Šių metų Saugios kaimynystės šūkis : „Mūsų saugumas, mūsų rankose!“

Šių metų Saugios kaimynystės šūkis : „Mūsų saugumas, mūsų rankose!“
BAL 16
2019-04-16 09:42 2019

Kauno AVPK Jonavos r. policijos komisariato viena iš pagrindinių veiklos krypčių - stiprinti bendravimą ir bendradarbiavimą su Jonavos rajono bendruomenėmis, seniūnaitijomis, saugios kaimynystės grupėmis.

Balandžio 11 d. Jonavos r. PK pakvietė visų Jonavos r. bendruomenių, saugių kaimynysčių grupių pirmininkus, seniūnaičius į bendrą pasitarimą, kurio metu, Jonavos r. PK viršininkas Šarūnas Martinkėnas pristatė kriminogeninę situaciją mūsų rajone. Bendruomenės pareigūnės (Larisa Paklina ir Saulė Dirsienė) parengė analizę apie nusikalstamumo būklę seniūnijose ir saugių kaimynysčių teritorijose. Situacija pasikeitė į gerąją pusę. Anot parengtos analizės - geroji Išorų bendruomenės iniciatyva ir patirtis - verta pagarbos. „Mūsų saugumas, mūsų rankose!“ - toks šių metų šūkis.

Apie saugių kaimynysčių gerąsias patirtis ir kodėl jas reikia kurti, pakalbinome Kauno AVPK Jonavos r. PK bendruomenės pareigūnę Larisą Pakliną.

- Kada ir kokia įkurta pirmoji saugios kaimynystės grupė (toliau - SKG)?

- Pirmoji SKG Jonavoje susibūrė dar 2015 m. rugsėjo mėnesį. Tai Jonavoje esančių Kauno g. 91 ir 93 namų gyventojai, kurie nusprendė prisidėti, kuriant saugesnę aplinką.

-  Kodėl bendruomenė nusprendė, kad reikia kurti tokią grupę? Ar buvo nesaugus rajonas, ar gyventojai norėjo iš anksto apsisaugoti?

- Visų gyventojų, norinčių įkurti SKG motyvai tokie patys, t.y. turėti saugią aplinką, suvokiant, kad  maksimalių rezultatų galima pasiekti tik bendradarbiaujant. SKG suartina ne tik pačius kaimynus,  mamos auginančios savo vaikus drąsiau į kiemą žaisti leidžia savo vaikus žinodamos, jog jei ne jos, tai kaimynai matys, jei prireiktų pagalbos. Gyventojai norėjo, kad būtų vaizdo kameromis fiksuojama gyvenama erdvė, automobilių stovėjimo aikštelės. Taip pat jiems rūpėjo, jog eismas Kauno gatve būtų saugesnis, kad vairuotojai laikytųsi saugaus greičio ir nepažeidinėtų Kelių eismo taisyklių. Bendradarbiaujant policijos pareigūnams ir gyventojams, daug lengviau pasiekti teigiamų rezultatų kartu.

- Kiek Jonavos rajone jau įkurta saugios kaimynystės grupių?

- Šiai dienai turime iš viso 30 SKG, tačiau naujai susikūrusių ir aktyviai veikiančių yra kiek daugiau nei pusė - 17 SKG. 

- Kokią naudą tokia bendruomenė duoda gyventojams? Ką veikia saugios kaimynystės grupė?

- Pagrindinė nauda yra ta, kad kaimynai susipažįsta vieni su kitais, apsikeičia kontaktais, pasidalina informacija apie save (kur dirba, kokiais darbais gali prisidėti prie gerbūvio kūrimo, kokią pagalbą gali suteikti kaimynams – pvz. jei SKG yra elektrikas – gali padėti kaimynui atlikti smulkius elektros įrenginių remontus, jei dailininkas – gali prisidėti prie aplinkos gražinimo, jei medikas – gali suteikti skubiąją pirmąją pagalbą ir pan.). Įkūrus SKG pasirašomas trišalis susitarimas tarp savivaldos, policijos ir SKG, tad kiekviena šalis prisiima tam tikrus įsipareigojimus, tokiu būdu gyventojai vienu žingsniu priartėja prie operatyvesnio savo problemų sprendimo.  Gyventojai patys pirmieji pastebi savo bendruomenėje kylančias problemas, todėl, padedant institucijoms, gali geriausiai parinkti jų sprendimo priemones.

