Odontologė: dėl karantino vaikai mokslo metus pradeda prastėjančia dantų būkle

Odontologė: dėl karantino vaikai mokslo metus pradeda prastėjančia dantų būkle
RGS 02
2020-09-02 13:04 2020

Prasidedant naujiems mokslo metams, vaikų eilės nutįsta ne tik prie mokyklinių prekių, bet ir odontologų kabinetų. Tėvai skuba gauti iš specialisto pažymą, kad dantukai sveiki, tačiau odontologai sunerimę – vis dažniau tenka mažuosius pacientus sodinti į kėdę dantukų gydymui. Tam įtakos turėjo ir karantinas – dėl apribotų galimybių gauti odontologų paslaugas, daugelio vaikų dantukų būklė pablogėjo.

BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis primena, kad į mokyklą pradedančių eiti vaikų dantukų priežiūra skiriasi nuo mažylių – reikia ir kitokių dantukų priežiūros priemonių, ir laikas pradėti ugdyti teisingus savarankiško dantų valymo įpročius.

Odontologė: po karantino – ilgesnės gydymo procedūros

Vaikų gydytoja odontologė Eglė Vitaitė sako, kad vaikų, kuriuos tėvai reguliariai atveda profilaktiniam patikrinimui, dantukų būklė pastebimai geresnė. Profilaktiniai patikrinimai dažnu atveju padeda laiku užkirsti kelią ėduonies pažeidimui ir kitoms dantukų ligoms. Tačiau dėl koronaviruso grėsmės paskelbus karantiną, daugelio vaikų dantų būklė suprastėjo.

„Deja, dėl apribotos odontologų veiklos,negalėjome suteikti reikiamos pagalbos ar pradėti naujų gydymų. Todėl pasitaikė atvejų, kai danties išgelbėti nebepavyko ir teko šalinti. Dar dėl įvestų karantino apribojimų kai kurios diagnozės buvo nustatytos vėliau, tai reiškia, kad vaikams teko susidurti su sunkesniais gydymais ir ilgesnėmis procedūromis. Pastebėjome, kad karantino metu vaikai buvo linkę suvartoti daugiau saldumynų, užkandžiauti, kas taip pat galėjo lemti naujų ėduonies pažeidimų atsiradimą“, - kilusias problemas vardija klinikos „Denticija“ vaikų gydytoja odontologė.

Siekiant išsaugoti vaikų dantukus sveikus ir užkirsti kelią ėduonies pažeidimams, svarbu ne tik profilaktiškai lankytis pas odontologą, bet ir nuo mažens ugdyti teisingus burnos higienos įpročius.

Kada pradėti vaikus mokyti valytis dantukus savarankiškai?

Kol vaikas neina į mokyklą, dantų valymas – tėvų atsakomybė. Į mokyklą pradėjęs eiti vaikas jau nori būti savarankiškas, todėl natūralu, kad ir dantis valytis gali norėti pats. Tačiau BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis pataria neskubėti atiduoti dantų šepetuko vaikui į rankas. 

„Kad vaikas teisingai išsivalytų dantukus, turi susiformuoti ir atitinkama rankų raumenų motorika. Tai įvyksta apie 7-8 metus, tuomet ir rekomenduoju pradėti leisti vaikui dantukus valytis pačiam. Tačiau net ir tada reikalinga tėvų priežiūra, kad vaikams dantukus išsivalytų teisingai ir kruopščiai. Net ir porą minučių trunkantis dantukų valymas vietoje nenustygstantiems mažiems vaikams gali prailgti“, - sako vaistininkas.

Odontolė E. Vitaitė prideda, kad geriausias būdas skatinti vaikus rūpintis dantukais – rodyti tinkamą pavyzdį. Motyvuoti prižiūrėti dantukus gali padėti ir vaikui patinkantis dantų šepetėlis ar dantų pasta, ir išmaniosios technologijos.

„Dar galėtų padėti išmaniosios technologijos, pavyzdžiui, programėlės įrenginiuose, kurios yra susietos su dantų šepetėliais. Nereikėtų pamiršti ir „YouTube“ platformos, kurioje galima rasti įvairių animacinių klipų, padedančių dantų valymą paversti linksmu ir žaismingu. Dantų priežiūra turėtų tapti įpročiu. Tėveliai turėtų suprasti, kad yra svarbu negąsdinti vaikų būsimu skausmu ar dantų rovimu, nepiešti odontologo portreto, kuris primintų blogietį“, - pataria specialistė.

