Mero rinkimai Jonavoje: ar yra intriga? (Politinė reklama)

Mero rinkimai Jonavoje: ar yra intriga? (Politinė reklama)
SAU 25
2019-01-25 09:49 2019

Iki savivaldybių tarybų ir merų rinkimų likęs laikas nenumaldomai trumpėja. Pirmoji 2019 metų net trejų su puse rinkimų maratono (savivaldybių ir merų rinkimus galima vadinti pusantrų rinkimų iš karto, po jų seks prezidento ir viską vainikuos Europos parlamento rinkimai) riba - kovo 3-oji yra jau už kiek daugiau nei mėnesio. 

Kaip visada prieš rinkimus vienas populiariausių užsiėmimų yra spėlioti, kam juose turėtų pasisekti, kam sektųsi mažiau, o kas gal iš viso pasmerktas nesėkmei. Beje, itin sudėtinga Lietuvoje yra prognozuoti savivaldos rinkimų rezultatus. Priežastis čia paprasta. Vienu ir tuo pačiu metu vyksta 60 skirtingų rinkimų. Tačiau vienose savivaldybėse yra populiarios vienos partijos ir politikai, o kitose- visai kitos. Tad politinis paveikslas juose yra margas kaip genys.

Kai kur prognozuojamus vietos valdžios rinkimų rezultatus gali pakeisti tik itin stiprus lokalinis politinis žemės drebėjimas.

Tačiau, jei pasižiūrėtume į atskiras savivaldybes konkrečiai, tai ne visur ir ne viskas taip jau yra nenuspėjama. Kai kur prognozuojamus vietos valdžios rinkimų rezultatus gali pakeisti tik itin stiprus lokalinis politinis žemės drebėjimas. Pavyzdžiui, kad Kaune mero rinkimus pralaimėtų Visvaldas Matijošaitis, matyt, gali įsivaizduoti tik itin ištikimas konservatorių rėmėjas. Bet ir tai ne kiekvienas, o tik sveiką protą pašalin padėjęs.

Kita vertus, visų prognozių kūrėjai paprastai apsidraudžia pasakydami, kad neperšokęs griovio nesakyk „op“ ar „niekada nesakyk niekada“ ir panašiai. Visgi, kaip su prognozėmis Jonavoje ir ar čia mero rinkimuose būtų intriga?

Lūžis rinkėjų pasirinkimuose įvyko po 2011- 2015 metų tarybos kadencijos. 

Jei pažvelgtume į politinį Jonavos savivaldybės paveikslą po 1995 metų, kai vietos valdžią pradėta rinkti pagal proporcines partijų sąrašų taisykles, tai pamatytume kelis skirtingų politinių jėgų populiarumo laikotarpius. Nuo 1995 iki 2002 metų viena įtakingiausių partijų Jonavos valdžioje buvo Tėvynės Sąjunga. Bet tai jau buvo taip seniai, kad jau beveik netiesa. Vėliau konservatorius iki maždaug 2011 metų pakeitė valstiečiai. Šie, beje, ne vieną kartą ir savo partijos pavadinimus keitė. Tačiau pastarieji septyneri – aštuoneri metai yra socialdemokratų laikas. Beje, 2011 metų savivaldybės tarybos rinkimuose socialdemokratai aplenkė valstiečius vos keliais procentais, o bendras jų balsų skaičius nesiekė ir penktadalio. Tačiau lūžis rinkėjų pasirinkimuose įvyko po 2011- 2015 metų tarybos kadencijos. Po jos už socialdemokratus jau balsavo daugiau nei pusė Jonavos savivaldybės rinkėjų.

Vienas iš 2015-ųjų  socialdemokratų sėkmės kalvių, neabejotinai, buvo Mindaugas Sinkevičius. Jonaviečiams aiškinti, kas toks Mindaugas Sinkevičius, matyt, neverta, nes jis yra jonaviškis nuo pat gimimo ir iš savojo miesto buvo išvykęs vos keleriems metams vadybos ir verslo administravimo studijoms Vilniaus universitete. O Jonava nėra tokia didelė, kad beveik visi ir beveik visko apie vieni kitus nežinotų. Bet kai kuriuos dalykus apie jį priminti galima. Socialdemokratams dažnai yra prikišama, kad partija neturi jaunimo, o jos viršūnėje vien gerokai pagyvenę politikai. Jei pažvelgtume į socialdemokratų parlamentinę frakciją, tai toks teiginys nebūtų toli nuo tiesos. Tokių, kam yra mažiau nei 50 metų, net ir prieš partijos skilimą parlamente buvo tiek, kad vienos rankos pirštų visiems suskaičiuoti būtų užtekę.

