Mero rinkimai Jonavoje: ar yra intriga? (Politinė reklama)

Mero rinkimai Jonavoje: ar yra intriga? (Politinė reklama)
SAU 25
2019-01-25 09:49 2019

Iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų likęs laikas nenumaldomai trumpėja. Pirmoji 2019 metų net trejų su puse rinkimų maratono (savivaldybių ir merų rinkimus galima vadinti pusantrų rinkimų iš karto, po jų seks prezidento ir viską vainikuos Europos parlamento rinkimai) riba - kovo 3-oji yra jau už kiek daugiau nei mėnesio. 

Kaip visada prieš rinkimus vienas populiariausių užsiėmimų yra spėlioti, kam juose turėtų pasisekti, kam sektųsi mažiau, o kas gal iš viso pasmerktas nesėkmei. Beje, itin sudėtinga Lietuvoje yra prognozuoti savivaldos rinkimų rezultatus. Priežastis čia paprasta. Vienu ir tuo pačiu metu vyksta 60 skirtingų rinkimų. Tačiau vienose savivaldybėse yra populiarios vienos partijos ir politikai, o kitose- visai kitos. Tad politinis paveikslas juose yra margas kaip genys.

Kai kur prognozuojamus vietos valdžios rinkimų rezultatus gali pakeisti tik itin stiprus lokalinis politinis žemės drebėjimas.

Tačiau, jei pasižiūrėtume į atskiras savivaldybes konkrečiai, tai ne visur ir ne viskas taip jau yra nenuspėjama. Kai kur prognozuojamus vietos valdžios rinkimų rezultatus gali pakeisti tik itin stiprus lokalinis politinis žemės drebėjimas. Pavyzdžiui, kad Kaune mero rinkimus pralaimėtų Visvaldas Matijošaitis, matyt, gali įsivaizduoti tik itin ištikimas konservatorių rėmėjas. Bet ir tai ne kiekvienas, o tik sveiką protą pašalin padėjęs.

Kita vertus, visų prognozių kūrėjai paprastai apsidraudžia pasakydami, kad neperšokęs griovio nesakyk „op“ ar „niekada nesakyk niekada“ ir panašiai. Visgi, kaip su prognozėmis Jonavoje ir ar čia mero rinkimuose būtų intriga?

Lūžis rinkėjų pasirinkimuose įvyko po 2011- 2015 metų tarybos kadencijos. 

Jei pažvelgtume į politinį Jonavos savivaldybės paveikslą po 1995 metų, kai vietos valdžią pradėta rinkti pagal proporcines partijų sąrašų taisykles, tai pamatytume kelis skirtingų politinių jėgų populiarumo laikotarpius. Nuo 1995 iki 2002 metų viena įtakingiausių partijų Jonavos valdžioje buvo Tėvynės Sąjunga. Bet tai jau buvo taip seniai, kad jau beveik netiesa. Vėliau konservatorius iki maždaug 2011 metų pakeitė valstiečiai. Šie, beje, ne vieną kartą ir savo partijos pavadinimus keitė. Tačiau pastarieji septyneri – aštuoneri metai yra socialdemokratų laikas. Beje, 2011 metų savivaldybės tarybos rinkimuose socialdemokratai aplenkė valstiečius vos keliais procentais, o bendras jų balsų skaičius nesiekė ir penktadalio. Tačiau lūžis rinkėjų pasirinkimuose įvyko po 2011- 2015 metų tarybos kadencijos. Po jos už socialdemokratus jau balsavo daugiau nei pusė Jonavos savivaldybės rinkėjų.

Vienas iš 2015-ųjų  socialdemokratų sėkmės kalvių, neabejotinai, buvo Mindaugas Sinkevičius. Jonaviečiams aiškinti, kas toks Mindaugas Sinkevičius, matyt, neverta, nes jis yra jonaviškis nuo pat gimimo ir iš savojo miesto buvo išvykęs vos keleriems metams vadybos ir verslo administravimo studijoms Vilniaus universitete. O Jonava nėra tokia didelė, kad beveik visi ir beveik visko apie vieni kitus nežinotų. Bet kai kuriuos dalykus apie jį priminti galima. Socialdemokratams dažnai yra prikišama, kad partija neturi jaunimo, o jos viršūnėje vien gerokai pagyvenę politikai. Jei pažvelgtume į socialdemokratų parlamentinę frakciją, tai toks teiginys nebūtų toli nuo tiesos. Tokių, kam yra mažiau nei 50 metų, net ir prieš partijos skilimą parlamente buvo tiek, kad vienos rankos pirštų visiems suskaičiuoti būtų užtekę.

