„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose

„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose
KOV 08
2020-03-08 19:34 2020

„Šauktiniai“ ir tuo patenkinti: jaunų kariuomenės inžinierių pasakojimas apie pirmuosius žingsnius kariuomenėje, apie iššūkius ir apie ką karys dažniausiai galvoja apkasuose  

 

Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos batalione tarnaujantys jaunesnieji eiliniai Gintarė Bujaitė ir Mindaugas Vilkas į devynerių mėnesių karo tarnybą ateiti nutarė patys. Kaip ir didžioji dalis šauktinių, tarnybą šie kariai pradėjo Lietuvos Didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje, kuriame diplomuota kineziterapeutė Gintarė ir nemažai darbų civiliame gyvenime išmėginęs Mindaugas baigė bazinį kario kursą. Būsimieji karo inžinieriai pasakoja, kaip pavyko integruotis į kariuomenę ir atskleidžia, ko labiausiai norisi būnant „priešakinėse linijose“.

 

Apie save: „Norėjosi kažko daugiau“

 

Gintarė: Man 24 metai, esu baigusi kineziterapijos studijas bei masažo techniką. Dirbdama pagal specialybę vis mąsčiau,kad noriu kažko daugiau. Paskatinta geriausios draugės, kuri taip pat tarnauja Lietuvos kariuomenėje, užpildžiau prašymą ir štai, aš jau čia. Tarnauti atėjau savanoriškumo principu, bazinį kursą baigiau Jonušo Radvilos mokomajame pulke, o šiuo metu tarnauju Juozo Vitkaus inžinerijos batalione. Šiuo metu esu išbandymo savęs laikotarpyje, nors atėjau su tikslu dirbti pagal savo specialybę, įmanomas dalykas, kad kariuomenėje atrasiu save iš naujo visai kitoje srityje.

 

Mindaugas: Iki atvykstant tarnauti į privalomąją pradinę karo tarnybą ilgą laiką manyje vyko vidinė diskusija ar eiti tarnauti ar ne. Ir nepaisant to, kad nuspręsdavau – ne, prie šio klausimo sugrįždavau vėl ir vėl. Tad galiausiai nusprendžiau, kad neabejočiau ir negalvočiau apie tarnybą, jei kažkas manęs ten nedomintų ir neviliotų. Taigi, sprendimas buvo priimtas ir tam sprendimui jokių  išorinių trikdžių nebuvo.

 

Tarnybos pradžia: „Staiga gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis“

 

Mindaugas: Pradėjus tarnybą, pirmos kelios dienos buvo labai keistos, atrodė, kad staiga gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis: rikiuotės nurodymai, nesupratimas kur esu ir kas vyksta, nejaukus miegas buvo pirmą naktį. Viskas keitėsi gana greit, ypač, per pirmąsias savaites. Uniforma greitai priaugo, rutina pasidarė įprasta. Kuomet prasidėjo kariniai mokslai, mankštos ir pratybos laikas tiesiog pralėkdavo, atrodė, tik išėjai trumpam į mišką ir štai grįžti pavargęs, bet ir su džiaugsmu. Pradėjus tarnybą baziniame kario kurse mano draugų ir pažįstamų požiūris į mane tikrai nepasikeitė, sakyčiau didesnį įspūdį tarnyba padarė man. Manyje vyko asmeniniai pokyčiai: atsirado daugiau pasitikėjimo, pradėjau jausti atsakomybę ne tik už save, bet ir tarnybos draugus.

 

Gintarė: Pats geriausias dalykas, kuris nutiko man tarnaujant pirmuosius mėnesius kariuomenėje tai, kad tiek emociškai, tiek fiziškai jau dabar aš tapau stipresnė. Padidėjo pažįstamų ir draugų ratas, ir save pažinau šiek tiek daugiau iš kitos pusės. Labai patiko lauko taktikos pratybos ir šaudymai. Pratybose teko įvairių situacijų ir užduočių,  kurias įvykdžius - jautiesi viską galinti, nors  jas atliekant tekdavo patirti nemažai streso. Aš pati niekada nebuvau iš tų žmonių, kurie mėgsta aktyvų gyvenimo būdą. Esu jautri ir maniau negalėsianti iš savęs išspausti nieko daugiau, todėl labai gerai, kai yra kas nurodo kaip, kada ir ką daryti.