Saugios kaimynystės grupės nariai: stebi savo gyvenamąją aplinką, prižiūri išvykusių ilgesniam laikui kaimynų turtą, kilus problemoms informuoja policiją, dalyvauja prevenciniuose renginiuose, bendruose su policija patruliavimuose, akcijose, rūpinasi savo turto saugumu (draudimo sutarčių sudarymas, signalizacijos įrengimas būste ir pan.).

- Kuri, Jūsų manymu, pati aktyviausia? Ar yra bendruomenių, pelniusių apdovanojimus ir pripažinimus Kauno AVPK?

- Šiuo metu daugiau nei pusė, 17 SKG yra itin aktyvios, jų nariai rūpinasi savo saugia aplinka. Kas pusmetį pareigūnai sudaro nusikalstamumo analizę pagal konkrečią teritoriją, kurį įprastai parodo, jog juose ženkliai sumažėjo ar visai neįvyksta nusikalstamų veikų. Trejus metus iš eilės Kauno apskrityje vyko „Aktyviausio SKG konkursas“, kuriuose dalyvavo ir prizines (antrą ir trečią) vietas užėmė mūsų miesto Kauno g. SKG.

- Pateikite geruosius saugios kaimynystės pavyzdžius - apie išaiškintus nusikaltimus, pagalbą kaimynams ar policijai, užkardytus nusikaltimus.

- Šiais metais per Jonavos r. PK ataskaitinį pasitarimą už aktyvią pagalbą išaiškinant nusikaltimus buvo padėkota dviejų SKG koordinatoriams – Kulvos bendruomenės SKG (koordinatorė Karolina Naujokienė) ir Mimainių, Pasraučių, Gaižūnų k. SKG (koordinatorius Petras Vyšniauskas). Šių SKG nariai aktyviai dalyvavo nusikaltimo išaiškinimo procese bei padėjo nustatyti nusikaltimus padariusius asmenis.

- Norint kurti saugios kaimynystės bendruomenę, ko reikia ir į ką kreiptis pagalbos/informacijos? Kodėl verta įkurti tokias bendruomenes? 

- Tam, kad įkurti SKG reikalingas tik kaimynų (tai gali būti kelių gyvenamųjų namų, gatvių,  laiptinės ir panašiai) apsisprendimas bendrai kurti saugią aplinką savo gyvenamojoje aplinkoje. Na o toliau, dėl trišalio susitarimo pasirašymo tiesiog kreiptis su Prašymu el.p. jonavosrpk@policija.lt  arba larisa.paklina@policija.lt , smulkesnė informacija – tel. 8(670)92165.

- Dėkui už pokalbį. 

Archyvo nuotraukos 

 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Jonavoje dirbanti automechanikė: atliekant praktiką, darbuotojai lažinosi, kiek aš ištversiu

Jonavoje dirbanti automechanikė: atliekant praktiką, darbuotojai lažinosi, kiek aš ištversiu 5

Jei sugedo jūsų automobilis ir jūs nusprendėte jo remontą patikėti Fabriko gatvėje įsikūrusiam autoservisui ,,Žygisa", nenustebkite čia pat pamatę besidarbuojančią smulkutę merginą – įmonėje jau kurį laiką au...

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti 1

Nuolatinės kelionės į Azijos šalis, filmavimasis tokių kompanijų kaip Renault, Samsung, LG reklamose, žurnalus puošiančios nuotraukos, vienas kitą keičiantys kontraktai bei svečioje šalyje netikėtai užgimusi ...

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio interviu: - Žemės ūkio kooperacija žemdirbius galėtų pakylėti į kitą lygį, tačiau Lietuvoje šis procesas gana vangus. Kooperacija ypač reikalinga sm...