Sušaudytoji Ukraina: piknikas pievoje baigėsi šeimos tragedija

Sušaudytoji Ukraina: piknikas pievoje baigėsi šeimos tragedija
BIR 13
2017-06-13 08:06 2017

„Karas - ne turizmas, o kulka – ne klevo lapas“, - socialiniame tinkle rašė Ruklos mokomojo pulko vadas pulkininkas leitenantas Aleksejus Gaiževskis, kai įkėliau nuotraukas, kuriose – Ukrainos Donecko apskrities vaizdų fragmentai.

Paradinė karo pusė išties kartais atrodė tarsi Rukloje vykstančios Lietuvos ir sąjungininkų karių pratybos, prie kurių mūsų akys – įpratusios. Tačiau nuo karo pavargę žmonės nėra statistai ar aktoriai.

Pagal šio karo „scenarijų“ dūžta tikri langai.

Jame nėra mirtinus triukus atliekančių kaskadininkų, o vaikų išgyvenamas karo siaubas – tikras.

Todėl jei reiktų nupiešti Ukrainą, piešinyje dominuotų ne tik mėlyna ir geltona spalvos. Nors jų čia gerokai daugiau, tačiau spalvose tikrų spalvų yra nedaug.

„Manęs klausia – ar aš žudžiau žmones? Ką aš galiu atsakyti? Neklauskit manęs. Tai - karas“, - kalba jauna ilgaplaukė botanikė, rankose tvirtai spaudžianti ginklą. Prasidėjus karui, kartu su kitais savanoriais, ji ėmėsi ginti savo šalį.

„Aš – iš Mariupolio“, - sako buvusi žurnalistė Tatjana. Mariupolis man iki šiol buvo tik filmas – apie gyvenimą mieste, kvėpuojančiame karu. Nepaisant to, jame tęsiasi gyvenimas – žmonės tuokiasi, taiso batus, eina į parduotuves. 

Taip yra ir kitur. Tik kasdienio gyvenimo duoną čia suraiko kulkos. Todėl kartais ima atrodyti, kad esi kitame laike – esi sename rusiškame kine. Be titrų.

 „Tai nėra konfliktas, tai yra karas“, - kalbėjo Ukrainoje reziduojantys Lietuvos diplomatai ir šioje šalyje dirbantys ekspertai.

„Ir tai vyksta Lietuvos kaimynystėje“, - sakė praėjusį penktadienį Rytų Ukrainoje viešėjusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Turbūt kiekvienas, apsilankęs Rytų Ukrainoje, iš jos išsiveža savo Ukrainą.

***

Aplinkui – tik laukai. Sunkus, nelygus ir, atrodo, negyvas kelias. Mus lydintis karių ekipažas lėtai suka jiems puikiai žinoma kryptimi. Labai keistas jausmas – važiuoti negyvu keliu.

Kartais esmė yra detalėse. Artėjant prie Avdijivkos miestelio neperšaunamą liemenę užsideda ir mūsų automobilį vairuojantis ukrainietis Artiomas. Taip jis pasielgia pirmą kartą viso mūsų vizito Rytų Ukrainoje metu.

„Jūs čia pirmą kartą?“ – kartais pats suvoki savo klausimo absurdiškumą.

„Ne“, - rankose laikydamas smilkstančią cigaretę sako Artiomas.

Įvažiuojame į pavojingą zoną, kur neturi reikšmės, kas esi – diplomatas, žurnalistas, vairuotojas ar vietos gyventojas. Nesvarbu, kiek tavo banko sąskaitoje yra pinigų, koks tavo vardas ir kiek metų tavo vaikams. Nes kulka nėra klevo lapas ir jai nėra rytojaus.

Todėl mus lydintys kariai maždaug dešimt kilogramų sveriančias liemenes paliepia užsidėti ir mums.

Dar vienas paliepimas – prie kelnių diržų prisitvirtinti lauko pirmosios pagalbos vaistinėles, o kišenėje turėti priešuždegiminių vaistų.  Lauko pirmosios pagalbos vaistinėlės reikalingos visų pirma mums patiems, o jose privalo būti kraujavimą stabdančios priemonės.

