Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“

Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“
BIR 19
2019-06-19 12:52 2019

Daugiau nei prieš metus Jonavos rajono savivaldybės taryba nutarė, kad visi mūsų miesto ligoninėje pasaulį išvydę naujagimiai bus apdovanoti kraiteliais. Praėjus apie porai mėnesių po šio nutarimo, kūdikio kraitelio įteikimo tvarka įgavo lankstumo – suteikta galimybė dovaną įteikti ir toms mamoms, kurios gimdė aukštesnio lygio gydymo įstaigose, turėdamos Jonavos ligoninės siuntimą. Tačiau neseniai kūdikio Kauno klinikose susilaukusi jonavietė tikina, kad tokia kraitelio įteikimo tvarka nėra teisinga ir verčia kelti klausimą - ar svarbiausia apdovanoti ligoninės medikų priimtų gimdymų statistiką keliančias moteris, ar tas, kurios miestui padovanojo dar vieną gyventoją?

Neturėjo galimybės rinktis

,,Aš turiu sveikatos problemų. Dėl to mano nėštumą prižiūrėjo Kauno klinikų gydytojai. Besilaukdama keturis kartus gulėjau klinikose. Jonavos ligoninėje lankiausi tris kartus. Pirmąjį kartą buvo nustatyta, kad laukiuosi, antrąjį - suteikta informacija apie registraciją echoskopuotojo apžiūrai Kaune, trečią kartą mane apžiūrėjo Ginekologijos ir akušerijos skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius. Kiekvieno vizito metu buvo kartojama, jog gimdysiu Kaune. Tai jau buvo suplanuota iš anksto.

Gimdymas buvo komplikuotas, atliktas cezario pjūvis. Aš neturėjau pasirinkimo, kur gimdyti, man reikėjo trečio lygio ligoninės medikų priežiūros. Jei ne sudėtingas nėštumas, tikrai būčiau gimdžiusi Jonavoje.

Kai grįžau po gimdymo namo, pasidomėjau dėl kraitelio Jonavoje. Nustebau išgirdusi, jog mano vaikas liks be dovanos, nes gimdžiau ne Jonavoje. Visai nesvarbu, kad neturėjau galimybės rinktis, o į Kauną vykau turėdama Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro siuntimą (PSPC).

Savo vaiką priregistravau Jonavoje. Ar teisinga, kad kraitelius gauna moterys, kurios gimdo Jonavoje nors gyvena kitur, kai dalis jonaviečių lieka neapdovanotos? Kodėl nėra kažkokių išimčių mamoms, kurios su siuntimu gimdo Kaune? Atrodo, kad svarbiausia, jog pagimdytum Jonavos ligoninėje, o ne tai, kad prisidėjai prie savo miesto gyventojų skaičiaus augimo. Nuolatos kalbama apie tuos krepšelius, bet mano sūnus liko nuskriaustas... Tikrai labai gaila“, - savo istoriją portalui jonavoszinios.lt pasakojo jauna mama.

Paaiškino tvarką

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Valdu Majausku, šis priminė, kad siekiant, jog dėl komplikacijų kitame mieste gimdyti turinčios moterys neliktų nuskriaustos, buvo imtasi pirminio Tarybos sprendimo redagavimo – jei iš pradžių kraitelius buvo žadama įteikti tik Jonavos ligoninės gimdyvėms, tai vėliau nutarta apdovanoti ir tas moteris, kurias į kitas gydymo įstaigas išsiuntė būtent Jonavos ligoninės medikai.

Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė išsamiai paaiškina, kodėl buvo nutarta laikytis dabartinės kraitelio įteikimo tvarkos. 

,,Sutartis tarp Jonavos ligoninės ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos dėl kūdikių krepšelių teikimo gimdyvėms buvo pasirašyta siekiant ne tik palengvinti mamoms vaikų auginimo pradžią, bet ir paskatinti gimdymų skaičiaus augimą būtent Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje. Gimdymų skaičius įstaigoje yra labai reikšmingas rodiklis ne tik dėl paslaugos atsiperkamumo, bet ir dėl to, kad tik užtikrinant tam tikrą metinį gimdymų skaičių, įstaiga gauna šios paslaugos apmokėjimą iš Teritorinių ligonių kasų.

