Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“

Kūdikio kraitelio negavusi jonavietė: ,,Liūdna, nes mano vaikas liko nuskriaustas“
BIR 19
2019-06-19 11:52 2019

Daugiau nei prieš metus Jonavos rajono savivaldybės taryba nutarė, kad visi mūsų miesto ligoninėje pasaulį išvydę naujagimiai bus apdovanoti kraiteliais. Praėjus apie porai mėnesių po šio nutarimo, kūdikio kraitelio įteikimo tvarka įgavo lankstumo – suteikta galimybė dovaną įteikti ir toms mamoms, kurios gimdė aukštesnio lygio gydymo įstaigose, turėdamos Jonavos ligoninės siuntimą. Tačiau neseniai kūdikio Kauno klinikose susilaukusi jonavietė tikina, kad tokia kraitelio įteikimo tvarka nėra teisinga ir verčia kelti klausimą - ar svarbiausia apdovanoti ligoninės medikų priimtų gimdymų statistiką keliančias moteris, ar tas, kurios miestui padovanojo dar vieną gyventoją?

Neturėjo galimybės rinktis

,,Aš turiu sveikatos problemų. Dėl to mano nėštumą prižiūrėjo Kauno klinikų gydytojai. Besilaukdama keturis kartus gulėjau klinikose. Jonavos ligoninėje lankiausi tris kartus. Pirmąjį kartą buvo nustatyta, kad laukiuosi, antrąjį - suteikta informacija apie registraciją echoskopuotojo apžiūrai Kaune, trečią kartą mane apžiūrėjo Ginekologijos ir akušerijos skyriaus vedėjas Artūras Šalaševičius. Kiekvieno vizito metu buvo kartojama, jog gimdysiu Kaune. Tai jau buvo suplanuota iš anksto.

Gimdymas buvo komplikuotas, atliktas cezario pjūvis. Aš neturėjau pasirinkimo, kur gimdyti, man reikėjo trečio lygio ligoninės medikų priežiūros. Jei ne sudėtingas nėštumas, tikrai būčiau gimdžiusi Jonavoje.

Kai grįžau po gimdymo namo, pasidomėjau dėl kraitelio Jonavoje. Nustebau išgirdusi, jog mano vaikas liks be dovanos, nes gimdžiau ne Jonavoje. Visai nesvarbu, kad neturėjau galimybės rinktis, o į Kauną vykau turėdama Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centro siuntimą (PSPC).

Savo vaiką priregistravau Jonavoje. Ar teisinga, kad kraitelius gauna moterys, kurios gimdo Jonavoje nors gyvena kitur, kai dalis jonaviečių lieka neapdovanotos? Kodėl nėra kažkokių išimčių mamoms, kurios su siuntimu gimdo Kaune? Atrodo, kad svarbiausia, jog pagimdytum Jonavos ligoninėje, o ne tai, kad prisidėjai prie savo miesto gyventojų skaičiaus augimo. Nuolatos kalbama apie tuos krepšelius, bet mano sūnus liko nuskriaustas... Tikrai labai gaila“, - savo istoriją portalui jonavoszinios.lt pasakojo jauna mama.

Paaiškino tvarką

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės administracijos direktoriumi Valdu Majausku, šis priminė, kad siekiant, jog dėl komplikacijų kitame mieste gimdyti turinčios moterys neliktų nuskriaustos, buvo imtasi pirminio Tarybos sprendimo redagavimo – jei iš pradžių kraitelius buvo žadama įteikti tik Jonavos ligoninės gimdyvėms, tai vėliau nutarta apdovanoti ir tas moteris, kurias į kitas gydymo įstaigas išsiuntė būtent Jonavos ligoninės medikai.

Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukienė išsamiai paaiškina, kodėl buvo nutarta laikytis dabartinės kraitelio įteikimo tvarkos. 

,,Sutartis tarp Jonavos ligoninės ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos dėl kūdikių krepšelių teikimo gimdyvėms buvo pasirašyta siekiant ne tik palengvinti mamoms vaikų auginimo pradžią, bet ir paskatinti gimdymų skaičiaus augimą būtent Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje. Gimdymų skaičius įstaigoje yra labai reikšmingas rodiklis ne tik dėl paslaugos atsiperkamumo, bet ir dėl to, kad tik užtikrinant tam tikrą metinį gimdymų skaičių, įstaiga gauna šios paslaugos apmokėjimą iš Teritorinių ligonių kasų.

