Kviečiu pakeliauti po Jonavos rajoną – Rukla

Kviečiu pakeliauti po Jonavos rajoną – Rukla
RGS 05
2018-09-05 09:54 2018

Darbo reikalais dažnai lankausi seniūnijose, domiuosi, kaip sekasi panaudoti investicijoms skirtas lėšas, kaip vyksta kultūrinis gyvenimas, kaip sprendžiamos socialinės problemos ir pan. Kiekviena seniūnija – savita. Drauge jau aplankėme Užusalių, Upninkų, Šilų, Bukonių, Žeimių, Kulvos seniūnijas. Metas aplankyti Ruklos seniūniją. 

Jauniausia seniūnija

Ruklos miestelio bendruomenės nariai iki šiol juokauja, kad rugpjūčio 16-oji yra tarsi Ruklos seniūnijos nepriklausomybės diena: 1995 m. rugpjūčio 16 d. Jonavos rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą padalinti Dumsių seniūniją į dvi dalis, nuo jos atskiriant Ruklą. Nuo to laiko Ruklos miestelio ir jo apylinkių žmonės turi savo valdžią, iki tol rukliečiams dėl įvairių klausimų reikėjo vykti į Šveicarijos kaimą.

Ruklos seniūnas Gintas Jasiulionis įsitikinęs, kad Rukla yra visos Lietuvos vizitinė kortelė: čia sukoncentruota beveik ketvirtadalis visos Lietuvos kariuomenės, dislokuotas besirotuojantis JAV Sausumos pajėgų kuopos karinis padalinys, NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė. Į Ruklą dažnai užsuka aukšto rango pareigūnai, garbingi svečiai, todėl seniūnas pasigenda centrinės šalies valdžios dėmesio. Ginto Jasiulionio žodžiais, gerai, kad puoselėjami kariniai objektai, tačiau investicijų reikia ir civiliniams objektams: miestelyje gyvena apie 2400 žmonių, tačiau per dieną čia užsuka bene tris kartus daugiau lankytojų, kurie naudojasi miestelio infrastruktūra. Todėl norėtųsi valdžios supratimo ir realios finansinės paramos, kad ir prisidedant lėšomis remontui gatvių, kurias išvažinėja sunkioji Lietuvos ir užsienio karių technika. 

Pabėgėlių priėmimo centro kaimynystė 

Rukla Lietuvoje dar plačiai žinoma ir dėl čia įsteigto Pabėgėlių priėmimo centro (PPC). Centras veiklą pradėjo 1996 m., o pirmieji pabėgėliai jame pagyvendinti 1997 m. kovo 3 d. Per tuos metus, pasak Ruklos seniūno, tarp atvykėlių ir vietos gyventojų kildavo įvairių nesusipratimų ir konfliktų. Ypač tuo metu, kai didžiąją PPC dalį sudarė čečėnai.

Nuo 2015 m. pradėjus įgyvendinti Europos Sąjungos pabėgėlių perkėlimo programą, į PPC atvyksta žmonių iš Artimųjų Rytų – Sirijos, Irako, Eritrėjos ir pan. Todėl 1996-ųjų pabaigoje Rukla vėl „nuskambėjo“ po kelių incidentų tarp pabėgėlių ir rukliečių.

Kasmet birželio 20-ąją, minint Pasaulinę pabėgėlių dieną, į Ruklos PPC suvažiuoja daugybė svečių. Šiemet kaip tik turėjau galimybę dalyvauti Pabėgėlių dienos minėjime Rukloje. Man itin įsiminė mūsų mero Eugenijaus Sabučio pasisakymas: meras atsiprašė ir apgailestavo, kad jam ne iš vieno politiko teko išgirsti rasistinių, ksenofobinių nuomonių pabėgėlių klausimu. Dalis politikų, sakė meras, atvirai kalba, jog pabėgėlius reikia tiesiog išvaryti. Mero žodžiais, ir Europoje, ir Lietuvoje pabėgėlių tema naudojama tam, kad politikai iškeltų populizmo bangą, ja pasinaudotų ar užsitarnautų geresnį vardą. Sutinku su meru: išties liūdna, kad nuo karo bėgantys asmenys yra tarsi įrankis, padedantis politikams pasiekti savo tikslų.

