Su antstoliais susidūrusį jonavietį nustebino jų darbo metodai

Su antstoliais susidūrusį jonavietį nustebino jų darbo metodai
BIR 05
2017-06-05 09:06 2017

„Niekaip nesuprantu, už ką ir kodėl turiu mokėti antstoliams“, - stebėjosi jonavietis Dainius, kuriam  antstolis Nikolajus Aleninas nuo sąskaitos nuskaičiavo beveik 18 eurų.

Vyras sako, kad jei reikės, tiesos ieškos ir teisme, mat tokie antstolių veiksmai prasilenkia su logika.

Istorija prasidėjo sausio pabaigoje, kai jonavietis gavo 30 eurų baudą. Vasario 1 dieną vyras ją sumokėjo, padarydamas pavedimą į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.

„Tačiau, pasirodo, nenurodžiau kažkokio kodo. Baudą mokėjau pirmą kartą gyvenime, todėl tiesiog nežinojau ir nepastebėjau, kad būtina nurodyti tuos kelis skaičius. Dėl to VMI pilnai nepasidengė bauda, o buvo nuskaičiuota 8,62 Eur GMP nepriemoka, apie kurią taip pat nieko nežinojau.

Tačiau gegužės 24 dieną gavau VMI laišką, kad 8,62 Eur „skolos“ už baudą išieškojimas perduotas antstoliui. Tą pačią dieną paskambinau į VMI. Viską išsiaiškinau, pažadėjo paskirti kodą ir padengti skolą“, - pasakojo Dainius.

Tą pačią dieną vyras paskambino ir į antstolio N.Aleinino kontorą. Paaiškinęs situaciją vyras paprašė nesiimti išieškojimo, mat VMI netrukus savo prašymą atšauks. Telefonu atsiliepusi mergina paprašė atsiųsti baudos mokėjimo pavedimo kopiją, pasirašytą elektroniniu parašu.

„Tą ir padariau. Gegužės 26 dieną gavau VMI raštą, kuriame sprendimas išieškoti skolą pripažįstamas netekusiu galios. Tačiau jau gegužės 31 dieną pamačiau, kad sąskaitoje yra 17.89 Eur lėšų apribojimas „už antstolio veiksmus“. Kokius veiksmus?!

Bauda buvo sumokėta laiku, jokios skolos nebuvo, buvo tik kažkokie nesusipratimai dėl pinigų priskyrimo. VMI operatyviai šią problemą išsprendė. Už ką turiu mokėti anstoliams?“ – kalbėjo Dainius.

Pasak jonaviečio, jei antstolis būtų išieškojęs bent vieną eurą, tuomet jo darbo išlaidos yra pagrįstos. Tačiau kaip jos pagrįstos tada, jei antstolis nieko neišieško, nes išieškoti tiesiog nėra ko. 

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė: „Sakoma, kad už klaidas reikia mokėti. Aprašytoji situacija – ne išimtis, nors klaida ir buvo ištaisyta. Kodėl?

Atsakymas tampa aiškus, jeigu objektyviai vertiname visus šios situacijos aspektus: tai asmens klaida, dėl klaidos atliktas institucijų darbas ir apmokėjimas už darbą.

Mes visi turime pareigą savo prievoles vykdyti atidžiai ir rūpestingai. Apie tai, kad nuo 2015 m. mokant administracines baudas būtina nurodyti pažeidėjo identifikacinį kodą (ROIK), buvo plačiai informuojama. Ši informacija įrašoma ir administracinio teisės pažeidimo protokole. Nepaisant to, kad ROIK nenurodytas netyčia (per skubėjimą ar neatidumą), tai sukėlė pasekmes.

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) negavus tinkamų duomenų apie baudos sumokėjimą, VMI atstovams teko priimti sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka, jį apskaityti ir pateikti vykdyti antstoliui.

Antstolis, gavęs VMI pateiktą vykdomąjį dokumentą, turėjo pareigą jį registruoti, pradėti naują vykdomąją bylą ir atlikti pirminius procesinius veiksmus.