Teisingam dantukų valymui – teisingos priemonės

Į mokyklą pradedančių eiti vaikų šypsenas dažniausiai puošia jau nuolatiniai dantys. Jų priežiūra skiriasi nuo pieninių dantukų, todėl reikėtų į tai atkreipti dėmesį ir renkant vaikui dantų pastą, šepetuką bei kitas burnos higienos priemones. Nuolatiniams dantukams reikėtų rinktis dantų pastą su didesniu fluorido kiekiu – nuo 1000 iki 1500 ppm. 

„Augant vaikui, fluoridas yra labai svarbi cheminė medžiaga, apsauganti dantis nuo ėduonies ir padedanti pašalinti ėduonį ankstyvose ligos stadijose. Fluoridas padeda stiprinti dantų emalį, taip pat ilgiau išlaikyti dantukus baltus. Dėl tinkamiausio kiekio fluorido dantų pastoje naudinga pasikonsultuoti su vaiko odontologu, kuris atsižvelgs į dantukų būklę. Jei dantukai sveiki, galima vadovautis ir ant dantų pastos pakuočių nurodytomis amžiaus kategorijomis“, - apie dantų pastą vaikams pasakoja M. Lukštaraupis.

Dantų pasta neturėtų būti vienintelės vaiko burnos higienos priemonė. Ir mažųjų dantukų priežiūrai reikalingas dantų siūlas. Juo valyti tarpdančius rekomenduojama kiekvieną vakarą. Be to, vaistinėse galima įsigyti ir vaikiško burnos skalavimo skysčio.

„Burnos skalavimo skystį vaikams galima naudoti tik tada, kai jie išmoksta burną išsiskalauti ir viską išspjauti. Gamintojai dažniausiai nurodo, kad jie tinka vaikams nuo 6-7 m. Visgi prieš naudojant burnos skalavimo skystį, reikėtų pasikonsultuoti su odontologu“, - pataria BENU vaistininkas.

Dantų šepetėlį reikėtų rinktis, atsižvelgiant ir į dantukų dydį

Rinkdami vaikui dantų šepetėlį, tėvai dažniausiai orientuojasi į gamintojo nurodytą amžiaus kategoriją. Pasak vaistininko, tai išties neblogas orientyras, tačiau reikėtų atsižvelgti ir į individualų burnos bei dantukų dydį. Jeigu vaiko burnytė ir dantukai smulkūs, galbūt jam labiau tiks šiek tiek mažesniems vaikams skirtas dantų šepetukas. 

Dantų šepetėlis neturėtų būti per didelis – geriau rinktis smulkesnį, kuris lengviau pasieks visus dantukus ir dantenas. Svarbu atkreipti dėmesį ir į šerelius – jie turėtų būti minkšti, kad netraumuotų dantenų. 

„Keisti dantų šepetėlį reikėtų ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Jeigu matosi nusidėvėjimas, keisti reikėtų ir dažniau. Artėjant peršalimo ligų sezonui svarbu nepamiršti, kad dantų šepetėlį reikėtų pakeisti ir persirgus infekcine liga, nes ant jo gali likti ligos sukėlėjų“, - patarimais dalijasi BENU vaistininkas.

M. Lukštaraupis atkreipia dėmesį ir į vaikų mitybą – ji nemažiau svarbi dantų priežiūroje nei pats valymas. Didžiausi dantukų priešai – saldumynai, saldinti gėrimai, nevisavertė mityba, galinti sutrikdyti kietųjų audinių vystymąsi ir taip sumažinti dantukų atsparumą. Svarbu nepamiršti, kad palankią terpę kariesui vystytis sudaro ir dažnas užkandžiavimas, t.y. nuolatinis maisto buvimas burnoje, todėl rekomenduojama laikytis mitybos režimo ir valgyti tam tikru metu. Vakare, išvalius dantukus, reikėtų nebevalgyti ir negerti jokių saldžių gėrimų, sulčių – tik vandens.

Panašūs straipsniai

Jei apsinuodijo vaikas – kaip padėti?

Jei apsinuodijo vaikas – kaip padėti?

Per praėjusius metus Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Apsinuodijimų informacijos skyrius suteikė 910 konsultacijų telefonu dėl vaikų apsinuodijimų. Iš jų absoliuti dauguma atvejų – 761 vaikas – a...

Vaikų ugdymo įstaigose – daugiau daržovių

Vaikų ugdymo įstaigose – daugiau daržovių

Daržovių Lietuvos darželiuose ir mokyklose suvalgoma mažiau, negu pataria mitybos specialistai, todėl, atsižvelgus į jų rekomendacijas ir apklausas, keičiama Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų va...

Onkologai apie vėžio gydymą ir ligonių stebėjimą karantino metu

Onkologai apie vėžio gydymą ir ligonių stebėjimą karantino metu

Lietuvoje patvirtinus dar pirmąjį koronaviruso atvejį, Vyriausybė pradėjo organizuoti gydymo paslaugų teikimą viruso plitimo metu. Vienas iš siūlymų buvo atsisakyti planinių operacijų ir vizitų pas gydytojus...