Sulaukiame labai daug padėkų ir šiltų atsiliepimų, susijusių su Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus veikla, todėl mielai remiame įstaigos iniciatyvas, galinčias prisidėti prie įstaigos veiklos kokybės bei efektyvumo didinimo.

Jei keistumėme kūdikių krepšelių išdavimo tvarką, išplečiant ją tiek, kad šeimos gydytojo siuntimas gimdyti antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančiose ligoninėse būtų pakankamas kūdikio krepšeliui gauti, tokia tvarka apimtų ne tik Jonavos PSPC, bet ir visų privačių Jonavos rajono sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių šeimos gydytojų paslaugas, klientes bei joms išduodamus siuntimus, o sutartis dėl kūdikių krepšelių įteikimo greičiausiai turėtų būti sudaroma ne su Jonavos ligonine, o su Socialinių paslaugų centru, Socialinės paramos ar Metrikacijos skyriumi. To daryti neketiname dėl jau minėtos priežasties – siekio paskatinti mamas rinktis gimdymą Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje.

Siekiant nenuskriausti mamų, kurios gimdymui pasirinko Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių, tačiau dėl nėštumo rizikos veiksnių iš Jonavos ligoninės buvo nukreiptos gimdyti į antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančias ligonines, sutartyje dėl kūdikių krepšelių teikimo yra numatyta, kad tokiais atvejais krepšelis yra įteikiamas, neatsižvelgiant į gimdymo vietą“, - administracijos poziciją išdėstė J. Gumaniukienė.

Sprendimą atidavė į ligoninės rankas

Įvertinus minėtos gimdyvės pateiktą informaciją, Jonavos rajono savivaldybė perdavė sprendimą į Jonavos ligoninės rankas.

,,Kiekvienas atvejis yra unikalus ir vertas individualaus vertinimo. Teigiate, kad Jūsų minima moteris buvo pasirinkusi Jonavos ligoninę ir joje lankėsi, o siuntimą gimdyti kitur gavo būtent dėl nėštumo rizikos veiksnių, todėl manome, kad nepriklausomai nuo to, kas išdavė siuntimą, Jonavos ligoninė turi duomenis apie šią gimdyvę ir toks atvejis gali būti pripažintas atitinkančiu kriterijus kūdikio krepšeliui gauti. Siūlome kreiptis su atitinkamu prašymu į Jonavos ligoninę ir tikimės, kad Jonavos ligoninės atsakingi asmenys teisingai įvertins susidariusią situaciją ir ras geriausią sprendimą“, - kalbėjo J. Gumaniukienė.

Griežtai laikosi taisyklių

Pats Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas A. Šalaševičius portalui jonavoszinios.lt teigė, kad gydymo įstaiga griežtai laikosi sutarties su Jonavos rajono savivaldybės administracija. Tai patvirtino ir Jonavos ligoninės vadovybė.

,,Jonavos rajono savivaldybės administracija ir VšĮ Jonavos ligoninė (toliau – ligoninė) 2018 m. balandžio 3 d. susitarė pakeisti 2018 m. vasario 7 d. lėšų naudojimo sutarties Nr. 17T-12, 2 dalies 2.2 punktą ir jį išdėstyti taip:,,2.2. Lėšų gavėjas įsipareigoja gautas lėšas naudoti Kūdikio kraitelio įsigijimui (vieno kraitelio vertė ne daugiau kaip 120 Eur kainuojantis komplektas naujagimiui). Kūdikio kraitelis skirtas vaikams, gimusiems nuo 2018 m. sausio 1 d. VšĮ Jonavos ligoninė ir nėščiųjų, dėl medicininių priežasčių iš VšĮ Jonavos ligoninė išsiųstų į aukštesnio lygio gydymo įstaigą, vaikams“. Ligoninė, kaip lėšų gavėjas, griežtai vykdo šio punkto reikalavimus ir kūdikio kraitelį skiria tik esant nurodytoms sąlygoms“, - rašoma Jonavos ligoninės administracijos atsakyme.

