Mobilioji komanda: vaikai atvirai pasakoja skausmingus dalykus ir prašo padaryti, kad tėvai negirtautų

Mobilioji komanda: vaikai atvirai pasakoja skausmingus dalykus ir prašo padaryti, kad tėvai negirtautų
VAS 05
2020-02-05 12:06 2020

Nuo metų pradžios įsigaliojus pokyčiams, į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritoriniuose skyriuose dirbančių  mobiliųjų komandų darbo lauką patenka ne vien tėvai, bet ir vaikai. Kauno apskrityje dirbančiai specialistų grupei pirmieji įspūdžiai netikėti: krizę išgyvenančių šeimų vaikai itin lengvai atsiveria, dalijasi patirtimis ir emocijomis. Tai palengvina mobiliosios komandos misiją.

Su savo istorija vaikai susigyvena

 „Nerimavom, kad bus uždari, baiminsis. Tačiau realybė visiškai priešinga – mus priima labai lengvai. Kad atsakant į klausimą apsiribotų tik keliais žodžiais – dar nepasitaikė. Nė vieno atvejo, kai bendrauti atsisakė. Greičiausiai dėl to, jog nori išsipasakoti mažam žmogui sudėtingas gyvenimo patirtis“, – pirmaisiais pastebėjimais dalijasi psichologė Giedrė Starkevičiūtė.

Skaudžiausia, anot psichologės, kad vaikai neretai būna susigyvenę su savo istorija, o liūdnus, net sukrečiančius dalykus priima kaip normą.

„Kai klausiu, ar kam nors pasakojai apie tai, ką dabar kalbame (klasiokams, mokytojams, gal kaimynams), paprastai atsako – ne. Mes būnam pirmosios. Taip išgirstame apie smurtą, taip tapo aišku ir apie nepilnametės iš artimiausio žmogaus patiriamą seksualinę prievartą. Kodėl iki tol niekas nežinojo? Mums irgi sunku atsakyti į šį klausimą, mes negalime rasti vienareikšmiško atsakymo“,  – kalba psichologė.

Nemažą darbo su vaikais patirtį turinti specialistė svarsto, kad gilinantis į pagalbą tėvams vaikas tarsi likdavo šalia visko. Tai gali būti viena iš priežasčių. „Darbo procese su šeima, kurioje besaikis alkoholio vartojimas, socialinių, tėvystės įgūdžių stoka ir kitos bėdos, pirminis dėmesys buvo sutelktas į pagalbą tėvams. Tokioje aplinkoje augantis vaikas tapdavo tarsi šalutinis situacijos dalyvis“.

Kita galima priežastis, psichologės manymu, vaikai linkę pagražinti šeimos gyvenimą siekdami apsaugoti tėvus. Kartais artimiausių būna paveikti nesakyti tiesos, įbauginti. Bet nuoširdumas, empatija atveria visas duris, jie kalba atvirai ir daug. 

Šeimos krizėje vaikas pažeidžiamiausias

Mobilioji komanda susitikimų su vaikais metu įvertina itin jautrius aspektus: galimus depresijos požymius, polinkį žalotis, net savižudybės grėsmę vaikui. Taip pat aiškinasi kylančių mokymosi ar bendravimo problemų priežastis, nes dažnai jos slypi giliau ir yra tiesiogiai susijusios su šeimos problemomis. Tikslas: suprasti ar ir kiek vaikas giliai sužeistas, kokia pagalba reikalingiausia. Esant poreikiui, aptaria tolimesnius galimus pagalbos būdus, pvz. skatina lankyti psichologo konsultacijas, motyvuoja siekti savirealizacijos padėsiančios nelikti vienam, izoliuotam nuo aplinkos.

„Mobili komanda formuoja naują praktiką, kuri yra pirmas žingsnis įtvirtinant nuostatą, kad šeimai išgyvenant sunkumus, vaikui reikalinga tokia pati ar net didesnė pagalba nei suaugusiam žmogui“, – vieną iš esminių pokyčių vaiko gerovės srityje akcentuoja priklausomybės ligų specialistė Birutė Jogaitė.

Vaikas sunkiai išgyvena šeimoje esamą sumaištį. Vaikystės patirtys turi didelę reikšmę vaiko raidai, asmenybei. Tai reiškia, kad į sudėtingą situaciją patekus šeimai, pagalbos turi sulaukti ir vaikas. Net atidesnės nei tėvai. „Laiku nesuteikus kvalifikuotos, gerai organizuotos pagalbos vaikui, turėsime pasekmes: dirbsime su juo suaugusiu“, – atkreipia dėmesį patyrusi priklausomybės ligų specialistė.

Reforma įtvirtino galimybes vaikui dalyvauti pagalbos procese, sulaukti pagalbos, palaikymo ir reikalingų paslaugų. Tokia ir buvo pokyčių vaiko apsaugos sistemoje esmė.