Vėliau, kai VMI buvo pateikta informacija apie baudos sumokėjimą, inspekcijos darbuotojai turėjo naikinti pirmąjį sprendimą, priimti naują sprendimą ir vėl apie tai informuoti antstolį. Savo ruoštu antstoliui taip pat teko priimti ir įforminti atitinkamus procesinius sprendimus, kad priverstinis skolos išieškojimas būtų nutrauktas.

VMI sprendimas, kuriuo prievolė pripažinta įvykdyta, nepanaikino asmens prievolės padengti antstolio kontoros patirtų išlaidų. Vykdomoji byla niekur neišnyko: ji turės būti saugoma antstolio kontoros archyve arba kitame archyve.

Už VMI atstovų darbą šios istorijos herojus taip pat sumokėjo. Tik gerokai mažiau, kadangi mokestį pasidalijo su daugiau kaip milijonu kitų mokesčių mokėtojų, išlaikančių valstybės institucijas.

Antstolių kontorų darbo valstybė nefinansuoja. Todėl priverstinis sprendimų vykdymo procesas reglamentuotas taip, kad sprendimų vykdymo išlaidas padengtų proceso šalys.

Kadangi šiuo atveju antstoliui skolos išieškoti nereikėjo, tai nereikia mokėti ir atlygio už antstolio darbą. Tačiau kita vykdymo išlaidų dalis – būtinos vykdymo išlaidos už bylos administravimo veiksmus – realiai susidarė ir turėtų būti sumokėtos. Tokio principo laikomasi ir teismų praktikoje, pagal kurią neteisingas skolos sumokėjimas asmeniui sukelia finansines pasekmes – pareigą padengti dėl jo kaltės susidariusias vykdymo išlaidas. Detalus vykdymo išlaidų apskaičiavimas asmeniui pateiktas antstolio patvarkyme“.

Advokatas Karolis Rugys: „Antstolis, gavęs vykdyti vykdomąjį dokumentą, privalo patikrinti, ar nėra akivaizdžių kliūčių vykdomajam dokumentui priimti vykdyti ir vykdymo veiksmams pradėti. Jeigu yra kliūčių vykdomajam dokumentui priimti vykdyti, antstolis savo patvarkymu atsisako priimti jį vykdyti ir grąžina jį pateikusiam asmeniui nurodydamas grąžinimo priežastis. Norminių teisės aktų, reglamentuojančių vykdymo procesą, nesilaikymas, atliekant antstoliui konkretų vykdymo veiksmą, lemia tokio veiksmo neteisėtumą.

Šioje situacijoje, manytina, kad antstolis galimai tinkamai neįvykdė jam keliamos pareigos ir tinkamai neįsitikino, kad nėra akivaizdžių kliūčių vykdomiesiems veiksmams atlikti, todėl vykdymo procesas galimai buvo pradėtas ir vykdomas neteisėtai bei pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Manytina, kad antstolis negalėjo atlikti vykdymo veiksmų, todėl bet koks atlyginimo reikalavimas už antstolio veiksmus galimai laikomas neteisėtu, kadangi nebuvo teisėto ir pagrįsto pagrindo vykdomųjų veiksmų atlikimui. Susidūrus su tokia situacija, kuomet reikalaujama sumokėti tam tikrą sumą antstoliui už jo veiksmus (kurių atlikimui nebuvo teisinio pagrindo), siūlytina pirmiausiai kreiptis į antstolį ir paaiškinus susidariusią situaciją, ginčo klausimą išspręsti taikiai.

Nepavykus to padaryti, asmuo gali skųsti antstolio veiksmus. Skundas paduodamas antstoliui ne vėliau kaip per dvidešimt dienų nuo sužinojimo arba turėjimo sužinoti apie skundžiamą veiksmą. Tuo atveju, jeigu skundas nepatenkinamas, antstolis jį persiunčia teismui, ir teismas sprendžia skundo pagrįstumą. Taip pat asmenų skundus dėl antstolių veiklos nagrinėja ir Lietuvos antstolių rūmai“. 