Avdijivka – nedidelis miestelis, esantis vos už devynių kilometrų nuo Donecko. Regis, jo žmonės gyvena įprastą gyvenimą – eina į parduotuves, šnekučiuojasi gatvėje, gamina vakarienę ir augina vaikus.

Čia veikia ligoninė, mokyklos, darželiai. Yra ir greitosios medicinos pagalbos stotis, kurioje  gyvenanti katė atsivedė kačiukų, tačiau jų liko tik vienas.  Jį greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotoja įkurdino koridoriuje, prie pat radiatoriaus.

Avdijivkos miesto administracija prašo Lietuvos padėti suremontuoti greitosios medicinos pagalbos stotį. Sprendimas dėl paramos skyrimo jau priimtas – stoties atnaujinimui Lietuva skirs paramą.

Praėjusią savaitę humanitarinė parama buvo perduota ir Avdijivkos ligoninei. Lietuvos delegacijos atstovai į ligoninę atvežė ir perdavė Rokiškio psichiatrijos ligoninės dovaną – du analizatorius, kurie reikalingi atliekant tyrimus.

Medikų, kurių čia vos penki, pagalbos reikia nuolatos. Nuo karo pradžios Avdijivkoje sužeisti 499 žmonės, iš jų – 313 vyrų ir 15 vaikų. Žuvo 60 civilių gyventojų.

Parą prieš tai, kai lankėmės mieste, buvo žuvę du žmonės. Aukų čia būna bemaž kiekvieną parą. Per naktį Avdijivkoje būna apie 100-120 sprogimų ar šūvių. Nuo Donecko pusės šaudo daugiausiai naktimis ir vakarais. Tačiau parą prieš mūsų vizitą tris kartus šūviai nuaidėjo ir dieną.

Karas Ukrainoje jau seniai virto statistika – sudaužytų langų, sugriautų namų ir žuvusių žmonių skaičiais.

„Koks tikslas? Kad žmonės paliktų savo namus“, - sako mus lydintys kariai. Tačiau ne tik.

Miestelio prieigose yra didžiulė kokso gamykla, kuri taip pat tampa apšaudymo objektu, o žiemą, pažeidus tiekimo liniją, visas miestas buvo likęs be šildymo.

***

Maždaug prieš metus Avdijivkos parke šeima su vaikais iškylavo – kepė šašlykus. Tada netikėtai atskriejo artilerijos sviedinys. Vyras ir moteris žuvo vietoje. Be tėvų liko du nepilnamečiai vaikai.

Vietos gyventojai, taip pat kariai savanoriai svarsto – kaip karo pasekmės atsilieps vaikams, kurių vaikystėje daugiau karo garsų, nei vaikiškų kaladėlių keliamo triukšmo ir kurių vaikystė pasibaigė nesuvokiamai anksti.

Nors vietos gyventojai moko vaikus nelakstyti po pievas, nes čia gali būti likusių minų, tačiau vaikai ne visada jų klauso.  Kelti koją ten, kur baigiasi asfaltas yra pavojinga – to mus mokė ir patys Ukrainos kariai.

„Jūs įsivaizduojate, mūsų vaikai pagal garsą atskiria, iš kokio ginklo šauta. Pagal skriejančių kulkų, artilerijos garsą. Kai yra galimybės – žmonės stengiasi vaikus išsivežti ten, kur saugiau, o mokyklose jiems pasakojama apie karą.

Kartą sprogmuo pataikė į namus, kur tuo metu buvo mama ir jos keturių metukų dukra. Mergaitė išbėgo šaukdama, kad jos mamai nutraukė galvą. Ar jūs įsivaizduojate, kaip čia auga mūsų vaikai?“ – kalbėjo kariai.

***

Miestelyje įrengtos ir slėptuvės – jų čia yra 35. Tai – patalpos įvairių pastatų rūsiuose, kur, prasidėjus apšaudymui, žmonės gali slėptis. Čia yra ir būtinų produktų – vandens, ilgai negendančio maisto.

