Pasaulinė gyvūnų globos diena – laikas geriems darbams

Pasaulinė gyvūnų globos diena – laikas geriems darbams
SPA 04
2017-10-04 11:10 2017

Šie metai Jonavos miesto gyvūnams buvo ypatingi

Kasmet spalio 4-ąją minima Pasaulinė gyvūnų globos diena. Šie metai Jonavos miesto gyvūnams buvo ypatingi – savivaldybės konkursus dėl beglobių gyvūnų gaudymo ir priežiūros pirmą kartą laimėjo dvi organizacijos, nesiekiančios pelno ir nemigdančios gyvūnų. Ką tai reiškia gyvūnams? Tai pirmi metai Jonavoje, kai naminiai gyvūnai bus gaudomi ir talpinami prieglaudoje tol, kol suras šeimininkus, o bešeimininkės sulaukėjusios katės, kurios negali gyventi prieglaudose ir yra nedovanojamos, bus kastruojamos pagal specialią programą ir paleidžiamos atgal į gimtąją vietą. Anksčiau visi gyvūnai buvo gaudomi, karantinuojami 14 parų ir, neatsiradus šeimininkams, užmigdomi. 2015 metais senuoju metodu buvo užmigdyta beveik 200 gyvūnų.  2017 metais pagal naują tvarką katėmis ir šunimis prieglaudoje rūpinasi “Penktos kojos” savanoriai, o mieste bešeimininkes kates gaudo, rūpinasi sterilizacija, o vėliau paleidžia “Miesto katės” organizacijos atstovai, kurie turi daugiau nei 8 metų patirtį šioje srityje.

 Iš kur mieste atsiranda sulaukėjusios katės?

Beglobių miesto kačių atsirado dėl dviejų priežasčių: miestiečiai savo nenorimomis katėmis atsikrato tiesiog jas paleisdami į lauką, o rajono gyventojai, neturėdami kur dėti savo nekastruotų kačių palikuonių, atveža juos ir išmeta miesto teritorijoje. Nekastruotos katės ima daugintis ir taip prie daugiabučių atsiranda jų kolonijos. Dėl tokios situacijos nereikėtų kaltinti kačių, atvirkščiai – reikėtų griežčiau bausti žmones, paverčiančius naminius gyvūnus beglobiais. Pasekmė - žmonių neatsakingumas kainuoja savivaldybių biudžetui, nes kasmet Lietuvos miestai samdo įmones, kurios gaudo niekuo nekaltas kates ir jas žudo. Pagauti pavyksta ne visas kates,  paliekami jų palikuonys, kurie kitais metais vėl dauginasi. Toks pasenęs gaudymo-žudymo metodas nedavė absoliučiai jokios naudos – kasmet išleidžiama nemažai lėšų iš biudžeto, o kačių nemažėja. 2016 metais pirmą kartą Jonavoje buvo pasirašyta sutartis tarp miesto seniūnijos ir VšĮ “Miesto katė” dėl beglobių kačių sterilizacijos programos “Pagauk-Sterilizuok-Paleisk”, sutrumpintai PSP. Šios programos esmė – bendradarbiauti su kates prižiūrinčiais miesto gyventojais ir kastruoti VISAS mieste gyvenančias kates, kad jos daugiau nesidaugintų.

Tik tokiu bendradarbiavimu įmanoma pasiekti akivaizdžių rezultatų – katės nebeveda palikuonių, pamažu kasmet jų mažėja dėl natūralios atrankos (dažniausiai katės žūva dėl intensyvaus eismo), kačių šėrimui įrengiamos tvarkingos šėryklos, atsiranda bendra tvarka mieste.

Kodėl laukinės katės negali gyventi prieglaudose?

