Tarnybą Lietuvos kariuomenėje pasirinkę emigrantai: „Kol tarnauji, kai kurie žodžiai verčia užsikimšti ausis, bet kai jų nėra – lieka tuščias jausmas“

Tarnybą Lietuvos kariuomenėje pasirinkę emigrantai: „Kol tarnauji, kai kurie žodžiai verčia užsikimšti ausis, bet kai jų nėra – lieka tuščias jausmas“
RGS 07
2020-09-07 08:25 2020

Neretai pagrindiniais savanoriškos Nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos (NPPKT) atlikimo motyvais girdimi patriotiškumas, meilė Tėvynei, susirūpinimas jos saugumu ir pasiryžimas ją ginti. Taip pat populiarus savęs išmėginimo motyvas ar prasmingas laikas jaunam, vos baigusiam mokyklą jaunuoliui, apsispręsti dėl ateities. Tačiau ką devynių mėnesių tarnyboje veikia vyresni nei vos pilnametystės sulaukusieji? Ar meilė Tėvynei, kurioje žmogus net negyveno pastarąjį dešimtmetį, yra tas esminis motyvas apsirengti uniformą ir išlieti ne vieną litrą prakaito?

Trys jauni vyrai, vos prieš kelias savaites baigę savanoriškai pasirinktą NPPKT Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione (Algirdo batalionas), kalba apie šias ir kitas, gerokai pragmatiškesnes, tarnybos atlikimo priežastis, pokyčius savo viduje ir aplinkoje.

Jaunesnysis eilinis Eimantas Lūža: 24 m., 12 metų gyveno Jungtinėje Karalystėje

Būdamas 22 metų svarsčiau, kur tęsti savo gyvenimą. Ar likti ten, kur esu (mažame miestelyje Velse), kur visus pažįstu ir man visai patogu, ar bandyti grįžti į Lietuvą? Tai visada buvo mano svajonė, bet buvimas Lietuvoje kaip mažam vaikui ir kaip suaugusiam žmogui – tai skirtingi pasauliai. Kaip viskas per tuos 12 metų turėjo pasikeisti: aplinka, bendravimas, žmonės, jų mąstymas ir požiūriai... Ar sunku būtų surasti darbą, pritapti? Norėjau laiko atsakyti sau į šiuos klausimus ir sužinoti, ar mano svajonė grįžti į Tėvynę manęs nenuviltų. O nuo ko pradėti? Apgalvojęs visus variantus ieškojau savo pradžios Lietuvos kariuomenėje. Pradėjau domėtis, kur galima tarnauti, kokių įgūdžių galiu gauti, kokie batalionai laikomi „kiečiausiais“ ar „rimčiausiais“ ir kur būtų daugiausia įspūdžių. Pasiskaitęs ir pasiklausęs kelių pažįstamų, nusprendžiau, kad noriu tarnauti Algirdo batalione. Užpildžiau anketą ir jau vasarą atvykau sveikatos patikrinimui. Sėkmingai jį baigęs, lapkritį jau žengiau pro bataliono vartus. Pradžioje, kaip ir visiems, buvo sunku – žmonės bendrauja kiek kitaip negu man buvo įprasta, todėl kartais kildavo kivirčų ar nesutarimų su kolegomis. Tiesiog likdavome vieni kitų nesupratę, nes mūsų požiūriai, elgesys ir tai, kas mums įprasta, skyrėsi. Visgi, man dalis sunkumų kilo ne dėl to, kad esu kariuomenėje ar dėl bendravimo. Mane ištiko šokas gyvenant viename kambaryje su tiek daug žmonių – prie to buvo sunkiausia prisitaikyti, bet po 9 mėnesių tarnybos visi buvome radę bendrą kalbą, prisitaikę ir tapę bičiuliais. Sakyčiau, kai kurie tapo net gerais draugais. Galų gale, tarnyba davė atsakymus į mano visus užduotus klausimus. Aš geriau supratau žmones, kaip viskas pasikeitė, atsirado naujų pažinčių ir net draugų. Kariuomenė man davė laiko prie visko priprasti ir galutinai suprasti, kad Tėvynė – tikrai šalis, skirta man. Lieku ne tik Lietuvoje, bet ir kariuomenėje, o minčių važiuoti kažkur į užsienį nebekyla. 

Jaunesnysis eilinis Laurynas Slankauskas: 28 m., 8 metus gyveno Jungtinėje Karalystėje bei Ispanijoje. 

