Vidutinis mokytojo atlyginimas - 404 eurai

Vidutinis mokytojo atlyginimas - 404 eurai
RGP 18
2017-08-18 08:08 2017

Kol Vyriausybė ir švietimo profesinės sąjungos nesutaria, kiek pinigų skirti pedagogų atlyginimams ir ar tai padės gerinti švietimo kokybę, Lietuvos darbo birža (LDB) skelbia, kad mokytojai – vieni paklausiausių šiuo metu ieškomų specialistų.

1398 – tiek laisvų darbo vietų mokytojams šiuo metu skaičiuoja darbo birža.

Palyginti su praėjusiais metais, aiškėja, kad mokytojų paklausa didėja, mat praėjusiais metais visoje šalyje buvo 1276 laisvos darbo vietos pedagogams.

„Lietuvos darbo biržos interneto svetainėje kiekvieną mėnesį skelbiama informacija apie situaciją darbo rinkoje, taip pat apie registruotas laisvas darbo vietas.

Šiemet mokytojo profesija gegužės, birželio bei liepos mėnesiais pateko į paklausiausių profesijų dešimtuką.

Siekiant pasiruošti naujiems mokslo metams, vasarą išauga skelbiamų laisvų darbo vietų mokytojams skaičius. Darbo biržos duomenimis, dažniausiai mokytojų ieškoma pasibaigus mokslo metams“, – naujienų portalui lrytas.lt situacija komentavo Lietuvos darbo biržos specialistai.

Pastebima, kad daugiausia ieškoma dviejų – matematikos ir anglų kalbos – sričių specialistų.

Darbo biržos duomenimis, jų paklausa smarkiai viršija pasiūlą. Lietuvių kalbos ir muzikos mokytojų pasiūla atitinka paklausą.

Įsidarbinimo galimybėms vertinti Lietuvos darbo birža kiekvienais metais rengia Įsidarbinimo galimybių barometrą šalyje ir 10 apskričių, kuris apima 155 profesijų grupes ir išsamiau atspindi Lietuvos darbo rinkos struktūrą bei įsidarbinimo galimybes.

Remiantis Įsidarbinimo galimybių barometru, Pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai (visa profesijų grupė) priskiriami prie vidutines įsidarbinimo galimybes turinčių specialistų.

Didėjantį laisvų mokytojų darbo vietų skaičių Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas pagrindė dviem priežastimis: itin mažu vidutiniu atlyginimu ir neregėtas žemumas pasiekusiu mokytojo specialybės prestižu.

Lietuvos darbo biržos duomenimis, šiuo metu vidutinis mokytojams siūlomas atlygis yra 404 eurai.

E.Jesino teigimu, toks atlyginimas ne tik nemotyvuoja jaunuolių rinktis mokytojo specialybę, bet ir žemina tuos, kurie jau seniau pasirinko būti pedagogais.

„Tokia situacija yra dėl to, kad mūsų Vyriausybė visiškai nekreipia dėmesio į švietimo problemas. Mokytojo specialybės prestižas yra sumenkęs iki minimumo. O visa tai surišta ir su sistemos finansavimu, ir, be abejo, su darbo užmokesčiu, dabartinių reformų vykdymu“, – kalbėjo E.Jesinas.

Pasak jo, iš žadamų reformų žmonės tikėjosi itin daug, bet atrodo, kad viltys ir liks viltys, nes socialinių garantijų ir saugumo mokykloje situacija negerėja.

Pašnekovas teigė, kad pastaruoju metu mokytojams dirbti tampa ne tik sunku, bet ir pavojinga, tačiau ši situacija nėra sprendžiama.

„Taip yra dėl to, kad praktiškai visi įstatymai yra ugdytinių ir jų tėvų pusėje. Mokytojo beveik niekas negina. Dėl to sumenkęs prestižas neskatina rinktis mokytojo profesijos“, – sakė Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas.

Anot pašnekovo, problema ir tai, kad, nors buvo kalbėta, jog pedagogo specialybę turėtų rinktis motyvuoti ir gabūs jaunuoliai, šiuo metu situacija tokia, kad neretai šias studijas pasirinkę abiturientai mokosi prastai, o pedagogo specialybę pasirinko kone iš bėdos.

Gabių abiturientų rinktis pedagogines studijas visiškai nevilioja ateities perspektyvos, mat už šiuo metu siūlomą vidutinį atlyginimą, pasak E.Jesino, ne tik nepragyvensi, bet net negalėsi pagalvoti apie būsto ar kokią kitą paskolą, aprūpintą gyvenimą sau ir šeimai.

„Tai yra šios profesijos paniekinimas. Todėl susidaro vakuumas, mokytojai sensta ir problema darosi vis ryškesnė – jaunų specialistų pritraukimas. Vyriausybė, Švietimo ir mokslo ministerija nesuvokia šios problemos“, – piktinosi E.Jesinas.

