Tarp aktyviausių iniciatyvoje „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ - Jonavos ugdymo įstaigų bendruomenės

Tarp aktyviausių iniciatyvoje „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ -  Jonavos ugdymo įstaigų bendruomenės
LAP 12
2020-11-12 08:33 2020

Šiandieninei ugdymo įstaigai teko susidurti su nemažais iššūkiais. Šių metų pradžioje prasidėjusi kova su COVID-19 pandemija privertė ugdymo įstaigų bendruomenės narius pradėti dirbti nuotoliniu būdu, įdėti daug pastangų, kad vaikai galėtų sklandžiai mokytis namuose, patirtų kuo mažiau streso ir įtampos. Kaip niekad svarbu tapo laikytis asmens higienos, saugaus atstumo, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, kartu stiprinti imunitetą, stengtis išlikti sveikam.

Siekdami skatinti su sveikata susijusių mokinių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras antrą kartą organizavo iniciatyvą „Aktyviai, draugiškai, sveikai“.

Aktyviausios – Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos miestų, Jonavos, Mažeikių ir Kėdainių rajonų savivaldybių ugdymo įstaigų bendruomenės.

Iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ – tai savanoriškas Lietuvos mokyklų bendruomenių renginys, kurio tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač mokinių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą. Šią iniciatyvą buvo siūloma vykdyti 2020 m. rugsėjo–spalio mėnesiais, kiekvieną savaitę skiriant vienai (įstaigai aktualiai) sveikatinimo temai: pavyzdžiui, pirmą savaitę – judėjimo galiai, antrą – asmens ir burnos higienos svarbai, trečią – vaisių ir daržovių vartojimui skatinti ir t. t. Iniciatyvos metu rekomenduota naudoti pačius įvairiausius sveikatos žinių perdavimo, įgūdžių ir įpročių formavimo būdus bei metodus, atitinkančius bendruomenės narių, ypač mokinių, amžių ir pasirengimo lygį.

Siekiant sėkmingai įgyvendinti iniciatyvą buvo pakoreguotos jos organizavimo rekomendacijos, atnaujintos nuorodos. Iniciatyvos metu bendruomenėms rekomenduota įgyvendinti šias temas: judėjimo galia, vaisių, daržovių nauda sveikatai, klimatas ir sveikata, sužalojimų prevencija, asmens ir burnos higienos svarba, miego ir tylos galia, saugumas kelyje, žalingų įpročių prevencija, pagalba sau ir draugui.

Iniciatyvos organizatoriams buvo neramu, kad įstaigos nenorės ar negalės jungtis prie iniciatyvos, tačiau galime pasidžiaugti, kad renginius organizavo ir jų aprašymus pateikė 86 ugdymo įstaigos iš 26 savivaldybių (iš jų 56 ikimokyklinio ugdymo įstaigos, 1 profesinio rengimo centras ir 29 bendrojo lavinimo įstaigos).

Aktyviausios – Kauno, Šiaulių ir Klaipėdos miestų, Jonavos, Mažeikių ir Kėdainių rajonų savivaldybių ugdymo įstaigų bendruomenės.

Šiai metais iniciatyvos organizavimą apsunkino tai, kad renginiai turėjo būti organizuojami vadovaujantis ekstremaliosios situacijos vadovo sprendimais. Todėl beveik visos veiklos persikėlė į lauką, labai sumažėjo dalyvių skaičius, nes į renginius nebuvo kviečiami šeimų nariai, partneriai iš kitų ugdymo įstaigų. Tačiau viską kompensavo geras oras, kuris prisidėjo prie bendruomenių kūrybinių idėjų įgyvendinimo.

Judėjimo savaitės metu tiek mokiniai, tiek mokytojai stengėsi kuo daugiau judėti, skaičiavo žingsnius, šoko pagal muziką mėgdžiodami judesius ekrane, bėgiojo ir žaidė įvairius žaidimus lauke, važinėjosi riedučiais, riedlentėmis, dviračiais, mokėsi tempimo pratimų ant jogos kilimėlių, įsirenginėjo lauko klases.

