Skola - ne žaizda, neužgis net ir po 10 metų

Skola - ne žaizda, neužgis net ir po 10 metų
SPA 18
2018-10-18 08:58 2018

Į jonavoszinios.lt kreipėsi gyventojas su prašymu išsiaiškinti, ar gali antstolis išieškoti skolą, susidariusią prieš 10 metų?

Besikreipusio asmens gyvenimo istorija nežinoma. Galime daryti tik prielaidas – gal žmogus ilgą laiką buvo bedarbis, o įsidarbinus nuskaitoma dalis pajamų, gal jis tikisi, kad yra senaties terminas ir skola – kaip žaizda, užgis. Gal žmogus ketina paskelbti fizinio asmens bankrotą. Nežinia. Tačiau situaciją paaiškina Lietuvos antstolių rūmai.

Didžiajai daliai skolų iki šiol tinka liaudiškas posakis, kad skola – ne žaizda, neužgis. 

„Pirma: sunkiai įtikima, kad skola „gulėjo“ nejudinama 10 metų, kaip galima suprasti iš klausimo. Antstoliai periodiškai tikrina skolininko turtinę padėtį, kad galėtų grąžinti išieškotojo reikalaujamą sumą, kai tik atsiras turto, iš kurio būtų galima išieškoti. Tačiau tokie tikrinimai gali tęstis ne vienerius metus, jeigu skolininkas nedirba ir neturi kito turto. Galbūt klausimo autorius tik dabar įsidarbino ir tik dabar atsirado galimybė realiai išieškoti skolą.

Antra: didžiajai daliai skolų iki šiol tinka liaudiškas posakis, kad skola – ne žaizda, neužgis. Skolos bankams arba verslo partneriams gali slėgti visą gyvenimą, tėvų negrąžintos skolos paveldimos ir gali būti išieškomos iš jų vaikų. Tik labai nedidelei daliai skolų (socialinio draudimo, muito ir kitiems mokesčiams bei su jais susijusioms sumoms (dažniausiai – delspinigiams) taikomas 5 metų priverstinio išieškojimo senaties terminas. Kitoms skoloms išieškojimo senaties pagal įstatymus nėra“, -  komentuodami aprašytą situaciją, akcentuoja du svarbius dalykus Lietuvos antstolių rūmai.

Lietuvos antstolių rūmai pabrėžia, kad norint bent kiek konkrečiau atsakyti, būtina žinoti to žmogaus vardą ir pavardę. Asmeniui rekomenduojama tiesiogiai kreiptis į Lietuvos antstolių rūmus ir situaciją aiškintis detaliau.