Į Lietuvą grįžau pabaigęs vertimo bakalauro studijas bei anglų kalbos mokytojo kursus Jungtinėje Karalystėje ir padirbėjęs Ispanijoje. Norėjau dirbti Lietuvai (jei ne Lietuvoje, tai užsienyje) ir nusprendžiau prieš darbo paiešką pagal specialybę atlikti tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Tarnybą pasirinkau dėl kelių priežasčių. Viena iš jų, turbūt svarbiausia, buvo savęs išbandymas – tiek psichologiškai, tiek ir fiziškai. Prieš pradėdamas tarnybą maniau, o pradėjęs tarnauti įsitikinau, kad karys labai skiriasi nuo civilio ir kad tokios patirties civiliniuose darbuose nepatirtum net jei dvidešimt panašių darbų išbandytum. Kita priežastis – norėjau pabendrauti su įvairaus amžiaus, įvairios patirties žmonėmis iš visos Lietuvos. Man, kaip vertėjui, kelis metus praleidusiam ne Lietuvoje, buvo labai naudinga kasdien kalbėtis su „jaunaisiais ir senaisiais Vilkais“ (šauktiniais ir kariais profesionalais) iš skirtingų šalies regionų ir skirtingos patirties. Čia išmokau daugiau nei būčiau išmokęs iš senų vadovėlių.

Tarnyba pateisino lūkesčius ir viršijo juos su kaupu. Kalbant apie savęs išbandymą, šitie 9 mėnesiai man parodė, kad galiu daug daugiau – tiek fiziškai, tiek ir psichologiškai – nei maniau anksčiau. Bazinio kario kurso pradžioje buvo labai sunku su pilna žygio ekipuote nueiti iki miško, kur pirmą kartą nakvojome po palapinsiaustėmis. O jau po kelių savaičių, kurso pabaigoje, tris paras leidome miške pratybose, kur su ta pačia žygio ekipuote nuėjome apie 20 km per dieną. Tempas didelis, žiemos oro sąlygos nelepina, 30–40 kg svoris ant pečių – atrodo jėgos baigiasi, bet kaskart valios pastangų ir skyriaus kolegų padrąsinimų dėka įveiki atstumus ir paskirtas užduotis, o dienos pabaigoje prie karštos arbatos net pats stebiesi, iš kur tiek jėgų ir ištvermės atsiranda keltis 4 val ryto ir tęsti toliau.

Tarnyba paliko neišdildomus įspūdžius ir įgūdžius, kuriuos vėliau gali pritaikyti gyvenime, darbe. Tai – disciplina, tvarka, drausmė, pasitikėjimas savo jėgomis įveikiant įvairius sunkumus su geležine kario kantrybe. Kariuomenė mane užgrūdino, sustiprino, motyvavo siekti daugiau ir užsibrėžti aukštesnius tikslus sau, praturtino pasaulėžiūrą, leido geriau pažinti, ką reiškia būti Lietuvos piliečiu šiandieninėje Lietuvoje.

Kol kas kariuomenė man bus vieta, kur labai daug išmokta, kurios mokymą pritaikysiu profesiniame gyvenime. Bet visai neatmetu galimybės ateityje dirbti Krašto apsaugos sistemoje – kaip savanoris savaitgaliais arba net įsidarbinant pagal specialybę.

Jaunesnysis eilinis Etmonas Rakauskas: 19 m.,  11,5 metų gyveno Jungtinėje Karalystėje

Į Lietuvą grįžau atsitiktinai. Galbūt buvo nuobodu kolegijoje, galbūt norėjau kažko daugiau iš savo tik prasidėjusio gyvenimo, galbūt jaučiau pareigą Tėvynei. Tiesa ta, kad aš nežinau, kodėl grįžau, bet nuoširdžiai teigiu, kad norėjau tarnauti savo šaliai.

Rinkausi tarnybą veikiausiai dėl to, kad dauguma mano šeimos narių irgi tarnavo. Kai kurie netgi laikomi Lietuvos kariuomenės kūrėjais ir didvyriais. Mama tarnavo Vytauto Didžiojo jėgerių batalione. Ji buvo ryšininkė ir vėliau perėjo į administracines pareigas bataliono štabe, taip pat dalyvavo Sausio 13-osios įvykiuose. Aš dažnai su ja lankydavausi batalione mokyklos atostogų metu. Ten pažinau daug stiprių ir pavyzdį rodančių karininkų. Visada dėvėdavau tamsiai raudonas Jėgerių beretes ir šarvines liemenes, kurios man tuo metu, žinoma, buvo per didelės. Nuo tų dienų man prasidėjo „kariuomenės manija“ ir kiekvieną dieną sakydavau, kad užaugęs tarnausiu Lietuvos kariuomenėje. Mano krikšto tėvas buvo kuopos vadu Jėgerių batalione. Jis nuo mažens ir buvo didžiausias pavyzdys ir motyvacija eiti į kariuomenę. Šis, man ypatingas, žmogus, Sausio įvykių metu gynė Aukščiausios Tarybos rūmus, saugojo Lietuvos Respublikos Parlamentą. Už nepriekaištingą tarnybą apdovanotas Sausio 13-osios medaliu, Respublikos Prezidento apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu, garbės ženklu „Geležinis Vilkas”, vardiniu ginklu, taip pat „Specialiųjų pajėgų” ženklu. Vytauto Didžiojo jėgerių batalione buvo suteiktas „Garbės jėgerio” vardas, už nuopelnus Lietuvai jis apdovanotas „Jėgerio” durklu. 2000 m. išleistas į atsargą. Deja, nutiko taip, kad jis sirgo onkologine liga ir nors iki to laiko buvo itin stiprus, tačiau kaip tik tada, kai aš nusprendžiau tarnauti, 2019 m. liepos 22 d. jis mirė. Tai manęs neatbaidė ir netgi dar daugiau motyvavo, kad manimi galėtų didžiuotis ir šviesaus atminimo krikšto tėvas, ir mano šeima.

