Po socialinio būsto apžiūros: ,,Siūlomas butas – Jonavos gėda“

Po socialinio būsto apžiūros: ,,Siūlomas butas – Jonavos gėda“
LIE 02
2019-07-02 14:42 2019

Jonaviečiams devyniolikmetės Deimantės Fominos, ko gero, pristatinėti nebereikia – jau ne kartą rašėme apie šios merginos kovą dėl dukros susigrąžinimo iš globėjų namų (plačiau apie tai galite skaityti čia ir čia. Tačiau šįkart jonavietė susidūrė su dar viena problema – neseniai sulaukusi žinios, kad Jonavos rajono savivaldybė jai siūlo socialinio būsto nuomą Rukloje, D. Fomina nudžiugo ne ilgam, mat pastarasis yra itin prastos būklės. Jonavos rajono savivaldybė savo ruožtu tikina, kad pasielgė taip, kaip leidžia galimybės.

Buvo priblokšta

,,Deimantė socialinio būsto nuomos sutartį pasirašė tada, kai pati dar nebuvo mačiusi buto. Kai aš nuvažiavau į Ruklą ir užėjau į jį, buvau tiesiog priblokšta. Ten neįmanoma būti ir dėl nepakeliamos smarvės – lovos apšlapintos, ant vonios sienų – pelėsis. Ar Jonavos rajono savivaldybė įsivaizduoja, kad jauna ir besilaukianti mama gali gyventi tokiame bute? Jei jau žmogus prašo socialinio būsto, tai jis tikrai neturi lėšų jo remontui. Esu mačiusi daugybę socialinių būstų kituose miestuose. Ir nei vienas iš jų net nepriminė Deimantei siūlomo... Savivaldybė tikrai žino, kad Deimantė kovoja dėl savo dukros susigrąžinimo. Ar jai atrodo, kad vaikas bus grąžintas į tokį butą? Jame gyventi yra neįmanoma. Šitas būstas - Jonavos gėda“, - kalbėjo D. Fominą atstovaujanti sąjungos ,,Vardan šeimos“ pirmininkė E. Raščiauskaitė – Morkūnienė.

Atsisakė, bet persigalvojo?

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukiene, pateikta ir kita šios istorijos pusė.

,,Deimantė Fomina į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašė 2018 m. lapkričio pabaigoje, nurodydama priežastis, kodėl jai turėtų būti siūlomi tik butai Jonavos mieste ir tai, ne visuose namuose. Deimantė Fomina neatitinka Įstatyme (aut.past. Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas) nustatytų kriterijų, dėl kurių jai būstas galėtų būti nuomojamas be eilės, o socialinio būsto nuomos Jonavoje prieš Deimantę Fominą laukia daugiau kaip 200 pareiškėjų.

Socialinio būsto Jonavoje eilėje tenka laukti 6 – 8 metus, Rukloje, ne Ruklio g. 10 name, (aut.past. pastogės šiame name atsisako daugelis asmenų) 2 – 3 metus.

Vėliau Deimantė Fomina kreipėsi į Savivaldybės administraciją, sakydama, kad negali laukti ir būstas jai reikalingas nedelsiant. Tokiais atvejais pareiškėjams yra siūlomas būstas, kurio kiti pareiškėjai, stovintys eilėje iki jo, yra atsisakę. Dalis atsilaisvinančių butų kaimo vietovėse ir Ruklio g. 10 name, kurių atsisako visi eilėje registruoti pareiškėjai, dėl jų būklės yra pripažįstami netinkamu ir nereikalingu turtu. Dėl to tokie būstai yra braukiami iš Savivaldybės būstų sąrašo ir parduodami aukciono būdu.

Deimantės Fominos kreipimosi metu, neparduotas ir niekam nebesiūlomas buvo vieno kambario butas Ruklio g. 10 name. Jis ir pasiūlytas jai.

Sutarta, kokius darbus pagal poreikį bute gali atlikti savivaldybės būsto administratorius (šiukšlių išvežimas, būsto išvalymas ir dezinfekcija, sulaužytų grindų remontas, sutvarkytos įėjimo durys bei santechnikos įranga, dujinė viryklė ir elektrinis karšto vandens šildytuvas). Vėliau Deimantė Fomina persigalvojo ir minėto buto nuomos atsisakė. Dar po kurio laiko, pas merą į priėmimą atvyko asociacijos „Vardan Šeimos“ pirmininkė Edita Morkūnienė, prašydama antrą kartą skirti tą patį butą, nes Deimantė Fomina, neva, paskubėjo jo atsisakyti, o šiandien moterys, panašu, nusprendė, kad jos žūtbūt išsireikalaus iš savivaldybės pilno buto remonto arba kito, tvarkingesnio buto ir su skundais kreipėsi į žurnalistus bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją“, - teigė J. Gumaniukienė, pridurdama, kad šiandien, liepos 2-ąją, minėtas būstas apžiūrėtas dar kartą.