Krepšelio negaus

Verta atkreipti dėmesį, kad pagal naująją tvarką, būtent Jonavos ligoninės siuntimas – krepšelio gavimo garantas toms moterims, kurios dėl komplikacijų būna išsiųstos gimdyti į trečio lygio gydymo įstaigas.

Kadangi portalui jonavoszinios.lt parašiusi jonavietė į Kauno klinikas vyko gimdyti su Jonavos PSPC siuntimu, iš ligoninės administracijos atsakymo galime suprasti, kad ji kraitelio taip ir negaus.

Kūdikio kraitelis - tai būtiniausių reikmenų rinkinys, padėsiantis mažylio tėveliams pirmaisiais kūdikio metais. Rinkinyje yra vokelis, sauskelnės, drėgnų servetėlių, keletas kitų patogių drabužėlių, informacinis lankstinukas apie kūdikio maitinimą, lovelės ir vonios įdėklai, pledas, rankšluostis, žaisliukas – kramtukas  ir kiti kūdikiams būtini daiktai. Viskas sudėta į tvirtą, orui pralaidžią dėžę, kuri išvykose gali būti naudojama ir kaip lovelė.

Kūdikio kraitelio Jonavoje idėjos autorius - A. Šalaševičius. 

 

Panašūs straipsniai

Jonavietė: Ačiū visiems Jonavos medikams - Jūs visi mano Tėčio angelai!

Jonavietė: Ačiū visiems Jonavos medikams - Jūs visi mano Tėčio angelai! 1

„Negaliu atsidžiaugti Jonavos medikais ir noriu viešai juos pagirti bei padėkoti. Nors visi sako, kad tik Kaunas gydo žmones, bet iš tiesų taip nėra. Kaune du kartus atsisakė mano tėtį paguldyti į ligoninę, ...

Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų

Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų 2

Sodininkų konfliktai neretai tampa aršia kova, kuri net „persikelia“  į teismus. Per arti kaimyninio sklypo  pastatyta tvora, šiltnamis, užsodinti medžiai ar gyvatvorės ir pan.  – dažna nesutarimų priežastis...

Akibrokštas e. sveikatos sistemoje: jonavietei įrašytas nebūtas apsilankymas pas gydytoją

Akibrokštas e. sveikatos sistemoje: jonavietei įrašytas nebūtas apsilankymas pas gydytoją 5

Jonavietė liko apstulbusi, kuomet prisijungusi prie savo e. sveikatos sistemos pamatė nebūtą apsilankymą pas gydytoją. Moteris tvirtina, kad nei Jonavos ligoninėje, nei Jonavos pirminiame sveikatos priežiūro...

Jonavietė: konfliktuoti su kaimynu dėl elektros rodmenų – nesinori

Jonavietė: konfliktuoti su kaimynu dėl elektros rodmenų – nesinori 2

Į portalą jonavoszinios.lt su paklausimu kreipėsi jonavietė Ana (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri teigia susidūrusi su problema. Anot moters, jos elektros apskaitos prietaisas yra įrengtas kaimynin...

Karantino metu namie dirbanti jonavietė: būkit geri, organizuokit remonto darbus butuose kitaip

Karantino metu namie dirbanti jonavietė: būkit geri, organizuokit remonto darbus butuose kitaip 2

Portalą jonavoszinios.lt pasiekė jonavietės kvietimas solidarizuotis visuotinio karantino metu bei atkreipti dėmesį į tuos, kurie šiuo nelengvu laikotarpiu dirba namuose, o kiti daugiabučio namo gyventojai, ...

A. Aleksandravičienė: „Katiniška istorija“

A. Aleksandravičienė: „Katiniška istorija“ 1

Jonavietė Ana Aleksandravičienė dalinasi neišgalvota, tikra ir ypač kaimui aktualia istorija. „Katiniška istorija“ Ilgai stovėjo, iš dešinės pusės kaimyno, mūsų diedelio – nu...