Padeda suprasti kas vyksta

Susitikusios namų aplinkoje, specialistės esmine užduotimi laiko svarbą išaiškinti vaikui, kas atsitiko su tėvais, kad priklausomybė nuo alkoholio yra liga, ją reikia gydyti. Tokiu būdu mažinamas kaltės jausmas, nerimas, kartu su vaiku planuojami tolimesni pagalbos žingsniai.

Augantys priklausomose šeimose, subrendę ne pagal metus. Anot mobiliosios komandos specialisčių, tokie vaikai linkę prisiimti moralinę atsakomybę už tėvus, bando juos apsaugoti, slėpti alkoholį ir pan. Įsitraukia į fiziškai ir emociškai sudėtingą gyvenseną. „Paaiškinti tam tikrus dalykus - svarbi užduotis, kuo daugiau aiškumo turės vaikas, tuo mažiau jame liks nerimo ir baimių. Tai kryptis, kuria dabar einama“.

Šiuo metu Kauno apskrityje veikia dvi mobiliosios komandos. Nuo 2020 m. sausio mėnesio dirbama su devyniomis šeimomis. Vaikų skaičius jose skirtingas: nuo vieno iki šešių.

Mobiliosios komandos socialinės darbuotojos Gitanos Salickienės žodžiais, pirmi susitikimai atskleidė, jog vaikams dažnai trūksta minimaliausios, jiems suprantamai pateiktos informacijos: kas atsitiko su jų šeima, kas toliau bus?

„Iš tiesų susiduriam su realybe, kad vaikas nesupranta, kas vyksta. Tai mes tiesiog suteikiame tą bendrą informaciją ir nuraminame: paaiškiname, koks procesas, kokioje vietoje esame, kalbame paprastai“, – pasakoja G. Salickienė, atkreipdama dėmesį, kad vaikui reikalingas tikslumas: data, skaičiai, kokie yra variantai, kaip gali būti vienu ir kaip kitu atveju. 

Vyresnių ir jaunesnių vaikų kalbėsena su specialistais skirtinga. Vyresnieji jau išsako, kad nuo tokio gyvenimo pavargo, jie suvokia, kad tėvai turėtų būti kitokie, o jų gyvenimas lengvesnis. Mažesnieji dar negeba kritiškai vertinti ir kitokio, labiau aprūpinto, emociškai šiltesnio gyvenimo neįsivaizduoja. Bet visi, paklausti, kokios pagalbos tikisi, visų pirma prašo padaryti, kad tėvai nebegertų. Kaip sakė viena šešerių metų mergaitė: ,,jeigu galėčiau, visai panaikinčiau alkoholį“.  

 Mobilioji komanda darbą su šeima pradeda, kai joje augančiam vaikui specialistai nustato apsaugos poreikį. Komandos darbas nuo 14 pailgėjo iki 30 kalendorinių dienų. Daugiau informacijos apie pokyčius vaiko teisių apsaugoje nuo šių metų sausio 1-osios:

https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/vaiku-apsauga-nuo-smurto-kas-keiciasi-2020-metais  

 

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Kauno apskrityje Ramunė Liubinaitė

Asociatyvi pixabay.com nuotrauka 

Panašūs straipsniai

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Jei vaikams mokyklinių prekių įsigijimas simbolizuoja besibaigiančią nerūpestingą vasarą, tėvai neretai suka galvas, kiek teks paploninti piniginę, įsigyjant mokiniams reikalingus mokymosi reikmenis. Ekspert...

Sprendžiant tarpusavio nesutarimus specialistai ragina tėvus pirmiausiai galvoti apie vaiko interesus

Sprendžiant tarpusavio nesutarimus specialistai ragina tėvus pirmiausiai galvoti apie vaiko interesus

Specialistams daugėja skambučių ir paklausimų elektroniniu paštu, kaip užtikrinti skyrium gyvenančių tėvų bendravimą su vaikais. Iš tiesų, šiuo visiems sunkiu laikotarpiu kyla daug nerimo, įvair...

Minime Medicinos darbuotojų dieną: ko pandemijos metu vieni kitiems linki medikai?

Minime Medicinos darbuotojų dieną: ko pandemijos metu vieni kitiems linki medikai?

Šiuo metu apie medikus, besikaunančius su koronavirusu, rašoma daug: pandemija primena, koks svarbus yra jų darbas ir kokia trapi gali būti sveikatos sistema. Minėdami Medicinos dar...

Laikinai neveiks SEB interneto bankas ir mobilioji programėlė

Laikinai neveiks SEB interneto bankas ir mobilioji programėlė

Norint užtikrinti sklandų banko sistemų veikimą, šį savaitgalį SEB banke bus atliekami planiniai informacinių sistemų profilaktikos darbai. Rugsėjo 19 d., naktį iš penktadienio į šeštadienį, nuo 4 iki 8 val....

Ką užfiksavo mobili oro kokybės matavimo stotis Šilų kaime, Jonavos rajone?