Bet, kaip sakoma, išimtis patvirtina taisyklę. Mindaugas Sinkevičius yra jaunosios socialdemokratų kartos atstovas. Jis į visuomeninę veiklą įsitraukė dar Jonavos Senamiesčio gimnazijoje, o vos peržengęs dvidešimtmetį buvo išrinktas Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) asamblėjoje į Valstybinę jaunimo reikalų tarybą. Dar po kelerių metų jaunasis Sinkevičius tapo Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos viceprezidentu.

Ir jokio atsitiktinumo nėra tame, kad 2015-aisiais pirmuose tiesioginiuose mero rinkimuose ne tik meru jis antrą kartą tampa pirmame rate, bet už jį balsuoja net 71 proc. rinkėjų. 

Neįprastai anksti jis įsitraukė ir į politinę veiklą, tapdamas Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjungos (LSDJS) nariu. Vos 22 metų Sinkevičius buvo išrinktas į Jonavos savivaldybės tarybą ir netrukus tapo vicemeru. Po 2011 metų vietos valdžios rinkimų jis tampa Jonavos meru. Ir būdamas vos dvidešimt šešerių. Lietuvoje nėra tikslios merų amžiaus po Nepriklausomybės atkūrimo statistikos, bet nėra jokių abejonių, kad Mindaugas Sinkevičius buvo vienas jauniausių merų šalyje. Ir dar daugiau. Po kelerių metų, tai yra 2014 metais, jis išrenkamas geriausiu šalies meru. Nepaisant jauno amžiaus.

Ir jokio atsitiktinumo nėra tame, kad 2015-aisiais pirmuose tiesioginiuose mero rinkimuose ne tik meru jis antrą kartą tampa pirmame rate, bet už jį balsuoja net 71 proc. rinkėjų. Tokio masto paramos pirmame rinkimų rate visoje Lietuvoje reikia gerokai paieškoti. Bene vienintelė Nijolė Dirginčienė Birštone, irgi socialdemokratė, surinko vos šiek tiek daugiau - 75 proc.- balsų nei Sinkevičius. Jei čia sustotume ir apibendrintume, tai galėtume sakyti, kad M. Sinkevičiaus asmenyje turime itin nuoseklios ir sėkmingos jauno žmogaus visuomeninės ir politinės karjeros pavyzdį. Bet politika visur ir visada turi nežinomybės elementą, o tarp politikų nebūna tokių, kurie savo karjerose nėra patyrę jokių pralaimėjimų. Politikoje visada pergalės ir pralaimėjimai yra šalia.

Tad ateina 2016-ųjų Seimo rinkimai, o po jų socialdemokratai nusprendžia dalyvauti valdančiojoje koalicijoje. Šiek tiek antrame ešelone, nes rinkimai nepasibaigė, kaip jie tikėjosi....

Bet čia LSDP itin reikia naujų asmenybių ir jaunų lyderių. Mindaugas Sinkevičius yra kaip tik vietoje ir laiku. Jaunas ir jau nemenkai patyręs. Tad jam pasiūlomas ūkio ministro postas. Bet kuriam politikui, kuris turi pakeisti savo veiklą kadencijos viduryje, kyla daug dilemų. Ypatingai tada, kada iš gana aiškaus kelio tenka pasirinkti nežinomybėn vedantį takelį, nors jis ir patrauklus atrodytų. Šiandien, kai žinome, kuo baigėsi socialdemokratų koalicija su valstiečiais Seime, vargu, ar ministro kelią jaunasis Sinkevičius norėtų pakartoti. Veikiausiai, kad ne. Bet antrą kartą tapti kandidatu į LSDP pirmininkus jis, manau, sutiktų. Nors pirmąjį bandymą čia pralaimėjo. Tad patirtis patirčiai nėra lygi.

