Savivaldybės turi 13,2 mln. Eur socialiniams būstams, bet eilėje laukia 10,5 tūkst. šeimų ir asmenų

Savivaldybės turi 13,2 mln. Eur socialiniams būstams, bet eilėje laukia 10,5 tūkst. šeimų ir asmenų
LAP 12
2019-11-12 10:44 2019

Remiantis savivaldybių pateiktais duomenimis, šiuo metu už parduotus savivaldybių būstus jos yra sukaupusios apie 13,2 mln. eurų. Pagal įstatymą šios lėšos turi būti naudojamos socialinio būsto fondo plėtrai – tai reiškia, už jas turi būti įsigyjama naujų socialinių būstų, kurių visoje Lietuvoje laukia 10,5 tūkst. šeimų ar asmenų.

Tačiau 2017 m. savivaldybės nupirko 188 naujus socialinius būstus, kai pardavė 468 senus savivaldybių būstus, o 2018 m. – nupirko 52, kai pardavė 304.

Reaguodama į neproporcingą parduotų savivaldybių būstų ir įsigytų socialinių būstų santykį, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paprašė Valstybės kontrolės įvertinti socialinio būsto fondo plėtros efektyvumą savivaldybėse.

„Šeimos, kurioms reikalingas socialinis būstas, negali jo laukti metų metus. Taip susiformuoja ydinga praktika, kai nepasiturintys gyventojai tarsi turi įstatymuose įtvirtintą teisę prašyti pagalbos apsirūpinti būstu, tačiau realybėje šia teise niekada negali pasinaudoti. Manome, kad savivaldybės neišnaudoja visų teisinių ir finansinių galimybių socialiniams būstams pirkti ar remontuoti ir tai šiek tiek stebina, nes pajamos, gautos pardavus savivaldybių būstą, gali būti naudojamos tik socialiniams būstams. Siekiame išsiaiškinti, kodėl tai nedaroma“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Kur daugiausia ir mažiausia socialinio būsto laukiančiųjų?

Remiantis rugsėjo mėnesio duomenimis, Lietuvoje socialinio būsto laukia 10,5 tūkst. šeimų arba asmenų. Tai perpus mažesnis tokio būsto laukiančiųjų skaičius, lyginant su 2015 metais, kai eilėje buvo 23,2 tūkst. šeimų ar asmenų. Skaičiuojama, kad šiuo metu socialiniame būste gyvena 11,2 tūkst. šeimų arba asmenų. 

Šalies savivaldybių pateikta informacija rodo, kad daugiausia socialinio būsto laukiančiųjų yra Vilniaus (16,1 proc. visų šalyje laukiančiųjų), Kauno (7,4 proc. visų šalyje laukiančiųjų) Klaipėdos (6,4 proc. visų šalyje laukiančiųjų) ir Šiaulių (5,2 proc. visų šalyje laukiančiųjų) miestų savivaldybėse.

Mažiausiai socialinio būsto laukiančiųjų yra Birštono, Kazlų Rūdos, Neringos, Pagėgių rajono, Palangos miesto, Skuodo rajono savivaldybėse. Skaičiuojama, kad šiose teritorijose yra ne daugiau nei po 50 šeimų arba asmenų, kuriems reikalingas socialinis būstas.

Per pastaruosius penkerius metus kai kuriose šalies savivaldybėse socialinio būsto laukiančiųjų skaičius didėja.  Pavyzdžiui, Visagine 2015 m. buvo 85 šeimos ar asmenys, laukiantys tokio būsto, dabar – 137. Jonavoje pastaraisiais metais socialinio būsto laukė vidutiniškai 270 šeimų ar asmenų, o šiais metais – 313. Būsto laukiančių skaičius nežymiai didėja ir Alytaus rajone: nuo 42 šeimų ar asmenų 2015 m. iki 68 šeimų šiemet.

Dalis socialinių būstų – netinkami gyventi

Spalio mėnesio duomenimis, iš viso šalyje yra per 11,8 tūkst. socialinių būstų. Dalis jų neapgyvendinti, nes išsikėlus nuomininkams reikalingas remontas. Remontuotinų butų kasmet priskaičiuojama iki 600.

2016 m., lyginant su ankstesniais metais, daugiau nei 300 sumažėjo socialinių būstų. Taip nutiko todėl, kad jie buvo pripažinti netinkamais gyventi. Tai reiškia, kad savivaldybės neskyrė reikiamo dėmesio ir lėšų socialinių būstų remontui.

Padidinti socialinių būstų skaičių leido nuo 2017 m. socialinio būsto fondo plėtrai pradėtos naudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos. Per kelerius metus iš struktūrinių fondų socialinių būstų ir įsigijimui šalyje skirta 48,9 mln. eurų. 

Stabilizuota laukiančiųjų eilė

Socialinio būsto laukiančių šeimų ir asmenų skaičius ypač sumažėjo 2016 m. – nuo 23,2 tūkst. iki 12 tūkst. šeimų ar asmenų.  Toks skirtumas fiksuotas po to, kai 2015 m. įsigaliojo naujas Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymas ir buvo patikrinta, ar visi socialinio būsto laukiantieji atitinka įstatyme numatytus reikalavimus.

