Mobilioji komanda: vaikai atvirai pasakoja skausmingus dalykus ir prašo padaryti, kad tėvai negirtautų

Mobilioji komanda: vaikai atvirai pasakoja skausmingus dalykus ir prašo padaryti, kad tėvai negirtautų
VAS 05
2020-02-05 12:06 2020

Nuo metų pradžios įsigaliojus pokyčiams, į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritoriniuose skyriuose dirbančių  mobiliųjų komandų darbo lauką patenka ne vien tėvai, bet ir vaikai. Kauno apskrityje dirbančiai specialistų grupei pirmieji įspūdžiai netikėti: krizę išgyvenančių šeimų vaikai itin lengvai atsiveria, dalijasi patirtimis ir emocijomis. Tai palengvina mobiliosios komandos misiją.

Su savo istorija vaikai susigyvena

 „Nerimavom, kad bus uždari, baiminsis. Tačiau realybė visiškai priešinga – mus priima labai lengvai. Kad atsakant į klausimą apsiribotų tik keliais žodžiais – dar nepasitaikė. Nė vieno atvejo, kai bendrauti atsisakė. Greičiausiai dėl to, jog nori išsipasakoti mažam žmogui sudėtingas gyvenimo patirtis“, – pirmaisiais pastebėjimais dalijasi psichologė Giedrė Starkevičiūtė.

Skaudžiausia, anot psichologės, kad vaikai neretai būna susigyvenę su savo istorija, o liūdnus, net sukrečiančius dalykus priima kaip normą.

„Kai klausiu, ar kam nors pasakojai apie tai, ką dabar kalbame (klasiokams, mokytojams, gal kaimynams), paprastai atsako – ne. Mes būnam pirmosios. Taip išgirstame apie smurtą, taip tapo aišku ir apie nepilnametės iš artimiausio žmogaus patiriamą seksualinę prievartą. Kodėl iki tol niekas nežinojo? Mums irgi sunku atsakyti į šį klausimą, mes negalime rasti vienareikšmiško atsakymo“,  – kalba psichologė.

Nemažą darbo su vaikais patirtį turinti specialistė svarsto, kad gilinantis į pagalbą tėvams vaikas tarsi likdavo šalia visko. Tai gali būti viena iš priežasčių. „Darbo procese su šeima, kurioje besaikis alkoholio vartojimas, socialinių, tėvystės įgūdžių stoka ir kitos bėdos, pirminis dėmesys buvo sutelktas į pagalbą tėvams. Tokioje aplinkoje augantis vaikas tapdavo tarsi šalutinis situacijos dalyvis“.

Kita galima priežastis, psichologės manymu, vaikai linkę pagražinti šeimos gyvenimą siekdami apsaugoti tėvus. Kartais artimiausių būna paveikti nesakyti tiesos, įbauginti. Bet nuoširdumas, empatija atveria visas duris, jie kalba atvirai ir daug. 

Šeimos krizėje vaikas pažeidžiamiausias

Mobilioji komanda susitikimų su vaikais metu įvertina itin jautrius aspektus: galimus depresijos požymius, polinkį žalotis, net savižudybės grėsmę vaikui. Taip pat aiškinasi kylančių mokymosi ar bendravimo problemų priežastis, nes dažnai jos slypi giliau ir yra tiesiogiai susijusios su šeimos problemomis. Tikslas: suprasti ar ir kiek vaikas giliai sužeistas, kokia pagalba reikalingiausia. Esant poreikiui, aptaria tolimesnius galimus pagalbos būdus, pvz. skatina lankyti psichologo konsultacijas, motyvuoja siekti savirealizacijos padėsiančios nelikti vienam, izoliuotam nuo aplinkos.

„Mobili komanda formuoja naują praktiką, kuri yra pirmas žingsnis įtvirtinant nuostatą, kad šeimai išgyvenant sunkumus, vaikui reikalinga tokia pati ar net didesnė pagalba nei suaugusiam žmogui“, – vieną iš esminių pokyčių vaiko gerovės srityje akcentuoja priklausomybės ligų specialistė Birutė Jogaitė.

Vaikas sunkiai išgyvena šeimoje esamą sumaištį. Vaikystės patirtys turi didelę reikšmę vaiko raidai, asmenybei. Tai reiškia, kad į sudėtingą situaciją patekus šeimai, pagalbos turi sulaukti ir vaikas. Net atidesnės nei tėvai. „Laiku nesuteikus kvalifikuotos, gerai organizuotos pagalbos vaikui, turėsime pasekmes: dirbsime su juo suaugusiu“, – atkreipia dėmesį patyrusi priklausomybės ligų specialistė.

Reforma įtvirtino galimybes vaikui dalyvauti pagalbos procese, sulaukti pagalbos, palaikymo ir reikalingų paslaugų. Tokia ir buvo pokyčių vaiko apsaugos sistemoje esmė.

Padeda suprasti kas vyksta

Susitikusios namų aplinkoje, specialistės esmine užduotimi laiko svarbą išaiškinti vaikui, kas atsitiko su tėvais, kad priklausomybė nuo alkoholio yra liga, ją reikia gydyti. Tokiu būdu mažinamas kaltės jausmas, nerimas, kartu su vaiku planuojami tolimesni pagalbos žingsniai.