Kai studijavau kolegijoje Jungtinėje Karalystėje, dar nežinojau, kad eisiu tarnauti. Iš tiesų, buvau pateikęs prašymą stoti į universitetą, bet atidėjau savo studijų pradžią, būtent dėl to, kad galėčiau tarnauti. Galbūt tai manifestas, kad net 11 metų Anglijoje išgyvenęs lietuvis vis tiek gali jausti tą patriotiškumą ir meilę tėvynei?

Tarnyba buvo daug sunkesnė nei įsivaizdavau, tačiau tai davė pasitikėjimo savimi.  Gavau daug įgūdžių nuo topografijos ir inžinerijos iki automatinio kulkosvaidžio valdymo. O svarbiausia – lietuvių kalba! Kadangi išvykau į užsienį dar visai vaikas, todėl anglų kalba tapo dominuojančia mano gyvenime. Tarnybos pradžioje kolegos pastebėdavo, kad bendrauti lietuviškai man nėra lengva, bet nuolatinis bendravimas su daugeliu skirtingų ne mano aplinkos žmonių grąžino ir net patobulino mano lietuvių kalbos įgūdžius. Dar tarnyba davė man draugus, su kuriais tikiuosi palaikyti ryšį visą gyvenimą. Su dauguma jų drąsiai eičiau į bet kokią situaciją.

Dabar planuoju stoti į universitetą ir užbaigti mokslus. Po to ketinu vėl grįžti į Lietuvą ir, veikiausiai, atgal į kariuomenės gretas, nes be jos dabar sunku. Sunku vėl stoti į įprastą gyvenimą ir jo režimą be „Kuopa KELT“ ir „Kuopa sportui PASIRUOŠT“. Keistas jausmas. Kol tarnauji, tie žodžiai verčia tave užsikimšti ausis, kad jų negirdėtum, bet kai jų nėra, lieka tuščias jausmas ir tu ilgiesi jų. Kariuomenė man parodė, kur aš esu stiprus, o kur dar galėčiau tobulėti, atvėrė mano giliausiai paslėptas asmenines savybes. Tai man padės visur, kur tik būsiu šitam gyvenime.

 

Parengė gr. Ieva Dzevaltauskaitė-Kartanienė

Algirdo bataliono nuotraukos

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Lietuvos kariai bus aprūpinti vokiškais  pistoletais „Heckler&Koch“  SF P9 SF „Paddle“

Lietuvos kariai bus aprūpinti vokiškais pistoletais „Heckler&Koch“ SF P9 SF „Paddle“

Krašto apsaugos ministerija, siekdama naujos kokybės Lietuvos kariuomenėje ir modernaus kario aprūpinimo, sudarė sutartį su vokiečių kompanija „Heckler&Koch“ ir karius aprūpins pistoletais  SFP9 SF „Padd...

Nuo šiol elektros tiekėją galime pasirinkti patys – ką iš to laimėsime?

Nuo šiol elektros tiekėją galime pasirinkti patys – ką iš to laimėsime?

Lietuvoje palengva įsibėgėja energetikos sektoriaus reforma, kai buitiniams elektros vartotojams, nuosekliai atsisakant monopolinių sąlygų, sukuriama galimybė rinktis nepriklausomą tiekėją. Tačiau kokių naud...

Mokinių kūrybos pavasaris Jonavoje

Mokinių kūrybos pavasaris Jonavoje 1

Šiais metais sausio – gegužės mėn. Jonavos Justino Vareikio progimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros  mokytojų iniciatyva vyko rajoninis bendrojo lavinimo mokyklų 5-10 kl. mokinių savos kūrybos knygos ko...

Rukloje užpjudyto šuns istorija sudomino ne vieną tarnybą: dėmesį atkreipė ir Vaiko teisės

Rukloje užpjudyto šuns istorija sudomino ne vieną tarnybą: dėmesį atkreipė ir Vaiko teisės 3

Asociacija „Jonava ir keturkojai“ savo socialinio tinklo Facebook paskyroje pasidalino šokiruojančia užpjudyto šuns Rudžio iš Ruklos istorija. Papildomos informacijos portalui jonavoszinios.lt suteikė ir nea...