Tiesa, slepiasi ne visi. Kai kurie žmonės prie atakų garsų jau įpratę. Jauna savanorė sako, jog dėl šūvių naktį iš lovos nebesikelianti.

Niekas nežino, kada baigsis karas. Vietos žmonės sako, kad, pasaulio dėmesiui atslūgus nuo Ukrainos, jis tęsis ilgai arba liks įšaldytas.

Iš Avdijivkos miestelio keli tūkstančiai žmonių jau išsikėlė – šūviai suniokojo jų namus arba jie patys pavargo nuo karo.

Daugiabučiuose namuose žioji skylės. Tai – taip pat karo pasekmės. Kai kuriuos jų pavyks suremontuoti, tačiau kitų, matyt, nebe. Pagaliau – ar bus kas juose gyvens?

Tokius klausimus kelia ir vietos valdžios, ir bendruomenės atstovai. Tačiau esminis klausimas – ne kulkų suvarpyti namai.

Dauguma Rytų Ukrainos gyventojų dėl karinio konflikto kaltina politikus, kai kurie iš jų – dar atviresni: karas baigsis tada, kai baigsis Rusijos prezidento Vladimiro Putino era.

Tačiau nesiliaujančio karo centre gyvenantys žmonės tikėtų bet kuo, kas jiems pažadėtų ramų gyvenimą. Ir taiką.

„Dieve, saugok Avdijivką“, - dažais ant daugiabučio sienos užpurkštas užrašas skamba kaip malda. Arba – kaip šauksmas tyruose.

Jurgitos Lieponės tekstas ir nuotraukos 

 

 

 

Panašūs straipsniai

Mieste traktorius liko be kuro ir su išsikrovusiu akumuliatoriumi

Mieste traktorius liko be kuro ir su išsikrovusiu akumuliatoriumi

Vienai Jonavos įmonei priklausančio traktoriaus kelionė šiandien ryte baigėsi Kosmonautų gatvėje, kuomet vairuotojas,  neapsižiūrėję ryte, buvo priverstas sustoti, nes netikėtai baigėsi kuras. Atvykusi kolegų pa...

Gausios šeimos kviečiamos dalyvauti konkursuose

Gausios šeimos kviečiamos dalyvauti konkursuose

Daugiavaikių šeimų asociacija jau šeštus metus iš eilės organizuoja "Metų gausios šeimos" rinkimus. Bus išrinkta šeima, galinti tapti sektinu pavyzdžiu  visoms Lietuvos šeimoms. Šiuose rinkimuose kviečia...

Laimingų vaikų pieva „išaugo“ į respublikinį renginį

Laimingų vaikų pieva „išaugo“ į respublikinį renginį

Įprasta buvo matyti, kad pavasario paskutinįjį mėnesį, Ramybės skveras pražysdavo popierinėmis gėlėmis, kurias savo rankomis gamindavo vaikai. Tai truko ketverius metus – iki šios dienos. Penktasis, jubiliejinis...

Ar pasirengę įvesti šeimos kortelę – lengvatų ir nuolaidų suteikimą gausioms šeimoms

Ar pasirengę įvesti šeimos kortelę – lengvatų ir nuolaidų suteikimą gausioms šeimoms

Socialinių reikalų ir darbo komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, vykusiame posėdyje domėjosi, kaip rengiamasi įvesti šeimos kortelę. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai informavo, kad numa...

Visą dieną Jonavoje vyksta Europos dienos šventė „Nuo žaidimų iki rinkimų“

Visą dieną Jonavoje vyksta Europos dienos šventė „Nuo žaidimų iki rinkimų“

Europos dienai skirti renginiai Jonavoje prasidėjo nuo ryto. Jonavos viešosios bibliotekos knygų terasoje, šventės atidarymo metu, dalyviams skirta lopšelių – darželių „Žilvitis“ ir „Pakalnutė“  vaikų koncertinė...

Šuns dienos proga pareigūnų dėmesys keturkojams augintiniams

Šuns dienos proga pareigūnų dėmesys keturkojams augintiniams

Kiekvienas namuose auginantis šunį patvirtintų, kad jie yra tikri šeimos nariai. Tačiau pareigūnams šunys nėra tik naminiai augintiniai, tai ir kolegos, padedantys tirti įvairiausias nusikalstamas veikas, tad me...