Bet, kaip sakoma, išimtis patvirtina taisyklę. Mindaugas Sinkevičius yra jaunosios socialdemokratų kartos atstovas. Jis į visuomeninę veiklą įsitraukė dar Jonavos Senamiesčio gimnazijoje, o vos peržengęs dvidešimtmetį buvo išrinktas Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) asamblėjoje į Valstybinę jaunimo reikalų tarybą. Dar po kelerių metų jaunasis Sinkevičius tapo Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos viceprezidentu.

Ir jokio atsitiktinumo nėra tame, kad 2015-aisiais pirmuose tiesioginiuose mero rinkimuose ne tik meru jis antrą kartą tampa pirmame rate, bet už jį balsuoja net 71 proc. rinkėjų. 

Neįprastai anksti jis įsitraukė ir į politinę veiklą, tapdamas Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos (LSDJS) nariu. Vos 22 metų Sinkevičius buvo išrinktas į Jonavos savivaldybės tarybą ir netrukus tapo vicemeru. Po 2011 metų vietos valdžios rinkimų jis tampa Jonavos meru. Ir būdamas vos dvidešimt šešerių. Lietuvoje nėra tikslios merų amžiaus po Nepriklausomybės atkūrimo statistikos, bet nėra jokių abejonių, kad Mindaugas Sinkevičius buvo vienas jauniausių merų šalyje. Ir dar daugiau. Po kelerių metų, tai yra 2014 metais, jis išrenkamas geriausiu šalies meru. Nepaisant jauno amžiaus.

Ir jokio atsitiktinumo nėra tame, kad 2015-aisiais pirmuose tiesioginiuose mero rinkimuose ne tik meru jis antrą kartą tampa pirmame rate, bet už jį balsuoja net 71 proc. rinkėjų. Tokio masto paramos pirmame rinkimų rate visoje Lietuvoje reikia gerokai paieškoti. Bene vienintelė Nijolė Dirginčienė Birštone, irgi socialdemokratė, surinko vos šiek tiek daugiau - 75 proc.- balsų nei Sinkevičius. Jei čia sustotume ir apibendrintume, tai galėtume sakyti, kad M. Sinkevičiaus asmenyje turime itin nuoseklios ir sėkmingos jauno žmogaus visuomeninės ir politinės karjeros pavyzdį. Bet politika visur ir visada turi nežinomybės elementą, o tarp politikų nebūna tokių, kurie savo karjerose nėra patyrę jokių pralaimėjimų. Politikoje visada pergalės ir pralaimėjimai yra šalia.

Tad ateina 2016-ųjų Seimo rinkimai, o po jų socialdemokratai nusprendžia dalyvauti valdančiojoje koalicijoje. Šiek tiek antrame ešelone, nes rinkimai nepasibaigė, kaip jie tikėjosi....

Bet čia LSDP itin reikia naujų asmenybių ir jaunų lyderių. Mindaugas Sinkevičius yra kaip tik vietoje ir laiku. Jaunas ir jau nemenkai patyręs. Tad jam pasiūlomas ūkio ministro postas. Bet kuriam politikui, kuris turi pakeisti savo veiklą kadencijos viduryje, kyla daug dilemų. Ypatingai tada, kada iš gana aiškaus kelio tenka pasirinkti nežinomybėn vedantį takelį, nors jis ir patrauklus atrodytų. Šiandien, kai žinome, kuo baigėsi socialdemokratų koalicija su valstiečiais Seime, vargu, ar ministro kelią jaunasis Sinkevičius norėtų pakartoti. Veikiausiai, kad ne. Bet antrą kartą tapti kandidatu į LSDP pirmininkus jis, manau, sutiktų. Nors pirmąjį bandymą čia pralaimėjo. Tad patirtis patirčiai nėra lygi.

