Langus užsidaryti privertė nosį riečianti smarvė

Langus užsidaryti privertė nosį riečianti smarvė
RGP 24
2017-08-24 09:08 2017

Dauguma jonaviečių trečiadienio vakarą mieste, ypač – Rimkų mikrorajone – pajuto tvyrančią smarvę.

Informaciją apie tai su klausimais, kas nutiko, žmonės rašė socialiniuose tinkluose, dauguma žmonių buvo priversti užsidaryti langus.

Kaip „Jonavos žinioms“ sakė rajono savivaldybės Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė, smarvė greičiausiai sklido ūkininkams ėmus tręšti laukus.

„Higienos normos reglamentuoja, kad laukus tręšti galima, tačiau turi būti sudaryti tręšimo planai. Ar kvapai neviršija higienos normų, ar viskas daroma tinkamai pagal žmonių skundus tiria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ir aplinkosaugininkai“, - sakė R.Raiceviečienė.

Tačiau ištirti sklindančius kvapus – ilgas ir painus procesas, mat jie neretai būna momentiniai.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėjos Jurgitos Arbočienės, tyrimas pradedamas gavus žmonių skundus, o tam pagal galiojančius teisės aktus privaloma sudaryti komisiją.

„Tai – ilgas procesas, ir užima daug laiko. Be to, mes tiriame kvapus, atsiradusius dėl ūkinės-komercinės veiklos, o laukų tręšimas tam nėra priskirtas“, - sakė J.Arbočienė.

Ar ūkininkai turi tręšimo planus, ar jų laikosi ir viską daro pagal taisykles, kontroliuoti turėtų aplinkosaugininkai.

Probelmos dėl laukų tręšimo kildavo ir ankstesniais metais. Pernai Aplinkos ministerija išplatino prananešimą, kuriame teigė, jog aplinkosaugininkai gauna vis daugiau pranešimų apie mėšlu ir srutomis netinkamai tręšiamus laukus. Pasitvirtinusių pranešimų vis daugėja, o pareigūnai tikina, kad tai, ką daro ūkininkai, sunku pavadinti „tręšimu“ – tai tikrų tikriausias teršimas.

Aplinkosaugininkai primena, kad mėšlą bei srutas laukuose draudžiama skleisti nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., taip pat šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip per 100 m nuo gyvenamojo namo be gyventojo sutikimo ir 300 m nuo gyvenvietės be seniūnijos seniūno sutikimo.

Draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose ir arčiau kaip 2 m iki melioracijos griovių viršutinių briaunų. Paskleistas ant dirvos paviršiaus tirštasis ir skystasis mėšlas turi būti įterptas ne vėliau kaip per 24 valandas. Visais atvejais draudžiama mėšlą ir (ar) srutas skleisti ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės.

PAPILDYTA Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jonavos rajono agentūros vedėjo Kęstučio Celiečiaus komentaru. 

Pasak K.Celiešiaus, kvapai trečiadienį sklido iš vienos ūkininkės laukų, kuri juos tręšė. Kaip sakė aplinkosaugininkas, ūkininkė laikėsi visų reikalavimų, taip pat laukus aparė. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, laukus tręšti galima, o aplinkosaugininkai kontroliuoja ne sklindančius kvapus, tačiau kad nebūtų teršiama aplinka: upės, kiti vandens telkiniai ir panašiai. 

Nustatyti, ar kvapas viršijo leistinas normas, turi visuomenės sveikatos stebėsenos specialistai, tačiau tai, tvirtina K.Celiešius, taip pat ilgas procesas (privalo būti sudaroma komisija vėliau - kviečiama laboratorija, tačiau kai ji atvyksta - kvapas paprastai būna išsisklaidęs). 

"Tada reiktų priimti įstatymus, kad tręšti laukus draudžiama. Kito kelio nematau. Tačiau dabar juos tręšti leidžiama. Mes tik geranoriškai kalbamės su ūkininkais, kad jie tręšimui dienas rinktųsi ir pagal vėjo kryptį - tam, kad kvapas kuo mažiau sklistų į gyvenamuosius rajonus", - sakė K.Celiešius. 

 

Panašūs straipsniai

Kauno PGV: Potvyniai ir jų pavojai

Kauno PGV: Potvyniai ir jų pavojai

Kauno priešgaisrinė gelbėjimo valdyba (PGV) informuoja gyventojus apie potvynius ir jų pavojų.  Gali būti užtvindyti dideli plotai Kauno miesto, Kauno, Jonavos, Kėdainių, Prienų rajonų, Bir...