Pastaruosius trejus metus socialinio būsto laukiančiųjų skaičius išlieka gana stabilus – maždaug 10,5 tūkst. šeimų ar asmenų. Tokia situacija rodo, kad šiame įstatyme nustatytomis paramos priemonėmis pavyko sustabdyti laukiančiųjų eilių didėjimą, tačiau labiau eilė nemažėja.

Reaguojant į tai, nuo šių metų rugsėjo mėnesio įsigaliojo nauja socialinio būsto plėtros forma, kuomet savivaldybės rinkoje išnuomotą būstą gali pernuomoti tokio būsto laukiančioms šeimoms ar asmenims. 

Savivaldybėse – daugiau galimybių padėti socialinio būsto laukiantiems

Savivaldybėms, išsinuomojančioms būstą iš fizinių ar juridinių asmenų ir pernuomojančioms jį žmonėms, kuriems reikia socialinio būsto, iš valstybės biudžeto kompensuojama 70 proc. lėšų Vilniaus mieste ir rajone, Kauno, Klaipėdos, Palangos miestuose ir Neringoje, o kitose savivaldybėse – po 80 proc. Likusi nuomos mokesčio dalis yra apmokama iš nuomininkų mokamo mokesčio.

Taip pat nuo rugsėjo mėnesio dėl socialinio būsto nuomos gali kreiptis daugiau nedideles pajamas gaunančių žmonių nei dabar, nes riba, iki kurios užtikrinama teisė pretenduoti į tokį būstą, padidinta 20 proc.

Tai reiškia, jei žmogus gauna minimalią algą, jis gali gauti valstybės paramą būstui nuomotis, skirtingai nuo ankstesnės situacijos, kai buvo laikoma, jog šios pajamos jau per didelės. 

Taip pat savivaldybėms numatyta pareiga sumažinti socialinio būsto nuomos mokestį ar iš viso nuo jo atleisti žmones, kurių gaunamos pajamos asmeniui ar vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 183 eurų.

Parama būstui įsigyti ar išsinuomoti

Primename, kad gyventojai gali pasinaudoti parama būstui įsigyti ar išsinuomoti, priklausomai nuo pajamų ir turimo turto dydžio:

  • Parama būstui išsinuomoti (socialinio būsto nuoma): parama teikiama nuomojant socialinį būstą, priklausomai nuo pajamų, gali būti mažinamas nuomos mokestis.
  • Parama būstui išsinuomoti (būsto nuomos mokesčio dalies kompensacija): kompensuojama rinkoje nuomojamo būsto nuomos mokesčio dalis, jeigu sudarytos legalios nuomos sutartys.
  • Parama būstui įsigyti (išperkamosios būsto nuomos mokesčio kompensacija): kompensuojama rinkoje nuomojamo būsto nuomos mokesčio dalis, jeigu sudarytos legalios nuomos sutartys.
  • Parama būstui įsigyti (valstybės remiamas būsto kreditas): teisę turi jaunos šeimos, be tėvų globos likę asmenys, neįgalieji ir jų šeimos ir daugiavaikės šeimos; mokama 10 arba 20 proc. subsidija pirminiam įnašui arba būsto kredito daliai padengti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ind.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Paramai plėsti ekonominę veiklą – rekordinė suma

Paramai plėsti ekonominę veiklą – rekordinė suma

Vakar pradėtos rinkti paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama investicijoms, skirtoms ne ž...

2020 metų švietimo, mokslo ir sporto biudžete – 95 milijonais eurų daugiau

2020 metų švietimo, mokslo ir sporto biudžete – 95 milijonais eurų daugiau

2020 metų finansavimas švietimui, mokslui ir sportui, palyginti su pernai, didėja 95 mln. eurų.  Didžioji dalis lėšų skiriama darbo užmokesčiui didinti. Kitąmet augs atlyginimai mokytojams, darželių auklėtoj...

Pirmą kartą po 28-erių metų Lietuvoje – kukliai, bet daugiau nuolatinių gyventojų

Pirmą kartą po 28-erių metų Lietuvoje – kukliai, bet daugiau nuolatinių gyventojų

2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje gyveno 2 mln. 794,3 tūkst. nuolatinių gyventojų – 145 daugiau negu prieš metus, remdamasis išankstiniais duomenimis, praneša Lietuvos statistikos departamentas. ...

E. aukcionai ir varžytynės: rekordiniai metai ir įspūdingi laimikiai

E. aukcionai ir varžytynės: rekordiniai metai ir įspūdingi laimikiai

Registrų centro administruojamas elektroninių varžytynių ir aukcionų portalas, leidžiantis vienoje vietoje gyventojams ir verslui varžytis dėl įvairaus parduodamo turto, praėjusius metus baigė pasiekęs naują...