 

Bazinis kursas: „Po jo sunkiai beatpažintume karius“

 

Gintarė: Mano tarnyba kariuomenėje dar tik įsibėgėja, bet Bazinį kario kursą baigiau. Prisimindama pirmuosius mėnesius kariuomenėje, bazinį kario kursą, galiu pasakyti, jog gyvenimo sąlygomis skųstis negaliu, nors, atrodė, jos tikrai dalinyje nebuvo pačios geriausios, bet kaip sakoma, ten kur mūsų nėra visada atrodo viskas geriau. Pavyzdžiui: sėdi apkase, svajoji apie miegmaišį, o kai guli jame – svajoji apie kareivišką lovą, kai guli lovoje kareivinėse mąstai apie namus. Namie tingiai gulinėdamas svajoji apie atostogas Maldyvuose. Tokia jau ta žmogaus prigimtis – visada norisi geriau.

 

Mindaugas: Tuo metu, kai trys bazinio kario kurso mėnesiai jau artėjo į pabaigą, besiruošiant galutinėms lauko pratyboms sunkiai beatpažintume  karius, kokie jie buvo kurso pradžioje ir kokie tapo kurso pabaigoje, stebint jų pasiruošimą pratyboms: ekipuotė jau paruošta, vedlys su žemėlapiu planuojasi maršrutą, šaulys gelbėtojas kartojasi medicinines procedūras ir t.t. Visi atrodėme gerokai pasitempę nuo tų pirmų dienų.

 

Apie motyvaciją: „Stipriai prisideda ir vidinis ego“

 

Mindaugas: Mano galvoje dažnai  apsilanko mintis apie profesionalią tarnybą Lietuvos kariuomenėje, nors dar liko gana nemažai laiko tarnauti privalomoje tarnyboje, ją tęsiant Kaune esančiame J. Vitkaus inžineriniame batalione, tikrai stengsiuosi viską išbandyti ir atrasti tai, kas man labiausiai tinka. Civiliniame gyvenime taip pat esu išbandęs save daugelyje profesijų. Esu dirbęs apskaitininku, mūrininko padėjėju,civilių inžinieriumi, programuotoju. Tačiau tarnyba kariuomenėje ir tas netikėtas stebėjimo iš šalies bei virsmo kariu momentas paliko man labai didelį įspūdį, sukėlė emocijų audrą, pasididžiavimą savimi ir tarnybos draugais. Kiek daug žmogus gali padaryti ir pasiekti, kai turi nustatytą režimą, tikslą ir ne tik pats stumiasi į priekį, bet kartu jį stumia ir motyvuoja vadai, tarnybos draugai.

 

Gintarė: Žodis ,,kariuomenė“ kai kam asocijuojasi su laiko išnaudojimu veltui, gyvenimo, kurį jaunas žmogus gyveno prieš tai, praradimu. Faktas, kad tokį mąstymą turi žmonės, kurie prie to visiškai neprisilietę arba tiesiog ne tam skirti, juk visi esame skirtingi. Tie, kurie atvyksta tarnauti savo noru, yra kur kas labiau motyvuoti. Žinoma, čia nėra lengva, reikia ne vieną prakaito lašą išlieti, kad pasiektumei savo tikslą ir tikrai būna akimirkų, kai norisi tiesiog viską mesti, bet taip gali nutikti bet kur ir bet kam. Gyvenimas sudėliotas iš įvairių išbandymų , gyvenimo posūkių ir jei ištikrųjų gyveni, visada ir visur sunkumai tave užklups. Visada sakau, kad išbandymai būna skirti stipriems žmonėms. Mane tarnauti motyvuoja tokie paprasti ir tuo pačiu ne itin lengvai paaiškinami dalykai: Lietuvos gamta, gimtinė, lietuvių kalba, papročiai. Kariška aplinka nebuvo svetima ir anksčiau - paauglystėje dalyvaudavau sukarintose vaikų vasaros stovyklose, turiu geriausią draugę, kuri jau 5-erius metus tarnauja ir labai džiaugiasi tarnyba kariuomenėje. Labai stipriai motyvuoja ir vidinio ego veiksnys, kaip įrodymas sau, kad aš galiu. Patikėkite, kartais tikrai neįsivaizduojate, kiek jūs galite.

