Pacientai painioja: Kokios paslaugos teikiamos Jonavos PSPC, o kokios – Jonavos ligoninėje?

Pacientai painioja: Kokios paslaugos teikiamos Jonavos PSPC, o kokios – Jonavos ligoninėje?
RGS 10
2020-09-10 09:22 2020

Ko gero, nesumeluosime teigdami, kad neretai pasitaiko, jog jonaviečiai painioja Jonavos ligoninę, jos valdomą Konsultacinę polikliniką ir Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC), kurį, kartas nuo karto,  miestiečiai dar vadina „Poliklinika“ ar „Sveikatos centru“.  Tiek ligoninė, tiek Jonavos PSPC, tiek ir žiniasklaida sulaukia pacientų skundų, klausimų ar pastebėjimų dėl medikų darbo. Tačiau paprašius patikslinti informaciją apie kurią įstaigą vyksta kalba, paaiškėja, kad asmuo teiraujasi apie daktarą, kuris dirba ligoninėje, nors prieš tai tvirtino, kad kalbama apie Jonavos PSPC ir atvirkščiai.  

Turime ne vieną ir ne du pavyzdžius, kuomet jonaviečiai painiojo, kam skirtas klausimas ar nusiskundimas. Kad jonaviečiai painioja Jonavos ligoninės ir Jonavos PSPC teikiamas paslaugas, neskiria, koks ir kur dirba gydytojas, pritaria ir šių įstaigų vadovai. Todėl norime priminti, kokios paslaugos yra teikiamos Jonavos PSPC, o kokios - Jonavos ligoninėje.

Būtina atkreipti dėmesį, kad medicinos paslaugos skirstomos į pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugas (PSP) ir į antrines bei tretines asmens sveikatos priežiūros paslaugas.

Jonavos PSPC - pirminė sveikatos priežiūra

Jei kalbant trumpai ir aiškiai – beveik visada į Jonavos PSPC pacientai atvyksta be siuntimo.

„Jonavos pirminės sveikatos priežiūros centras, kurį žmonės dažnai vadina tiesiog „Sveikatos centru“ ar „Poliklinika“, tai yra pirmo lygio paslaugas teikianti įstaiga, didžiąja dalimi apsiribojanti šeimos gydytojų konsultacijomis. Mes įstaigoje turime keletą specialistų. Ginekologai ir gydytojai chirurgai dirba kaip pirminės sveikatos priežiūros gydytojų komandų nariai. Jų kompetencija bei paslaugų apimtys mūsų įstaigoje  yra apribotos teisės aktais – jie teikia labai ribotą paslaugų spektrą, gali atlikti mažesnį tyrimų kiekį,  t.y., suteikia tik tas paslaugas, kurias apibrėžia šeimos gydytojų norma. Pavyzdžiui, specialistas ginekologas, kuris dirba ir mūsų įstaigoje, ir ligoninėje, pas mus tik stebi nėštumus, prižiūri nėščias moteris, pagal programą atlieka profilaktinius prevencinius tyrimus. Jei reikalingas detalesnis ištyrimas, ar įtariama kita patologija, toks asmuo su siuntimu siunčiamas į antro arba trečio lygio gydymo įstaigą.

Su odontologija yra taip pat. Gydytojai odontologai visus prisirašiusius prie gydymo įstaigos asmenis konsultuoja be siuntimo. Jei reikalinga sudėtingesnė, tretinio lygio pagalba, tuomet mūsų odontologai nukreipia pacientą, pavyzdžiui, į klinikas. Protezavimo paslauga,  jau yra kito lygio paslauga - ji yra Jonavos ligoninės žinioje.  

Todėl, beveik visada, į pirmo lygio įstaigą, asmuo ateina be siuntimo, tiesiog pas šeimos gydytoją arba pas šeimos gydytojo komandos narį, kuris savo kompetencijos ribose suteikia pagalbą arba su siuntimu nukreipia į kito lygio gydymo įstaigą“, - aiškino Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė.  

Jonavos ligoninė – specializuotos sveikatos priežiūros paslaugos   

Jonavos ligoninės direktorius dr. Paulius Vasilavičius pateikia pagrindinius įstaigų skirtumus bei primena, kokios paslaugos teikiamos Jonavos ligoninėje.

„Taip, tikrai, pacientai vis dar dažnai sumaišo pirminiame sveikatos priežiūros centre ir ligoninėje, konkrečiai ligoninės konsultacinėje poliklinikoje teikiamas paslaugas. Tikriausiai pagrindinis skirtumas tarp PSPC ir ligoninės konsultacinės poliklinikos – tai siuntimai gydytojų specialistų konsultacijai. Į PSPC pas šeimos gydytojus, gydytojus odontologus, gydytojus psichiatrus kreipiamasi be siuntimo, o į ligoninės konsultacinę polikliniką kreiptis galima tik turint šeimos gydytojo siuntimą.

