Po socialinio būsto apžiūros: ,,Siūlomas butas – Jonavos gėda“

Po socialinio būsto apžiūros: ,,Siūlomas butas – Jonavos gėda“
LIE 02
2019-07-02 15:42 2019

Jonaviečiams devyniolikmetės Deimantės Fominos, ko gero, pristatinėti nebereikia – jau ne kartą rašėme apie šios merginos kovą dėl dukros susigrąžinimo iš globėjų namų (plačiau apie tai galite skaityti čia ir čia. Tačiau šįkart jonavietė susidūrė su dar viena problema – neseniai sulaukusi žinios, kad Jonavos rajono savivaldybė jai siūlo socialinio būsto nuomą Rukloje, D. Fomina nudžiugo ne ilgam, mat pastarasis yra itin prastos būklės. Jonavos rajono savivaldybė savo ruožtu tikina, kad pasielgė taip, kaip leidžia galimybės.

Buvo priblokšta

,,Deimantė socialinio būsto nuomos sutartį pasirašė tada, kai pati dar nebuvo mačiusi buto. Kai aš nuvažiavau į Ruklą ir užėjau į jį, buvau tiesiog priblokšta. Ten neįmanoma būti ir dėl nepakeliamos smarvės – lovos apšlapintos, ant vonios sienų – pelėsis. Ar Jonavos rajono savivaldybė įsivaizduoja, kad jauna ir besilaukianti mama gali gyventi tokiame bute? Jei jau žmogus prašo socialinio būsto, tai jis tikrai neturi lėšų jo remontui. Esu mačiusi daugybę socialinių būstų kituose miestuose. Ir nei vienas iš jų net nepriminė Deimantei siūlomo... Savivaldybė tikrai žino, kad Deimantė kovoja dėl savo dukros susigrąžinimo. Ar jai atrodo, kad vaikas bus grąžintas į tokį butą? Jame gyventi yra neįmanoma. Šitas būstas - Jonavos gėda“, - kalbėjo D. Fominą atstovaujanti sąjungos ,,Vardan šeimos“ pirmininkė E. Raščiauskaitė – Morkūnienė.

Atsisakė, bet persigalvojo?

Susisiekus su Jonavos rajono savivaldybės Turto skyriaus vedėja Jolita Gumaniukiene, pateikta ir kita šios istorijos pusė.

,,Deimantė Fomina į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašė 2018 m. lapkričio pabaigoje, nurodydama priežastis, kodėl jai turėtų būti siūlomi tik butai Jonavos mieste ir tai, ne visuose namuose. Deimantė Fomina neatitinka Įstatyme (aut.past. Lietuvos Respublikos paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas) nustatytų kriterijų, dėl kurių jai būstas galėtų būti nuomojamas be eilės, o socialinio būsto nuomos Jonavoje prieš Deimantę Fominą laukia daugiau kaip 200 pareiškėjų.

Socialinio būsto Jonavoje eilėje tenka laukti 6 – 8 metus, Rukloje, ne Ruklio g. 10 name, (aut.past. pastogės šiame name atsisako daugelis asmenų) 2 – 3 metus.

Vėliau Deimantė Fomina kreipėsi į Savivaldybės administraciją, sakydama, kad negali laukti ir būstas jai reikalingas nedelsiant. Tokiais atvejais pareiškėjams yra siūlomas būstas, kurio kiti pareiškėjai, stovintys eilėje iki jo, yra atsisakę. Dalis atsilaisvinančių butų kaimo vietovėse ir Ruklio g. 10 name, kurių atsisako visi eilėje registruoti pareiškėjai, dėl jų būklės yra pripažįstami netinkamu ir nereikalingu turtu. Dėl to tokie būstai yra braukiami iš Savivaldybės būstų sąrašo ir parduodami aukciono būdu.

Deimantės Fominos kreipimosi metu, neparduotas ir niekam nebesiūlomas buvo vieno kambario butas Ruklio g. 10 name. Jis ir pasiūlytas jai.

Sutarta, kokius darbus pagal poreikį bute gali atlikti savivaldybės būsto administratorius (šiukšlių išvežimas, būsto išvalymas ir dezinfekcija, sulaužytų grindų remontas, sutvarkytos įėjimo durys bei santechnikos įranga, dujinė viryklė ir elektrinis karšto vandens šildytuvas). Vėliau Deimantė Fomina persigalvojo ir minėto buto nuomos atsisakė. Dar po kurio laiko, pas merą į priėmimą atvyko asociacijos „Vardan Šeimos“ pirmininkė Edita Morkūnienė, prašydama antrą kartą skirti tą patį butą, nes Deimantė Fomina, neva, paskubėjo jo atsisakyti, o šiandien moterys, panašu, nusprendė, kad jos žūtbūt išsireikalaus iš savivaldybės pilno buto remonto arba kito, tvarkingesnio buto ir su skundais kreipėsi į žurnalistus bei Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją“, - teigė J. Gumaniukienė, pridurdama, kad šiandien, liepos 2-ąją, minėtas būstas apžiūrėtas dar kartą.