Ką užfiksavo mobili oro kokybės matavimo stotis Šilų kaime, Jonavos rajone? 3

Birželio 8 d. Aplinkos apsaugos agentūros mobilioji laboratorija pradėjo aplinkos oro kokybės tyrimus Jonavos rajone. Pirmoji tyrimų vieta – Šilų kaimas, kur atlikti teršalų koncentracijų matavimai. Gauti dviejų...

Detalizuota tvarka, kaip kreiptis į savivaldybę dėl vaikų priežiūros darželiuose

Detalizuota tvarka, kaip kreiptis į savivaldybę dėl vaikų priežiūros darželiuose

Įvertinus, kad ugdymo įstaigos vienareikšmiškai yra tos vietos, kur rizika virusui plisti yra itin didelė ir siekiant valdyti rizikas, darželiai dabartiniame karantino švelninimo et...

Įpusėjus vasarai startuoja edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“)

Įpusėjus vasarai startuoja edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“ („Be Safe Lab“)

Kaip ir kasmet,  vasaros sezonu, aktualia tema tampa muzikos festivalių organizavimas,  jų lankytojų saugumo bei bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių užtikrinimas. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolė...

Svarbi žinia tėvams: siūloma baigti mokėti išmokas, jeigu nėra draudžiama veikti ugdymo įstaigoms

Svarbi žinia tėvams: siūloma baigti mokėti išmokas, jeigu nėra draudžiama veikti ugdymo įstaigoms

Karantino metu užsivėrus ugdymo įstaigoms dirbantys tėvai ar globėjai įgijo galimybę prižiūrėti savimi negalinčius pasirūpinti vaikus namie ir gauti ligos išmoką iš „Sodros“. Švelnėjant karantinui ir ugdymo ...

Vaiko priežiūros atostogos: pateikti du siūlymai, kurie skatintų tėvus dalintis vaiko priežiūra

Vaiko priežiūros atostogos: pateikti du siūlymai, kurie skatintų tėvus dalintis vaiko priežiūra

Europos Sąjungai priėmus direktyvą, numatančią pareigą visoms šalims įtvirtinti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas moterims ir vyrams bei įtraukti kitas šeimos ir darbo derinimo priemones, Socialinės...

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Kviečia vasaros stovyklos ir edukacinės programos vaikams

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja, kad mokinių tėvai, vaikai jau gali rinktis patinkančias vaikų vasaros stovyklas. Šiemet Švietimo mainų paramos fondo administruojamo TAPK2 projekto lėšomis ...

Paaiškėjo, kad pradinukai užduotis internete sprendė dažniau nei abiturientai

Paaiškėjo, kad pradinukai užduotis internete sprendė dažniau nei abiturientai

Jau įpusėjo valstybinių brandos egzaminų sesija, tad belaukiant jų rezultatų galima palyginti, kaip aktyviai mokslo metų metu internetu mokėsi skirtingų klasių mokiniai. Vienos didžiausių Lietuvos skaitmenin...

Vaiko teisių gynėjai kviečia tėvus neprarasti budrumo

Vaiko teisių gynėjai kviečia tėvus neprarasti budrumo

Įsibėgėjus vasarai, Lietuvoje viena po kitos nutinka nelaimės, kuriose nukenčia vaikai. Nepilnamečiai skęsta vandens telkiniuose, krenta pro daugiabučio langus ir balkonus. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinim...

Šeimos kortelė – jau ir jūsų išmaniajame telefone

Šeimos kortelė – jau ir jūsų išmaniajame telefone

Nuo šiol į savo išmanųjį įrenginį galite atsisiųsti Šeimos kortelės programėlę. Joje galite turėti asmeninę ar jūsų šeimai skirtą virtualią Šeimos kortelę. Virtuali kortelė yra papildoma, bet lygiavertė fizi...

Šeimos, norinčios mokyti vaiką namuose, turi kreiptis ir į vaiko teisių gynėjus. Kaip tai padaryti?

Šeimos, norinčios mokyti vaiką namuose, turi kreiptis ir į vaiko teisių gynėjus. Kaip tai padaryti?

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. gegužės 20 d.  nutarimu Nr. 504 „Dėl Ugdymosi šeimoje įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nuo 2020 m. rugsėjo 1-osios vaikai gali būti mokomi šeimoje pagal pri...

Menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai: „Jei sugebėjome mes, sugebėsite ir jūs“

Menininkai Algirdas ir Remigijus Gataveckai: „Jei sugebėjome mes, sugebėsite ir jūs“

Vieniems karantinas skaudžiai priminė, kad per kasdienį skubėjimą atitolo nuo šeimos, o kitiems šeima suteikė saugumo ir palaikymo, kurių trūko labiausiai. Tačiau ne visiems pasisekė gyventi šeimoje. Globos namu...

Primena apie parengtas rekomendacijas naujiems mokslo metams

Primena apie parengtas rekomendacijas naujiems mokslo metams

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, organizuodama mokyklų pasiruošimą naujiems mokslo metams ir atsakydama į svarbiausius švietimo bendruomenės klausimus, kaip bus ugdomi vaikai nuo rudens, primena apie ...