Taip pat suprantu, kad pabėgėliams Lietuva, o juolab Rukla, tikrai nėra svajonių šalis – greičiau tarpinė stotelė. Žinoma, yra ir išimčių: ne vienas, išėjęs iš PPC, sėkmingai integravosi ir Jonavoje, ir kituose miestuose, dirba, išmoko lietuvių kalbą, net sukūrė savo verslą. 

Rykštė – socialinės problemos 

Ruklos seniūnijoje nedarbas siekia apie 20 proc. ir vos ne dvigubai viršija Jonavos r.  savivaldybės vidurkį, nors visai šalia veikia „Achema“, kelios mažesnės įmonės. Bėda ta, kad tam tikrai kategorijai žmonių rūpi ne darbas, o pašalpos.

Miestelyje gyvena nemažai socialinės rizikos šeimų, o socialinio būsto skaičius čia didesnis nei visame Jonavos mieste. Realybė tokia, kad laukiantys socialinio būsto eilėje buto Rukloje nepageidauja. Nors čia išties yra pakankamai tvarkingų būstų.

Negaliu nesutikti su seniūno nuomone: kuo daugiau tvarkingų žmonių atsikrausto gyventi į Ruklą, tuo labiau gerėja situacija.

Seniūnas 2018 m. už 40 000 eurų planuoja įrengti naujas vaizdo stebėjimo kameras, kurios padėtų užtikrinti gyventojų saugumą. Tuo pačiu tai būtų ir prevencinė priemonė, drausminanti piktavalius. 

Žmogus sotus ne vien duona 

Seniūnijos miškuose ir apylinkėse gausu grybų, tad bendruomenė „Ruklietis“ ir seniūnija jau ne vienerius metus rudenį rengia Grybų šventę, kurios simbolis – baravykas, todėl šventės dalyviai stengiasi pririnkti kuo daugiau baravykų.

Puikiai įrengtame miestelio aikštyne vyksta nemažai sporto renginių, kuriuose dalyvauja ir kitų seniūnijų gyventojai. Už sportininkus „serga“ gausus būrys žiūrovų.

Galiu tik pritarti, kad svarbu investuoti į viską – pradedant laisvalaikio pramogomis ir baigiant šaligatviais ir gatvėmis.

Šiemet pradėta Ruklos kultūros centro renovacija – ir išorės, ir vidaus patalpų remontas. Šiam tikslui iš Europos Tarybos vystymo banko skirta 300 000 eurų negrąžintina dotacija, Jonavos rajono savivaldybė prie šio projekto prisideda 67 000 eurų. Rukliečiai jau dabar stebi besikeičiantį pastatą, vidaus patalpas tikimasi suremontuoti 2019 metais.

Prieš trejus metus Ruklos Jono Stanislausko pagrindinėje mokykloje buvo atidarytas Vaikų dienos centras. Kaip jau minėjau, seniūnijoje gyvena nemažai socialinės rizikos šeimų, kuriose auga vaikai. Privalu jais pasirūpinti, parodyti kitokį gyvenimą, kitokią aplinką, jų vaikystei suteikti šviesesnių spalvų. Neseniai šiame Vaikų dienos centre lankėsi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Ruklos Šv. Dvasios parapijos klebono, karo kapeliono Arnoldo Valkausko iniciatyva prie Carito yra įsteigta valgykla, kurioje kasdien ateina pavalgyti apie 100 vaikų ir nemažai suaugusiųjų. Čia taip pat veikia Vaikų dienos centras, su pačiais mažiausiais jo lankytojais dirba seserys vienuolės Loreta ir Simona.

Beje, Ruklos miestelio tikintieji nepraranda vilties, jog kada nors miestelyje vis tiek bus pastatyti maldos namai, juolab kad ir žemės sklypas yra, ir detalusis planas parengtas. O kol kas tikintieji meldžiasi koplyčioje, kuri įrengta Kultūros centro pastate. Sekmadieniais klebonas A. Valkauskas dar aukoja Šv. Mišias ir Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko salėje: į pamaldas žmonės atvyksta ne tik iš Ruklos ar Jonavos, bet ir iš kitų miestų bei rajonų. 

Jonavos r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė

G. Jasiuliono nuotr.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Jonavoje bus statomas modernus pėsčiųjų tiltas

Jonavoje bus statomas modernus pėsčiųjų tiltas 2

Jonavoje šiais metais prasidės pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybos – gavusi Vyriausybės finansavimą, Jonavos rajono savivaldybė planuoja pasirašyti sutartį dėl statybos darbų su viešojo pirkimo konkurso lai...