Panašūs straipsniai

Vyriausybė siūlo patobulinti Darbo kodeksą: aktualu sunkiai susirgusiems

Vyriausybė siūlo patobulinti Darbo kodeksą: aktualu sunkiai susirgusiems

Vyriausybė vakar pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis numatomos geresnės sąlygos darbuotojams, susidūrusiems su sveikatos problemomis, plečiamos galimybės pameistrystei, ilginamas laikotarpis, kuriam galima...

Užimtumo tarnyba turi savo paaiškinimą, kodėl Jonavoje nuolat auga registruoto nedarbo rodiklis

Užimtumo tarnyba turi savo paaiškinimą, kodėl Jonavoje nuolat auga registruoto nedarbo rodiklis

Kaip rodo viešai skelbiami Užimtumo tarnybos duomenys, 2020 m. kovo 1 d. Jonavos raj. savivaldybėje darbo ieškojo 3,1 tūkst. asmenų, t. y. 117 asmenų arba 3,9 proc. daugiau nei vasario 1 d.  Iš jų – 51,1 pro...

Ministras L. Kukuraitis: siūlomas pagalbos priemonių planas po karantino – nuo naujų išmokų iki subsidijų pratęsimo

Ministras L. Kukuraitis: siūlomas pagalbos priemonių planas po karantino – nuo naujų išmokų iki subsidijų pratęsimo 2

Švelnėjant karantinui Socialinės apsaugos ir darbo ministerija rengia pagalbos priemonių planą gyventojams bei darbdaviams, kuris padėtų greičiau atsitiesti pasibaigus karantinui. Penktadienį siūlymai pateik...

Koronavirusas, darbas ir šeima – kokie klausimai dažniausiai kyla lietuviams

Koronavirusas, darbas ir šeima – kokie klausimai dažniausiai kyla lietuviams

Lietuvoje jau savaitę dėl koronaviruso (COVID-19) grėsmės paskelbta ekstremali situacija, identifikuotas vienas virusu užsikrėtęs asmuo. Tai lemia, kad gyventojams kyla vis daugiau klausimų, susijusių ne tik...

Į krokus nusitaikiusios ,,vagilės" padarė nuostolių, tačiau Jonava neliks be pavasarinių žiedų

Į krokus nusitaikiusios ,,vagilės" padarė nuostolių, tačiau Jonava neliks be pavasarinių žiedų 1

Dar spalį paskelbta žinia, kad UAB ,,Jonavos paslaugos" Joninių slėnyje pasodino 100 000 krokų, pradžiugino ne vieną jonavietį. Tačiau dauguma jų, ko gero, puikiai pamena ir faktą, kad netrukus po sodinimo d...

Atleidus ilgai dirbusį darbuotoją, jam priklauso išmoka: apskaičiuoti ilgalaikį stažą bus paprasčiau

Atleidus ilgai dirbusį darbuotoją, jam priklauso išmoka: apskaičiuoti ilgalaikį stažą bus paprasčiau

Ilgiau nei 5 metus pas vieną darbdavį dirbusiam darbuotojui, kuris atleidžiamas darbdavio iniciatyva be paties darbuotojo kaltės, priklauso ne tik įprasta nedarbo socialinio draudimo išmoka, bet ir ilgalaiki...

Nepanaudotos kasmetinės atostogos po 2020 metų liepos 1 dienos

Nepanaudotos kasmetinės atostogos po 2020 metų liepos 1 dienos

Valstybės tarnybos įstatymo (VTĮ) 6 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad darbo santykius ir socialines garantijas reglamentuojantys įstatymai ir kiti teisės aktai valstybės tarnautojams taikomi tiek, kiek jų statu...

VDI tyrimas dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio

VDI tyrimas dėl vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio

Valstybinė darbo inspekcija atliko 20 neplaninių patikrinimų vyrų ir moterų darbo užmokesčio atotrūkio finansų ir draudimo įstaigose priežastims nustatyti. Lietuvos statistikos departamento duomenimis 2018 m...