Be siuntimo pacientai gali kreiptis ir registruotis gydytojo dermatovenerologo konsultacijai, taip pat kaip ir esant skubios pagalbos poreikiui – akių ligų gydytojo bei ausų, nosies, gerklės gydytojo konsultacijoms. Čia reikėtų akcentuoti skubią pagalbą – akies traumą, krislą akyje, stiprų kraujavimą ar ūmų skausmą nosiaryklėje. Kitais atvejais visų pirma reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Be siuntimo, savaime suprantama, pacientai kreipiasi ir į ligoninės priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių(PSPS). Į šį mūsų skyrių galima kreiptis ir po šeimos gydytojų darbo valandų, po 18:30 val., savaitgaliais, švenčių dienomis. Bet čia ir vėl noriu akcentuoti, kad kreipiamasi tik esant skubios pagalbos poreikiui. Pagrindinis pacientų srautas šiame skyriuje yra atvežamas GMP automobiliais, todėl atvykus į PSPS gali tekti ir palaukti, nes pacientai yra suskirstomi pagal jų sveikatos pakenkimo lygius. PSPS gydytojai neteikia konsultacijų dėl lėtinių ligų, senų buvusių traumų – dėl šių sveikatos problemų pacientai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins jų sveikatos būklę, paskirs gydymą arba, esant poreikiui, išrašys siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, kuriai jau galima bus registruotis ligoninės konsultacinės poliklinikos registratūroje.

Primenu, kad ligoninėje yra ir vaikų priėmimas, kuris yra atskiras nuo suaugusiųjų ir kuriame konsultuoja gydytojas pediatras ir paslaugos yra teikiamos visą parą. Tačiau nutikus nelaimingam atsitikimui, patyrus traumą, kviečiame ir su vaikučiais kreiptis į pagrindinį ligoninės suaugusiųjų PSPS.

Ligoninėje, skirtingai nei Jonavos PSPC, yra teikiamos dantų protezavimo, burnos higienos, fizinės medicinos ir reabilitacijos bei ankstyvosios vaikų raidos korekcijos paslaugos, kurioms gauti taip pat yra reikalingas šeimos gydytojo siuntimas. Norime atkreipti pacientų dėmesį, kad ligoninėje neteikiamos gydytojų odontologų, psichiatrų ir šeimos gydytojų paslaugos. Čia jau yra tiesioginės Jonavos PSPC veiklos sritys.

Dar vienas stambus ligoninės išskirtinumas – aišku yra stacionaras, tačiau ir jam ligoninėje yra siūloma alternatyva – dienos stacionaro paslauga, kai pacientams po gydytojų specialistų konsultacijos turi būti suteikiamas gydymas. Pacientai gydymą gauti gali ir neguldant jų į ligoninę. Pacientas atvyksta kiekvieną jam paskirtą dieną, sutartu laiku į ligoninę, jam suteikiamos sveikatos priežiūros paslaugos ir jis ramiai keliauja į namus, į sau įprastą aplinką, pas artimuosius“, - paaiškino VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius.  

Pagrindinis skirtumas

Tiek VŠĮ „Jonavos ligoninė“ direktorius dr. Paulius Vasilavičius, tiek Jonavos PSPC direktorė Asta Sivolovienė sutaria dėl pagrindinio įstaigų skirtumo – tai yra - siuntimai. Jonavos PSPC jų nereikia, norint patekti į ligoninę gydytojo specialisto konsultacijai - siuntimas yra būtinas. Taip pat jeigu skauda dantį, jums reikalinga gydytojo psichiatro konsultacija, kreipiatės į Jonavos PSPC.

Taigi, primename, kad pirminė sveikatos priežiūra, tai Pirminės sveikatos priežiūros centrai - ankstesnės poliklinikos, ambulatorijos, sveikatos punktai, kur yra atliekama pirminė sveikatos priežiūra: diagnostika, ambulatorinis gydymas, dienos terapija ir t.t. Antrinė, tai ligoninės: rajonines, privačios, slaugos įstaigos ir pan., kur pacientai hospitalizuojami ir gydomi. Tretinė - specializuota pagalba ir reabilitacija. Tai stambiosios ligonines, klinikos ir kt.

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Panašūs straipsniai

Praėjusią parą patvirtinti 1935 koronaviruso atvejai

Praėjusią parą patvirtinti 1935 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1935 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 512 iš jų registruoti V...

Per praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2066 koronaviruso atvejai

Per praėjusią parą Lietuvoje registruoti 2066 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2066 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai.  490 atvejai buvo užfiksuoti Vilniau...