Siūlo laukt geresnio

,,Pripažįstame, kad tiek namas, tiek ir butas nėra gražūs ir pavyzdingi, deja, bet eilės tvarka kokybiškesnio būsto šiuo metu Deimantei Fominai pasiūlyti negalime. Visi numatyti darbai bute yra atlikti. Bute kambarys yra tinkamas gyventi, tačiau virtuvės, koridoriaus ir vonios patalpoms būtinas sienų bei grindų dangų remontas. Bute sutvarkyta galimybė naudotis vandeniu tiek virtuvėje, tiek vonioje, veikia dujinė viryklė, pajungus elektrą, bus galimybė naudotis karšto vandens šildytuvu, kuris pajungtas tiek prie vonios, tiek ir prie virtuvės vandens tiekimo įrangos. Bute taip pat sutvarkytos įėjimo durys ir visi elektros jungikliai bei rozetės. Deimantė Fomina gali atsisakyti pasiūlyto būsto ir laukti geresnio. Per pusmetį nuo įsirašymo į sąrašus kažko geresnio pasiūlyti jaunai šeimai eilės tvarka negalime, manau, kad ir kitose savivaldybėse padėtis panaši. Deimantės Fominos pasirinktas būdas - sutikti imti esamą tuščią būstą, o po to dėti pastangas, kad dėl žurnalistų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsijungimo į procesą jai būtų suteiktos geresnės sąlygos, nei kitiems asmenims laukiantiems socialinio būsto nuomos, neatitinka lygiateisiškumo ir įstatymo viršenybės principų“, - aiškino J. Gumaniukienė.

Per didelė finansinė našta

Savivaldybė šiuo metu turi daugiau kaip 950 nuomojamų socialinių būstų. Pasak J Gumaniukienės, vidutinis mokestis už jų nuomą siekia vos 15 eurų. Dėl to esą Savivaldybė neturi galimybės surinkti lėšų, kurios galėtų būti skirtos pilnam socialinių būstų remontui.

Teigiama, kad jei Savivaldybė skirtų biudžeto lėšas minėtiems darbams, tuomet nukentėtų daugybė kitų socialinio pobūdžio programų.

Tvarka - vienoda visiems

Negana to, jei Deimantei siūlomas butas ir būtų suremontuotas Savivaldybės lėšomis, jis, ko gero, atitektų kitiems asmenims.

,,Pilnai suremontavus būstą, jis greičiausiai nebeatitektų Deimantei Fominai, o būtų išnuomotas anksčiau už ją į sąrašus socialinio būsto nuomai įsirašiusiems ir minėto buto dėl jo blogos būklės atsisakiusiems pareiškėjams (tokių yra mažiausiai 5) (...). Valstybė ir Savivaldybė teikia paramą būstui išsinuomoti ar nusipirkti, tačiau nepriklausomai nuo to, kaip susiklostė pareiškėjo gyvenimas, dėl kokių priežasčių žmogus atsidūrė aklavietėje, nėra įsipareigojusios nedelsiant aprūpinti žmones nei valstybės remiamu kreditu, nei savivaldybės nuomojamais būstais.

Egzistuoja visiems bendros tvarkos. Jų nesilaikymas pažeistų lygiateisiškumo bei įstatymų viršenybės principus kitų asmenų atžvilgiu.

Paaiškiname, kad išimčių Įstatymas nenumato nei kūdikių besilaukiančioms, nei juos susigrąžinti iš laikinų globėjų siekiančioms mamoms. Ar mama turi tinkamą būstą vaikams auginti - sprendžia Vaikų teisių apsaugos tarnyba. Deimantė Fomina, kaip ir kiti asmenys, turi teisę kreiptis į Savivaldybės socialinį skyrių dėl pašalpos būsto remontui skyrimo nustatyta tvarka“, - teigė J. Gumaniukienė.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų padarinių: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Nuo spūsčių iki gamtos stichijų padarinių: kas išspręs šiuolaikinių miestų problemas?

Šiandien miestuose gyvena per 50 proc. pasaulio gyventojų. Skaičiuojama, kad 2050-aisiais šis rodiklis išaugs iki 75 procentų. Lietuva jau artėja prie šių skaičių – statistikos departamento duomenimis, 2019 ...

