Pacientai painioja: Kokios paslaugos teikiamos Jonavos PSPC, o kokios – Jonavos ligoninėje?

Pacientai painioja: Kokios paslaugos teikiamos Jonavos PSPC, o kokios – Jonavos ligoninėje?
RGS 10
2020-09-10 09:22 2020

Ko gero, nesumeluosime teigdami, kad neretai pasitaiko, jog jonaviečiai painioja Jonavos ligoninę, jos valdomą Konsultacinę polikliniką ir Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC), kurį, kartas nuo karto,  miestiečiai dar vadina „Poliklinika“ ar „Sveikatos centru“.  Tiek ligoninė, tiek Jonavos PSPC, tiek ir žiniasklaida sulaukia pacientų skundų, klausimų ar pastebėjimų dėl medikų darbo. Tačiau paprašius patikslinti informaciją apie kurią įstaigą vyksta kalba, paaiškėja, kad asmuo teiraujasi apie daktarą, kuris dirba ligoninėje, nors prieš tai tvirtino, kad kalbama apie Jonavos PSPC ir atvirkščiai.  

Turime ne vieną ir ne du pavyzdžius, kuomet jonaviečiai painiojo, kam skirtas klausimas ar nusiskundimas. Kad jonaviečiai painioja Jonavos ligoninės ir Jonavos PSPC teikiamas paslaugas, neskiria, koks ir kur dirba gydytojas, pritaria ir šių įstaigų vadovai. Todėl norime priminti, kokios paslaugos yra teikiamos Jonavos PSPC, o kokios - Jonavos ligoninėje.

Būtina atkreipti dėmesį, kad medicinos paslaugos skirstomos į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas (PSP) ir į antrines bei tretines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Jonavos PSPC - pirminė sveikatos priežiūra

Jei kalbant trumpai ir aiškiai – beveik visada į Jonavos PSPC pacientai atvyksta be siuntimo.

„Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centras, kurį žmonės dažnai vadina tiesiog „Sveikatos centru“ ar „Poliklinika“, tai yra pirmo lygio paslaugas teikianti įstaiga, didžiąja dalimi apsiribojanti šeimos gydytojų konsultacijomis. Mes įstaigoje turime keletą specialistų. Ginekologai ir gydytojai chirurgai dirba kaip pirminės sveikatos priežiūros gydytojų komandų nariai. Jų kompetencija bei paslaugų apimtys mūsų įstaigoje  yra apribotos teisės aktais – jie teikia labai ribotą paslaugų spektrą, gali atlikti mažesnį tyrimų kiekį,  t.y., suteikia tik tas paslaugas, kurias apibrėžia šeimos gydytojų norma. Pavyzdžiui, specialistas ginekologas, kuris dirba ir mūsų įstaigoje, ir ligoninėje, pas mus tik stebi nėštumus, prižiūri nėščias moteris, pagal programą atlieka profilaktinius prevencinius tyrimus. Jei reikalingas detalesnis ištyrimas, ar įtariama kita patologija, toks asmuo su siuntimu siunčiamas į antro arba trečio lygio gydymo įstaigą.

Su odontologija yra taip pat. Gydytojai odontologai visus prisirašiusius prie gydymo įstaigos asmenis konsultuoja be siuntimo. Jei reikalinga sudėtingesnė, tretinio lygio pagalba, tuomet mūsų odontologai nukreipia pacientą, pavyzdžiui, į klinikas. Protezavimo paslauga,  jau yra kito lygio paslauga - ji yra Jonavos ligoninės žinioje.  

Todėl, beveik visada, į pirmo lygio įstaigą, asmuo ateina be siuntimo, tiesiog pas šeimos gydytoją arba pas šeimos gydytojo komandos narį, kuris savo kompetencijos ribose suteikia pagalbą arba su siuntimu nukreipia į kito lygio gydymo įstaigą“, - aiškino Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė.  

Jonavos ligoninė – specializuotos sveikatos priežiūros paslaugos   

Jonavos ligoninės direktorius dr. Paulius Vasilavičius pateikia pagrindinius įstaigų skirtumus bei primena, kokios paslaugos teikiamos Jonavos ligoninėje.

„Taip, tikrai, pacientai vis dar dažnai sumaišo pirminiame sveikatos priežiūros centre ir ligoninėje, konkrečiai ligoninės konsultacinėje poliklinikoje teikiamas paslaugas. Tikriausiai pagrindinis skirtumas tarp PSPC ir ligoninės konsultacinės poliklinikos – tai siuntimai gydytojų specialistų konsultacijai. Į PSPC pas šeimos gydytojus, gydytojus odontologus, gydytojus psichiatrus kreipiamasi be siuntimo, o į ligoninės konsultacinę polikliniką kreiptis galima tik turint šeimos gydytojo siuntimą.

