvės ir Pušų skersgatvio kelio danga artimiausiu metu keičiama nebus 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Ona, kuri teiravosi, ar nesiruošiama atnaujinti Smėlio gatvės ir Pušų skersgatvio kelio dangos. ,,Šios gatvės neremontuotas daugybę metų, o jų danga – stipri...

Jonavietė: ,,Galit vadint mane ,,supermamyte“, bet nėščiąsias ir šeimas su vaikais reikia gerbti“

Jonavietė: ,,Galit vadint mane ,,supermamyte“, bet nėščiąsias ir šeimas su vaikais reikia gerbti“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Ingrida (pavardė redakcijai žinoma), kuri piktinosi, jog Plento gatvėje esančioje ,,Maximoje“ jos apsipirkimą apkartino ,,piktybiškas“ jaunuolių elgesys. ,,Š...

Per artimiausią mėnesį laiptai į Rimkų garažus bus sutvarkyti

Per artimiausią mėnesį laiptai į Rimkų garažus bus sutvarkyti

Jonavietė Eglė teigia, kad laiptai vedantys į Rimkų garažus yra kur kas prastesnės būklės ir jiems remonto reikia labiau nei laiptams šalia Chemikų gatvės 4a namo. „Siunčiu laiptų nuotrauką, kurie veda į...

Jonavietė apie aukštus tekstilės konteinerius: ,,Ką daryti piliečiui, kurio ūgis 160 cm?“

Jonavietė apie aukštus tekstilės konteinerius: ,,Ką daryti piliečiui, kurio ūgis 160 cm?“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Nijolė, kuri teiravosi, kodėl buvo nuspręsta mieste statyti aukštus tekstilės konteinerius. Jos žodžiais tariant, pastarieji labai nepatogūs žemo ūgio žmonėms....

Skaitytoja: vairuotojai piktybiškai nesilaiko kelių eismo  taisyklių

Skaitytoja: vairuotojai piktybiškai nesilaiko kelių eismo taisyklių

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri piktinosi, kad kelio Šveicarija – Meškoniai remontuojamoje atkarpoje vairuotojai nuolatos pažeidinėja kelių eismo tais...

Jonavietė: „Visiškai nieko nesimato išvažiuojant iš poliklinikos į Žeimių gatvę“

Jonavietė: „Visiškai nieko nesimato išvažiuojant iš poliklinikos į Žeimių gatvę“ 2

Natūralu, kad vasaros metu vyksta pats rekonstrukcijų, modernizavimo ir atnaujinimo darbų įkarštis. Keliai, gatvės, parkai bei kitos miesto erdvės atnaujinamos. Darbus atliekančios įmonės neretai perspėja pėsčiu...

Jonavietė: ,,Norėtųsi, kad vaikų žaidimų aikštelė būtų geriau pritaikyta mažiausiems“

Jonavietė: ,,Norėtųsi, kad vaikų žaidimų aikštelė būtų geriau pritaikyta mažiausiems“

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri teigė, kad Chemikų gatvėje esančios vaikų žaidimų aikštelės įrengimai – sunkiai įveikiami mažiesiems. Miesto seniūnijo...

Skaitytojas Linas: ,,Gal metas suprasti, kad saugumas kelyje – bendras visų eismo dalyvių reikalas? “

Skaitytojas Linas: ,,Gal metas suprasti, kad saugumas kelyje – bendras visų eismo dalyvių reikalas? “ 4

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietis Linas, kuris pasakojo, kad neseniai vos išvengė rimtų nemalonumų, kai vaikišką vėžimėlį stumianti mama staiga, neįsitikinusi, jog kelią kirsti saugu, išvažiavo į...

Jonavietė apie J.Basanavičiaus gatvę: Ne asfaltas, o parodija

Jonavietė apie J.Basanavičiaus gatvę: Ne asfaltas, o parodija 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Egidija, nenorėjusi atskleisti savo tikrojo vardo bei pareiškė, kad J.Basanavičiaus gatvėje, ties posūkiu į Vytauto gatvę kelio atkarpos asfaltavimas, anot jos, atli...

Jonavietė: ,,Ar privaloma uždėti antsnukius dideliems šunims?“

Jonavietė: ,,Ar privaloma uždėti antsnukius dideliems šunims?“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Marija (pavardė redakcijai žinoma), kuri piktinosi, jog kaimynai vedžioja savo šunis be antsnukių. Moters žodžiais tariant, toks elgesys sukelia daug nepatogumų ...

Ieškomi eismo įvykio liudytojai: gal matėte, kas apgadino automobilį?

Ieškomi eismo įvykio liudytojai: gal matėte, kas apgadino automobilį?

Šiandien, gegužės 11-ąją, Kosmonautų gatvėje, ,,Maximos" automobilių aikštelėje, įvyko eismo įvykis. Kadangi į ,,Mitsubishi Pajero" įvažiavusios transporto priemonės vairuotojas pasišalino iš įvykio vietos, iešk...

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė, kuri pasigedo Lietuvių gatvėje įrengtų greičio ribojimo kalnelių segmentų – dalies jų tiesiog nėra. Miesto seniūnija tikina jau sprendžianti šią problemą, tačiau...

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri teigė, jog Joninių tvenkinys pamažu virsta į pelkę - moteris atkreipė dėmesį, kad vietomis jo dugnas yra stipriai apž...

Jonavietė: ,,Gyvename Lietuvoje, tačiau svetima kalba – svarbesnė nei sava?“

Jonavietė: ,,Gyvename Lietuvoje, tačiau svetima kalba – svarbesnė nei sava?“

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Virginija, kuri teigė esanti nusivylusi tuo, jog greito maisto restoranas ,,Hesburger“ savo klientus informuoja ne lietuvių, o anglų kalba. Moteris pasakoja, kad užs...