Lietuvoje – 1656 koronaviruso atvejai

Lietuvoje – 1656 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1656 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 307 iš jų registruoti K...

Pirminės sveikatos priežiūros centrų darbas šventinėmis dienomis

Pirminės sveikatos priežiūros centrų darbas šventinėmis dienomis

Jonavos rajono savivaldybė praneša apie pirminės sveikatos priežiūros centrų darbą šventinėmis dienomis.  „Achemos poliklinikos“ darbo laikas šventiniu laikotarpiu Šeimo...

Per praėjusią parą patvirtinti 999 koronaviruso atvejai, registruotos dar 4 mirtys

Per praėjusią parą patvirtinti 999 koronaviruso atvejai, registruotos dar 4 mirtys

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 999 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 299 iš jų registruoti  Vilniaus, 180 Klaipėdos, 13...

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 735 koronaviruso atvejai bei 7 mirtys

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 735 koronaviruso atvejai bei 7 mirtys

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 735 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 181 iš jų registruotas Kauno, 129 Klaipėdos, 128 V...

Per praėjusią parą Lietuvoje registruota 1980 koronaviruso atvejų, Jonavos r. sergančių 168

Per praėjusią parą Lietuvoje registruota 1980 koronaviruso atvejų, Jonavos r. sergančių 168 2

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 1980 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 325 iš jų registruoti Vilniaus, 268 Kauno, 201 Klai...

Lietuvoje patvirtinta 950 naujų COVID-19 ligos atvejų

Lietuvoje patvirtinta 950 naujų COVID-19 ligos atvejų 1

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 950 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. 350 iš jų registruoti Vil...

Jonavos ligoninėje ir Jonavos PSPC keičiasi pacientų registracija per informacines sistemas

Jonavos ligoninėje ir Jonavos PSPC keičiasi pacientų registracija per informacines sistemas

2019 metų pradžioje pradėjo veikti išankstinė pacientų registracijos sistema (IPR IS). Kol gydymo įstaigos jungėsi prie naujos pacientų registracijos sistemos, pereinamuoju laikotarpiu veikė ir senasis portalas ...

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1152 koronaviruso atvejai

Praėjusią parą Lietuvoje registruoti 1152 koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti 1152 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 357 atvejai buvo užfiksuoti Vilniaus ...

Jonavos rajone nustatyti nauji Covid – 19 susirgimai

Jonavos rajone nustatyti nauji Covid – 19 susirgimai 1

Spalio 26 -osios dienos duomenimis, koronavirusu sirgo 30 jonaviečių, šiandien pranešama apie naujus Covid – 19 atvejus. Covid – 19  susirgimų skaičius Jonavos rajone ūgtelėjo iki 34 atvejų....

Kėdainių gimdyves priims Jonavos ligoninė, čia pat ruošiamas ir naujas skyrius Covid ligoniams

Kėdainių gimdyves priims Jonavos ligoninė, čia pat ruošiamas ir naujas skyrius Covid ligoniams

Šią savaitę VŠĮ „Jonavos ligoninė“ ruošiasi pokyčiams. Nuspręsta iki lapkričio 16 dienos, esant poreikiui, Jonavos ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje priimti Kėdainių gimdyves, mat šio miesto ligoni...

Kas žinotina apie karantino metu teikiamas gydymo paslaugas kontaktiniu ir nuotoliniu būdu

Kas žinotina apie karantino metu teikiamas gydymo paslaugas kontaktiniu ir nuotoliniu būdu

Vyriausybei nutarus pratęsti karantino režimą iki 2020 m. sausio 31 d. 24:00 val. ir šalyje įvedus griežtesnius karantino apribojimus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) atkreipia dėmesį į įsigaliojusius a...

Ar turiu mokėti už medicinos paslaugą ne savoje poliklinikoje?

Ar turiu mokėti už medicinos paslaugą ne savoje poliklinikoje?

Dažnai gyventojai nustemba atsitiktinai sužinoję, kad ne savoje poliklinikoje jiems suteikta gydytojo specialisto paslauga, už kurią jie susimokėjo, galėjo būti suteikta nemokamai. Šie pacientai kreipiasi į ...

Lietuvoje – 142 nauji koronaviruso atvejai

Lietuvoje – 142 nauji koronaviruso atvejai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 142 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 53 iš jų registruoti Kau...

Lietuvoje – 228 koronaviruso atvejai, registruota 113-oji mirtis

Lietuvoje – 228 koronaviruso atvejai, registruota 113-oji mirtis

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 228 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 66 iš jų registruoti Vilniaus, po 42 – Kauno ir Kl...