Situacijos negerina ir šiemet neskirtas finansavimas mokytojų dalykininkų ruošimui. Tai, kad jaunimas šiemet negalėjo stoti į valstybės finansuojamas pedagogines studijas, E.Jesino teigimu, tik dar padidina problemos mastą.

„Trūkumas tolygiai didės, jeigu nebus imtasi jokių rimtų pokyčių, nebus daromos reformos, mūsų numatytuose susitarimuose su Švietimo ir mokslo ministerija, su Vyriausybe. Ta profesija netaps prestižinė, kol vyraus suvokimas, esą švietimas valstybei yra našta, pinigų siurbimas iš valstybės iždo“, – kalbėjo E.Jesinas.

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas teigė, kad situacija dvejopa, mat vienu metu pedagogų yra ir per daug, ir per mažai: „Kelis kartus didesnė dalis studijuoja kūno kultūrą, menų pedagogiką, nei šioje srityje dirba mokytojų. Atvirkštinė situacija yra su tiksliųjų mokslų, t. y. chemijos, matematikos, fizikos, gamtos mokslų, mokytojais.“

Anot jo, dalykų mokytojų rengimas pastaraisiais metais buvo labai sumažėjęs, tik vienetai abiturientų rinkosi matematikos, biologijos, chemijos ir fizikos studijas. Todėl buvo priimtas sprendimas siūlyti daugiau pedagoginių studijų vietų jau baigusiems aukštąsias mokyklas.

Pedagogų rengimo profesinėms studijoms valstybė iš viso šiemet skyrė pusšimčiu daugiau vietų nei pernai – 185, 2016 m. – 136 vietas. „Džiaugiamės, kad jaunų žmonių susidomėjimas viršijo lūkesčius.

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų.

Jos tikslingai paskirstytos matematikos, informacinių technologijų, chemijos, fizikos, biologijos, geografijos dalykų mokytojams rengti“, – teigė A.Varanauskas.

Pasak jo, Darbo biržos duomenys apie pedagogų paklausą remiasi tik laisvų darbo vietų skaičiumi.

 A.Varanausko teigimu, tam, kad matytume realią situaciją, reikėtų paklausą palyginti su pasiūla – ieškančių darbo tos srities specialistų skaičiumi.

„Bendradarbiaudami su Darbo birža žinome, kad laisvų darbo vietų paklausa daugeliu atvejų yra beveik tokia pati kaip darbo ieškančių pedagogų pasiūla.

Skaičiams turi įtakos ir sezoniškumas. Natūralu, kad vasaros sezono metu skelbiamų laisvų darbo vietų mokytojams skaičius išauga, kadangi mokyklos ruošiasi naujiems mokslo metams“, – situaciją komentavo švietimo ir mokslo ministrės patarėjas.

lrytas.lt

pixabay.com nuotr.

 

Panašūs straipsniai

Jonaviečio debiutas iškart pelnė “Grand Prix”

Jonaviečio debiutas iškart pelnė “Grand Prix”

III-ajame tarptautiniame medinių ir varinių pučiamųjų instrumentų solistų konkurse “Ventus musicale”, vykusiame kovo 29 d. Vilniuje, Jonavos Janinos Miščiukaitės meno mokyklos ugdytinių debiutas buvo itin sėkmin...

Nuo vasario mėnesio pradedamos mokėti priemokos mažiausių pensijų gavėjams

Nuo vasario mėnesio pradedamos mokėti priemokos mažiausių pensijų gavėjams

Vasario mėnesį bus pradėtos mokėti priemokos iš valstybės biudžeto tiems „Sodros“ pensijų gavėjams, kurių visų gaunamų išmokų suma nesiekia 238,45 eurų. Tokia priemoka jos gavėjus pasieks kartu su kitomis „Sodro...

Kodėl atrodo, kad maistas brangsta greičiau, nei didėja pajamos?

Kodėl atrodo, kad maistas brangsta greičiau, nei didėja pajamos?

Daugiau nei trečdaliui lietuvių susirūpinimą kelia kylančios maisto produktų kainos. Toks nerimas per gyventojų apklausas pastebimas jau daugiau nei penkeri metai. Vis dėlto, vertinant maisto produktų kainas ret...

Svarbiausi sprendimai kitiems metams: kas laukia vaikų, pensininkų ir dirbančiųjų

Svarbiausi sprendimai kitiems metams: kas laukia vaikų, pensininkų ir dirbančiųjų

Seimui patvirtinus kitų metų valstybės ir savivaldybių bei „Sodros“ biudžetus, kitais metais įsigalios visuomenei svarbūs sprendimai, kuriuos pateikiame vienoje vietoje. Vaiko pinigų didinimas, papildomos lėšos ...

Galime džiaugtis švaresniu oru

Galime džiaugtis švaresniu oru

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad šiandien Lietuvoje oro užterštumas neviršija nustatytų normų. Buvo skelbta, kad balandžio 24 d. Jonavos mieste buvo fiksuotas padidėjęs oro u...

