Pasaulinė gyvūnų globos diena – laikas geriems darbams

Pasaulinė gyvūnų globos diena – laikas geriems darbams
SPA 04
2017-10-04 12:10 2017

Šie metai Jonavos miesto gyvūnams buvo ypatingi

Kasmet spalio 4-ąją minima Pasaulinė gyvūnų globos diena. Šie metai Jonavos miesto gyvūnams buvo ypatingi – savivaldybės konkursus dėl beglobių gyvūnų gaudymo ir priežiūros pirmą kartą laimėjo dvi organizacijos, nesiekiančios pelno ir nemigdančios gyvūnų. Ką tai reiškia gyvūnams? Tai pirmi metai Jonavoje, kai naminiai gyvūnai bus gaudomi ir talpinami prieglaudoje tol, kol suras šeimininkus, o bešeimininkės sulaukėjusios katės, kurios negali gyventi prieglaudose ir yra nedovanojamos, bus kastruojamos pagal specialią programą ir paleidžiamos atgal į gimtąją vietą. Anksčiau visi gyvūnai buvo gaudomi, karantinuojami 14 parų ir, neatsiradus šeimininkams, užmigdomi. 2015 metais senuoju metodu buvo užmigdyta beveik 200 gyvūnų.  2017 metais pagal naują tvarką katėmis ir šunimis prieglaudoje rūpinasi “Penktos kojos” savanoriai, o mieste bešeimininkes kates gaudo, rūpinasi sterilizacija, o vėliau paleidžia “Miesto katės” organizacijos atstovai, kurie turi daugiau nei 8 metų patirtį šioje srityje.

 Iš kur mieste atsiranda sulaukėjusios katės?

Beglobių miesto kačių atsirado dėl dviejų priežasčių: miestiečiai savo nenorimomis katėmis atsikrato tiesiog jas paleisdami į lauką, o rajono gyventojai, neturėdami kur dėti savo nekastruotų kačių palikuonių, atveža juos ir išmeta miesto teritorijoje. Nekastruotos katės ima daugintis ir taip prie daugiabučių atsiranda jų kolonijos. Dėl tokios situacijos nereikėtų kaltinti kačių, atvirkščiai – reikėtų griežčiau bausti žmones, paverčiančius naminius gyvūnus beglobiais. Pasekmė - žmonių neatsakingumas kainuoja savivaldybių biudžetui, nes kasmet Lietuvos miestai samdo įmones, kurios gaudo niekuo nekaltas kates ir jas žudo. Pagauti pavyksta ne visas kates,  paliekami jų palikuonys, kurie kitais metais vėl dauginasi. Toks pasenęs gaudymo-žudymo metodas nedavė absoliučiai jokios naudos – kasmet išleidžiama nemažai lėšų iš biudžeto, o kačių nemažėja. 2016 metais pirmą kartą Jonavoje buvo pasirašyta sutartis tarp miesto seniūnijos ir VšĮ “Miesto katė” dėl beglobių kačių sterilizacijos programos “Pagauk-Sterilizuok-Paleisk”, sutrumpintai PSP. Šios programos esmė – bendradarbiauti su kates prižiūrinčiais miesto gyventojais ir kastruoti VISAS mieste gyvenančias kates, kad jos daugiau nesidaugintų.

Tik tokiu bendradarbiavimu įmanoma pasiekti akivaizdžių rezultatų – katės nebeveda palikuonių, pamažu kasmet jų mažėja dėl natūralios atrankos (dažniausiai katės žūva dėl intensyvaus eismo), kačių šėrimui įrengiamos tvarkingos šėryklos, atsiranda bendra tvarka mieste.

Kodėl laukinės katės negali gyventi prieglaudose?

Kartais sulaukiame žmonių prašymų surinkti kates į prieglaudą. Gyventojai nesuvokia, kad laukinės katės niekada nebus padovanotos šeimoms, nes jos niekada netaps jaukios, o laikyti jas 10-15 metų narvuose prieglaudoje yra ne tik nenaudinga finansiškai, bet ir nehumaniška. Lauke gyvenančios katės yra maitinamos ir gydomos privačių prižiūrėtojų lėšomis, todėl kačių priežiūra kitiems miesto gyventojams nieko nekainuoja.

Kartais savanoriams tenka susidurti su neadekvačiai piktais ir labai konfliktiškais gyventojais, kuriems neįtinka jokia programa – tokie žmonės dažniausiai su kaimynais nesutaria ir kitais daugiabučių tvarkymo klausimais. Tokiu atveju savanoriai padėti neturi galimybės – pagalbą suteikti gali tik kvalifikuoti psichologai.

 PSP programos vykdymo rezultatai

 “Miesto katėje” šiuo metu PSP programą koordinuoja ir vykdo savanorė Dovilė Ivanovaitė, kuri laisvu po studijų metu bendrauja su miesto gyventojais, važiuoja į iškvietimus ir savo nuosavu transportu gabena kates į veterinarijos gydyklas operacijoms. 2016 metais Jonavos mieste buvo sterilizuotos 168 katės. 2017 metais balandžio-rugpjūčio mėnesiais sterilizuota 144 katės, tam iš miesto biudžeto išleista beveik 4033 eurai.