Kartais sulaukiame žmonių prašymų surinkti kates į prieglaudą. Gyventojai nesuvokia, kad laukinės katės niekada nebus padovanotos šeimoms, nes jos niekada netaps jaukios, o laikyti jas 10-15 metų narvuose prieglaudoje yra ne tik nenaudinga finansiškai, bet ir nehumaniška. Lauke gyvenančios katės yra maitinamos ir gydomos privačių prižiūrėtojų lėšomis, todėl kačių priežiūra kitiems miesto gyventojams nieko nekainuoja.

Kartais savanoriams tenka susidurti su neadekvačiai piktais ir labai konfliktiškais gyventojais, kuriems neįtinka jokia programa – tokie žmonės dažniausiai su kaimynais nesutaria ir kitais daugiabučių tvarkymo klausimais. Tokiu atveju savanoriai padėti neturi galimybės – pagalbą suteikti gali tik kvalifikuoti psichologai.

 PSP programos vykdymo rezultatai

 “Miesto katėje” šiuo metu PSP programą koordinuoja ir vykdo savanorė Dovilė Ivanovaitė, kuri laisvu po studijų metu bendrauja su miesto gyventojais, važiuoja į iškvietimus ir savo nuosavu transportu gabena kates į veterinarijos gydyklas operacijoms. 2016 metais Jonavos mieste buvo sterilizuotos 168 katės. 2017 metais balandžio-rugpjūčio mėnesiais sterilizuota 144 katės, tam iš miesto biudžeto išleista beveik 4033 eurai.

 Globa “Miesto katės” savanorių namuose

Ne visos katės grįžta atgal į kiemus, kur buvo sugautos. “Miesto katės” savanorės geranoriškai ir neapmokamos iš jokio biudžeto į savo namus priima mieste rastas kates, kurios yra nesulaukėjusios ir dar turi šansą surasti naujus šeimininkus. 2016 metais savanorių dėka iš sugautų ir sterilizuotų 168 kačių prie daugiabučių namų grįžo tik 111 kačių. 2017 metais rezultatai dar geresni - iš 144 mieste sugautų kačių net 72 katės negrįžo į daugiabučių kiemus: dalis jų laikinai apsigyveno “Miesto katės” savanorių namuose, kur laukia naujų šeimininkų, dalį jų priėmė patys miesto gyventojai, kurie jomis rūpinasi ir jas šeria, dar kita dalis kačių gyvena privačių įmonių ar nuosavų teritorijų valdose.

Visus, kurie myli gyvūnus ir į savo namus norėtų priimti katę ar šunį, mielai kviečiame apsilankyti “Miesto katės” puslapyje www.miestokate.lt arba Facebook paskyroje “VšĮ “Miesto katė” ir išsirinkti vieną iš mūsų savanorių namuose globojamų gyvūnų. Visi “Miesto katės” globotiniai yra jaukūs, draugiški, apžiūrėti veterinarų, sterilizuoti/kastruoti, skiepyti ir mikročipuoti. Šiuo metu organizacijos savanoriai globoja daugiau nei 50 gyvūnų. 

Kačių dauginimosi priežastys, jų sprendimas

 Nors gyvūnų sterilizacija ir kastracija nėra naujovė Lietuvoje, bet didžioji dalis gyventojų vis dar nesupranta šios paprastos procedūros reikšmės ir nenori investuoti į savo gyvūnus. Operacija nėra brangi, ji svyruoja nuo 25 iki 40 eurų, ir atliekama tik vieną kartą per katės gyvenimą, tačiau neretai miesto ir rajono gyventojai pasirenka jiems atrodantį lengvesnį variantą – tiesiog atsikratyti savo katėmis. Šią problemą galbūt išspręstų privalomas visų gyvūnų kastravimas ir didesnės nuolaidos bei akcijos šioms procedūroms. 