Koronaviruso akivaizdoje LONAS imasi gražių iniciatyvų: paaukojo medikams, žmonėms neatlygintinai dalins kaukes

Koronaviruso akivaizdoje LONAS imasi gražių iniciatyvų: paaukojo medikams, žmonėms neatlygintinai dalins kaukes 2

Pastarosiomis savaitėmis kai kurie Lietuvos verslo atstovai pradėjo aktyviai teikti paramą kovoje su koronavirusu: vieni aukoja pinigus gydymo įstaigoms, kiti nemokamai vaišina kava ar pietumis ...

Jonavos politechnikos mokyklos bendruomenė žinių sėmėsi ir Barselonoje

Jonavos politechnikos mokyklos bendruomenė žinių sėmėsi ir Barselonoje 2

Jonavos Politechnikos mokykla - Erasmus+ projekto dalyvė, jau galinti įvertinti jo suteiktą naudą. Projekto dėka ugdymo įstaigos bendruomenė lankėsi Lenkijoje, du kartus - Ispanijoje: Venecijoje bei Barselon...

Jonavoje - bagažinių turgus: mainykis, derėkis ir atrask

Jonavoje - bagažinių turgus: mainykis, derėkis ir atrask

Šiltojo sezono metu, kiekvieną sekmadienį, nuo 9 iki 14 valandos Ūkininkų turgaus vietoje jonaviečių lauks bagažinių turgus. Pastarojo organizatoriai kviečia pasikrauti pilną automobilio bagažinę jums nebere...

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" patikėtas neeilinis pacientas - kengūriukas 1

Jonavos veterinarijos centrui ,,VetPet" teko gydyti neeilinį pacientą - kengūriuką. Kaip pasakoja veterinarijos gydytoja - anesteziologė Ieva Šidlauskaitė, gyvūnas į kliniką buvo pristatytas su siuntimu iš „...

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Vicemeras E. Sabutis: ,,Jonavos kultūros centras - miesto kultūros širdis"

Miesto šventės, pramoginiai renginiai, iniciatyvos, džiuginusios jonaviečius karantino metu - visa tai ir dar daugiau yra Jonavos kultūros centro (JKC) darbuotojų darbo vaisius. Kaip sako kultūros sritį kuru...

Ką 25-asis „Kino pavasaris“ parodys Jonavoje?

Ką 25-asis „Kino pavasaris“ parodys Jonavoje?

Kovo 19 dieną prasidės jubiliejinis 25-asis kino festivalis „Kino pavasaris“. 16-oje Lietuvos miestų festivalį atidarys prancūzų režisierės Alice Winocour drama „Proksima“. Filme pagrindinį vaidmenį sukūrė g...

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Varškės sūrio galimybės“

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Varškės sūrio galimybės“

Jonavos kultūros centras, norėdamas įprasminti artėjantį 270 miesto jubiliejų, nori sukurti elektroninį leidinį, kuriame būtų ne tik sudėti išskirtiniai, jonaviečių šeimai ar etnokultūriniam regionui būdingi...

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Mielinė bulka“

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Mielinė bulka“ 1

Jonavos kultūros centras, norėdamas įprasminti artėjantį 270 miesto jubiliejų, nori sukurti elektroninį leidinį, kuriame būtų ne tik sudėti išskirtiniai, jonaviečių šeimai ar etnokultūriniam regionui būdingi...

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Bulvių košė su spirgučiais“

270 patiekalų istorijų Jonavai: „Bulvių košė su spirgučiais“

Jonavos kultūros centras (JKC), norėdamas įprasminti artėjantį 270 miesto jubiliejų, nori sukurti elektroninį leidinį, kuriame būtų ne tik sudėti išskirtiniai, jonaviečių šeimai ar etnokultūriniam regionui b...

Lietuvių  kalba – vis dar gintaro šalies brangakmenis?

Lietuvių kalba – vis dar gintaro šalies brangakmenis?

Kas gali būti brangiau už kūdikio lūpomis tariamą žodį „mama“? Tyrą, kaip tik ką po audros išplautas pajūrio gintaras, skambantis lyg širdį smelkianti melodija. Nėra nieko brangesnio. Bent kartą...

Jonaviečiai tuoktis neskuba: aukso žiedus sumainiusių porų amžiaus vidurkis didesnis nei visos Lietuvos

Jonaviečiai tuoktis neskuba: aukso žiedus sumainiusių porų amžiaus vidurkis didesnis nei visos Lietuvos

Registrų centro tvarkomos Metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, 2019 m. visoje Lietuvoje susituokė 21,3 tūkst. porų, išsiskyrė – 9,2 tūkst. Vien tik Jonavoje per metus užfiksuota 25...