 Globa “Miesto katės” savanorių namuose

Ne visos katės grįžta atgal į kiemus, kur buvo sugautos. “Miesto katės” savanorės geranoriškai ir neapmokamos iš jokio biudžeto į savo namus priima mieste rastas kates, kurios yra nesulaukėjusios ir dar turi šansą surasti naujus šeimininkus. 2016 metais savanorių dėka iš sugautų ir sterilizuotų 168 kačių prie daugiabučių namų grįžo tik 111 kačių. 2017 metais rezultatai dar geresni - iš 144 mieste sugautų kačių net 72 katės negrįžo į daugiabučių kiemus: dalis jų laikinai apsigyveno “Miesto katės” savanorių namuose, kur laukia naujų šeimininkų, dalį jų priėmė patys miesto gyventojai, kurie jomis rūpinasi ir jas šeria, dar kita dalis kačių gyvena privačių įmonių ar nuosavų teritorijų valdose.

Visus, kurie myli gyvūnus ir į savo namus norėtų priimti katę ar šunį, mielai kviečiame apsilankyti “Miesto katės” puslapyje www.miestokate.lt arba Facebook paskyroje “VšĮ “Miesto katė” ir išsirinkti vieną iš mūsų savanorių namuose globojamų gyvūnų. Visi “Miesto katės” globotiniai yra jaukūs, draugiški, apžiūrėti veterinarų, sterilizuoti/kastruoti, skiepyti ir mikročipuoti. Šiuo metu organizacijos savanoriai globoja daugiau nei 50 gyvūnų. 

Kačių dauginimosi priežastys, jų sprendimas

 Nors gyvūnų sterilizacija ir kastracija nėra naujovė Lietuvoje, bet didžioji dalis gyventojų vis dar nesupranta šios paprastos procedūros reikšmės ir nenori investuoti į savo gyvūnus. Operacija nėra brangi, ji svyruoja nuo 25 iki 40 eurų, ir atliekama tik vieną kartą per katės gyvenimą, tačiau neretai miesto ir rajono gyventojai pasirenka jiems atrodantį lengvesnį variantą – tiesiog atsikratyti savo katėmis. Šią problemą galbūt išspręstų privalomas visų gyvūnų kastravimas ir didesnės nuolaidos bei akcijos šioms procedūroms. 

Planai 2018 metams 

“Miesto katės” savanorės PSP programą Jonavos mieste vykdo jau dvejus metus, projektą ketinama tęsti toliau ir taip dar labiau mažinti beglobių kačių skaičių Jonavoje. Planuojama, kad 2018 metais lėšų ir darbo reikės dvigubai mažiau – miesto teritorijoje jau aplankyta ir sutvarkyta didžioji dalis daugiabučių, įmonių teritorijų ir sodo bendrijų. Sumažėjus benamių kačiukų skaičiui, turėtų mažėti ir išlaidos miesto savivaldybės lėšomis išlaikomai prieglaudai – kiekvienais metais kačiukų skaičius bus vis mažesnis ir savanoriams prieglaudoje teks vis mažiau darbo. Tik dirbant kartu – prieglaudai ir PSP  programai – įmanoma pasiekti tikrai akivaizdžių rezultatų.

Savivaldybės sąmoningumo ir atsidavusių savanorių dėka po keleto metų mieste turėtų visiškai išnykti beglobių gyvūnų problema, tai didžiulis žingsnis Jonavai ir puikus pavyzdys kitiems Lietuvos miestams.

Gyvūnus mylinčius neabejingus žmones ir bešeimininkėmis katėmis besirūpinančius miestiečius kviečiame kreiptis į organizacijos savanores – tel. 865391894 (Dovilė), 860877481 (Sandra), arba rašyti į el. paštą info@miestokate.lt ir registruoti kiemo kates sterilizacijai.

Dovanojamų gyvūnų skelbimus ir PSP kiemų sąrašą galima rasti interneto svetainėje www.miestokate.lt ir Facebook paskyroje “VšĮ “Miesto katė”. 

VŠĮ „Miesto katė“ informacija

Panašūs straipsniai

Dešimt varnėnų šeimų džiaugsis naujais namais

Dešimt varnėnų šeimų džiaugsis naujais namais

Kovo 21 dieną minima "Pasaulinė miškų diena". Minint šią dieną, UAB "Jonavos paslaugos" darbuotojai pagamino inkilus. Šiandien, rankų darbo nameliai paukščiams iškelti Jonavos mieste, parkelyje, esančiame prie V...

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis siekiama lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena....

Keliaujant su gyvūnais augintiniais ar siunčiant juos į užsienį, reikia laikytis reikalavimų

Keliaujant su gyvūnais augintiniais ar siunčiant juos į užsienį, reikia laikytis reikalavimų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, vis dar nustatoma atvejų, kuomet siųsdami gyvūnus į užsienį (ypač jaunus šuniukus), mūsų šalies piliečiai nepasirūpina privalomais dokumentais ir  ...

