Kviečiu pakeliauti po Jonavos rajoną – Upninkų seniūnija

Kviečiu pakeliauti po Jonavos rajoną – Upninkų seniūnija
LIE 02
2018-07-02 15:33 2018

Darbo reikalais dažnai lankausi seniūnijose, domiuosi, kaip sekasi tvarkytis, panaudoti investicijoms skirtas lėšas, kaip vyksta kultūrinis gyvenimas, kaip sprendžiamos socialinės problemos ir pan.

Kiekviena seniūnija – savita, čia gyvenimas virte verda, žmonės vis aktyviau įsijungia į kultūrinę, bendruomeninę veiklą. Todėl   kilo mintis pakviesti pasižvalgyti po Jonavos rajoną. Drauge jau lankėmės Užusaliuose, o šį kartą kviečiu į priešingą pusę –  į Upninkų seniūniją, kuri labiausiai nutolusi nuo rajono centro: pagrindinė gyvenvietė nuo rajono centro nutolusi 24 km, o atskiri seniūnijos kaimai – 35-38 km.

Trijų upių apsuptyje

Upninkų seniūnija iš kitų rajono seniūnijų išsiskiria savo plotu, kuris yra didžiausias; didžiausiu kelių ilgiu (173 km) ir gyventojų skaičiumi, kuris, deja, yra mažiausias iš visų rajono seniūnijų – nesiekia 1300.

Vis dėlto energingoji Upninkų seniūnė Lolita Nekrošienė nusiteikusi optimistiškai. Pasak seniūnės, Upninkus nuo Vilniaus skiria viso labo 70 kilometrų, tad su laiku gal pavyktų į šį gražų kraštą pritraukti daugiau gyventojų? L. Nekrošienės žodžiais, Upninkuose yra viskas, ko reikia pilnaverčiam gyvenimui: pagrindinė mokykla su darželiu, ambulatorija, socialinio paslaugų centro padalinys,  biblioteka, kultūros centras, paštas, parduotuvė, yra bažnyčia, dvi cerkvės.

Kraštas išties labai gražus: net 57 proc. seniūnijos ploto užima miškai, per seniūnijos teritoriją teka trys upės: Širvinta įteka į Šventąją, o ši – į Nerį. Be to, rytuose, prie administracinės ribos su Širvintų rajonu, išteka ypatingas Lietavos upeliukas –  kalbininkai mano, kad būtent Lietavos  upelis davė vardą Lietuvai. Upelis  į Nerį įteka piečiau Arnotiškių kaimo: šioje vietoje sutvarkytas priėjimas prie upelio, mokyklos iniciatyva pastatytas koplytstulpis, vietos gyventojai įrengė tiltelį, nuo kurio galima atsigerti vandens iš šaltinio, kuris trykšta į Lietavos upelį.

1992 m. Lietavos žemupyje buvo įsteigtas hidrologinis draustinis. Beje, seniūnijos teritorijoje yra ne vienas draustinis: tai Širvintos kraštovaizdžio, Šventosios ichtiologinis, Upninkų botaninis.

Seniūnės pagalbininkai

Seniūnė L. Nekrošienė džiaugėsi ypač aktyviais savo pagalbininkais – seniūnaičiais. Šiemet už seniūnijai iš rajono biudžeto skirtas investicines lėšas buvo nutarta įsigyti traktorių-žoliapjovę su žolės surinktuvu, kadangi seniūnijoje yra nemažai viešųjų erdvių, kurias reikia prižiūrėti, pačioje gyvenvietėje yra parkas. Jau nuo vasario pradedama ruoštis pavasario-vasaros sezonui: šiltnamyje sėjamos sėklos, iš kurių auginami daigai  gyvenvietės gėlynams.

Šiemet bus įrengtas apšvietimas Mantromiškių ir Makštavos kaimuose, prie kultūros centro pakeista dalis plytelių. Seniūnę ypač nustebino ir pradžiugino Mantromiškių kaimo gyventojai: nors kaimas nedidelis, tačiau seniūnaitės paraginti susirinko gal 10 žmonių, kurie diskutavo ir sprendė, kur būtų geriau statyti apšvietimo stulpus. Seniūnaičiai gyventojus subūrė ir pavasarinei švarinimosi akcijai. Ko gero, kai gyveni tokiame gražiame gamtos kampelyje, natūraliai kyla noras puoselėti grožį.

