Maisto produktų gamintojų kainos mažėja – ar pajusime tai prekybos centruose?

Maisto produktų gamintojų kainos mažėja – ar pajusime tai prekybos centruose?
VAS 04
2021-02-04 10:14 2021

Kai kurių maisto produktų kainos Lietuvoje nežymiai auga, tačiau ne taip sparčiai, kaip tai vyksta kaimyninėse šalyse. Kainų augimas yra mažesnis ir už Europos Sąjungos (ES) vidurkį, be to, pastebima maisto produktų gamintojų kainų mažėjimo tendencija – tai paaiškėjo Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) kartu su Vį Žemės ūkio kaimo verslo centro rinkos analitikais atlikus 2020 m. paskutinio ketvirčio maisto kainų kitimo tendencijų analizę.

Paskutinįjį praėjusių metų ketvirtį (palyginti su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu) maisto kainos padidėjo 0,6 proc. Šis augimas buvo lėtesnis nei Latvijoje (1,3 proc.), Estijoje (0,9 proc.), Lenkijoje (1,4 proc.) ar ES (1,6 proc.).

Per tris ketvirtojo ketvirčio mėnesius metinis maisto kainų augimas lėtėjo ir gruodžio mėn. tapo nulinis – maisto kainų lygis tapo toks pats, kaip 2019 m. gruodžio mėn. Šis lėtėjimas, anot  ŽŪM Programinio, projektinio valdymo  ir analizės skyriaus vedėjo Evaldo Pranckevičiaus, galėtų būti susijęs su mėsos, daržovių ir vaisių kainų kitimu.

Pastebima maisto produktų gamintojų kainų mažėjimo tendencija

Nors paskutinįjį praėjusių metų ketvirtį maisto produktų kainos buvo nežymiai didesnės, nei prieš metus, pastebima maisto produktų gamintojų kainų ir importuotų maisto produktų didmeninių kainų mažėjimo tendencija. Tai, anot E. Pranckevičiaus, galėtų turėti įtakos ir parduotuvių lentynose esančių produktų kainoms.

„Jeigu ši mažėjimo tendencija išliks, tikėtina, kad 2021 m. pradžioje metinis maisto kainų lygis taps žemesnis nei buvo prieš metus. Didžiausią įtaką kainų pokyčiui, kaip minėjau, darė mėsos, daržovių ir vaisių kainų pokyčiai. Mėsos kainų mažėjimą lėmė dėl perteklinės pasiūlos sumažėjusios kiaulienos supirkimo ir mažmeninės kainos. Daržovių ir vaisių kainų mažėjimas sietinas su geru derliumi Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, taip pat su sezoniškumo veiksniais“, - informuoja ŽŪM atstovas, pasak kurio, šis kainų mažėjimas turėtų teigiamai atsiliepti ir produktų  pirkėjams, apsiperkantiems prekybos centruose bei turgavietėse.

ŽŪM Programinio, projektinio valdymo  ir analizės skyriaus vedėjas E. Pranckevičius

Daržovių kainų pokyčiai

Bulvių ir lauko daržovių mažmeninės kainos 2020 m. IV ketvirtį, palyginus su III ketvirčiu, sumažėjo, o šiltnamiuose auginamų daržovių – padidėjo. Bulvių kaina parduotuvėse nukrito daugiau kaip 55 proc., kopūstų – beveik 39 proc., morkų – beveik 30 proc., svogūnų – 23 proc., o burokėlių – daugiau kaip 14 proc. 

„Šių daržovių pigiau nei anksčiau galėjome įsigyti dėl jų vidutinių kainų sumažėjimo augintojų ūkiuose“, - pastebi E. Pranckevičius. „Bulvių, perkamų tiesiai iš jų augintojų, kaina krito beveik 32 proc., morkų – 38,46 proc., kopūstų – beveik 32 proc., burokėlių – beveik 19 proc., o svogūnų – kiek daugiau nei 17 proc.“.

Bulvių ir daržovių kainos, anot Programinio, projektinio valdymo  ir analizės skyriaus vedėjo, artimiausiais mėnesiais neturėtų didėti, nes jų derlius 2020 m. Lietuvoje ir kaimyninėse bei kitose Europos šalyse buvo geras, todėl pasiūlos trūkumo neturėtų būti. „Bulvių ir daržovių paklausa visuomeninio maitinimo sferoje sumažėjo dėl įvesto karantino. Kainos kaimyninių ir kitų Europos šalių rinkose taip pat kol kas nedidėja“.