Darbo ginčų komisijos darbuotojų naudai priteisė beveik 8,5 milijonų eurų

Darbo ginčų komisijos darbuotojų naudai priteisė beveik 8,5 milijonų eurų

Darbo ginčų komisijos prie Valstybinės darbo inspekcijos per 2019 m. gavo 7579 prašymus nagrinėti darbo ginčus. Tai 12 proc. daugiau nei 2018 m. Beveik pusė prašymų buvo visiškai ar iš dalies patenkinti. Žym...

Karo policijos pareigūnams suteikiami platesni įgaliojimai administracinių nusižengimų tyrimo, paramos saugumui ir mobilumui srityse

Karo policijos pareigūnams suteikiami platesni įgaliojimai administracinių nusižengimų tyrimo, paramos saugumui ir mobilumui srityse 2

Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė įstatymų projektams, pagal kuriuos išplečiami Lietuvos kariuomenės Karo policijos įgaliojimai administracinių nusižengimų tyrimo, paramos saugumui bei mobilumui sritys...

Visos naujovės – vienoje vietoje: kas 2020 metais keičiasi neįgaliesiems

Visos naujovės – vienoje vietoje: kas 2020 metais keičiasi neįgaliesiems

Nuo 2020 metų įsigaliojo sprendimai, kurie gali būti aktualūs negalią turintiems vaikams, dirbantiesiems ar pensinio amžiaus žmonėms: paaugo kai kurios išmokos, keičiasi įdarbinimo rėmimo tvarka bei reikalav...

Studentai galės gauti nedarbo išmokas, o vyresni nei 45 metų – subsidijas ir paramą darbo vietos steigimui

Studentai galės gauti nedarbo išmokas, o vyresni nei 45 metų – subsidijas ir paramą darbo vietos steigimui

Vyriausybė trečiadienį nutarė iki 6 mėnesių mokėti subsidijas darbdaviams, įdarbinantiems vyresnius nei 45 metų amžiaus bedarbius, arba teikti vienkartinę 18,8 tūkst. eurų paramą tokio amžiaus asmeniui, jeigu ji...

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas?

Kas labiau pasiteisina: skaitmeninis ar tradicinis mokymas? 1

Karantinui užsitęsus mokyklos jau priprato dirbti nuotoliniu būdu, tam pasitelkė naujų, iki šiol mažiau naudotų ugdymo būdų ir priemonių. Dėl to net galima buvo išgirsti švietimo atstovus teigiant, esą skait...

Atviras Lietuvos šeimos gydytojų ir slaugytojų laiškas gyventojams

Atviras Lietuvos šeimos gydytojų ir slaugytojų laiškas gyventojams 3

Mieli pacientai, Paskelbus karantiną Lietuvoje, Pirminės sveikatos priežiūros centrų , šeimos gydytojų ir slaugytojų darbo metodai keičiasi.  Kaip galime padėti užkirsti  viruso plitimui?  - L...

Buvusiam Ruklos seniūnui metami kaltinimai: G.Jasiulionis švaistė seniūnijos lėšas asmeninėms reikmėms?

Buvusiam Ruklos seniūnui metami kaltinimai: G.Jasiulionis švaistė seniūnijos lėšas asmeninėms reikmėms? 6

Jonavos žiniasklaidą pasiekė anoniminis laiškas, kuriame metami kaltinimai buvusiam Ruklos seniūnijos seniūnui, dabartiniam Tarybos nariui Gintui Jasiulioniui, galimai naudojus seniūnijos lėšas perkant daikt...

Lietuvoje parduodamos šviežios daržovės – saugios ir kokybiškos

Lietuvoje parduodamos šviežios daržovės – saugios ir kokybiškos

Prekyboje daugėjant ankstyvųjų šiltnamiuose užaugintų daržovių, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patikrino, ar šios rinkai tiekiamos šviežios daržovės yra saugios vartoti. Didžiausias dėmesy...