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Nuo gaisro Šiluose nukentėjusioms šeimoms renkama parama

Jau rašėme, kad  balandžio 18 –osios pavakarę Šilų seniūnijoje sudegė gyvenamasis namas. Pastarajame gyveno keturios šeimos, kurios liko ne tik be pastogės, bet ir gyvenimui būtinų daiktų, asmens dokumentų. I...

14 paslaugų, kurios turės būti suteikiamos šeimoms visose savivaldybėse

14 paslaugų, kurios turės būti suteikiamos šeimoms visose savivaldybėse

Vyriausybė trečiadienį pritarė baziniam paslaugų šeimai paketui, kuris turėtų būti prieinamas šeimoms visose Lietuvos savivaldybėse. Kai kurios šių paslaugų jau yra teikiamos šiuo metu, kai kurios dar nėra išvys...

Įteikta Respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija

Įteikta Respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija

2019 m. birželio 18 d. Jonavos viešojoje bibliotekoje įteikta kasmetinė respublikinė Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija. Šiais metais ji po mirties atiteko rašytojui Romui Treiniui už itin savitą ir or...

Jonavos medikams – garbingi apdovanojimai

Jonavos medikams – garbingi apdovanojimai

Balandžio 27-ąją šalies medicinos darbuotojai mini savo profesinę šventę – Medicinos darbuotojų dieną. Iškilmingai ši diena Jonavoje paminėta balandžio 29-osios vakarą. Jonavos rajono medikus sveikino meras Mind...

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su plačiu spektru problemų

Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su plačiu spektru problemų

Vasario 4d. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje sprendė, kaip užtikrinti sklandų tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius Jonavoje susiduria su...

Jonavoje vyks „Nacionalinis miškasodis 2019“

Jonavoje vyks „Nacionalinis miškasodis 2019“ 1

VĮ Valstybinių miškų urėdijos regioninių padalinių prižiūrimuose miškuose dabar pats darbų įkarštis – sodinamas miškas. 2019 metais planuojama iš viso atkurti 8663 hektarų valstybinių miškų ir įveisti 523 hektar...

Pristatė Šeimos kortelės nuolaidas: pirmieji partneriai – Litexpo, Maxima, Officeday

Pristatė Šeimos kortelės nuolaidas: pirmieji partneriai – Litexpo, Maxima, Officeday

Nuo šių metų rugsėjo gausios ir neįgalius vaikus, nepaisant jų amžiaus, prižiūrinčios šeimos galės pasinaudoti Šeimos kortele, kuri garantuos nuolaidas partnerių suteikiamoms prekėms...

Būstas jaunoms šeimoms regione: patenkinti visi prašymai, eilių nėra

Būstas jaunoms šeimoms regione: patenkinti visi prašymai, eilių nėra

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad pernai rugsėjį startavusi programa, skirta padėti jaunoms šeimoms įsikurti regione, įgyja pagreitį: iš viso iki šių metų ...

Vertinama potvynio žala - vien tik kelio atstatymui gali prireikti penkiaženklės sumos

Vertinama potvynio žala - vien tik kelio atstatymui gali prireikti penkiaženklės sumos

Jau rašėme, kad balandžio 13-ąją Stašėnų kaime (Šveicarijos sen.) įvyko nelaimė – tyčia užtvenkta vandens pralaida sukėlė potvynį, kuris ne tik apsėmė gyvenamosios sodybos pastatus, sugadino pasėlių laukus, bet ...

Apdovanotos Grigorijaus Kanovičiaus premijos rašinių paskatinamojo prizo laimėtojos

Apdovanotos Grigorijaus Kanovičiaus premijos rašinių paskatinamojo prizo laimėtojos

Šiandien, balandžio 30 –ąją, Tarybos posėdžio pradžioje pasveikintos Grigorijaus Kanovičiaus premijos rašinių konkurso ,,Jonavos tautinių mažumų gyvenimo ženklai – miesto istorijos liudytojai“  paskatinamojo pri...