Miškininkai: tegul eglutės miške auga stipriais medžiais

Miškininkai: tegul eglutės miške auga stipriais medžiais

VĮ Valstybinių miškų urėdijos miškininkai ragina gyventojus prieš šventes nesavivaliauti miškuose ir nekirsti eglučių. Visoje Lietuvoje esantys įmonės regioniniai padaliniai siūlo įsigyti kirstų eglučių arba egl...

Nemokama pagalba mokantis atkeliauja į Jonavą

Nemokama pagalba mokantis atkeliauja į Jonavą

Gimnazistų įkurta visuomeninė organizacija „Kartu tikrai galime“ pradeda savo veiklą Jonavoje. Sėkmingai veikiančios organizacijos išskirtinumas – jaunieji „mokytojai“, nemokamai gelbstintys moksleiviams. Kovo 1...

Padidintos nemokamam mokinių maitinimui ir mokinio reikmėms įsigyti skiriamos lėšos

Padidintos nemokamam mokinių maitinimui ir mokinio reikmėms įsigyti skiriamos lėšos

Seimas priėmė Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas, kuriomis nutarta apie 25 proc. didinti lėšas, skiriamas nemokamam mokinių maitinimui. Pagal priimtas naujas nuostatas pusryčiams ar pavakaria...

Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas: minimalius reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės

Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumas: minimalius reikalavimus atitinka tik septynios savivaldybės

Tik 7 savivaldybės iš 60 tenkina minimalius Savivaldybių valdomų įmonių skaidrumo reikalavimus, tai yra, tik tiek savivaldybių skelbia minimalią privalomą informaciją apie savo įmones, rodo Lietuvos laisvosios r...

Dėl 2019 metais didėsiančių vaiko pinigų atskiro prašymo teikti nereikia

Dėl 2019 metais didėsiančių vaiko pinigų atskiro prašymo teikti nereikia

Nors 2019 metais išmoka kiekvienam vaikui didėja nuo 30 iki 50 eurų, o kiekvienam neįgaliam vaikui – iki 69,92 eurų, tačiau jeigu tėvai jau yra pateikę prašymą šiai išmokai gauti, naujo prašymo teikti nereikia....

Ką daryti, kai automobilio remonto išlaidos viršija jo vertę?

Ką daryti, kai automobilio remonto išlaidos viršija jo vertę?

Lietuvos keliais vis dar rieda daug senų transporto priemonių, kurioms vis dažniau prireikia remonto. Ką daryti, kai automobilio remonto išlaidos viršija jo vertę?  „Vis dar nereti atvejai, kai transport...

Jaunoms šeimoms – mokesčių notarams lengvatos

Jaunoms šeimoms – mokesčių notarams lengvatos

Peržiūrėdama notariato veiklos kainodarą, Teisingumo ministerija pirmuosius pokyčius pradeda nuo mokesčių lengvatų jaunoms šeimoms, socialiai remiamiems  asmenims. Siūloma notaro atlyginimą maž...

Pagalbos prašymas ir atviras senolės kreipimasis į visuomenę

Pagalbos prašymas ir atviras senolės kreipimasis į visuomenę 4

Turbūt nevisiems malonu prašyti pagalbos, kai jos reikia. Galbūt nedaugelis išdrįsta prašyti finansinės paramos, kai užgriūna gyvenimo negandos. O ką daryti tiems, kurie neturi artimųjų, giminių ar draugų? Ką da...

Pasaulio tradicijos Naujųjų sutikimui, kad jie būtų turtingi

Pasaulio tradicijos Naujųjų sutikimui, kad jie būtų turtingi

Bent vienas iš mūsų Naujųjų metų pažadų dažnai yra susijęs su finansine padėtimi. Prisipažinkime – nors kartą esame žadėję sau mažiau išlaidauti, susitaupyti dideliam pirkiniui ar net užsidirbti milijoną. Naujų ...

Internetinės parduotuvės skelbta reklama klaidino vartotojus - skirta 3 600 Eur bauda

Internetinės parduotuvės skelbta reklama klaidino vartotojus - skirta 3 600 Eur bauda

Konkurencijos taryba nustatė, kad svetainėje www.elektromarkt.lt skleistos reklamos apie tam tikroms prekėms taikomas iki 40 proc. nuolaidas klaidino vartotojus. Už Reklamos įstatymo pažeidimus svetainę valdanči...

Savininkai, per kurių žemes ties “Rail Baltica”, kviečiami pasirašyti aktus

Savininkai, per kurių žemes ties “Rail Baltica”, kviečiami pasirašyti aktus

Privačių žemės sklypų savininkai ir kiti naudotojai, per kurių nuosavybę nuo Kauno iki Lietuvos ir Latvijos valstybių sienos bus tiesiama europinio standarto geležinkelio linija „Rail Baltica“, kviečiami pasiraš...