Moksleivė: “Supykau, išlipau iš autobuso ir ėjau pėsčia“

Moksleivė: “Supykau, išlipau iš autobuso ir ėjau pėsčia“
BAL 12
2018-04-12 12:51 2018

Jonavos progimnazijos moksleivė, dvylikametė Giedrė, Velykinių atostogų metu, esant vėjuotai dienai nusprendė iš Rimkų mikrorajono į centrą vykti viešuoju transportu. Įlipusi į autobusą moksleivė pateikė mokinio pažymėjimą ir pageidavo gauti nuolaidą bilietui, tačiau nuolaidos jai nepritaikė.

„Buvo labai vėjuota diena, todėl nusprendžiau iš Rimkų į centrą važiuoti autobusu. Vairuotojui parodžiau moksleivio pažymėjimą ir paklausiau, kokia bus bilieto kaina su nuolaida. Tačiau vairuotojas pasakė: „Jums juk atostogos, jokia nuolaida nepriklauso!“ Kiek esu važiavusi autobusu, visuomet už bilietą mokėdavau mažiau, bet kai pasakė, kad per mokinių atostogas nuolaidos nėra, suglumau, supykau, išlipau iš autobuso ir ėjau pėsčia. Taip dar sveikiau, bet dabar pasidarė įdomu, kada ir kokias nuolaidas galiu gauti mokymosi ir atostogų metu? Ar tikrai tos nuolaidos taikomos tik kartais?“, - klausia mokinė.

„Šis faktas tikrai nemalonus, noriu atsiprašyti moksleivės už vairuotojo elgesį, nes moksleivei, kuri pateikė moksleivio pažymėjimą, pagal įstatymą turėjo būti suteikta 50 proc. nuolaida važiuojant miesto maršrutu. Siekiant išvengti tokių nemalonių situacijų, siūlome moksleiviams pirkti nuolatinius teminuotus bilietus važiavimui mieste, būtų ir patogiau, ir pigiau. 

Taipogi, noriu akcentuoti, kad lengvatų suteikimo įstatymas yra pakankamai painus ne keleiviams, o patiems autobusų vairuotojams. Jie turi atpažinti net 17 pavyzdžių pažymėjimus, o punktų, pagal kuriuos turi suteikti nuolaidą, begalė. Yra įvairių socialinių grupių atstovai, kuriems taikomos nuolaidos nuo 50 iki 80 proc., mokiniams taikoma 50 proc. nuolaida vienkartiniams bilietams. 

Nuolaidos priemiesčio maršrutuose bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams netaikomos, jei jie nesimoko specializuoto ar profesinio ugdymo mokykloje. Nors mokinio pažymėjimai yra vienodi, tačiau vairuotojas privalo atkreipti dėmesį į mokyklos pobūdį ir turi žinoti, ar taikyti nuolaidą mokiniui, ar ne. Terminuotiems nuolatiniams bilietams mieste, mokiniams su mokinio pažymėjimu taikoma  80 proc. nuolaida. O vykstant priemiesčio maršrutu, mokiniams vardinius bilietus užsako pačios mokyklos, sumoka – savivaldybė. 

Be to, jei vairuotojas parduos bilietą su nuolaida, bet keleivis nebus pateikęs galiojančio tam tikro tipo pažymėjimo, vadinasi nuolaida bus suteikta be pagrindo. Tai gali ir keleiviui, ir vairuotojui ir įmonei užtraukti baudą iki 60 000 eurų. O juk būna visokių situacijų, kai vairuotojas patiki pastoviu klientu, žino, jog jam priklauso nuolaida, tik deja, pažymėjimas pamirštas namuose, bet bilietas parduotas su nuolaida. Patikrinimo metu būtų nustatyta, kad nuolaida suteikta be pagrindo. 

Ne vieną kartą šalies vežėjai jau yra kėlę klausimą dėl painios lengvatų teikimo sistemos, kuri tikrai sudėtinga, bet deja... yra, kaip yra ir kol kas turim dirbti pagal dabar galiojančią tvarką“, - teigia įmonės „Jonavos autobusai“ direktorius Otaras Urbanas.  

Kiekvienas bendrovės „Jonavos autobusai“ vairuotojas yra instruktuojamas, autobusuose iškabintos atmintinės, bendrovės puslapyje pateikiama išsami informacija kam ir kokios nuolaidos priklauso. 

Visą suteikiamų nuolaidų sąrašą galima rasti http://www.jonavosautobusai.lt/transporto-lengvatos/