Krito ir obuolių kainos

Obuolių derlius Lietuvoje 2020 m., palyginti su penkerių metų vidurkiu, buvo vidutinis. Praėjusių metų IV ketvirtį obuolių supirkimo kaina Lietuvoje, palyginti su III ketvirčiu, sumažėjo 13,46 proc. ir buvo 16,67 proc. mažesnė nei prieš metus, kai buvo gautas labai mažas derlius.

Obuolių kainos, pastebi ministerijos atstovas, artimiausiu metu didėti neturėtų, nes kaimyninėje Lenkijoje 2020 m. buvo geresnis derlius nei prieš metus, todėl obuolių pasiūla yra pakankama.

Mažėjo duonos ir batono kainos

Palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, duonos ir batono mažmeninės kainos sumažėjo, sumažėjus mažmeninės prekybos daliai kainos struktūroje. Tamsios duonos mažmeninė vidutinė kaina praėjusių metų IV ketvirtį, palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, sumažėjo 5,18 proc., o gamintojo vidutinė kaina išliko stabili. Gamintojo ruginių miltų pardavimo vidutinė kaina nežymiai (0,79 proc.) sumažėjo, o pagrindinės tamsios duonos žaliavos – rugių – supirkimo vidutinė kaina padidėjo 12,08 proc. 

Batono mažmeninė vidutinė kaina lyginamais praėjusių metų ketvirčiais, sumažėjo 4,79 proc., gamintojo vidutinė kaina sumažėjo tik 1,39 proc. Aukščiausios rūšies kvietinių miltų gamintojo vidutinė kaina sumažėjo 3,47 proc., o pagrindinės batono žaliavos – kviečių – supirkimo vidutinė kaina analizuojamu laikotarpiu padidėjo 16,53 proc. 

„Nors pasaulinės kviečių ir rugių derliaus atsargos 2020–2021 metų pabaigoje prognozuojamos didesnės negu praėjusį sezoną, grūdų kainos Lietuvoje ir pasaulinėje rinkoje žiemą–pavasarį turi tendenciją didėti. Šį didėjimą dar labiau gali paskatinti Rusijoje, vienoje iš didžiausių kviečių eksportuotojų pasaulyje, nuo šių metų vasario 15 d. didinamas kviečių eksporto muito mokestis, kuriuo siekiama sulėtinti kviečių eksporto intensyvumą. Šios aplinkybės gali lemti nežymų duonos produktų mažmeninių kainų padidėjimą“, - teigia E. Pranckevičius.

Mėsos kainos kito skirtingai

Kiaulienos produktų vidutinės mažmeninės kainos analizuojamu laikotarpiu kito įvairiai. Pavyzdžiui, kumpio su kaulu vidutinė kaina sumažėjo  2,53 proc., kumpio be kaulo - 8,63 proc. Sprandinė pabrango 0,99 proc., o nugarinės vidutinė kaina išliko stabili. 

Analizuojamu laikotarpiu, palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, Lietuvoje kiaulių supirkimo vidutinė kaina sumažėjo 17,32 proc.

„Panaši situacija buvo ir kitose ES šalyse. Supirkimo kainų mažėjimo svarbiausia priežastimi laikomas ES rinkoje susidaręs kiaulienos perteklius. Jeigu ši tendencija išliks, tikėtinas mažmeninių kainų mažėjimas“, - pastebi E. Pranckevičius.

Palyginti su 2020 m. III ketvirčiu, paskutinįjį ketvirtį daugumos analizuojamų galvijienos produktų vidutinės mažmeninės kainos išliko beveik stabilios, t. y. nežymiai (0,07–0,37 proc.) padidėjo, išskyrus galvijienos kumpį be kaulo, kuris pabrango 5,24 proc. 

Kaip ir buvo prognozuota, analizuojamo laikotarpio pradžioje mažmeninė atvėsinto viščiuko broilerio kaina išliko žema, tačiau padidėjo prasidėjus šventiniam laikotarpiui, todėl IV ketvirtį ji buvo vidutiniškai 3,70 proc. didesnė nei III ketvirtį. Tuo metu gamintojo vidutinė kaina, dar labiau sumažėjus importuotos vištienos kainoms, sumažėjo 2,24 proc., ir buvo 5,03 proc. mažesnė nei 2019 m. IV ketvirtį. 

