Penki scenarijai Lietuvai po mėtinių cigarečių draudimo

Penki scenarijai Lietuvai po mėtinių cigarečių draudimo
SAU 25
2020-01-25 11:30 2020

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos žiniasklaidos pusryčiuose buvo aptartas mentolio skonio ir kvapo cigarečių draudimas, įsigaliosiantis jau gegužės 20 d. ir tai, kaip keisis rinka, iš rinkos dingus net 20 proc. visos tabako rinkos sudarančios mėtinės cigaretės. 

Diskusijoje dalyvavęs Lietuvos Respublikos Seimo narys, Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnas Andrius Mazuronis ironizavo, kad nuo neprotingos tabako reguliavimo politikos pasekmių neapsaugos ir griežčiausia sienos apsaugos politika.  „Mes galim statyti kokias norim sienas, galim statyti sieną kaip Donaldas Trumpas, bet kontrabanda, jei tabako reguliavimo ir mokestinė politika išliks tokia pat, kaip dabar, visada bus” – sakė A. Mazuronis. 

Paprašytas įvertinti praeitus metus ir Muitinės departamento aprūpinimą kovai su tabako kontrabanda, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas pripažino, kad šiuo metu aprūpinimas – nepakankamas.  „Šiandien neturime nė vienos stacionarios rentgeno sistemos. Vis dėlto, kitais metais, bendradarbiaudami su „Lietuvos geležinkeliais“ planuojame Kenos geležinkelio poste įrengti stacionarią rentgeno paieškos sistemą.  Daug vilčių dedame į naują finansinės perspektyvą, kurioje, tikėtina, bus numatytos investicijos būtent šiam aprūpinimui“ – sakė V. Paigozinas. 

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas, Seimo narys Jonas Jarutis vertindamas praėjusius metus paantrino, teigdamas, kad Lietuva turi apie tūkstantį kilometrų sienos su ne Europos Sąjungos šalimis, kurios kelia iššūkių. „Muitinė daugiausia sulaikė tokius kontrabandininkus, kurie vežė kontrabandą sunkvežimiais ir pan. Bet yra ir smulkūs kontrabandininkai, kurie taip pat sudaro žymią dalį kontrabandos“ – sakė J. Jarutis.  

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas, vertindamas praėjusius metus tabako rinkai bei reguliavimo naujoves apgailestavo, kad, nepaisant ekonominio pakilimo,  nelegalios prekybos mastai per pastaruosius metus vis tiek padidėjo, o investicijos į sienos apsaugą, nepaisant ekonominės gerovės, nepadidėjo.  

Tabako gamintojų asociacijos vadovas kritikavo ir tai, kad priimant naujus įstatymo pakeitimus nevertinama jau esamo reguliavimo poveikis ir jo rezultatai. 

Didžiausia problema išlieka Baltarusija 

Muitinės departamento Generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas, apžvelgdamas nelegalios prekybos rinką pripažino, kad didžiausia Lietuvos problema išlieka Baltarusija.  „Praėjusiais metais išsiskyrė ir Kaliningrado sritis, bet vertinant pačių cigarečių kilmę, virš aštuoniasdešimt procentų nelegalios rinkos sudaro Baltarusijoje pagaminti gaminiai“ – sakė V. Paigozinas. 

Paklaustas, ar Lietuva bendradarbiauja su Baltarusija siekiant užkardyti kontrabandą iš šios šalies, V. Paigozinas buvo skeptiškas. „ „Nemano“ cigarečių fabrikas yra ketvirtas – penktas pagal sumokamų mokesčių kiekį Baltarusijoje, todėl negalime tikėtis didelio bendradarbiavimo su Baltarusija” – sakė Muitinės departamento atstovas V. Paigozinas. 

Paklaustas, kiek kontrabandos yra sulaikoma, Muitinės departamento atstovas teigė, kad laikoma, jog rezultatai yra geri, jei yra sulaikoma 10 – 15 proc. visos nelegalios rinkos. 

Penki scenarijai Lietuvai po mėtinių cigarečių draudimo 

Paklaustas apie nuo gegužės 20 d. įsigaliosiantį mentolio skonio ir kvapo draudimą, Muitinės departamento Generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas neįžvelgė didelės tragedijos dėl mentolio skonio ir kvapo cigarečių draudimo. 

„Preliminariai vertinam situaciją, kad mėtines cigaretes vartoja visiškai kitų pajamų žmonės, todėl neaišku, ar tų pajamų žmonės pereis prie nelegalios rinkos, ar ieškos legalių alternatyvų. Nemanome, kad tam tikros socialinės padėties žmonės ims ieškoti nelegalių alternatyvų turguose ar pan.“  - sakė V. Paigozinas. 