Kartais nuspėti rinkimų rezultatus nėra taip sudėtinga, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo.

Bet kiekviena lazda turi du galus. 2019 metų Jonavos valdžios rinkimams socialdemokratai į savo gretas susigrąžino Mindaugą Sinkevičių. Jis vėl sieks mero posto. Tad tikimybė, kad Jonavoje socialdemokratams  artėjančiuose rinkimuose vėl seksis, yra itin nemaža. Akivaizdu yra ir tai, kad M. Sinkevičius yra nedvejotinas lyderis tarp galimų kandidatų į Jonavos merus. Skirtingai nuo 2015 metų, jis yra jau išmokęs pralaimėti, turi daugiau įvairiapusės patirties, nes beveik metus dirbo ūkio ministru ir buvo kandidatas į partijos pirmininkus. Tad jis tikrai yra stipresnis nei buvo prieš keletą metų.

Ir visai pabaigai. Kaip jau pradžioje sakiau, kartais nuspėti rinkimų rezultatus nėra taip sudėtinga, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Ir jei surengtume lažybas, kas bus kitas Jonavos meras, tai statančių už M. Sinkevičių būtų tikrai daug. Tad ar yra ta intriga mero rinkimuose? Matyt, nelabai. Nebent vietinis politinis žemės drebėjimas įvyktų. Tada gal intriga atsirastų.

 

 

Prof. Algis Krupavičius, Vytauto Didžiojo universitetas 

Politinė reklama. Bus apmokėta iš LSDP Jonavos skyriaus specialiosios rinkimų sąskaitos

Užsakymo Nr. 20190125/1

Panašūs straipsniai

Rinkimų rezultatų belaukiant

Rinkimų rezultatų belaukiant

Š. m. kovo 3 d. 7 val. Lietuvos Respublikoje 1 970 rinkimų apylinkių atvėrė duris rinkėjams. 2 458 812 rinkėjai renka tiesioginiuose rinkimuose 60 savivaldybių tarybų ir 60 merų.  Į Jonavos savivaldybės ...

Ruklos seniūno pareigas palieka Gintas Jasiulionis

Ruklos seniūno pareigas palieka Gintas Jasiulionis

Kovo 3 dieną vykę rinkimai Jonavoje suformavo naują būsimą tarybą. Kaip jau buvo žinoma, kai kurių naujai išrinktų tarybos narių užimamos pareigos nesuderinamos su tarybos nario mandatu, todėl politikams teko ri...

2019 metai -  sodų bendrijų kelių problemų sprendimų startas (Politinė reklama)

2019 metai - sodų bendrijų kelių problemų sprendimų startas (Politinė reklama) 1

Ne pirmą dešimtmetį visoje Lietuvoje sodų bendrijose gyvenantys žmonės susiduria su daugybe iššūkių: neasfaltuotos gatvės ir keliai, galimybių jungtis prie nuotekų ir vandentiekio tinklų stoka, gatvių apšvietimo...

VRK: Dėl informacijos socialiniuose tinkluose rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu

VRK: Dėl informacijos socialiniuose tinkluose rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu

2019 m. kovo 2 d. 1 val. - kovo 3 d. 20 val. – rinkimų agitacijos draudimo laikotarpis Nuo 2019 m. kovo 2 d. 1 val. iki 2019 m. kovo 3 d. 20 val. negalima jokia rinkimų agi...

Jonavos socialdemokratai apsisprendė: jiems ir toliau vadovaus Mindaugas Sinkevičius

Jonavos socialdemokratai apsisprendė: jiems ir toliau vadovaus Mindaugas Sinkevičius

Kovo 28 d. įvykusiame Lietuvos socialdemokratų partijos Jonavos skyriaus ataskaitiniame – rinkiminiame susirinkime dviejų metų  kadencijai išrinktas skyriaus vadovas. Pirmininko pareigas rajono bičiuliai jau ket...

Jonavietė pataria nesižavėti skambiomis reklamomis: internetu užsakytos piliulės paguldė į ligos patalą

Jonavietė pataria nesižavėti skambiomis reklamomis: internetu užsakytos piliulės paguldė į ligos patalą 3

Jonavietė Marija Dranginienė (55 m.) jau kurį laiką bando atsikratyti papildomų kilogramų. Moteris pasakoja išbandžiusi specialius, Lietuvoje populiarius kokteilius, pratimus namuose ir pan.  Nors svoris pama...