Sulaukiame labai daug padėkų ir šiltų atsiliepimų, susijusių su Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus veikla, todėl mielai remiame įstaigos iniciatyvas, galinčias prisidėti prie įstaigos veiklos kokybės bei efektyvumo didinimo.

Jei keistumėme kūdikių krepšelių išdavimo tvarką, išplečiant ją tiek, kad šeimos gydytojo siuntimas gimdyti antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančiose ligoninėse būtų pakankamas kūdikio krepšeliui gauti, tokia tvarka apimtų ne tik Jonavos PSPC, bet ir visų privačių Jonavos rajono sveikatos priežiūros įstaigų, teikiančių šeimos gydytojų paslaugas, klientes bei joms išduodamus siuntimus, o sutartis dėl kūdikių krepšelių įteikimo greičiausiai turėtų būti sudaroma ne su Jonavos ligonine, o su Socialinių paslaugų centru, Socialinės paramos ar Metrikacijos skyriumi. To daryti neketiname dėl jau minėtos priežasties – siekio paskatinti mamas rinktis gimdymą Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje.

Siekiant nenuskriausti mamų, kurios gimdymui pasirinko Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyrių, tačiau dėl nėštumo rizikos veiksnių iš Jonavos ligoninės buvo nukreiptos gimdyti į antrinio B arba tretinio lygio paslaugas teikiančias ligonines, sutartyje dėl kūdikių krepšelių teikimo yra numatyta, kad tokiais atvejais krepšelis yra įteikiamas, neatsižvelgiant į gimdymo vietą“, - administracijos poziciją išdėstė J. Gumaniukienė.

Sprendimą atidavė į ligoninės rankas

Įvertinus minėtos gimdyvės pateiktą informaciją, Jonavos rajono savivaldybė perdavė sprendimą į Jonavos ligoninės rankas.

,,Kiekvienas atvejis yra unikalus ir vertas individualaus vertinimo. Teigiate, kad Jūsų minima moteris buvo pasirinkusi Jonavos ligoninę ir joje lankėsi, o siuntimą gimdyti kitur gavo būtent dėl nėštumo rizikos veiksnių, todėl manome, kad nepriklausomai nuo to, kas išdavė siuntimą, Jonavos ligoninė turi duomenis apie šią gimdyvę ir toks atvejis gali būti pripažintas atitinkančiu kriterijus kūdikio krepšeliui gauti. Siūlome kreiptis su atitinkamu prašymu į Jonavos ligoninę ir tikimės, kad Jonavos ligoninės atsakingi asmenys teisingai įvertins susidariusią situaciją ir ras geriausią sprendimą“, - kalbėjo J. Gumaniukienė.

Griežtai laikosi taisyklių

Pats Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas A. Šalaševičius portalui jonavoszinios.lt teigė, kad gydymo įstaiga griežtai laikosi sutarties su Jonavos rajono savivaldybės administracija. Tai patvirtino ir Jonavos ligoninės vadovybė.

,,Jonavos rajono savivaldybės administracija ir VšĮ Jonavos ligoninė (toliau – ligoninė) 2018 m. balandžio 3 d. susitarė pakeisti 2018 m. vasario 7 d. lėšų naudojimo sutarties Nr. 17T-12, 2 dalies 2.2 punktą ir jį išdėstyti taip:,,2.2. Lėšų gavėjas įsipareigoja gautas lėšas naudoti Kūdikio kraitelio įsigijimui (vieno kraitelio vertė ne daugiau kaip 120 Eur kainuojantis komplektas naujagimiui). Kūdikio kraitelis skirtas vaikams, gimusiems nuo 2018 m. sausio 1 d. VšĮ Jonavos ligoninė ir nėščiųjų, dėl medicininių priežasčių iš VšĮ Jonavos ligoninė išsiųstų į aukštesnio lygio gydymo įstaigą, vaikams“. Ligoninė, kaip lėšų gavėjas, griežtai vykdo šio punkto reikalavimus ir kūdikio kraitelį skiria tik esant nurodytoms sąlygoms“, - rašoma Jonavos ligoninės administracijos atsakyme.