Planai 2018 metams 

“Miesto katės” savanorės PSP programą Jonavos mieste vykdo jau dvejus metus, projektą ketinama tęsti toliau ir taip dar labiau mažinti beglobių kačių skaičių Jonavoje. Planuojama, kad 2018 metais lėšų ir darbo reikės dvigubai mažiau – miesto teritorijoje jau aplankyta ir sutvarkyta didžioji dalis daugiabučių, įmonių teritorijų ir sodo bendrijų. Sumažėjus benamių kačiukų skaičiui, turėtų mažėti ir išlaidos miesto savivaldybės lėšomis išlaikomai prieglaudai – kiekvienais metais kačiukų skaičius bus vis mažesnis ir savanoriams prieglaudoje teks vis mažiau darbo. Tik dirbant kartu – prieglaudai ir PSP  programai – įmanoma pasiekti tikrai akivaizdžių rezultatų.

Savivaldybės sąmoningumo ir atsidavusių savanorių dėka po keleto metų mieste turėtų visiškai išnykti beglobių gyvūnų problema, tai didžiulis žingsnis Jonavai ir puikus pavyzdys kitiems Lietuvos miestams.

Gyvūnus mylinčius neabejingus žmones ir bešeimininkėmis katėmis besirūpinančius miestiečius kviečiame kreiptis į organizacijos savanores – tel. 865391894 (Dovilė), 860877481 (Sandra), arba rašyti į el. paštą info@miestokate.lt ir registruoti kiemo kates sterilizacijai.

Dovanojamų gyvūnų skelbimus ir PSP kiemų sąrašą galima rasti interneto svetainėje www.miestokate.lt ir Facebook paskyroje “VšĮ “Miesto katė”. 

VŠĮ „Miesto katė“ informacija

Panašūs straipsniai

Minima Pasaulinės informacinių technologijų plėtros diena

Minima Pasaulinės informacinių technologijų plėtros diena

Šiandien, spalio 24 d., pasaulyje minima informacinių technologijų plėtros diena. Šios dienos tikslas – informuoti visuomenę apie technologines naujienas, didinti vadinamąjį technologinį raštingumą, spręsti info...

Naminiai kepiniai „tirpo akyse“ - aukų dėžutė sparčiai pildėsi

Naminiai kepiniai „tirpo akyse“ - aukų dėžutė sparčiai pildėsi

Jau visiems tapo įprasta, kad lapkričio 6 – ąją minima „Pyragų diena“. Šia iniciatyva geros valios žmonės kviečiami iškepti pyragą, jį parduoti už sutartą kainą, o surinktas lėšas – paaukoti. J...

Šis sekmadienis – Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Šis sekmadienis – Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti

Kiekvienais metais (nuo 2005 metų) lapkričio trečiąjį sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiems eismo įvykiuose atminti. Šiais metais tokia diena – lapkričio 17-oji. Pasaulinė diena žuvusiems ...

Vyriausybė pritarė siūlymui drausti laukinių gyvūnų pasirodymus cirke

Vyriausybė pritarė siūlymui drausti laukinių gyvūnų pasirodymus cirke

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui drausti laukinių žinduolių, paukščių, roplių ir varliagyvių pasirodymus cirke, tačiau siūlomas nustatyti draudimas neužkirs kelio šiuos gyvūnus naudoti pasirodymams vietos...

Naujas Jonavos VTAS patalpas aplankė neįprasti svečiai – sukėlė džiaugsmo bangą

Naujas Jonavos VTAS patalpas aplankė neįprasti svečiai – sukėlė džiaugsmo bangą

Į naujas patalpas persikėlusį Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrių(VTAS) Jonavos rajone pirmieji aplankė auksaspalvis labradoras Barlis, vokiečių aviganė Elza ir jorkšyrė Mėta. Pasaulinės g...

„Samulevičiukai“: Pažymėti Pasaulinę tvarkymosi dieną reikia ne lozungais, o konkrečiais darbais

„Samulevičiukai“: Pažymėti Pasaulinę tvarkymosi dieną reikia ne lozungais, o konkrečiais darbais

Daugiau nei 150 pasaulio valstybių rugsėjo 21-ąją dalyvavo tarptautinės “Darom” akcijos inicijuotoje World Cleanup Day arba Pasaulinėje tvarkymosi dienoje, kuomet buvo tvarkomi nacionaliniai ir regioniniai parka...