Seniūnai vieningi – seniūnijų puošybai reiktų lėšų

Seniūnai vieningi – seniūnijų puošybai reiktų lėšų

Opozicinių frakcijų seniūnai kreipėsi į rajono merą Mindaugą Sinkevičių su prašymu nediskriminuoti kaimiškų seniūnijų ir skirti joms lėšų šventinėms puošmenoms. Apklausus visų kaimiškų seniūnijų seniūnus paa...

Susidomėjimas parama verslui kaime pradėti viršijo lūkesčius

Susidomėjimas parama verslui kaime pradėti viršijo lūkesčius

Norintys pradėti verslą kaimo vietovėse iki gruodžio 31 d. teikė paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) veiklos sritis „Parama smulkiems ūkiams“, „Parama ekonomin...

NVŠ krepšelio dydis vienam mokiniui - nesikeičia

NVŠ krepšelio dydis vienam mokiniui - nesikeičia

Šiemet neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) krepšelio lėšomis naudojasi daugiau mokinių, negu pernai. Sausio mėn. NVŠ krepšeliu pasinaudojo daugiau kaip 35 tūkst. mokinių (2019 m. sausį naudojosi 34 tūkst. vaik...

Jonavos ligoninė šiuo metu ieško net kelių specialistų: siūlomi atlygiai nuo 799 iki 2800 €

Jonavos ligoninė šiuo metu ieško net kelių specialistų: siūlomi atlygiai nuo 799 iki 2800 € 1

Užimtumo tarnybos portale skelbiama, kad Všį Jonavos ligoninė šiuo metu ieško net kelių specialistų: gydytojo endokrinologo, vidaus ligų gydytojo, gydytojo echoskopuotojo, kardialogo, gastroenterologo, akušer...

Savivaldos atstovų komandiruotės 2019-aisiais: aplankė ir Rusijos federaciją, ir Kiniją, ir Moldovą

Savivaldos atstovų komandiruotės 2019-aisiais: aplankė ir Rusijos federaciją, ir Kiniją, ir Moldovą

Viešojoje erdvėje nuolat galima išgirsti diskusijas apie valdžios atstovų komandiruotes ir tam skirtas išlaidas. Dažniausiai jų epicentre - seimūnai ar ministrai, tačiau darbinius vizitus į užsienio šalis tu...

Žemės mokesčiui sumokėti – trys savaitės

Žemės mokesčiui sumokėti – trys savaitės

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams apskaičiavo už 2019 metus mokėtiną žemės mokestį bei šiandien pateikė žemės mokesčio deklaracijas VMI Elektroninio de...

Registrų centras: metų pabaigoje NT sandorių rinka stabilizavosi

Registrų centras: metų pabaigoje NT sandorių rinka stabilizavosi

Artėjant metų pabaigai nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka išlaiko visus metus stebimą stabilų augimo tempą, kurį palaiko augantis parduotų žemės sklypų, gyvenamųjų namų ir b...

Aukcionuose perkami ir krovininiai laivai, ir medžioklės plotai

Aukcionuose perkami ir krovininiai laivai, ir medžioklės plotai

Aukcionai ir varžytynės internetu leidžia lengvai ir greitai parduoti nereikalingą turtą, o pirkėjai turi unikalią galimybę įsigyti vertingų ir kartais ne visai įprastų pirkinių, pavyzdžiui, krovininį laivą ...

Praeitais metais Lietuvoje beveik 700 asmenų ir šeimų pripažinti tinkamai pasirengę priglausti be tėvų globos likusius vaikus

Praeitais metais Lietuvoje beveik 700 asmenų ir šeimų pripažinti tinkamai pasirengę priglausti be tėvų globos likusius vaikus

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (VVTAĮT) specialistai 2019 metais parengė 692 teigiamas išvadas apie asmenų ar šeimų pasirengimą globoti (rūpinti), įvaikinti, tapti budinčiu globotoju,...

Aukcionuose perkami ir krovininiai laivai, ir medžioklės plotai

Aukcionuose perkami ir krovininiai laivai, ir medžioklės plotai

Aukcionai ir varžytynės internetu leidžia lengvai ir greitai parduoti nereikalingą turtą, o pirkėjai turi unikalią galimybę įsigyti vertingų ir kartais ne visai įprastų pirkinių,...

Vaiko pinigai riziką patiriančioms šeimoms: savivaldybės raginamos atsižvelgti į vaikų poreikius

Vaiko pinigai riziką patiriančioms šeimoms: savivaldybės raginamos atsižvelgti į vaikų poreikius

Socialinę riziką patiriančios šeimos vaiko pinigus gali gauti ne tik piniginėmis lėšomis, bet ir įvairiais nepiniginiais būdais: apmokant už vaiko darželį ar lankomus būrelius, nuper...

Seimui pristatytas patobulintas 2020 m. „Sodros“ biudžetas

Seimui pristatytas patobulintas 2020 m. „Sodros“ biudžetas

Seimui Vyriausybė siūlo patvirtinti 4,878 mlrd. eurų sieksiančias kitų metų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto pajamas ir 4,531 mlrd. eurų išlaidas. Pajamos būtų 6,4 proc. arba 292,9 mln. eurų di...