Jonaviečių pasakojimas: kaip COVID – 19 pasklido po rajoną

Jonaviečių pasakojimas: kaip COVID – 19 pasklido po rajoną 7

Kaip žinia, jonaviečiai neišvengė koronaviruso COVID – 19 atakos mūsų rajone. Kovo 22-ąją Krašto apsaugos ministerija  (KAM) (plačiau skaitykite ...

5-oko tėvas: ,,Ar laikas tokio amžiaus vaikams pasakoti apie narkotikus?"

5-oko tėvas: ,,Ar laikas tokio amžiaus vaikams pasakoti apie narkotikus?" 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietis, kuris piktinosi, jog padedant atlikti savo 5-okui namų darbus, jis turėjo aiškinti vaikui, kas yra narkotinės medžiagos, alkoholis. Anot jonaviečio, paskirtos ...

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

2019 m. gruodžio 17-ąją, oficialiai paskelbtas ...

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai"

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai" 3

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Žemaitės gatvės 14-ojo namo gyventoja, kuri nerimavo dėl to, kad netrukus prasidėsianti daugiabučio renovacija gali pasikėsinti į daugybės čiurlių gyvybes. Anot moters, pa...

Jonavietė: ,,Ar karantino metu galima mėgautis grynu oru?"

Jonavietė: ,,Ar karantino metu galima mėgautis grynu oru?" 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Alina, kuri teiravosi ar karantino metu galima vaikščioti su mažais vaikais lauke, būti žaidimų aikštėse? Moteris pabrėžia, kad daugeliui mamų kyla klausimas kai...

Jonavietė: Norint priduoti stambias atliekas į aikštelę, reikia imti laisvą dieną darbovietėje?

Jonavietė: Norint priduoti stambias atliekas į aikštelę, reikia imti laisvą dieną darbovietėje? 3

Jonavietė dalinasi laišku, kuriame moteris pateikia rimtas pastabas dėl didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės, esančios Darbininkų g. 19, Jonavoje, darbo laiko. Šį laišką ji siuntė bendrovei „Jonavos ...

Netikėtą raštelį pašto dėžutėje radusi jonavietė: ,,Geri žmonės niekur nedingo. Jie - čia pat"

Netikėtą raštelį pašto dėžutėje radusi jonavietė: ,,Geri žmonės niekur nedingo. Jie - čia pat" 4

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Lina, kuri pasakojo, kad vakar močiutės pašto dėžutėje rastas raštelis ją maloniai nustebino - pastarajame kreipiamasi į senolę su siūlymu padėti. Nors Lina tiki...

Jonavietė: „Ar laiptinės kažkokiu būdu bus dezinfekuojamos?“

Jonavietė: „Ar laiptinės kažkokiu būdu bus dezinfekuojamos?“ 2

Pastarosiomis dienomis Lietuvoje pasirodo pranešimai apie naujus užsikrėtimo COVID-19 atvejus, griežtėja prevencinės priemonės, esame skatinami dirbti namuose ir vengti socialinių kontaktų. Platinama itin da...

Jaunimo motorolerių keliamas triukšmas: Policija imsis burzgiančių per garsiai

Jaunimo motorolerių keliamas triukšmas: Policija imsis burzgiančių per garsiai 3

Dažniausiai dėl per didelio transporto priemonės keliamo garso kaltos perdarytos dujų išmetimo sistemos, o ir didžioji dalis per garsiai burzgiančių - jaunimas. Su tokia situacija susidūrė į portalo redakcij...

Jonavietė jaudinasi dėl iš Azijos grįžtančio sūnaus: Ar yra dar kokių nors reikalavimų be saviizoliacijos?

Jonavietė jaudinasi dėl iš Azijos grįžtančio sūnaus: Ar yra dar kokių nors reikalavimų be saviizoliacijos?

Kai šalyje vis pratęsiamas karantinas, o Valstybės ekstremaliųjų situacijų centras nuolat atnaujina saugumo reikalavimus, kartais būna sudėtinga spėti viską suprasti ir laikytis nurodymų. Matomai tokioje než...