Kariūnai Rukloje pasiekė lauko pratybų finišą

Kariūnai Rukloje pasiekė lauko pratybų finišą 1

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos I kurso kariūnai Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje (Jonavos r.) baigė pirmąjį lauko pratybų etapą – Bazinį kariūno kursą (BKK) ...

Priežastys netarnauti kariuomenėje: prisiimti finansiniai įsipareigojimai, nuosavas verslas ar sudėtinga situacija dėl „Brexito“

Priežastys netarnauti kariuomenėje: prisiimti finansiniai įsipareigojimai, nuosavas verslas ar sudėtinga situacija dėl „Brexito“

Vilniaus apygardos administracinis teismas kasmet gauna po keliolika skundų, kuriuose prašoma panaikinti Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos ir Krašto apsaugos ministerijos priimtus...

Renginių išsiilgusius jonaviečius džiugina JKC pramogos

Renginių išsiilgusius jonaviečius džiugina JKC pramogos

Karantinas - laikotarpis, kurio metu žmonės privalėjo atsisakyti daugybės pramogų, neatsiejamų nuo žmonių susibūrimų. Tačiau kol kitų miestų gyventojai su ilgesiu prisimena viešose erdvėse matytus renginius,...

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Kitą savaitę prasideda brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

Jau kitą savaitę (birželio 22 d.) prasideda valstybinių brandos egzaminų sesija, kuri tęsis iki liepos 21 d. Pirmas egzaminas pagrindinėje sesijoje bus anglų kalbos valstybinis egzaminas, o paskutinis – fizi...

Lietuvos kariuomenei perduoti dar  142 nauji sunkvežimiai „Unimog“

Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142 nauji sunkvežimiai „Unimog“

Spalio 21 d. Lietuvos kariuomenei perduoti dar 142  nauji penkių tonų keliamosios galios sunkvežimiai  „Unimog“ U5000.  Su šia nauja sunkvežimių partija  Lietuvos kariuomenė jau yra...

Pagalba po karantino: kas priklauso negalią turintiems žmonėms

Pagalba po karantino: kas priklauso negalią turintiems žmonėms

Valstybės pagalbos priemonės po karantino yra skirtos įvairioms visuomenės grupėms – darbdaviams, dirbantiems pagal darbo sutartis, dirbantiems savarankiškai, bedarbiams, nepasiturintiems žmonėms, vaikams, s...

Socialinio darbuotojo diena minima rugsėjo 27-ąją, tačiau šios srities specialistai sveikinimų sulaukė jau šiandien

Socialinio darbuotojo diena minima rugsėjo 27-ąją, tačiau šios srities specialistai sveikinimų sulaukė jau šiandien

Socialinių darbuotojų veikla ir sunkus darbas jaučiamas visur. Socialiniai darbuotojai – tai tie žmonės, kurie būna šalia, kai prireikia ne tik fizinės, bet ir dvasinės pagalbos, kurie išklauso, paguodžia ir...

Jonavos rajono gyventojai šiais metais turėtų sumokėti apie 554 tūkst. eurų žemės mokesčio

Jonavos rajono gyventojai šiais metais turėtų sumokėti apie 554 tūkst. eurų žemės mokesčio

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, kad privačios žemės savininkams jau apskaičiuotas už 2020 metus mokėtinas žemės mokestis. Šiandien išsamios deklaracijos įkel...

Ikimokyklinio nuotolinio ugdymo baimė virtusi puikiais rezultatais

Ikimokyklinio nuotolinio ugdymo baimė virtusi puikiais rezultatais

Turėjome džiaugtis bundančiu pavasariu, o susidūrėme su turbūt didžiausiu iššūkiu ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo istorijoje. Neviltis, nežinomybė, nepasitikėjimas savo jėgomis – tokios buvo dienos p...

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Paralimpinis pasaulio čempionas M. Bilius: „Neskirstykime žmonių į neįgalius ir sveikuosius“

Žmogų neįgaliojo vežimėlyje, kenčiantį nuo cerebrinio paralyžiaus, genetinės ligos ar negrįžtamai sužalotą incidento metu retai sutinkame restorane, bare, teatre, miesto skvere, prekybos centre, baseine, galerij...

Nustatyta elektros energijos visuomeninio tiekimo paslaugos kainos viršutinė riba 2021 metams

Nustatyta elektros energijos visuomeninio tiekimo paslaugos kainos viršutinė riba 2021 metams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) elektros energijos visuomeniniam tiekėjui UAB „Ignitis“ nustatė 0,397 ct/kWh elektros energijos visuomeninio tiekimo paslaugos kainos viršutinę ribą 2021-iems...