Paprašytas apibendrinti naujai atsirasiančio mėtinių cigarečių draudimo poveikį Lietuvai, Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas nubrėžė penkis galimus scenarijus. 

„Pirmas  scenarijus – dvidešimt procentų Lietuvos tabako rinkos, kuri rūko mėtines cigaretes, nusprendžia mesti rūkyti. Mažai tikėtina. 

Antras scenarijus – žmonės pereina prie beskonių cigarečių. Realesnis, bet turbūt irgi mažai tikėtinas scenarijus.   

Trečias, realesnis scenarijus, kad mūsų atsiradusią skylę rinkoje užpildys kaimynai baltarusiai.   

Ketvirtas - daugėjant pigių skrydžių į Lvovą, Kijevą, Sankt Peterburgą ir kitur, vartotojai tiesiog apsirūpins tokiomis cigaretėmis patys. 

Na, ir galiausiai, penktas scenarijus – bus pereita prie legalių alternatyvų – elektroninių cigarečių ir kitų alternatyvų (kol skoniai dar neuždrausti)“ –  vardijo Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius A. Neverauskas. 

„Nemažai priklausys nuo valstybės, nuo priimamų sprendimų. Pavyzdžiui, kad ir tas pats elektroninių cigarečių draudimas. Palieku atvirą klausimą – ar priimant sprendimus dėl elektroninių cigarečių skonių draudimo buvo įvertinta, kad nuo šių metų bus uždraustas mentolio skonio ir kvapo cigaretės?“ – pabaigė A. Neverauskas.

glik.lt inf

Panašūs straipsniai

Pernai Lietuvoje išaiškinti penki vėlyvojo sifilio atvejai

Pernai Lietuvoje išaiškinti penki vėlyvojo sifilio atvejai

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), pernai Lietuvoje penkiems asmenims diagnozuota pažengusio sifilio stadija – vėlyvasis sifilis (dviem vyrams ir trims moterims). Nustatytos šios pažengusio ...

PSD valstybės lėšomis: ką reikia žinoti?

PSD valstybės lėšomis: ką reikia žinoti?

​Dalis valstybės lėšomis privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draudžiamų žmonių turėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą (TLK) ir pateikti jų teisę į PSD pagrindžiančius dokumentus. Specialistai primena, k...

Pamiršta epidemija: kodėl neartėjame prie jos suvaldymo tikslų?

Pamiršta epidemija: kodėl neartėjame prie jos suvaldymo tikslų?

Vertinant pasaulines ambicijas ir šiuolaikinio gydymo metodų pažangą, per ateinantį dešimtmetį ŽIV galėtų likti pamiršta infekcine liga. Tačiau Lietuvoje ji kol kas yra tiesiog pamiršta – gydomų pacientų rod...

Ką turime padaryti, kad lietuviai gyventų ilgiau ir sveikiau?

Ką turime padaryti, kad lietuviai gyventų ilgiau ir sveikiau?

Ar žinojote, kad lyginant su vidutiniu švedu, statistinis Lietuvos vyras be rimtų sveikatos problemų nugyvena net 17 metų trumpesnį gyvenimo periodą? Tokią nemalonią tiesą atskleidė „Eurostat“ tyrimas (2016 ...

Sergamumas peršalimo ligomis Jonavos rajone

Sergamumas peršalimo ligomis Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 40-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Nuo spalio pirmosios – naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

Nuo spalio pirmosios – naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

Nuo spalio 1 dienos įsigaliosiančiame naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta 2105 vaistai – septyniomis dešimtimis daugiau nei buvo iki šiol. Kainyne – 124 nauji vaistai prekiniais pavadinimais, ku...

Ligonių kasos: kompensuojama vis daugiau modernių klausos aparatų

Ligonių kasos: kompensuojama vis daugiau modernių klausos aparatų

​Kasmet vis didėja suma, kuri iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) skiriama klausos aparatams kompensuoti. Per pusketvirtų metų šios paslaugos finansavimas padidėjo net daugiau kaip 3 kartus – nuo ...

Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

Ligonių kasos ramina: dantų protezavimo paslaugos niekur nedings

​Laipsniškai švelnindama porą mėnesių galiojančio karantino sąlygas Vyriausybė nuo ateinančio pirmadienio, gegužės 18 dienos, leido atnaujinti odontologinių paslaugų teikimą. Ligonių kasos ragina visus pacie...