Su antstoliais susidūrusį jonavietį nustebino jų darbo metodai

Su antstoliais susidūrusį jonavietį nustebino jų darbo metodai
BIR 05
2017-06-05 09:06 2017

„Niekaip nesuprantu, už ką ir kodėl turiu mokėti antstoliams“, - stebėjosi jonavietis Dainius, kuriam  antstolis Nikolajus Aleninas nuo sąskaitos nuskaičiavo beveik 18 eurų.

Vyras sako, kad jei reikės, tiesos ieškos ir teisme, mat tokie antstolių veiksmai prasilenkia su logika.

Istorija prasidėjo sausio pabaigoje, kai jonavietis gavo 30 eurų baudą. Vasario 1 dieną vyras ją sumokėjo, padarydamas pavedimą į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.

„Tačiau, pasirodo, nenurodžiau kažkokio kodo. Baudą mokėjau pirmą kartą gyvenime, todėl tiesiog nežinojau ir nepastebėjau, kad būtina nurodyti tuos kelis skaičius. Dėl to VMI pilnai nepasidengė bauda, o buvo nuskaičiuota 8,62 Eur GMP nepriemoka, apie kurią taip pat nieko nežinojau.

Tačiau gegužės 24 dieną gavau VMI laišką, kad 8,62 Eur „skolos“ už baudą išieškojimas perduotas antstoliui. Tą pačią dieną paskambinau į VMI. Viską išsiaiškinau, pažadėjo paskirti kodą ir padengti skolą“, - pasakojo Dainius.

Tą pačią dieną vyras paskambino ir į antstolio N.Aleinino kontorą. Paaiškinęs situaciją vyras paprašė nesiimti išieškojimo, mat VMI netrukus savo prašymą atšauks. Telefonu atsiliepusi mergina paprašė atsiųsti baudos mokėjimo pavedimo kopiją, pasirašytą elektroniniu parašu.

„Tą ir padariau. Gegužės 26 dieną gavau VMI raštą, kuriame sprendimas išieškoti skolą pripažįstamas netekusiu galios. Tačiau jau gegužės 31 dieną pamačiau, kad sąskaitoje yra 17.89 Eur lėšų apribojimas „už antstolio veiksmus“. Kokius veiksmus?!

Bauda buvo sumokėta laiku, jokios skolos nebuvo, buvo tik kažkokie nesusipratimai dėl pinigų priskyrimo. VMI operatyviai šią problemą išsprendė. Už ką turiu mokėti anstoliams?“ – kalbėjo Dainius.

Pasak jonaviečio, jei antstolis būtų išieškojęs bent vieną eurą, tuomet jo darbo išlaidos yra pagrįstos. Tačiau kaip jos pagrįstos tada, jei antstolis nieko neišieško, nes išieškoti tiesiog nėra ko. 

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilė Satkauskienė: „Sakoma, kad už klaidas reikia mokėti. Aprašytoji situacija – ne išimtis, nors klaida ir buvo ištaisyta. Kodėl?

Atsakymas tampa aiškus, jeigu objektyviai vertiname visus šios situacijos aspektus: tai asmens klaida, dėl klaidos atliktas institucijų darbas ir apmokėjimas už darbą.

Mes visi turime pareigą savo prievoles vykdyti atidžiai ir rūpestingai. Apie tai, kad nuo 2015 m. mokant administracines baudas būtina nurodyti pažeidėjo identifikacinį kodą (ROIK), buvo plačiai informuojama. Ši informacija įrašoma ir administracinio teisės pažeidimo protokole. Nepaisant to, kad ROIK nenurodytas netyčia (per skubėjimą ar neatidumą), tai sukėlė pasekmes.

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) negavus tinkamų duomenų apie baudos sumokėjimą, VMI atstovams teko priimti sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka, jį apskaityti ir pateikti vykdyti antstoliui.

Antstolis, gavęs VMI pateiktą vykdomąjį dokumentą, turėjo pareigą jį registruoti, pradėti naują vykdomąją bylą ir atlikti pirminius procesinius veiksmus.

Vėliau, kai VMI buvo pateikta informacija apie baudos sumokėjimą, inspekcijos darbuotojai turėjo naikinti pirmąjį sprendimą, priimti naują sprendimą ir vėl apie tai informuoti antstolį. Savo ruoštu antstoliui taip pat teko priimti ir įforminti atitinkamus procesinius sprendimus, kad priverstinis skolos išieškojimas būtų nutrauktas.

VMI sprendimas, kuriuo prievolė pripažinta įvykdyta, nepanaikino asmens prievolės padengti antstolio kontoros patirtų išlaidų. Vykdomoji byla niekur neišnyko: ji turės būti saugoma antstolio kontoros archyve arba kitame archyve.

Už VMI atstovų darbą šios istorijos herojus taip pat sumokėjo. Tik gerokai mažiau, kadangi mokestį pasidalijo su daugiau kaip milijonu kitų mokesčių mokėtojų, išlaikančių valstybės institucijas.