Pasaulinę maisto dieną priminimas apie maistu plintančias grėsmes

Pasaulinę maisto dieną priminimas apie maistu plintančias grėsmes

Kasmet spalio 16-ąja minima Pasaulinė maisto diena. Pažymėdami šią dieną Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad beveik vienas iš dešimties žmonių pasaulyje kasmet suserga valgydamas užt...

Miesto šventėje – ir gražiausių automobilių konkursas, kurį lydės kilnus tikslas

Miesto šventėje – ir gražiausių automobilių konkursas, kurį lydės kilnus tikslas 2

Šeštadienį, rugpjūčio 3-ąją, Jonavoje vyks miesto šventė ,,Mes mylim Jonavą“. Jos metu jonaviečiai bei miesto svečiai bus kviečiami pasimėgauti ne tik šventiniu koncertu, bet ir daugybe kitų pramogų: šeimų p...

Vėlinės paskelbtos nedarbo diena

Vėlinės paskelbtos nedarbo diena

Seimas priėmė Darbo kodekso pataisas (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis nutarta nuo 2020 m. lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti nedarbo diena. U...

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis siekiama lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena....

Leidimų - higienos pasų išdavimas Jonavos rajone

Leidimų - higienos pasų išdavimas Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Jonavos skyriusinformuoja, kad Jonavos rajone per 2019 metų I pusmetį išduota 58 leidimai-higienos pasai, pertą patį laikotarpį 2018 metais...

Keliaujate su augintiniu? Vakcinacija nuo pasiutligės - būtina

Keliaujate su augintiniu? Vakcinacija nuo pasiutligės - būtina

Įsibėgėjus atostogų sezonui, vis daugiau žmonių keliauja į užsienį su savo gyvūnais augintiniais. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kad vežtis šunį, katiną ar šešką galima tik tuomet, je...

Policija įspėja apie laukinių gyvūnų keliamą pavojų

Policija įspėja apie laukinių gyvūnų keliamą pavojų

Lietuvos kelių policijos tarnyba atkreipia dėmesį į tai, kad rudenėjant šalies keliuose daugėja transporto priemonių susidūrimų su laukiniais gyvūnais. Užmiesčio keliuose, vietovėse, kur kelias kerta miškus ir l...

Aplinkos ministerija: kovoje su erkėmis gamtinių teritorijų purškimas nepadės

Aplinkos ministerija: kovoje su erkėmis gamtinių teritorijų purškimas nepadės

Aplinkos ministerija tikina, kad atsakingai įvertinusi gautus pasiūlymus naikinti erkes, neketinama purkšti gamtinių teritorijų cheminiais preparatais, nes tai neefektyvus kovos su šias gyviais būdas. „T...

Černobylis iš arti: Karo muziejuje atidaroma paroda „1:23:40 – laikas, pakeitęs žmonijos istoriją“

Černobylis iš arti: Karo muziejuje atidaroma paroda „1:23:40 – laikas, pakeitęs žmonijos istoriją“

2019 m. rugpjūčio 21 d. 18 val. Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, vyks unikalios, vieną didžiausių katastrofų pasaulyje pristatančios parodos „1:23:40 – laikas, pakeitęs žmonijos istoriją“ atidarymas. 1:23...

Stabdomas eismas kelyje Šveicarija – Meškoniai - bus pilama skalda

Stabdomas eismas kelyje Šveicarija – Meškoniai - bus pilama skalda

Nuo balandžio 1 dienos tvarkoma kalio atkarpa kelyje Šveicarija – Meškoniai. Atkarpos ilgis – 0,5 km. Buvo skelbta, kad šia kelio atkarpa eismas nebus galimas iki pat birželio mėnesio, bet tam tikromis dienomis,...