Krepšelio negaus

Verta atkreipti dėmesį, kad pagal naująją tvarką, būtent Jonavos ligoninės siuntimas – krepšelio gavimo garantas toms moterims, kurios dėl komplikacijų būna išsiųstos gimdyti į trečio lygio gydymo įstaigas.

Kadangi portalui jonavoszinios.lt parašiusi jonavietė į Kauno klinikas vyko gimdyti su Jonavos PSPC siuntimu, iš ligoninės administracijos atsakymo galime suprasti, kad ji kraitelio taip ir negaus.

Kūdikio kraitelis - tai būtiniausių reikmenų rinkinys, padėsiantis mažylio tėveliams pirmaisiais kūdikio metais. Rinkinyje yra vokelis, sauskelnės, drėgnų servetėlių, keletas kitų patogių drabužėlių, informacinis lankstinukas apie kūdikio maitinimą, lovelės ir vonios įdėklai, pledas, rankšluostis, žaisliukas – kramtukas  ir kiti kūdikiams būtini daiktai. Viskas sudėta į tvirtą, orui pralaidžią dėžę, kuri išvykose gali būti naudojama ir kaip lovelė.

Kūdikio kraitelio Jonavoje idėjos autorius - A. Šalaševičius. 

 

Panašūs straipsniai

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“

Sunerimo dėl kaimynų vaikų: ,,Kol suaugę švenčia, mažamečiai lieja ašaras“ 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Rita (vardas pakeistas, redakcijai žinomas), kuri klausė, kur turėtų kreiptis, jei kyla įtarimas dėl pažeidžiamų vaikų teisių. Pasak jos, kelis kartus per savaitę...

Skaitytoja: vairuotojai piktybiškai nesilaiko kelių eismo  taisyklių

Skaitytoja: vairuotojai piktybiškai nesilaiko kelių eismo taisyklių

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri piktinosi, kad kelio Šveicarija – Meškoniai remontuojamoje atkarpoje vairuotojai nuolatos pažeidinėja kelių eismo tais...

Jonavietė: Ar šventiniai papuošimai „nesikirs“ su Sausio 13 – osios minėjimu?

Jonavietė: Ar šventiniai papuošimai „nesikirs“ su Sausio 13 – osios minėjimu? 1

Šią savaitę, kartu su Trijų Karalių dienos minėjimu, švenčių sezonas oficialiai baigėsi, bet miestas neskuba atsisveikinti su šventiniais papuošimais. Kaip žinia, Sausio 13-ąją bus minima Laisvė...

Jonavietė: nebešviečia kas trečias žibintas – vandalai pasidarbavo ar tai toks taupymas?

Jonavietė: nebešviečia kas trečias žibintas – vandalai pasidarbavo ar tai toks taupymas? 1

Portalas jonavoszinios.lt sulaukė jonavietės klausimo – kodėl ties neseniai įrengtu dviračių taku link bendrovės „Achema“ nebešviečia kas trečias žibintas? „Statė, statė, pagaliau pastatė ir pradėjo džia...

Jonavietė apie J.Basanavičiaus gatvę: Ne asfaltas, o parodija

Jonavietė apie J.Basanavičiaus gatvę: Ne asfaltas, o parodija 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Egidija, nenorėjusi atskleisti savo tikrojo vardo bei pareiškė, kad J.Basanavičiaus gatvėje, ties posūkiu į Vytauto gatvę kelio atkarpos asfaltavimas, anot jos, atli...

Skaitytojas Linas: ,,Gal metas suprasti, kad saugumas kelyje – bendras visų eismo dalyvių reikalas? “

Skaitytojas Linas: ,,Gal metas suprasti, kad saugumas kelyje – bendras visų eismo dalyvių reikalas? “ 4

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietis Linas, kuris pasakojo, kad neseniai vos išvengė rimtų nemalonumų, kai vaikišką vėžimėlį stumianti mama staiga, neįsitikinusi, jog kelią kirsti saugu, išvažiavo į...

Ar Jūsų automobilis saugus, jei jį paliekate neužrakintą, o salone - pilna daiktų?

