Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti

Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti
LIE 26
2020-07-26 10:21 2020

Puikiai žinome, jog dviračiu kertant važiuojamąją dalį ar važiuojant bendrojo naudojimo keliu, reikia būti itin atidžiam, susikoncentruoti į aplinką, numatyti kitų eismo dalyvių veiksmus į priekį. Tačiau ar tai galioja ir dviračių take? Gali pasirodyti, jog tai vieta, kur dviračių ir elektrinių paspirtukų vairuotojai yra visiškai saugūs, neliečiami ir gali atsipalaiduoti, tačiau to daryti nederėtų. „IKI Velomaratonas“ pateikia patarimus, kaip išvengti dažniausių ir skaudžiausių klaidų, galinčių pasibaigti net rimtomis traumomis. 

Ar galite važiuoti dviračiu taku?

Pradėkime nuo to, jog reiktų suprasti, ar jūs turite teisę važiuoti dviračių taku (juosta). Dviračių taku galima važiuoti dviračiais ir motoriniais (elektriniais) dviračiais, motoriniais paspirtukais, riedžiais ir pan., kurių galia – iki 1 kW, o maksimalus greitis – iki 25 km/val.

Turbūt nustebsite, tačiau dviračių taku negalima važiuoti paspirtukais, riedučiais, riedlentėmis, taip pat stumti vaikiško vežimėlio, rogučių, vestis dviratį ir pan. Šie eismo dalyviai priskiriami pėstiesiems.

Vaikai ir dviračių takas

Judrus dviračių takas – ne vieta vaiką mokyti važiuoti dviračiu, ypač šalia einant tėveliams. Mažieji su tėvelių priežiūra riedėti gali greta tako. Vyresni vaikai, galintys riedėti be tėvelių priežiūros, privalo būti supažindinti su taisyklėmis, įspėti apie galimas grėsmes ir žinoti, kaip jų išvengti.

Dviračių takas nėra stovėjimo aikštelė

Jokiais būdais nesustokite ir nestovėkite dviračių take. Prireikus sustoti, pasivarykite dviratį šalia tako. Stovint, ypač už vingių, aklų posūkių ir kitų pavojingų vietų, kyla grėsmė susidurti su kitais eismo dalyviais, trukdoma apsilenkti su jais. Juk automobiliui stovėti viduryje kelio nėra normalu!

Taip pat labai svarbu dairytis prieš atliekant manevrus – lenkimą, stabdymą ir kt. Prieš kiekvieną veiksmą įsitikinkite, jog jūs netrukdysite kitiems eismo dalyviams.

Prisiminkime – kuria puse vyksta eismas?

Lietuvoje eismas vyksta dešine puse. Tai galioja ne tik bendrojo naudojimo keliuose, bet ir dviračių takuose. Dažniausiai dviračių takuose būna pažymėta, kaip vyksta eismas. Tačiau kai kur žymėjimai nusitrynę, todėl visada prisiminkite, jog privalote laikytis dešiniojo krašto.

Vienam vairuotojui – vienas paspirtukas

Turbūt esate matę, kaip vienu paspirtuku suaugusysis važiuoja su vaiku ar kitu suaugusiuoju. Tokios praktikos reiktų atsisakyti – tai ne tik kelių eismo taisyklių pažeidimas, bet ir itin nesaugu. Kodėl? Kiekviena transporto priemonė yra pritaikyta tam tikram svoriui. Patekus į avarinę situaciją ir prireikus stabdyti, stabdžiai gali tinkamai nesuveikti, o kritimo atveju – galite susižaloti vienas į kitą.

Muzika tinkamiausia šokių aikštelėje

Budrumas svarbus visur ir visada. Dviračių takas nėra išimtis. Net jame niekas nėra apsaugotas, todėl vairuotojai turi būti susikoncentravę ir atidūs. Visi pojūčiai – sutelkti į aplinką ir kelią, tad jūsų ausys – ne išimtis. Ausinės su iš jų sklindančia muzika gali užgožti lemiamus įspėjamuosius garsus: automobilio, garsinių signalų, žmogaus balso ir kt.

Įvažiavimų į kiemus kirtimas

Pagal kelių eismo taisykles (KET), dviračių vairuotojai, norėdami kirsti važiuojamąją dalį ten, kur eismas yra nereguliuojamas, privalo praleisti važiuojamąja dalimi keliaujančius automobilius ir kitas transporto priemones. Tačiau kaip yra, jeigu važiuojate dviračiu taku, kertančiu įvažiavimą į kiemą? Pagal KET, automobilių vairuotojai, įvažiuojantys į kelią iš šalia jo esančių teritorijų ar iš jo išvažiuojantys, privalo duoti kelią dviračių ir el. paspirtukų vairuotojams. Tačiau primename, jog kertant važiuojamąją dalį, visuomet privalote pristabdyti ir tęsti kelionę tik įsitikinę, jog tai daryti yra saugu.

Šalmas – į visas keliones

Nors šalmas privalomas tik keliu važiuojantiems nepilnamečiams, rekomenduojame savo galvą saugoti nepaisant amžiaus ir vietos, kur važiuojate: bendrojo naudojimo keliuose, dviračių takuose, miškuose ar kt.

Nuotraukos autorius Rytis Šeškaitis

Panašūs straipsniai

Populiarėja vardiniai automobilių numeriai: kokius užrašus renkasi dažniausiai?

Populiarėja vardiniai automobilių numeriai: kokius užrašus renkasi dažniausiai?

Kelyje vis dažniau galima išvysti automobilius su vardiniais numeriais. Taip yra todėl, kad vairuotojai užuot įprastų numerio ženklų savo automobiliui neretai renkasi tokius, kurie jiems turi išskirtinę reik...

Ką reikia žinoti apie seksualinį smurtą?

Ką reikia žinoti apie seksualinį smurtą?

Seksualiniu smurtu yra laikomas bet koks lytinių poreikių tenkinimas su kitu asmeniu prieš šio valią. Naudoti seksualinį smurtą gali ir visiškai svetimas asmuo, tačiau dažnai smurtautojas būna intymus partne...

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus 2

Trisdešimtmetis Dovydas, lygtinai teistas už vagystes, nusižengimą pakartojo ir prieš kelis metus gavo realią laisvės atėmimo bausmę. Vyras prisipažįsta, kad smulkių vagysčių nevengė nuo paauglystės, o būdam...

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma. Dabartinė situacija šalyje ir pasaulyje keičia mūsų įpročius – vietoj pietų pertraukų kavinėse renkamės namuose paruoštą maistą dėžutėse, o penktadienio pas...

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Apie tai, kad internete vis pasirodo melagingi, klaidinantys įrašai, kurie yra susiję su koronavirusu, specialistai praneša nuolat. Nepaisant to, dalis gyventojų nelinkę atsižvelgti į pastarųjų pastebėjimus ...

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Yra vietų, kuriuose privalai apsilankyti. Ne todėl, kad užsidėtum eilinį pliusą – buvau ten – ir paskelbtum apie tai socialiniuose tinkluose. Todėl, kad šaukia pasąmonė. Tą šauksmą išgirdau prieš daugiau nei...