Pieno ir kiaušinių kainos išliko stabilios

2020 m. IV ketvirtį, palyginti su III ketvirčiu, geriamojo pieno vidutinės mažmeninės kainos struktūroje 2,72 proc. punktais sumažėjo gamintojo prekybos dalis, o mažmeninės prekybos ir žaliavos dalys padidėjo, atitinkamai 1,14 proc. punktais (iki 39,04 proc.) ir 1,58 proc. punktais (iki 26,81 proc.). 

2020 m. IV ketvirtį, palyginti su III ketvirčiu, L ir M kategorijos kiaušinių gamintojo vidutinė kaina didėjo 3,33 proc., tačiau ji buvo 1,49 proc. žemesnė nei tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Dėl sezoniškumo šiek tiek sumažėjusią pasiūlą kompensavo importuota produkcija. Remiantis Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. spalio–lapkričio mėn. buvo importuota 16,25 proc. daugiau kiaušinių nei rugpjūčio–rugsėjo mėn., o eksportuota šiuo laikotarpiu  buvo 15,32 proc. proc. mažiau. 

Statistikos grafikus galite rasti čia.

Žemės ūkio ministerijos inf. ir nuotr. 

 

Panašūs straipsniai

Šių metų spalio mėn. šilumos kaina žemiausia nuo 2012 -ųjų

Šių metų spalio mėn. šilumos kaina žemiausia nuo 2012 -ųjų

Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) praneša, kad vidutinė spalio mėnesio šilumos kaina yra 15 proc. mažesnė nei pernai - tai žemiausia spalio mėn. šilumos kaina nuo 2012 m.  ...

Žemės ūkio ministerija siekia užkirsti kelius maisto švaistymui

Žemės ūkio ministerija siekia užkirsti kelius maisto švaistymui

Maisto švaistymo problema aktuali visoje maisto tiekimo gandinėje. Tai kelia ne tik socialines, ekonomines, bet ir aplinkosaugos problemas – didėjantis netvarus vartojimas ir visoje gamybos grandyje susidara...

Kiek mokėsime už elektrą? Gyventojai jau gali lyginti nepriklausomų elektros tiekėjų vartojimo planus ir kainas

Kiek mokėsime už elektrą? Gyventojai jau gali lyginti nepriklausomų elektros tiekėjų vartojimo planus ir kainas

Iki gruodžio 10-osios, kuomet nepriklausomą elektros tiekėją turi pasirinkti į pirmąjį liberalizavimo etapą patekę gyventojai, liko vos kelios dienos. Tiems, kas dar šio sprendimo nepriėmė, tai padaryti geri...

„Lidl“ kviečia bendradarbiauti šalies ūkininkus: skirs maisto gyvuliams šerti

„Lidl“ kviečia bendradarbiauti šalies ūkininkus: skirs maisto gyvuliams šerti 1

„Lidl Lietuva“ jau trečius metus bendradarbiauja su šalies ūkininkais ir jiems atiduoda žmonėms netinkamų vartoti vaisių, daržovių ir duonos gaminių, šia produkcija augintojai maitina savo gyvulius. Taip pre...

Keisis ženklas, kuriuo žymimi pagal nacionalinę kokybės sistemą pagaminti lietuviški produktai

Keisis ženklas, kuriuo žymimi pagal nacionalinę kokybės sistemą pagaminti lietuviški produktai

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) tobulins Lietuvoje veikiančią Nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės (NKP) sistemą, kad ji taptų patrauklesnė vartotojams. Keičiamas bus ir ženklas, kuriuo žymimi pagal šią sis...

Griežtina karantiną: nauji ribojimai verslui, valstybės institucijoms, taip pat šeimos šventėms ir susitikimams

Griežtina karantiną: nauji ribojimai verslui, valstybės institucijoms, taip pat šeimos šventėms ir susitikimams

Įvertinusi šalyje susiklosčiusią epidemiologinę padėtį ir nepakankamai sumažėjusį gyventojų mobilumą, Vyriausybė pirmadienį nutarė pratęsti karantino režimą iki  2020 m. gruodžio  31 d. 24:00 val. ir numatė ...