Ar Jūsų automobilis saugus, jei jį paliekate neužrakintą, o salone - pilna daiktų?

Esame skelbę nekartą, jog Jonavoje siaučia ilgapirščiai nusitaikę į kiemuose paliktus automobilius. Dauguma gyventojų sunerimę dėl savo transporto saugumo, tačiau policijos pareigūnai kelia klausimą ir vairu...

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Pasigedo greičio ribojimo kalnelių segmentų

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė, kuri pasigedo Lietuvių gatvėje įrengtų greičio ribojimo kalnelių segmentų – dalies jų tiesiog nėra. Miesto seniūnija tikina jau sprendžianti šią problemą, tačiau...

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę

Jonavietė: vaikų pamėgtas tvenkinys virsta į pelkę 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri teigė, jog Joninių tvenkinys pamažu virsta į pelkę - moteris atkreipė dėmesį, kad vietomis jo dugnas yra stipriai apž...

Jonavietė: daugiabučio laiptinėje pakabintas skelbimas primena reketą

Jonavietė: daugiabučio laiptinėje pakabintas skelbimas primena reketą 8

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė, kuri piktinosi daugiabučio skelbimų lentoje rastu skelbimu - UAB ,,Jonavos paslaugos" informavo gyventojus apie tai, kad jei šie neįsigys pašto dėžučių, popieri...

Skaitytoja: pinigus lyg ir išskaičiavo, tačiau bankomatas jų neišdavė

Skaitytoja: pinigus lyg ir išskaičiavo, tačiau bankomatas jų neišdavė 1

Jonavietė, bandydama iš bankomato, esančio Žeimių g. 26A, išsiimti grynųjų pinigų – supanikavo. Pinigai iš sąskaitos lyg ir išskaičiuoti, tačiau bankomatas jų neišdavė.   „Vakar, atlikusi visas ...

Renovuojamų daugiabučių gyventojai sunerimo: darbai – nebaigti, o stelažai jau surinkti

Renovuojamų daugiabučių gyventojai sunerimo: darbai – nebaigti, o stelažai jau surinkti

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Chemikų gatvės gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri prašė išsiaiškinti, kodėl staiga sustojo dar prieš kelis mėnesius prasidėję jos bei kaimyninio daugiabu...

Būrėjos paslaugomis nusivylusi jonavietė: ima pinigus, bet buria, kad tik burti

Būrėjos paslaugomis nusivylusi jonavietė: ima pinigus, bet buria, kad tik burti 2

Į portalo jonavoszinios.lt redakciją paskambinusi jonavietė Regina, pasakodama apie, jos žodžiais tariant, vėjais išleistus pinigus, kone liejo ašaras. Jonavietė tikina, kad neseniai lankėsi pas būrėja, kuri ...

Gyventoja: naujoviški radiatoriai nesaugūs gyvūnams – užstrigusią katę laisvino gelbėtojai, jai sužalotos kojos

Gyventoja: naujoviški radiatoriai nesaugūs gyvūnams – užstrigusią katę laisvino gelbėtojai, jai sužalotos kojos 1

Portalą jonavoszinios.lt pasiekė gyventojos perspėjimas, kad naujoviški šildymo prietaisai galimai nesaugūs gyvūnams, o tiksliau, tokiems smalsiems keturkojams, kaip katės. Moters augintinio letenos užstrigo...

Mama įsitikinusi – dukra utėlėmis užsikrėtė vaikų žaidimų aikštelėje

Mama įsitikinusi – dukra utėlėmis užsikrėtė vaikų žaidimų aikštelėje

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Alma (siekiant apsaugoti mažametės interesus, mamos vardas buvo pakeistas), kuri pasakoja, kad jos dukra užsikrėtė utėlėmis. Mote...

Skaitytojų nuomonė apie celibatą ir kunigams taikomą draudimą tuoktis – kone vieninga

Skaitytojų nuomonė apie celibatą ir kunigams taikomą draudimą tuoktis – kone vieninga 2

Šią savaitę rubrikoje ,,Vieša nuomonė“ klausėme jonaviečių, ką jie mano apie kunigams taikomą draudimą tuoktis, celibato reikalavimą? Minėtas klausimas sulaukė nemenko skaitytojų dėmesio ir atskleidė, kad jei...