Kada vyks pirmasis naujai išrinktos tarybos posėdis

Kada vyks pirmasis naujai išrinktos tarybos posėdis

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja, kad naujai išrinkti savivaldybių tarybų nariai visus įgaliojimus įgis, kai jie susirinks į pirmąjį posėdį ir duos priesaiką. Beveik visos 60 Lietuvos saviva...

Išankstinių balsavimų išvakarėse – galimas rinkėjų papirkimas, kitą dieną – įtariami pirmieji pažeidimai

Išankstinių balsavimų išvakarėse – galimas rinkėjų papirkimas, kitą dieną – įtariami pirmieji pažeidimai

Vasario 26 dieną socialiniuose tinkluose išplatintas vaizdo įrašas, kuriame, filmą sukūręs L.T., ragino balsuoti už tam tikrą kandidatą/ę į tarybos narius bei žadėjo, jog jam/jai laimėjus, L.T. rinkėjams dovanos...

Pareigūnai prieš rinkimus ragina gyventojus pasitikrinti asmens dokumentų galiojimo laiką

Pareigūnai prieš rinkimus ragina gyventojus pasitikrinti asmens dokumentų galiojimo laiką

Prieš netrukus vyksiančius Prezidento rinkimus, kurie vyks gegužės 12 dieną, o pakartotiniai Prezidento ir rinkimai į Europos Parlamentą vyks gegužės 26 dieną, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato ...

Po truputį aiškėja būsimos vadžios postų dalybos

Po truputį aiškėja būsimos vadžios postų dalybos 1

Naujai į merus išrinktas socialdemokratų partijos lyderis Mindaugas Sinkevičius šiandien pranešė, kad dėl būsimos koalicijos sudarymo vyksta derybos su LR liberalų sąjūdžio (LRLS) Jonavos skyriaus ir  Lietuvos s...

Ką tik prisiekusio mero šeima laukia pagausėjimo

Ką tik prisiekusio mero šeima laukia pagausėjimo 1

2017 metų gegužės mėnesį aukso žiedus sumainęs tuometinis Ūkio ministras, o šių metų balandžio 11 dieną Jonavos rajono savivaldybės tarybos nario – mero priesaiką davęs Mindaugas Sinkevičius pasidalino džiugia ž...

Rinkimai baigėsi – laukia nauji iššūkiai

Rinkimai baigėsi – laukia nauji iššūkiai 1

Nors ši rinkimų kampanija įnešė daug suirutės, tačiau jonaviečiai išreiškė savo valią ir dauguma balsavusiųjų savo pripažinimą atidavė  Lietuvos socialdemokratų partijai ir kandidatui į merus, socialdemokratui M...

Gegužės 6-ąją prasidėjo išankstinis balsavimas rinkimuose bei referendumuose

Gegužės 6-ąją prasidėjo išankstinis balsavimas rinkimuose bei referendumuose

2019 m. gegužės 6 d. (pirmadienį) prasidėjo išankstinis balsavimas Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl Konstitucijos 12 ir 55 straipsnių pakeitimų. Rinkėjai, kurie dėl įvairi...

L.Trimonis:,,Garsiai nuskambėjusi istorija nepraėjo be pasekmių"

L.Trimonis:,,Garsiai nuskambėjusi istorija nepraėjo be pasekmių" 1

Praėję rinkimai į Jonavos rajono Tarybą ir priešrinkiminis laikotarpis, ko gero, ilgai įsimins ne tik kandidatams, bet ir Jonavoje gerai žinomam fotografui Laurynui Trimoniui – dar išankstinio balsavimo metu ...

Jonavoje pastebėtas itin retas paukštis – juodasis gandras

Jonavoje pastebėtas itin retas paukštis – juodasis gandras

Jonavoje, Varnutės upelio vagoje, pastebėtas į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas paukštis – juodasis gandras. Šis sparnuotis dažnai yra vadinamas slaptingu gūdaus miško gyventoju, tad jį savomis akimis matę j...