Kiekvieną dieną savo sodybą puoselėjantys vyndariai:,,norint sukurti kažką gražaus, turėti daug pinigų nėra būtina"

Kiekvieną dieną savo sodybą puoselėjantys vyndariai:,,norint sukurti kažką gražaus, turėti daug pinigų nėra būtina
RGP 08
2019-08-08 10:55 2019

 Žaliuojantys vynuogynai, čia pat augantys persikų, abrikosų, graikiškų riešutų medžiai, žieduose dūzgiančios bitės, vandens lelijomis pražystantys tvenkiniai bei daugybė unikalių, rankų darbo baldų ir kitų kiemo puošmenų – taip trumpai būtų galima nupasakoti Batėgaloje įsikūrusią sodybą ,,Vilkolė“. Dauguma joje besisvečiavusių žmonių, ko gero, sutiktų, kad ,,Vilkolė“ – akį traukiantis kampelis. Tačiau sodyba taip atrodė ne visad – ją savomis rankomis ,,nulipdė“ Olgos ir Vytauto Vilkelių šeima.

Prieš 19 metų

,,Sodybą įsigijome prieš 19-ką metų. Kai pas mus atvyksta Batėgalos kaimo gyventojai, jie pasakoja, kad vaikystėje čia čiuožinėjo nuo kalnų. Sodybos reljefas nėra standartinis – vos ne visame jos plote yra nuokalnė, tad mums teko galvoti, kaip ,,susidraugauti“ su ja. Kur dabar stovi pavėsinė, anksčiau tekėjo vanduo, nes sodyboje yra ne vienas šaltinis. Galvojome, kaip nukreipti jį nuo kiemo ir iškasėme nedidelį tvenkinuką. Po kurio laiko jis prisipildė ir kiemu vėl tekėjo vanduo. Tuomet sumąstėme, kaip jį nukreipti kitur ir galiausiai gavosi taip, kad turim ne vieną tvenkinį... Nors pamažu keitėme sodybos vaizdą, niekada nesiekėme nutolti nuo gamtos. Dėl to pas mus galima pamatyti ir lauko gėlių, ir piktžolių. Naikiname tik tas, kurios yra tikros ,,plėšrūnės“ ir kėsinasi į mūsų augalus. Mums patinka natūralus aplinkos vaizdas, lietuviški augalai. Tad turime pasisodinę ir įvairių gėlių, tarp kurių – ir lietuviškos orchidėjos, vadinamos gegužribėmis. Viską darome patys ir galime pasakyti, kad norint sukurti kažką gražaus, turėti daug pinigų nėra būtina“, - kalbėjo ,,Vilkolės“ šeimininkė Olga Vilkelienė.

Prisideda ir vaikai

Prie sodybos puoselėjimo prisideda ir Olgos bei Vyto Vilkelių vaikai. Jų dukra Vita Žikienė yra sukūrusi ne vieną lauko baldą iš medinių palečių: svečius atsikvėpti kviečia iš pastarųjų suręsti barai, užuolaidomis papuošta lauko pavėsinė ir kt.

,,Su šeima dažnai atvažiuoju pas tėvus, nes mums patinka būti gryname ore. Kadangi man nesvetimas noras kurti bei konstruoti, o dėdė yra padovanojęs ne vieną medinę paletę, karts nuo karto kažką iš jų padarau. Baldų gaminimas iš palečių nėra sudėtingas. Būna, kad kažkur pamatau gaminį ir tuomet kyla mintis kažką pasigaminti pačiai. Niekada nesistengiu kopijuoti ir improvizuoju, tad galutinis produktas visad gaunasi savitas. Žinoma, jei reikia, ,,ranką prideda“ ir tėtis ar vyras“, - pasakojo V. Žikienė.

Gamina vyną

Vis tik ,,Vilkolės“ šeimininkai gali didžiuotis ne tik išpuoselėta sodyba – kraštiečiai jau daug metų gamina naminį vyną. Ne vienam jų buvo suteiktas Tautinio paveldo sertifikatas.

,,Vyno gaminimas – ilgametis ir labai mylimas mūsų šeimos hobis. Aš priklausau Lietuvos vyndarių asociacijai, vyras – Vynuogininkų asociacijai. Turime sukūrę apie 30 skirtingų vyno skonių, kurie gimė maišant įvairius vaisius, uogas, arbatrožių žiedlapius. Vyną visad gaminame iš to, ką auginame patys – vynuogių, obuolių, braškių, rabarbarų, šilkmedžio uogų, šermukšnių, putino uogų, agrastų, aviečių, juodų serbentų... Žinoma, būna, kad pritrūkstame vieno ar kito ingrediento dėl prastesnio derliaus, tada kažkiek trūkstamų uogų ar vaisių nusiperkame “, - teigė O. Vilkelienė.

Pagal savo gomurį

Kaip gimsta nauji vyno skoniai?