Seniūnijoje aktyviai veikia Upninkų kaimo bendruomenės asociacija ir Vyšnialaukio kaimo bendruomenė, pernai Kunigiškių kaime įsteigta VšĮ „Vilties žiburys“, kuri stengsis padėti priklausomybių turintiems žmonėms. 

Upninkiečiai butus... dovanoja

Seniūnijoje opi bedarbystės problema, kadangi nėra stambių žemės ūkio bendrovių, veiklą vysto tik keli smulkūs ūkininkai ir verslininkai. Bendrovėje „Rizgonys“ dirba kelios dešimtys žmonių, tačiau daugiausia jie priimami tik sezono metu. Kadaise buvusi pavyzdinė miesto tipo  gyvenvietė šiandien pamažu tuštėja. Todėl gyvenvietėje būna ir tokių stebuklų: upninkiečiai savo butus atiduoda už dyką, tačiau ir jų niekas nenori. Skaudu.

Prieš porą metų viena Upninkų gyventoja siūlėsi  savivaldybei padovanoti butą. Moteris teigė jau daug metų jame negyvenanti, nors mokesčius moka, tad butas jai yra našta. Tuomet savivaldybės Taryba priėmė upninkietei palankų sprendimą, vis dėlto ateityje  nežadame priimti tokių nemažų investicijų reikalaujančių dovanų.

Kūrėjų kraštas

Upninkai turtingi ne tik upių, miškų, gražių peizažų, bet ir meninės sielos žmonių: čia gyvena ir kuria net keturi poetai: Laimutė Šatienė, Ana Aleksandravičienė, Danguolė Vasiliauskienė ir Mykolas Kručas. Beje, visi keturi Aukščiausiojo apdovanoti ne vienu talentu. Antai D. Vasiliauskienė vadovauja mokyklai, yra užkietėjusi žvejė, kuria eiles, išleido ne vieną poezijos knygelę, kurią pati ir iliustravo. L. Šatienė yra tikra rankdarbių meistrė, dailininkė, dainininkė, renginių vedėja. Upninkiečiai žavisi A. Aleksandravičienės išpuoselėta sodyba, moteris  piešia, turi puikų humoro jausmą.  Devintą dešimtį bebaigiantis M. Kručas – poetas, pasakorius, saviveiklininkas, humoristas, yra sumeistravęs ne vienerias kankles.

Visi labai skirtingi, tačiau tuo kaip tik papildantys vienas kitą. Pernai Upninkų „ketveriukė“ kaip reikiant nustebino: išleido eilėraščių rinkinį „Keturiese“, kurį dedikavo šio krašto žmonėms.

Upninkėlių kaime gyvena ir kuria dar vienas šio krašto šviesuolis – devintą dešimtį įpusėjęs Bronius Sedleckas: medžio drožėjas, kaimo kapelos šokėjas,  jausmingus romansus traukiantis įvairiuose bendruomenės renginiuose. Ir puikus pyragų kepėjas.

Kunigiškių kaime gyvena vandens lelijų karaliumi tituluojamas Juozas Jasionis, kuris dar domisi ir augina  vaistinguosius augalus.

Vyšnialaukyje verda vyšnių uogienę

Tarp seniūnijos miškų, daubų, siaurų miško keliukų tarsi pasiklydusį Vyšnialaukio kaimą pati sau netikėtai atradau pernai: bendruomenės pirmininkas Valdas Bagdonas ir jo gyvenimo draugė Gražina Grigoravičienė pakvietė drauge su poezijos klubo „Šaltinis“ nariais ir kaimo bendruomene palydėti vasarą.