Įgyvendindami asmens ir burnos higienos temą, visuomenės sveikatos specialistai vedė užsiėmimus, kurių metu buvo kalbama ir diskutuojama apie virusus ir jų plitimą, kaip galima užsikrėsti COVID-19, kokios apsaugos priemonės svarbiausios. Buvo aiškinamasi, kas sukelia gripą, kaip reikia saugotis, kad neužsikrėstume nuo kitų ir kokios gripo profilaktinės priemonės. Su bakterijų miltelių pagalba buvo vykdomi eksperimentai: po UV šviesa buvo stebima, kaip plinta bakterijos, jeigu žmogus sulaiko čiaudulį delnais ir neplovęs rankų liečia kitus žmones.

Įgyvendinant temą „Vaisių ir daržovių nauda sveikatai“ pradinukai buvo skatinami ieškoti sveikatai palankių receptų, vėliau vaikai juos aptarė klasėse ir keletą galėjo išbandyti (eksperimentavo su vaisiais, gamino salotas). Kai kurių įstaigų bendruomenės organizavo išvykas į ekologinius ūkius, kur mokiniai susipažino, kaip auginamos daržovės ir vaisiai, kaip spaudžiamos sultys, rūšiuojamos daržovės. Vaikai virė arbatas iš lietuviškų vaistažolių, rengė paskaitas, taip minėdami garsios lietuvių vaistinių augalų žiniuonės Eugenijos Šimkūnaitės gimimo 100-metį.

Šiai metais daug dėmesio buvo skirta ir klimato ir sveiktos temai. Visuomenės sveikatos specialistai rengė pranešimus apie klimato kaitos pokyčių daromą įtaką vabzdžiams ir erkėms, erkių platinamas ligas ir kaip nuo jų apsisaugoti. Vyresni mokiniai mokėsi įvaldyti meteorologines stotis, vykdė stebėjimus ir pildė duomenų protokolus. Taip pat daug kalbėta apie atliekų rūšiavimą, organizuotos aplinkos švarinimo dienos.

Prie iniciatyvos aktyviai prisidėjo policijos komisariato pareigūnai, kurie padėjo mokiniams pasikartoti saugaus eismo taisykles, dalijo atšvaitus. Susitikimuose su priešgaisrinės apsaugos inspektoriais aptarta, kaip reikia saugotis nuo gaisro. Visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys mokyklose, mokė mokinius suteikti pirmąją pagalbą, padėti draugui užspringus ar susižeidus.

Tylos ir miego savaitės metu mokiniai organizavo tylos valandėles, diskutavo, kodėl tyla tokia svarbi, skambant relaksacinei muzikai kūrė aplikacijas ir piešė ramybės pilnus namus ar mokyklas, grupėse ir klasėse mokytojos su mokiniais kūrė ramybės kampelius, kuriuose mokiniai galėdavo pabūti tyloje, pailsėti ar net pamedituoti. 

Iniciatyvos organizatoriai pagal ugdymo įstaigų bendruomenių pateiktus renginio aprašymus atrinko 10 iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai“ nugalėtojų:

1. Birštono gimnazija;

2. Jonavos pradinė mokykla;

3. Klaipėdos lopšelis-darželis „Bangelė“;

4. Marijampolės profesinio rengimo centro Vilkaviškio skyrius;

5. Panevėžio lopšelis-darželis „Kastytis“;

6. Šiaulių „Juventos“ progimnazija;

7. Tauragės Jovarų pagrindinė mokykla;

8. Telšių lopšelis-darželis „Berželis“

9. Vilkaviškio Pilviškių „Santakos“ gimnazija;

10. Vilniaus Taikos progimnazija. 

Iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai 2020“ fotoreportažas „Facebook“ paskyroje.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos stiprinimo skyriaus informacija

Panašūs straipsniai

Viena netektis traumuojančiai paveikia bent 10 aplinkinių: kas gali padėti jiems?