Lietuviškų produktų eksportas toliau auga

Lietuviškų produktų eksportas toliau auga

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) statistika rodo, kad gyvūninės kilmės lietuviškų maisto produktų eksporto rodikliai auga aštuntą mėnesį iš eilės. Per šių metų rugsėjį, palyginti su tuo pa...

Patvirtintos maksimalios techninės apžiūros kainos

Patvirtintos maksimalios techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugo administracija (LTSA) patvirtino naujas maksimalias techninės apžiūros kainas. Nuo 2021 m. kovo 10 d. transporto priemonių savininkai už privalomosios techninės apžiūros paslaugą tu...

Tyrimas atskleidė pirkėjų požiūrį į ekologiškus produktus

Tyrimas atskleidė pirkėjų požiūrį į ekologiškus produktus

Spalio pabaigoje atliktas šalies gyventojų ekologiškų produktų pirkimo įpročių tyrimas atskleidė, kad didžioji dalis respondentų pasitiki ekologiškų produktų ženklais, o daugiausia dėmesio ekologiškiems prod...

Tyrimas: rūšiuojame atliekas iš idėjos, nors labiau norėtume asmeniškos naudos

Tyrimas: rūšiuojame atliekas iš idėjos, nors labiau norėtume asmeniškos naudos

Vis daugiau šalies gyventojų rūšiuoja atliekas, tačiau kas gi juos skatina taip elgtis? Reprezentatyvaus tyrimo duomenimis, dauguma mūsų tai daro, tausodami aplinką ir sveikatą, sykiu prisidėdami prie gamtin...

Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Seime įregistruoti siūlymai mažinti maisto prekių kainas ir taikyti lengvatą maitinimo paslaugas teikiančiam verslui“

Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Seime įregistruoti siūlymai mažinti maisto prekių kainas ir taikyti lengvatą maitinimo paslaugas teikiančiam verslui“ 1

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nario Eugenijaus Sabučio iniciatyva įregistruotos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma nuo 2022 m. nustatyti lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tar...

Galimybė namuose užsiimti maisto gamyba ir jį parduoti – vis populiaresnė

Galimybė namuose užsiimti maisto gamyba ir jį parduoti – vis populiaresnė

Lietuvoje įvairius kepinius ir miltinius produktus bei paruoštus valgius ir patiekalus nedideliais kiekiais šiuo metu namų virtuvėse gamina ir tiesiogiai vartotojams parduoda per pusantro šimto asmenų. Vos p...

Registrų centras: trečiąjį ketvirtį išlaidos būstui įsigyti augo

Registrų centras: trečiąjį ketvirtį išlaidos būstui įsigyti augo

Po šių metų pavasarį matyto nekilnojamojo turto rinkos sulėtėjimo, pasireiškusio kritusiu sandorių skaičiumi ir sumažėjusia būstui įsigyti išleista suma, trečiąjį šių metų ketvirtį rinka vėl sugrįžo į augimo...

 „Maisto bankas“ vykdys tradicinę maisto produktų rinkimo nepasiturintiems akciją

„Maisto bankas“ vykdys tradicinę maisto produktų rinkimo nepasiturintiems akciją

Labdaros ir paramos fondas "Maisto bankas" š. m. spalio 23-24 dienomis vykdys tradicinę maisto produktų rinkimo nepasiturintiems akciją. "Maisto bankas" akcijos metu kviečiami geros valios žmone...

Gerai daryk – maistą taupyk!

Gerai daryk – maistą taupyk!

Šiemet rugsėjo 29 d. pirmą kartą minima Tarptautinė sampratos apie maisto nuostolius ir maisto švaistymą diena. Maisto praradimų problema, kuri pastaruoju metu tik didėja, aktuali visose Europos Sąjungos šal...

Sustiprinta VMVT kontrolė prekybos centruose: nereguliuojantys pirkėjų srautų sulauks griežtų sankcijų

Sustiprinta VMVT kontrolė prekybos centruose: nereguliuojantys pirkėjų srautų sulauks griežtų sankcijų 2

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai, atsižvelgdami į šalyje sugriežtintas karantino sąlygas blogėjant koronavirusinės infekcijos (COVID-19) epidemiologinei situacijai, visą šį sa...