Augantys priklausomose šeimose, subrendę ne pagal metus. Anot mobiliosios komandos specialisčių, tokie vaikai linkę prisiimti moralinę atsakomybę už tėvus, bando juos apsaugoti, slėpti alkoholį ir pan. Įsitraukia į fiziškai ir emociškai sudėtingą gyvenseną. „Paaiškinti tam tikrus dalykus - svarbi užduotis, kuo daugiau aiškumo turės vaikas, tuo mažiau jame liks nerimo ir baimių. Tai kryptis, kuria dabar einama“.

Šiuo metu Kauno apskrityje veikia dvi mobiliosios komandos. Nuo 2020 m. sausio mėnesio dirbama su devyniomis šeimomis. Vaikų skaičius jose skirtingas: nuo vieno iki šešių.

Mobiliosios komandos socialinės darbuotojos Gitanos Salickienės žodžiais, pirmi susitikimai atskleidė, jog vaikams dažnai trūksta minimaliausios, jiems suprantamai pateiktos informacijos: kas atsitiko su jų šeima, kas toliau bus?

„Iš tiesų susiduriam su realybe, kad vaikas nesupranta, kas vyksta. Tai mes tiesiog suteikiame tą bendrą informaciją ir nuraminame: paaiškiname, koks procesas, kokioje vietoje esame, kalbame paprastai“, – pasakoja G. Salickienė, atkreipdama dėmesį, kad vaikui reikalingas tikslumas: data, skaičiai, kokie yra variantai, kaip gali būti vienu ir kaip kitu atveju. 

Vyresnių ir jaunesnių vaikų kalbėsena su specialistais skirtinga. Vyresnieji jau išsako, kad nuo tokio gyvenimo pavargo, jie suvokia, kad tėvai turėtų būti kitokie, o jų gyvenimas lengvesnis. Mažesnieji dar negeba kritiškai vertinti ir kitokio, labiau aprūpinto, emociškai šiltesnio gyvenimo neįsivaizduoja. Bet visi, paklausti, kokios pagalbos tikisi, visų pirma prašo padaryti, kad tėvai nebegertų. Kaip sakė viena šešerių metų mergaitė: ,,jeigu galėčiau, visai panaikinčiau alkoholį“.  

 Mobilioji komanda darbą su šeima pradeda, kai joje augančiam vaikui specialistai nustato apsaugos poreikį. Komandos darbas nuo 14 pailgėjo iki 30 kalendorinių dienų. Daugiau informacijos apie pokyčius vaiko teisių apsaugoje nuo šių metų sausio 1-osios:

https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/vaiku-apsauga-nuo-smurto-kas-keiciasi-2020-metais  

 

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kauno apskrityje Ramunė Liubinaitė

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka 

Panašūs straipsniai

Antra mobilioji komanda Kauno apskrityje – pagalba bus greičiau pasiekiama

Antra mobilioji komanda Kauno apskrityje – pagalba bus greičiau pasiekiama

Nuo metų pradžios vaiko teisių apsaugos sistemoje įsigaliojo tam tikri pokyčiai, suteikiantys dar daugiau galimybių išsaugoti vaiką krizę išgyvenančioje šeimoje. Vienas jų – stiprinama mobiliųjų komandų – ps...

Jonavoje - esminių pokyčių vaiko teisių apsaugoje aptarimas

Jonavoje - esminių pokyčių vaiko teisių apsaugoje aptarimas

Šiandien, sausio 16 dieną, 10 val. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Neringa Martišienė ir patarėjas Jonavoje Elegijus Laimikis susitiko su vaiko gerovės srityje dirbančių įstaigų atstova...

Mobilioji komanda dalysis metų patirtimi ir iššūkiais Jonavos rajone

Mobilioji komanda dalysis metų patirtimi ir iššūkiais Jonavos rajone

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) mobilioji komanda tęsia ciklą susitikimų. Spalio 8 d. 10 val. Jonavos r. socialinių paslaugų centre susitiks su rajono socialiniais darbuotojais, atvejo...

Pastebėti ir spręsti vaikų patyčių situacijas padės „Vaikų linijos“ nemokami mokymai tėvams internetu

Pastebėti ir spręsti vaikų patyčių situacijas padės „Vaikų linijos“ nemokami mokymai tėvams internetu

Kas penktas tėvas nežino, kaip turėtų tinkamai reaguoti, jei jo vaikas susidurtų su patyčiomis. Tuo tarpu kas trečias tėvas prisipažįsta, kad jo vaikas yra patyręs patyčias mokykloje. „Vaikų linija“, skatind...

Panerio pradinės mokyklos mokinių tėvai sunerimę: pagalbos kreipėsi net į ministeriją

Panerio pradinės mokyklos mokinių tėvai sunerimę: pagalbos kreipėsi net į ministeriją 1

Jonavos Panerio pradinės mokyklos tėvų aktyvas dar parėjusią savaitę mūsų rajono tarybos nariams, merui bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai išsiuntė raštą. Pastarajame teigiama, kad ugdymo įstaigos mo...