A.Šimkus: „Reikia žinoti ligas, galinčias turėti neigiamos įtakos vaikų sveikatai“

A.Šimkus: „Reikia žinoti ligas, galinčias turėti neigiamos įtakos vaikų sveikatai“

Tikrinant sporto mokyklą lankančių vaikų sveikatą, Jonavos kūno kultūros ir sporto centro gydytojui Andriui Šimkui tenka nustatyti įvairių ligų, kurios neabejotinai trukdo jauniesiems sportininkams pasiekti ...

 Gerai jaustis galima ir karantino metu – VSAT psichologės patarimai

Gerai jaustis galima ir karantino metu – VSAT psichologės patarimai

Nuo karantino paskelbimo pradžios praėjo mėnuo. Per šį laiką kardinaliai pasikeitė daugelio žmonių gyvenimo ritmas: namuose įsirengėme sporto zonas, dezinfekatoriais purškiamės dažniau nei kvepalais. Daugiau...

Sumažėjo sergamumas rotovirusine infekcija

Sumažėjo sergamumas rotovirusine infekcija

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį registruoti 143 rotovirusinio enterito atvejai ir tai beveik septynis kartus mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu (944 atv...

Utėlės ir kirminai. Atsikratę tabu padėsite savo vaikui

Utėlės ir kirminai. Atsikratę tabu padėsite savo vaikui

Vaistinėse vis dažniau teiraujamasi vaistų nuo kirminų ir priemonių utėlėms naikinti. Sveikatos specialistai pripažįsta, kad kirminų gali turėti kas trečias vaikas, o laimi tie tėvai, kurie atsikratę tabu te...

Per pirmąjį ketvirtį Lietuvoje registruoti 8 meningokokinės infekcijos atvejai. Skiepijimų aprėptys padvigubėjo

Per pirmąjį ketvirtį Lietuvoje registruoti 8 meningokokinės infekcijos atvejai. Skiepijimų aprėptys padvigubėjo

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet per pirmąjį ketvirtį, registruoti 8 susirgimai meningokokine infekcija ir tai penkiais susirgimais mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Šiemet ...

Jonavos rajone mažėja sergamumas ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis

Jonavos rajone mažėja sergamumas ūmiomis žarnyno užkrečiamosiomis ligomis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Jonavos skyriaus specialistai informuoja, kad 2019 m. Jonavos rajone buvo užregistruota 175 ūmių žarnyn...

Odos šveitimas nepelnytai praleidžiama grožio procedūra

Odos šveitimas nepelnytai praleidžiama grožio procedūra

Odos šveitimą galima prilyginti pagalbinei procedūrai, kuri padidina kitų priemonių efektyvumą „Eurovaistinė internete“ konsultantė sako, kad nušveista oda geriau įsisavina kitas kūno priežiūros priemones. O...

Kauno apskrityje daugėja pneumokokinės infekcijos atvejų

Kauno apskrityje daugėja pneumokokinės infekcijos atvejų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad per šių metų sausio–balandžio mėn. Kauno apskrityje užregistruota 1...

Atnaujinamas dalies reabilitacijos paslaugų teikimas

Atnaujinamas dalies reabilitacijos paslaugų teikimas

Švelninant karantino režimą, šalies gydymo įstaigose atnaujinamas dalies reabilitacijos paslaugų vaikams ir suaugusiesiems teikimas. Numatyta, kad suaugusiesiems ir vaikams reikalinga visų tipų stacionarinė ...

Balandžio 20–26 d. Europos imunizacijos savaitė

Balandžio 20–26 d. Europos imunizacijos savaitė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Kauno departamento specialistai informuoja, kad šių metų balandžio 20–26 dienomis yra minima Europos imunizacijos savaitė,...

Skiepai mokyklinio amžiaus vaikams pagal amžių

Skiepai mokyklinio amžiaus vaikams pagal amžių

Prasidėjus naujiems mokslo metams Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena apie skiepus mokyklinio amžiaus vaikams. Pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 6 - 7 metų vai...

Legioneliozė ir jos profilaktika: 2019 m. registruoti atvejai ir Jonavos rajone

Legioneliozė ir jos profilaktika: 2019 m. registruoti atvejai ir Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas primena, kad dešimtmečius legioneliozė Lietuvoje buvo laikyta vien keliautojų problema, tačiau nuo 201...

Bunda itin vertingus vaisius vedantys augalai

Bunda itin vertingus vaisius vedantys augalai

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas kviečia pažinti ir išmokti panaudoti išskirtinius augaluose slypinčius turtus. Kaip teigia Botanikos sodo mokslininkai, šios įgytos žinios yra svarbios kasdien –...