Siūlo laukt geresnio

,,Pripažįstame, kad tiek namas, tiek ir butas nėra gražūs ir pavyzdingi, deja, bet eilės tvarka kokybiškesnio būsto šiuo metu Deimantei Fominai pasiūlyti negalime. Visi numatyti darbai bute yra atlikti. Bute kambarys yra tinkamas gyventi, tačiau virtuvės, koridoriaus ir vonios patalpoms būtinas sienų bei grindų dangų remontas. Bute sutvarkyta galimybė naudotis vandeniu tiek virtuvėje, tiek vonioje, veikia dujinė viryklė, pajungus elektrą, bus galimybė naudotis karšto vandens šildytuvu, kuris pajungtas tiek prie vonios, tiek ir prie virtuvės vandens tiekimo įrangos. Bute taip pat sutvarkytos įėjimo durys ir visi elektros jungikliai bei rozetės. Deimantė Fomina gali atsisakyti pasiūlyto būsto ir laukti geresnio. Per pusmetį nuo įsirašymo į sąrašus kažko geresnio pasiūlyti jaunai šeimai eilės tvarka negalime, manau, kad ir kitose savivaldybėse padėtis panaši. Deimantės Fominos pasirinktas būdas - sutikti imti esamą tuščią būstą, o po to dėti pastangas, kad dėl žurnalistų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsijungimo į procesą jai būtų suteiktos geresnės sąlygos, nei kitiems asmenims laukiantiems socialinio būsto nuomos, neatitinka lygiateisiškumo ir įstatymo viršenybės principų“, - aiškino J. Gumaniukienė.

Per didelė finansinė našta

Savivaldybė šiuo metu turi daugiau kaip 950 nuomojamų socialinių būstų. Pasak J Gumaniukienės, vidutinis mokestis už jų nuomą siekia vos 15 eurų. Dėl to esą Savivaldybė neturi galimybės surinkti lėšų, kurios galėtų būti skirtos pilnam socialinių būstų remontui.

Teigiama, kad jei Savivaldybė skirtų biudžeto lėšas minėtiems darbams, tuomet nukentėtų daugybė kitų socialinio pobūdžio programų.

Tvarka - vienoda visiems

Negana to, jei Deimantei siūlomas butas ir būtų suremontuotas Savivaldybės lėšomis, jis, ko gero, atitektų kitiems asmenims.

,,Pilnai suremontavus būstą, jis greičiausiai nebeatitektų Deimantei Fominai, o būtų išnuomotas anksčiau už ją į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašiusiems ir minėto buto dėl jo blogos būklės atsisakiusiems pareiškėjams (tokių yra mažiausiai 5) (...). Valstybė ir Savivaldybė teikia paramą būstui išsinuomoti ar nusipirkti, tačiau nepriklausomai nuo to, kaip susiklostė pareiškėjo gyvenimas, dėl kokių priežasčių žmogus atsidūrė aklavietėje, nėra įsipareigojusios nedelsiant aprūpinti žmones nei valstybės remiamu kreditu, nei savivaldybės nuomojamais būstais.

Egzistuoja visiems bendros tvarkos. Jų nesilaikymas pažeistų lygiateisiškumo bei įstatymų viršenybės principus kitų asmenų atžvilgiu.

Paaiškiname, kad išimčių Įstatymas nenumato nei kūdikių besilaukiančioms, nei juos susigrąžinti iš laikinų globėjų siekiančioms mamoms. Ar mama turi tinkamą būstą vaikams auginti - sprendžia Vaikų teisių apsaugos tarnyba. Deimantė Fomina, kaip ir kiti asmenys, turi teisę kreiptis į Savivaldybės socialinį skyrių dėl pašalpos būsto remontui skyrimo nustatyta tvarka“, - teigė J. Gumaniukienė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Pabėgėliai Lietuvoje: pritapti kliudo ir visuomenės nuostatos

Pabėgėliai Lietuvoje: pritapti kliudo ir visuomenės nuostatos

Mūsų šalyje gyvenančių užsieniečių dalis nuolat auga ir jau siekia 2 procentus visų gyventojų. Tarp 58 tūkstančių čia apsistojusių kitų valstybių piliečių pabėgėliai sudaro nedidelę dalį, t...

Vaikų šventinio džiaugsmo kaina: kiek Kalėdų Seneliai tikisi uždirbti Jonavoje?

Vaikų šventinio džiaugsmo kaina: kiek Kalėdų Seneliai tikisi uždirbti Jonavoje?

Didžiosios metų šventės artėja nenumaldomai. Daugumai vaikų jos, ko gero, asocijuojasi su išvajotų dovanų išpakavimu bei Kalėdų Senelių. Dėl to tėvai turi apsispręsti, ar pastarasis paliks dovanas po eglute, ...

Dovanų paieškos internetu: kaip išvengti papildomų išlaidų?

Dovanų paieškos internetu: kaip išvengti papildomų išlaidų?

Nespėjus praūžti „Juodojo penktadienio“ išpardavimams, internetinėse parduotuvėse ir vėl apstu patrauklių pasiūlymų – speciali kaina, kalėdinis pasiūlymas, nemokamas prekių pristatymas, šventiniai dovanų rin...

Naujai pastatytoje „Fredos“ gamykloje krizė negresia – atlyginimai viršija 1000 eurų

Naujai pastatytoje „Fredos“ gamykloje krizė negresia – atlyginimai viršija 1000 eurų

Šių metų kovą duris atvėrusi įmonei „Freda“ priklausanti nauja baldų gamykla jau gali pasigirti puikiais rezultatais. Čia dirba geriausi savo srities specialistai, įdiegtos pažangiausios technologijos....