Per karantiną padaugėjo paauglių apsinuodijimo alkoholiu atvejų

Per karantiną padaugėjo paauglių apsinuodijimo alkoholiu atvejų

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie SADM (VVTAĮT) pastebi, kad dėl viruso COVID-b19 šalyje paskelbus karantiną, padaugėjo paauglių apsinuodijimo alkoholiu atvejų. Vaiko teisių gynėjai ...

Savivalda: Panerio pradinės mokyklos vadovybei siūlymai ir rekomendacijos buvo teikiamos nuolat

Savivalda: Panerio pradinės mokyklos vadovybei siūlymai ir rekomendacijos buvo teikiamos nuolat

Vakar, gruodžio 18-ąją, jau rašėme apie Panerio pradinės mokyklos tėvų nuogąstavimus dėl įstaigos finansinės padėties bei jos įtakos ugdymo kokybei (...

Ypatingų atvejų metu dažniausiai nukenčia vyresnio amžiaus vaikai

Ypatingų atvejų metu dažniausiai nukenčia vyresnio amžiaus vaikai

Šiais metais Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) užfiksavo, jog ypatingų atvejų metu iš viso galimai nukentėjo 135 vaikai: ...

Koronavirusas, darbas ir šeima – kokie klausimai dažniausiai kyla lietuviams

Koronavirusas, darbas ir šeima – kokie klausimai dažniausiai kyla lietuviams

Lietuvoje jau savaitę dėl koronaviruso (COVID-19) grėsmės paskelbta ekstremali situacija, identifikuotas vienas virusu užsikrėtęs asmuo. Tai lemia, kad gyventojams kyla vis daugiau klausimų, susijusių ne tik...

Migrantų vaikai Lietuvoje sužinojo turintys teisę į savo nuomonę

Migrantų vaikai Lietuvoje sužinojo turintys teisę į savo nuomonę

Į Rukloje (Jonavos r.) veikiantį Pabėgėlių priėmimo centrą neseniai perkelta nauja grupė šeimų supažindinta su mūsų šalyje vaiką ginančiais įstatymais, patarta, kur kreiptis susidūrus su sunkumais. Su šeimomi...

SEB bankas įspėja: kitą savaitgalį laikinai nebus teikiamos kai kurios paslaugos

SEB bankas įspėja: kitą savaitgalį laikinai nebus teikiamos kai kurios paslaugos

SEB banke vasario 14–17 dienomis bus diegiama nauja IT platforma, kuria valdoma dauguma banko teikiamų paslaugų ir verslo procesų. Dėl to laikinai neveiks interneto bankas, mobilioji programėlė, nebus teikia...

„Sodra“ paaiškina 10 dalykų apie ligos išmokas: kada tėvai sulauks pinigų ir kokiu atveju išmokos neskiriamos

„Sodra“ paaiškina 10 dalykų apie ligos išmokas: kada tėvai sulauks pinigų ir kokiu atveju išmokos neskiriamos

Paskelbus karantiną ugdymo įstaigose daugiau nei 40 tūkst. tėvų kreipėsi į gydytojus ir gavo nedarbingumo pažymėjimus, kad galėtų prižiūrėti namuose savo mažamečius vaikus. „Sodra“ pateikia atsa...

Kaip mokyti vaikus saugotis seksualinės prievartos pavojų?

Kaip mokyti vaikus saugotis seksualinės prievartos pavojų?

Lapkričio 18-ąją Europoje minima Seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos diena. Tyrimų duomenimis, vienas iš penkių vaikų patiria vienokios ar kitokios formos seksualinį smurtą ir tai nepriklauso nei...

Didžiulio dėmesio sulaukę konkurso organizatoriai: norim, kad chemija nebebūtų baubas

Didžiulio dėmesio sulaukę konkurso organizatoriai: norim, kad chemija nebebūtų baubas

Jau penktąjį kartą Jonavos Senamiesčio gimnazijoje vykstantis, dr. Bronislovo Lubio vardu pavadintas chemijos konkursas kasmet sulaukia vis didesnio dėmesio. Ne tik švietimą, bet ir bendravimą skatinančio ko...

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną organizuota sporto šventė ,,Vieningi mes stiprūs"

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną organizuota sporto šventė ,,Vieningi mes stiprūs"

Gruodžio 3 d. Jonavos r. neįgaliųjų veiklos centras kartu su „Sporto Legionu" organizavo sporto šventę „Vieningi mes stiprūs", skirtą paminėti Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Šiomis varžybomis niekas nesiekė į...

Lietuva „užsidaro“: stabdomas ugdymo procesas, atšaukiami beveik visi renginiai

Lietuva „užsidaro“: stabdomas ugdymo procesas, atšaukiami beveik visi renginiai 2

Nuo kovo 13 d. 7 val. iki 27 d. visose švietimo įstaigose stabdomas ugdymo procesas - nuo vaikų lopšelių / darželių iki aukštųjų mokyklų, kolegijų, taip pat dienos ir užimtumo centruose, neveiks neformalio...