Beje, į 7 sodybų kaimą kasmet tarsi į atlaidus suvažiuoja daugybė žmonių. Nors senieji gyventojai jau iškeliavę Anapilin, jų sodybose tvarkosi paveldėtojai. Veiklaus ir iniciatyvaus bendruomenės pirmininko V. Bagdono dėka Vyšnialaukis tapo seniūnijos rojaus kampeliu.

Vyšnialaukyje sava jaučiasi ir dabartinė seniūnė L. Nekrošienė, kuri šį kampelį, kaip pati sakė, atrado maždaug prieš 10 metų: atvažiavo aplankyti savo draugės Gražinos ir suprato, kad niekur nenori iš čia išvažiuoti.

Prieš porą metų bendruomenės žmonės nutarė dalyvauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtame bendruomeninės veiklos  stiprinimo projektų finansavimo konkurse, parašė projektą ir gavo finansavimą. Iš projekto lėšų tautodailininkas Andrius Kazlauskas sukūrė kryžių-koplytstulpį ir vartus į kaimą. Dar iš šio projekto lėšų bendruomenė įsigijo traktorių-žoliapjovę aplinkai prižiūrėti, nagingi bendruomenės vyrai sumeistravo pavėsinę.

Koplytstulpį pavadino „Vyšnialaukis atgyja gyvųjų susitikimams ir mirusiųjų prisiminimams“. Seniūnė L. Nekrošienė, kuri yra aktyvi šios bendruomenės narė, net neabejoja, kad senieji sodybų šeimininkai iš aukštybių stebi ir džiaugiasi, kad kaimas atgijo.

Pasirodo, kad  kaimą atgaivinti ir prikelti galima, net jeigu jame nėra nė vieno nuolatinio gyventojo. Reikia tik labai pasistengti...

 

Jonavos r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Vijolė Šadauskienė

 

 

 

 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Pasirinkti pretendentai į Ruklos ir Upninkų seniūnų pareigas

Pasirinkti pretendentai į Ruklos ir Upninkų seniūnų pareigas

LR Valstybės tarnybos departamente įvyko du Jonavos rajono savivaldybės administracijos skelbti konkursai į Jonavos rajono savivaldybės administracijos Upninkų ir Ruklos seniūnijų seniūnų pareigas. ...

Pradedamas statyti pėsčiųjų ir dviračių tiltas per Žeimių gatvę

Pradedamas statyti pėsčiųjų ir dviračių tiltas per Žeimių gatvę 1

Penktadienį Jonavoje oficialiai prasidėjo modernaus pėsčiųjų ir dviračių tilto statybos darbai. Pėsčiųjų tiltas per judrią Žeimių gatvę sujungs gyvenamąjį Kosmonautų rajoną ir kitoje gatvės pusėje esančius Jonav...

Atviras kreipimasis į didžiausius Jonavos verslo darbdavius

Atviras kreipimasis į didžiausius Jonavos verslo darbdavius

Gerbiami Jonavos verslo atstovai, Lietuva ir visas pasaulis susidūrė su situacija, kurios niekas net negalėjome įsivaizduoti. Dar neseniai atrodytų taip toli buvęs virusas pasiekė Lietuvą ir Jonavą. Covi...

Jonavoje bus statomas modernus pėsčiųjų tiltas

Jonavoje bus statomas modernus pėsčiųjų tiltas 2

Jonavoje šiais metais prasidės pėsčiųjų tilto per Žeimių gatvę statybos – gavusi Vyriausybės finansavimą, Jonavos rajono savivaldybė planuoja pasirašyti sutartį dėl statybos darbų su viešojo pirkimo konkurso lai...

Jonavos rajono žemės ūkio bendrovių, kooperatyvų, įmonių ir ūkininkų traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir jų priekabų techninės apžiūros grafikas

Jonavos rajono žemės ūkio bendrovių, kooperatyvų, įmonių ir ūkininkų traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir jų priekabų techninės apžiūros grafikas

Patvirtintas Jonavos rajono žemės ūkio bendrovių, kooperatyvų, įmonių ir ūkininkų traktorių, savaeigių žemės ūkio mašinų ir jų priekabų techninės apžiūros grafikas 2020 metams. Šveicarijos  sen. - liepos...