 

Kiti pamąstymai: „karo lauke teisybės ieškoti nebus kada“

 

Mindaugas: Prieš tarnybą sunku suvokti, kaip gali susibendrauti visiškai svetimi žmonės. Šiandien jau galiu pasakyti, kad tas susibendravimas tarp karių įvyksta žaibiškai, atrodo, savaime nutinka. Kur buvo 160  nepažįstamų žmonių, dabar ten viena kuopa karių ir visi vienas kitą bent kažkiek žinom ir bendraujam.

 

Gintarė: Dėl tvarkos kariuomenėje jokių  nusiskundimų neturiu, gal tik keletą smulkių pastabėlių, kurias pasiliksiu sau, nes nepamirškim, kad karo lauke teisybės ieškoti nebus kada. Kariuomenės režimas stiprina, ugdo bendrąsias žmogiškąsias vertybes, tokias kaip darbas komandoje, pagalba kitam, valia, ištvermė, atsakomybė ne tik už save, bet ir kitus, laiko planavimas, greitas vykdymas, išklausymas, tvarka ir kitos, kas šiais individualizmo laikais tampa itin aktualu. Be galo didelį dėkingumą jaučiu savo šeimai, kad jie nors ir su didele nuostaba priėmė mano sprendimą tarnauti Lietuvos kariuomenėje. Ir iki šiol labai palaiko mane ir padeda emociškai judėti į priekį. Aplinkinių dėmesys pamačius mane su uniforma buvo tai pat labai geras, gavau nemažai pagyrų. Mano nuomone, uniformos dėvėjimas yra labai atsakingas dalykas – ji tarsi  tave drausmina ir įpareigoja. Be abejo ji visuomet turi būti švari ir tvarkinga, batai švariai nuvalyti, nes kiekvienas iš mūsų, karių, esame kariuomenės veidas.

 

Parengė Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomasis pulkas

Gr. Mantauto Patašiaus nuotr.

 

Panašūs straipsniai

Paroda „Rinkis prekę lietuvišką“: tramplynas gamintojams, atradimų vieta – lankytojams

Paroda „Rinkis prekę lietuvišką“: tramplynas gamintojams, atradimų vieta – lankytojams

Prisitaikius prie pakitusių saugumo poreikių bei reikalavimų, sugrįžta didieji, jau tradicija tapę šalies renginiai. Vienas jų – bene reikšmingiausia Lietuvos kūrėjus ir gamintojus kiekvieną rudenį suburianti...

Neiššvaistyti vasaros veltui nusprendęs jaunimas ėmėsi darbo

Neiššvaistyti vasaros veltui nusprendęs jaunimas ėmėsi darbo

Socialiniame tinkle ,,Facebook" jau kurį laiką plinta įrašas, kuriame skelbiama apie jaunuolius, galinčius padėti jonaviečiams atlikti įvairius darbus: sutvarkyti sodą, namus, nuplauti automobilį, pavedžioti...

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Savanorystė „influencerių“ eroje: ar jaunimas dar nori skirti savo laiką pagalbai kitiems?

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, net 93,2 proc. 16-29 m. amžiaus jaunuolių Lietuvoje bendrauja socialiniuose tinkluose – daugiau nei bet kuri kita amžiaus grupė. Daugelis jaunų žmonių apskrit...

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daugiau nei atsakymų

VU virusologė L. Kalinienė apie koronavirusą: klausimų šiandien daugiau nei atsakymų

Koronaviruso susirgimų atvejams sparčiai augant, naujos informacijos apie šį virusą poreikis tampa vis aktualesnis. Imunologai nuolat apžvelgia padėtį, kuriama nauja vakcina ir problema atrodo kryptingai spr...

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Melagienos apie koronavirusą neaplenkia ir jonaviečių: specialistai ragina atsakingai rinktis informacijos šaltinius

Apie tai, kad internete vis pasirodo melagingi, klaidinantys įrašai, kurie yra susiję su koronavirusu, specialistai praneša nuolat. Nepaisant to, dalis gyventojų nelinkę atsižvelgti į pastarųjų pastebėjimus ...