,,Kiekvienas vyndarys vyną gamina pagal savo gomurį. Pirmiausia, jis gimsta galvoje. Tiesiog mąstai, kokie skoniai turėtų derėti tarpusavyje ir bandai įsivaizduoti. Pavyzdžiui, būna, kad turi tam tikrų uogų, bet neįsivaizduoji vyno iš jų derinio. Skonius dažniausiai pasufleruoja vidinė intuicija.. O kai pagamini vyną, tenka sukti galvą ir dėl jo pavadinimo. Ne vienas jų pavadintas pagal mūsų vaikų, anūkų vardus“, - kalbėjo O. Vilkelienė.

Atsivežė iš Ukrainos

Klausantis ,,Vilkolės“ šeimininkų istorijų nesunku suprasti, kodėl vynuogynų auginimas, o kartu ir vyndarystė tapo neatsiejama jų gyvenimo dalimis – O. Vilkelienė kilusi iš krašto, kuriame žmonės masiškai augina vynuoges.

,,Aš iki santuokos gyvenau Pietų Ukrainoje, kur visi žmonės augina vynuoges. Kai vyras atsivežė mane gyventi į Lietuvą, mes iš žmonių išsinuomavome butą Jonavoje. Aš iškart jo savininkų kieme pasodinau iš Ukrainos atsivežtus sodinukus. Vėliau įsikėlėme į nuosavą namą ir pasisodinome sau daugiau vynuogių. Kai jau įsigijome šią sodybą, pirmiausia čia pasodinome vynuogių bei graikiškų riešutų sodinukus. Vynuogynai nėra labai išrankūs žemei ir puikiai dera Lietuvos klimato sąlygomis. Tereikia juos tinkamai prižiūrėti – laiku genėti ir pan.“, - teigė O. Vilkelienė.

Moteris tikina, kad dažnai sulaukia klausimo, ar nepasiilgsta Ukrainos? Jos žodžiais tariant, giminių ar artimųjų ilgesys – savaime suprantamas dalykas, tačiau dalelę Ukrainos ji pati atsivežė į Lietuvą su sodinukais.

,,Lietuvoje galiu auginti viską, ką augino mano tėvai Ukrainoje – trešnės, graikiški riešutai, persikai, abrikosai... Dėl to nesijaučiu labai nutolusi nuo savo gimtinės“, - sakė ,,Vilkolės“ šeimininkė.

Ateities planai

Pasakodama apie vyndarystės subtilybes, O. Vilkelienė tikina, kad kiekvienam vyndariui svarbu, jog jo darbas nenueitų veltui. Dėl to tikimasi, kad ilgus metus puoselėtą hobį į savas rankas perims jaunesnės kartos.

,,Tikiuosi, kad vyndaryste susidomės mūsų dukra ar kuri iš anūkių - perduoti vyno gaminimo tradicijas kitoms kartoms, ko gero, yra svarbu kiekvienam vyndariui. Na, o anūkui vyras ketina perduoti bitininkystės amatą, nes jis jau nuo mažų dienų nebijo bičių“, - džiaugėsi O. Vilkelienė.

Šalia to, ,,Vilkolės“ šeimininkė prasitaria ir apie ateities planus – viliamasi, kad per kelis ateinančius metus sodyboje sužydės levandų laukai.

 

 

 

Nuotraukų galerija

Panašūs straipsniai

Žvalgybos instruktoriaus plunksna – aštri ir taikli

Žvalgybos instruktoriaus plunksna – aštri ir taikli

Rubrikoje „Nusimetę uniformas“ pažintis su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro vrš. Ernestu Kuckailiu, kuris tarnyboje dalinasi karinės žvalgybos subtilybėmis, o laisvalaikiu isto...

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti

Modeliu dirbanti G. Varžinskaitė - apie Azijoje atrastą sėkmę ir išgyvenimus, kuriuos dalis modelių, ko gero, norėtų nutylėti 1

Nuolatinės kelionės į Azijos šalis, filmavimasis tokių kompanijų kaip Renault, Samsung, LG reklamose, žurnalus puošiančios nuotraukos, vienas kitą keičiantys kontraktai bei svečioje šalyje netikėtai užgimusi ...

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministras A.Palionis: džiaugiuosi visų pastangomis rasti bendrą kalbą

Žemės ūkio ministro Andriaus Palionio interviu: - Žemės ūkio kooperacija žemdirbius galėtų pakylėti į kitą lygį, tačiau Lietuvoje šis procesas gana vangus. Kooperacija ypač reikalinga sm...

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

Visuomenės nuomonė apie LGBT* asmenis: vis dar neigiama, tačiau daug žadanti

2019 metų Eurobarometro tyrimas, matuojantis gyventojų nuostatas, atskleidė, kad Lietuva vis dar rikiuojasi labiausiai LGBT* asmenų atžvilgiu nepakančių ES šalių pirmosiose gretose. Tačiau, anot Lygių galimy...