Antstolių kontorų darbo valstybė nefinansuoja. Todėl priverstinis sprendimų vykdymo procesas reglamentuotas taip, kad sprendimų vykdymo išlaidas padengtų proceso šalys.

Kadangi šiuo atveju antstoliui skolos išieškoti nereikėjo, tai nereikia mokėti ir atlygio už antstolio darbą. Tačiau kita vykdymo išlaidų dalis – būtinos vykdymo išlaidos už bylos administravimo veiksmus – realiai susidarė ir turėtų būti sumokėtos. Tokio principo laikomasi ir teismų praktikoje, pagal kurią neteisingas skolos sumokėjimas asmeniui sukelia finansines pasekmes – pareigą padengti dėl jo kaltės susidariusias vykdymo išlaidas. Detalus vykdymo išlaidų apskaičiavimas asmeniui pateiktas antstolio patvarkyme“.

Advokatas Karolis Rugys: „Antstolis, gavęs vykdyti vykdomąjį dokumentą, privalo patikrinti, ar nėra akivaizdžių kliūčių vykdomajam dokumentui priimti vykdyti ir vykdymo veiksmams pradėti. Jeigu yra kliūčių vykdomajam dokumentui priimti vykdyti, antstolis savo patvarkymu atsisako priimti jį vykdyti ir grąžina jį pateikusiam asmeniui nurodydamas grąžinimo priežastis. Norminių teisės aktų, reglamentuojančių vykdymo procesą, nesilaikymas, atliekant antstoliui konkretų vykdymo veiksmą, lemia tokio veiksmo neteisėtumą.

Šioje situacijoje, manytina, kad antstolis galimai tinkamai neįvykdė jam keliamos pareigos ir tinkamai neįsitikino, kad nėra akivaizdžių kliūčių vykdomiesiems veiksmams atlikti, todėl vykdymo procesas galimai buvo pradėtas ir vykdomas neteisėtai bei pažeidžiant teisės aktų reikalavimus.

Manytina, kad antstolis negalėjo atlikti vykdymo veiksmų, todėl bet koks atlyginimo reikalavimas už antstolio veiksmus galimai laikomas neteisėtu, kadangi nebuvo teisėto ir pagrįsto pagrindo vykdomųjų veiksmų atlikimui. Susidūrus su tokia situacija, kuomet reikalaujama sumokėti tam tikrą sumą antstoliui už jo veiksmus (kurių atlikimui nebuvo teisinio pagrindo), siūlytina pirmiausiai kreiptis į antstolį ir paaiškinus susidariusią situaciją, ginčo klausimą išspręsti taikiai.

Nepavykus to padaryti, asmuo gali skųsti antstolio veiksmus. Skundas paduodamas antstoliui ne vėliau kaip per dvidešimt dienų nuo sužinojimo arba turėjimo sužinoti apie skundžiamą veiksmą. Tuo atveju, jeigu skundas nepatenkinamas, antstolis jį persiunčia teismui, ir teismas sprendžia skundo pagrįstumą. Taip pat asmenų skundus dėl antstolių veiklos nagrinėja ir Lietuvos antstolių rūmai“. 

Panašūs straipsniai

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Jau rašėme, kad  balandžio 18 –osios pavakarę Šilų seniūnijoje sudegė gyvenamasis namas. Pastarajame gyveno keturios šeimos, kurios liko ne tik be pastogės, bet ir gyvenimui būtinų daiktų, asmens dokumentų. I...

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Numatoma Vėlines skelbti ne darbo diena

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms (projektas Nr. XIIP-4833(2), kuriomis siekiama lapkričio 2-ąją – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) dieną, įtraukti į švenčių sąrašą ir ją paskelbti ne darbo diena....

„Judinamas“ klausimas dėl naujo baseino statybos

„Judinamas“ klausimas dėl naujo baseino statybos 1

Turbūt ne vienerius metus jonaviečiai girdi kalbas apie naujo baseino Jonavoje būtinybę, pažadus statyti naują baseiną, kuris veiks ištisus metus – tiek žiemą, tiek vasarą. Taip pat, esame girdėję pažadus, jog n...

Vietinių užimtumo iniciatyvų projektų atranka 2019 metais

Vietinių užimtumo iniciatyvų projektų atranka 2019 metais

Užimtumo tarnyba skelbia 2019 metų vietinių užimtumo iniciatyvų (VUI)  projektų atranką. Paraiškos subsidijai gauti priimamos iki 2019 m. balandžio 1 d. tikslinės teritorijos Užimtumo tarnybos klientų aptarnavim...

Kaimiškų mokyklų direktoriai palieka postus

Kaimiškų mokyklų direktoriai palieka postus

Jau esame skelbę, kad J.Ralio gimnazijos direktorius Arūnas Rimkus ir Jonavos Panerio pradinės mokyklos direktorė Ona Šukienė palieka savo užimamus postus šalių susitarimų. Šių įstaigų vadovų pareigas užimti jau...