Taryba pritarė mero ir direktoriaus veiklos ataskaitoms, gyventojams - specialus leidinys

Taryba pritarė mero ir direktoriaus veiklos ataskaitoms, gyventojams - specialus leidinys

Jonavos rajono savivaldybės taryba ketvirtadienį pritarė savivaldybės mero ir administracijos direktoriaus 2019 metų veiklos ataskaitoms. Tą pačią dieną gyventojams pristatomas specialus leidinys, kuriame patrau...

Vasarą siūlo mokėti darbdaviams už įdarbintą jaunimą

Vasarą siūlo mokėti darbdaviams už įdarbintą jaunimą

Jonavos rajono savivaldybės tarybai teikiamas sprendimo projektas, kuriuo siūloma patvirtinti jaunimo vasaros užimtumo ir integracijos į darbo rinką programą. Šia programa siekiama didinti 14-19 m. jaunimo užimt...

Jonavos rajone nustatyta karantino pažeidimų

Jonavos rajone nustatyta karantino pažeidimų

Vyriausybei sušvelninus karantino sąlygas ir leidus teikti kai kurias paslaugas, policijos pareigūnai ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai savaitgalį tikrino, kaip paslaugų teikėja...

Kvietimas teikti prašymus finansinei paramai gauti pagal Jonavos rajono savivaldybės specialiąją sodininkų bendrijų rėmimo programą

Kvietimas teikti prašymus finansinei paramai gauti pagal Jonavos rajono savivaldybės specialiąją sodininkų bendrijų rėmimo programą

Kviečiu Jonavos rajono sodininkų bendrijas, siekiančias tinkamai tvarkyti ir prižiūrėti bendrojo naudojimo objektus (kelius, gatves ir kt.) iki  spalio 30 dienos teikti prašymus finansinei paramai gauti...

Jonavos rajono savivaldybės administracija skelbia patalpų nuomos konkursus

Jonavos rajono savivaldybės administracija skelbia patalpų nuomos konkursus

Jonavos rajono savivaldybės administracija, juridinio asmens kodas 188769070, Žeimių g. 13, Jonava, skelbia žemiau nurodytų patalpų nuomos konkursus: 16,85 kv. m bendro ploto negyvenamosi...

Kvietimas teikti paraiškas pagal nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.5 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Kvietimas teikti paraiškas pagal nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.5 priemonę „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“

Jonavos rajono savivaldybės administracija kviečia teikti paraiškas paramai gauti pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2020 metų veiksmų plano įgyvendinimo 1.1.5 priemonę „...

Bus asfaltuojamos naujos dangos - prašoma nestatyti automobilių

Bus asfaltuojamos naujos dangos - prašoma nestatyti automobilių

Jonavos miesto seniūnija informuoja, kad kovo 26, 27, 30 ir 31 dienomis bus vykdomi asfaltavimo darbai naujame Chemikų gatvės akligatvyje iki pat aikštelės už Užimtumo tarnybos bei naujoje A. Kulviečio g. automo...

Sudarytas preliminarus nenaudojamų, apleistų ar netinkamai naudojamų žemės sklypų sąrašas

Sudarytas preliminarus nenaudojamų, apleistų ar netinkamai naudojamų žemės sklypų sąrašas

Informuojame, kad vadovaudamasi 2019 m. gruodžio 19 d. Jonavos rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 1TS-253 patvirtintu ,,Nenaudojamų, apleistų kitos paskirties žemės sklypų Jonavos rajono savivaldybės ...

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas (XI pirkimas)

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas (XI pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas ( X pirkimas)

Trijų ir keturių kambarių butų Jonavos mieste pirkimas ( X pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas (II pirkimas)

Trijų kambarių buto Jonavos mieste pirkimas (II pirkimas)

Perkančioji organizacija: Jonavos rajono savivaldybės administracija, Žeimių g. 13, LT-55158 Jonava, įstaigos kodas 188769070, tel. (8 349) 501 54, faks. (8 349) 500 12, el. p. ...