Langus užsidaryti privertė nosį riečianti smarvė

Langus užsidaryti privertė nosį riečianti smarvė
RGP 24
2017-08-24 09:08 2017

Dauguma jonaviečių trečiadienio vakarą mieste, ypač – Rimkų mikrorajone – pajuto tvyrančią smarvę.

Informaciją apie tai su klausimais, kas nutiko, žmonės rašė socialiniuose tinkluose, dauguma žmonių buvo priversti užsidaryti langus.

Kaip „Jonavos žinioms“ sakė rajono savivaldybės Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rasa Raicevičienė, smarvė greičiausiai sklido ūkininkams ėmus tręšti laukus.

„Higienos normos reglamentuoja, kad laukus tręšti galima, tačiau turi būti sudaryti tręšimo planai. Ar kvapai neviršija higienos normų, ar viskas daroma tinkamai pagal žmonių skundus tiria Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai ir aplinkosaugininkai“, - sakė R.Raiceviečienė.

Tačiau ištirti sklindančius kvapus – ilgas ir painus procesas, mat jie neretai būna momentiniai.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėjos Jurgitos Arbočienės, tyrimas pradedamas gavus žmonių skundus, o tam pagal galiojančius teisės aktus privaloma sudaryti komisiją.

„Tai – ilgas procesas, ir užima daug laiko. Be to, mes tiriame kvapus, atsiradusius dėl ūkinės-komercinės veiklos, o laukų tręšimas tam nėra priskirtas“, - sakė J.Arbočienė.

Ar ūkininkai turi tręšimo planus, ar jų laikosi ir viską daro pagal taisykles, kontroliuoti turėtų aplinkosaugininkai.

Probelmos dėl laukų tręšimo kildavo ir ankstesniais metais. Pernai Aplinkos ministerija išplatino prananešimą, kuriame teigė, jog aplinkosaugininkai gauna vis daugiau pranešimų apie mėšlu ir srutomis netinkamai tręšiamus laukus. Pasitvirtinusių pranešimų vis daugėja, o pareigūnai tikina, kad tai, ką daro ūkininkai, sunku pavadinti „tręšimu“ – tai tikrų tikriausias teršimas.

Aplinkosaugininkai primena, kad mėšlą bei srutas laukuose draudžiama skleisti nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., taip pat šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip per 100 m nuo gyvenamojo namo be gyventojo sutikimo ir 300 m nuo gyvenvietės be seniūnijos seniūno sutikimo.

Draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti paviršinių vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose ir arčiau kaip 2 m iki melioracijos griovių viršutinių briaunų. Paskleistas ant dirvos paviršiaus tirštasis ir skystasis mėšlas turi būti įterptas ne vėliau kaip per 24 valandas. Visais atvejais draudžiama mėšlą ir (ar) srutas skleisti ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės.

PAPILDYTA Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Jonavos rajono agentūros vedėjo Kęstučio Celiečiaus komentaru. 

Pasak K.Celiešiaus, kvapai trečiadienį sklido iš vienos ūkininkės laukų, kuri juos tręšė. Kaip sakė aplinkosaugininkas, ūkininkė laikėsi visų reikalavimų, taip pat laukus aparė. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, laukus tręšti galima, o aplinkosaugininkai kontroliuoja ne sklindančius kvapus, tačiau kad nebūtų teršiama aplinka: upės, kiti vandens telkiniai ir panašiai. 

Nustatyti, ar kvapas viršijo leistinas normas, turi visuomenės sveikatos stebėsenos specialistai, tačiau tai, tvirtina K.Celiešius, taip pat ilgas procesas (privalo būti sudaroma komisija vėliau - kviečiama laboratorija, tačiau kai ji atvyksta - kvapas paprastai būna išsisklaidęs). 

"Tada reiktų priimti įstatymus, kad tręšti laukus draudžiama. Kito kelio nematau. Tačiau dabar juos tręšti leidžiama. Mes tik geranoriškai kalbamės su ūkininkais, kad jie tręšimui dienas rinktųsi ir pagal vėjo kryptį - tam, kad kvapas kuo mažiau sklistų į gyvenamuosius rajonus", - sakė K.Celiešius. 

 

Panašūs straipsniai

Jonavos kultūros centro moterų choras "Guoba" dalyvavo chorinės muzikos festivalyje "Bratislava Cantat 2019"

Jonavos kultūros centro moterų choras "Guoba" dalyvavo chorinės muzikos festivalyje "Bratislava Cantat 2019"

2019-10-02/07 Slovakijoje ir Bratislavoje vyko chorinės muzikos festivalis "Bratislava Cantat 2019" Choras pasirodė keturiuose koncertuose, kur skambėjo ne tik lietuvių liaudies dainos, bet ir sakr...

Lietuvoje prasideda gripo sezonas

Lietuvoje prasideda gripo sezonas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad šią savaitę prasideda 2019–2020 m. gripo sezonas. Šiuo periodu, kuris įprastai trunka nuo 40-osios kale...

Septyni požymiai, kad jūsų vaikas tapo „veiperiu“

Septyni požymiai, kad jūsų vaikas tapo „veiperiu“ 2

Politikams vis ieškant būdų, kaip pažaboti elektroninių cigarečių vartojimą nepilnamečių tarpe, tėvams ir mokytojams svarbu išmokti atpažinti, kad vaikas garina elektronines cigaretes. Bekvapes, mažo dydžio ...

Pradėtas bendrovės „Jonavos vandenys“ pastato atnaujinimas

Pradėtas bendrovės „Jonavos vandenys“ pastato atnaujinimas

Šių metų III ketvirtį pradėti UAB "Jonavos vandenys" (Kranto g. 9, Jonava) gamybinio – administracinio pastato atnaujinimo darbai. Beveik prieš metus suremontuotos pirmojo aukšto vidaus patalpos, atėjo metas atn...

Vokiečių kalbą – į sceną!

Vokiečių kalbą – į sceną!

Jau aštuntą kartą birželio pradžioje Vilniuje susitiko mokiniai iš įvairių Lietuvos kampelių bei iš Lenkijos, kad pabūtų kartu vokiško teatro šventėje–festivalyje „Vokiečių kalbą į sceną“. Ją kaip ir kiekvienais...

NVSC atliko vaikų ugdymo įstaigų vertinimą: pažeidimų rasta ir Jonavos rajone

NVSC atliko vaikų ugdymo įstaigų vertinimą: pažeidimų rasta ir Jonavos rajone

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) 2019 m. vasario–birželio mėnesiais penkiasdešimt dvejose šalies savivaldybėse atliko ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugd...