Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų

Sodų „Ąžuolas“ kaimynų konfliktas tęsiasi 10 metų
LIE 10
2020-07-10 15:06 2020

Sodininkų konfliktai neretai tampa aršia kova, kuri net „persikelia“  į teismus. Per arti kaimyninio sklypo  pastatyta tvora, šiltnamis, užsodinti medžiai ar gyvatvorės ir pan.  – dažna nesutarimų priežastis. Panaši situacija tarp sodininkų, bene dešimtmetį, klostosi ir sodų bendrijoje (S/B) „Ąžuolas“, esančioje Jonavos rajone.

„Kenčia“ 10 metų

Į žiniasklaidą kreipėsi moteris J.G. (redakcijai vardas ir pavardė žinomi), kuri, anot jos, nuo savo sodo kaimyno "kenčia" apie 10 metų, mat šis neprižiūri savo gyvatvorės, kuri pasodinta per arti josios sodo ribos. Moteris tikina, kad kaimyno gudobelių gyvatvorė išsikerojo tiek, kad veržiasi į jos sklypą ir atsiunčia kelias tai įrodančias nuotraukas. Sodininkė ne kartą prašė kaimyno nugenėti savo gyvatvorę ne tik iš savo, bet ir iš jos sodo pusės, tačiau anot moters, kaimynas nereaguoja.  Moteriškė pasakojo, kad nebežino kur daugiau kreiptis, nes raginimų ir laiškų jau yra parašius, tačiau situacija nesikeičia.

"Mano sklypas randasi į kairę pusę (su šiltnamiu). Po dešine puse randasi kaimyno sklypas su neprižiūrima gyvatvore. Ji veržiasi per mano tvorą į mano sklypą ir man trukdo jau daugiau nei  10 metų. Aš turiu sodą nuo 1985 m. Kaimynas pirko savo sklypą prieš maždaug 20 m., apsodino pakraštį gudobelės medelių sodinukais apie 60-70 cm atstumu nuo rubežiaus ir nuo to laiko prasidėjo problemos. Ypač jos paūmėjo, kai medeliai užaugo, o gyvatvorės aukštis pasiekė 2 m ir daugiau, nes gyvatvorės išorė karpoma ne daugiau 1 kartą per metus. Paskutinį kartą buvo kirpta 2019 m. birželio mėn., o patvorys neprižiūrimas aplamai. Nuotraukose puikiai matosi, kaip gyvatvorės šakos braunasi per mano tvorą ir užgula mano augalus bei šiltnamį“, - tikina sodininkė J.G.  

Kaimynas nesilaiko galiojančių taisyklių?

Siekiant išvengti konfliktinių situacijų tarp sodininkų, Aplinkos ministerija atnaujino Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisykles, kurių suvestinė redakcija įsigaliojo 2019 m. balandžio 25 d. Moteris su šiomis taisyklėmis susipažino ir teigia, kad kaimynas jų nesilaiko.

„Pagal dabartinius įstatymus gyvatvorės aukštis turėtų būti iki 1,3 m, t.y.,  lygus su mano tvora. Gyvatvorės medeliai  taip pat galėtų būti pasodinti ne arčiau 2 m nuo rubežiaus. Kaimynas tvirtina, kad tai krūmai ( aš turiu foto, kur aiškiai matosi, kad tai medeliai), bet ir tokiu atveju, ne arčiau 1 m.  Kalbėjau su juo keletą kartų, rašiau ir siunčiau net 2 laiškus, prašiau pagalbos iš pirmininko, bet rezultatas lygus nuliui. Labai nesinori kreiptis į teismą. Gyvatvorė galėtų būti pasodinta arčiau nei numato įstatymas, jei aš raštiškai sutikčiau, panašiai, kaip aš turiu sutikimą ankstesnės kaimyno sklypo savininkės mano šiltnamio pastatymui", - situaciją dėsto sodininkė iš sodų bendrijos "Ąžuolas", esančios Jonavos rajone.

Kas padės išspręsti konfliktą?   

Pasitaiko, kad kaimynų konfliktus sprendžia teismai, kurie, savo nutarimu, įpareigoja atlikti tam tikrus veiksmus – per nustatytą terminą pašalinti pažeidimus, atlyginti padarytą žalą ir pan.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą už Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių pažeidimą gali būti taikoma administracinė atsakomybė – bauda asmenims nuo 30 iki 120 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 140 eurų.

Jeigu taisyklių nesilaikoma, reikėtų kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją arba į Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos teritorinės valdybos Aplinkos apsaugos inspekciją.

Portalas jonavoszinios.lt kreipėsi į Jonavos r. savivaldybės statybos, remonto ir architektūros skyrių – buvome nukreipti į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos. Po kelių dienų gautas inspekcijos atsakymas, kad kreiptis reikia į Aplinkos ministeriją. Po kreipimosi į minėtą ministeriją, gautas Gamtos apsaugos politikos grupės vyr. specialisto Mindaugo Žolyno išaiškinimas, kuriame pažymima, kad Aplinkos ministerija neįgaliota aiškinti teisės aktų, todėl teikiama ministerijos specialistų nuomonė, kuri nelaikytina oficialiu teisės aktų aiškinimu ir sprendimu konkrečioje situacijoje.

„Veisdamas medžius ir krūmus privačioje žemėje, žemės sklypo savininkas ar valdytojas turi laikytis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių, patvirtintų 2007 m. gruodžio 29 d. aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-717 (toliau – taisyklės), reikalavimų. Taisyklių, įsigaliojusių 2008 m. sausio 6 d., reikalavimai dėl želdinių sodinimo atstumų netaikomi anksčiau už jų įsigaliojimą pasodintiems želdiniams. Kaip galima suprasti iš pareiškėjos laiško, kaimyno sklype gyvatvorė pasodinta anksčiau, nei įsigaliojo taisyklės. Taisyklės nustato, kad gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus, visose sklypo pusėse gali būti formuojama iki 1,3 m aukščio (pietinėje sklypo pusėje – iki 2 m aukščio). Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas už taisyklių pažeidimą numato administracinę atsakomybę – bauda asmenims nuo 30 iki 120 eurų.

Informuojame, kad Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.42 straipsnis reglamentuoja besiribojančių žemės sklypų savininkų tarpusavio santykius dėl medžių, krūmų ir kitų augalų dalių bei jų vaisių. Vadovaujantis minėtu straipsniu, žemės sklypo savininkas (šiuo atveju besikreipianti pilietė) turi teisę nupjauti ir pasilikti sau kaimyniniame žemės sklype (šiuo atveju kaimyno) augančių medžių, krūmų, kitų augalų šaknis ir šakas, esančias jos žemės sklype, prieš tai įspėjusi ir nustačiusi terminą jas pašalinti, bet per nustatytą terminą nesulaukusi jų pašalinimo. Tokia teisė nesuteikiama žemės sklypo savininkui, jeigu kaimyniniame sklype augančių medžių, krūmų, kitų augalų šaknys ir šakos, esančios jo žemės sklype, netrukdo naudoti žemės sklypu“, - teigia specialistas M. Žolynas.

Kaip šioje situacijoje elgtis sodininkei?

Su sodininkės kaimynu susisiekti nepavyko, tačiau tikimasi, kad moters kaimynas atpažins aprašytą situaciją ir savo gyvatvorės priežiūrai skirs didesnį dėmesį.

Ar sodininkė teisi, reikalaudama iš kaimyno, jog šis prižiūrėtų savo peraugusią gyvatvorę? Peršasi atsakymas, kad taip, tačiau neišklausius antros kaltinamos pusės, sunku daryti išvadas. Vienok, yra galiojančios Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklės, administracinių nusižengimų kodeksas, yra teismų praktika, galiausiai, ne tai kad oficialus teisės aktų išaiškinimas, bet Aplinkos ministerijos specialistų nuomonė leidžia daryti prielaidą, kad jei moters kaimynas nesitvarkys, sodininkei teks „pasiraitoti rankoves“, kibti į darbus ir pačiai apgenėti ar pašalinti kaimyninio sklypo gyvatvorės šakas ir šaknis, besiveržiančias į jos valdas.

 

 

 

Portalo jonavoszinios.lt informaciją skelbti, atgaminti, atkurti, reprodukuoti ar kitaip plagijuoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be raštiško ar žodinio UAB "Jonavos žinios" sutikimo draudžiama. Visos teisės saugomos.

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Jonaviečiai papasakojo, kaip karantinas pakeitė jų kasdienybę

Jonaviečiai papasakojo, kaip karantinas pakeitė jų kasdienybę

Dėl koronaviruso plitimo įvestas karantinas tęsiasi jau ne vieną savaitę. Internete plinta įvairūs įrašai apie tai, ką griežtai specialistų rekomendacijų besilaikantys žmonės veikia, kaip jie tvarkosi šiuo l...

Bukoniškę papiktino ūkininkų teršiami keliai

Bukoniškę papiktino ūkininkų teršiami keliai 1

Bukonių gyventoja piktinasi, kad ūkininkai teršia naujai asfaltuotą kelią. Bukonių seniūnijos seniūnas teigia, kad į gyventojos pastabas bus atsižvelgta bei ragina kaimynus nekonfliktuoti. „Jau ...

Skaitytojas Edgaras: kaimynų bute triukšmauja vienas paliktas šuo – kaip elgtis?

Skaitytojas Edgaras: kaimynų bute triukšmauja vienas paliktas šuo – kaip elgtis? 6

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytojas Edgaras. Jo papasakota problema, galimai liečia ne vieną daugiabučio namo gyventoją, kurių kaimynai laiko šunis, palieka juos vienus namuose, o keturkojai, gal...

Daugiabučių gyventojus pykdo savanaudiškas vairuotojų elgesys

Daugiabučių gyventojus pykdo savanaudiškas vairuotojų elgesys 1

Per pastarąsias kelias savaites į portalo jonavoszinios.lt redakciją kreipėsi ne vienas skaitytojas, besipiktinantis neatsakingu kaimynų elgesiu - daugiabučių namų aikštelėse netvarkingai sustatytais automob...

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

Skaitytoja: Darbus atliko pernai, o teritorija iki šiol išdarkyta

2019 m. gruodžio 17-ąją, oficialiai paskelbtas ...

Senamiestyje - putplasčio atliekos: apie taršą informuoti ir aplinkosaugininkai, ir viešosios tvarkos pareigūnai

Senamiestyje - putplasčio atliekos: apie taršą informuoti ir aplinkosaugininkai, ir viešosios tvarkos pareigūnai

Šimtus metų neišnyksiantis sniegas - taip pastebėtą problemą apibūdino portalo jonavoszinios.lt skaitytojas, nenorėjęs viešinti savo vardo. Na, o tas sniegas, panašu - putplasčio plokščių atliek...

Jonavietė: pasigedau poilsio aikštelių miške - ar rajone yra gražių poilsiaviečių?

Jonavietė: pasigedau poilsio aikštelių miške - ar rajone yra gražių poilsiaviečių?

Ar esate girdėję apie Jonavos rajone esančias poilsiavietes, atokvėpio vietas, apžvalgos aikšteles ar stovyklavietes, tokias kaip:  „Prie tvenkinio“, „Prie Savydos“, „Keturi  kvartalai“, „Barsukynės“, „Gryba...

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai"

Jonavietė sunerimo dėl čiurlių: ,,Nenoriu gyventi name, kuriame užmūryti ir nukankinti paukščių jaunikliai" 3

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi Žemaitės gatvės 14-ojo namo gyventoja, kuri nerimavo dėl to, kad netrukus prasidėsianti daugiabučio renovacija gali pasikėsinti į daugybės čiurlių gyvybes. Anot moters, pa...

Kirpėjos pakraupusios bei įbaimintos: Leido dirbti tam, kad surinktų baudas?

Kirpėjos pakraupusios bei įbaimintos: Leido dirbti tam, kad surinktų baudas? 4

Kelios kirpėjos pasakoja, kad „Jonavoje galioja savi įstatymai, apie kuriuos turbūt net pats Veryga nežino.“ Anot neseniai į darbą grįžusių kirpėjų, Jonavoje su patikrinimais „siautėja“ Nacionalinio visuomen...

Skaitytoja: „Dėl neatsakingų asmenų - karantine sėdėsim iki rudens“

Skaitytoja: „Dėl neatsakingų asmenų - karantine sėdėsim iki rudens“ 2

Skaitytoja pastebėjo, kad kai kurie grožio paslaugas teikiantys specialistai nelinkę laikytis karantino sąlygų. Jonavietės pateikti įtarimai perduoti policijos pareigūnams, kurie operatyviai patikrino inform...

Karantino metu namie dirbanti jonavietė: būkit geri, organizuokit remonto darbus butuose kitaip

Karantino metu namie dirbanti jonavietė: būkit geri, organizuokit remonto darbus butuose kitaip 2

Portalą jonavoszinios.lt pasiekė jonavietės kvietimas solidarizuotis visuotinio karantino metu bei atkreipti dėmesį į tuos, kurie šiuo nelengvu laikotarpiu dirba namuose, o kiti daugiabučio namo gyventojai, ...

Skaitytojas apie padangų sąvartyną: „Lauksim Alytaus scenarijaus, ar kažko įdomiau?...“

Skaitytojas apie padangų sąvartyną: „Lauksim Alytaus scenarijaus, ar kažko įdomiau?...“

Portalas jonavoszinios.lt liepos 9 d. skelbė informaciją apie rekordinį kiekį padangų, surinktą Šveicarijos seniūnijos miškuose. Tuomet pranešta, kad teritorijoje surinkta ir utilizavimui išvežta apie 10 ton...

Mantvydas: Kada VMI klientai bus tiesiogiai aptarnaujami skyriuose?

Mantvydas: Kada VMI klientai bus tiesiogiai aptarnaujami skyriuose? 1

Nuo balandžio 15 dienos pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) deklaruoti galėjo savarankiškai dirbantys. Nuo balandžio 22 dienos tai padaryti gali visi norintys šalies gyventojai. Karantino laikotar...

Miestiečiai apie šildymo sezoną: „Atdarais langais šildome lauką“

Miestiečiai apie šildymo sezoną: „Atdarais langais šildome lauką“ 3

Sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis Lietuvoje bus daugiausiai saulėti orai, o temperatūra kasdien kils vis aukščiau. Jonaviečiai, išvydę tokias orų permainas, pradėjo teirautis, kada bus paba...

Jonavietė: ,,Ar karantino metu galima mėgautis grynu oru?"

Jonavietė: ,,Ar karantino metu galima mėgautis grynu oru?" 2

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi jonavietė Alina, kuri teiravosi ar karantino metu galima vaikščioti su mažais vaikais lauke, būti žaidimų aikštėse? Moteris pabrėžia, kad daugeliui mamų kyla klausimas kai...

Pirkėja įsitikinus, kad turgavietėje – sukčiaujama, specialistai ragina neskubėti su išvadomis

Pirkėja įsitikinus, kad turgavietėje – sukčiaujama, specialistai ragina neskubėti su išvadomis 1

Į portalą jonavoszinios.lt kreipėsi skaitytoja Renata, kuri teiravosi, ar yra tikrinamos turgavietėse dirbančių prekeivių svarstyklės? Anot moters, ji dažnai perka mėsą Jonavos turguje ir namuose pasvėrus pr...