Kartais nuspėti rinkimų rezultatus nėra taip sudėtinga, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo.

Bet kiekviena lazda turi du galus. 2019 metų Jonavos valdžios rinkimams socialdemokratai į savo gretas susigrąžino Mindaugą Sinkevičių. Jis vėl sieks mero posto. Tad tikimybė, kad Jonavoje socialdemokratams  artėjančiuose rinkimuose vėl seksis, yra itin nemaža. Akivaizdu yra ir tai, kad M. Sinkevičius yra nedvejotinas lyderis tarp galimų kandidatų į Jonavos merus. Skirtingai nuo 2015 metų, jis yra jau išmokęs pralaimėti, turi daugiau įvairiapusės patirties, nes beveik metus dirbo ūkio ministru ir buvo kandidatas į partijos pirmininkus. Tad jis tikrai yra stipresnis nei buvo prieš keletą metų.

Ir visai pabaigai. Kaip jau pradžioje sakiau, kartais nuspėti rinkimų rezultatus nėra taip sudėtinga, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Ir jei surengtume lažybas, kas bus kitas Jonavos meras, tai statančių už M. Sinkevičių būtų tikrai daug. Tad ar yra ta intriga mero rinkimuose? Matyt, nelabai. Nebent vietinis politinis žemės drebėjimas įvyktų. Tada gal intriga atsirastų.

 

 

Prof. Algis Krupavičius, Vytauto Didžiojo universitetas 

Politinė reklama. Bus apmokėta iš LSDP Jonavos skyriaus specialiosios rinkimų sąskaitos

Užsakymo Nr. 20190125/1

Panašūs straipsniai

Populiarėja vardiniai automobilių numeriai: kokius užrašus renkasi dažniausiai?

Populiarėja vardiniai automobilių numeriai: kokius užrašus renkasi dažniausiai?

Kelyje vis dažniau galima išvysti automobilius su vardiniais numeriais. Taip yra todėl, kad vairuotojai užuot įprastų numerio ženklų savo automobiliui neretai renkasi tokius, kurie jiems turi išskirtinę reik...

„Kantar“ tyrimas: kone kas antrą šeimą palietusi emigracija, penktadalis – apie ją mąsto

„Kantar“ tyrimas: kone kas antrą šeimą palietusi emigracija, penktadalis – apie ją mąsto

Kone kas antrą šeimą yra palietusi emigracija, tačiau tik ketvirtadalis visuomenės laiko ją teigiamu reiškiniu, rodo „Kantar“ tyrimas. Penktadalis gyventojų svarsto apie emigraciją, tiesa, daugiausia – laiki...

Koronaviruso akivaizdoje LONAS imasi gražių iniciatyvų: paaukojo medikams, žmonėms neatlygintinai dalins kaukes

Koronaviruso akivaizdoje LONAS imasi gražių iniciatyvų: paaukojo medikams, žmonėms neatlygintinai dalins kaukes 2

Pastarosiomis savaitėmis kai kurie Lietuvos verslo atstovai pradėjo aktyviai teikti paramą kovoje su koronavirusu: vieni aukoja pinigus gydymo įstaigoms, kiti nemokamai vaišina kava ar pietumis ...

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Yra vietų, kuriuose privalai apsilankyti. Ne todėl, kad užsidėtum eilinį pliusą – buvau ten – ir paskelbtum apie tai socialiniuose tinkluose. Todėl, kad šaukia pasąmonė. Tą šauksmą išgirdau prieš daugiau nei...

Ką 25-asis „Kino pavasaris“ parodys Jonavoje?

Ką 25-asis „Kino pavasaris“ parodys Jonavoje?

Kovo 19 dieną prasidės jubiliejinis 25-asis kino festivalis „Kino pavasaris“. 16-oje Lietuvos miestų festivalį atidarys prancūzų režisierės Alice Winocour drama „Proksima“. Filme pagrindinį vaidmenį sukūrė g...