Be siuntimo pacientai gali kreiptis ir registruotis gydytojo dermatovenerologo konsultacijai, taip pat kaip ir esant skubios pagalbos poreikiui – akių ligų gydytojo bei ausų, nosies, gerklės gydytojo konsultacijoms. Čia reikėtų akcentuoti skubią pagalbą – akies traumą, krislą akyje, stiprų kraujavimą ar ūmų skausmą nosiaryklėje. Kitais atvejais visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Be siuntimo, savaime suprantama, pacientai kreipiasi ir į ligoninės priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių(PSPS). Į šį mūsų skyrių galima kreiptis ir po šeimos gydytojų darbo valandų, po 18:30 val., savaitgaliais, švenčių dienomis. Bet čia ir vėl noriu akcentuoti, kad kreipiamasi tik esant skubios pagalbos poreikiui. Pagrindinis pacientų srautas šiame skyriuje yra atvežamas GMP automobiliais, todėl atvykus į PSPS gali tekti ir palaukti, nes pacientai yra suskirstomi pagal jų sveikatos pakenkimo lygius. PSPS gydytojai neteikia konsultacijų dėl lėtinių ligų, senų buvusių traumų – dėl šių sveikatos problemų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins jų sveikatos būklę, paskirs gydymą arba, esant poreikiui, išrašys siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, kuriai jau galima bus registruotis ligoninės konsultacinės poliklinikos registratūroje.

Primenu, kad ligoninėje yra ir vaikų priėmimas, kuris yra atskiras nuo suaugusiųjų ir kuriame konsultuoja gydytojas pediatras ir paslaugos yra teikiamos visą parą. Tačiau nutikus nelaimingam atsitikimui, patyrus traumą, kviečiame ir su vaikučiais kreiptis į pagrindinį ligoninės suaugusiųjų PSPS.

Ligoninėje, skirtingai nei Jonavos PSPC, yra teikiamos dantų protezavimo, burnos higienos, fizinės medicinos ir reabilitacijos bei ankstyvosios vaikų raidos korekcijos paslaugos, kurioms gauti taip pat yra reikalingas šeimos gydytojo siuntimas. Norime atkreipti pacientų dėmesį, kad ligoninėje neteikiamos gydytojų odontologų, psichiatrų ir šeimos gydytojų paslaugos. Čia jau yra tiesioginės Jonavos PSPC veiklos sritys.

Dar vienas stambus ligoninės išskirtinumas – aišku yra stacionaras, tačiau ir jam ligoninėje yra siūloma alternatyva – dienos stacionaro paslauga, kai pacientams po gydytojų specialistų konsultacijos turi būti suteikiamas gydymas. Pacientai gydymą gauti gali ir neguldant jų į ligoninę. Pacientas atvyksta kiekvieną jam paskirtą dieną, sutartu laiku į ligoninę, jam suteikiamos sveikatos priežiūros paslaugos ir jis ramiai keliauja į namus, į sau įprastą aplinką, pas artimuosius“, - paaiškino VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius.  

Pagrindinis skirtumas

Tiek VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius, tiek Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė sutaria dėl pagrindinio įstaigų skirtumo – tai yra - siuntimai. Jonavos PSPC jų nereikia, norint patekti į ligoninę gydytojo specialisto konsultacijai - siuntimas yra būtinas. Taip pat jeigu skauda dantį, jums reikalinga gydytojo psichiatro konsultacija, kreipiatės į Jonavos PSPC.

Taigi, primename, kad pirminė sveikatos priežiūra, tai Pirminės sveikatos priežiūros centrai - ankstesnės poliklinikos, ambulatorijos, sveikatos punktai, kur yra atliekama pirminė sveikatos priežiūra: diagnostika, ambulatorinis gydymas, dienos terapija ir t.t. Antrinė, tai ligoninės: rajonines, privačios, slaugos įstaigos ir pan., kur pacientai hospitalizuojami ir gydomi. Tretinė - specializuota pagalba ir reabilitacija. Tai stambiosios ligonines, klinikos ir kt.

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Panašūs straipsniai

Jonavos PSPC „atveria duris“: nuo trečiadienio bus plačiau atliekami kraujo tyrimai

Jonavos PSPC „atveria duris“: nuo trečiadienio bus plačiau atliekami kraujo tyrimai

Kaip skelbta balandžio 30 d., poliklinikos vėl atveria duris pacientams, tačiau, siekiant...

Planinės gydymo paslaugos bus atnaujintos įstaigoms tinkamai pasiruošus

Planinės gydymo paslaugos bus atnaujintos įstaigoms tinkamai pasiruošus

Didžioji dalis planinių paslaugų gydymo įstaigose bus atnaujintos artimiausiu metu, kai tam tinkamai pasiruoš pačios ligoninės ir poliklinikos. Tai reiškia, kad pacientai jau artimiausiu metu, šią arba kitą ...

