Skaitytoja Elena apie karantino ribojimus: ,,Ar grožis - svarbiau nei dantys ar pailsėti neleidžiantis skausmas?"

Skaitytoja Elena apie karantino ribojimus: ,,Ar grožis - svarbiau nei dantys ar pailsėti neleidžiantis skausmas?
GEG 08
2020-05-08 07:43 2020

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Elena, kuri piktinosi karantino ribojimais - esą jai nesuprantama, kodėl pirmiausia leista dirbi kavinėms, kirpykloms, į šalį nustumiant gydymo ir odontologijos paslaugas teikiančias įstaigas. Moters klausimas perduotas Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), kuri primena, jog naujausias karantino švelninimo etapas atnešė pokyčių ne vienoje srityje.

Dvejoja sprendimais

,,Karantino sąvoka, ko gero, jau visiems pabodo. Tačiau dar labiau pabodo absurdiški jo ribojimai, o ypač kaukės. Na gal specialistai žino, ką daro, bet man labai įdomu būtų išgirsti jų paaiškinimą, kodėl pirmiausia leista dirbti kavinėms, kirpykloms, manikiūrą atliekančioms specialistėms, kai žmonės negali susitvarkyti dantų, laisvai būti gydomi poliklinikose? Ar grožis, pirktinis puodelis kavos - svarbiau nei dantys ar pailsėti neleidžiantis skausmas?", - retoriškai klausė Elena.

Naujausi pasikeitimai

Reaguojant į skaitytojos išsakytus nuogąstavimus, SAM atkreipia dėmesį, kad nei poliklinikų, nei ligoninių veikla nėra ribojama. Atnaujinti dalį planinių paslaugų, išskyrus planines odontologų paslaugas, Vyriausybė apsisprendė praėjusią savaitę, t. y. balandžio 29 d. Numatyta, kaip įstaigos tam turi pasiruošti, kad būtų užtikrintas ir pacientų, ir medikų saugumas. Apie ne vienoje gydymo įstaigoje atnaujintas planines paslaugas jau skelbta šią savaitę.

Nuo gegužės 18-osios

,,Dėl planinių odontologų paslaugų – sprendimas jų neatnaujinti buvo priimtas, atsižvelgus, kad šios paslaugos priskiriamos labai aukštos rizikos paslaugoms ir tam, kad gydytojas odontologas jas galėtų teikti saugiai, reikėtų tokių pat apsaugos priemonių, kokias naudoja medikai, dirbantys koronaviruso infekcijos židiniuose.

Vis dėlto, atsižvelgus į epidemiologinę situaciją, Vyriausybė šį trečiadienį pritarė siūlymui nuo gegužės 18 d. leisti teikti planines odontologijos paslaugas. Kitaip tariant, pacientams bus teikiama ne tik skubi odontologinė pagalba, kai jaučiamas ūmus skausmas, bet atliekamos ir visos planinės procedūros kaip, pavyzdžiui, profilaktines apžiūros, burnos higienos procedūros, estetinės procedūros ir kita. Jų metu turės būti laikomasi visų nustatytų reikalavimų, kad būtų užtikrintas ir pacientų, ir pačių specialistų saugumas. 

Tai reiškia, kad dabar jau leidžiama teikti visas planines sveikatos priežiūros paslaugas", - paaiškina SAM.

Pirmiausia - nuotoliniu būdu

SAM primena, kad karantino metu į poliklinikas pacientai visų pirma turi kreiptis nuotoliniu būdu ir šis reikalavimas nekinta net ir atlaisvinus planinių paslaugų teikimą. Pacientų vartojami vaistai, medicinos pagalbos priemonės, įskaitant ir kompensuojamąsias, gali būti pratęsiami be apsilankymo pas šeimos gydytoją. Tai reiškia, kad reikalingą gydymą skirti, jį koreguoti, taip pat, pavyzdžiui, paaiškinti tyrimų rezultatus medikai nuotoliniu būdu gali kiekvieną kartą esant poreikiui, taip pat gydytojas nuotoliniu būdu gali išduoti ir nedarbingumo pažymėjimą, nuotoliniu būdu pasikonsultuoti dėl paciento būklės su gydytoju specialistu.

Paprastai tariant, sudarytos visos sąlygos, kad pacientams, ypač sergantiems lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis ir neturintiems jokių naujų nusiskundimų, nereikėtų lankytis gydymo įstaigose ir taip būtų išvengiama viruso platinimo grėsmių. Tuo atveju, jei gydytojas, konsultavęs pacientą telefonu ar kitomis ryšio priemonėms, nusprendžia, kad pacientui būtina fizinė konsultacija, turi būti susitariama dėl paciento atvykimo į įstaigą konkrečiu laiku.

Asociatyvi pixabay.com nuotr.