Viena netektis traumuojančiai paveikia bent 10 aplinkinių: kas gali padėti jiems?

Artimo savižudybė vakarietiškoje kultūroje smarkiai paveikia apie 10 žmonių, skaičiuoja netektis ir traumas tyrinėjantys psichologai. Tačiau vieno žmogaus katastrofą dešimčių kančia gali paversti ir mirtinas...

Vaikų burnos sveikata Lietuvoje kelia nerimą specialistams: situacija viena prasčiausių visoje ES

Vaikų burnos sveikata Lietuvoje kelia nerimą specialistams: situacija viena prasčiausių visoje ES

Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių, dantų ėduonies sukeltų problemų turi jau 94 proc. šios amžiaus grupės vaikų. Vaikų burnos sveikatos situacija Li...

Paskelbtos gairės, kaip tinkamai parinkti rankų dezinfekantus vaikams

Paskelbtos gairės, kaip tinkamai parinkti rankų dezinfekantus vaikams

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė gaires, kaip tinkamai parinkti rankų dezinfekantus vaikams.  Dezinfekantai yra svarbi, tačiau ne pagrindinė infekcijų prevencijos priemonė. Pre...

Jonavos rajone registruotas didžiausias sergamumas peršalimo ligomis

Jonavos rajone registruotas didžiausias sergamumas peršalimo ligomis 3

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 49-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Sergamumas peršalimo ligomis Jonavos rajone

Sergamumas peršalimo ligomis Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 40-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Vaikų dantų silantavimas – ankstyvesnis

Vaikų dantų silantavimas – ankstyvesnis

Nuo 2021 metų sausio 1 dienos įsigaliojo kai kurie Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto tvarkos aprašo pakeiti...

Didžiausias sergamumas peršalimu ir vėl registruotas Jonavos rajone

Didžiausias sergamumas peršalimu ir vėl registruotas Jonavos rajone 1

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 53-iosios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo tak...

Peršalimo ligos: Antrą savaitę registruojamas didžiausias sergamumas Jonavos rajone

Peršalimo ligos: Antrą savaitę registruojamas didžiausias sergamumas Jonavos rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 50-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Jonavos r. padaugėjo sergančiųjų peršalimo ligomis

Jonavos r. padaugėjo sergančiųjų peršalimo ligomis 1

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 47-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekc...

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas informuoja, kad 41-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Kauno apskrityj...

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija 1-ąją metų savaitę

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija 1-ąją metų savaitę

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 1-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekci...

Jonavoje beveik perpus sumažėjo sergamumas peršalimu

Jonavoje beveik perpus sumažėjo sergamumas peršalimu 1

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 52-osios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų...

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija 43-iąją metų savaitę

Sergamumo gripu ir ŪVKTI situacija 43-iąją metų savaitę

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad 43-iosios metų savaitės duomenimis sergamumas gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infek...

Lietuvą pasiekė trečioji gripo vakcinos siunta

Lietuvą pasiekė trečioji gripo vakcinos siunta

Šią savaitę į Lietuvą atkeliavo trečioji paskutinė šio sezono gripo vakcinos siunta – 37 tūkst. dozių. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis įsigyti skiepai skirti rizikos grupės asmenims....

Nuo spalio pirmosios – naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

Nuo spalio pirmosios – naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas

Nuo spalio 1 dienos įsigaliosiančiame naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne įrašyta 2105 vaistai – septyniomis dešimtimis daugiau nei buvo iki šiol. Kainyne – 124 nauji vaistai prekiniais pavadinimais, ku...

Jonavos rajone per metus sumažėjo vaikų skiepijimo apimtys

Jonavos rajone per metus sumažėjo vaikų skiepijimo apimtys

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Jonavos skyrius informuoja, kad vaikų skiepijimų apimtys 2020 m. Jonavos rajone buvo mažesnės nei 2019 m. Pagrindinis skiepij...