VšĮ Jonavos PSPC atnaujinamos planinės odontologijos paslaugos

VšĮ Jonavos PSPC atnaujinamos planinės odontologijos paslaugos

VšĮ Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) praneša, kad atnaujinamos planinės odontologijos paslaugos. Pirmiausia perregistruojami asmenys, kurių vizitai buvo atidėti karantino met...

Gegužės 12 d. Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų teikimas

Gegužės 12 d. Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių paslaugų teikimas

Nuo 2020 m. gegužės 12 d. VšĮ Jonavos ligoninėje atnaujinamas planinių stacionarinių ir ambulatorinių (gydytojų specialistų konsultacijų, nėštumo patologijos dienos stacionaro, dienos chirurgijos ir ambulato...

Kokios pagalbos iš valstybės gali tikėtis nepasiturintys gyventojai?

Kokios pagalbos iš valstybės gali tikėtis nepasiturintys gyventojai?

Bet kuris asmuo per gyvenimą gali patirti finansinių sunkumų: tai gali lemti pandemija, ekonominė krizė, netikėtai prarastas darbas, krizinės situacijos šeimoje, socialinių įgūdžių stoka ar kitokios negandos....

Ar turiu mokėti už medicinos paslaugą ne savoje poliklinikoje?

Ar turiu mokėti už medicinos paslaugą ne savoje poliklinikoje?

Dažnai gyventojai nustemba atsitiktinai sužinoję, kad ne savoje poliklinikoje jiems suteikta gydytojo specialisto paslauga, už kurią jie susimokėjo, galėjo būti suteikta nemokamai. Šie pacientai kreipiasi į ...

Praėjusią parą patvirtinti 139 koronaviruso atvejai, infekcija yra pasiglemžusi 109 gyvybes

Praėjusią parą patvirtinti 139 koronaviruso atvejai, infekcija yra pasiglemžusi 109 gyvybes 1

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 139 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 51 iš jų registruotas Vilniaus, 41 Kauno, 30 Šiauli...

Lietuvoje registruota 114 naujų koronaviruso atvejų

Lietuvoje registruota 114 naujų koronaviruso atvejų 1

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 114 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 43 iš jų registruoti Kauno, 37 Vilniaus, 22 Šiaulių...

Praėjusią parą – 61 koronaviruso atvejis

Praėjusią parą – 61 koronaviruso atvejis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintas 61 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis. 22 iš jų registruoti Vil...

Lietuvoje – 228 koronaviruso atvejai, registruota 113-oji mirtis

Lietuvoje – 228 koronaviruso atvejai, registruota 113-oji mirtis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 228 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 66 iš jų registruoti Vilniaus, po 42 – Kauno ir Kl...

Lietuvoje – 142 nauji koronaviruso atvejai

Lietuvoje – 142 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 142 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 53 iš jų registruoti Kau...

Gydantis gydytojas spręs, ar dėl koronaviruso testuoti į ligonines naujai guldomus pacientus

Gydantis gydytojas spręs, ar dėl koronaviruso testuoti į ligonines naujai guldomus pacientus 1

Nuo liepos 1 d., trečiadienio, naujai į ligonines planiniam gydymui guldomi pacientai dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19) bus tiriami kitaip. Tyrimas PGR metodu, t. y. imant t...

Jonavos ligoninė sėkmingai suvaldė galimą COVID – 19 infekcijos plitimą

Jonavos ligoninė sėkmingai suvaldė galimą COVID – 19 infekcijos plitimą

Rugpjūčio 6 d. Jonavos rajono savivaldybė skelbė, kad Jonavos li...

Šią vasarą į E. sveikatą sėkmingai pateikta per 11 mln. elektroninių dokumentų

Šią vasarą į E. sveikatą sėkmingai pateikta per 11 mln. elektroninių dokumentų

Situacijai dėl COVID-19 pandemijos šalyje vėl darantis įtemptai, specialistai įspėja kaip įmanoma labiau vengti socialinio kontakto. Ieškant galimybių apsisaugoti nuo užkrato patariama kuo daugiau reikalų tv...

Artimųjų lankymas ligoninėje pandemijos metu: bendra tvarka galios visiems

Artimųjų lankymas ligoninėje pandemijos metu: bendra tvarka galios visiems

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) parengė bendrą tvarkos aprašą dėl ligonių lankymo pandemijos metu. Šia tvarka turės vadovautis visos šalies ligoninės, siekiant suvaldyti koronaviruso (COVID-19) plitimą....

Dėl Covid – 19 tiriami rajono švietimiečiai: gauti pirmieji rezultatai

Dėl Covid – 19 tiriami rajono švietimiečiai: gauti pirmieji rezultatai

Rugpjūčio 27 d. LR sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu, šalies savivaldybių mokytojai ir kiti švietimo įstaigų darbuotojai gali išsit...