Jonavoje - bagažinių turgus: mainykis, derėkis ir atrask

Jonavoje - bagažinių turgus: mainykis, derėkis ir atrask

Šiltojo sezono metu, kiekvieną sekmadienį, nuo 9 iki 14 valandos Ūkininkų turgaus vietoje jonaviečių lauks bagažinių turgus. Pastarojo organizatoriai kviečia pasikrauti pilną automobilio bagažinę jums nebere...

Gyvūnais besirūpinantys savanoriai neslepia apmaudo: vairuotojai nutrenkia gyvą padarą ir ,,nurūksta"

Gyvūnais besirūpinantys savanoriai neslepia apmaudo: vairuotojai nutrenkia gyvą padarą ir ,,nurūksta"

Jonavoje beglobiais gyvūnais besirūpinančios organizacijos nuolat praneša apie kelyje automobilių partrenktus ir mirti paliktus keturkojus. Savanoriai pasakoja, kad ne viena tokia situacija jau buvo ir šįmet...

Lietuvių  kalba – vis dar gintaro šalies brangakmenis?

Lietuvių kalba – vis dar gintaro šalies brangakmenis?

Kas gali būti brangiau už kūdikio lūpomis tariamą žodį „mama“? Tyrą, kaip tik ką po audros išplautas pajūrio gintaras, skambantis lyg širdį smelkianti melodija. Nėra nieko brangesnio. Bent kartą...

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys  atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Tomas Vytautas Raskevičius: „Lietuvoje vyrams verkti vis dar nepridera, o moterys atlieka didžiąją dalį namų ruošos“

Kaip Lietuvos gyventojai vertina įvairias socialines grupes? Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius teigia, kad tyrimų rezultatai kitų Europos šalių kontekste nėra džiugi...

PSO apie paauglių sveikatą: gyvensena šiek tiek prastėja, o patyčios dar nesitraukia

PSO apie paauglių sveikatą: gyvensena šiek tiek prastėja, o patyčios dar nesitraukia

Lietuvos moksleiviai patenkinti savo gyvenimu, tačiau daugėja irzlumo ir nervingumo. Taip pat Lietuvai vis dar sunkiai sekasi kovoti su paauglių patyčiomis, kurios gana silpnai mažėja. Nors per pastaruosius ...

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, net 93,2 proc. 16-29 m. amžiaus jaunuolių Lietuvoje bendrauja socialiniuose tinkluose – daugiau nei bet kuri kita amžiaus grupė. Daugelis jaunų žmonių apskrit...

Pandemija gali sumažinti perdirbamų plastiko atliekų kiekį

Pandemija gali sumažinti perdirbamų plastiko atliekų kiekį

Plastikas vaidina svarbų vaidmenį saugant žmones COVID-19 pandemijos metu. Tačiau padidėjęs vienkartinio naudojimo plastiko gaminių poveikis aplinkai bus ilgalaikis, jis grasina sustabd...

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai

Laukiate siuntos ar planuojate siųsti? 5 patarimai 1

Elektroninei prekybai karantino metu aplenkus net kalėdinę prekybą, ne ką mažiau išaugo ir siuntų savitarnos terminaluose kiekiai. AB Lietuvos pašto duomenimis, gyventojų naudojimasis terminala...

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Apie tai, kad internete vis pasirodo melagingi, klaidinantys įrašai, kurie yra susiję su koronavirusu, specialistai praneša nuolat. Nepaisant to, dalis gyventojų nelinkę atsižvelgti į pastarųjų pastebėjimus ...

Specialistai įspėja: šalyje nusikalstamumas tik didės

Specialistai įspėja: šalyje nusikalstamumas tik didės

Ekspertai prognozuoja, kad sparčiai prastėjant ekonominei situacijai, augant nedarbui, nusikalstamumo lygis šalyje ir toliau sparčiai augs: daugės vagysčių iš prekybos centrų, gyvenamų, ūkinių patalpų, retai...

Lietuvoje jau 50 metų atliekamos transplantacijos operacijos

Lietuvoje jau 50 metų atliekamos transplantacijos operacijos

Šiais metais sukanka 50 metų, kai Lietuvoje atliekamos organų transplantacijos operacijos, kurios gelbėja žmonių gyvybes. Per 50 metų iš viso Lietuvoje yra atlikta arti 3 tūkst. ...