Taryba pritarė mero ir direktoriaus veiklos ataskaitoms, gyventojams - specialus leidinys

Taryba pritarė mero ir direktoriaus veiklos ataskaitoms, gyventojams - specialus leidinys

Jonavos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį pritarė savivaldybės mero ir administracijos direktoriaus 2019 metų veiklos ataskaitoms. Tą pačią dieną gyventojams pristatomas specialus leidinys, kuriame patrau...

Vasarą siūlo mokėti darbdaviams už įdarbintą jaunimą

Vasarą siūlo mokėti darbdaviams už įdarbintą jaunimą

Jonavos rajono savivaldybės tarybai teikiamas sprendimo projektas, kuriuo siūloma patvirtinti jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programą. Šia programa siekiama didinti 14-19 m. jaunimo užimt...

Jonavos rajone nustatyta karantino pažeidimų

Jonavos rajone nustatyta karantino pažeidimų

Vyriausybei sušvelninus karantino sąlygas ir leidus teikti kai kurias paslaugas, policijos pareigūnai ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai savaitgalį tikrino, kaip paslaugų teikėja...

Kvietimas teikti prašymus finansinei paramai gauti pagal Jonavos rajono savivaldybės specialiąją sodininkų bendrijų rėmimo programą

Kvietimas teikti prašymus finansinei paramai gauti pagal Jonavos rajono savivaldybės specialiąją sodininkų bendrijų rėmimo programą

Kviečiu Jonavos rajono sodininkų bendrijas, siekiančias tinkamai tvarkyti ir prižiūrėti bendrojo naudojimo objektus (kelius, gatves ir kt.) iki  spalio 30 dienos teikti prašymus finansinei paramai gauti...

Jonavos rajono savivaldybės administracija nuomoja patalpas

Jonavos rajono savivaldybės administracija nuomoja patalpas

Jonavos rajono savivaldybės administracija, juridinio asmens kodas 188769070, Žeimių g. 13, Jonava, skelbia žemiau nurodytų patalpų nuomos konkursus: 1. 11,85 kv. m bendro ploto negyvenamoji pat...

Jonavos rajono savivaldybės administracija skelbia patalpų nuomos konkursus

Jonavos rajono savivaldybės administracija skelbia patalpų nuomos konkursus

Jonavos rajono savivaldybės administracija, juridinio asmens kodas 188769070, Žeimių g. 13, Jonava, skelbia žemiau nurodytų patalpų nuomos konkursus: 16,85 kv. m bendro ploto negyvenamosi...

Aukcione parduodamas butas Rukloje

Aukcione parduodamas butas Rukloje

Jonavos r. sav. administracija skelbia pakartotinį nekilnojamojo turto pardavimo viešąjį aukcioną. Parduodamas turtas: 1 kamb. butas, esantis Ruklio g. 10-512, Rukla, Jonavos r. sav. (bendras p...

Savivaldybė nepritaria pasiūlytai apylankai viaduko remonto metu

Savivaldybė nepritaria pasiūlytai apylankai viaduko remonto metu

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) planuoja rekonstruoti valstybinės reikšmės krašto kelio Jonava-Žasliai atkarpoje esantį viaduką virš geležinkelio. Remonto metu bus laikinai uždarytas vienintelis ...

Sudarytas preliminarus nenaudojamų, apleistų ar netinkamai naudojamų žemės sklypų sąrašas

Sudarytas preliminarus nenaudojamų, apleistų ar netinkamai naudojamų žemės sklypų sąrašas

Informuojame, kad vadovaudamasi 2019 m. gruodžio 19 d. Jonavos rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 1TS-253 patvirtintu ,,Nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų Jonavos rajono savivaldybės ...

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas (XI pirkimas)

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas (XI pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.5 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimas Jonavos rajono savivaldybėje 2020 m.

Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.5 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ įgyvendinimas Jonavos rajono savivaldybėje 2020 m.

Siekiant, kad finansavimas bendruomeninei veiklai stiprinti pasiektų visas savivaldybes, skatinti gyvenamųjų vietovių bendruomenių savarankiškumą tenkinant socialinius jų narių (gyventojų) poreikius, stiprinti n...

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas ( X pirkimas)

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas ( X pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas (II pirkimas)

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas (II pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Trijų ir keturių kambarių butų pirkimas Jonavos mieste (X pirkimas)

Trijų ir keturių kambarių butų pirkimas Jonavos mieste (X pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...