Neįgalaus paauglio globėja tapusi Vaida: kitaip negalėjau, jam grėsė globos namai

Neįgalaus paauglio globėja tapusi Vaida: kitaip negalėjau, jam grėsė globos namai

Tarp Vaidos ir jos globojamo paauglio Pauliaus yra vos dešimties metų amžiaus skirtumas. Jauna, 24-erių metų moteris, ryžosi tapti neįgalaus keturiolikmečio globėja, kai šiam iškilo grėsmė atsidurti vaikų gl...

Tadas Gudaitis: Kaip suprast tave, matematika?

Tadas Gudaitis: Kaip suprast tave, matematika?

Šiemet valstybinio matematikos egzamino neišlaikius rekordiniam skaičiui abiturientų pagaliau turėtume pripažinti, kad ne vien jie ar švietimo sistema, o mes visi kaip šalis išgyvename matematikos krizę. Mat...

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus

Kalėdamas nusprendė keistis dėl sūnaus 2

Trisdešimtmetis Dovydas, lygtinai teistas už vagystes, nusižengimą pakartojo ir prieš kelis metus gavo realią laisvės atėmimo bausmę. Vyras prisipažįsta, kad smulkių vagysčių nevengė nuo paauglystės, o būdam...

Socialinių tinklų ekspertas primena, kad mandagaus elgesio taisyklės galioja ne tik realiame gyvenime, bet ir internete

Socialinių tinklų ekspertas primena, kad mandagaus elgesio taisyklės galioja ne tik realiame gyvenime, bet ir internete

Gyvo bendravimo taisyklės mums yra puikiai žinomos ir jomis visada vadovaujamės: pasisveikiname, atsisveikiname, dėkojame, neįžeidinėjame vieni kitų. Tačiau internete dažnai galima pamatyti atvirkščią varian...

Ką reikia žinoti apie seksualinį smurtą?

Ką reikia žinoti apie seksualinį smurtą?

Seksualiniu smurtu yra laikomas bet koks lytinių poreikių tenkinimas su kitu asmeniu prieš šio valią. Naudoti seksualinį smurtą gali ir visiškai svetimas asmuo, tačiau dažnai smurtautojas būna intymus partne...

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Unikalieji Skaruliai: Jonava, senesnė už Jonavą

Yra vietų, kuriuose privalai apsilankyti. Ne todėl, kad užsidėtum eilinį pliusą – buvau ten – ir paskelbtum apie tai socialiniuose tinkluose. Todėl, kad šaukia pasąmonė. Tą šauksmą išgirdau prieš daugiau nei...

Pandemija gali sumažinti perdirbamų plastiko atliekų kiekį

Pandemija gali sumažinti perdirbamų plastiko atliekų kiekį

Plastikas vaidina svarbų vaidmenį saugant žmones COVID-19 pandemijos metu. Tačiau padidėjęs vienkartinio naudojimo plastiko gaminių poveikis aplinkai bus ilgalaikis, jis grasina sustabd...

L. Slušnys: jei vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

L. Slušnys: jei vaikas per pamokas žaidžia kompiuterinius žaidimus, neužsipulkite jo

Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys prisipažįsta matantis daugiau nuotolinio ugdymo minusų nei pliusų, ir neabejoja, kad pasibaigus pandemijai vaikai patys norės sugrįžti į mokyklas ir įprastą mokymo...

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma

Sveikas ir stiprus kūnas namuose – misija įmanoma. Dabartinė situacija šalyje ir pasaulyje keičia mūsų įpročius – vietoj pietų pertraukų kavinėse renkamės namuose paruoštą maistą dėžutėse, o penktadienio pas...

Reikia pagalbos suvokti, kaip santykiai šeimoje veikia vaikus

Reikia pagalbos suvokti, kaip santykiai šeimoje veikia vaikus

Kai į gyvenimo akligatvį patenka šeima, Vaiko teisių apsaugos skyriaus mobiliosios komandos – psichologo, priklausomybės ligų ir socialinės srities specialisto, dažniausiai sulaukia dar tą pačią dieną. Inten...

Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti

Saugumas dviračių take: 8 dalykai, kuriuos privalote žinoti 2

Puikiai žinome, jog dviračiu kertant važiuojamąją dalį ar važiuojant bendrojo naudojimo keliu, reikia būti itin atidžiam, susikoncentruoti į aplinką, numatyti kitų eismo dalyvių vei...