Tarp paauglių Jonavoje plinta galimai naujas svaiginimosi būdas - būtina laiku užkirsti kelią priklausomybei

Tarp paauglių Jonavoje plinta galimai naujas svaiginimosi būdas - būtina laiku užkirsti kelią priklausomybei
VAS 01
2019-02-01 13:09 2019

Jauni žmonės, be alkoholio ir tabako, mėgina svaigintis ir įvairiais kitais būdais. Plačiausiai yra vartojami: aerozoliai, klijai, cheminiai valikliai, dažai ir dažų skiedikliai, benzinas ir butano dujos. Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo į kvėpavimo takus priežastimi.

Informacinio portalo jonavoszinios.lt bei oficialių šaltinių duomenimis pastebėta, kad Jonavos jaunimas (keli nepilnamečiai vaikai) atrado galimai naują svaiginimosi būdą per burnos ertmę butano dujomis (pvz.: balionėliai žiebtuvėliams pildyti).

Aerozoliai ir žiebtuvėlių kuras yra ypač pavojingi ir kartais gali būti mirties nuo šalto oro patekimo į kvėpavimo takus priežastimi.

Atkreipiamas tėvų dėmesys: jei pastebėjote keistą savo atžalų elgesį (lengvas apsvaigimas/apgirtimas), jei randate namuose balionėlius su butano dujomis, nedelsiant pasikalbėkite su savo vaiku. Jei įtarimas dėl atžalos svaiginimosi pasitvirtina arba jei dar dvejojate – kreipkitės į specialistus.

Išeitis yra

Šiuo metu pagalbą gali suteikti Jonavos Visuomenės sveikatos biuras (VSB) – siūloma nemokama Ankstyvosios intervencijos programa.

„Ši programa skirta jaunuoliams, kurie nepastoviai eksperimentuoja su įvairiomis psichotropinėmis medžiagomis. Vykdant Ankstyvosios intervencijos programą, užsiėmimus veda mūsų biuro specialistai kartu su pedagogine  - psichologine tarnyba. Šių užsiėmimų trukmė yra 10 valandų. Užsiėmimų metu jaunuoliai motyvuojami   atsisakyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, suteikiamos žinios apie psichoaktyviųjų medžiagų keliamą žalą, keičiamas nepilnamečių požiūris į savo elgesį ir įpročius (psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą). Konfidencialumas dalyvaujant užsiėmimuose – garantuojamas. Šiuo metu sudarome naują grupę, derinsime užsiėmimų datas ir laikus – apie tai informuosime papildomai. Jau dabar į programos užsiėmimus užsiregistravo 7 asmenys. Tėvams, turintiems įtarimų dėl savo atžalų, teikiamos psichologų konsultacijos – kaip atpažinti besisvaiginantį asmenį“, - sako VSB direktorė Ina Osauskienė.

Ankstyvosios intervencijos programa yra pagalbos priemonė, skirta eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems psichoaktyviąsias medžiagas naudojantiems 14 – 21 metų amžiaus asmenims. Jei nepilnametis asmuo eksperimentuoja psichoaktyviomis medžiagomis – tai įspėjimas, kad jam reikia pagalbos formuojant atsakingą požiūrį į minėtų medžiagų vartojimą. Ankstyvosios intervencijos programa yra pagrįsta nuostata, kad pastebėjus psichoaktyviąsias medžiagas vartojantį asmenį, svarbu laiku reaguoti, t. y. nukreipti dalyvauti Ankstyvosios intervencijos programoje.

Svarbu laiku užkirsti kelią

„Paauglių rūkymas ar kiti nauji svaiginimosi būdai – labai svarbi tema. Pavyzdžiui rūkymas - tiek daug ir tai taip paplitęs, kad jau niekas nebesistebi ir nebekreipia dėmesio. Man skaudu, kad ir kaip grėsmingai tai skambėtų, kad visos institucijos, kurios dirba su vaiku, lyg ir bejėgės. Visos daromos prevencinės priemonės ar baudimas - neveikia. Tačiau yra patrauklus sprendimo būdas. Visuomenės sveikatos biuras Lietuvos mastu pradėjo vykdyti Ankstyvosios intervencijos programą. Ji skirta paaugliams kurie pabandė ar karts nuo karto svaiginasi, bet dar nėra priklausomi. Su grupe paauglių dirba psichologai.

Gaila, kad dar ne daug tėvų žino apie tai. Todėl žinią apie programos aktualumą ir svarbumą būtina paskleisti kuo plačiau. Svarbu laiku užkirsti kelią paauglių svaiginimuisi“, - mintimis dalijosi Jonavos r. PK bendruomenės pareigūnė Saulė Dirsienė.

Registracija į Ankstyvosios intervencijos programą ir papildoma informacija tel.nr. 8 349 31064

Nuotraukų galerija