Skaitytojas: ,,Covid - 19 testas neigiamas, bet izoliacijos sutrumpinti niekas neskuba"

Skaitytojas: ,,Covid - 19 testas neigiamas, bet izoliacijos sutrumpinti niekas neskuba
SPA 09
2020-10-09 08:20 2020

Dėl koronaviruso asmenys, grįžę iš paveiktų šalių, privalo izoliuotis 14 dienų. Tie, kurie nusprendžia atlikti testą, rodantį, ar asmuo neserga Covid - 19, pagal galiojančias taisykles izoliacijos laikotarpį gali sutrumpinti iki 10-ies dienų. Tą padaryti nusprendė ir jonavietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), tačiau jo izoliacija buvo sutrumpinta mažiau nei 2 paromis - užtruko ne tik testo rezultatų gavimas, bet ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) patvirtinimas, kad asmens izoliacija yra sutrumpinama. Vyras įsitikinęs - dabar galiojanti tvarka turi perteklinių taisyklių. NVSC savo ruožtu tikina, kad siekiant sutrumpinti izoliaciją, svarbus ne tik testo atsakymas.

Rezultatai - neigiami, bet to nepakanka

,,Grįžau iš užsienio ir kaip visi, privalėjau izoliuotis. Kadangi manęs laukė darbai bei mokslai, nusprendžiau susitrumpinti izoliaciją. Kaip ir nurodoma, 8-tą dieną nuo grįžimo atlikau testą. Visur skelbiama, kad jie rezultatus gali parodyti labai greit, tačiau aš jų laukiau 3 dienas. Patvirtinta, kad nesergu. Gaunu tai pranešantį laišką iš NVSC, bet , pasirodo, turiu dar rašyti prašymą, jog patvirtintų izoliacijos sutrumpinimą. Manau, kad čia apskritai yra perteklinis reikalavimas - jei pranešta apie neigiamus rezultatus, duomenis apie tai turiu ir aš, ir NVSC, koks tikslas to prašymo? Gerai... Užpildžiau jį.. Atsakymo laukiau beveik parą. Suskaičiavau, kad mano izoliacija buvo sutrumpinta mažiau nei dviem paromis. Man kyla klausimas, ar tas izoliacijos sutrumpinimo galimybės suteikimas nėra tik bandymas paskatinti kuo daugiau žmonių atlikti testus? Pats testas nėra iš maloniausių, jį atlikus, izoliacija beveik nesutrumpėja, bet institucijos gali skelbti apie tai, kad atlieka nemažai tyrimų. Gaunasi, kad išlošia tik jos...", - kalbėjo vyras.  

Vertina ir aplinkybes 

Susisiekus su NVSC, paaiškinta, kad specialistai dėmesį skiria ne tik tyrimo rezultatams. 

,,Specialistai turi įvertinti aplinkybes, t. y. ar tikrai būtent tuo metu asmuo atliko testą, ar būtent tiek dienų buvo izoliacijoje ir kitas epidemiologiškai svarbias aplinkybes", - trumpai situaciją paaiškina NVSC.

Paveiktos šalys

Primename, kad paveiktų šalių sąrašą visada galite rasti Sveikatos apsaugos ministerijos puslapyje. Juo dalijamės ir mes:

•    Paveiktų šalių sąrašas (ES/EEE+trečiųjų šalių): iš kur atvykus privaloma izoliacija
•    Trečiųjų šalių sąrašas, sudarytas Europos Komisijos, iš kurių leidžiama atvykti užsieniečiams, jeigu sergamumas jose neviršija 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų

Sergamumo dinamikos ES šalyse stebėjimui - kasdien atnaujinama sergamumo rodiklių ES šalyse informacija (anglų k.)

Kiekvienas oro, jūrų ar sausumos transportu reguliariais, specialiais ar užsakomaisiais reisais į Lietuvą grįžtantis ar į ją atvykstantis keliautojas turi elektroniniu būdu užsiregistruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre (NVSC) užpildydamas anketą. Gautą registracijos patvirtinimą – vadinamąjį QR kodą – keleivis turi pateikti lipdamas į lėktuvą, keltą, autobusą arba traukinį.

Tais atvejais, kai žmogus savarankiškai keliavo žemės transportu, jis privalo ne vėliau kaip per 12 valandų nuo grįžimo ar atvykimo į Lietuvą momento elektroniniu būdu užsiregistruoti NVSC.