Stabdomas eismas kelyje Šveicarija – Meškoniai - bus pilama skalda

Stabdomas eismas kelyje Šveicarija – Meškoniai - bus pilama skalda

Nuo balandžio 1 dienos tvarkoma kalio atkarpa kelyje Šveicarija – Meškoniai. Atkarpos ilgis – 0,5 km. Buvo skelbta, kad šia kelio atkarpa eismas nebus galimas iki pat birželio mėnesio, bet tam tikromis dienomis,...

Pasaulinę dviračio dieną – dviračiais ir e-paspirtukais važiuokime saugiai

Pasaulinę dviračio dieną – dviračiais ir e-paspirtukais važiuokime saugiai

Šiandien minint Pasaulinę dviračio dieną, Susisiekimo ministerija kviečia vietoj asmeninio automobilio mieste kuo dažniau rinktis dviratį, paspirtuką ar kitą aplinkai draugišką transporto priemonę ir primena sva...

Gegužės 20-ąją prasideda balsavimas iš anksto gegužės 26 d. rinkimuose

Gegužės 20-ąją prasideda balsavimas iš anksto gegužės 26 d. rinkimuose

2019 m. gegužės 20 d. (pirmadienį) prasideda balsavimas iš anksto Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų pakartotiniame balsavime ir rinkimuose į Europos Parlamentą. Rinkėjai, kurie dėl įva...

Jonavoje tęsiama bešeimininkių kačių kastracijos akcija

Jonavoje tęsiama bešeimininkių kačių kastracijos akcija

Jau ketvirtą pavasarį organizacija „Miesto katė“ Jonavoje organizuoja ir vykdo bešeimininkių kačių kastracijos programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP). Per tris metus (2016-2018 m.) Jonavos mieste ir rajone ...

Tradicija tapusi šventė „Mano prasmingos dienos“

Tradicija tapusi šventė „Mano prasmingos dienos“

Jonavos „Neries“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyrius šiandien vaikus sukvietė į gražią vasaros sutiktuvių šventę „Mano prasmingos dienos“, kuri taip pat skirta vaikų gynimo dienai paminėti bei artėja...

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Į „Tėvų liniją“ pasitarti įvairiais vaikų auklėjimo klausimais jau galima skambinti ne tik vakarais, bet ir dieną – nuo 11 iki 13 val. Tad nemokamos anoniminės psichologų pagalbos visoje Lietuvoje sulauks daugia...

Jonavoje – nauja benamiais gyvūnais besirūpinanti asociacija: gal prisidėsi ir tu?

Jonavoje – nauja benamiais gyvūnais besirūpinanti asociacija: gal prisidėsi ir tu? 1

Kai Jonavoje patalpų neteko mieste veikęs ,,Penktos kojos“ skyriaus, pastarajame savanoriavę jonaviečiai neslėpė apmaudo – neturint patalpų ir finansinių resursų, buvo sunku įsivaizduoti, kaip reikės padėti b...

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su plačiu spektru problemų

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su plačiu spektru problemų

Vasario 4d. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje sprendė, kaip užtikrinti sklandų tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su...

Dėl karšto oro ,,tirpsta" keliai - sumažinkite greitį

Dėl karšto oro ,,tirpsta" keliai - sumažinkite greitį

Hidrometeorologijos tarnyba informuoja, kad šiandien ne viename Lietuvos mieste bei rajone termometrų stulpeliai kils gerokai aukščiau 30 laipsnių. Dėl to šalies keliuose gali susidaryti pavojingos eis...

Vyks nemokami mokymo kursai „Aukšto produktyvumo karvių šėrimas“

Vyks nemokami mokymo kursai „Aukšto produktyvumo karvių šėrimas“

LSMU Veterinarijos akademija 2019 m. sausio 22 dieną Žeimių seniūnijos salėje ( Kauno g. 47, Žeimių seniūnija, Jonavos r.) pradeda nemokamus 2 dienų (16 ak. val.) mokymo kursus „Aukšto produktyvumo karvi...

Antrus metus pirmas liepos sekmadienis pažymimas kaip Globėjų diena

Antrus metus pirmas liepos sekmadienis pažymimas kaip Globėjų diena

Šiandien Lietuvoje yra 3812 globėjų šeimų (t.y. 4128 asmenys), kurios globoja 5030 vaikų. Šių metų sausio - birželio mėnesiais vaikus globoti pasirengė dar 59 asmenys, tai yra asmenys gavo teigiamą Globėjų (rūpi...

Ką būtina žinoti atstatant pastatą po gaisro ar kitos stichinės nelaimės?

Ką būtina žinoti atstatant pastatą po gaisro ar kitos stichinės nelaimės?

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI)  neretai sulaukia klausimų dėl statybos darbų vykdymo galimybių įvykus nelaimingam atsitikimui – sudegus vieno ar dviejų butų gyvenamajam namui arba...

„Nerijos“ koncertas neįvyks

„Nerijos“ koncertas neįvyks 1

Ansamblio „Nerija“ koncertas neįvyks – pranešė Jonavos kultūros centras. Dėl mažo parduotų bilietų kiekio, ansamblis „Nerija“ atšaukia balandžio 11 d. planuotą koncertą. Pinigus atsiimti galėsite...