Nedarbo lygiu Jonavos rajonas ir toliau lenkia visas Kauno apskrities savivaldybes

Nedarbo lygiu Jonavos rajonas ir toliau lenkia visas Kauno apskrities savivaldybes

Užimtumo tarnybos paskelbti duomenys rodo, kad nedarbas Jonavos rajone per balandžio mėnesį sumažėjo 0,3 proc. Nepaisant to, šis ir toliau išlieka opia Jonavos rajono problema – nedarbo lygiu lenkiame visas K...

Jonavos ligoninė finansinėje duobėje  - ar negresia medikų atleidimais?

Jonavos ligoninė finansinėje duobėje - ar negresia medikų atleidimais? 1

„Finansinė padėtis tikrai nedžiuginanti. Reiktų galvoti ne tik kaip iš jos išeiti, bet ir patikrinti – ar viskas buvo padaryta, kad tokia situacija neatsirastų. Matom, kad finansinė padėtis Jonavos ligoninėje vi...

Baigiasi mėnuo – kiek gyventojų mokės įmokas į pensijų kaupimo fondus nuo sausio

Baigiasi mėnuo – kiek gyventojų mokės įmokas į pensijų kaupimo fondus nuo sausio

1,317 milijono gyventojų perves įmokas į savo pensijų kaupimo fondus nuo sausio mėnesio darbo užmokesčio pagal naują atnaujintą pensijų kaupimo sistemą. Nuo šiol įmokas nuo darbo užmokesčio moka visi gyventojai,...

Kviečiame stebėti kandidatų į merus debatus tiesiogiai

Kviečiame stebėti kandidatų į merus debatus tiesiogiai

Jonavos rajono savivaldybės Jeronimo Ralio  salėje,  Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Jonavos filialo iniciatyva, rengiami Kandidatų į Jonavos rajono savivaldybės merus debatai. Debatuose dalyvaus ...

Etnokultūrinė stovykla „O kano žali sodai“

Etnokultūrinė stovykla „O kano žali sodai“

Liepos 1-4 dienomis Jeronimo Ralio gimnazijos mokiniai dalyvavo etnokultūrinėje stovykloje „O kano žali sodai“. Stovykla buvo organizuota keliais etapais: pirmoji vyko Jurbarko raj., Vertimuose, o antroji- Jonav...

Apie asmens dokumento galiojimo pabaigą – priminimas ir trumpąja SMS

Apie asmens dokumento galiojimo pabaigą – priminimas ir trumpąja SMS

Vidaus reikalų ministerija (VRM) pradedantiems planuoti atostogų keliones ir besiruošiantiems komandiruotėms atkreipia dėmesį, kad priminimą apie baigiantį galioti asmens dokumentą galima gauti ir elektroninėmis...

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Ilgėja „Tėvų linijos“ darbo laikas

Į „Tėvų liniją“ pasitarti įvairiais vaikų auklėjimo klausimais jau galima skambinti ne tik vakarais, bet ir dieną – nuo 11 iki 13 val. Tad nemokamos anoniminės psichologų pagalbos visoje Lietuvoje sulauks daugia...

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis: darbo užmokestis kitąmet augs apie 286 tūkst. darbuotojų

Pasirašyta Nacionalinė kolektyvinė sutartis: darbo užmokestis kitąmet augs apie 286 tūkst. darbuotojų

Vyriausybė ir penkiolika profesinių sąjungų trečiadienį pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį, kuria sutariama 2020 metais didinti darbo užmokestį viešojo sektoriaus darbuotojams. Šis sprendimas palies apie 2...

Ar pasirengę įvesti šeimos kortelę – lengvatų ir nuolaidų suteikimą gausioms šeimoms

Ar pasirengę įvesti šeimos kortelę – lengvatų ir nuolaidų suteikimą gausioms šeimoms

Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, vykusiame posėdyje domėjosi, kaip rengiamasi įvesti šeimos kortelę. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai informavo, kad numa...

Kodėl atrodo, kad maistas brangsta greičiau, nei didėja pajamos?

Kodėl atrodo, kad maistas brangsta greičiau, nei didėja pajamos?

Daugiau nei trečdaliui lietuvių susirūpinimą kelia kylančios maisto produktų kainos. Toks nerimas per gyventojų apklausas pastebimas jau daugiau nei penkeri metai. Vis dėlto, vertinant maisto produktų kainas ret...

Į pagalbą darbdaviams: startuoja naują standartą darbovietėse kursiantis puslapis

Į pagalbą darbdaviams: startuoja naują standartą darbovietėse kursiantis puslapis

Pradeda veikti puslapis, darbdaviams padėsiantis kurti modernią darbo aplinką. Apsilankę  www....